va< SPOEL OM die melkfles! dlxipwiaag. Jliet de ietia de taan uit Is afwassen zo vewelendï Vu'.kani&me ió made ZATERDAG 11 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 17 De reserves van het Bloembollensurplusfonds Het Productschap voor Siergewas sen heeft aan de betrokken organisa ties meegedeeld dat het bestuur van het Bloembollensurplusfonds van oor deel is, dat het niet an te bevelen is om de in enig jaar ontstane over schoten voor hyacinten, tulpen en narcissen, welke in feite door toeval lige omstandigheden worden ge vormd, aan te wenden voor een ver laging van de surpluskorting in een volgend jaar. Het zal n.l. zeer moeilijk zijn, wan neer een terugslag in de conjunctuur zou plaatsvinden en het bloembollen vak dan over geen enkele noemens waardige reserve beschikt, om van overheidswege steun te verkrijgen. Bovendien zal het niet aanwezig zijn van enige van betekenis zijnde reser ves tot gevolg hebben, dat tot een ho ger stellen van de voorlopige kor- tings- en heffingspercentages dan tot nu toe zal moeten worden overge gaan, aangezien een bepaalde veilig heidsmarge dan zeer noodzakelijk wordt. Ter oriëntatie merkt het P.V.S. op dat de stand der reserves, tot en met oogst 1956, ongeveer als volgt zal zijn: Verplichte reserve: Hyacinten 73.600 Vroege Tulpen 72.000 Late Tulpen 274.800 Vrije reserve: 310.800 942.600 2.399.000 Narcissen 97.000 1.022.600 en verder dat sedert 1955 een ver schil van minder dan 3 tussen de voorlopige en de definitieve kortings percentages niet wordt gebruikt om de definitieve kortingspercentages te verlagen, doch als toevallige over schotten bij de (vrije) reserves wor den gevoegd. Dit i.vjn. het feit, dat deze verrekening van individueel veelal geringere bedragen zeer veel werk medebrengt voor de veilingen en de handelaren. Het P.V.S. vraagt de organisaties vóór 15 juni a.s. uitspraak te doen over de volgende vragen: 1. Moeten de thans aanwezige vrije reserves worden gebruikt om de kor tingspercentages voor oogst 1957 en eventueel volgende jaren te vermin deren? 2. Moeten de vrije ter beschikking komende overschotten van enig jaar worden gebruikt om de kortingsper centages voor het daarop volgende jaar de verminderen? 3. Kunnen overschotten van min der dan 3 bij de reserves worden gevoegd? Vrijspraak in Zaandamse voedselvergiftigingszaak Enige tijd geleden deed zich in Krommenie een geval van voedsel vergiftiging met dodelijke afloop voor en bovendien vertoonden nog een 60-tal andere mensen min of meer ernstige vergiftigingsverschijn selen. De oorzaak was het eten van ondeugdelijke worst omdat in het aardappelmeel, als een der grondstof fen, een hoeveelheid barium-carbo- naat was gemengd. Dit aardappelmeel was door een grossiersfirma uit Zaandam aan de slager verkocht. Tegen de 59-jarige magazijnchef van deze grossiersfirma, D., was door de officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank een maand hechte nis geëist wegens „roekeloos en on nadenkend" optreden. Gisteren heeft de rechtbank de man echter vrijge sproken. Prof. Krieger naar Z.-Afrika en Japan Prof. dr C. C. Krieger, die van 1948 tot 1956 bijzonder hoogleraar in de Japanse taal en kunstgeschiedenis van het Verre Oosten was aan de rijks universiteit te Utrecht, zal in de loop dezer maand een reis naar de Unie van Zuid-Afrika en vervolgens naar Japan ondernemen. De belangstelling van prof Krieger gaat uit naar de Nederlandse verhou dingen in het algemeen en in het bij zonder die met betrekking tot Japan. Zulks is reeds tot uiting gekomen in zijn proefschrift,„The infiltration of European civilization in Japan du ring the 18th century". Daarin wordt ook de periode van 1600 tot het einde van de Compagnie beschreven, het contact van Nederlandse opperhoof den van het eiland Desjima en van Europese geleerden, die aan de fac torij verbonden