jmaGAT iéjmam Eigendomsspreiding W est-Duitsland in Hoessein niet naar Bagdad Geen defensie op een koopje Onderzeese activiteit bij Canada Lang zullen we leven Zeer actieve jaarvergadering ARKA-Leiden Scherp van beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen 1 Chefarine „4' Vier grafici exposeren litho's en houtsneden in Prentenkabinet WOENSDAG 15 MEI 1957 DE LEIDSE COUEANT PAGINA 2 Volksaandelen in Volkswagens De aandelen van de Volkswagenfa brieken in West-Duitstand zullen wor den geplitst, zodat ze door brede krin gen van het volk kunnen worden ge kocht. Hiertoe zal van de fabriek een naamloze vennootschap worden ge maakt Dit alles vormt een onderdeel van een nieuwe fase in West-Duitslands economie. De kern hiervan zal zijn grotere spreding van de eigendom van de procfuktiemiddelen. Openbaar eigendom zal hierbij in particuliere handen overgaan. De minister van economische zaken, prof. Erhard, onthulde dit gisteren op het partijcongres van de Christen democratische Unie. „In de toekomst", aidus Erhard, „moet de welvaart het individu meer brengen dan alleen een waarborg tegen materiële nood." Aantrekkelijk bezit. Minister Erhard noemde de Volks wagenfabrieken het aantrekkelijkste bezit van de bondrepubliek. De prijs van de Volksaandelen zal tussen .'10 en 100 mark liggen. „Volksaandelen" zullen ze worden genoemd. Er wor den wettelijke maatregelen getroffen om te voorkomen, dat veel aandelen in handen van enkelen komen. Ze zijn speciaal bedoeld voor kleine spaar ders. Er zullen verder nog Volksaan- Koning Hoessein van Jordanië heeft een uitnodiging van koning Feisal en koning Saoed van Saoedi-Arabië om aan hun huidige besprekingen in Bagdad deel te nemen, afgeslagen. Hij heeft op de uitnodiging geant woord, dat hij gezien de huidige om standigheden in Jordanië tot zijn spijt niet naar Bagdad kan komen. Besprekingen van Saoed. Koning Saoed van Saoedi-Arabië, die zich te Bagdad bevindt voor over leg met koning Feisal van Irak, heeft dinsdag afzonderlijke besprekingen gevoerd met de Amerikaanse ambas sadeur Waldemar Gallman, de Iraak- se minister van buitenlandse zaken, Boerhanoeddin Basjajan, en de bur gemeester van de Iraakse hoofdstad. Volgens welingelichte kringen werd er gesproken over het gebruik van de economische hulp, die de twee landen op grond van de „Leer van Eisenhower" kunnen krijgen en de uitrusting van de Arabische legers voor het afslaan van een eventuele aanval van uit het buitenland. Egyptenaar in Tsjechisch vliegtuig Op het vliegveld Schwechat bij Wenen is gisteren eén Tsjechische straaljager, een Mig, geland. De juiste reden hiervoor kon men aanvanke lijk niet achterhalen, doordat de piloot de meest tegenstrijdige ver klaringen aflegde. Later is officieel bekendgemaakt, dat het toestel bestuurd werd door de 26-jarige Egyptenaar Abdel Monel el Sjennawi. Het toestel was voor een oefen- vlucht in Pardubitz opgestegen en moest op Oostenrijks gebied een noodlanding maken wegens brand stofgebrek. Men vermoedt, dat de Egyptische vlieger in Tsjecho-Slowakije opgeleid wordt voor het vliegen met Russische vliegtuigen. delen worden uitgegeven van grote ondernemingen, die daartoe gedena tionaliseerd worden. De Volkswagenfabrieken in Wolfs burg, opgericht in 1938 op bevel van Adolf Hitler, beslaan thans een op pervlakte van 700.000 vierkante me ter Meer dan 23.000 arbeiders zijn er te werk gesteld. De produktie bedroeg vorig jaar 395.000 wagens. In Hanno ver is onlangs een tweede fabriek ge opend. Om de „Schat van Dongo" In het proces te Padua over de ver dwenen schat, die Mussolini bij zich had