Het Israëlische proefsehip voor het Suez-kanaal AREN Geen geweld Moord op leiders gestraft met IV2 jaar Twee jongens vijftien branden Geen ontwapening gebaseerd op een Duitse verdeling Prinselijke tweeling in Luxemburg KOELER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 15 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14107 ISRAnL LAAT VZ'N BOOTJE Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BDREAI'X: PAPENGRACHI 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. De Onderwijs vernieuwing Mu de examens der middelbare scholen straks weer het hoogte punt bereiken, is het goed aandacht te besteden aan een probleem, een nationaal probleem, dat het gehele middelbaar onderwijs omvat Men is namelijk al te zeer geneigd, dit probleem nogal eenzijdig van één kant te bezien namelijk van de kant van het tekort aan leerkrachten. Minister Cals heeft dit ondervon den, toen hij enige jaren geleden op eens in de Eerste Kamer voor een al te zware critiek werd gezet, alsof het tekort aan onderwijskrachten voor het lager onderwijs uitsluitend te wijten zou zijn aan het feit, dat hij niet tijdig maatregelen had geno men om deze moeilijkheid te onder vangen. Voor het middelbaar onderwijs dreigt hetzelfde tekort, vooral als straks de geboortegolf van 1945 en '46 het middelbaar onderwijs nadert. Maar gaat het nu maar aan de mi nister van onderwijs opnieuw ver antwoordelijk te stellen voor het te kort aan leraren? Dit tekort is niet het enige probleem. Indien dit zo ware zou men alle krachten moeten inspannen om de oplossing van dit vraagstuk te zoeken in salarisver hogingen voor de leraren en voo.al in faciliteiten in de opleiding. Voor al dit laatste behoeft intussen niet te worden vergeten. Het is voor vele jongemensen toch weinig aanlokke lijk te weten, dat zij practisch zeven tot acht jaar zullen moeten studeren aan een universiteit, voordat zij wet telijk gereed zijn om Franse, Duitse of Engelse les te geven aan kinderen van 13 tot 18 jaar. Maar nóg eens, daarom alleen gaat het niet. Er is namelijk niet alleen een tekort aan leerkrachten, maar vooral een teveel aan leerlingen. Men moet dit zo verstaan, dat steeds meer jongelieden op instel lingen van middelbaar onderwijs worden toegelaten, die er krachtens hun capaciteiten niet thuis behoren. FVit probleem is overigens geen U nieuw probleem. Ook voor de oorlog waren er jongelui van z.g. goede huize, die op grond van het feit, dat vader een bepaalde positie bekleedde, toch al niet minder dan H.B S. of gymnasium moesten ma ken. Of zij er de capaciteiten voor hadden of niet. Of zij worstelden zich dan via enkele doublures naar het eindexa men of vielen tussentijds uit, waar na zij enkele kostbare jaren hadden verspeeld. Dit euvel is echter na de oorlog sterk in omvang toegenomen, door de gestegen welvaart, de billijker schoolgeldregeling en de roep om diploma's. Dit laatste vooral deed vele ouders besluiten hun kinderen naar de H.B.S. of naar het gymna sium te sturen, die anders wellicht, ook op grond van him aanleg, een zijn gediend. Prinses Beatrix opendeBeeldhouwkunst '57* Minister Dulles heeft er niets op tegen Wanneer Israël door het zenden van een schip naar het Suezkanaa) wil beproeven of Egypte het recht op doorvaart van Israëlische schepen er kent, dan zal de Amerikaanse rege- andere richting zouden hebben ge kozen. De mulo werd ondergewaar deerd, steeds meer kinderen gingen naar H.B.S. of gymnasium met het gevolg, dat dit onderwijs mede de valueerde. vraag is: waar ligt hier de fout? De fout ligt hier, óók gedeeltelijk, bij ons verouderde onderwijsstelsel. Tussen Mulo en gymnasium, H.B.S. ontbreekt het schooltype, dat met het oog op de maatschappelijke ont wikkeling dringend gewenst is. Een schooltype, dat is aangepast bij de zich ontwikkelende maatschappij. Het systeem, niet alleen van gym nasium, dat per slot van rekening voorbereidt tot de universiteit, maar ook van de H.B.S. is verouderd. Of: niet zozeer het systeem als wel het program, dat niet meer is afgesteld op de tegenwoordige eisen en ver houdingen. Nu gaan er de laatste tijd reeds stemmen op vanuit de schoolbestu ren om een strengere selectie toe te passen. Dat is natuurlijk goed men zal moeten zien wat hieruit komt door samenwerking tussen de verschillende scholen van middel baar onderwijs. Maar dit is niet al les. Het wachten is o.i. op de onder wijsvoorziening, op de herziening van het gehele onderwijscomplex tussen lagere school en universiteit, waar op momenteel aan het ministerie van onderwijs druk wordt gestudeerd. Moge het ontwerp, dat minister Cals nog in deze ambtperiode wil zien aangenomen, zo