waren, met de zoge naamde Rangakoesja, de Japanse ge leerden op het terrein van de Wester se wetenschappen. Prof. Krieger, die de reis per schip maakt, zal eerst in de Unie van Zuid- Afrika vertoeven, waarna hij in aug. in Japan zal zijn. Prof. Krieger begon zijn loopbaan s officier bij de Kon. Marine. In 1927 verkreeg hij eervol ontslag. Hij werd conservator aan het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Leiden. In 1935 werd hij buitenwoon lector in de Japanse taal en letterkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, in 1948 wetenschappelijk hoofdambte naar aan het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, afd. China en Japan, en in hetzelfde jaar bijzonder hoogleraar in de Japanse taal aan de rijksuniver siteit te Utrecht. Prof. Krieger stu deerde aan de rijksuniversiteit te Lei den. Hij was gedurende 10 jaar lid van het bestuur van de Maatschappij van Letterkunde. STANDPUNT VAN DE KVOB. Het hoofdbestuur van de Kath. Ver. v. Ondernemers in het Bloem- bollenbedrijf (K OB) tekent hierbij aan dat het zich verenigen kan met de overwegingen welke het bestuur van het bloembollensurplusfonds er toe hebben geleid van betekenis zijn de reserves aan te houden. Echter mag deze reservevorming om redenen van principiële aard geen al te gro te afmetingen aannemen en dat het aanbeveling verdient met deze reser vevorming niet verder te gaan dan het peil dat thans bij de in het fonds aanwezige vrije reserves is bereikt. Het schrijven van het P.\ .S. zal een punt van bespreking uitmaken op de •vergadering van de KVOB die maan dag 27 mei a.s. in Haarlem zal wor den gehouden. VOOR RIJDEN ONDER INVLOED EEN MAAND GEëlST. Bevestiging van het vonnis van een maand gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage gevor derd tegen de 42-jarige aannemer A. K. uit Rotterdam. Deze had op 14 december, na zes glazen cognac te hebben gedronken, met zijn auto in de Bleiswijkstraat te Rotterdam een geparkeerde auto aangereden. Hij was niet gestopt, maar zijn num mer was genoteerd en verdachte werd drie kwartier later thuis door de politie gehaald. Een bloedproef had een gehalte van 1.75 pro mille aangegeven. Verdachte zelf, die al eerder voor rijden onder drankinvloed was ver oordeeld, meende dat hij wel tot be hoorlijk rijden in staat was geweest. Pas toen de politie kwam zou hij van zijn stuk zjjn geraakt. Arrest 24 mei. R.-K. HORECA ZENDT TELEGRAM AAN MINISTER. De algemene vergadering van de Nederlandse katholieke bond van ho tel-,restaurant-, café-houders en slij ters (Hocres) heeft vanuit Nijmegen, een telegram gezonden aan de minis ter van sociale zaken en volksgezond heid. In dit telegram wordt er op aan gedrongen de wijziging van de drank wet te bespoedigen, opdat binnenkort een eind komt aan de speculatieve transacties met vergunningen, waar door veel kleinere bedrijven him zelf standigheid verliezen aan grote in stellingen. Dit telegram werd verzon den op initiatief van de groep slijters, die tevoren in hun bijeenkomst on dermeer de verhoging van de accijns op drank hadden besproken. Doordat tevens door de prijsstabilisatie de ho gere exploitatiekosten voor de slijters niet kunnen worden doorberekend, is de winstmarge met 4 gedaald. On derhandelingen met de minister van economische zaken hierover hebben niet tot resultaat geleid. Op de zesde ILSY, die tweede pink sterdag op het vliegveld Ypenburg bij Rijswijk (Z.H.) wordt gehouden, zullen twaalf landen vertegenwoor digd zijn, namelijk België, Canada, Denemarken, Engeland, Finland, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Tsje- cho-Slowakije, de Verenigde Staten, West-Duitsland en Nederland. Vermoedelijk zullen worden voor- gevlogen een gloster Javelin" (all weather fighter), een met twee straal motoren uitgeruste zgn. „driehoek", voorts een van Engeland's V-bom