-Mfc MTiLGAT &>ymL$TAD DE LEIDSE BIOSCOPEN? .f/t DE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS „De nacht der lange messen" in '34 Engeland maakt zich onafhankelijk van het Suez-kanaal ZATERDAG 11 MEI 1957 ^Dt^^IDSE^COURAOT^ PAGINA 1 Spitse Ulo-leerlingen h Leiden begint zo langzamerhand in radiokringen een voortreffelijke naam te krijgen. Wij mochten reeds vele malen melding maken van een radio- debuut van Leidenaars en het ver heugt ons nu v/eer te kunnen mee delen, dat leerlingen van de ULO aan de Pieterskerkstraat zeer hoog ge noteerd staan in het programma van de Vara „Schoolslag". Omdat de snuggere Leidse leer lingen al tweemaal hebben gewon nen in deze radio-intelligentietest, be horen zij tot de beste acht van Ne derland. De ploeg bestaat uit: Ria Marcelis, Piet v. d. Toorn, Bert Trap en Jan Gerritsen. Ook de roemruchte school- band „The Key Town Stars" ver leende medewerking in het program ma, dat gisteravond werd besloten. Vespa-Club Donderdagavond werd in de Kleine Burcht een propaganda-avond gehou den voor de oprichting van 'n Vespa- Scooterclub in Leiden. Het begin van deze avond werd ge vormd door een uiteenzetting door een lid van het hoofdbestuur van de Vespa-Club Holland over het doel van de Vespa-Club in het algemeen en het streven naar een Vespa-Club in Leiden. Na de koffie werden er een drie tal films vertoond, betrekking heb bende op binnen- en buitenlandse railly's. Het zij nog vermeld, dat een 20-tal aanwezigen zich als lid op gaven en deze avond werd opgeluis terd door een aantal Vespisten uit Den Haag en Haarlem. Retraite Zoals al verschillende jaren ge woonte is, gaat ook dit jaar een groep dames op retraite in Noordwijkerhout en wel van 2528 juni a.s. Event- deelneemsters kunnen zich vóór 25 mei a.s. opgeven bij mevr. Kok, Anna- van Saksenstraat 10a, mevr. Juffer- mans, Wald. Pyrm.straat 29. De kos ter. verbonden aan deze retraite be dragen 13.50. Op stoep aangereden De 25-jarige mej. W. K. is gistèr- middeg op de Haarlemmerstraat door een personenauto aangereden. Zij wandelde op de stoep. Overigens is het de politie een raadsel, hoe dit ongeluk kon gebeuren. De automo bilist is nl., na nog even omgekeken te hebben, doorgereden. Mej. K. werd met een gebroken linker-onderarm naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. Troost gemoderniseerd De fa. H. R. Troost, Haven 14 te Leiden, die scheepsbenodigdheden, luxe bootartikelen en kampeerartike. len levert, heeft een belangrijke res tauratie ondergaan. De gevel is ge moderniseerd en binnen heeft men door uitbreken en verruimen een aan de eisen van de tijd aangepaste be- d rij fsruimte geschapen. Modeshow De meisjes van het jeugdwerk SFR „In de Vrolijcke Arke" hebben zich uit louter liefhebberij gespecialiseerd op het gebied van het naaien. Om de ouders en belangstellenden te la ten zien, wat ze wel presteren met naald en draad, heeft de leidster van de naaiclub, Zuster Christa, besloten de eindproducten ten toon te stellen. Burgerlijke Stand Hiervoor heeft ze de aantrekkelijke vorm gekozen van een modeshow. Maandagavond om half acht vindt deze modeshow van zelfgemaakte modellen plaats „In de Vrolijcke Arke", L. Pieterskerkkoorsteeg 15. Alle ouders en belangstellenden in het jeugdwerk van SFR zijn van har te welkom. Nationale