De heer F. A. M. Gründemann geridderd ■9 Moeders en meisjes hielden geslaagde modeshow in „In den Vrolijcke Arke4* Natuurlijk optreden van de allerkleinsten HUIBERS Communie-Geschenken Nieuwe boeken r.-k. bibliotheek te Leiden m DINSDAG 14 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Leden van de internationale pers ten paleize ontvangen Het koninklijk paar heeft maandagmiddag op het pa leis te Soestdijk een delegatie ontvangen van de execu tive board van het International Press Institute, welke in Amsterdam congresseert. We zien de Koningin en de Prins hier temidden van hun gasten op het bordes van het paleis. ZELFS FATH EN DIOR ZOUDEN JALOERS WORDEN Ieder jaar wordt in „In den Vrolijcke Arke" door de moeders en meisjes van het S.F.R. een modeshow gehouden van alles wat zij in de loop van het jaar op de naaicursus gemaakt hebben. En dat is niet weinig, dat is vooral niet van gering gehalte. Het is opvallend wat er onder de kundige leiding van zuster Christa allemaal niet tot stand is gebracht. Wij hebben een keur van de fleurigste japonnetjes gezien, wij hebben schattige kinder- kleertjes aan onze bewonderende ogen voorbij zien gaan, de moeders zijn handig met naald en schaar en dat is ook voor een groot deel aan de vak kennis van zuster Christa te danken. Na een half jaar hebben de moeders en dochters dikwijls al een respectabele vingervlugheid met naald en draad gekregen. Welkom. Om kwart voor acht gisteravond begon de show. Pater J. Sweerts O.S.C., directeur van het Sint Fran- cisca Romanawerk, sprak een ope ningswoord, waarin hy vooral de verdiensten van zuster Christa prees. Hij verwelkomde de vele belangstel lenden onder wie de deken van Lei den, kanunnik W. P. M. Haring, pater S. Duynstee van het S.F.L., en de prior van het Kruisherenklooster te Zoeterwoude, dr IJ. Snabel. Na dit openingswoord kwamen eerst de allerkleinsten voor het voet licht. Om de charme van dit tafereel te verhogen had zuster Christa met de kleinen liedjes en dansjes inge studeerd, die met veel gratie ge bracht werden. Na dit optreden werden de maten van de demonstrerenden allengs gro ter. Hoogtepunt in het programma vóór de pauze was het optreden van de le den van de gymnastiekclub, die ir splinternieuwe uniformen waren ge stoken. Zij gaven een demonstratie van gratie en lenigheid. Niet onvermeld mag blijven het op treden van de acrobaten. Het bewijs hiervan hebben zij gis teravond geleverd. Wij erkennen mèt pater Sweerts, dat Dior en Fath na tuurlijk mooiere modellen maken, maar de dames van het S.FJEt. naai den ook niet voor de „high society" van Parijs, zij naaiden voor eenvou dige mannequins, die echter juist door hun argeloze optreden een die pere indruk maakten aan de schoon ste vrouwen van Parijs. De allerkleinsten werd deze rond gang over de lopen langs al die men sen, die zoveel lawaai maakten als zij spontaan applaudisseerden, wel eens te machtig en dan barstte zo'n man nequin van een halve meter hoog plotseling in tranen uit. Gelukkig waren er altijd troostende moeders bij de hand, die de kinderen in de veilige bescherming van him armen konden nemen. Haarlemmerstr. 123 - Leider In onze speciaalzaak van religieuse artikelen vindt U o.m. 'n uitgebreide keuze in Zie ook onze etalage en show- ruimte aan de Stille Mare Perette. Na de pauze oogstten de kinderen groot succes met het zangspel „Peret te met de melkkan". Er zat nog een les, een moraal, in dit spel verborgen. Perette op weg naar de markt met een kan melk dromt van alles wat zij zou kunnen doen als zij straks de 'n kan melk droomt van alles wat zij breekt echter de kan door haar on oplettendheid en de luchtkastelen vervliegen. Een hartelijk applaus beloonde alle deelnemers aan de eerste helft van het programma. Na de pauze paradeerden de moe ders en meisjes met hun zelfgemaak te garderobe over de mat. Wij zagen smaakvolle eenvoudige jurkjes, maar ook schone creaties avondjaponnen en cocktaill-jurkjes, die zelfs Dior en Fath jaloers zouden maken. Het slotlied werd gezongen door de hoofdpersoon van het zangspel „Jan tje in Modderstad", dat volgende week woensdag in „In den Vrolijcke Arke" zijn première beleeft. Het was een gezellige en leerzame avond. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN In verband met het ook dit jaar weer toegenomen aantal gegadigden voor de jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen op dinsdag 21 en 28 mei a.s. doet het comité een drin gend beroep op dames en heren auto mobilisten om zichzelf en hun auto voor enkele uren beschikbaar te stel len. De beperkte middelen van het comité, uitsluitend uit vrijwillige bijdrage bijeengebracht, laten niet toe het gehele gezelschap met auto bussen te vervoeren en bovendien is het persoonlijk contact met de gast heer of gastvrouw ook een factor van betekenis! Voor hen, die reeds eerder aan deze tocht hun gewaardeerde mede werking verleenden, is een aanspo ring overbodig; wie zulks tot dus verre nog niet deed, neme eens een proef. Wij zijn ervan overtuigd dat hij of zij, ook tot de tientallen „oude getrouwen" zal gaan behoren, die zich ieder jaar weer bereid verklaren om deze uitgaansdag te helpen sla- gen. Opgaven worden gaarne ingewacht bij mevr. J. Hilgersom, Cobetstraat 50, tel. 25732. DE NATUURVRIEND FRISTE DE KENNIS OP. In tegenstelling met de diepgaan de problemen, waarmee de leden van de Leidse Aquariumhoudersvereni. ging „De Natuurvriend" zich gewoon lijk plegen bezig te houden, stond de meivergadering, welke gisteravond werd gehouden, in een geheel ander teken. Via lichtbeelden werd de lief hebbers de gelegenheid geboden hun kennis weer eens op te frissen. 8.15 uur opende voorzitter W. Zwart de bijeenkomst. Na goedkeuring van de notulen en behandeling van ingeko men stukken, werd de aandacht van de aanwezigen gevraagd voor de ko mende grote tentoonstelling van 12 tot en met 28 juli a.s. De tentoonstel lingscommissie is reeds druk bezig I met het realiseren van de plannen. I beroep^op^ d'e'aanwezige"ïeden^hun Verkoop van nieuwe zomerzegels be on medewerking, op welke wijze dan ook, aan deze grote manifestatie te willen verlenen. Hierna bracht de heer M. Laporte vele kleurendia's op het projectiescherm, welke door de heer W. Zwart van een toelichting werden voorzien. Hierbij moest door de aanwezigen de wetenschappelijke naam van enkele tropische water- planten worden geraden. De Natuur vriend kon terugzien op een leerzame avond. Burgerlijke Stand Geboren: Geesje Hendrika Wilhel- mina, dr van J. Blokzijl en E. G. Dek ker, Paulus Johannes Wilhelmus, zn van P. G. J. Wijnen en I. E. Meijer, Franciscus Lambertus Palus, zn van P. G. J. Wijnen en I. E. Meijer, An- dré Anthonius Willem, zn van A. Zweistra en G. van Helden; Maarten zn van H. Smid en J. Berkheij, Theo- dorus Johannes Maria zn van Th. W. J. Cattin en A. Welagen; Peter Johan zn v. H. Voorzaat en J. Piket; Yvon ne, dr van J. D. Slijkhuis en A. van Laar; Catharina Hendrina, dr van J. Visser en K. A. den Dekker; Cathari na, dr van W. Vegter en J. de Vries. Gehuwd: G. Vermeer en C. J. Wiel- ders; H. J. van Eijk en A. J. van den Berg; B. M. Dekker en H. L. M. Lan- gezaal; H. de Wolf en C. M. Ter Meer. j Overleden: G. Bruijn, 78 jr wed. v. T. G. Blonk; I. Veilbrief 82 jr, man; L. J. van der Hulst 36 jr, man; J. H. Dinkla, 84 jr, wed. v. C. Huysman; F. J. Duivenvoorden 80 jj", man; C. Wortman, 37 jr, man. Ontwikkelingslectuur Aichhorn: Verwaarloosde jeugd; Bak: Ik kan het zelf; Bakker: Sta tistiek; een inleiding tot de statisti sche