Vriendschapsverdrag met Amerika nu aangenomen in Tweede Kamer Gouden feest van interdiocesane Kath. Middenstandsbond Processieverbod nogmaals onderwerp van discussie hoofdpijn KORTE golf „Weinig daadwerkelijke bezitsspreiding bij Spoorwegen" Haags arts-tandarts door politie aangehouden WOENSDAG 15 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Zes protestanten tegen Zes protestanten waren tegen het AmerikaansNederlandse vriend schapsverdrag, omdat er ook in opge nomen is, dat de beide landen op eikaars grondgebied godsdienstoefe ningen kunnen houden. Zij waren bang, dat de katholieken hieraan het recht zouden ontlenen ook zelf overal in het land processies te houden en dat vonden zij voor dit verdrag toch wel te duur betaald. De zes Kamer leden waren de socialist Scheps, se cretaris va de partij van de arbeid, de heren Calmeyer en Kikkert (C.H.) en de drie Staatkundig Gereformeer den Zandt, Van Dis en Kodde. Ook de zes communisten waren te gen het vriendschapsverdrag. Alle kamerleden gingen echter ac- coord met het luchtvaartverdrag, waardoor het de KLM gegund is luchtlijnen te openen op Hoston, Texas en van de Antillen naar New York. Beide verdragen stonden met elkaar in verband. Het debat over de luchtlijnen van de KLM met de Ame. rikanen verliep n.l. niet zo vlot als men dat wel gewenst had en als stok-achter-de-deur heeft men toch de bespreking over het vriendschaps verdrag uitgesteld tot Amerika eni ge concessies had gedaan. Men heeft zelfs gedreigd om het gehele verdrag in de prullenmand te laten verdwij nen. Sterke druk. De heer Duynstee (KVP) zelf een KLM-man sprak zijn tevre denheid uit over wat bereikt was. Het was zijn eerste speech in de Ka mer. In het overleg moest de Ameri kaanse regering sterke druk onder vinden van bepaalde belangengroe pen. Daarom mag men het resultaat niet onbelangrijk noemen. Wel had de regering graag gezien, dat de KLM ook een lijn had kunnen ope nen op Los Angeles. De Duitsers mo gen dit immers ook. Debat. De Tweede Kamerleden hebben naar aanleiding van het verdrag met Amerika menig uurtje op typisch f Hollandse manier gekibbeld. De vori ge week hebben de heren Romme en Blaisse er al de aandacht op geves- Rijksluchtvaartdienst in nieuwe gebouwen Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft vanmiddag op het vliegveld Eelde de gebouwen van de Rijks luchtvaartschool officieel in gebruik gesteld. De prins hield daarbij een rede, waarin hij zeide, dat een grote ondernemingsgeest en een even groot doorzettingsvermogen tot het resul taat hebben geleid dat de Nederland se burgerluchtvaart een zeer eervolle plaats inneemt in het wereldlucht- verkeer. Wij mogen dan ook trots zijn op de K.L.M., het wereldbedrijf on der Nederlandse vlag, zo zeide de Prins. De snelle groei van onze burger luchtvaart drukt zijn stempel uit de aard der zaak ook op het overheids orgaan, dat op de veiligheid van het vliegen toezicht houdt en de burger luchtvaart op alle mogelijke terreinen steun verleent. Tussen de Rijkslucht vaartdienst en de K.L.M. bestaat dan ook de nauwste samenwerking om de hoogste graad van veiligheid te be reiken, aldus prins Bernhard in zijn openingsrede. Met de wens, dat het de Rijkslucht vaartschool gegeven moge zijn in het komende tijdperk van het straalver- keersvliegtuig c even succesvolle wijze de K.L.M. van goede vliegers te voorzien, als zij tot nu toe haar taak I heeft weten ten uitvoer te leggen, verklaard: de Prins het gebouwen complex van de Rijksluchtvaart school Eelde officieel in gebruik steld. Voordat prins Bernhard zijn rede uitsprak, heeft de minister van ver keer en waterstaat, mr. J. Algera, in zijn welkomstwoord tot de Prins en de vele aanwezigen, de geschiedenis van de opleiding tot verkeersvlieger in ons land gerelevrerd. Minister Algera bracht in herin