De dictator van Columbia door militairen afgezet S°leX- LV.Ï.-KARPEÏ I Het lot van dictators Hij was pas twee dagen geleden herkozen Schorsing van kernproeven als uiting van goede wil Is er een samenzwering op Java? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 11 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14104 j j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Amerikanen en het processieverbod deze week afgespeeld in de ver gadering van de Tweede Kamer. Op de agenda stond namelijk, zo als het ambtelijk ietwat uitvoerig heette, de goedkeuring van het op 27 maart 1956 gesloten verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart tussen het Koninkrijk der Nederlan den en de Verenigde Staten van Amerika. Men zou hebben gedacht: een een voudige zaak, een verdrag, dat zon der, discussie en zonder hoofdelijke stemming door de Kamer wordt aan vaard. Het zal natuurlijk tenslotte ook wel zonder hoofdelijke stemming worden aanvaard, maar zonder dis cussie is het niet gegaan. Er is on geveer drie uur gedebatteerd over de goedkeuring van dit verdrag. Of eigenlijk niet over dit verdrag, maar over de processie vrijheid in Neder land. In dit vriendschapsverdrag met Amerika staat een bepaling, dat bei de partijen het recht hebben op el kanders grondgebied besloten én openbare godsdienstoefeningen te houden. Daarnaast dient men dan rekening te houden met een andere bepaling, die zegt, dat dit recht om besloten en openbare godsdienstoe feningen te houden onverlet laat het recht van ieder der partijen om maatregelen toe te passen, welke noodzakelijk zijn ter handhaving van de openbare orde enz. De rest doet niet ter zake. In art. 184 echter van de Grondwet staat de bekende bepaling, dat open bare godsdienstoefeningen binnen gebouwen en besloten plaatsen zijn toegelaten behoudens verstoring van de openbare orde en dat onder de zelfde reserve openbare godsdienst oefeningen buiten gebouwen en be sloten plaatsen geoorloofd zijn daar, waar zij thans (dat is in 1848 bij de herziening van de Grondwet onder Thorbecke) zijn toooelafen. IJet standpunt van de katholieken in de Kamer is nu aldus: In de Grondwet staat een absoluut verbod. Daar waar openbare godsdienstoefe ningen in 1848 niet werden gehou den, mogen zij ook nu niet meer worden gehouden met het oog op de verstoring van de openbare orde. Nu, meer dan honderd jam- later, mogen zij dus alleen worden gehouden in het Zuiden, in Laren en misschien nog ergens, maar verder is dat taboe. Volgens het vriendschapsverdrag met Amerika mag het overal in Ne derland, tenminste voor de Ameri kanen, die dus een recht krijgen wat de Nederlanders in een groot deel van het land niet hebben. In de Grondwet staat een absoluut ver bod. In het vriendschapsverdrag wordt een absoluut recht voor open bare godsdienstoefeningen gegeven. Het vriendschapsverdrag is dus in strijd met de Grondwet en als dat het geval is, treedt art. 63 van de Grondwet in werking, dat bepaalt, dat in zulk geval het ontwerp met een meerderheid van twee derden in de Kamer moet worden aanvaard. Daarnaast staat echter weer het feit, dat internationale verdragen boven de Grondwet gaan en zo zit men in een bijna onoplosbare juridi sche puzzle. Nu is het standpunt van de K.V.P., dat dit internationale verdrag en de Verenigde Staten hebben er reeds zestien van dit soort gesloten, waarin steeds deze zelfde bepaling staat verder gaat dan de Grond wet, deze eigenlijk doorbreekt, en het begrip rijp maakt, dat onze be paling uit de Grondwet volkomen uit de tijd is. In 1848 heeft men deze bepaling gemaakt met een beroep op de ver storing van de openbare orde. Ten minste dat beweren de protestanten, en prof. Romme heeft dit met een beroep op Buys duidelijk weerlegd. Buys stelt duidelijk, dat bij het ma ken van deze bepaling de openbare orde in het geheel niet in het geding was. De protestanten houden daar aan vast en zeggen, dat in het ver zet van protestantse zijde de span ning openbaar wordt, die het proces- sievraagstug toen én steeds in Ne derland heeft verwekt. Ons verweer is dit, dat deze span ning door de protestanten kunstma tig levend wordt gehouden