Prof. Romme: Onbehaaglijke situatie in nood-kabinet PARTIJRAADSVERGADERING K.V.P. TE UTRECHT Gouden huwelijksfeest van een bekend Leids echtpaar Uittreden van K.V.P. verdient „ernstige overweging" Prof. Romme over verhouding van parlement en regering 0 557 beëindigt seizoen B.B. ZATERDAG 11 MEI 1957 DF T.Fm^F fOTTOANT PAGINA 16 „De Katholieke Volkspartij gaat haar eigen koers. Zij past er voor zonder dringende redenen ons land in een crisis te storten, maar zij past er even zeer voor zich om het moeilijke van een politiek alternatief voor het zwakke kabinet, dat de regeringsteugels slapjes in de hand houdt te laten dringen in politieke compromissen, die zo ver van een gezonde synthese af liggen, dat zij als politiek gescharrel gekwalificeerd zouden kunnen wor den". Aldus de voorzitter van de Katholieke Volkspartij, mr H. W. van Doorn in de rede, waarmee hij vanochtend de vergadering van de partijraad van de K.V.P. in Utrecht heeft geopend. Prof. Romme zeide, dat het ernstige overweging verdient, beëindiging van de medewerking der K.V.P. aan het huidige kabinet, wanneer dit „in zijn intern beraad niet tijdig tot oplossingen zal weten te komen, zodat het bij de normale duur van de lopende parlementaire periode toch niets wordt", aanbeveling bóven een „ongewijzigd voortglijden naar 1960". De voorzitter van de fractie in de Tweede Kamer merkte als een van de voornaamste kwesties van intern beraad de kwestie van de bezitsvorming, die naar zijn gevoel een onbehaaglijke situatie heeft geschapen, doordat het kabinet er nog niet in is geslaagd een praktische oplossing hiervoor te vinden. Het lid van de Tweede Kamer, de heer C. F. Kleisterlee, heeft vandaag het rapport van de gezinsraad over de huisvesting van jonge gezinnen be sproken. Hij ging daarbij nader in op een aantal conclusies uit dit rapport, waaronder soepeler toepassing van de plaatselijke bouwvoorschriften bij woningspliting en scherpere toepassing van de vorderingsbevoegdheid van de gemeenten. Mr Blaisse verklaarde in een rede over de Euromarkt dat het verdrag tot oprichting van de Europese economische gemeenschap moet worden gezien als een aanloop tot integratie en als zodanig onze steun verdient. Suurhoff zou menen, dat hij ons overtuigd heeft met zijn berekening voor de grote gezinnen, een bereke ning die zich baseert op een budget onderzoek van 1951, dan hoop ik toch, dat de katholieke Tweede-Kamerfrac tie spoedig een gelegenheid zal weten te vinden en, als het moet, zal we ten te maken, om de minister van so ciale zaken deze illusies te ontne men", aldus de voorzitter van de K.V.P. Niet „tot elke prijs" in kabinet VAN DOORN: Eigen weg K.V.P. „Er is gezegd en geschreven", al dus mr. Van Doorn, „dat het huidi ge kabinet sterk staat vanwege het ontbreken van een duidelijk alterna tief. Wie zich nog iets herinnert van het verloop van het debat over de be stedingsbeperking en de maatrege len voor de landbouw, zal moeilijk kunnen volhouden, dat daar toen iets van gebleken is. pe WD wil naar een regering, die steunt op de KVP en de AR, tenminste zolang dat mag van de WD. De AR zou het zittende kabinet liever gisteren hebben zien heengaan dan het pas morgen naar huis sturen en wil een kabinet forme ren, dat zou moeten steunen op KVP, AR en WD, waarbij zo wordt ge redeneerd de OH's wel zo onder ling verdeeld zullen zijn, dat een deel de nieuwe regering niet in de steek zou laten. De CiH deed de afgelopen maanden vergeefse moeite haar ne gatieve en onzekere houding binnen en buiten het parlement te verkopen als de houding van een politieke groep die zou weten wat zij wil. De P. v. d. A. is minder geïnteresseerd in het verloop van zaken in het par lement dan in het resultaat van de schermutselingen binnen het kabinet. Ze ziet met lede ogen, hoe binnen de muren van het regeringskasteel de rode ministers nog al eens het lood je moeten