nering, dat de cursus 1931 van de rijksopleiding slechts vier adspiran- ten telde, die door de toenmalige commissie van advies uit drie en der tig gegadigden werd gekozen. Zich richtende tot de heer H. Ch. E. van i Ede van der Pais, oud-directeur-ge- neraal van de Rijksluchtvaartdienst zeide de minister „Het moet voor u als voorzitter van die commissie var advies, een grote voldoening zijn, d deze eerste keuze reeds zulk een ge slaagde is geweest. Drie van de vier onder uw leiding aangewezen leer lingen zijn nog steeds gezagvoerder bij de K.L.M." Nadat prins Bernhard de gebouwen officieel in gebruik had gesteld, heeft de heer J. A. Bach, hoofd van de af- deling vluchtproduktie van het direc toraat produktie van de K.L.M., en eerste directeur van de Rijkslucht vaartschool, enige persoonlijke her inneringen uit de tijd van de opbouw van de school verteld en namens de directie van de K.L.M. aan de direc tie van de Rijksluchtvaartschool ge lukwensen aangev en. tigd, dat het verdrag aan de Ameri kanen het recht geeft boven de Moer dijk te doen (n.l. processies houden), wat aan de katholieken verboden is. De heer Kadt (PvdA) beschuldigde de KVP er van opzettelijk verwar ring te stichten over de verouderde (zeer wormstekige) grondslagen van het processieverbod. Verschil van mening over de juridische grondsla gen zou kunnen leiden tot een her nieuwd onderzoek, en dat was juist waar de KVP-ers naar streefden, al dus de heer Kadt. Inderdaad trok er in de loop van de middag een dikke mist rond dit vraagstuk. De heer De Kadt heeft hier zelf aan meegewerkt door het indienen van een motie, waarin was opgenomen, dat die vriendschapsver. drag niet in strijd is met de grond wet. De staatssecretaris Van der Beu gel juichte deze motie toe, maar de heer Kadt was genoodzaakt in de loop van het debat deze weer in te trekken, omdat uit het wetsontwerp al duidelijk is dat het niet in strijd is met de grondwet. Kalm betoog. De heer Van Rijckevorsel (KVP) verklaarde in afwijking van wat zijn partijgenoten gesteld hadden mèt de regering, dat het verdrag niet in strijd is met de grondwet. Prof OUD (VVD) steunde de KVP sterk. De anti-revolutionaire fractieleider, de heer Bruins Slot, hield een kalm betoog.Hij wist dat deze zaak de katho lieken hoog zit en kon er daarom ook slechts met de grootste reserve over spreken. Hij kon zich indenken, dat dat katholieken met hun processie verbod in een uitzonderingspositie geplaatst voelen. Overigens was hij het eens met de regering, dat het verdrag niet in strijd is met de grond wet. die niet wijken wil "AKKERTJES' helpen direct GOEDERENWAGON TE UTRECHT UITGEBRAND. Bij het derde perron van het sta tion Utrecht is vanmorgen een goe derenwagon uitgebrand. Tijdens het lossen van de wagon schoot plotseling een steekvlam uit een bus met onbekende vloeistof. In korte tijd stond de wagon in lich ter laaie. De brandweer, die spoe dig ter plaatse was, bestreed het vuur met enkele tralen. Men slaagde erin enige stukgoederen uit de wa gon te halen. De bus met de onbekende vloeistof was afkomstig uit Venlo en bestemd voor de afdeling gevonden voorwer pen - De Franse piloot Leon Biancot- to heeft dinsdag, door gedurende één uur en een kwartier ondersteboven te vliegen, een nieuwe wereldrecord gevestigd. Het oude record was een uur en negen minuten. BIJ het verrichten van werk zaamheden in een oud huis in Preuil- lysur-Glaise (Frankrijk) heeft de be woner van dat huis een ingemetselde wijnkelder aangetroffen, die o.m. 500 flessen wijn uit 1844 en een aantal flessen Madera uit 1789 bevatte. De wijn bleek uitstekend geconser veerd te zijn. De bewoner veronder stelt, dat zijn bet-overgrootvader deze wijnvoorraad heeft ingemetseld tij dens de onlusten, die het gevolg wa ren van de revolutie van 1848. „St. Raphael" eist medezeggenschap Ook