Sprookjes van Grimm en Andersen in 3 oktober-optocht van dit jaar Negen praalwagens onder motto: Er was eens Afscheid in jaarvergadering; J. N. van Wessem in het bestuur gekozen Aan alle meisjes van 17 jaar en ouder Scherp Amp Smit, schilder met vele gezichten ZATERDAG 11 MEI 1957 DE LETQBE CQURANT -PAGINA 2 Om maar dadelijk met het voornaamste nieuws van de gisteravond door de 3 Oktobervereniging gehouden vergadering te beginnen; de optocht zal dit jaar de naam dragen: ,,Er was eens".... en men behoeft niet lang te raden om er achter te komen, dat de stoet sprookjes zal uitbeelden. Het bestuur van de vereniging tracht zich weer te overtreffen, waar het 't-getal praalwagens betreft: negen wagens zullen dit jaar meerijden en zij zullen de centra zijn van de verschillende sprookjes, die na elkaar aan de bewonderende blikken van de stadgenoten voorbij zullen rijden. heer Van Spall gaat een kundig pen ningmeester heen, die het zeer om vangrijke administratieve werk van de vereniging duizenden guldens in honderden posten gingen door zijn handen op voortreffelijke wijze heeft gedaan. Dank zij hem rust de verengiing op een gezonde financiële basis. De voorzitter hoopte, dat zij nog veel thans zorgenvrije 3 oktobers zouden mogen vieren, dank te beiden en benoemde hen, onder steund door krachtig applaus van de vergaderden, tot ere-lid van de ver eniging, hen de bijbehorende medaille opspeldend. De beide scheidende functionaris sen spraken een hartelijk dankwoord waarin zij de nadruk legden op de liefde voor de 3 oktobervereniging en de dankbaarheid voor de bijzon der prettige samenwerking. Windhonden- en zeepkistrennen ^De openingsgroep brengt de toe schouwer in kennL met de voor naamste figuren uit de sprookjes wereld; typen, die in onze jonge ja ren ons zo vertrouwd zijn geworden: de feeën,1 dwergen, prinsen en hek sen, die in een fatsoenlijk sprookje zelden ontbreken. Daarna krijgt men achtereenvolgens de volgende praal wagens te zien: de geschiedenis van de nachte gaal, een Chinese groep, die 65 per sonen in beweging zet; assepoester, een dankbaar figuur tje om het gebruik van de gouden koets te wettigen; Hans en Grietje; doornroosje, omringd door een groep van tenminste zestig perso nen; twaalf met de post; Vadertje tijd; en de befaamde „Olifant met de lange snuit" die alles meestal veel te vroeg pleegt uit te bla zen. Waarh^dslicvend Behalve deze apocriefe laatste „olifant", zijn alle sprookjes geput uit de authentieke verhalen van An dersen en Grimm. Omdat men bij het putten in deze werken de waarheid wil blijven dienen, zal men ook van veel kinderen gebruik moeten ma ken. Dwergen bijv. zijn rollen die de kleinsten op het lijf zijn geschreven. De 2Ö0 kinderen, die het vorig jaar voor de Rembrandtstoet teleurgesteld moesten worden, krijgen nu een dot van een kans. Ook volwassenen echter zullen hun steen aan dit luchtkasteel van de 3 oktober moeten bijdragen. Snelheid Besluit nummer twee, dat belang rijk genoeg is om het dadelijk in het begin van dit verslag te melden, is het evenement op het Levendaal. Het worden dit jaar windhondenrennen. En zoals de voorzitter terecht op merkte aangezien deze supersnelle honden 60 kilometer per uur lopen en zij nog vóór zij gestart zijn het eindpunt al bereikt hebben, verdient het aanbeveling nog een tweede pro grammapunt in te lassen. En dit zal het hart van de avontuurlijke jonge ren sneller doen kloppen; er wordt nt een heuse zeepkistenrace gehou den, zo een, waarvoor in Amerika de volwassenen te hoop liepen. Het bestuur