Zwaluwenploeg dwong Leeds United een gelijk spel afl-l TOP- 2e divisie B- terug naar amateurvoetbal MedeiCattd'a alacfitoffei in de Milte Miglia Olympiad Toer door Nederland Jaarvergadering Federatie Klaverjasverenigingen w i y y ÜL M m U m u m m i 9, m m WOENSDAG 15 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Slotapotheose maakte de wedstrijd goed De in het Ajax stadion te Amsterdam gespeelde voetbalwedstrijd Zwaluwen (voorl. Nederlands elftal)Leeds United is in een gelijk spel 11 geëindigd. De wedstrijd was er een van bijzondere aard. Er waren momenten, dat beide ploegen een aardig, niet onaantrekkelijk, maar uiterst traag spelletje demonstreerden, er waren periodes, dat het Nederlandse elftal door het geraffineerde, technisch uitstekende samenspel van de Britten van het bekende kastje naar de muur draafde, maar er was ook een tijdlang sprake van een uitgesproken Nederlands overwicht, bestaande uit snelle over rompelende aanvallen, razendsnelle com binaties en goede schoten en kopballen. Dat was het geval in het laatste half uur van de ontmoeting, waarin de bijna ingedommelde toeschouwersscharen in eens de ruggen recht trokken om van het plotseling boeiende schouwspel niets meer te missen. Dat was de slot apotheose van deze oefenwedstrijd, die de massa tenslotte tevreden huiswaarts deed keren. Het is de vraag of ook de heren van de keuze-commissie het stadion van Koolhaas met hetzelfde gevoel van vol daanheid hebben verlaten. Er is n.l. een belangrijk experiment in deze wedstrijd bepaald niet geslaagd. Dat was het op stellen van Van Wissen in de voorhoede. De Maastrichtenaar heeft zeer hard ge werkt en zeker niet gefaald, maar een binnenspeler. rijp voor het elftal, dat over tien dagen tegen de Oostenrijkers moet optornen, is hij niet. Het was niet het enige negatieve punt in de voor hoede. Ook Carlier blijkt geen oplossing te brengen voor het linksbuitenvraagstuk en zijn buurman Wilkes maakte naast de vele voortreffelijke openingen, waar hy voor zorgde, de fout door steeds bij een dribbel één man teveel te willen passeren. Over de flitsende techniek, die hiervoor nodig is, beschikt de Venlonaar kennelijk niet meer. Daardoor werd een Nederlandse aanval' nogal eens vroeg tijdig onderbroken, maar na rust, in het reeds genoemde half uur van vaart en tempo, groeide ook Wilkes in zijn spel en toen was vrijwel iedere actie een juweel. De beste spelers in de Nederlandse aanval waren rechtsbuiten Van der Kuil en midvoor Van Melis, hoewel evenals voor Wilkes ook voor deze twee spelers geldt, dat zij pas werkelijk in vorm kwamen toen het eerste kwartier van de tweede helft achter de rug was. Van der Hart was. ondanks enkele slordigheidjes, die fataal hadden kunnen zijn, de beste man van de verdediging. John Charles, de befaamde midvoor van Leeds United, die voor de record-transfer van 600.000 gulden aan de Italiaanse club Juvuntus is verkocht, zal zijn dure benen ongetwijfeld hebben willen sparen in dit vakantie-partijtje, maar wanneer Charles zich wel eens inspande om te laten zien, dat de Italianen geen kat in de zak hebben gekocht, vond hij toch steeds zijn meester in de Fortuna-spil. In de periode, dat het met de Zwaluwen niet wilde lukken, heeft Jan Notermans ons verbaasd door zijn weifelende terug getrokken spel. meestal opereerde hij dan achter Van der Hart. met het gevolg, dat aan zijn kant een gapend gat in het middenveld ontstond, waar de Engelsen alle ruimte en alle tijd kregen hun aan vallen op te zetten. Later ging de Limburgse kapper meer achter de aanval aan en toen was de eenheid in de ploeg onmiddellijk hersteld, Walhout. die voor Wiersma inviel, is minder resoluut dan de PSV-er, maar zijn uitstekende opstellen en zijn vaak op maat geplaatste trappen, stempelden hem tot een waardig vervanger en even tueel opvolger. Het leek alsof de oranje-kandidaten het veld waren ingestuurd met de op dracht in de eerste fase eerst wat op verkenning uit te gaan en de Engelsen het tempo te laten aangeven. Het kan ook zijn, dat Leeds de