Dit najaar beginnen de inentingen tegen poliomyelitis op grote schaal SPOOK-KANO Van kinderen uit de iaarkiasse 1955 zwemt „Accijnzen" in de wijn De Ringeling sch 2 Ontsnapten na 6 weken gepakt Ook VARA tegen commerciële televisie Economische overwegingen ondergeschikt aan culturele Leon Povel 25 jaar bij K.R.O* DINSDAG H MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 In het komende najaar zal begon nen worden met het vaccineren van één jaarklasse der Nederlandse be volking, namelijk de kinderen, die in 1955 zijn geboren, tegen polio myelitis. Dit is de jaarklassc, die in ,dV naaste toekomst het meest be dreigd wordt geacht door deze ziek te. Het vaccineren geschiedt in een serie van 3 injecties, uitgestrekt over ca. 8 maanden. Voor deze massa vaocinatie zal het vaccin gratis ter beschikking worden gesteld. Iedere inenting kost het Rijk 7.50. Er zal wel een bijdrage van 1.per prik in totaal dus 3.mogen wor den gevraagd, doch betaling daar van is niet verplicht. Dit is medegedeeld op een pers conferentie, welke gistermiddag in het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is gehouden. De voorzitter van de gezondheids raad, dr. J. Wester, de stand van za ken en de plannen ten aanzien van de onvatbaarmaking tegen polio myelitis belichtend, schetste in deze conferentie de ontwikkeling van de Rroblematiek in de gezondheidsraad, 'a de proefintingen in '54 en de mas sale vaccinatie aldaar in '55 heeft de voorzitter van de gezondheidsraad, 't medisch adviesorgaan van de rege ring, een commissie samengesteld om de ontwikkeling nauwlettend te volgen. In juni 1955 en in juni 1956 zijn adviezen uitgebracht, welke bei de ertoe concludeerden, dat nog niet tot massale inenting in ons land moest worden overgegaan. In september 1956 kwam de com missie tot de conclusie, dat voor 1957 de gelegenheid moet worden ge schapen, dat de individuele arts op eigen verantwoordelijkheid in over leg met de ouders, kinderen kan vaccineren. Hiertoe was nodig de mogelijkheid voor de pharmaceuti- sche handel via het rijksinstituut voor de volksgezondheid vaccin te kunnen importeren. Dit kan alleen indien de bijzondere eisen, waaraan het vaccin moet voldoen, zijn gefor muleerd en door de minister zijn vastgesteld. Prof. Gispen, directeur van het R.I-V. heeft deze eisen op gesteld en ze zijn door de commis sie uit de gezondheidsraad goedge keurd. De commissie heeft op 14 dec. 1956 met algemene stemmen en in prin cipe besloten te adviseren tot massa vaccinatie over te gaan en in ver band hiermede een eigen vaccinpro- duktie ter hand te nemen. Geadvi seerd werd om in de herfst van 1957 en in het voorjaar van 1958 voor het polioseizoen van 1958 tot vacci natie over te gaan en hiervoor vaccin te importeren, in afwachting van het gereedkomen van een eigen vaccin van het R.I.V. Ambtenaren krijgen voorschot voor ziektekosten De minister van Binnenlandse Za ken, mr A. A. M. Struycken, over weegt in afwachting van een de finitieve ziektekostenregeling voor het rijkspersoneel in juli of augus tus aan alle rijksambtenaren een ex- tra-financile uitkering te doen die, na aftrek van loonbelasting, voor ge huwden ca. 100 groot zal zijn en voor ongehuwden ca. 50, Deze uitkering is bedoeld als te gemoetkoming in ziektekosten ge maakt of nog te maken in 1957. Alhoewel vorig jaar werd aange kondigd, dat het ziektekostenvraag- stuk voor het rijkspersoneel in 1957 definitief zou worden geregeld heeft de minister de vakbonden laten we ten, dat hij eerst de deskundigenrap porten wil afwachten. Indien dit te veel tijd vergt zou als overgangs maatregel een extra-uitkering wor den gedaan. Het laat zich aanzien, aldus de „Tel.", dat het genoemde rapport nog vele ambtelijke schijven moet passe ren, waardoor in 1957 een nooduit- kering ineens zal worden gegeven en eerst in 1958 het vraagstuk met een definitieve regeling