en dat men op grond van deze spanning ten aanzien van de openbare orde na aanneming van dit verdrag de Ame rikanen niet kan verbieden, bijvoor- j beeld bij de begrafenis van een ka tholieke Amerikaan, om een Ameri kaans priester de gelegenheid te ge ven het stoffelijk overschot liturgisch te begraven, óók over de openbare weg, iets wat aan Nederlanders nog altijd is verboden. Prof. Oud, een staatsrechtkenner bij uitstek, stelde het aldus: Als een Amerikaans pries ter dat zou doen, zou hij een pro cesverbaal moeten krijgen volgens protestantse opvattingen. Want voor hen geeft op dit punt dit verdrag de Amerikanen alleen maar dezelfde vrijheid, die de Nederlanders genie ten. Nu doet de Amerikaanse Staat met dit verdrag in de hand een be roep op het Internationaal Gerechts hof in Den Haag. Wat dan? De staatssecretaris van Buitenland se Zaken, Drs. van den Beugel, kon niet anders zeggen, dat de Staat der Nederlanden zich dan bij die uit spraak heeft neer te leggen. Daar ligt de kern van de zaak en zo kon de heer Oud ook zeggen, dat de Staat zich bij het afsluiten van Botsingen met politie eist doden en gewonden 63-jarige verloor zijn Engelse flegma Generaal Rojas Pinilla, de dictator van Columbia, is door een militaire junta afgezet. Aan de afzetting van de dictator waren vier dagen van een soort algemene staking voorafgegaan, waardoor het werk in industriële en handelsbedrijven en op banken werd stilgelegd, terwijl er ook geen ver voersmiddelen meer beschikbaar waren. Onmiddellijk na het bekend worden van de afzetting van president ge neraal Pinilla werden door de burgerij spontane betogingen gehouden, waarin de eis werd gesteld: „Wij willen nu een burger als president". Dat zal wel een ijdele wens blijven, want voorlopig is weer een generaal, nl. Gabriel Paris, de minister van oorlog, tot voorzitter gekozen van de militaire junta, die thans de macht in handen heeft. NOG PAS HERKOZEN. De grondwetgevende vergadering van Columbia had nog pas twee da gen geleden president Pinilla met 76 stemmen tegen een herkozen voor een volgende ambtstermijn, die tot 1962 had moeten duren. Onder het volk bestond echter een grote oppositie tegen de dictator, want enkele dagen geleden heeft de politie te Bogota betogende studen ten.met traangasbommen moeten ver spreiden. Zodra de afzetting van de president bekend werd verzamelde zich een juichende menigte in de stra ten van Bogota. Er verschenen even wel troepen, die de menigte uiteen dreven. In het gedrang werden tenminste dertig personen onder de voet gelo pen en gedood. Het schijnt dat de afgetreden pre sident heeft getracht naai Jamaica te vertrekken, maar dat een menigte op reeds vanaf 1 349.50 Zeer aantreWeUike krediet-service fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN het vliegveld zijn vertrek belette. In 1954 werd Pinilla door een na tionale vergadering voor vier jaar ge kozen, nadat hij de regering door middel van een militaire staatsgreep had overgenomen. Hij zou nog als president zijn aangebleven tot 7 aug. 1958, maar door de verkiezing van woensdag was zijn herverkiezing voor een tweede vierjarige periode verze- ren tussenbeide kwam. In een communiqué van de militai re junta wordt meegedeeld, dat er een kabinet zal worden gevormd uit ver tegenwoordigers van de liberale en de conservatieve partij en dat de persvrijheid zal worden hersteld. De regering zal verkiezingen voorberei den, die in het begin van het volgen de jaar gehouden zullen worden. Het liberale blad „Intermedio", dat door de afgezette Columbiaanse pre sident Pinilla was verboden en thans weer in Bogota is verschenen, schrijft, dat bij heftige incidenten in de ste den Medellin en Cali verscheidene personen om het leven zijn gekomen. Het blad schrijft, dat vrijdagoch tend, toen een menigte in Medellin luisterde naar een toespraak van een geestelijke, de politie het vuur open de, wat aan negen mensen het leven kostte. Later vielen er nog meer slachtoffers toen de polit; er niet in slaagde de massa te verspreiden. Ook in Cali vielen veel doden, aldus het blad, dat 'n lijst van de eerste slacht- kerd, totdat de militaire junta giste- offers