kook wedstrijd. Op donderdag, 16 mei a.s., wordt in de Houtrusthallen te Den Haag de derde nationale kook-wedstrijd ge houden, waaraan 250 meisjes uit het gehele land zullen deelnemen. De deelneemsters zijn gerecruteerd uit de beste leerlingen van huis houdscholen, waaraan een lerares sen-opleiding is vertoonden. Aan de uniformiteit van de wedstrijdvoor- waarden wordt nauwlettend de hand gehouden, getuigen de 250 nieuw'e gasfornuizen van hetzelfde type en de 250 gasmeters, die naast elk van die fornuizen de gebruikte hoeveel heid gas zullen verklikken. Aan dit spannend, vrouwelijk evenement nemen ook drie teams deel, afkomstig van de r.-k. vak school voor meisjes aan het Galge water te Leiden. We zien met span ning de door hen behaalde resulta ten tegemoet. Le'4.«e Universiteit Geslaagd voor het doct.ex. Gen. II Mevr. M. L. Lalisang-Karamoy te »est en de heren B. G. Bruins- ma te Rotterdam, H. A. Delfos te Laren, H. Janse te Leiden, S. Luchs (USA), J. M. J. v. d. Pol te Eindhoven en J. L. D. v. d. Roest te Den Haag. Geslaagd voor het semi-artsex. de heren G. W. Bischoff te Den Haag, H. A. C. Boelman te Den Haag, J. M. Cassouto (USA), R. Coutinho OegstgeestH. W. E. G. G. Hartkring te Egmond a. Zee en A. R. Tegelaar te Oegstgeest. Geslaagd voor het artsexamen mevr. L. Hamming-Cleton te Oegstgeest en de heren L. Slikkerveer te R'dam en D. Tjabbes te Bloemendaal. Geslaagd voor het doet. ex. Engelse taal- en letterkunde mevr. C. C. van Buuren-Veenenbos te Leidschendam, Geslaagd voor het kand. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. J. J. M. Mekenkamp te Delft. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. Algemeen. De stand van het aanbod (arbeids reserve) onderging geen wijziging van betekenis en beliep 180. In de naaste toekomst vallen behoudens de normale afwijkingen wrijvingsfac. toren geen verschillen van enige omvang te verwachten. De weersge. steldheid is tot nu toe uitermate gun. stig geweest, hetgeen de werkloos heid in de landbouw en de bouwsec tor tot een minimum deed dalen. Een analyse van. de soort en aard der werkloosheid, een interessant ge geven, levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 115 (vorige opgave 95); seizoenswerkloosheid ni hil en overige vormen van werkloos heid 65 (w.o. 37 mindervaliden). Vraag. Het aanbod geregistreerde aanvra gen steeg, t.w. van 700 tot 750, waar uit blijkt, dat de behoefte aan ar beidskrachten vele malen het aanbod (arbeidsreserve) overtreft. Hef aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten onderging geen wijzi- zinz en bedroeg 65. Geb.. Gijsbertus zn v. J. «oogka mer en C- Imanse; Johannep zn v. J. Vlasveld en J. Arnoldus;.Johan nes zn v. D. Sietsma en T. van dei- Laan; Anna Engelbertha dr. v. L. W. Döll en M. W. Smit Susanna dr. v. A. G. I. Albers en S. Rozier; Petrus Johannes zn v. C. M- Koomen en J. A. Grimbergen; Petronella dr. v. A. van Haarlem en G. van der Neut; Cornelis Martinus zn v. C. J. de Wek ker en M. W. Dee; Johannes zn v. H. Jansen en H. van Putten; Annelies dr. v. H. van Duijne en K. F. Kleve- ring. Overl.: M. J. Otte, 53 jr. huisvr. v.: J. Jansen: M. C. Schulpzand, 76 jaar, wed. v: H. C. Wesselius; C. van der Heul, 82 jr, wed. v: C. J- Kempe naar. Ondertr.: C. Vlaardingerbroek en J. C. M. Bodenstaff; H. J. Overdijk