kan worden op gelost. Prof. dr. R. Gispen heeft medede lingen gedaan over de produktie van het vaccin. In april 1957 heeft het rijksinstituut opdracht gekregen vaccin te bereiden. Dat impliceert, dat personeel en materiaal moet worden aangetrokken, waarmee men thans doende is. Door toevallige om standigheden heeft men in Biltho- ven de beschikking gekregen over behuizing, welke is gereserveerd voor de bereiding van polio-vaccin. Het wordt bereid volgens de principes van dr. Salk. De mogelijkheid schijnt niet uitge sloten te zijn, dat. men over ander half jaar vaccin zal kunnen afleveren. De heer H. J. Dijkhuis, waarne mend directeur-generaal van de di rectie volksgezondheid van het de partement, die mededeelde dat iedere vaccinatie het rijk 7-50 kost, verftlaarde, dat het vaccin gra tis beschikbaar wordt gesteld. De overheid stelt zich op het standpunt, dat de welstand van de ouders geen rol mag spelen. De vraag is echter of nu ook alle bijkomende kosten door het Rijk moeten worden gedra gen. Men is van mening, dat men niet kan verplichten tot een bijdrage, maar men is van oordeel, dat wel een beperkte bydrage mag worden ge vraagd, namelijk een van 1.— per prik, dus f 3.— in totaal. De hoofdinspecteur van de volks gezondheid dr. C. Banning heeft me dedelingen gedaan omtrent de voor genomen organisatie van de vaccina tie. Bij de organisatie is men ervan uitgegaan, dat gebouwd moest wor den op de bestaande organisaties, de gemeenten met haar G.G.D.'s en de Kruisverenigingen met de onont beerlijke medewerking der artsen Opmerkend, dat thans van de 220.000 kinderen van 0 tot 1 jaar er 175.000 zijn gevaccineerd tegen pokken, kinkhoest, difterie en tetanus, zeide dr. Banning, dat na rijpe overweging voor de polio-vaccinatie is besloten tot de jaarklasse 1955, dat is die, welke de grootste kans heeft om aan getast te worden. De vaccinatie geschiedt in 'n se rie van drie injecties, waarvan de eerste twee in de herfst worden ge geven, met een tussenpoos van om streeks vier weken. De derde injec tie zal ongeveer een half jaar daar na dienen te geschieden- In iedere provincie wordt, onder toezicht van de geneeskundige in specteur voor de volksgezondheid, het uitvoeringsschema zoveel moge lijk provinciaal, maar vooral ook lo kaal, aangepast aan de plaatselijk bestaande situatie. De provinciale kinderhygiëne-organisaties van de Kruisverenigingen worden speciaal ingeschakeld en de provinciale en districtskinderartsen zullen regio naal en lokaal nauw bij de uitvoe ring worden betrokken. De wijkverpleegsters zullen de no dige hulp kunnen verlenen, ook door het verrichten van huisbezoek in ge vallen, waarin kinderen niet ter vac cinatie kwamen of na de eerste en ting niet verschenen. De artsen ter plaatse zullen collectief aan het ver richten der vaccinatie deelnemen en waar mogelijk zal een huisarts in een entingslokaliteit gelegenheid krijgen zijn eigen patiënten te vac cineren. De heer Dijkhuis gaf o.a. nog te kennen, dat hij bewondering heeft voor de wijze, waarop in Leeuwar den, waar men op eigen initiatief reeds begonnen is met de vaccinatie, de zaak loopt. Organisatorisch klopt het. Het ministerie krijgt alle gege vens van Leeuwarden en men heeft de zekerheid, dat het goed gebeurt. Maar men zal er niet gelukkig mee zijn als men het overal ongeorgani seerd gaat doen. De heer Dijkhuis verklaarde, dat Leeuwarden nauw wil samenwerken met de landelijk opgezette beweging en voorts zeide hij, dat er geen tegenstelling is tus- ten Den Haag en de periferie. EENDEN OP STERK WATER Thans is vastgesteld, dat de belas tingambtenaren ook de oorzaak kun nen zijn van uitbundige vrolijkheid. Zelfs de eenden in de kasteelgracht van het oude Barnevcldse landgoed „De Schaffelaar" schijnen bijzonder zonnig gezind en waggelen als aan geschoten dangs het water. De dieren drinken meer alkohol, dan de meeste