klachten over pensioen-regeling Op de gisteren te Utrecht gehou den algemene vergadering van de Be drijfsgroep-Spoorwegen van de Ne derlandse Katholieke Bond van Ver voerpersoneel, „St. Raphaël", heeft de heer Blommers felle crltiek gele verd op de Reglement Dienstvoor- waarden, dat gezien kan worden als de CAO van de spoorwegen, waar in onvoldoende rekening gehouden wordt met de sociale verlangens van de werknemers ln het spoorwegbedljf. Vereniging „DeTulp" Maandagmiddag kwamen de leden van de Vereniging „De Tulp", groep van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembol lencultuur, in restaurant Brinkmann te Haarlem bijeen onder voorzitter schap van de heer Chr. Eggink Jr., teneinde zich te beraden over enige suggesties van het P.V.S. met be trekking tct de inlevering van tulpen leverbaar-abnormaal en de inname van plantgoed. De commissie van bij - i stand voor de bloembollen vroeg daarover aan de betrokken organi- j saties advies. Vele der op deze vergadering aan- wezige tulpenkwekers hadden des morgens reeds over dezelfde onder werpen vergaderd als leden van de K.V.O.B., de katholieke vereniging van ondernemers in het bloembollen- bedrijf. De vergadering van ,De Tulp" Een geschiedenis met meer ups dan downs Ieder lid een kop groter Onder voorzitterschap van de heer F. C. de Hosson uit Leiden gaat de interdiocesane Katholieke Midden stands Bond in de bisdommen Haar lem en Rotterdam woensdag 22 mei zijn vijftigjarig bestaan vieren. Een jubileum, dat inderdaad vierenswaar- dig is, omdat uit een eenvoudig en moeilijk begin een stevige organi satie is gegroeid waarbij ongeveer 75% van de katholieke middenstan ders is aangesloten. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum heeft de heer Jan Bakker, directeur van het middenstandsbureau te Den Haag, de halve eeuw bondsgeschiedenis ge schreven in een kloek boek onder de titel „En zij deden het". Daarin krijgt de buitenstaander een indruk wekkend overzicht van het wel en wee van de Bond, die in den beginne zowel van binnen als van buiten af vele weerstanden had te overwinnen om zijn bestaansrecht te bewijzen. De middenstander is immers bij uitstek een vrijheidslievend mens, die zich niet graag bindt, en het duurde rond de eeuwwisseling wel even, eer enkele middenstanders el kaar vonden om samen voor de eigen stand een representatief orgaan op te bouwen. De bekende dr. J. Hees- wens van de abdij, „Berne" te Hees- wijk was een van de promotoren bij de oprichting van een Algemene Bond van Verenigingen van de Han deldrijvende Middenstand in 1902, een neutrale organisatie dus, die al le middenstanders van Nederland wilde omvatten. Na nog geen tien jaar waren er voor de katholieken gegronde redenen om zich uit die vereniging terug te trekken en zich op nationaal vlak zelfstandig te organiseren. Dat was in 1911. De Ganzen van het Capitodl. Dr. Nouwens, die in de afscheiding een belangrijke rol speelde, kreeg het hard te verduren en zijn vondst om de middenstanders onder de oude naam „De Hanze" samen te brengen werd door zijn tegenstanders ver vormd tot „De Ganze". Hetgeen dr. Nouwens noopte tot het historische antwoord. „Goed zo, mijne heren, maar dan zullen wij toch trachten te worden de ganzen van het Capitool, die de soldaten door hun geschreeuw wakker maakten, toen de vijand voor Rome stond". Intussen waren er reeds katholie ke diocesane middenstandsbonden tot stand gekomen. Het bisdom Haarlem kreeg zijn eigen bond in 1907. De grote stoot tot de oprichting werd ge geven door mgr. A- J. Callier, die op te diocesane katholiekendag te Delft ip 3 oktober 1906 tot zijn gehoor zei de: „Ziet, ik hoop, dat er thans ook verenigingen voor de middenstand zullen worden gesticht, en nog spoe diger dan de patronaten gesticht zijn". Het bisdom kende toen slechts één en dan nog