en S. J. C. van Ast; P. J. van Loef en S. B. Rietveld; J- de Roo en S. M. de Jong; A. Veerman en K. C. M. Marijt; S. J. M. van Noorden en C. R. Boer; M. Selier en G. A. Bijkerk; J. H Prevo en S. C. Van Thuyne; H. de Romijn en Th. J. E. Reijken; P. F. Janse en M. Sjardyn; J. van Es en D. M. van Hees; J. van der Pluim en E. Brouwer; H. Brandt en J. Vro lijk; J. L. van Emmerik en G. M. Verhoog; H. van Rossen en E. E. Loers; W. J. le Mair en J. M. van Diemen; P- J. Hansen en J. M. B. Devilee; W. A. J. Lamboo en H. van Eijgen; P. Dijkhuizen en G. A. J. Delmeer. KORTE golf De dienst voor de volksgezond heid in Singapore heeft verklaard dat de in Hongkong begonnen griep epidemie zich vrijwel zeker door ge heel Zuid-Oost-Azië zal verbreiden, ook naar Australië en Nieuw-Zeeland. Op het ogenblik lijden in Singapore naar schatting 200.000 mensen een zesde van de bevolking aan de ziekte. In het gebied van Grishk, Zuid- Af ghanistan, zijn 14 mensen om het leven gekomen als gevolg van over stromingen. Er zijn talrijke gewon den, zo meld radio-Kaboel. Honder den huizen zijn verwoest. De oogst is grotendeels verloren gegaan. Dit ge bied is in één jaar tijds reeds vijf maal door overstromingen getroffen. De leider van een groep bergbe klimmers uit het Engelse graafschap Yorkshire, kapitein Crosby Fox, die een poging deed de 7.000 meter hoge top Joegal Himal in het Himalaja ge bergte te beklimmen, is met twee Sjerpa-gidsen door een lawine om het leven gekomen. Het aantal Zuidslavische staats burgers, dat om politieke of andere redenen uitwijkt naar het buitenland, is in de afgelopen maanden aanzien lijk toegenomen, aldus is vrijdag te Triest meegedeeld. In april van dit jaar verzochten 651 vluchtelingen te Triëst om politiek asiel. Vraaggesprek met t Kroestsjef Volgens de „New York Times" heeft de leider van de Russische com munistische partij, Nikita Kroestsjef. in een vraaggesprek met de hoofd redacteur van het blad. Turner Cat- ledge, verklaard, dat de zekerste, zo niet de enige weg voor de Ver. Sta ten en de Sowjet-Unie om een oorlog op grote schaal tussen de communis tische en niet-communistische landen te voorkomen, het vinden van een of andere manier ter vermindering van de spanningen in de wereld is. Volgens het blad zou -Kroestsjef krachtig voorstander zijn van een conferentie tussen Rusland, de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk. Volgens Kroestsjef zou de Europe se kwestie „het knelpunt" vormen, waardoor de geschillen ontstaan. Elke regeling in Europa zal wellicht de oprichting van een permanent lichaam inhouden, dat beheerst wordt door de Ver. Staten en de Sowjet- Unie. En een dergelijk lichaam zal on getwijfeld de ontbinding van de Navo betekenen. zo vervolgde Kroestsjef. Het is een „onbetwistbaar" feit, dat de Ver. Staten en haar bondge noten een aanvalsoorlog tegen de Sowjet-Unie en haar bondgenoten overwegen. Bezuiniging op Franse defensie De Franse minister van Defensie, Maurice Bourges-Manoury, heeft aan gekondigd, dat Frankrijk van plan is de militaire uitgaven te verminderen. Maar hij heeft er de nadruk op ge legd, dat de Franse deelneming aan het Atlantisch Pactvolledig ge handhaafd zal blijven. Tijdens een persconferentie zei de minister, dat Frankryk onmiddellijk een studie