beroepsdrinkers in ju ren. Bij elke duik die ze maken, om een waterplantje los te trekken, krijgen ze een hoeveelheid van dit stimulerend vocht binnen. De oorzaak daarvan schuilt in het feit, dat het water met de inhoud van vele duizenden flessen belegen wijn is vermengd. Toen een wijnfabrikant, wiens fa briek op enige afstand van de kas teelgracht staat, enige jaren gele den overleed, bevonden zich in de fabriekskelder nog duizenden fles sen wijn. waarop door belasting ambtenaren beslag was gelegd. Toen besloten werd in het fabrieks gebouw 'n gedeelte van 'n vleeswarenfabriek onder te brengen, moesten de wijn kelders ontruimd worden. Verkopen van de ongeveer tien jaar oude wijn was om de een of ander reden niet mogelijk en daarom werd door de dienst der accijnzen tot vernieti ging gelast. Het was niet gemakkelijk om dit bevel letterlijk op te volgen. Dagen- 70-JARIG HUWELIJKSFEEST. Gisteren was het 70 jaar geleden, dat het echtpaar Hamelinkvan Be- zoijen in het huwelijk trad. Vandaag werd dit zeldzame feit in het rust huis Scheldeoord te Terneuzen ge vierd met een zeer druk bezochte re ceptie. Namens de gemeente Terneu zen bood burgemeester mr P. H. W. F. Teilgenen het bruidspaar een bloemstuk aan. lang zijn arbeiders bezig geweest, de duizenden flessen een voor een te ontkurken en in een afvoerputje leeg te gieten. In de vroege morgenuren was dat een nogal nuchter werkje, maar naarmate de dag vorderde kregen de werklieden dorst en verdween er meer en meer wijn (niet direct) in de rloolput. Men kan zich hun uit gelatenheid voorstellen bij het val len van de avond. Op deze wijze zouden de werklie den zeker hun hele leven voor de be lasting willen werken. FISCUS BELAST AGIO- DIVIDEND. In een gisteren aan de belastingad ministratie gezonden aanschrijving heeft de minister van Financiën de inspecteurs der belastingen verzocht, alle agio-dividenden in contanten, die op of na 14 mei 1957 door de vergade- gesteld, bij genieters voor de inkom- ring van aandeelhouders worden vast- stenbelasting te belasten als opbrengst van roerend kapitaal, aldus „Trouw". Het is de bewinsdman nl. uit ver schalende recente dividendvoorstel- lon van Nederlandse NV's gebleken, dat bij voortduring misbruik wordt gemaakt van de wetstoepassing, wel ke aan de inspecteurs der belastingen met betrekking tot uitkeringen ten laste van agio-reserves is voorge schreven. De minister doelt hier op de ge vallen waarin jaarlijks dividenden in contanten worden afgeboekt van de agio-reserve, veelal onder gelijk tijdige reservering van een even groot bedrag uit de jaarlijkse winst. Agio-dividenden in de vorm van aandelen blijven onbelast. BELGIc EN LUXEMBURG ZETTEN SLA-INVOER STOP. Met ingang van 14 mei zullen Bel gië en Luxemburg de invoer van sla uit Nederland weer stopzetten. De laatste weken ging het zeer goed met de export van sla uit ons land naar deze landen, want in de eerste week van mei werd niet minder dan 474 ton sla naar België en Luxemburg vanuit ons land verzonden. De prijs van de sla op de Neder landse veilingen was de laatste da gen zeer vast. Verwacht wordt, dat deze week de sla-aanvoer op de Ne derlandse veilingen weer zal toene men. De Rotterdamse recherche heeft gis teren de 30-jarige meubelmaker A. H. uit Den Haag en de 28-jarige A. M. uit Heerlen, die ongeveer zes we ken geleden uit de gevangenis te Scheveningen waren ontvlucht, ge arresteerd. De Rotterdamse politie had er lucht van gekregen, dat de twee mannen in een cafeetje zaten. Een hoofdinspec teur en enige rechercheurs trokken er op uit. Terwijl buiten een radio wagen bleef wachten, gingen ze het café binnen. De twee mannen zaten aan een tafeltje. De politiemannen gingen bij hen zitten. „Nu je begrijpt het wel", waren de woorden van de hoofdinspecteur en de twee begrepen het inderdaad. Toen men met de twee mannen naar buiten ging om ze