stelt een prijs beschik baar voor de hardste rijder, maar ook voor de schoonste, de mooist uit gevoerde wagen. Overigens gelijk Voor het overige vermeldt dit pro- gi'amma, dat de goedkeuring van de vergadering in „De Doelen" verwierf, de punten van elk jaar. Wij sommen op: taptoe op 2 oktober; op 3 ok tober: reveille, haring en witteoiood in een gerestaureerde waag, koraal- mu-ziek, militaire mars en cabaret in de avond. Voorts zal het lunapark weer zijn vrolijke tenten opslaan op het Schuttersveld, ook dit jaar nog wel niet voor het laatst p deze plex; een daverend vuurwerk zal de fees telijkheden besluiten. Afscheid De huishoudelijke vergadering van gisteravond bevatte enige schokken de momenten De voorzitter maakte nl. mededeling van het feit, dat twee getrouwen van het bestuur, nl. de heer E. W. Yv'ichers Rollandet, secre taris, en de heer C. J. van Spalle, penningmeester, aftreden als be stuursleden. De heer Wichers Rol landet is sinds 1919 bestuurslid van de 3 oktobervereniging geweest; in 1936, dus ruim 20 jaar geleden, werd hij secretaris. De heer Van Spall is bestuurslid vanaf 1936 en penningmeester sedert 10 jaar. De voorzitter memoreerde in een hartelijke speech deze feiten. Hij zwaaide de heer Wichers Rollandet veel lof toe. wegens diens uitzonder lijke gaven als secretaris, die zich ook in zijn representatief werk uit stekend van zijn taak kweet. Met de De overige punten Mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt her- iimerde in zijn openingswoord tot deze vergadering aan de gebeurte nissen op de 10de mei, nu 17 jaar geleden. Er is verband tussen 10 mei en 3 oktober, ook al wekt de eerste datum herinneringen aan een bang begin, terwijl 3 oktober van bevrij ding spreekt. Maar wij hebben door de bezetting des te meer de beteke nis van de 3 oktobervereniging leren beseffen. Het Zweedse wittebrood is ons even welkom geweest als in 1574 het brood dat aan de uitgehongerde Leidenaars gebracht werd. De secretaris gaf vóór zijn aftreden nog een laatst gewetensvol overzicht van de 3 oktober-activiteiten in het afgelopen jaar. De penningmeester mocht voor de laatste keer melding maken van een batig saldo, thans van 780. In de kascommissie, die na de dé charge van de penningmeester ge kozen werd, namen zitting de heren A. Kors, J. C. Elsgeest en N. A. Kliek. J. N. van Wessem bestuurslid Het aftreden van de beide be stuursleden maakt nieuwe voorziening nodig. Het bestuur heeft uit zijn mid den de heer J. Brijber benoemd tot secretaris en drs. J. H. C. Laman (accountant van beroep) tot penning meester. Herkozen werden de heren J. L. A. van Har te veld en H. v. d. Heide. De heer J. N. van Wessem werd op voordracht van het bestuur door de vergadering aangewezen als het nieuw bestuurslid. De voorzitter herinnerde er aan, dat de heer Van Wessem zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de vereniging bij de samenstelling van de Rem- brandt-optocht; hij heeft ook ieder jaar veel werk gemaakt van de Leidens-ontzet-tentoonstelling in de Lakenhal. „Hij is in korte tijd een ras-Leidenaar geworden", aldus de voorzitter. Voor de tweede vacature in het bestuur heeft men nog geen geschik te persoon gevonden. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld of het niet mogelijk is „het springen van de fontein" in de avond uren onder een stemmige verlichting te doen geschieden. Het programma punt heeft in zijn huidige vorm geen enkele betekenis meer. Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. Matrassenmakerij - Sloffeerderij Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2 25 80 K 1710 (Advertentie* September is weer in aantocht en voor velen van jullie houdt dat de vraag in: „Hoe zal ik de komende winter m'n vrije uren doorbrengen?" Sommigen zullen zich aansluiten bij een naai- en kookcursus, anderen gaan een cursus volgen, waardoor ze zich beter bekwamen in hun werk en weer anderen kiezen een tak van sport. Maar is het misschien ook iets voor jou, om wat meer te horen over baby verzorging en ziekenverpleging, over het opvoeden en opvoedingsmoeilijk heden van kinderen; eens wat meer te weten van je godsdienst of een ant woord te krijgen op vele vragen, die je graag eens opgelost zag, om te luisteren wat de dokter je te vertel len heeft en iets te leren over het in richten van een woning, hoe je voor jezelf een goede smaak weet te ont wikkelen en hierbij aansluitend naai en kooklessen te volgen? Dat alles kost je twee avonden in de week. Of je trouwt, of niet trouwt, het is altijd beter voor de toekomst om meer te weten, dan je nu weet. De Mater Amabilisschool doet haar best om aan alle meisjes van 17 jaar POTLOOD en GEEST Oplossing no. 516. Horizontaal: 1. lap, 3. sepia, 8. Ir., 9. aplomb, 10. can vas. 12 mt., 13 een, 14. ge, 15. teer, 17. kers, 19 gr., 20. den, 21. Aa, 22. Herten, 24. katoen, 26. et, 27. Sleen, 28. are. Verticaal: 1. licht, 2. ara, 3. span, 4. els. 5. Po, 6. immer, 7- abt, 9. aver, 11. Neer. 14. Gent, 16. egaal, 17. kern, 18. Santé. 20. Deen, 21. aks, 22. hoe, 23. eer, 25. te. JAARVERGADERING LDDB In de gezellige omgeving van Kleine Burcht" hield gisteravond de Leidse Districts Dambond haar jaarlijkse algemene vergadering en ook nu werden vele moeilijkheden, inzonderheid de ver kiezing van een voorzitter, tot aller ge noegen opgelost. De vergadering zelf had een vlot en aangenaam verloop en voorzitter J. Zwam, voor het laatst de voorzitters hamer hanterende, bracht vaart in dit •ergrote programma, waardoor vele agendapunten vlug onder de bekende hamer door gingen. Na een hartelijk woord van welkom, volgde allereerst het jaarverslag van de secretaris, waaruit hij het volgende me moreerde: Het ledental bracht een kleine teruggang en de LDDB telt thans 414 leden. Bij de competitie werden de uit slagen: Districtskampioen: 1. W. Heems kerk: 2/3. T. Zwetsloot en J. v. d. Starre; le klasse I: J. de Vink; 2. J. Heuvel man; 2e klasse Ir J. Bolk; 2. J. v, d. Niet. Bij het kampioenschap van Nederland wist Terlouw uit Bodegraven, na een herkansing met W. Roozenburg, toch geen goede resultaten te behalen, want na een veelbelovend begin, zelfs als kanshebber, bleef hij beneden de zes kanslopers en viel hij terug op de voor- wedstrijden. Ook bij de wereldkampioenschappen had Leiden geen afgevaardigde, maar dank zij de steun van de gem. Leiden werd hier toch de 15e ronde gespeeld en was de belangstelling zeker nog groter dan in andere plaatsen. Tot slot kan worden gemeld, dat dc samenwerking met alle verenigingen prima was in 't belang van de LDDB. Bij dc bestuursverkiezing, door het vertrek van de heer J. v. d. Zwam. kwam uiteindelijk de heer C. Maas (Woerden) met 327 stemmen van de 388 als eerste uit de bus. L. Nachtegeller en W. v. Laar werden als bestuursleden herkozen, waarna nog veel werd gepraat, inzonderheid over de nieuwe competitie, met als uiteindelijk resultaat, een veelbewogen, maar vlotte jaarvergadering. en ouder veel te leren, waarvan ze in haar later le.ven profijt kunnen trekken. Inlichtingen en opgave voor leer lingen iedere dinsdagavond van 79 uur aan de