methode en haar toepassingen (3 dln.); Baumann: De grotten van de grote jagers; v. d. Berg: Meta- bletica-; Bochenski: Geschiedenis van de hedendaagse Europese wijsbegeer te; Boer-Den Hoed: Zweeds leesboek; idem: Zweedsche spraakkunst; Bo- vens: Tank va art; Brehm: Het leven der dieren; Bühler: Overzicht van de geestelijke ontwikkeling van het kind; Bülow: Het tegelboek; Buiten dijk: Grondbeginselen der moderne economie; De Bruyn: „Spiegel voor Eva"; Carp. Conflicten van het kin derleven; Con: Wat U moet weten over Oosterse tapijten; Constandse: Mexico en Midden-Amerika; De ar beid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin; Duynstee: Over recht en rechtvaardigheid; Egeraat: Gids voor Lourdes; idem: Gids voor Venetië; Erde Dubois: Katholieke jonge ar beiders; Fremantle: De roep der woestijn; Gids voor Moesel en Ahr- dal; Gids voor Portugal; Gillissen: Kom, mijn kind; Glazema en Ypey: Merovingische ambachtskunst; Gra- ber: Aan de bronnen der genade; Guardini: Der Gegensatz; idem: Der unvollstandige Mensoh; Hass: Tussen haaien en koralen; Hess: De bij; Hey- boer-Barbas: Een nieuwe visie op de jeugd uit vroeger eeuwen; Hoogen- bos: Dat is honkbal; von Hornstein en Falies: Gaaf geslachtsleven; Jans sen: Latijnse letterkunde; Van Kan: Inleiding tot de rechtswetenschap; Keet: Eenzaam in de nacht; Kinder- zorgen (deel 2); Koenen: St. Fran ciscus van Sales als schrijver; Lan noy: De psychologie van man en vrouw; De Latil: De verovering van de diepzee; Van Loggem: Meesters der negervertelkunst; Lucas: Orga nisatie van de Onderneming; Mac- gregor: De geschiedenis van Grieken land; Marcel: De mens zichzelf een vraagstuk; v. d. Meer de Walcheren: Het grote avontuur; Meyer en Haus- brand: Met tent of caravan; Min kowski: Van woningnood tot sociale sanering; Newman: Proeve over de ontwikkeling van de geloofswaarhe den; Nijnanten: Gids voor Graubün- den; idem: Gids voor Vierwaldstatter- De Noor Hilmar Sandberg vond iets nieuws Dit is de Noorse bioscoop-technicus Hilmar Sandberg met zijn revolutionaire uitvinding, de „Norwayscope", een nieuw lenzen-stel, dat het mogelijk maakt iedere maat film, b.v. 8, 16 of 32 milimeter breed, op een scherm van elke gewenste grootte, b.v. cinemascope breed-beeld of volgens het principe van Todd, te projecteren. Sandberg werkte voor de uitwerking vaD zijn idee samen met de Deense specialist op het gebied van lenzen- fabricage Holger Nielsen. Naar het oordeel van deskundigen betekent do vinding van Sandberg een ware omwenteling op het gebied van bioscoop-projectie. meer en omgeving; Ouwejan Kzn.: Het Nederlandsche schrift; v. Peur- sen: Wegwijs in de wijsbegeerte; Van Putten: Menselijke achtergronden van de ondernemingsraad; Schönfeld: Historische grammatica van het Ne derlands; Smit: Diplomatieke geschie denis van Nederland; Stallaert: Pei lingen; Tambs: Huwelijksreis over de wereldzee; Verheul: Het passmyste rie; Vermeer: Spel en spelpaedago- gische problemen; Woltring: Kinder verzorging. Nederlandse romans Griever: Remko; Kokkelink: Wij vochten in het bos; Koops: Late zon; Ooms-Vinckers: Het hout is sterker dan de bijl; v. Reest: De zoon; De Wit: De sleutel is gebroken. 40 |aar armmeester en regent „St. Maarten" De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot was vanmor gen om half twaalf de gast van Huize Sint Maarten, Jacobsgracht 1, waar de heer F. A. M. Gründe.mann werd gehuldigd wegens het feit, dat hij vandaag veertig jaar armmeester is aan IJmuider haven Maandagochtend begon de symbolische verkoop van zomerpostzegels aan boord van de trawlvisser „IJmui- den 99-Curacao" in de haven van IJmuiden. De schipper van de „Curasao", de heer Huib Krab (links), was de eerste, die postzegels kocht van de ontwerpster mevr: Jennie