naar het poli tiebureau over te brengen, nam op eens één van hen de benen. De man nen van de radiowagen gingen hem direct achterna. Er werd een waar schuwingsschot gelost, waarop de man een winkel binnen rende. Daar werd hij gepakt. Nadat de K.R.O. in zijn radio, en televisiegids zich tegen commerciële televisie had verklaard, is nu ook een commissie van de VARA gekomen met een duidelijk afwijzend stand punt. De commissie is er van uit gegaan, dat t.v. een massa-communicatiemid. del is, dat door onjuist gebruik kan v/orden geschaad. Vandaar dat het medium televisie moet worden toe vertrouwd aan organen die daartoe krachtens hun geestelijke en cultu rele doelstellingen geëigend zijn. Fi- nancieel-economische overwegingen Tijdens een receptie in de KRO- studio is op grootscheepse en harte lijke wijze hulde gebracht aan de heer Leon Povel, die vrijdag j.l. ge durende 25 jaar de belangen van de KRO heeft behartigd. Een schare van een paar honderd vrienden, mede werkers, leden van de hoorspelkern en zoveel anderen hebben hem en zijn echtgenote mevrouw T. Povel v. d. Broek de hand gedrukt en zinspelend op zijn nog jeugdige leef tijd nog vele jaren bij de Oroep toegewenst. Eerste sprekers waren prof. dr J. B. Kors O.P. en drs A. J. J. van der Made, onderscheidenlijk voorzitter en directeur van de KRO, die hulde en dank brachten aan hun regisseur, die in verschillende takken van het bedrijf zo eminent en menselijk lei ding heeft weten te geven. Van zijn naaste medewerkers in de staf van de KRO spraken Toon Rammelt en Louis Lutz, die beiden de collegiali teit van Leon Povel prezen en zijn grote vakbekwaamheid. Uit naam van de tonelisten spraken Dogi Rugani en Dirk Verel hun bewondering uit we gens de uitstekende leiding in zulk een belangrijke sector als die van het luisterspel. Allen waren het er over eens, dat de heer Povel zijn plaats ten volle waard is en als mens het grootste respect verdient. 13-JARIGE JONGEN REDDE KLEUTER UIT HET WATER. Zaterdagmiddag viel een naar schatting vierjarig meisje bij de Ge rard Terborghstraat te Amsterdam in de Boeren wetering de 13-jarige Achilles Diercks sprong geheel ge kleed te water en bracht de kleuter, die inmiddels al verschillende me ters van de kant dreef, op het droge. Het drenkelingetje maakte zich me teen na haar redding met haar zus je hard-hollend uit de voeten- (100) behoren volgens de commissie aan de behartiging van deze taak onderge schikt te zijn. Men wenst een be heerste opvoering van het aantal zenduren, rekening houdende met de aanwezige creatieve mogelijkhe den, de suggestieve invloed van de t.v. op de kijkers en de algemene economische situatie. Ook deze commissie is van oordeel, dat de financiën voor het t.v. pro gramma op de eerste plaats door de kijkers moet worden opgebracht. Eerst wanneer dit niet toereikend zou blijken te zijn, acht men het de taak van de Overheid, de ontwikke ling door aanvullend subsidie moge lijk te maken. Verzorging van t.v.-uitzendingen door commerciële ondernemingen wordt afgewezen. Want hun doelstel ling en exploitatie acht men in wezen vreemd aan een onafhankelijke en onbelemmerde behartiging van cultu rele taken ten algemene nutte. Ook geen reclame. Toelating van reclame voor han delsartikelen wordt door de VARA- commissie eveneens afgewezen. Want financiering uit reclame-inkomsten brengt een onafhankelijke program ma-verzorging in gevaarh misschien - zelfs geheel onmogelijk. Een aanvaardbare ontwikkeling van de televisie, gefinancierd uit kijk gelden en met een tijdelijk, aflopend overheidssubsidie gedurende nog slechts ongeveer vijf jaren (vordt mo gelijk en waarschijnlijk geacht. Het is daarom volgens de commissie on nodig, uit te zien naar bronnen van inkomsten uit reclame, waarvan het financiële effect twijfelachtig en het gevaar van schade op geestelijk, cul tureel en maatschappelijk terrein aanzienlijk moet worden geacht. Aetherklanken Televisieprogramma. NORV: 17.00—-17.45 Voor de kind KRO: Ten Minutes Alibi, TV-spel HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. ".00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11.25 Gram. 12.05 Instr. Trio. