l pet loonsverhoging is nndig De Ringel'mgsch Geen gebrek aan vertrouwen in het kabinet Mening van regering 100 achterkleinkinderen Regering wil windmolens zoveel mogelijk behouden WOENSDAG 15 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT Bezitsvorming in Eerste Kamer STAATSSECRETARIS SCHMELZER: De Staatssecretaris voor P.B.O. en Bezitsvorming, antwoordend op de sprekers in de Eerste Kamer over de hem betreffende begroting, deelde mede, dat minister Struycken en hij zeker geen duidelijke aanwijzing heb ben tot gebrek aan vertrouwen of redenen tot geen vertrouwen, dat in dit kabinet een constructieve bijdrage zou kunnen worden geleverd tot be zitsvorming. Er is geen sprake van een ernstig conflict. Deze vragen waren opgeworpen na de rede van prof. Romme in de partij raad van de K.V.P. t.a.v. „Het kar dinale probleem van de kapitaalvor ming van de kleine man", zeide staatssecretaris Schmelzer, dat wij in het bijzonder twee aanknopingspun ten hebben als begin van een bij drage tot het oplossen van dit vraag stuk. Dit zijn een in voorbereiding zijnd ontwerp van wet waarbij vrij stelling wordt verleend van fiscale lasten voor een werkgeversbijdrage voor spaarfondsen van werknemers, in het bijzonder bij het beleggen de zer fondsen in aandelen. Voorts verwacht men het rapport van de commissie bezitsspreiding over het vraagstuk van aandelenverwer- ving door arbeiders. Dit rapport zal tot nader inzicht voor een later be leid kunnen leiden. Spr. zou zich met een anti-inflatoir beleid als wenselijkheid gaarne ver enigen. De geldontwaarding is een ernstig internationaal verschijnsel, dat wij hier niet in de hand hebben. Het waardevast geld kunnen ook sociaal, moreel en fiscaal zodanige moeilijk, heden voortvloeien, dat een voort durend afwegen van wat hier de doorslag geeft, nodig is. Voor sparen en bezitsvorming stabiliteit gewenst. Sparen werkt bo vendien deflatoir. Spr. bezag de functie van het spa ren en arbeiders-kapitaalvorming te gen de achtergrond van de komende Euromarkt en Euratom. Een gunstig spaarklimaat is nodig als noodzake lijke financiële achtergrond voor de toekomst. De bestedingsbeperking als tijde lijke maatregel behoeft geen belem mering te betekenen voor het sparen. Minister Struycken en de spreker achten het een bijzondere moeilijke problematiek als „bezitsvormingsge weten" in het kabinet Op te treden. Nog moeilijker ligt dit vraagstuk in de verhouding tot de Kamers. Drs. Schmelzer zeide, dat, indien beperking an het beschikkingsrecht over privaat bezit in het algemeen belang gewenst is (blokkering van huur en agrarische eigenaarslasten) zulks moet worden gezien als tijde lijke noodzakelijke maatregel en niet als uitholling van het prive-fcezit. De primaire taak voor de bevor dering van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie ligt bij het vrije be drijf en de S.E.R. Wij zien in de P.B.O. geen taak onder de staats- zweep, zo zeide drs. Schmelzer. Van regeringszijde is heden een interdepartementale contactcommissie ingesteld ter bestudering van de mo gelijkheden tot het vormen van pu bliekrechtelijke bedrijfsinkomens. Spreker zegde toe de mogelijkheid te onderzoeken de Kamerleden ver trouwelijk in te lichten over weer standen tegen de P.B.O-, die door de S.E.R. worden geconstateerd. Het instellen van schappen, voor bedrijfstakken waarbij represents tieve organisaties van werknemers ontbreken, is in overweging. Men behoeft geen zorgen te heb ben over het benoemen van vervangende leden van het landbouw schap. Een bepaling daartoe kan in het instellingsbesluit worden inge bouwd. Een desbetreffend ontwerp is op weg naar de Raad van State. Over het inschakelen van het con sumentenbelang bij de schappen heeft de staatssecretaris zich schrif telijk tot de P.B.O.'s gewend. De be doeling is een consumenten-contact orgaan te vormen. Indien dit zich om subsidie tot de regering wendt, is dit te