leggen tegen wat oneerbie dig mag heten: de rest van Neder land". Mr. Van Doorn vervolgde: „En de KVP zij vaart zoals gezegd haar eigen koers. Zij acht het verstandig de voorstellen van de regering, te genover welke zij zich vrij gevoelt en vrij opstelt, te toetsen aan het pro gram der Dartij en aan het belang van ons volk zoals zij dat verstaat. Zij voert een realistische politiek, zich terdege ervan bewust, dat zij als gro te party, wanneer zij zich verzet te gen regeringsvoorstellen, ook eerder en manifester komt te staan voor de politieke consequenties van haar da den. Intussen zijn er enkele politieke ontwikkelingen, die de katholieke partij met grote zorg en ook met eni ge ergernis vervullen." Als zodanig noemde de KVP-voor- zitter in de eerste plaats de wijze waarop de regering z.i. in gebreke is gebleven in de kostbare sector van de defensie ook maar een schijn van rechtvaardiging te geven door haar weigerachtigheid redelijke bezuini gingen aan te brengen. Er wordt niet begrepen, aldus mr Van Doorn, dat het niet mogelijk zou zijn op een begroting van meer dan 1550 miljoen een cent te bezuinigen zonder de weerkracht van het militaire apparaat te verzwakken. Als tweede ernstige grief noemde mr Van Doorn de wijze waarop de regering verschillende van de sociale verlangens van de KVP, met name haar besliste verlangen naar een snelle hulp voor de wedu wen en wezen er. naar een verhoging van de kinderbijslag voor de grotere gezinnen, z.i. ontloopt of tenminste naast zich neer legt. „Als minister Suurhoff zou menen, dat men zich in de KVP verzoend heeft met het tempo, dat de heer Suurhoff en zijn departement in feite betrachten om de nood der weduwen Kleisterlee over woningnood Een zeer belangrijke kwestie noemde de heer Kleisterlee het tijdig beschikbaar stellen van bouw rijpe grond en sprak voorts als zijn mening uit, dat de overheid zal moe ten stimuleren, dat zowel in de per soonlijke als gemeenschappelijke sfeer offers gebracht worden en dat de overheid het brengen van deze offers zo veel mogelijk zal moeten verzach ten. Zo zouden de rijkspremies voor woningspliting, verbetering en be- woonbaarmaking voor twee of meer gezinnen moeten worden aangepast aan het gestegen kostenpeil. Door bij het onderwijs en ziekehuiswezen voorlopig meer te volstaan met nood gebouwen deskundigen op deze gebieden houden dit voor zeer wel mogelijk, zo zeide heer Kleisterlee zou meer bouwcapaciteit voor de wo ningbouw beschikbaar komen. In een poging door langere arbeids tijden de woningnood sneller op te lossen zag de heer Kleisterlee geen heil. Hij vreesde, dat daardoor de animo voor het bouwvak bij de jon geren nog minder zou worden en dat verlenging van de werktijd zelfs repercussies zou heben onder de oudere arbeiders. De suggestie van het rapport om 50.000 extra woningen te bouwen roemde spreker onder de gegeven omstandigheden niet uitvoerbaar. Hij meende, dat daarvoor zowel de nodige arbeidskrachten als finan ciën zouden ontbreken. Blaisse over Euro-markt industrie en handel zeer zeker niet slechter dan de kansen voor de ande re partners. Tot deze conclusie kwam de heer Blaisse nadat hij de inhoud van het verdrag uitvoerig had uiteengezet. Hij schetste de samenstelling en de ta ken van de gemeenschap en consta teerde, dat er z.i. duidelijk een ont wikkeling is van nationaal naar su pranationaal, ook al blijft er een sterk nationalistische inslag. Spr. waarschuwde tegen het creëeren van vrijhandelszones, zoals er o.a. een met Engeland tot stand komt. Aan de totstandkoming van een dergelijke vrijhandelszone kleven z.i. ingevolge het scheppen van discriminaties ern stige bezwaren voor Nederland, veel ernstiger dan aan de gemeenschappe lijke markt, zoals die in het verdrag is voorzien. De Nederlandse onder handelaars zullen scherp op de Ne derlandse industriële en agrarische belangen moeten toezien. Mr