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.-15 Met PIT pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Bondsdag Geref. Vrou wen Ver. 14.45 Gram. 15.30 Inter- scholair Jeugdtournooi Haarlem 1957. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koor zang. 18.20 Spectrum v. h. Chr. Org.- Qn* Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: dr H. Groot: Sterrenbeelden, sterren- ythen en sterrendeligies. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Radio Filh.ork. en so liste. 20.50 Werk in uitvoering, klank beeld. 21.20 Pianoduo. 21.40 Geeste lijke liederen. 22.10 „Het Midden- Oosten, speelbal in de wereldpoli tiek", 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 De Ontbijtclub. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 10.45 Idem. 11.30 Gevar. programma. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18. Dans- muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Idem. 17.25 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. De ABC-eilan- den geologisch bekeken. I, door P. H. de Buisonjé. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Samenwerking van katholiek en niet-katholiek, caus. 19.25 VARA- Varia. VPRO: Voor de jeugd, VARa: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de re gels door. 20.15 Wien bleibt Wien. 21.10 Het is weer len*e, hoorsp. 22.20 Strijkork. 22.45 Tussen mens en ne velvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muz. 23.5024.00 Soc. nws. in Esperanto. DE DOOR WILLIAM BYRON MOWERY 12). „Was jij in Alberta? Hemel, ik had nooit gedacht Ja, toch wel! Ik vond het al vreemd, dat je Grieks zat te lezen, daar in die winkel. Grappig dat je mij zo direct herkende en ik jou niet. Ik weet- nog niet, waar ik je ontmoet heb". „Helemaal niet gek. Jij was een be roemdheid daar, „de Zwervende Rots" en ik een doodgewoon meisjes, studentje". „Hmmm!" Alan brak een twijgje af en knabbelde erop, kijkend naar de haarlok, die langs Joans wang wuifde. „Nou begin ik de zaak te snappen. Jij wist, dat ik een bekend persoon was, in de sportclubs en zo; daarom begreep je, dat ik niets had uit te staan met die moord op Grindley". „Niet waar", verbeterde Joan; „beroemdheden en sporthelden kun nen even goed misdaden begaan aLs iemand anders". Alan begreep er niets van. „Hoe wist je dan, dat ik onschul dig ben?" Joan aarzelde even. „Ik vertel het je liever niet, je zult het gek vinden. Maar nou goed dan! Herinner je je het meisje, dat 's avonds aan de kassa zat in de stu denten-eetzaal?" „Was jij dat?" Joan knikte. „Ik verdiende zo een deel van mijn studiegeld. Het begon vader toen al tegen te lopen, want de bontprijzen gingen zo omlaag. Jij kwam daar op een avond binnen en kocht iets, en ik gaf je teveel geld terug. Een kwartje teveel. Je gaf het kwartje terug. Je zei niets de zaalchef stond erbij en je wilde zijn aandacht niet vestigen op mijn vergissing. Je gaf me het geldstuk terug en ging weg". „Lieve deugd dat je je zo'n klei nigheid nog herinnert", snoof Alan, denkend aan zijn sporttriomfen „Ik wist wel dat jij het dwaas zou vindien, maar dat is het niet! Je gaf me dat geldstuk zo vanzelfsprekend terug dat ik merkte, dat je niet al leen eerlijk van aard was, maar ook aan andere mensen dacht. Je aar zelde niet, je maakte geen drukte je gaf me 20 onwillekeurig terug, als een mens adem haalt. Van dat mo ment af wist ik, dat je zo eerlijk als goud bent". Alan staarde naar de verre ber gen. „Zo! Een kwartje! Mijn leven ge red door een dun, Canadees kwar tje", zei hy, niet zonder bitterheid. „Weer zo'n vervloekt toeval. Het is nu