R.K. Vakschool, Galgewa- ter 1, Leiden bij de leidster mej. E. H. A. M. Sutorius. DE MATER AMABILISSCHOOL. ,,'t Hing in de lucht" voor Leidse Ass. Club De Leidse Assurantie Club hield gisteravond ter sluiting van het sei zoen een buitengewone vergadering in het Antonius-Clubhuis aan de Mare. De voorzitter bracht allereerst dank aan de leden, die in groten getale wa ren opgekomen. Hij verwelkomde de introducé's, welke allen werkzaam zijn in het assurantiebedrijf en wekte hen op kennis te nemen van de werk zaamheden van de Club en de voor delen van de organisatie. Een speciaal woord van welkom bracht spreker aan de Goudse gas ten van deze avond. De toneelgroep van de „Amsterdam- sche Maatschappij voor Ongevallen" betrad hierna het toneel. DIRECTEUR C. BRILMAN 40 JAAR AAN AMBACHTSSCHOOL. Woensdag 15 mei a.s. zal de vlag wapperen van het gebouw der Am bachtsschool, Haagweg 4, alhier. Om 15.00 uur zal in het schoolgebouw een herdenking plaats vinden van het feit, dat de heer C. Brilman 40 jaar aan deze school is verbonden. De heer Brilman werd in 1917 be noemd als leraar in het timmeren, vaktekenen en vaktheorie, in 1930 werd hij tevens aangesteld als adj.- directeur en volgde in 1950 wijlen de heer G. E. E. Kuyntjes op als direc teur van deze school. Behalve zijn werkzaamheden aan de school heeft de heer Brilman al jarenlang zitting in de commissie tot het afnemen van examens voor de N.O.-akten. Door zijn bijzondere werkzaamhe den in verenigingen en commissies bij het N.O., is hij in deze kringen dan ook geen onbekende en de waarde ring voor dit werk blijkt wel uit zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau op 30 april j.l. Wij zijn er zeker van, dat het hem op deze dag niet aan belangstelling zal ontbreken. Genie gaat bouwen op terrein Morsweg De Genie, Breestraat 72, te Leiden, heeft het bouwen van een kantoor gebouw nabij de Morspoortkazerne gegund aan C. v. d. Wiel te Noord- wijk voor 215.000. Dit kantoorge bouw wordt geplaatst op he* terrein tussen de Morssingel en de Morsweg, het z.g. terrein met de bunker. CIRCUS „KNIKKEBEEN" IN OPBOUW Woensdagmiddag was er aanmel ding voor deelname aan het nieuwe programma van het circus Knikke beenSpiksplinternieuwe artiesten verdrongen zich om toch maar het eerst op de lijst te komen en in het tableau de la troupe te worden op genomen. Dametjes en heertjes waren er bij, die uitzonderlijke prestaties beloofden voor het nieuwe speelseizoen. En toch.de ulo-leerlingen had den school en konden zich nog niet melden. Wie zich circuskunstenaar voelt, of denkt dit te kunnen worden, krijgt nog gelegenheid zich op te geven op de eerste repetitie, die plaats heeft op woensdag, 15 mei a.s. om kwart voor vijf aan de gymzaal van de school aan het Rapenburg, ingang Pieterskerkplein. Daar worden ver wacht: danseressen, acrobaten, leeu wentemmers, stalknechts, clowns, koorddansers, vuurvreters en wie niet al meer. Leerlingen van HBS, Ulo, VGLO, Huishoudschool, lagere school, allen zijn welkom, mitsze circus- bloed in de aderen hebben. Op 15 juni js reeds de eerste voorstelling. UITSLAG EXAMENS LERARES- OPLEIDING, AKTE N Xn, R.-K. VAKSCHOOL TE LEIDEN. le deel N XII: de dames E. v. d. Akker, Voorburg; A. Bokma, Leiden; T. de Bueger, Breda; R. Crone, Den Helder; J. Daamen, Kekerdom; D. Giesen, Middenmeer; E. Heemskerk, Hillegom; M. Heerspink, Hoens- broek; H. Holt, Haarlem; I. van Loos- zaal; G. van Rijn, Ter Aar; V. Stock broek, Zaandam; W. Majoor, Olden- mann, Arnhem; A. van Vianen, Lei den; T. Voorhuis, Tubbergen, H. Witteveen, Leeuwarden. le en 2e deel N XII: de dames R. Braakman, Leiden; Y. Dreier, Bruns- sum (L.); M. Janssen, Rotterdam; M. Sauter, Beek (L.); Zuster Theo- dorine, Den Haag; T. de Wit, Leiden. 