Blaisse stelde, dat alleen op een billijke grondslag voor alle participanten een dergelijke Vrijhandelszone kan wor den verwezenlijkt. Deze behoeft op zichzelf geen voorwaarde te zijn voor de Europese economische gemeen schap, aldus mr Blaisse. Prof. Romme zeide in zijn rede, te geloven, dat de noodzaak voor de be stedingsbeperking bij velen nu wel de ogen zal hebben doen opengaan voor het grote actuele belang van duurzame bezitsvorming onder alle lagen van de bevolking. Wanneer de kern van de moeilijkheden, van vandaag, zo ging spreker voort, zit in een te veel aan consumptieve besteding, dan moet men daaruit de les trekken, dat verschuiving van de inkomens-verhoudingen ten gunste van de .kleine man" op den duur onhoudbaar is, als die niet ge paard gaat met de omvorming van een deel van het inkomen tot kapitaal, tot duurzaam in binnen- of buitenland aan te wenden bezit. Eerder in zijn rede had prof. Romme stil gestaan bij de opmerkingen, die de heren Oud, Tilanus en Berghuis over de mogelijkheden van vervanging van het huidige kabinet hebben gemaakt. De belangrijkste opmerking achtte prof. Romme die van de heer Tilanus, die op de algemene vergadering van de Christelijk Histariscihe Unie te kennen had gegeven, zo meende spreker, dat de tegenwoordige toestand maar móet voortduren tot de stembus op nieuw heeft gesproken. Prof. Romme vervolgde, dat dr Berghuis op het anti-revolutionaire partijconvent van eenzelfde mening blijk gaf. Spreker geloofde, dat dit allemaal nogal realistisch, zij het mischien te donker be keken is. niet-socialisten van de mening, dat alles wat de overheid tot stand brengt naar de socialisten word toegerekend. Spreker zeide, dat de socialisten on getwijfeld invloed hebben, mogelijk meer invloed dan hun toekomst we gens het geheel der zetels, die zij be zetten in het kabinet, maar hij meen de, dat deze invloed niet overdreven moet worden voorgesteld. Hij noemde een aantal voorbeelden van kamer debatten, waarbij de niet socialisti sche groeperingen hun mening aan vaard kregen. Vrije staatkundige toestand. Prof. Romme was zijn toespraak be gonnen met vast te stellen, dat men in ons land gelukkig kan spreken van een vrije staatkundige toestand. Maar om daarover te kunnen blijven spre ken, zo zeide hij, moet worden ge zorgd, dat deze toestand van vrijheid blijft bestaan. In dit verband stipte hij de militaire en de economische zorg om de vrijheid aan. Bij de mili taire zorg, waar het paradoxaal tegelijkertijd gaat om afdoende bewa pening en universele ontwapening, bestaat reden tot ongerustheid. Hij herinnerde aan de uitspraak van de heer Fens in de Raad van Europa, dat onze defensieve kracht is als een „schild met gaten en een stomp zwaard." Wat de ontwapening be treft: daadwerkelijke universele ont wapening is prin.air een taak van de groten. Maar, zo vervolgde prof. Rom me, op het gebied van een van de noodzakelijkste voorwaarde voor uni versele ontwapening, het dringen en drijven erheen door de macht van de publieke opinie, ligt er voor een land als Nederland vel een eigen en groot se taak, zowel nationaal als interna tionaal. De vil der volkeren naar universele ontwapening moet worden gemobiliseerd niet in parate divisies, maar in een ongedeelde parate een heid, die haar macht doet gelden tot het breken van wat in wezen een mens-onwaardige toestand is. Sprekend over de economische zorg voor het vrije volksbestaan, noemde prof. Romme een totstandkoming van Euratom urgent. Het in het begin van deze week verschenen rapport van de drie „atoom-wijzen", waarin nog eens duidelijk wordt aangetoond in welke mate Europa voor zijn energievoor ziening op het onstabiele midden oosten is aangewezen wijst nog eens te meer op de onontkoombaarheid van gezamenlijk Europees handelen op het gebied van de kernenergie-voor ziening. Prof Romme hoopte, dat met gezamenlijke krachten