overwegen. Spr. juicht het toe, dat prof. Mole naar pleit voor sociale samenwerking in de schappen. Dit in tegenstelling tot het Telders-rapport, dat voor so ciale aspecten geen behoefte ziet in de schappen. De regering heeft open oog voor problemen rond de P.B.O.'s zoals de heffingskwestie van het landbouw schap, de verhouding bosschap-ge- meenten-waterstaat, de vertegen woordiging van het hoger leiding gevend personeel en het inschakelen van de consumentenbelangen. De re gering wacht, naast de hare, con structieve bijdragen om te komen tot een grotere ontplooiing van de per soonlijke verantwoordelijkheid en het groeien naar een evenwichtiger, wel varender maatschappij. Bij de duplieken zeide staatssecre taris drs. Schmelzer nog, dat het bij de Kroon ingediende beroep over de heffingsverordening 1956 van het landbouwschap met advies is terug gekomen van de Raad van State en thans in vergevorderd stadium van beraad bij de regering is. Hij hoopt, dat het toekomstig debat over bezits vorming zonder politieke emotiona liteit en zo open mogelijk zal worden gevoerd. Het hoofdstuk bezitsvorming en P.B.O. werd nadien zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, met aantekening van communistische te genstemmen. HONGAARSE VERSTEKELINGEN ZAGEN HET LAND VAN BELOFTE. Drie jonge Hongaren hadden zich op 13 april j.l. in de Amsterdamse ha ven verstopt aan boord van de Rijn dam van de Holland-Amerikalijn. Drie dagen na het vertrek werden zij ech ter ontdekt en kregen zij een plaats in de ziekenboeg toegewezen. In New York werden zij op het m.s. Blijden- dijk gezet, dat de jongelui naar Vlis- singen bracht. De marechaussee nam het drietal daar in ontvangst en stuur de hen door naar Amsterdam. Zij worden nu verzorgd door het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum, welke instelling juist aan het verhuizen is, zodat de knapen nu niet direct gelegen komen. Men hoopt zo spoedig mogelijk een tehuis voor hen te vinden. Amerika blijft evenwel trekken, vinden de drie Hon garen. Maar het zal wel zeer geruime tijd in beslag nemen, voordat zij een visum krijgen. Zij zullen nu als me caniciens in hun levensonderhoud moeten voorzien, evenals zij dat op hun zeereis hebben gedaan. Dezer dagen is in Den Haag Robbie Alkemade geboren. Hij maakte het honderdtal achterkleinkinderen vol van de weduwe C. van der Knaap Koenen, die in het r.-k. bejaarden centrum te Kwintsheul verblijft. Zij werd op 29 januari jd. 97 paar. Zij heeft nog acht kinderen en 69 klein kinderen in leven. Binnenkort hoopt zij voor de derde maal van een van haar kinderen de 40-jarige bruiloft mee te vieren. Met betrekking tot de compensatie voor de voorgestelde huurverhoging gaan de gedachten van de regering in de richting van een loonsverhoging met twee percent, echter met vaste minimumbedragen, welke in elk ge val zulle worden gecompenseerd en met uitsluiting van jeugdige werkne mers, die in het algemeen niet zelf standig wonen. Dit heeft de Minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid mede gedeeld aan de Tweede Kamer in een aanvulling op de memorif van ant woord op het ontwerp van wet tot wijziging van de huurwet. De loons verhoging zou bij bindende beschik king van het college van rijksbemid delaars te regelen zijn in de vorm van een tijdelijke bijslag op het loon, welke te gelegenertijd in de lonen kan worden verwerkt, aldus de mi nister. De regering vertrouwt in ieder ge val voor of tijdens de mondelinge be handeling van hc+ wetsontwerp in de Tweede Kamer de details van de te treffen regeling aan de Kamer te kunnen mededelen. Zij hoopt dat de Stichting van de Arbeid alsnog tot een eenluidend advies zal kunnen komen. Voor de uitoefenaa; van zelfstan dige beroepen en voor de zelfstandi gen in het bedrijfsleven kunnen door de regering in het algemeen geen compensatie-maatregelen worden ge nomen. Wel zullen -oorstellen worden in gediend tot wijziging van de pen sioenwetten en tot verhoging van kin derbijslagbedragen en var. de toesla gen op de rente ingevolge de onge vallenwet end. invaliditeitswet. Ook de loonsverhoging -orden aan gepast. Aangaande verhoging van de A.O. W.