toen hij bij Dongo aan het Como- meer werd aangehouden op zijn vlucht naar Zwitserland, heeft ten getuige verklaard, dat hij en een an dere partisanenleider de juwelen van Mussolini's vriendin Clara Petacci aan „de hoogste bieder" had verkocht. Hij zei zich de naam van de koper niet meer te kunnen herinneren. In de tas van Clara Petacci hadden zich behalve het halssnoer en andere ju welen een bedrag van 75.000 Zwitser se franken, tenminste tienduizend peseta's en enige Engelse ponden be vonden. Een van de andere 35 pertisanen, die er van worden beschuldigd de schat te hebben ontvreemd, ontkende, dat hij juwelen van de fascistische ministers aan vriendinnen zou hebber, gegeven, zoals een getuige had ver klaard. President Eisenhower heeft tijdens een bespreking met Congresleidcrs verklaard, dat hij geen verantwoorde lijkheid meer voor de veiligheid van het land wenst te aanvaarden, indien het Congres de door hem voorgestel de begroting voor vliegtuigen en ge leide projectielen op drastische wijze zou besnoeien. De commissie voor de toewijzingen van het huis van Agevaardigden is voornemens tot deze besnoeiing over te gaan. In verband hiermee zou Eisenhower via radio en televisie het Amerikaan se volk toespreken. Volgens waarne mers is het echter reeds te laat om de commissie nog van standpunt te doen veranderen. zouden geheimzinnige onderzee boten kruisen in de Atlantische Oceaan voor de Canadese kust. Vol gens be,richten van vissers, piloten, kapiteins en bewoners van de kust streek zou er in het gebied van de Atlantische Oceaan, dat behoort tot de territoriale wateren van Canada, sinds verscheidene maanden een geheim zinnige activiteit onder de zespiegel heersen. Twee bewoners van Spencers Cove in New Foundland verklaarden maan dagmorgen een onderzeeboot op on geveer 250 meter van de kust te heb ben gezien. De boot bleef ongeveer een half uur boven water. Dit is de vierde keer binnen een maand, dat men een onderzeeboot heeft waarge nomen voor de kust van New Found land. Men heeft de nationaliteit van de onderzeeër niet kunnen vaststellen. Volgens een woordvoerder van de Canadese marine is het niet uitge sloten, dat het een Russische onder zeeboot is geweest. De Canadese ma rine stelt een onderzoek in. De directeur van de geneeskundige en gezondheidsdienst te Philadelphia, dr E. L. Bortz, oud-voorzitter van de American Medical Association, heeft aan een diner te Chicago gezegd, dat het naar zijn mening mogelijk is, dat de mens in de toekomst 125 tot 150 jaar zal leven. Hij voorspelde een „fantastische toe komst", waarin de medische weten schap de beletselen voor gezond oud worden zal ontdekken en vele van de bestaande problemen van het afster ven van weefsel overwinnen. Bortz berkte op, dat de levensduur van dieren globaal zesmaal de tijds duur, benodigd voor het uitgroeien, bedraagt en zeide dat medische vor deringen een overeenkomstige levens duur zouden kunnen schenken aan de mens, die op 25-jarige leeftijd vol wassen wordt. rs V A C* ^0/ POTLOOD en GEEST No. 518a. Horizontaal: 1. huisdier, 4. kleverige zelfstandigheid, 6. li chaamsdeel. 7. plomp, 9. plaats in de oudheid, 10. cylindervormig voor werp, 11. voornaamwoord, 12. bun del, 13. scharnier van een hengsel, 14. klap. 16. rivier in Nederland, 17. zuster. 18. visbootje met gaatjes, 19. pers. voornaamwoord, 20. natte, weke aarde. 22. gem. in Over. 23. muziek noot, 24 tegenstelling van stad, 25. bron. Verticaal: 1 vogel, steltloper, 2. li chaamsdeel. 