plaatselijke ka tholieke middenstandsvereniging, welke 23 augustus 1905 te Kromme nie gesticht was. De bisschoppelijke oproep was voldoende om een spe ciaal comité onder leiding van mr. Regout aan het werk te zetten, het geen resulteerde in de stichting van een katholieke middenstandsbond. „De Hanze" in het Haarlemse dio cees. Onder leiding van zijn eerste voorzitter, de heer J. A. A. Verbeek, ging men aan de slag. De eerste Han- zeverenigingen waren tot stand ge komen te Purmerend, Haarlem, Rot terdam, Alkmaar. Vlaardingen, Oude water en Hoorn en deze vormden samen met het progressieve Krom menie de eerste afdelingen van de Bond. Amsterdam, Amstelveen en Assendelft sloten zich daarbij spoe dig aan en in 1910 kwamen-Groote broek, Maassluis en Leiden de Bond versterken. Begon men dus met 8 af delingen en 421 leden, drie jaar la ter waren het reeds 18 afdelingen en 1280 leden. Thans telt de bond ruim 12000 leden, ondergebracht in 145 af delingen. Bergen werk. Zoals bij iedere gezonde organi satie heeft men bergen werk moeten verzetten, eer de Bond tot een groot en representatief lichaam was uit gegroeid. De vele activiteiten, die ge boekstaafd zijn, bewijzen, dat de be sturen niet stil hebben gezeten. Na de heer Verbeek hebben nog de voor zittershamer gehanteerd de heer C. J. G. Struycken (1916—1934), E. J. M. Stumpel (1934—1943), L. J. A. van Doorn (19451945) en H. E. v. d. Brule (1946—1949). Sedert 1949 berust de leiding bij de heer F. C. de Hosson. Onder hun presidium heeft de Bond actief kunnen deelnemen en heeft hij vele initiantieven genomen om de positie van de middenstand en middenstander te verbeteren. De oprichting van verschillende instel lingen kreeg haar beslag, en wij noe men bij voorbeeld de Centrale Coö peratieve Credietbank, later de Han- zebank, de n.v. Mikanto, het infor matie- en incassakantoor voor de middenstand. Hoevelen zijn voorts niet geholpen kunnen worden via 'n instelling als „Santos" en wat heeft men niet kunnen doen met het dr. Van Beurdenfonds voor de priester studenten? Het Diocesane Voorschot- Instituut heeft evenzeer velen de helpende hand geboden, en de naam van een der directeuren van het in 1916 opgerichte Zanze-bureau, Chris Jansen, werd later verbonden aan een fonds, dat wilde voorzien in de nood van de middenstanders. Met dat alles is natuurlijk het werk van de bond zeer onvoldoende gete kend- In woord en geschrift, op con ferenties en in meer besloten bespre kingen werd getracht een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, waarmede de middenstand te maken had. Trieste affaire. Die moeilijkheden waren niet ge ring in aantal. De eerste wereldoor log stelde de middenstand en daar mede de nog jonge bond voor een krachtproef, die zij goed te boven kwamen. De Bond groeide, tot in het fatale jaar 1923. De Hanze-bank moest liquideren. Een trieste affaire, waaraan de Bond zelf geen schuld droeg, maar die vele middenstands gezinnen in grote nood bracht. Was het Rijk toen, zoals het kort daarop de neutrale A.C.B.-bank hielp, bij gesprongen met een garantie, dan had het zo'n vaart niet gelopen. Maar het Rijk hield zich afzijdig en de middenstand werd de dupe. De Bond vond daarvan natuurlijk de weerslag en het ledental nam belangrijk af. Toen het evenwicht echter her steld was, veerde de organisatie weer flink op. De nood van de tijd bracht de middenstanders bijeen om de zwart crisisjaren door te tornen. De bezettingsjaren echter schenen de finitief een punt te zetten achter het werk van de principiële organisaties. Men herinnert zich nog de commis- sie-Woltersom, en wat verwacht werd: ook de middenstandsbond in het Haarlemse diocees werd gelikwi- deerd. Bestuur en zeer vele leden ga ven echter de moed niet op. Men hield nog samenkomsten, en toen het uur der bevrijding was gesla gen