Dalenoord, terwijl de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D, H. van den Toorn, toekijkt. en regent van het r.k. Wees- en Oude- liedenhuis. De burgemeester kon na een korte speech, waarin hij de verdiensten van de heer Gründemann (een hele was lijst, zoals hij zei) uiteenzette, mede delen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Gründemann te be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De daarbij behoren de onderscheiding speldde hij de jubi laris op de borst. In de morgenuren is dit feest in in tieme kring gevierd. In de kapel werd een plechtige H. Mis opgedragen door de pastoor van de St. Petruskerk, pastoor W. E. Blok met assistentie van kapelaan P. H. L. van Ingen en pater A. de Groot O. P. een oud pupil van het huis. Familieleden en het volledige col lege van regenten waren hierbij aan wezig. Onder het ontbijt, dat hierna genoten werd, hield de voorzitter van regenten, mr H. F. A. Donders, een toespraak, waarin hij wees op de vele kwaliteiten op sociaal en charitatief terrein van de heer Gründemann. Hij noemde o.m. diens president schap van de bijzondere raad van St Vincentius en diens werk als pen ningmeester van de r.k. vakschool voor meisjes aan het Galgewater Als lid van het collage van regenten en als armmeester heeft de heer Grün demann ook zitting gehad in ver schillende functies van de Sociale Raad. Na deze toespraak werd hem een passend geschenk aangeboden. Mevr. Gründemann werd in de hulde be trokken. Prof dr van Boxtel sprak voor St. Adelbert Voor een klein gehoor sprak gis teravond in „In den Vergulden Turk" prof. dr. J. J. P. van Boxtel, pr. hoogleraar in de ethica, algemene sociologie en wijsgerige politiek aan de r.k. Universiteit te Nijmegen. Het was de laatste lezingsavond in dit sei zoen van de St. Adelbertvereniging, De foto laat het moment zien waarop de burgemeester de heer Gründemann de onderscheiding opspeldt. Geneel rechts mevrouw Gründemann. afd. Leiden. Spreker werd ingeleid door de vice-voorzitter van de afde ling, de heer J. J. A. Zonneveld. Prof. dr. Van Boxtel's betoog over de „Democratie en de menselijke waardigheid" had het karakter van een voorzichtige, logische redenering. „Alle filosofie is moeilijk", zei hij, anders is het geen filosofie". Spreker ontleedde de betekenis van het begrip waardigheid. Het blijkt, dat waardig heid géén strikt ambtelijk, maar een ethisch karakter draagt. Elke waar digheid is sacraal en wordt uiteinde lijk verleend door God. Deze ken merken zyn eveneens van toepassing op de mens; elk mens is verheven: verheven van oorsprong bij de gunst en gratie van God en verheven van bestemming. Oók de menselijke waardigheid heeft een zedelijke be tekenis. De democratie sluit op deze gedach te aan. Elk mens heeft waardigheid; als mens zijn alle mensen gelijkwaar dig. Juist op het vlak van bestuur houdt de democratie rekening met de gelijkwaardigheid. De grootheid van de mens ligt in het zichzelf besturen. Democratie kan dus niet betekenen: onderdrukken, overheersen. Dit wil niet zeggen, dat er get i feitelijke ongelijkheid zou kunnen en mogen bestaan in het sociale leven. Gelijk heid in de democratie is proportio neel. Fen mens moi zichzelf kunnen zijn. waar het gaat om zijn ont plooiing in het bestuur. Uit ongelijk heid volgt echter domi Ten en de democratie is juist een streven om aan het domineren paal en perk te stellen. Spreker bestreed de uitlating, dat democratie niet reeël zou zijn. Zij is een ideaal, waar de mens van nature heen neigt. Een ideaal, dat niet in zijn topvorm realiseerbaar is, maar wel is te benaderen. Na de pauze wisselden spreker en belangstellenden van gedachten, waarna een dankwoord werd gespro ken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7