Zwaluwen zijn spel opdrong, maar hoe het ook zij, in de eerste fase hebben we een van beide zijden kort gehouden spelletje voetbal in bedachtzaam tempo gezien. Het was zeker geen slecht voetbal. De Britten konden het shortpassing met hun Een moment uit de wedstrijd: Wc zieu hier een Nederlandse aanval op het Engelse doel een aanval, die echter niet in succes resulteerde. betere techniek zuiverder houden, dan onze landgenoten dit deden en zodoende ontwikkelde Leeds een klein veldover- wicht. Gelukkig lieten de Zwaluwen deze speelwijze spoedig los en in de 8e minuut van de wedstrijd leverde een fraaie combinatie bijna een doelpunt op. Een scherpe pass van Van Wissen werd op geniale wijze door Van Melis verwerkt, waarna Van der Kuil ineens vrij kwam voor een schot. Dat schot kwam ook, maar via de vuisten van doelman Wood sprong de bal van het houtwerk het veld weer in. De aanvallers van Leeds kwa men intussen niet tot gevaarlijke schoten. Zij bleven oneindig combineren en pas in de 25e minuut kreeg Pieters Graaf land een venijnige kopbal van Charles te stoppen. Uit een van die ogenschijn lijk ongevaarlijke aanvallen van Leeds ontstond na precies een half uur echter het Britse doelpunt. Linkshalf Ripley wandelde op het vrije middenveld prins heerlijk naar voren en loste toen van een meter of 25 zo'n onverwachte kogel, dat de reactie van de overigens voortref felijk spelende Pieters Graafland juist te laat kwam. Het leek of de weerstand van onze landgenoten was gebroken. Er werd slap gevoetbald met slordige passes en trage individuele acties,. Maar na precies een kwartier in de tweede helft kwam de ommekeer, die de strijd spanning, vaart en sfeer gaf. Het tempo werd verhoogd, het getreuzel en het gepeuter werden achterwege gelaten en met snel oppor tuun spel werd Leeds in de verdediging gedrongen. De Zwaluwen kwamen voort durend naar voren met zelfverzekerd overrompelend spel, waarbij alles lukte. Vooral Van der Kuil's spel groeide tot grote hoogte en in zijn activiteit trok hij de anderen mee. Het Ajax-stadion was ineens een arena, die loeide van geest drift en toen de Engelsen zeker tien minuten achtereen met tien man in de verdediging waren gedrongen, kwam de beloning voor 't Nederlandse overwicht. Bij een aanval van links plaatste Van Wissen de bal scherp in het centrum. Van Melis stond met zijn rug naar het doel, maar des te meer onberekenbaar was daardoor zijn omhaal en in het uiterste hoekje werd doelman Wood ver slagen (11). Nederland bleef het spel- beeld beheersen, maar de Engelse bar rière kon nu niet meer doorbroken worden. Het stichtingsbestuur van TOP, de tweede divisieclub uit Oss. heeft be sloten, dat TOP de sectie betaald voetbal zal verlaten en weer als amateurclub zal gaan uitkomen. De belangstelling voor de wedstrijden van TOP, dat in de tweede divisie B op de laatste plaats eindigde, is zo gering, dat de vereniging zich het betalen van de spelers niet langer kan veroorloven. De KNVB heeft onlangs besloten, dat voor clubs, die naar het oordeel van de bond in zorgelijke toestand komen te verkeren, de mogelijkheid tot terugkeer naar de rangen der amateurs zal' worden opengesteld. De betreffende verenigingen dienen deze wens uiterlijk 15 mei bekend te maken. Naar wij van het bondsbureau van de KNVB vernemen, zijn nog geen andere verzoeken in deze zin ingediend. DE ZAAK-WALTON Jack Walton, de aanvoerder van de Engelse voetbalclub Preston North End, tegen wie een aanklacht was ingediend wegens het ontvreemden van een scheer mes en een jumper uit een warenhuis, heeft terecht gestaan voor de plaatselijke rechtbank te Stockholm. Hij werd schul dig bevonden, maar de rechtbank ver wierp de eis van het openbaar ministerie, dat hem voor een periode van vijf jaar verboden zou worden Zweden binnen te komen. Zijn advocaat had aangevoerd, dat een dergelijk verbod niet billijk zou zijn omdat Walton voetballer van beroep is en zijn team wellicht het volgend jaar wederom Zweden zal bezoeken. De rechtbank aanvaardde deze uiteen zetting en