-uitkering, wr" slechte ten dele met de verhoging verband houdt, zal een ontwerp algemene mratregel van bestuur aan de S.E.R. worden gezon den om advies. Voor een compens .tic voor de minst draagkrachtigen, die niet onder een der bestaande regelingen vallen en evenmin in aanmerking komen v^or uitkering v:.n de gemeentelijke dienst voor m tschappelijke zorg, kan volgens de regering geen alge mene regeling worden getroffen. De regering heeft besloten een onderzoek in te stellen om een inzicht te verkrij gen in de samenstelling, de grootte en de financiële omstandigheden van deze groep. Kopers misleid door advertentie In Noordoostelijk „Rijnland" Ruilverkaveling na aanleg Rijksweg 4a In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van Rlj- ckevorsel, met betrekking tot de aan leg van rijksweg 4a en de gevolgen hiervan voor het molenlandschap, heeft de staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschap, de heer Höppener, namens de heren Mans- holt, minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening en Al- gera, minister van verkeer en water staat, medegedeeld dat de regering, er naar streeft, de windmolens zo veel als dit met een technisch en eco nomisch verantwoord bemalingsplan valt overeen te brengen, hun bema- lingstaak te doen blijven vervullen. De nadelige gevolgen, welke de aanleg vgn rijksweg 4a voor de land bouw in het noordoostelijk deel van het Hoogheemraadschap Rijnland met zich meebrengt, zullen zoveel mo gelijk worden opgevangen door het gesynchroniseerd uitvoeren van een ruilverkaveling. Deze nadelige gevol gen betreffen in eerste instantie de doorsnijding van bestaande land bouwbedrijven. Daarnaast dienen voor de verschillende polders, welke doorsneden worden, waterstaatkundi ge voorzieningen te worden getrof fen. „Zover redelijkerwijs mogelijk". Een en ander zal gecombineerd worden met een verbetering van de algehele waterstaatkundige toestand, welke blijkens verrichte onderzoekin gen onbevredigend is. De grenzen van het te behandelen „blok" zijn daarbij zodanig bepaald, dat wat be treft ligging der eigendommen, ont watering, wegenstelsel e.d. 'n logisch geheel verkregen wordt, dat groten deels door wateren is begrensd en een Oppervlakte van 3090 ha heeft. Deze ruilverkaveling verkeert nog in het stadium van voorbereiding. De definitieve beslissing ten aanzien van de uitvoering zal genomen worden op de stemmingsvergadering van de gezamenlijke eigenaren. In het desbetreffende ruilverkave- lingsblok komen 16 windmolens voor, waarvan er 7 ten oosten en 9 ten wes ten liggen van de Rijpwetering, wel ke het blok in twee delen splitst. Van de 7 molens in het oostelijke gebied en van de 9 molens in het wes telijke gebied vervullen thans onder scheidenlijk nog 6 en 7 een bema- lingstaak. Volgens de voorlopige plannen zullen ook na het tot stand komen van de ruilverkaveling van de 7 molens ten oosten van de Rijpwe tering de 6 molens, die thans een be- malingstaak vervullen, deze taak na aanbrenging van bepaalde voorzie ningen kunnen blijven uitvoeren. In het gedeelte ten westen van de Rijpwetering is de waterhuishoud kundige toestand uit landbouwkundig oogpunt volstrekt onvoldoende. On derzoek heeft uitgewezen, dat verla ging en afdoende beheersing van het polderpeil noodzakelijk zijn. De nood aan de man Voor de indeling van dit westelijke gebied in polder en voor de inrich ting van de bemaling daarvan, is in overleg tussen de betrokken diensten een voorlopig plan opgemaakt. Bij het opmaken van dit plan is over wogen in hoeverre de molens, nadat daaraan voorzieningen zullen zijn getroffen, dienstbaar kunnen worden DE OUDSTE TWEELING VAN NEDERLAND NAAR