herrees de Bond met een nog grotere kracht dan ooit tevoren De eerste jaren na de oorlog waren niet gemakkelijk. Ook niet voor de middenstand. Velerlei problemen vroegen om een oplossing. Op alle gebied, zowel godsdienstig, sociaal, economisch als cultureel, moest er veel werk verzet worden. En men slaagde. De katholieke middenstan ders wisten de weg te vinden uit het doolhof van papieren en verorde ningen. en de ingewikkelde structuur van de moderne tijd ten spijt ver wierven zij de plaats ln het maat- schaopeliik leven, waarop zij recht hadden. Hun bestaan werd menselijker en hun stand, die vele nieuwe eisen stelde, kreeg een respectabeler aan zien. Dat was mede te danken aan het werk van de nu jubilerende ka tholieke Bond, welke ten gevolge van de splitsing van het oude bisdom Haarlem, inmiddels interdiocesaan is geworden. Door cursissen en an dere instuctieve contacten heeft de Bond, en met succes, getracht zijn leden een kop groter te maken. Daar bij werd niet vergeten alle aandacht te schenken aan de geesteliike vor ming, die de laatste jaren zich onder meer tegespitst heeft op het kern- werk onder de bezielende leiding van pater Rembertus, Capucijn. Feest. Uit het bovenstaande moge nu dui delijk geworden, dat de katholieke middenstanders in de bisdommen Haarlem en Rotterdam met een ge rust en blij hart hun gouden jubileum in de bisschopostad Haarlem kunnen vieren, Dat zal woensdag 22 mei ook met veel feestelijkheid geschieden. Die dag draagt Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, in de kathedrale basiliek Sint Bavo 's morgens om 10 uur een pontificale H. Mis op, waaronder de geestelijk adviseur, rector J.Th M- Kraakman, het ge schenk van de middenstand aan de bisschop zal overhandigen. Dat ge schenk bestaat in de verfraaiing met schilderingen door Han Bijvoet van het Hanze-altaar. Na een koffietafel volgt er in de gemeentelijke concertzaal te Haar lem een feestelijke herdenkingsbij eenkomst, welke zal worden bijge woond door de bisschop van Rotter dam, mgr. M. A. Jansen. De muzi kale omlijsting wordt verzorgd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de Koorschool. De feestre de wordt' uitgesproken door dr. A. A. Olierook, pastoor te Bloemendaal, terwijl verder nog het woord zullen voeren mgr. Jansen, dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van „Eco nomische Zaken" en de landeliike voorzitter, de heer J. A. Koops. Tij dens deze bijeenkomst zal de heer De Hosson mgr. Jansen een geschenk aanbieden, zijnde bedrag aan geld, dat de bisschop naar eigen believen en ten behoeve van zijn bisdom kan aanwenden. Een staande receptie volgt na de herdenkingsbijeenkomst, en om zes uur vertrekt men naar „Treslong" te Hillegom voor' een feestelijk diner. werd bijgewoond door Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen van Pan- nerden, algemeen voorzitter van de „Koninklijke", Waar het in eerste instantie om ging was een voorstel van het P.V.S. om naast de bestaande inlevering van abnormaal tegen 0.30 per kg. een verplichte inlevering van leverbaar- abnormaal van z. 9/op of z. 10/op in het leven te roepen. In het pre-ad- vies van het bestuur van „De Tulp" werd aanneming van dit voorstel ontraden. Na voorlezing van dit pre-advies klonk er applaus uit de vergadering waaruit de heer Eggink meende te mogen opmaken, dat deze het met dit pre-advies eens was. Na enkele opmerkingen door enige aanwezigen werd de tegenstanders van het pre advies verzocht daarvan bjj hand opsteken te laten blijken. Slechts een gering aantal gaf daaraan gevolg, zo dat het voorstel van het P.V.S. hier mede werd verworpen. Op dezelfde wijze en in hetzelfde tempo gaf de vergadering te kennen, dat zij geen z. 9 als abnormaal lever baar voor 0.60 per kg. wenst in te leveren, doch over de vraag om advies over het voorstel van