stelde een proeftijd vast van drie jaar waarin Walton op geen enkele wijze de Zweedse wetten zal mogen overtreden. De voetballer is per vliegtuig via Kopenhagen naar Engeland teruggekeerd. AUTOMOBILISME GEEN AUTO- EN MOTORRACES MEER OP ITALIAANSE WEGEN DIT JAAR In Italië zullen dit jaar geen races op de weg meer worden gehouden voor auto's en motoren. De president van de Italiaanse automobielclub heeft gister avond de regering ervan verwittigd, dat dit jaar geen vergunning meer zal wor den verleend voor autoraces op de weg, en later legde de president van de motor rijders federatie eenzelfde verklaring af met betrekking tot wegraces voor motoren. Intussen was een regeringscommissie reeds begonnen met een onderzoek naar de vraag of de reglementen voor auto races herzien dienen te worden, zulks in erband met een stap van de minister an het verkeerswezen. MOTORSPORT SCOOTERCLUB „DE BOLLENSTREEK" De scooterclub „De Bollenstreek" heeft haar programma voor het komend sei zoen als volgt samengesteld: 18 mei: Elfdorpentocht met stempel- razzia en quiz. De deelnemers moeten op deze rit elf stempels in de verschil lende te passeren dorpen verzamelen. Gestart wordt op 't HBG-plein te Lisse; eindpunt is het Stationskoffiehuis te Noord wijkerhout. 30 mei: Gymkhana. Vaardigheidswed strijden, waarbij het erom gaat te laten zien. dat men zijn scooter „beheerst". 10 juni: Naar Tilburg, waar wordt deelgenomen aan de Internationale Scooter-rallye van de T.S.C. 6 juli: Nachtrit met Lampion-finale. 28 juli: Sterrit. 17 of 18 augustus: Toerrit over grote afstand. Sept./oktober: Eén of meer contact avonden met film e.d. 6 oktober: Bezoek aan Velser tunnel (pas geopend). BOKSEN De Engelse bokskampioenschappen voor politie-agenten, die maandagavond in de Royal Albert Hall te Londen zijn gehouden, moesten geruime tijd worden onderbroken wegens.... ordeverstoring. Behalve duizenden politie-mensen had den zich ook enkele honderden liefheb bers rond de ring verzameld, die nu eens precies wilden zien hoe de agenten elkaar het leven moeilijk maakten met hoeken, directen en uppercuts Terwijl' de strijd in volle gang was, stond een bezoeker op en liep kalm, met de hoed in de hand, naar de ring toe, waarna hij de inhoud van zijn hoed en die bestond uit glasscherven, naalden en scherpe voorwerpen! tyssen de touwen wierp. Even waren de dienaren van Hermandad uit het veld geslagen. Terwijl de boksers, die nog slechts be langstelling voor de grond waarop zij liepen hadden, op hun tenen de veilige plaatsen in de ring trachtten te bereiken, voegde de orde-verstoorder hen toe: „Zo. en ruim nu de boel maar weer op!" Dat was voor de agenten-buiten-dienst te veel. Zonder pardon werd de over treder uit de zaal verwijderd. En, de Engelse wetten kunnen snel werken. Dat merkte de spelbreker. Reeds dinsdagmorgen stond hij terecht voor de politierechter, wegens „ernstige beledi ging van de politie-macht". Naar men weet hebben zich tijdens de beruchte Italiaanse stratenrace, de Mille Miglia voor auto's enkele ernstige auto ongelukken voorgedaan. Een daarvan betrof de Nederlandse coureur Goettgens uit Vaals, die op de Boulevard in Flo rence slipte met zijn Triumph en het trottoir opvloog. Op de foto ziel men de auto op het moment, dat hij het trottoir opvliegt, terwijl toeschouwers een por tiek invluchten. Coureur Goettgens kwam by de manoeuvre om het leven. Telefoto ANP de natuurlijke verkwikking Advertentie VAN 24-29 MEI Op vrydag 24 mei a.s. wordt na een symbolisch vertrek uit het olympisch stadion op de Amsteldijk het start schot gelost voor Olympia's toer door Nederland voor amateurs en onafhanke- lijken, waarin 13 ploegen, elk bestaande uit zeven renners, met elkaar de strijd zullen aanbinden. Een strijd, die, naar men van deze categorie mag verwachten, van de eerste tot de laatste meter ge voerd zal worden. Deze toer verdient aller belangstelling, want uit de rijen van de jongelui, die in deze wedstrijden hun wieleropvoeding krijgen, moeten eens de renners voor de Ronde van Frankrijk