3 nummer (afk.), 4. stronkje, 5. landbouwwerktuig, 7. katachtige roofdier, 8. vrucht, 10. vis, 11. bijwoord, 12. bezweringsformule, 13. bekend knaagdier, 15. haarkrul, 16. voegwoord, 18. ongebuild meel. 20. schraal, 21. doortochtgeld, 22. ga (Eng 23. lidwoord. Oplossing no. 518. Horizontaal. 1. jawel, 5. hel, 8. ijdel, 10. ge. 11. na, 13. eeuw, 15. Be, 17. Diest, 19. oele, 21. knie. 22. slank, 24. Se. 25. nier, 27 Ra, 29. en, 31. geel, 33. los. 34. piste. Verticaal; 1. Jan. 2. wij, 3. Ede. 4 leed, 6. eg, 7. lengte. 9. Luik, 12. Abel, 14. wens, 16. elan, 18. sier. 19. Ospel, 20. enig. 23. keep, 26. rei, 28. are, 30. no, 32. L.S. TELEURSTELLING. Hij kwam uit het station. Het ver heugde me hem na geruime tijd terug te zien en aan de manier, waar op we elkaar als oude dienstmakkers begroetten, was te merken, dat de ontmoeting hem eveneens blij stem de. We zochten een rustig plaatsje, bij de ingang naar het goederen-empla cement. om een ogenblik ongestoord te kunnen spreken. Hij kwam juist terug van de vaart, waar hij op een grote vrachtboot een functie had als scheepstimmer man. Hij was naar Afrika geweest. Zijn bagage, een plunjezak en een lang pak, waarvan het gescheurde, bruin pakpapier de nieuwsgierigheid opwekte, hinderde mijn oude vriend en achteloos zette hij haar achter zich op de straat. Het gesprek ging verder. Wederzijdse informaties naar andere ex-medeslaohtoffers van de dienstplicht en kleine herinneringen aan een tijd, die weliswaar niet uit muntte door vrolijkheid, maar waar in je toch wel lachen kon, wisselden elkaar af. Plotseling werd het gesprek ge stoord door een vrachtauto van Van Gend en Loos, die achteruitrijdend, langs de laadvloer wilde parkeren. Beiden maakten we een sprong.. en vergaten de bagage. Met ijzingwekkend gekraak knerp te het achterwiel over het zonder linge, bruine pakket. In een oogop slag had mijn vriend de situaties be keken en gaf hij zijn gevoelens weer in enkele juist gekozen woorden. Dan boog hij zich met v .mbitterd gemoed over zijn bezittingen en trok het ge scheurde papier er af. Ik kon bij het aanhoren van zijn lijkrede, boven de stoffelijke resten van zes opgezette krokodilletjes slechts het hoofd buigen. Uitzending van Minjon, afde ling Leiden. De Miniatuur Jeugd Omrop Ne derland, „Minjon", afdeling Leiden heeft een klankbeeld gemaakt over vlaggetjesdag, de dag waarop de vis sersvloot uitvaart ter haringvangst. Dit klankbeeld zal door de radio worden uitgezonden a.s. donderdag middag 16 mei tussen 5 uur en kwart voor zes in het AVRO-programma „Op de Jonge Golf". Aan hst klank beeld verleenden o.a. personeelsleden van de rederij en haringhandel N. Parlevliet jr. te Katwijk aan Zee hun medewerking. Toon Alberts van Docos stapte in huwelijksbootje. In de St. Petruskerk is maandag morgen het huwelijk voltrokken tus sen de heer H. A. B. Alberts, beter bekend als Toon Alberts van Docos, en me^ Agnes Smits. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid, werd het bruidspaar tussen twee hagen van Docos-adspiranten heen naar de auto geleid. Op de receptie, welke 's mid dags werd gehouden, was een afvaar diging van geheel Docos aanwezig. Leden van het eerste tot het laagste elftal, vergezeld door de geestelijk adviseur, bestuur en -'erdere commis sieleden, kwamen het jonge paar hun gelukwensen aanbieden. Iedere spre ker of groep had bovendien nog een cadeau meegenomen om de felicita ties nog eens extra te onderstrepen. Docos heeft Toon en Agnes dus niet vergeten. Mens in miniatuur. Van 24 mei tot 1 oktober zal in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden een tentoonstelling worden gehouden, die tot titel heeft: „Mens in miniatuur. De wereld van het poppenspel". De Leidse Golsbrekers. Morgenavond diploma-zwemmen om half zeven voor de Leidse Golf brekers. In verband hiermee vallen de zwemuren van half zeven en tien over zeven uit. Linnaeus-herdenking. Ter herdenking van het feit, dat de Zweedse natuuronderzoeker en geleerde Carolus Linnaeus 250 jaar geleden werd geboren (23 mei 1707), zal in de tentoonstellingszaal der Leidse Universiteitsbibliotheek (Ra penburg 7074) van 24 mei tot en met 7 juni a.s. een aan hem gewij de tentoonstelling worden gehouden. Benoeming te Leiden. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot inspecteur, toegevoegd aan het hoofd van de Inspectie der Belastin gen, tweede afdeling, te Leiden, de heer N. van Aakster. EEN NIEUW SOORT AUTOBAND. „General Tire" heeft gisteravond in het Gulden Vlies een contact avond gehouden, waarop de voortref felijkheden van de autobanden, wel ke deze Amerikaanse maatschappij maakt, uit de doeken werd gedaan. Men zag enige aardige films en er werd aan hersengymnastiek gedaan, onder leiding van de heren Peter Knegjens en T. Schneider. Het was de bedoeling van de Gene ral Tire een geheel nieuw product bij 't publiek te introduceren, n.1. ny- gen, d.i. vóórgerekt nylon, waarvan de breeksterkte 90% sterker is dan staal. Dit nygen wordt door General Tire in de banden verwerkt met het gelukkig gevolg, dat de banden zeer sterk en „onklapbaar" zijn. Vele Leidse belangstellenden, on der wie leerlingen van de ambachts school bezochten deze avond. Opkomst niet bijzonder groot Met een opkomst van nog niet één per mille van het landelijk ledental, dat 20.000 bedraagt, of nauwelijks vijf procent van het aantal leden van de afdelinge sloeg de jaarvergade ring van de ARKA-Leiden, die gister avond In den Vergulden Turk gehou den werd geenszins een slecht figuur. Dit was althans de mening van het hoofdbestuurslid, tevens waarnemend voogd van de afdeling, de heer E. H. Thijssen. In zijn openings- en wel komstwoord tot de geestleijk advi seur, kapelaan G. Lemmens en tot mr. Thijssen, wijdde ook de voorzitter, mr. Th. J. C. Verduin, enige woorden aan het vraagstuk van de geringe belangstelling. Hfj memoreerde tevens de ziekte van de secretaris, de heer Kriek, die her stellende is van een ernstig ziekte. Het secretariaat wordt waargenomen door de heer C. J. M. Montanus, die notulen en jaarverslag las. Ook het jaarverslag van de penningmeester werd onder dank van de voorzitter en met applaus van de vergaderden aanvaard. Van de kaskommissie was de schriftelijke bevestiging ontvan gen, dat het beheer van de penning meester alle vertrouwen en bewon dering verdiende. In de periodieke vakature in de kascommissie werd door het bestuur benoemd de heer F. Verhoeven. Met deze benoeming kon de vergadering zich accoord verklaarde, evenals met het bestuursbeleid als geheel. Vervolgens kwam de bestuursver kiezing aan de orde. Aftredend doch herkiesbaar waren de heren Verduin en Montanus, die bij afwezigheid van tegencandidaten met algemene stem men werden herkozen. Punt elf op de agenda was de be spreking van de congresagenda en in het bijzonder de verhouding ARKA KAB. In dit verband zette de voorzitter de werking uiteen van de op te rich ten Beroepscentrale voor Katholieke Intellectuelen, die samen met de KAB en een mediale groep de Katholieke Centrale van de Arbeid zal vormen. In een overzicht van de voornaam ste werkzaamheden en moeilijkheden van de ARKA. gaf mr Thijssen hier op een duidelijke toelichting. Hij zei- de hierin tevens dat de ARKA zich gaat bezinnen op de efficiëncy in het ambtelijk apparaat en dat de ARKA reeds zeer concrete