zal beginnen van een ,.se- mi-ballistiek" wapen, vermoedelijk een soort geleid projectiel. Eis tegen de beklaagden Tegen de voormalige SS-generaal Sepp Dietrich is gisteren in München wegens zijn aandeel in „de nacht der lange messen", het nazi-bloedbad ten tijde van de „Roehm-Putsch" van 1934, een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden geëist. Voor Dietrichs medebeklaagde, de voormalige SS-kolonel Michael Lip- pert, vroeg de openbare aanklager een gevangenisstraf van twee jaar. Volgens de aanklager, Karl Weiss, is tijdens de behandeling gebleken dat Dietrich de zes adjudanten van Roehm op 30 juni 1934 op de bin nenplaats van de gevangenis van Stadelheim heeft laten terechtstellen door een vuurpeloton, samengesteld uit zijn SS-lijfgarde. Het requisitoir volgde op een ver- De „sneeuwman" ter ziele Jarenlang hebben velen gegriezeld bij de berichten van de „verschrik kelijke sneeuwman", die ergens in de buurt van de Himalaya moest zwer ven. Zijn voetafdrukken in de sneeuw bewezen zijn bestaan en de inheem sen kenden hem als de „verschrik kelijke sneeuwman". Elk jaar was hij „bijna" gepakt, maar nu is hij toch ter ziele, want Engelse bergbeklimmers in de Hima laya hebben aan de Yorkshire Post meegedeeld, dat de afdrukken in de sneeuw afkomstig zijn van een grote zwarte beer. De mannen hebben de voetsporen en de beer, die ze maakte, zelf gezien. De sneeuwman kan nu in gezelschap van het monster van Loch Ness met een vliegende schotel ver dwijnen naar het land van alle fabel tjes. WAT BRENGEN Lido. Lichtzinnige meisjes zijn er overal, terwijl er altijd wel een Don Juan is te vinden, die hare har ten op hol kan brengen. Zeker is dit j het geval in Italië, waar het proces Montesi het misdadig element in zulk een affaire schijnt te zijn. In de film „Lichtzinnige meisjes" speelt Antonio Cigasiello de Don Juan, die, terwijl hij op de motor naar een meisje gaat voor een afspraakje, on derweg omkeert om een ander na te lopen. Maar behalve Gina en Mafal- öa zijn ook Silvana en Loretta het slachtoffer van de Don Juan. Dat kan natuurlijk nimmer goed gaan en er komt natuurlijk heibel van. De on derlinge families laten zich daarbij ook niet onbetuigd en zo zit men in deze film meermalen in een heidens lawaai, dat de oren van de toe schouwer-hoorder tuiten. Het verhaal eindigt natuurlijk met een smade lijke nederlaag van de Don Juan. Een film, die ongetwijfeld lering kan geven voor meisjes, omdat zij hierin gewaarschuwd worden niet alleen af te gaan op een aardig gezicht of mooie woorden van een jongeman. Daarom lijkt ons, dat de film toelaat baar is boven 18 jaar. Luxor vertoont deze week een nieuw heldenepos van de Amerikaan se marine in het Verre Oosten. „Bet- ween hell and heaven" („Zwijgend heldendom') is de pathetische titel van deze film. waarover we verder kort kunnen zijn. Het is namelyk een uiterst weinig om het lijf hebbend geval, dat regisseur Weishart ons voorzette. Quasi-problematiek gehuld in een soldaten jasje, zou men kun nen zeggen. Veel schieten en vechten, veel praten deze keer ook, maar vrijwel nergens werkelijke boei- kracht. Fatale vrouwen vormen weer eens de hoofdschotel en zij blijken deze keer niets minder fataal dan anders. Filmtechnisch gezien valt er ook al niet zo heel veel te bewonde