EINDHOVEN. De oudste tweeling in Nederland, die voornemens is het wereld-twee lingencongres te Eindhoven op 22 en 23 juni bij te wonen, is bijna 90 jaar. Het zijn Jan Bleek, een gepensio neerd gemeente-ambtenaar te Nieu- weramstel en Cornelis Bleek, schoen maker, die te Alkmaar zijn dagen in een rusthuis doorbrengt. De tweeling werd op 31 oktober 1867 te Schagen geboren. De tweeling Nieskens te Linne heeft een congreslied geschreven, waarbij de Helmonder Johnny Helm- strijd de muziek heeft gecomponeerd. De termijn voor inschrijving voor het congres is op 31 mei beëindigd. HUURWETTEN 22 MEI IN KAMER. De Tweede Kamer zal volgende week woensdag de wetsvoorstellen behandelen tot verhoging van de hu ren van de oude woningen met 25 procent. Dit besloot de Kamer giste ren op voorstel van de president, dr. Kortenhorst. De huurdebatten wor den dus een dag opgeschort. prof. dr smijers f. Vannacht is prof. dr A. Smijers, hoogleraar in de muziekwetenschap pen aan de Utrechtse Universiteit, na voorzien te zijn van de sacramenten der Stervenden, overleden. Prof. Smijers was reeds geruime tijd ziek. gemaakt aan de bemaling, mede in aanmerking genomen de functie, wel. ke de molens in het kader van de wet „Bescherming waterstaatswerken in oorlogstijd" kunnen vervullen. Vermoedelijk zal dit ertoe leiden, dat naast de 2 reeds buiten werking zijn de molens er in dit gebied nog 3 bui ten werking zullen moeten worden gesteld en dus een taak blijven be houden als werktuig voor bemaling in oorlogstijd. De regering is van mening, dat windmolens een belangrijk element vormen in het Hollandse polderland schap en dat het verdwijnen van de ze molens, ook wat het aspect van het landschap in de omgeving van de in vraag 1 bedoelde rijksweg be treft, dient te worden tegengegaan, voorzover zulks redelijkerwijs moge lijk blijkt. Er wordt bij de voorgenomen ruil verkaveling naar gestreefd het be doelde molenlandschap zo min moge lijk te schaden en het rijk wil zich hiervoor de nodige financiële offers getroosten, aldus het antwoord. Ten aanzien van de 3 reeds buiten werking zijnde molens en de 3 mo lens, welke in het kader van de ruil verkaveling buiten bedrijf zullen ko men, wordt nog een oplossing nage streefd in die zin, dat zij als land schapselement een functie zullen kunnen blijven vervullen. Wat is „import „Sensationele aanbieding: originele Mercury-rijwielen 80 gulden, goed koper dan de normale prijs door rechtstreekse import". „Deze tekst van een advertentie die in november 1955 in een Haagse krant stond, is misleidend. De fietsen waren helemaal niet uit Engeland ge ïmporteerd, alleen maar een aantal onderdelen er van", zo meende de substituut officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage, mr. Fol- mer. Deze misleiding, die valt onder art. 328 bis van het wetboek van straf recht, wilde hy gestraft zien met een geldboete van f 250 subsidiair 50 da gen hechtenis. „Toch is hier wel sprake van rechtstreekse import", meende de 32- jarige autorijschooLhcuder tegen wie mr. Folmer deze eis stelde, want de grossier is nu uitgeschakeld. De ver dediger mr. D. van den Oever vond dat men de term „rechtstreekse im port" kon opvatten zoals men wilde. Er was hier geen sprake van mislei ding. Mocht de tekst van de adver tentie dan toch misleidend worden geacht, de autorijschoolhouder wilde niet opzettelijk misleiden. Pleiter vroeg daarom vrijspraak. De officier van Justitie vroeg vrij spraak voor de rijwielhandelaar uit Den Haag, die de fietsen had geas sembleerd. De rechtbank zal over veertien da gen vonnis wijzen. (101) Welnee.hmbuk'lkomieï- lm X9m. ütdKtmdte To-M-Km wslst tnmh inrin btoei mt.zin tem lm onhntibsr if Onzin.1 Htamnd met dit hxh! Kom. sm man mm vnvKrtop, ik ben tpcb om kwetsbsr' Aetherklanken donderdag. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 kro. 10.00 ncrv. 11.00 kro. 14.00—24.00 ncrv. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Mil. kapel. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land. en tuinbouwmeded. 12.38 Lich te muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.40 Instr. trio. NCRV: 14.00 Bondsdag Herv. Vrouwen Ver. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.05 Suri naamse volksmuz. 18.30 Fries pro gramma. 18.45 Leger des Heilskwar- tier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. programma. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelcon cert. 22.35 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- ber. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 avro. 7.50 vpro. 8.00—24.00 avro. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerorkest en solist. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lidhte muz. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.10De Gou den Vlinder, hoorspel. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier ot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de we reld. 1. Nederland en de tankvaart, door W. R. van der Ben. 2. Slot woord in de serie: Nederland biedt de wereld zijn verkeersdiensten aan, door W. L. de Vries. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Jazz- muz. 19.40 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Fhilharm. orkest en solist. 21.10 Het internationale geografisch jaar, caus. 21.30 Westin- disch orkest. 21.50 Gevar. program ma. 22.40 Journ. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York 23.16 Onze buitenl. correspondenten melden. 23.2524.00 Gram. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.15 Telediscoparade. 20.25 Kunstkron. 20.55 Kijkje in Canada, film. 21.15 De weddenschap, één- akter. 21.50 Dagsluiting. DOOR WILLIAM BYRON MOWERY 13). „Hij is slim genoeg om dat te kun nen raden". Te oordelen naar de omvang van zijn leger en hun bewapening voor de jacht op grof wild, zou je zeggen, dat hij me graag terug wil hebben". „Het zal een ramp voor hem zijn, als hij je niet vangt". „En een veel groter ramp voor mij als hij me wel vangt! Welk belang heeft hij erbij?" „Zijn hele carrière bij de Politie hangt er van af", legde Joan uit. „In november zou hij tot sergeant be vorderd worden, en als jij ontsnapt loopt hij dat mis. Ze zijn erg jaloers op Eric, omdat hij rijk is". Haar toon verried duidelijk, dat hij een gewaardeerd vriend was. En toch had zij opzettelijk iets gedaan, wat zijn hele toekomst verwoestte! Ze moest voor die daad een reden gehad hebben, die gewichtiger was dan deze vriendschap. Welke kon dat zijn? De eenvoudigste verklaring zou zijn, dat zij de moordenaar kende en dekken wilde. Maar zij kende hem niet. Ondanks haar bekendheid met de bewoners en streek had zij geen idee, wie die fel-ogige moordenaar kon zijn. Toen de politieboot de mond van de Dunbar bereikt had. werd vaart geminderd. De boot beschreef een paar bochten om tot stilstand te ko men, zette een kano en een man af, en voer toen verder de Sulteena op. Dansend op de door de motorboot opgeworpen golven, zette de kano koers naar de oostelijke over, recht op Joan en Alan af. Met schrik za gen zij de man aan land gaan, geen honderd meter van hen verwijderd, waar hij zijn kano in de struiken droeg en zijn wacht aanving. „Hoor eens. je spelbreker", ver weet Alan de schildwacht", bemoei jij je met je eigen zaken en kom on ze kant niet uit". Na een tijdje raakten zij aan zijn nabijheid gewend en wenden eraan om fluisterend te spreken. Hun eni ge zorg was, hoe zij die avond zou den wegkomen.