2e deel N Xn: de dames A. v. d. Dirft, Oegstgeest; J. Jansen, Leeu warden; I. Vermunt, Roosendaal; A. de Vroomen, Lisse. Pedagogisch getuigschrift: de da mes R. Braakman, Leiden; Y. Dreier, Brunssum (L.); A. v. d. Drift, Oegst- geest; J. Jansen. Leeuwarden; M. Janssen, Rotterdam; Zuster Theodo- rine. Den Haag. Financiële injectie van bloedtransfusie-dienst Klaverjastoernooi t.b.v. Roode Kruis beëindigd In de ruime recreatiezaal van de N.V. H.C.W./N.E.M. vond vrijdag avond de prijsuitreiking plaats van het gehouden klaverjastoernooi bate van dc bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis, afd. Lei den. Na een kort welkomstwoord door 2de voorzitter, J. v. d. Blom, sprak dr P. J. Kaiser namens het Rode Kruis waarderende woorden toi al degenen, die hadden medegewerkt dit toernooi te doen slagen, inzonderheid de buffetdames en de heren C. Kluts en M. Sierat, als competitieleiders, terwijl de heer A. van Heusden als secretaris bergen werk had verzet. Dank zij deze steun en een prachti ge onderlinge samenwerking, aldus spr., kon dit toernooi weer bijdra gen aan het grote doel: de mens heid te helpen en te redden daar waar het nodig is. De uitslagen waren: Afdeling 1: P. v. H. 2577' pnt„ 2, MDS 25534 pnt., 3. Zaalberg 24030 pnt., 4. Oosthoek 23879 pnt. Afdeling 2:: 1. PCL, 24905 pnt.; 2 VTL 24655 pnt.; 3. O en O 24348 pnt. 4. SLF 2 24163 pnt. Afdeling 3: 1. APP 2 25205 pnt.; 2. 't Centrum 25061 pnt.: 3. LBF 2 24546 pnt.; 4. Krantz 2 24019 pnt. Afdeling 4: 1. VTL 2 26171 pnt.; 1 Royal Typ. 24875 pnt.; 3. Menken 23624 pnt.; 4. 't Centrum 2 23345 pnt 5. Oosthoek 3 23239 pnt. Persoonlijke uitslagen: 1. Sinteur-Van Beek (APP) 6683 p., 2. M. Sierat-A. Montanje (Oosthoek) 6490 pnt.; 3. Jac. Weeda-J. Weeda (Zaalberg) 6148 pnt. Bij de FVK waren de uitslagen: le klasse: 1. Krantz; 2. T. en D. (na beslissingswedstrijd); 3. Gr oenoord. 2e klasse: 1. MDS 2; 2. Oosthoek 2; 3. Groenoord 2. 3e klasse: 1. Krantz 2; 2. DKB 2; 3. MDS 3. Dinsdag 14 mei a.s. is het 40 jaar geleden, dat de heer F. A. M. Grün- derman geïnstalleerd werd als arm- meester en regent van het r.-k. Wees- en Oudeliedenhuis (thans Huize St. Maarten). Gezien de vele verdien sten van de jubilaris zijn regenten voornemens dit feest in intieme kring te herdenken. Leidse Agenda ZATERDAG 11 MEI. L.J.A. Tweede lustrum. Volks- dansbal. Aula Gymnasium Fruin- Iaan. Half acht nam. Pers. „De Bucht". Grote feestavond Stadsgeh orzaal, 8 uur nam. Toneelver. „Tot Ieders Genoegen". Opvoering van „Boemerang", Leidse Schouwburg, 8 uur naru. Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. Wandeling Meyendel Boerderij Meyendel, half drie nam. „Ons Toneel". Opvoering „Drijf zand". St. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. MAANDAG 13 MEI. „De Natuurvriend". Ledenverga dering. Gebouw Steenschuur 6, 8 u. nam. Club de Limetz. Viering eerste lustrum. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. t. Adelbert. „Democratie en menselijke waardigheid", prof. dr J. J. P. van Boxtel. In den Vergulden Turk, 8.15 nam. R.-k. Eraigratiebureau. Zitting, 't Karrewiel. Steenstraat, half acht half negen nam. S.F.R. Modeshow zelfgemaakte mo dellen. In de Vrolijcke Arke, Lange Pieterskerkkoorsteeg 15, half acht. Vóór honderd jaar Uit Havanna wordt gemeld, dat de slavenhandel, zoo uit China als uit Afrika, nooit leven diger is geweest dan thans. 