ren; met wat routine is een dergelijke oorlogsfilm gauw in elkaar gedraaid. Het verhaaltje is er een van een ba naal soort en de regie is niet erg overtuigend. Robert Wagne brengt het als „held" er nog het beste van af. Het geheel zal zelfs als „ontspan ningsfilm" echter stellig ook geen kasstuk worden, want van geladen spanningen is niet veel te me •ken. Toegang 14 jaar. Trianon. „De man in de regen jas" is Fernandel, de bekende Franse filmspeler en derhalve kan men er bij voorbaat verzekerd van zijn, dat de avonturen, welke hij in die regen jas beleeft, niet alleen opwindend maar ook amusant zullen zijn. Dat blykt dan ook wel, want in de korte spanne tijds, waarin hij betrokken raakt is een vrij onschuldig „slipper tje", gebeuren er niet minder dan zeven moorden. En als u vraagt, hoe dat kwam antwoordt Fernandel met een schouderophalen: „Zó maar, zelf". Hij raakt dan ook wel verward in een ingewikkeld net van smokke larij en chantage, maar begrijpt er niets van, want hij is een onhandig man. die zelfs geen ei kan bakken als zijn vrouw niet thuis is en overi gens in een orkest op de klarinet blaast zonder een blik te slaan op hetgeen er op het toneel gebeurt. Een onhandig man kan wel eens pech hebben, maar hij kan door allerlei De gevaren van de kernproeven In Washington is vrijdag bekend geworden, adt een subcommissie van het Amerikaanse Congres ongeveer 30 geleerden heeft gevraagd hun me ning te willen uiten over de gevolgen van de atoomstraling bij kernproe ven. Met het verhoor van de geleerden zal op 27 mei begonnen worden. De voorzitter van deze subcommissie, het democratische Congreslid Chet Holi- field, verklaarde op een persconfe rentie, dat „het duidelijk is, dat niemand van ons pog genoeg van dit verschijnsel weet en dat een groot deeldeel van de verwarring het ge volg is van de massa tegenstrijdi verklaringen over dit onderwerp". Amerikaanse hulp voor Midden-Oosten De V.S. hebben besloten de lan den in het Midden-Oosten met spoed militaire en economische hulp ter waarde van 120 miljoen dollar te verstrekken, zo heeft James Richards verklaard, die als speciale afgezant van Eisenhower diens leer voor het Midden-Oosten voor de regeringen in dat gebied heeft toegelicht. Op een persconferentie verklaarde Richards, dat hij deze landen niet bij name kon noemen, voordat hij het Congres zijn volledige rapport had doen toekomen. Wel zei hij, dat iets meer dan de helft van het genoemde bedrag zal bestaan uit economische hulp. Hij zei, 'dat het Midden-Oosten als gevolg van de leer van Eisenhower meer vertrouwen heeft gekregen in zijn vermogen om het communisme tot staan te brengen. Richards was naar het Midden-Oos ten gegaan met een speciale machti ging van het Congres om in totaal ten hoogste tweehonderd miljoen dollar als hulpverlening toe te zeg gen. De resterende tachtig miljoen zal, zo zei hij desgevraagd, wellicht nog worden toegewezen voor het hui. dige belastingjaar in juni eindigt. Nicaragua en Honduras Nicaragua heeft een overeenkomst gesloten met de organisatie der Ame rikaanse staten, de O.A.S., waarin het zich verplicht zijn troepen uit het grensgebied met Honduras terug te trekken en een neutrale zone te scheppen, waarin zal worden gepa trouilleerd door waarnemers der O.A.S. Honduras heeft een