-Voorzichtig spreidden zij hun dekens uit en probeerden wat te slapen. Het urenlange, ongemakkelijke zitten in de kano, de slapeloze nacht, de inspanning van hjet voortdurend op hun hoede zijn en het eentonig gedreun van de motor hadden beiden uitgeput, en het was heerlijk om zich uit te strekken in de warme zon en de stilte der bergen. Hoog boven hun hoofden zeilde een adelaar door ijle wolken.en vaag drong zijn geschreeuw tot hen door. Een moedig eekhoorntje waagde zich nader en at de broodkruimen van hun ontbijt. Een nors stekelvar ken kwam voorbij, snoof begerig de zouten geur van hun spek op, maar liep verder door Alan wegge jaagd; zij lachten om zijn flegmatiek uh-uh-uh, terwijl hij door het woud waggelde. Tegen de middag viel Joan in slaap Alan werd ook slaperig, maar hij bleef wakker. De schildwacht bene den was onrustig geworden en schar relde in het bos rond; de kans be stond, dat hij tot aan hun schuilhoek doordrong. Op een elleboog geleund beschouw de Alan het slapende meisje en kon zich niet voorstellen, dat hij twee jaar met haar aan dezelfde univer siteit had gestudeerd zonder nader kennis te maken. Wat glansde haar bruine haar! En wat had zij lange wimpers! Bang dat zij het koud zou krijgen, spreidde hij een dunne deken over haar uit, vouwde een andere op en schoof die onder haar hoofd. Ze be woog zich niet. Het kwam hem vreemd voor dat Joan in de eenzame nederzetting leefde, terwijl ze zo graag verder zou studeren. Een meisje energiek genoeg om een factorij te drijven, kon ook in Edmonton wel de kost verdienen. Zij bleef natuurlijk in Lac L'Outre om haar vader. Zij scheen innig ge hecht aan die gebroken man en had die morgen hele verhalen gedaan, hoe „papa" haar vroeger had meege nomen op zijn tochten door het Sul- teena-gebied, haar jagen en schie ten en „woudlopen" had geleerd. Reeds de klank van haar stem, als zij „papa" zei, getuigde van liefde volle toewijding. Tegen een uur of twee ontwaakte Joan, wreef de ogen uit en begreep eerst niet waar zij zich bevond. Toen zag ze Alan tegen een rotsblok zit ten, het geweer over de knieën. Hij geeuwde en zijn ogen keken moe. „Alan!", verweet zij. „Je hebt mij de hele dag laten slapen en zelf hele maal niet gerust!" „Ik heb een oogje gehouden op onze buurman. Hij knapt nu zelf een uiltje. Heeft vannacht zeker ook niet geslapen vanwege de opwinding in Lac L' Outre". Joan keek om zich heen. „Waar is de kano? En onze ba gage?" „Die heb ik daarstraks stilletjes naar die beek en verder naar de ri vieroever gedragen en in de strui ken verstopt. Het leek me beter om dat vast te doen, terwijl onze Rip van Winkel aan het houtzagen was. De motor heb ik niet meegenomen die ligt in de struiken achter je, met de blikken erbij. We kunnen toch geen motor gebruiken. We mogen niet gehoord worden". Zij aten de koude resten van het ontbijt en daarna ging Alan, op Joan's aandringen, een beetje liggen dommelen Uren later deed een aanraking hem ontwaken. „Alan", fluisterde Joan, „we moe ten gaan". De nacht was gevallen. Het was donker in hun schuilhoek, zodat Alan Joan amper onderscheiden kon, en een vochtig kille mist zweefde door het woud. Aan de rivier knetterde vrolijk het vuurtje van de schild wacht, die zijn avondmaal kookte. Zij waagden het niet, zelf iets te koken. Koud en hongerig pakten ze hun dekens bijeen, zochten tastend de beek, lieten zich door het ravijn omlaagglijden naar de oever en haastten zich naar de stuiken, waar in hun boot verborgen lag. Even la ter hadden zij hun kano te water ge laten, stapten in en peddelden de spookochtige krijze Sulteena kaf, nu zonder de hulp van hun buitenboord motortje. Te middernacht, bereikten zij, drie dagen later, de Sultena Splitsing, honderd mijlen noordelijk van Lac L'Outre. Links van hen voerde de Teluwa- ceet-rivier westwaarts naar het be sneeuwde Teluwaceet-gebergte. Rechts had je de schilderachtige Ly- nette, die uit een aantal lagere ge bergten in het Oosten kwam. En voor hen uit lag de Sulteena, de ko ning der stromen in deze streek, die uit het Noord-Oosten kwam, uit de hooglanden van Yukon. Midden op de rivier, even onder de driesprong, hield Alan stil om de omgeving te verkennen, daar hij ver moedde dat dit strategische punt wel goed bewaakt zou worden. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6