plannen heeft geuit tot doeltreffende verbetering van de positie van de lagere- en mid delbare loongroepen. Lang werd nog gedebatteerd over het al dan niet indienen van een voorstel op het congres, tot herzie ning van de regeling betreffende de „verplichte snipperdagen" op katho lieke feestdagen. Het bestuur deed vervolgens het voorstel om, in verband met de bij zondere aard van het congres, dat op 13, 14 en 15 september a.s. te Maas tricht gehouden wordt bij gele genheid van het 40-jarig jubileum van de ARKA een grotere deputatie af te vaardigen, dan te doen gebruike lijk is. Gezelschap Jan Nooy besluit ontspanningsavond Welzijnszorg Met het stuk „Er komt een vriend vanavond", dat vele malen in onze stad is opgevoerd, besloot het gezel schap Jan Nooy gisteravond in de Koksschool de reeks ontspannings avonden, gepresenteerd door de Dienst Welzijnszorg Leiden. Adju dant J. Nieuwensteyn wees er in zijn openingswoord op, dat men in het afgelopen seizoen goede avonden met zeer verschillende programma's had georganiseerd, zodat elk wat wils werd geboden. Naast de filmavonden heeft men van toneel, cabaret en ope rette kunnen genieten, waarmee be wezen is, dat de Dienst Welzijnszorg een goede smaak heeft! Het stuk „Er komt een vriend van avond" speelt in Frankrijk, geduren de de laatste wereldoorlog. Evenals in ons land bestond ook daar een on dergrondse verzetsbeweging, de „Ma quis" genaamd. In een inrichting voor zenuwzieken zijn verschillende mannen van de Maquis" als patiënt ondergedoken. Met medeweten van de dokter, die aan het hoofd van deze inrichting staat, worden van hieruit orders aan de gehele groep gegeven. Op een komt een nieuwe arts in dienst, die zich ontpopt als een Duitse spion. De leden van het verzet staan nu ten do de opgeschreven. Ze weten, dat het huis door Duitsers-^omsingeld is, die slechts wachten op een teken van de arts-spion, waarna tot een massale aanval zal worden overgegaan. Een meisje uit de inrichting weet de Duit ser echter te overreden om het huis vóór de aanval te verlaten en haar mede te nemen. Wanneer hij echter buiten is, schiet zij hem neer. Het slot van het stuk brengt een groep gelukkige mensen, want even vóór de aanval der Duitsers weet een ondergronds leger de inrichting te bevrijden. Het stuk. dat een zeer goede op voering beleefde, heeft velen ont roerd, temeer nu v*e in de maand mei vaak terugdenken aan de oorlogsja ren. We werden weer geconfronteerd met het Duitse regime, met „Befehl ist Befehl" en niet „Heil" schreeu wende officieren en soldaten. Het goede van dit stuk was tevens, dat men sfeer wist te scheppen. Aan de ene kant het gevaar ontdekt te worden door de patiënten, aan de an dere zijde de Duitsers. In het gezelschap van Jan Nooy werkten mee: de dames B. Nooy, S. Lerou, B. Nooy, D. van Dijk en de he ren A. Faassen sr, Ed Palmers, H. Isarin, A. Faassen jr, B. v. d. Amstel, A. v. Doorn, G. Molier, F. Engels en L. Holst. Ook de oprichting van een plaatse lijke groep gepensioneerden kwam nog aan de orde, maar omdat er slechts een lid aanwezig was, dat voor deelname in deze subgroep in de ter men viel, werd het programmapunt uitgesteld tot de eerstvolgende leden vergadering. Ter vergadering werd aan de daar in belangstellende leden het boekje „Retraite" van pater Jac. de Rooij uitgereikt, bij welke gelegenheid de geestelijk adviseur nog een woordje van aanmoediging sprak voor deel name aan de retraites. Na het slotwoord van de voorzit ter, die mr Thijssen en alle aanwezi gen voor hun komst bedankte, werd de vergadering gesloten. Bij pijn, griep ol „landerig gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I Advertentie Burgerlijke Stand Geb.: Pieter Martinus zn v. P. M. Heijmans en A. H. Prins; Theodoor zn v. T. Ketelaar en L- P Paase; Cornelia dr v. H. J. Gorree en M. C. de Boer; Yvonne dr. v. G. de Vogel en J. N. Hannaart; Nicolaas zn v. J. J. Stouten en B. Nederlof; Elisabeth Geertje dr v. H. Bakhuis en A. M- van Herk; Adrianus zn v. J. Splinter en M. Eeikelenboom; Caralina Catha- rina Pieternella Maria dr. v. J. H. van Veen en S. E. M. van Giezen; Piet zn v. W. Buitenga en M. Verra; Rudolf Reinier Maria zn v. L. R. de Groot en A. A- F. Friesema. Overl.: I. M. Herfst, 75 jr, vrouw; W. F. Moene, 76 jr, man; R. E. van Uytrecht, 14 jr, dr; M. J. Verlind, 47 jr, huisvr. v: J. J. Regeer; C. Waardenburg, 84 jr, man. Getr.: B. B. Laabee en J. E. Gulde- mond- Vóór honderd jaar Parijs. Naast het huis waarin alhier de Kamer der Notarissen is gevestigd, woont een herber gier, die als uithangbord heeft gekozen: „Au Rendez-vous des Notaires de Paris". De Notarissen willen den herbergier noodzaken dit bord in te trekken. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis.dat Ged. Staten der provincie Zuid-Holland bij be sluit van 29 april 1957, G.S. no. 206, hebben goedgekeurd het bij raadsbe sluit van 17 december 1956, no. 376, vastgestelde partiële uitbreidingsplan „LeidenRoodenburgerpolder", met betrekking tot gronden, begrensd door het Rijn-Schiekanaal, de spoor baan LeidenUtrecht, een lijn ten oosten van de Van der Hoevenstraat, de Van de Sande Bakhuyzenlaan, de Lorentzkade, de Du Rieustraat en van de Cobetstraat, de De Gijselaar- straat, de Burggravenlaan, de Kern straat, de Verdamstraat en een lijn ten zuiden van de Hartmanstraat, met bijbehorende bebouwingsvoorschrif ten, zulks met intrekking van 't par tiële uitbreidingsplan „LeidenRoo denburgerpolder", vastgesteld bij raadsbesluit van 24 oktober 1949 en van enkele nader aangegeven ge deelten van het uitbreidingsplan van 6 november 1933, sedert gewijzigd. Het goedgekeurde plan ligt met uit voerige kaarten c.a. voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stad huis, kamer 111). Leiden, 15 mei 1957. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. VAKANTIEREGELINGEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op de Secretarie dier gemeente, kamer 125, zijn nedergelegd ter le zing voor een ieder gedurende drie maanden de volgende door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 7 mei 1957 vastgestelde verorde ningen. 1. vakantieregeling aardappel-, groente- en fruitwinkeliers; 2. vakantieregeling kruideniers- en melk winkels 1957; 3. vakantieregeling slagerswinkels .1957. Een moderne Jeroen Bosch IN HET PRENTENKABINET van de universiteit aan de Kloksteeg wordt tot zondag 16 juni een ten toonstelling gehouden van litho's en houtsneden van de grafici Harry Dis- berg, M. C. Escher, Wout van Heus- den en Harry van Kruiningen. Deze vier kunstenaars zijn geen onbeken den meer; zij hebben reeds door heel het land hun werken geëxposeerd, o.a. bij Boymans in Rotterdam en in de gemeentelijke musea van Amster dam, Arnhem, Zwolle en Den Haag. De tentoonstelling geeft een ruim beeld van hetgeen deze ras-grafici weten te scheppen met hun hand werk, dat alle uitingsmogelijkheden biedt. Het werk van Harry van Kruinin gen omvat hoofdzakelijk kleuren litho's. Zij krijgen overal een leven dige uitdrukking, hoewel de kleuren, welke warm en rijk van tint zijn, nergens te fel uitschieten. Van Krui ningen heeft ergens iets weg van een moderne Jeroen Bosch. Van Heusden zoekt het iets meer in het abstracte, maar