soortgelijke, overeenkomst met de O.A.S. gesloten. Beide overeenkomsten werden vrij dag te 12 uur plaatselijke tijd van kracht. hoor van twintig getuigen dat vijf dagen heeft geduurd. Tijdens de zuivering van 1934, die door Hitier werd gelast, kwamen be halve Roehm nog 200 van Roehm's medestanders om het leven. De thans 65 jaar oude Sepp Die trich werd in oktober 1955 onder krachtig protest van Amerikaanse verenigingen van oud-strijders op erewoord vrijgelaten uit gevangen schap, hem door een Amerikaanse rechtbank voor oorlogsmisdaden op gelegd wegens zyn aandeel in de moord op Amerikaanse krijgsgevan genen bij Malmédy. Aanklager Weiss betoogde dat ver zachtende omstandigheden in aan merking moeten worden genomen daar de beklaagden in beide gevallen in opdracht hadden gehandeld. „Zii hadden echter moeten beseffen dat deze orders (van Hilter) in stryd met de wet waren" zei Weiss. „Als uitvoerders van deze orders werden zij feitelijk Hitler's beulen, hoewel er nimmer een vonnis was uitgesproken over de terechtgestel- den". De aanklager verklaarde clat de mogelijkheid bestond (lat Roehm cn de andere omgebrachte SA-leiders misschien een omverwerping van Hitler's een jaar oude „Derde Rijk" van plan waren, maar dat hiervoor geen enkel bewijs bestaat. „De zo geheten Roehm-Putsch was een ver- gevaarlijke situaties heen rollen en dat doet Fernandel in deze film, die een kruising is van „thriller" cn lachfilm. Een uitschieter is deze Fer- nandel-film niet, maar zij is wel amu sant. Toegang boven 14 jaar. Rex. „Het Brandmerk der Zon- In de achterbuurten van New York groeit een jongen op. Zijn vader is vroeger bokser geweest, maar een te bezorgde vrouw heeft hem van zijn sport afgehouden en hij vond geen ander middel om zijn oude liefde te vergeten dan de drank. De zoon, Rocco, groeit op voor galg en rad en wanneer hij in woede ont steekt slaat hij iedereen neer. Geen wonder dat zijn leuze wordt: „Maak je om mij geen zorgen. Niemand krijgt me klein!" Hij blijkt gelijk te krijgen: opvoedingsgesticht, tucht huis, strafgevangenis noch militair strafkamp slagen er in, hem te ver anderen. Hij is keihard („Rocky") maar diep in zijn binnenste vooral onder invloed van zijn bezorgde moe der voelt hij dat hy ook eerlijk geld zou kunnen verdienen, ^oor een gesprek met een sergeant-instructeur in het strafkamp, komt Rocky Gra- ziano tot de ontdekking, dat hij zijn haat tegen de wereld kan toepassen in de bokssport, die hij altijd veraf schuwd heeft. De mogelijkheid echter, om hier eerlijk zijn geld te verdienen, doet hem de stap wagen. Wanneer hij dan het meisje ont moet dat van hen. houdt vindt hij de steun, die hem een wereldnaam doen veroveren en het verleden vergeten. Slecht één maal dreigt zijn geluk verstoord te worden maar weer is het zijn vrouw (de charmante Annajnaria Pierangeli) die hem door de mbfilijk heden helpt. Een boeiend verhaal dat gezien mag worden door 18-jarigj Casino heeft de bekoorlijke Oosten rijkse film „S,issi" voor de vierde week geprolongeerd. Alle leeftijden Kanaalweg te onzeker Hoewel het mogelijk is, dat Enge land binnenkort aan Britse schepen toestemming zal geven weer gebruik te maken van het Suez-kanaal, is de politiek op lange termijn van de Brit se regering er op gericht, zich onaf hankelijk te maken van deze