en de wereldkam pioenschappen voortkomen. Ofschoon dit de derde toer in succes e wordt, beschouwt Olympia haar opnieuw als een experiment, want voor het eerst wordt ook in ploegen gereden. En mocht de toer slagen, dan zijn er werkkrachten in de vereniging genoeg om het plan tot werkelijkheid te maken om in 1958. als Olympia 60 jaar bestaat, de toer tot een internationaal evenement te maken. Evenals in vorige jaren heeft Z.K.H. Prins Bernhard voor de individuele win naar een medal je beschikbaar gesteld. Er zijn voorts vele individuele en ploeg- prijzen voor een totale waarde van f 7500. Het parcours. Het parcours, dat een totale lengte van 1304 km heeft, is als volgt ingedeeld: 24 mei: AmsterdamSteenwijk over 235 kilometer. 25 mei: SteenwijkEindhoven over 241 kilometer. 26 mei: Eerste helft: EindhovenEijs- den over 129 km; tweede helft: Ploegen tijdrit in Zuid-Limburg over 16 km. 27 mei: EijsdenDen Bosch over 175 km. 28 mei. eerste helft: Den Bosch Legerplaats Ossendrecht over 135 km; tweede helft: Legerplaats Ossendrecht Wassenaar over 169 km. 29 mei: Slot-etappe WassenaarAm sterdam over 144 km. In het gehele traject komen slechts drie bewaakte overwegen voor, waarvan er twee door de indeling van het tijd schema met grote zekerheid geen be lemmering zullen opleveren. Het rennersveld. Door de geringe belangstelling van de Limburgse amateurs voor de Nederland se „klassiekers" is niet het sterkste veld bijeen, dat mogelijk zou zijn. Maar niettemin is het grootste gedeelte van de top van onze amateurs en ook tal van onafhankelijken aanwezig. De militaire ploeg, die dank zij de minister van oorlog onder leiding van Gerrit Schulte een gedegen voorbereiding heeft gehad, telt louter kanshebbers. In de andere ploegen treft men de winnaar van het vorige jaar, Cees van der Zande, en bekende renners als Van Wychen, Bram Heeren, Dirk de Ruiter, Gerrit de Jager. Arend van 't Hoff. Piet Steèn- Voorden, Adrie van Steenselen, René Lotz en Jack Vrancken (de enige Lim burgers. die als „gast" zijn ondergebracht in de ploeg van Midden-Nederland), Gijs Pauw. Joop van Vliet, Hamelink. Oink, Van den Brand, Piet Damen, Rob van der Ruit en Piet Kooyman aan. DE RONDE VAN BELGIë Aan de 41e ronde van België voor beroepsrenners, die van 16 tot en met 19 mei wordt gehouden zullen twee Ne derlandse ploegen deelnemen. De eerste bestaat uit de renners: Harry de Boer, J. G. Lamers, Harm Smits. Bob Francken en Jan Westdorp; de tweede uit: De Jong, Gelissen, Haan. Keulers, Lahaye, Roks. Smeets en Leo Stevens. Speellokalen groot vraagstuk Voetballend Nederland heeft de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Federatie van Klaverjasver enigingen Leiden en Omstreken da nig in de war gestuurd en het was zeker ruim half negen, dat de waar nemend voorzitter, de heer J. v. d. Blom, de avond kon openen met een hartelijk welkom tot de toch nog tal rijke afgevaardigden van de diverse verenigingen. Spr. vroeg een ogen blik stilte voor het plotseling over lijden van de heer G. de la Rie, in leven secretaris der klaverjas vereni ging „Groenoord". Na de normale openingspunten me moreren wij uit het jaarverslag van de secretaris het volgende: 1956 was een dieptejaar wat het aantal leden betreft; vele verenigingen bedankten om diverse redenen, maar toch kwa men ook weer nieuwe de gelederen Versterken. Het financiële gedeelte bleek verre, van rooskleurig' maar door onder linge samenwerking kan nog veel goed worden gemaakt. De speellokalen bleken eveneens een groot vraagstuk; wij herinneren slechts aan de grote brand bij Krantz; echter is het bestuur in contact ge treden met b. en w. en wordt de mogelijkheid onderzocht, de recreatie ruimten gelegen onder de flatwonin gen te Leiden-Noord, alsnog te doen afstaan. Dus nog even afwachten. Belangrijk is te vermelden, de tot standkoming van de statuten van het huishoudelijk reglement en het spel- reglement, waaraan medewerkten de heren A. de Wagenaar (S.L.F.), J. By (A.W.S.), C. W. Pouw (D.S.B.) en F. Knaap (L.B.F.) met de fede