1822 I Chinesche koelies zijn van den 30sten Maart tot 8 April ont- I scheept en 352 waren op reis om- gekomen. Sedert April 1855 zijn 10.534 Negers en Chinezen op het eiland (Cuba) aangekomen. DINSDAG 14 MEI. A.K.W.V. Kringvergadering. „Opi. uieonderzoek en opinie-beïnvloeding" drs P. van Leeuwen. In den Vergul den Turk 8 uur nam. A.R.K.A. Jaarvergadering. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Dienst Welzijnszorg Landmacht. „Er komt een vriend vanavond". To neelgroep Jan Nooy. Cantine Doelen- kazerne, half acht. K. O. Exciusie naar het Gooi. Stadhuisplein, 8.30 v.m. Kon. Ned. Mij Tuinb. en Plantk. Excursie naar Aalsmeer. Stations. plein, 9.05 uur v.m. Huishoudelijke- en gezinsvoorlich- ting: Voorlichtingsdag. Levendaal 1 hoek Garenmarkt, 2.30 en 8 uur nam. WOENSDAG 15 MEI. „De Sleutelspelers". Opvoering „Geld te geef". Schouwburg, 8 uur nam. „Sanctus Augustinus". Viering 64ste Dies Natalis. Opvoering „Het mes aes Barmhartigheid" (Wir sind Utopia), St. Antoniusclubhuis, 3 uur nam. „Sanctus Augustinus". Pieremegog- gelvaart in Rapenburg. 7 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 6.45 uur nam. A.N.I.B. Diploma-zwemmen voor minder validen. „De Overdekte". 8.30 nam. Zondagsdienst huisartsen tc Leiden. dr. 's Gravezande, De Jong, Masten broek, Veldhuyzen, Van Wingerden. Dokterdienst Oegstgeest. dr. F. W. N. Hugenholtz, J. B. Hugenholtz, J. J. LanenBaron. Dienst der apotheken. Zaterdag 11 mei zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarma ken van spoedreceptenApotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Zondag 12 mei is van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen ge opend apotheek Van Driesum. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie. V. d. Werfpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10v.m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur—12 en 2—4 uur, 'szon- igs van 24 uur. Prentenkabinet Rijksuniversiteit: Vier Grafici. Kloksteeg 25. Geopend 25 uur. Zon. en feestdagen geslo ten. 13 Mei t/m 15 juni. „In den Oude Marenpoort". Ten toonstelling werken Amp. Smit. Lan ge Mare hoek Oude Vest. Open: tot 21 mei dagelijks van 1221 uur. Toe gang gratis. BIOSCOPEN. De films in de week van 10—17 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Sissi". alle leeftijden. Lido: „Lichtzinnige meisjes" vol wassenen. Luxor: „Zwijgend heldendom", 14 jaar. Trianon. „De man in de regenjas'*, 14 jaar. Rex: „Het brandmerk der zon de", 18 jaar. IN DE OUDE MAREN- POORT, Lange Mare welke de Assurantie-club hiermede 1 gedaan heeft en de wijze waarop I han£°vm? deze amateurs de klucht „Het hing in de lucht" voor het voetlicht bracht, erwerk be deed denken aan het spel van be- rnprwtnnplisten HjJ komt m contaCt oepstonelisten. j met een hinderlijke ziel, Vooral de bootsman, Chris Olgers, een spontaan kunste- deed regelmatig de aanwezigen in naar, die aan beeldende lachbuien losbarsten. In dit stuk, kunst doet, omdat hij waarin enkelen der spelers op 't to-1 het niet laten kan. neel een dubbelrol toebedeeld krijgen, j „Catena", de Leidse viel het op dat zij juist in deze „dub- bel"-rollen de grootste hoogten be reikten. Dat de spelers geen last van plankenkoorts hadden was wel enigs zins te begrijpen, zij allen immers werken in het assurantiebedrijf. De zaal bracht de spelers een dank baar applaus voor het gebrachte spel. studentenvereniging, heeft ter gelegenheid van haar eerste lustrum deze tentoonstelling in haar voorlopige socië teit georganiseerd. Eerst was men van