teveel bedreigd geachte scheepvaartweg. De Britse regering heeft volgens Agence France Presse een plan in studie ge nomen, dat Engeland binnen vijf jaar onafhankelijk zal moeten maken van het Suez-kanaal. Dit plan zal in de eerste plaats be staan uit de bouw van zeer grote tankschepen, welke ongeveer 100.000 ton olie elk zullen kunnen vervoeren. De regering is bereid voor de bouw van dergelijke schepen subsidies te verlenen aan de werven, die deze schepen zouden moeten bouwen. De afmetingen van deze schepen zullen het passeren van het Suezkanaal on mogelijk maken, maar de grootte van deze schepen maakt de vaart rond de Kaap toch niet veel duurder. Het in dienststellen van dergelijke grote schepen zal een veruiming der ha veninstallaties nodig maken en het plan van de Britse regering voorziet hiertoe in een enorme uitbreiding van de thans kleine haven van Mil- ford Heaven, terwijl voorts South ampton en Liverpool eveneens ge schikt zullen worden gemaakt voor dergelijke grote schepen. Buisleidin gen zullen dan deze havens met Lon den verbinden. Europa minder afhankelijk te maken niet alleen van het Suezkanaal, doch ook van 't gehele Midden-Oosten. De produktie in Venezuela »verd de laat ste maanden reeds aanzienlijk uitge- breid( terwijl projecten worden be studeerd voor de exploitatie van olie velden in Bolivia en in Brits-West- Afrika. Voorts biedt de Sahara waar schijnlijk grote mogelijkheden, voor de olievoorziening. Atoomenergie. Tenslotte kan wat de Britse plan nen betreft voor de toekomstige ener gievoorziening nog worden gewezen op het omvangrijke programma voor de produktie van atomenergie, waar mede de huidige Britse regering be zig is. Voor dit laatste doel zullen investeringen van 1 miljard pond. erdeeld over een periode van tien jaar, worden gedaan teneinde in 1965 een produktie te bereiken van zes miljard kw, overeenkomende met de hoeveelheid energie welke wordt ge leverd door achttien miljoen ton ko len. Nieuwe olieleidiugen. De Britse projecten gaan echter nog verder. Op de jongste bijeenkomst op de Bermuda-eilanden van Eisen hower met de Britse minister-presi dent is besloten voorrang te verle nen aan een technische studie voor de aanleg van een olieleiding van Irak via Turkije naar de Middel landse Zee. Een dergelijke studie was blijkbaar tevoren reeds goedgekeurd door de grote Amerikaanse maat schappijen, de British Petroleum, de Royal Dutch-Shell en de Compagnie Frangaise des Petroles. Voorts zouden de grote oliemaatschappijen hebben besloten, voortaan het grootste deel van de honderden miljoenen dollar, welke per jaar worden uitgegeven voor het zoeken naar olie, in andere gebieden te besteden dan in het Mid den-Oosten. Op dit gebied zouden de richtlijnen van de Britse regerings politiek in overeenstemming zijn met de voornemens van de grote in dustrielanden. Hierdoor hoopt men Algemeen Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN'. 