zijn, dat de programma's worden aangepast aan de nieuwe tijd. Maar dan dient men ook niet te vergeten, dat de univer siteit die nieuwe ontwikkeling zal moeten volgen en zo zal moeten zijn dat er tegelijk een maatschappelijke mogelijk én een wetenschappelijke mogelijkheid zal zijn om aan de ver schillende capaciteiten der toekom stige studenten recht te doen weder varen. Daarmee zal de toekomstige gene ratie én de maatschappij het best Oude vete tussen twee dynastieën bijgelegd De wacht op Bogota Zwaarbewapende Co- lumbiaanse soldaten staan op wacht in de straten van Bogota rond de parlementsgebouwen, tijdens de val de rege ring Roja en de over- Deze foto toont koning Saoed van Saoedi Arabië (1.) staande naast koning name van de macht Feisal van Irak (r.) tijdens het spelen van de volksliederen bij de aankomst ^00r een vjjf man sterke van eerstgenoemde in Bagdad voor een vierdaags staatsiebezoek aan Irak. De koning van Arabië draagt hier het gewaad van een woestijn-sjeik met miUta,re junta. De oud een goud geborduurde hoofdtooi. Het bezoek vormt het officiële besluit van president heeft nu asyl de oude vete tussen de vorstenhuizen waartoe beide koningen behoren. I gevraagd in Spanje. Deen als proefsehip. De mogelijkheid bestaat, dat Israël het Deense koopvaardijschip Jens Toft, dat door de Israëlische regering is gecharterd en onder Israëlische vlag vaart, zal gebruiken als proef sehip. Het heeft al eerder in de be doeling gelegen dat schip voor deze taak te bestemmen, maar omdat de Deense handelsvloot het Suezkanaal nog steeds vermeed, werd het plan uitgesteld om de Deense regering niet in verlegenheid te brengen. NEDERLAND EN DE KANAAL- GELDEN. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt is voor het eind van deze week geen intrekking te verwachten van het voor enkele weken door dc Nederlandse regering aan de rede rijen gegeven advies haar schepen niet van het Suezkanatl te laten ge bruik maken. De Nederlandse rege ring wenst namelijk met het intrek ken van dit advies niet vooruit te lo pen op de regeling van de betaling van de kanaalgelden. Dc onderhandelingen over deze re geling zijn zaterdag in Cairo begon nen als een voortzetting van bespre kingen over het algemene betalings- akkoord tussen beide landen. Aange- plannen uiteen hebben gezet, in denomen kan worden, dat deze bespre- hoop, dat Hammarskjoeld er in zou I kingen nog voor het eind van deze slagen, Nasser te bewegen, de blok- week tot een resultaat zullen voe- kade van Israël te verzachten. Iren. v ring Israël niets in de weg leggen, zei minister Dulles gisteren. Maar wel zullen de Verenigde Sta ten zich verzetten, wanneer iemand probeert met geweld de kwestie te forceren. De Verenigde Staten zijn overigens van mening, dat Egypte niet het recht heeft, schepen onder de vlag van Israël te weigeren. Daarom zal Washington een daad van Egypte om een Israëlisch schip de toegang te weigeren, niet kunnen goedkeuren. Of de Verenigde Staten in dat laat ste geval stappen zullen ondernemen, heeft Dulles niet gezegd. Waarschijn lijk zal dan de Veiligheidsraad wor den gewaarschuwd. Over het Israëlische plan om een proefsehip naar Suez of Port Said te zenden met de opdracht te proberen, het kanaal door te varen, weet United Press te berichten, dat Israël, wan neer Egypte schip of lading in beslag neemt, een diplomatiek offensief zal lanceren, waarbij het de steun hoopt te verwerven van Frankrijk, Groot- Brittannië en andere zeevarende wes telijke mogendheden. Tijdens zijn onderhoud met secreta ris-generaal Hammarskjoeld zou de Israëlische premier Ben Goerion zijn Vonnis te München Sepp Dietrich, de voormalige SS- generaal, en Michael Lippert, de vroe gere commandant van het concentra tiekamp Dachau, zijn gisteren te Mün chen tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld, resp. wegens moord op zes SA-leiders op 30 juni 1934 en we gens medeplichtigheid aan de moord op de leider van de SA, Röhm. De openbare aanklager had tegen Dietrich 27 maanden geëist ten tegen Lippert 24 maanden. Beide mannen hadden zich voor de rechtbank beroepen op het feit, dat zij Hitler's orders hadden opgevoldg, om de leiders van een staatsgreep, die door Röhm zou zijn beraamd, uit te schakelen. Uit getuigenverklaringen bleek echter, dat de „Röhm-putsch" een be denksel was van Hitler's propagan da en dat de moorden bedoeld wa ren om zijn concurenten onschadelijk te maken. De beide beklaagden bleven giste ren onder het voorlezen van het von nis onbewogen. Dietrich en Lippert hadden reeds eerder gevangen geze ten wegens oorlogsmisdaden. De eerste was door de Amerikanen ge vangen genomen wegens zijn