inleve ring als abnormaal van z. 10/- kwam meer discussie. Een der leden wenste de maat op z. 11/op te stellen, dodh de voorzitter wees er op dat deze vraag niet aan de orde was; het ging over de vraag óf z. 9/op óf z. 10/-. Bovendien speelt z. 10 in Rijnsburg en bij de handel nog wel een rol. De heer C. Meskers, Hillegom, stel de vast, dat het oorspronkelijke voor stel van de K.V.OB. aan het P.V.S. luidde inname van abnormaal-lever- baar z. 10/op (vroege tulpen en z. 11/op (late tulpen) tegen de prijs van f 0.75 per kg. De prijs is door het P.V.S. veranderd in 0.60 per kg Spr. vraagt of dit oude voorstel thans niet meer aan de orde is. De heer Eggink verduidelijkt een en ander. Er was een bepaald voor stel van een bepaalde organisatie. De commissie van bijstand vond nu dat dit voorstel niet ver genoeg ging wat betreft de maat en te ver met be trekking tot de prijs. Dit door de C.v.B. gewyzigde voorstel ligt nu ter tafel en daarover alleen moeten we van advies dienen. De heer Rood, Bovenkarspel, con stateert onder instemming van een deel der vergadering, dat het een prestig^zaak geworden is. Verschil lende andere leden voerden nog het woord, pro of contra. De voorzitter wyst in dit verband op de komende Euromarkt. Op een vrijere markt zullen wij ook moeten concurreren tegen de bloemen. De handel in 2de soort wordt, geheel in overeenstem ming met de broeiers, naar een hoger niveau gedreven en we moeten de behoeften van de oroeiers richten Met name gold zijn bezwaar de be zitsspreiding. De Nederlandse Spoorwegen hebben .n de laatste jaren 2.6 miljard gulden in hun bedrijf gestoken. „Omdat er in Nederland en m dit opzicht is ook dit vervoersbedrijf écht Nederlands nog steeds weinig daadwerkelijke pogingen worden ge daan tot bezitsspreiding, kan het spoorwegpersoneel van die ruim 2,5 miljard geen cent, nog geen schroefje het zijne noemen. En tóch is het grootste deel daarvan in het bedrijf, dus mede door het personeel, ver diend". De heer Blommers sprak als zijn mening uit, dat de Spoorwegen on der hun personeel heel wat meer be langstelling. ijver en verantwoorde lijkheidszin zouden hebben aange kweekt door het met certificaten in de investeringen te laten delen, in plaats van het „allemaal aan die naamloze staat te geven". Klachten. Ook de kaderleden van de bond hebben, later op de vergadering, de woorden van waardering voor het goede in de spoorwegen en afkeu ring van het laakbare in de handel wijze van dit instituut, extra onder streept. Zij spaarden hun critiek niet op de ten achter staande pensioenen, het ge brek aan belangstelling voor hun so ciale wensen bij. zoals ze dat noem den, „onze K.V.P.", en het Reglement Dienstvoorwaarden. Want ook over de goede kaftten van de Spoorwegen sprak de heer Blommers, Hij zeide, dat, hoewel het in de ogen van de spoorwegemployé's nog niet alles even mooi geregeld is, toch de sfeer, waarin de menselijke verhoudingen zich moeten ontplooien, in de afgelopen twee jaren zeer ver beterd zijn. Meer dan door enquêtes was spr. door eigen waarnemingen geblèken, dat een tekort aan personeel een na delige invloed heeft op de voorge schreven dienst- en rusttijden. Geen overleg mogelijk. Er is één kwestie, die de spoorweg mannen bijzonder „hoog" zit en dat is die van de pensioenen. Ook bij de ambtenaren is dit wel het geval, maar zij genieten nog het voordeel van een georganiseerd overleg met de rege ringsvertegenwoordigers. „Wij", zo zei de heer Blommers, „kunnen onze wensen in de centrale van overheidspersoneel deponeren, maar als ze in hot overleg komen, zijn we er niet bij". De directie van de Spoorwegen, die wel bij de bevoegde instanties wordt gehoord, stelt haar Personeelsraad in de gelegenheid zijn mening kenbaar te maken. „Maar als die mening niet overeenstemt met haar opvattingen, doet zij