10 mei. Groente. Waspeen A 66 94. waspeen B 8789, andijvie 5061, bloemkool 49—67, bospeen 69—79, prei 10—12. sla 711, stoofsla f2022, spinazie 1033. kroten 1.101.70, radijs ƒ7.40 13.40, rabarber ƒ3335, kervel ƒ17 —19. peterselie 12.20—12.40, selde- f 913.40. aardbeien per 200 gram 0.860.87. LEIDSCHENDAM, 10 mei. Groen te. Rijenkomkommers A 3641, idem B 3036, idem C 28—30, kom kommers krom 4856, kaskomkom- mers A 3133. idem B 2426, idem C 20—21. sla A 12.5015.70, sla B 7.20—11.30, stoofsla 2842, andijvie 6289, spinazie 4057. selderij en peterselie 1316. prei 12—20, bloem kool A 8595, idem B 5564, idem C 3644, tomaten A 1.861.96, idem B 1.85—1.95. idem C 1.86—2.09, ra barber 3037, radijs 811, postelein 5860, bospeen 6673. ROELOFARENDSVEEN, 10 mei. Bloemen. Anemonen 4077. Mar grieten 31—52, Pyrethrum I 80 1.42, idem II 4087, Dhoronicum 15 18, Freesia's 551.22. Lathyrus 60 1.15, Papavers 2992; Tulpen: Bo nanza 3640. Reforma 4447, Rose Copland 4369, Kleurenpracht 50 85, Murlari 42—49, E. Eddy 37—52, Wintergold 4852, Golden Harvest 5084, Parkiettulpen 501.20, Paris 7074, Wintergem. 4173, Bartigon 4061, Dillenburg 7073. Moeder dag 50—83, W. Pitt 58—71, Cordel Huil 50—76. Piccadilly 53—60, Cou leur Cardinal 3966. Bandoeng 70 72, per bos; Lelies 1526, Am. an jers 18—32. p. stuk. Groente. Aardbeien (inge legd) 779,id em 2 ons doos 1.27 1.55, idem afw. 6192, kropsla I 7.0014.00, idem II 5.008.00. spina zie 40.00—41.00, rabarber 36.00, an dijvie 36.0048.00. bospeen 34.00 46.00, bloemkool 64.00. peulen 440.00 450.00, snijbonen 220.00—330.00, idem stek 220.00—230.00. TER AAR, 10 mei. Groente. -- Peulen 3.004.30. idem B 2.70—3.00, doperwten 1.90, kassnijbonen 2,80— 3.40, idem stek 1.502.40, spinazie 0.33—0.42, idem B 0.26—0.28, glas- andijvie 0.450.61, idem B 0.31 0.40, postelein 0.450.61. idem B 0.340.39, prei 0.150.16, tomaten A 2.00—2.30. idem C 1.70—1.80, idem CC 1.10. idem stek 0 40. rabarber 0.340.39. postelein 0.450.61, stoof sla 0.100.25, aardappelen 0.07, alles per kg; sla A 9.0016.40. idem R 5.008.40, per 100 stuks; bloemkool A 0.56—1 21. idem B 0.41—0.71. idem C 0.32—0 40. idem stek 0.20—0.28, komkommers A 0.50. idem B 0.42. idem C 0.220.30. idem stek 0.15 0.20, alles per stuk; bospeen 0.47 0.65, radijs 0.08, selderij 0.080.15, per bos; stoofsla 0.40 1 60 per kist: aardbeien 0.700.90, idem klein 0 550.65. per doosje. 6—10 mei 1957. vrijdag 10 mei 1957 Laagste hoogste laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 3 mei Alg. Kunstzijde Unie 192 1/2 198 1/2 195 1/2 4. 4 3/8 Van Berkel's Patent 190 193 3/4 191 1/2 3 Van Gelder Zonen 184 1/4 187 1/2 186 3 1/2 Kon. Ned. Hoogovens 309 311 309 1/4' Ned. Kabelfabriek 289 298 1/2 298 1/2 4. 10 1/2 291 295 1/2 291 1/2 1/4 412 422 416 1/2 3/8 Wilton-Fijenoord 2315 258 184,60 187,00 185,85 0,15 Holl. Amerika Lijn 167 174 1/2 167 1/2 4 Kon. Ned. Stoomboot Mij 151 1/4 154 151 1/4 1 3/4 Ned. Scheepvaart Unie 178 181 178 5/8 1 7/8 277 1/4 285 3/4 2.' 4 Amsterdam Rubber 79 1/4 80 1/2 80 1 5/8 H.V.A 105 1/2 109 106 1/4 3 3/8 Ver. Deli Mijen 93 101 93 1/2 2 1/4 3,'i- Staffellening 1947 87 3/4 88 87 29/32 3/32 3 Invest, cert. Ned 90 7/8 91 5/16 90 15/16 3/16 3 Nederland 1962-64 90 5/16 91 90 13/32 7/32 Omzetten (nominaal): Vorige week (def Aandelen f 8.141.734 Obligaties 11 124.768 Deze week (voorl.) Aandelen 10.585.551 Obligaties 10.954.457 A.N.P.-C.B.S. Beursindices 1953 c= 100. Internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken Indonesische fondsen vrijdag 3 mei '57 306.01 155,48 164,33 114.56 98.51 216,23 vrijdag 10 mei '57 306,68 154,35 161,83 118.80 100,60 216,72

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3