mede plichtigheid aan de massamoord op Amerikanen bij Malmedy in 1944 en Twee jongens, een van twaalf en een van acht, hebben bekend vijftien branden te hebben gesticht. Hierdoor brandde o.a. een kerk in de Amerikaanse stad Chicago af. Een vleugel van het kerkgebouw, die in tact was gebleven, hebben zij een week later eveneens tot de grond toe doen afbranden. De schade aan de kerk beliep 500.000 dollar. De jongens vertelden hoe zij eens een postwagentje gestolen hadden. Met een ketting van het wagentje hebben zij een meisje gedwongen hun acht cent te geven. in de herfst van 1956 op erewoord vrijgelaten. Lippert was het vorige jaar uit een Nederlandse gevangenis ontslagen. De verdediger maakte bekend, dat hij tegen het vonnis in hoger beroep zal gaan. H.K.H. Prinses Beatrix heeft dinsdag in Museum Boymans in Rotterdam de tentoonstelling van de Nederlandse beeldhouwkunst 1957 geopend. Na de opening maakte de prinses een rondgang over de tentoonstelling, waar bij onze fotograaf deze aardige opname kon maken van de prinses bij een borstbeeld van haar moeder, vervaardigd door de beeldhouwer Bertus Sondaar. Dulles stelt Adenauer gerust De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dulles, heeft giste ren op zijn wekelijkse persconferen tie gezegd, dat de Verenigde Staten geen enkele overeenkomst over ont wapening zullen aanvaarden, die ge- base, erd is op de huidige verdeling van Duitsland. Dulles verklaarde dat de Ver. Sta ten in alles wat direct of indirect Duitsland en zijn vooruitzichten op hereniging raakt, slechts in de nauw- Erf-groothertogin Josephine-Char lotte van Luxemburg, de zuster van koning Boudewijn van België, heeft vanmorgen vroeg het leven geschon ken aan een dochter en een zoon, die elk 5 pond wegen. De moeder en de kinderen, die nog geen namen gekregen hebben, maken het goed. Josephine-Charlotte is in 1953 in •het huwelijk getreden met de Luxem burgse troonopvolger, groot-hertog Jan. Hun oudste kind, prinses Marie- Astrid, is drie jaar. Het tweede kind, prins Henri, is twee. ste samenwerking met de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, zullen handelen. Gevraagd naar berichten, dat de Ver. Staten bij de huidige ontwape ningsbesprekingen in Londen een neutrale of gedemilitariseerde zóne in Europa hadden voorgesteld, zei Dulles dat de V.S. wat Europa aan gaat nog geen enkel „gekristalliseerd idee" hebben. Men denkt nog slechts aan de mogelijkheid van zones, die aan grond- en luchtinspectie onder worpen zouden kunnen worden. En dit niet in de eerste plaats met be trekking tot Euorpa, maar tot het Noordpoolgebied, Alaska, Siberië en dergelijke gebieden, zei Dulles. I De Westduitse minister van Bui-1 tenlandse Zaken, Heinrich von Bren- tano, heeft verklaard zeer voldaan te zijn over de verklaring van Dulles deze lucht vormt, naderde vanmorgen uit 't zuidwesten ons land. In Frank rijk veroorzaakte het op sommige plaatsen onweersbuien. Achter het front volgt nog een trogvormige randstoring van de depressie. In ver band hiermede moeten in de komen de 24 uur buien worden verwacht, waarbij onweer mogelijk is. De tem peraturen zullen wat lager worden, terwijl de afkoeling voor het gevoel zal worden geaccentueerd door een toeneming van de wind. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? over Duitsland. Deze verklaring volgde op een „op roer" in West-Duitsland over berich ten in Duitse bladen, dat de Ver. Sta ten aan Rusland 'n voorstel gedaan zouden hebben voor een gedemilitari seerde zóne in Europa, gebaseerd op de huidige verdeling van Diutsland. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). BUIEN Wisselende bewolking met nu en dan buien, hier en daar met onweer. Matige tot vrij krach tige zuidwestelijke wind. Koe ler. Gisteravond is vochtige lucht uit het zuidwesten ons land binnenge drongen, waarin uitgestrekte wol kenvelden voorkwamen. Aan de Waddenkust viel daarbij ook wat re gen. Om een depressie ten westen van Ierland is koudere en onstabiele lucht naar de Golf van Biscaje en de Britse eilanden gestroomd. Het kou front, dat de voorste begrenzing van 16 Mei zon op 4.47; onder 20.30; maan op 23.05; onder 6.45. Hoogwaterstanden 16 Mei v.m. 4.50; n.m. 5.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 19 C. KOPENHAGEN geheel bew. 17 ABERDEEN onbew. 12 LONDEN zwaar bew. 17 regen 20 zwaar bew. 19 nevel AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZüRICH GENèVE WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO KOELER nevel half bew. onbew. nevel licht bew. onbew. nevel onbew. onbew. onbew. nevel mist Korreltje

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1