hij heeft een weloverwogen vlakverdeling gevon den. Zijn composities heeft hij sober neergezet in wit, grijs en zwart. Wij vrezen, dat hij niet iedereen zal aan spreken,; zijn vormgeving is moeilijk te grijpen en te bégrijpen. EVENEENS ABSTRACT, maar re soluter, is Harry Disberg. Zijn uitbeeldingen zijn dikwijls niet van humor gespeend, maar ook de ironie weet hij meesterlijk te hanteren. Dis- berg zet zijn onderwerpen wit op een zwart vlak, zodat de uitdrukking sterk naar voren komt. Ook bij hem zal de tentoonstellingbezoeker mis schien hier en daar even het voor hoofd fronsen en wellicht ietwat ne gatieve gedachten koesteren, doch zijn concreter werk kan elke toets doorstaan en is voor eenieder aan vaardbaar. Zo is zijn „Hardloper" van grote expressiviteit; buitenge woon raak en komisch zijn „Hijsvo gels" en „Uilen in de nacht", ogen schijnlijk enkele simpele lijnen, maar effectief. VAN M. C. ESCHER moeten wij aannemen, dat zijn faam reeds verder doorgedrongen en gevestigd is. Naar onze mening zal hij voor velen het „pièce de résistance" vor men. Zijn rijke fantasie heeft hij met een verfijnde techniek weten vast te leggen in een meetkundig-regel- matige vlakverdeling. Escher moet wel met het grootste geduld en uiter ste precisie werken, want zijn schep pingen zijn tot in de meest geraffi neerde, microscopische onderdeeltjes volkomen verantwoord. Hij is sur realist bij uitstek, maar nog meer treft de symboliek waarvan hij zich bedient. Op uitnemende wijze laat hij het leven zich uit de dode materie ontwikkelen en triomferen. Een groot kunstenaar. Er valt op deze expositie, die smaakvol is ingericht, veel aan schoonheid te genieten. Het zijn kunstuitingen van de eerste rang en een gang naar de Kloksteeg alleszins waard. De tentoonstelling is dagelijks (be halve en zon- en feestdagen) geopend van 25 uur nam. t/m 15 juni. Leidse Agenda WOENSDAG 15 MEI. „De Sleutelspelers". Opvoering „Geld te geef". Schouwburg, 8 uur nam. „Sanctus Augustinus". Viering 64ste Dies Natalis. Opvoering „Het mes des Barmhartigheid" (Wir sind Utopia), St. Antoniusclubhuis, 3 uur nam. „Sanctus Augustin is". Pieremegog- gelvaart in Rapenburg. 7 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 6.45 uur nam. A.N.I.B. Diploma-zwemmen voor minder validen. „De Overdekte", 8.30 nam. DONDERDAG, 16 MEI. R.K. E.H.B.O. Vervolgcursus. R.-K. lyceum Mariënpoelstraat. 8 uur nam. Raad van Maatsch. en Cultureel overleg, Leiden. Vergadering „Cen traal", Breestraat 59. 8 uur nam. KVP-afdeling Leiden. Bijeenkomst spreker mr. H. Velu. „De Harmonie" Breestraat 16. 8 uur nam. „Sanctus Augustinus". Viering 64e Dies. Solemnele H. Mis in kapel Ra penburg 52. 11 uur v.m. „Sanctus Augustinus". Viering 64e Dies. Buitengewonde Algemene Le denvergadering. Groot-Auditorium Universiteit. Spr. dr. R. C. Kwant O.E.S.A. VRIJDAG 17 MEI. „St. Christoffel". Ledenvergadering. „De Harmonie". 8 uur nam. „De Stem der Volks" concert. Stads gehoorzaal. 8 uur nam. ZATERDAG 18 mei. O.K.O.-St. Leonardus. Toneelavond Leidse Schouwburg. 8 uur nam. ELMI. Grote feestavond. Stadsge hoorzaal. 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeesi wordt waarge nomen door: apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553; Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1017 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Sissi", alle leeftijden. Lido: „Lichtzinnige meisjes" vol wassenen. Luxor: „Zwijgend heldendom", 14 jaar. Trianon. „De man in de regenjas", 14 jaar. Rex: „Het brandmerk der zon de", 18 jaar.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2