menwerpers, de Vickers' „Valiant", die uitgerust is met vier straalmoto ren. Ook uit andere landen, zoals Frankrijk en de Verenigde Staten, worden nieuwe typen verwacht. De kunstvlieg-groep van de Amerikaanse luchtmacht, „The Skyblazers", heeft thans de beschikking over F-100 Super Sabres", welke horizontaal sneller kunnen vliegen dan het ge luid. Enkele van deze toestellen zul len met gebruikbaking van rempara- chutes op Ypenburg landen. De organisatoren van de ILSY heb ben zich genoodzaakt gezien dit jaar alle daarvoor in aanmerking komende deelnemers de uitdrukkelijke instruc tie te geven, niet de geluidsbarrière te doorbreken. De ervaringen met de vorige ILSY, toen op verscheidene plaatsen ruitenschade ontstond, heb ben dit onvermijdelijk gemaakt. BANKETBAKKER STOND TERECHT VOOR BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. De officiei van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft gisteren tegen de 47-jarige banketbakker P. C. H. H. uit Haarlem, die zich wegens bedrie- gelijke bankbreuk en oplichting te verantwoorden had, een gevangenis straf geëist van één jaar met aftrek van voorarrest. Verdachte, die vroe ger gemeente-ambtenaar te Utrecht was, besloot vorig jaar zich als ban ketbakker te vestigen. In Haarlem was een 2aak te koop en om aan geld te komen nam hij met een aantal per sonen contact op, en stelde aan allen als onderpand de inventaris van de banketbakkerswinkel beschikbaar. Van de Nederlandse banketbakkers stichting, van banken, van 'n Utrecht se advocaat, van een assurantie-bezor ger uit Zeist een oukelaar uit Doorn en een accountant uit Sassenheim ontving hij bedragen tot een totaal van 50.000.Dit geld besteedde hij voor de aankoop van de banketbak kerszaak. Het bedrijf floreerde echter niet en het gevolg was, dat hij enke le maanden later failliet werd ver klaard. Toen hij, naar de mening van de curator, niet al zijn verdiensten opgaf, volgde aangifte van bedriege- lijke bankbreuk bij de justitie. Bij een nader opderzoek was de officier van justitie van oordeel, dat de ban ketbakker zich ook aan oplichting had schuldig gemaakt. In zijn pleidooi betoogde de verde diger, mr O. H. van Wijk, dat van be- driegelijke bankbreuk geen sprake was. De inkomsten besteedde hij voor de aankoop van grondstoffen. Pleiter meende voorts, dat de oplichting niet vaststond, de geldschieters hebben vermoedelijk iets gezien in de zaak en waren bereid geld beschikbaar te stellen. Hij concludeerde tot vrij spraak De uitspraak volgt op 23 mei. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Uruguay Star" (14 mei); Brazilië m.s. „Uruguay Star" (14 mei); Canada: s.s. „Rijn dam" (15 mei) en het m.s. „Joh. van Oldenbarnevelt" (18 mei); Chili: via New York (16 mei); Indonesië: m.i. „Mataram" (16 mei); Ned. Antillen: m.s. „Adonis" (14 mei); Ned. Nieuw- Guinea: m.s. „Mataram" (16 mei); Nieuw-Zeeland: via Engeland 18 mei); Suriname: m-s. „Metor" (15 mei); Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" (18 mei); Brits-Oost-Afrika: via Frank rijk (18 mei). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Als u het metéén doet, gaat 't makkelijk en goedl Advertentie Op de wekelijkse zwerftochtjes, die wij maken om de plaatjes te schieten voor het rubriekje „Met de Lens de Laan uit", komen we langs bekende en minder bekende plek jes en het is opvallend, dat bij de meest bekende het aantal ingezon den antwoorden het geringst is. Hadden we de vorige week een plaatje, waarvan we verwachten, dat het niet door velen herkend zou worden, het aantal inzenders was abnormaal groot! deze week een kijkje op een meer in het oog springend gebouw in de omgeving van Leiden. Weet u wat het is? De vorige week Het arcadische plekje, dat we de vorige week in onze kolommen vastlegden, zou overal in het stille polderland om Leiden „gesnapt" kunnen zijn. Er waren dan ook ver schillende mensen, die een kleine aardverschuiving voorstonden. Van de velen, die het echter juist taxeer den, werd de heer A. C. Verheugd, W. v. d. Veldeweg 97 in Leimuiden, door het lot aangewezen als win naar van de waardebon van 5. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de pusilere- dactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. En.vergeet U vooral niet Uw brief In te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt O zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. |lj HET KAN VEEL PRACTISCHER Hl pEN BEKEND en opvallend ver- IH schijnsel is het feit, dat de meeste huisvrouwen zo'n hartgron dig dige hekel hebben aan afwassen. Dit onderdeel van de huishouding schijnt wel tot de meest verguisde Hl te horen. Ik denk, dat het komt, §H omdat hierbij met te weinig inzicht en te groot onverstand wordt ge- p= werkt. U moet eens opletten, hoe het in de meeste keukens toegaat. Al tij- dens het koken stapelt de rommel en de vuile boel zich op het aan- recht op. Vuile pannen, kommetjes en borden bestek, pollepels, al die -= dingen, die bij het bereiden van de maaltijd gebruikt worden, worden maar kris kras door elkaar weggezet. Gemakzuchtig denkt men: „Dat was ik straks wel allemaal tegelijk met de vaat af". Maar hiermee heeft men zichzelf. Want als de huisvrouw met het vuile servies na de maaltijd uit de kamer komt en ze vindt letterlijk geen plaatsje op het aanrecht, waar ze het kan neer zetten, dèn is het, dat haar dat gevoel van walging en weerzin en er nooit doorheen te komen, over valt, dat van de afwas zulk een afschuwelijk corvé maakt. Weg ermee! ff jgj fJET ENIGE MIDDEL hiertegen is, om onder hel koken alles, Hj wat u gebruikt hebt, meteen af te spoelen, schoon te maken en op =5 zijn plaats te zetten. Er is heus tijd voor, als u uw werkzaamheden rus- tig verricht en praktisch indeelt. En de aangebakken restjes kun- nen zó weggewassen als ze tevoren hebben staan Weken. De pannen worden dus na het opdoen van bet eten met water erin ordelijk op elkaar gestapeld, zodat ze geen cen- H§ timeter meer plaats innemen dan nodig is. De aanrecht wordt met een vaatdoekje droog geveegd. En H§ dan zult u eens zien, hoe heel an- ders alles u aankijkt, wanneer u met de vuile vaat in de keuken komt en met hoeveel meer moed en lust u aan de afwas begint. Als u niet over warmwatervoor- ziening beschikt, hebt u natuurlijk een ketel water opgezet, die warm kan worden, terwijl u aan tafel zit. Alles wat afgewassen moet worden, wordt meteen gesorteerd en netjes in elkaar gezet; dat spaart de helft Ül van de tijd bij het afwassen. Na het voorspoelen is bij het ss eigenlijke afwassen de volgorde zó: Hl eerst het glaswerk. Hiervoor ge- s bruikt u een niet te heet sopje, §|i om springen van het glaswerk te HH voorkomen. Is al 't glaswerk klaar, dan kunt u heet water bijgieten. Hï Nu volgt het zilver en de roest- gS vrije messen; daarna het kleine =i serviesgoed, zoals kopjes, schotel- tjes, enz. Tenslotte de borden, scha al len en pannen. Sommigen vinden het echter prettiger eerst de grote serviesstukken en de stapel borden ||i weg te werken, zodat ze dan slechts het kleine goed overhouden. Wel H! schoon water nemen dan. HU Uitlekken voorkomt nattigheid ET GLASWERK EN BESTEK droogt u zo snel mogelijk af; het serviesgoed laat u eerst op het afdruiprek uitlekken, om niet da delijk van die vieze kletsnatte droogdoeken te krijgen. Tijdens het drogen bergt n de keukeninventaris meteen op de plaats waar deze hoort. Ook in dit opzicht moet u zich eens afvragen, of n de dingen een oordeelkundige plaats gegeven hebt, zodat er niet m Uit de keuken geklapt fjÊ MENU VAN DE WEEK No. 153 (Van 12 tot en met 18 mei 1957) H N° altijd -onnodig gelopen behoeft te worden b(j het opbergen en tevoor schijn halen. Ideaal zijn de keukenkasten, die