ratiebestuursleden. Allen dank. Zowel secretaris als penningmees ter werden hartelijk bedankt voor ham bijzonder beleid. Bij de 'bestuursvoorstellen kwamen de tongen volkomen los, met als uit eindelijk resultaat, een kleine con tributieverhoging en een extraatje met 't oog op de komende lustrum viering. Bij de volgende verkiezing werd het bestuur voor 1957 als volgt samen gesteld: le voorzitter J. v. d. Blom; 2e voorzitter J. Duyvestein; le secr. A. v. Heusden; 2e secr. F. Knaap; le penningmeester L. Goddijn; 2e penningmeester C. J. v. Egmond; le competitieleider C. Kluts; 2e com petitieleider M. Sierat; commissaris C. J. Klepke. Na een korte slotperiode werd deze vlot verlopen jaarvergadering te on geveer 11 uur gesloten. PAARDENSPORT Donderdag 23 mei a.s. zal ir. Th. C. J. M. Ryssenbeek, directeur van het vee teeltwezen. het nieuwe gebouw van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, Koninginnegracht 37. Den Haag, offi cieel openen, zo deelt het bestuur van de Stichting mede. TAFELTENNIS Sparkler. De wedstrijd Sparkler TOV werd met 63 gewonnen. Daardoor bleef de J. Verhaar-beker definitief in het bezit van Sparkler, daar zij hem thans 3 maal achter elkaar heeft gewon nen. J. v. d. Zwet won 3 partijen, P. Bouwmeester 2 party en en B. v. d. Meer slechts 1 partij. Onze Damrubriek ONZE PROBLEMEN Deze keer een drietal vraagstukken, welke destijds ingezonden zijn voor de probleemwedstrijd, doch het niet tot een bekroning konden brengen. Eerst een vraagstuk van de heer Polman. De in houd van dit probleem is echter niet zo overweldigend en bevat weinig verras sends. Probleem no. 655 Auteur: A. A. Polman, Bussum. le publicatie Zwart: 3, 7, 8. 10, 12. 13. 14, 17, 18, 25, 26 en 35. Wit: 19, 23, 24. 27/30, 32, 34, 37. 41 en 42. Onder no. 656 een vraagstuk van de bekende problemist Kleen. Dit vraagstuk kwam zeen dicht bij een bekroning. Wat er nog van vermeld mag worden is, dat door 327 wit geen voordeel kan halen. Probleem no. 656 Auteur: D. Kleen, Heemstede, le publicatie Stand in cijfers: Zwart: 9, 16. 18/20, 22, 24. 25 en 30. Wit: 21. 29, 31/34, 39. 41 en 50. Tenslotte komt de heer Koning weer aan het woord met een heel aardig be werkt vraagstuk, waarin de meerslag een baan wordt geruimd om zwart tot de winst te voeren. Probleem no. 657 Auteur: J. W. Koning, Rotterdam le publicatie m HlC 1 mwFm m m P i H PU mm Wt p M m M Wa S m SI w m m 1 Zwart: 2, 8/10, 12. 15, 17, 21. 22, 27, 35 en 44. Wit: 20, 24, 25. 30. 32, 33, 36/39, 43, 50. Voor alle drie geldt: wit speelt en wint. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot 29 mei a.s., aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30. Nieuw-Vennep. Oplossingen No. 647. Wit: 12. 7. 21, 18, 28, 29, 40 enz. Een vraagstuk met een vrij ingewik kelde afwikkeling. No. 648. Wit: 404. 20, 29, 14. 17. 44, x, 9, 3. No. 649. Wit: 43, 34. 39, 29, 37, 38, 15, 1. No. 650. Wit: 37, 38. 28, 24. 14, 34, 31, 47. Een heel aardig probleem. In dit vraag stuk behoorde, zoals de meeste oplos sers opmerkten, nog een wit stuk op 16 te staan No. 651. Wit: 28. 10. 38, x, 42. 24. 20, x. No. 652. Wit: 439. 427, 17. 472, 493, 35, 1, enz. EEN DAM TEGEN 4 SCHIJVEN Deze week hebben wij eens iets voor de fijnproevers. De damspelende lezers zullen vroeger zeker wel eens kennis ge maakt hebben met de remise-studies van één dam tegen vier schijven van de heer Presburg, welke lange reeks van jaren van tijd tot tijd verschenen in „H.D." en diverse damrubrieken. In de hieronder staande stand is de bedoeling om het veld op te zoeken waar men een witte dam moet plaatsen, waarin wit zich van de remise verzekeren kan, en hoe. Wij zijn benieuwd, wie van onze lezers deze zware taak zal weten te volbrengen. De correcte bevinding, bij meerdere bij lo ting, zal met een prijsje beloond worden. De vraag luidt: Waar moet de witte dam geplaatst worden, om. door wit dan aan zet zijnde, remise te kunnen maken. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet tot 29 mei a.s.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10