ditmaal eens in mijn voordeel, maar het blijft zuiver toeval. „Wat bedoel je?" „Och, niets", ontkende Alan en verviel in somber stilzwijgen. Joan plukte aan een berkenbast en sloeg hem gade. Ze had hem kunnen vertellen, dat ze het bewus te kwartje bewaard had en nog al tijd bezat, als een dierbare herinne ring aan Alan Laramie. Van verre en heel onpersoonlijk, had zij de „Zwervende Rots" bewonderd in haar studiejaren, niet zozeer om zijn sportroem als om zijn krachti ge mannelijkheid en zijn zelfver trouwen, die zo sterk afstaken bij de meeste studenten. Hij miste het ver waande en cynische, dat zovele stu denten, vooral de v intelligenten onder hen, kenmerkte, hij was een voudig, oprecht en schuchter. Het kwam haar voor, dat de uni versiteit voor Alan Laramie meer betekende dan een oord waar men en winstgevend beroep kon leren. Hij sloeg niet het eerste het beste gemakkelijke pad in, maar tastte, onhandig zoekend, rond naar een ideaal doel. Dat heerlijke, onzekere zoeken, terwijl zijn jaargenoten zich al tevreden nestelden in de nissen waar ze de rest van hun leven zou den doorbrengen. „Joan", zei Alan hij was uit zijn sombere gepeinzen ontwaakt „ik neem dat verhaal van dat kwar tje aan, maar ik snap nog steeds niet, waarom je je geroepen voelde mij uit die gevangenis daar in Lac L'Outre te bevryden". „Zou jij een onschuldig persoon laten afstraffen?" „Je moet nog een andere reden hebben", hield hy vol. „Toch niet", ontkende Joan, maar ze wendde haar blik af terwijl ze dit zei. Alan voelde, dat ze de waarheid niet sprak. Buiten het feit dat ze me destudenten waren en zij in zijn on schuld geloofde, had zy een per soonlijke reden om hem te helpen vluchten. Ze verzwéég iets. Boos omdat ze hem onwetend liet, wilde hen zeggen: hoor eens, meisje als jij zelf belang bij de zaak hebt, dan bedank ik ervoor me als mario net te laten gebruiken. Maar hij voelde, hoe onbillijk die gedachte enaws verwierp ze. Wat ook haar drijfveer mocht zijn, hij had haar in ieder geval veel te danken zijn vrijheid misschien zijn leven. Bang haar te beledigen als hij meer zei, zweeg hij. Haar stilzwijgen was en verwierp ze. Wat ook haai en slechts langzaam won men haar vertrouwen. Stroomaf fladderde een vlucht vo gels rond een met pijnbomen begroei de landtong en uit hun vlucht kon Alan opmaken, dat ze waren opge jaagd door een of ander. Even later hoorde Joan en hij een diep gezom in de verte. De politie- boot. Hij sprong op en keek hun schuil plaats rond om zich te overtuigen, dat niets wits of opvallends zicht baar was. „Stop die baret liever weg, kame raad", ried hij; „een woud-Cree kan die op een mijl afstand al zien. Schotse jagers dragen rode mutsen, opdat ze elkaar niet by vergissing kunnen missen. Je had niet zo'n ro de muts moeten meebrengen". „Ik heb geen andere baret of hoed", bekende Joan. Alan had zichzelf een schop kun nen geven, dat hij haar tot deze er kenning had gedwongen. „Nou dat hindert niet; we varen toch hoofdzakelijk 's nachts en ik vind het een snoezige muts". De politieboot kwam met een ge- vaarlyke scherpe bocht om de land tong schieten. Eric Norman stond wijdbeens op het dek en zocht met een verrekijker de oevers af. Een be reden politieman, de hoed in de ogen gedrukt, zat over het stuur gebogen en joeg de boot met volle kracht de rivier op. Achterop bewaakte een tweede Beredene vijf lichte kano's, die op het dek waren vastgebonden. Midden in de boot, waar een bat terij van geweerlopen omhoogstak, zaten nog veertien mannen, waaron der verscheidene Crees en mestiezen, die met de hand boven de ogen de oevers aftuurden. Onwillekeurig hurkten Alan en Jo an dieper achter de rotsen weg, of schoon ze goed verscholen zaten. „Hoe zou Norman geweten heb ben, welke kant wij uitgingen?", vroeg Alan, de naderende boot ga deslaand. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8