èn in de keuken èn in de kamer uitkomen. Na de afwas kan het servies er in de keuken ingezet worden en bij het dekken wordt het er in de kamer uitgehaald. Jam mer genoeg heeft niet elk huis deze praktische indeling. Dan moet u dus na de afwas, alles wat naar binnen moet meteen op een groot blad of rijdende dientafel zetten. Misschien zult u al doende op deze wijze het afwassen nog als een feest gaan beschouwen. (Nadruk verboden). MARCELLE. Uit Engeland komt dit „vulkanische" hoedje, dat niet ten onrechte de naam „Vesuvius" heeft gekregen. Het is omwonden met voile in de ineenlopende tinten rose en rook-grijs, waarin aan de top een roos gevangen zit, welke op deze wijze aan de kleurige krater van een fantasie-vulkaan doet denken. JOG ONGEVEER EEN MAAND lang zullen er voor de fijn proevers asperges verkrijgbaar zijn! Het zijn de stengels van de asper geplant, welke zich diep in de aar de ontwikkelen en ook niet boven de oppervlakte uit mogen komen, daar de kopjes dan hun blanke kleur zouden verliezen. Asperge bedden worden daarom ook nog extra met aarde opgehoogd en iedere dag door de kweker gecon troleerd. Goede asperges behoren dan ook mooi recht te zijn, slechts een kort houtig gedeelte en dikke blanke kopjes te hebben. De mooi ste exemplaren worden als slier- asperges of in een roomsaus opge dist, de minder mooie kunnen op allerlei mogelijke manieren ge stoofd, een heerlijk onderdeel van het menu vormen. ZONDAG: Ossestaartsoep, kalfs zwezerik, asperges en roomsaus, aardappelen, appeltaart. MAANDAG: kop aspergesoep, ge hakt, postelein, aardappelpurée. DINSDAG: macaroni met eiersaus en andijviesla, chocoladevla. WOENSDAG: Gebakken hamplak- ken, spinazie, aardappelen, gries- meel met g*mber. DONDERDAG: Stoofschotel van kaas, spitskool en aardappelen, rabarber. VRIJDAG: Gekookte schelvis, ker riesaus, rijst en sla, yoghurtvla. ZATERDAG: Vissalade, rijstkoekjes. Recept: Aspergepunten in roomsaus 2 bossen asperges, 15 gr. room boter, 15 gr. bloem, 1 deel slag room, 1 eidooier, zout. Flinke aspergepunten afsnijden (de rest kan voor soep dienst doen) en deze met wat water en iets zout in pijn. 30 min. gaar stoven. Van de roomboter, bloem 2 delen van het aspergewater, een gladde saus koken, de losgeklopte eidooier en tot slot de stijfgeslagen room er voorzichtig doorroeren. De asperge punten er door scheppen en het gerecht onmiddellijk opdienen. Recept: Gebakken hamplakken Niet te dunne plakken ham door een vrij dik bloem papje halen en in roomboter in de koekepan aan beide zijden snel bruin bakken. U kunt niet alles weten Hebt u op uw rieten serremeubel tjes een hardnekkige vlek, probeer dan eens deze te verwijderen met mentolspiritus. In bijna alle geval len hebt u hiermede succes. Wie lopende een rijwiel meevoert, heeft zich aan de verkeerslichten en verkeerstekens van de politie te houden. Men wordt dus beschouwd als bestuurder. Het dof geworden politoer van uw piano kunt u weer glanzend krijgen door dit te behandelen met een lapje met heel weinig slaolie. Als u een bromfiets huurt en hiermede een aanrijding hebt, bent u aansprakelijk voor de kosten, in dien deze aanrijding aan uw schuld is te wijten. Krielkippen met gevederde poten krabben niet. Ze mogen vrij rond lopen in de tuin, waardoor ze veel ongedierte verwijderen. Gebruik uw stofzuiger met kalm te en overleg. Het snel heen en weer bewegen van het mondstuk is nutteloos. Het stof krijgt geen gelegenheid naar boven gezogen te worden en uw kleed slijt extra. Corsages knapt men op boven de stoom van een ketel kokend water. Met de hand bijvormen tijdens het stomen. Niet te lang stomen en niet te dicht bij de tuit houden. Bladluis in kamerplanten kan men bestrijden met een aftreksel van peterselie. Koud gebruiken. (Eens per maand is voldoende). (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 13