publiceerde. Advertentie vragen of bepalingen daarvan niet in strijd zijn met de Grondwet. Men kan van protestantse zijde zeggen wat men wil, een feit is, dat in dit verdrag aan de Amerikanen een absoluut recht wordt gegeven en dat de Grondwet voor datzelfde recht van openbare godsdienstoefe ningen een absoluut verbod geeft voor de Nederlanders. En daarom begrijpen wij niet, dat de socialistische heer de Kadt een motie kon indienen, dat dit verdrag niet in strijd is met de Grondwet en dat er dus geen meerderheid van twee derden nodig is. Ook als de Kamer zulk een uit spraak zou doen, verandert dit nog niets aan de situatie. Dan blijven de Amerikanen dit recht houden, om dat een internationaal verdrag bo ven de Grondwet gaat. Het verdrag zal natuurlijk worden aangeboden. Het ging er de K.V.P. alleen maar om te constateren, dat onze bepalin gen van de Grondwet uit de tijd zijn en dat deze nodig moeten worden herzien. Misschien kan dit debat er toe bijdragen, dat bij de volgende grondwetsherziening deze zaak ein delijk zal worden geregeld. Motie in Duitse Bondsdag De Westduitse Bondsdag heeft vrij dagavond bij handopsteken een mo tie van de regeringspartijen goedge keurd waarin de grote mogendheden verzocht wordt, „als zichtbaar teken van hun verlangen naar een alge mene ontwapening onder internatio naal toezicht, de proeven met kern wapens voor een bepaalde tijd op te schorten". De socialisten en de vrije demo graten stemden tegen, omdat de mo tie volgens hen niet ver genoeg ging- Een socialistische motie, waarin de regering .werd verzocht geen ver gunning te geven voor het opslaan van atoomwapens voor de geallieer den op Westduits gebied, werd met 113 tegen 228 stemmen verworpen. Deze motie wilde de geallieerden ook verbieden atoom troepen in de bonds republiek te legeren. De regering zou volgens deze motie voorts moeten afzien van uitrusting van de West duitse strijdkrachten met kernwa- wapens. Atoomwapens noodzakelijk. De Westduitse regering heeft ver klaard, dat de Russische regering „een nieuwe fase heeft ingeluid in de zenuwenoorlog tegen het Westen" en dat, zolang met de Russische re gering nog geen overeenstemming in zake een ontwapening is bereikt, de Amerikaanse troepen in Duitsland moeten worden uitgerust met atoom wapens. De regeringsverklaring werd in de Bondsdag uitgesproken door de Westduitse minister van Defensie, Strauss. De Ver. Staten moeten in staat worden gesteld de voorbereidingen te treffen die nodig zijn voor het ef fectief maken van de verleende ga ranties. Chessman boft weer De Nationale Vergadering van de Amerikaanse staat Californië heeft met 43 tegen 29 stemmen besloten de doodstraf voor zes jaar op te schor ten. Door deze wet, die nog door de Se naat goedgekeurd moet worden, wor den de levens van een aantal man nen, die op him terechtstelling wach ten, gespaard. Onder hen bevindt zich ook Caryl Chessman, wiens terechtstelling tij dens de acht jaar, die hij al in de gevangenis zit, herhaalde malen is uitgesteld. In zijn cel schreef hij een aantal boeken, die zeer veel opzien baarden. KOOP HET BESTE.... EEN KROON 200 x 300 254.- HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten. Indonesië bereidde Worosjilof een (te) warm onthaal Deze foto laat zien hoe een adjudant van de Indonesi sche president Soekarno trachtte de woedende menigte buiten het presidentieel paleis in Djakarta tot bedaren te brengen tijdens de ernstige ongeregeldheden, welke zich voordeden bij de aankomst van de Russische presi dent Klimenti Worosjilof, die een staatsiebezoek van twee weken aan Indonesië brengt. De politie moest ge bruik maken van traangasbommen om een eind te ma- vërdragen ernstiger zal moeten af- ken aan de anti-Russische demonstratie, waarbij harde klappen vielen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Dit is de 63-jarige Harold Steele, die bereid is zijn leven te geven uit protest tegen de komende Engelse proeven met kernwapens, gefotografeerd tijdens zijn misschien laatste avond met zijn vrouw in Londen. De heer Steele, een rustend pluimveefokker uit Great Malvern in het Engelse graaf schap Worcestershire, vertrekt