plan een openlucht-ten- De voorzitter bood hen een klein toonstelling te houden, aandenken aan. Hierna volgde een wedstrijd in her sengymnastiek tussen een Leids team en een team uit de Goudse gasten. Als „quiz-masters" traden op de he ren de Koning en Voskuil, terwijl mej. v. d. Valk als „Mieke" optrad. Allerlei technische vragen uit het as surantiebedrijf werden aan de deel nemers voorgelegd, waarbij het pu bliek als jury fungeerde. Het winnende team uit Gouda met 34 tegen 33 punten ontving uit han den van de voorzitter een herinne ring aan deze prettige avond. De voorzitter wilde de eigenlijke avond niet sluiten alvorens een har telijk woord van dank te zeggen tot de heer L. van Wijk, voor het vele voorbereidende werk tot deze avond. O.l.v. de heer Van Wijk en op mu- I J| ziek van „The Lucky Stars" danste j ter "gelegenheid van het tienjarig be- men nog enige gezellige uurtjes lang. 1 staan van de Verenigde Naties en maar de kosten hebben hetj bestuur van dit plan doen afzien. „Ca tena" wil zeer spoedig geld bijeen zien te krij gen voor een eigen so ciëteitsgebouw. Intussen is deze expo sitie rond de toog van dit oude café al origi neel genoeg. Alleen heqft men wel met de ruimte moeten woekeren en de be zoeker moet zijn nekwervels geweld aandoen om alle doeken in de juiste stand te bekijken. r\E ARGELOZE, naieve Amp Smit *^U>ezit zeker in de hoofdstad enige bekendheid. In 1956 kreeg hij de eerste prijs voor schilderkunst met een prijsvraag uitgeschreven „De Straf', tekening uitgeloofd door het Unesco-centrum Nederland. Het Rijk en de gemeente Amsterdam hebben verschillende werken van de kunstenaar aange kocht. Smit werd in 1903 te Amsterdam geboren. Hij was leerling aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunst te Amsterdam en werkte daarna in vele hoofdsteden van Europa. Hij is lid van de Amsterdamse schilders verenigingen „Arti et Amicitiae" en „Sint Lucas". QPVALLEND IS HET gemak, waarmede deze Amsterdamse schilder zich van d- ene stijl naai de ander beweegt. Zijn grote char me, maar ook zijn grootste gevaar, is het gemak, waarmede hij aan zijn intenties vorm weet te geven. Hij heeft eens, zo vertrouwde hij ons toe, in een winter driehonderd houtskooltekeningen gemaakt, die alle flinke afmetingen hebben. Amp Smit schetst vlug en zonder problemen, hieraan is echter het ge vaar van spoedige vervlakking ver bonden. In sommige werken konden wij deze neiging al signaleren. Daarnaast kan de beschouwer toch niet zonder meer voorbij lopen aan de verrukkelijke aquarellen die Smit maakte, juweeltjes van typeer kunst, kinderlijk, maar recht in de roos. Gezellige illustraties, die het in kinderboeken voortreffelijk zouden doen. Naast de aquarellen, hangen res pectabele doeken van respectabele personen, die deze veelkantige kun stenaar schilderde. Zij zijn schools en zonder fouten geschilderd, een leerling van de academie zou er een pluim voor krijgen, maar het doet toch wat vreemd aan naast deze doe ken, vérgaande experimenten in vormdestructie aan te treffen. De sterkste zijde van deze kun- tenaar is ongetwijfeld zijn houts kooltechniek. Hie. heeft hij een mid del, dat het minst van zijn ongedul dige natuur vergt. Houtskool smeert makkelijk uit. Maar hier ook heeft hij door zijn spontane wijze van zeg gen het meeste kans de sporen van zijn vluchtige geest op het geduldige papier te fixeren. De tentoonstelling is tot 21 mei a.s. en zij is gratis voor het publiek toe gankelijk dagelijks van 12—21 uur.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2