wat haar goeddunkt". De heer Blommers uitte in dit verband de klacht, dat in dat geval geen van de grote partijen in de Ka mer „dus ook de K.V.P. niet" de werknemers bij de Spoorwegen bijsprong. Er is over het algemeen genomen weinig enthousiasme bij de spoorwegmannen over hun huidige sociale positie. Wanneer in geval van gebrek aan arbeidskrachten de Spoorwegen werk moeten uitbe steden, dan is hun beloning groter, dan wanneer zij eigen employé's soortgelijke arbeid zouden laten verrichten. Spr. vroeg zich af, waarom er geen prioriteit aan de dag gelegd zou wor den in de beloning van de spoorweg arbeiders. die immers niet staken naar een betere kwaliteit. De rommelmogen. Is er geen aanleiding tot moet van de markt af, ieder bosje bloemen moet „kwaliteit" zijn, aldus spreker. Hierna werd tot stemming over dit deel der voorstellen overgegaan, doch het wordt met een kleine meerder heid, 218 tegen 182 stemmen, ver worpen. extra-beioning van hun bijzondere prestaties? In een vastberaden en soms heftig debat, werden deze vragen uitge werkt tot voorstellen voor de herzie ning van het gelaakte Reglement Dienstvoorschriften, welke herziening in 1958 tot stand zal komen. Vacuban kwaad nog niet bezworenl Ontstellende tandeloosheid De Haagse en de Rotterdamse po litie hebben gistermiddag gelijktijdig en inval gedaan, respectievelijk bij een arts en tandarts aan de Laan an Mecrdervoort te 's-Gravenhagc en het vacupan-instituut aan de Claes de Vrieseiaan te Rotterdam. Als ge volg hiervan loopt nu een aantal mensen, die in behandeling waren, zonder gebit rond. De Haagse politie had reeds ge ruime tijd het vermoeden dat de 61- jarige Haagse tandarts werkte voor het vacupan-instituut te Rotterdam, dat op een en dezelfde dag zijn klan ten alle tanden en kiezen trekt en hen van een nieuw gebit voorziet. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een algehele verdoving. De Haagse tandarts, die tevens arts-bevoegdheid bleek te bezitten, werd gedurende een drietal weken geschaduwd, waar op de politie ervan overtuigd rnaxte dat hij medewerker was van het va cupan-instituut en hiermee volgens de wet op de tandheelkundige inrtcn tingen van 1955, een strafbaar feit pleegde. Deze wet verbiedt namelijk artsen en tandartsen te werken voor of in tandheelkundige instituten. Om geheel zeker te zijn, verhoor de de politie gisteren 11 getuigen, onder wie drie Belgen, die op het tijdstip van het verhoor allen nun tanden en kiezen reeds kwijt waren, uit de getuigenverklaringen bleek dat de Haagse tandarts met behulp van een lachgasverdoving de klanten van hun tanden en kiezen ontdoet, waarna zij in Rotterdam bij het in stituut van eengebit worden voor zien. In overleg met de officier van Justitie te 's-Gravenhage, mr. H. vin 't Veer, achtte de politie thans de tijd ryp om een inval te doen. Zij gingen gisterenmiddag om half drie hiertf.e over, na des morgens te 12.30 nog zes getuigen, die via een runner uit Utrecht waren gekomen, gehoord te heben. Gelijktijdig deed de Rotter damse politie een inval in het vacu pan-instituut, dat hoewel de directeur reeds is gearresteerd en het instru mentarium in beslag is genomen, nog steeds werkzaam bleek te zijn. Bij de inval te 's-Gravenhage, die werd bijgewoond door de officier van Justitie, werd de tandarts in volle actie aangetroffen bij de behandeling van zes patiënten, afkomstig uit Rot terdam. De tandarts en zijn patiënten wer den meegenomen naar het politie bureau, het instrumentarium werd in beslag genomen en, voorzover niet te vervoeren, verzegeld. De raeestcn van de in totaal 23 door de politie gehoorde getuigen, zijn zeer gedupeerd, aangezien de be handeling nu gestaakt Is bij het trek- kei. van het gebit. Tegen de tandarts is proces-verbaal opgemaakt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9