vandaag uit Londen naar Dehli, waar van daan hij zal doorreizen naar de plaats van de proeven, het Christmas-eiland. Hij heeft verklaard bereid te zijn hier te sterven als de proeven toch zouden doorgaan. Het echtpaar Steele heeft drie kinderen. f j _£C n wisten alles van de arrestaties af, inaon. omcitrvll maar waagden het eenvoudig niet, er nparrPCtPPPfl melding van te maken uit vrees voor ycorrcolCCril represailles van de zijde van het le ger Men herinnert zich dat in april De Indonesische legerleiding heeft verscheidene bladen tijdelijk door het 21 officieren van het leger gearres- leger gesloten zijn omdat ze militaire teerd op verdenking, dat zij betrok- berichten hadden gepubliceerd die ken waren bij een komplot voor een niet afkomstig waren van officiële staatsgreep in Djakarta en West- militaire woordvoerders. Java, verneemt United Press van be trouwbare zijde. De 21 arrestanten waren werk zaam bij het hoofdkwartier van de strijdkrachten, bij het ministerie van Defensie en bij het hoofdkwartier van het derde militaire commando in Bandoeng. Hoewel de arrestaties reeds een week geleden zijn verricht, weet men volgens de zegslieden nog altijd niet, welke omvang het komplot had. Men wist al evenmin te zeggen, of het komplot zich richtte tegen de re gering, tegen de legerleiding of tegen het gewestelijk commando. Maar men uitte de veronderstelling, dat de sa menzwering een nasleep is van de po ging, die kolonel Loebis in november 1956 heeft ondernomen, om met steun van het leger de regering in handen te nemen. Loebis loopt nog vrij rond. Als centrale figuur in de samen- zwering wordt genoemd lt.-kol. Akil j Prawiradiredja, voormalig militair commandant van Djakarta. Hij werk I op het ministerie van defensieI maar vertoeft reeds enige tijd in het ziekenhuis. Namens de militaire commandant in Djakarta was aanvankelijk een persconferentie belegd tegen vrijdag avond tien uur, maar deze is uitge steld tot tien uur vanochtend. Men nam aan, dat daar een uiteenzetting gegeven zou worden van de arresta tiekwestie. De meeste dagbladen in Djakarta Iets lagere temperaturen Gedurende de laatste dagen heeft de invloed van storingsgebieden op de oceaan zich geleidelijk tot over Frankrijk, België en ons land uitge breid. Er werd daarbij belangrijk vochtiger lucht aangevoerd, waarin plaatselijk buien, welke hier en daar met onweer vergezeld gingen, voor kwamen. De miniumtemperaturen ondergin gen een verdere stijging. In de nacht van vrijdag op zaterdag was de laag ste temperatuur, welke op normale waarnemingshoogte werd gemeten, 6 graden. Een front behorend bij een oceaandepressie, welke zaterdagmor gen bij Ierland was aangekomen, zal vergezeld van buien ons land passe ren, waarna lucht aangevoerd wordt, waarin de maximumtemperaturen iets lager zijn. Op de oceaan strekt zich een groot hoge drukgebied uit van Portugal via de Azoren en Bermuda tot by Florida. Langs de noordflank hiervan bewegen nog enkel volgende sto ringsgebieden zich in de richting van de Britse eilanden. Voor deze omgeving betekent dit aanhouden van het veranderlijke weer bij winden tussen west en zuid en temperaturen, welke ongeveer normaal zijn of iets daarboven. weer (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking met enkele buien. Iets lagere mid- dagtemperaturen. Overwegens matige wind tussen zuid en zuidwest. 12 Mei zon op 4.53; onder 20.24; maan op 18.57; onder 3.57. 13 Mei zon op 4.52; onder.20.26; maan op 20.11; onder 4.29. Hoogwaterstanden 12 Mei v.m. 1.50; n.m. 2.15. 13 Mei v.m. 2.35; n.m. 2.45. Het weer in Europa STOCKHOLM nevel 16 C. OSLO regen 8 KOPENHAGEN geh. bew. 9 ABERDEEN nevel 11 LONDEN motregen 18 AMSTERDAM regen 19 LUXEMBURG zwaarbew. 16 PARIJS motregen 18 BORDEAUX regen 17 BRENOBLE half bew. 19 NICE licht bew. 19 BERLIJN onbew. 15 FRANKFORT nevel 21 MUNCHEN half bew. 16 18 ZURICH licht bew. GENEVE zwaarbew. 18 LOCARNO licht bew. 20 WENEN onbew. 18 INNSBRUCK licht bew. 20 ROME nevel 20 AJACCIO licht bew. 18 MALLORCA zwaarbew 19 Korreltje Nederigheid is een lafhartige ma nier om wat te schijnen. Multatuli (1820—1887).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1