van het Ne derlandse parlement en de regering tot een snelle ratificatie van het Eu- ratom-verdrag zal worden overge gaan, zodat Nederland hier niet bij andere landen zou achterblijven. Mr Blaisse noemde de politieke voordelen van het verdrag voor Ne derland evident. - conomisch gezien zijn er voordelen als gevolg van een grotere specialisatie en een betere ar beidsverdeling. Dit houdt een kost prijsverlagende ontwikkeling in, die op lange termijn van betekenis zal zijn. Nederland is structureel gezien gebaat bij een „grote-markt"-politiek aldus de heer Blaisse en de kansen wezen te lenigen en als minister van Nederland zijn voor landbouw, Prof. Romme over kabinet Niet tot elke prijs. Prof. Romme vermocht niet te over zien of eventueel uittreden van de KVP-ministers uit het huidige kabi net zou uitlopen op vervroegde ver kiezingen dan wel op een ander ka binet met of zonder KVP. De in zo'n geval aan te nemen houding van de KVP leek hem op dit ogenblik vrij irrelevant. Als een tweede, maar zuiver theo retische mogelijkheid om uit de on behaaglijke situatie met dit „nood- kabinet" te raken, zag spreker de vor ming van een meerderheidskabinet; als derde mogelijkheid zag prof. Rom me de „kwaal van het nood-kabinet- Drees te vervangen door een andere kwaal: „een zaken-kabinet". Al is er, zo vervolgde hij, vandaag de dag geen alternatief van een meer derheids-kabinet voorhanden, dit kan niet leiden tot het laten voortbestaan van het huidige kabinet tot elke prijs. Alleen zal men zich bij elke beslissing moeten afvragen wat in 's lands be lang beter is: voortzetting van de hui dige ongezonde en onbehaaglijke si tuatie, of vervanging door een situa tie, waarop in beginsel dezelfde toe voegingen van toepassing kunnen zijn. Prof. Romme meende, dat dit af wegen, telkens wanneer een geval zich voordoet, zo en niet anders zal mogen geschieden men mag in wel ke situatie dan ook de ogen niet slui ten voor de gevolgen van zijn daden. Spreker vond dit een zaak van poli tieke zelfbeheersing, die door 's lands belang te enenmale wordt gevorderd. Vervolgens stond de fractieleider van de KVP stil bij de vraag over de huidige invloedsn.ogelijkheid van het parlement op heJ. kabinet en omge keerd. Hij meende, dat het met de in vloed van het parlement op het ogen blik zo is, dat de regering besluit het parlement te trotseren, waar zij dat in een gegeven geval noodzakelijk acht in 's lands belang, maar dat trot sering van de kamers wordt verme den als het gaat om zaken, die de re gering wel wenselijk maar niet nood zakelijk voorkomen. Wel wordt, zo meende prof. Romme, op het ogenblik afbreuk gedaan aan het deel van de parlementaire taak, dat bestaat in het meetrekken van de algemene be leidslijnen. Prof Romme signaleerde voorts een groeiende over-neming onder1 Mr Ph. van Campen Mr. Ph. van Campen, directeur van de Centrale Boerenleenbank te Eind hoven, die mr. Teulings zal opvolgen als lid van de Eerste Kamer der Staten-GeneraaL EEN BEKEND LEIDS echtpaar gaat op 27 mei a.s. zijn 50-jarig huwelijksfeest vieren. Het zijn de heer en mevrouw D. Haverkorn en C. A. R. Haverkorn Blomjous, die béiden de leeftijd der sterken 72 en 74 jaar met ere bereikt hebben. De heer Haverkorn heeft een be langrijke rol gespeeld in het vereni gingsleven. Zijn belangstelling is zo uitgebreid, dat hij bestuursfuncties heeft vervuld in vele organisaties, die stuk voor stuk een facet van zijn veelzijdige belangstelling vertegen woordigen. De verdienste van mevrouw Ha verkorn, die in Breda is geboren, was, dat zij rustig op Brabants ge zellige wijze haar huishoudentje bleef bestieren. Maar zij heeft toch een stralend talent, dat zij nimmer ook nu nog niet onder de koren maat heeft gezet haar talent in het zingen en toneelspelen. Ook nu nog is zij het, die bij bruiloften en par tijen steeds moedig het toneel be klimt en steunend op haar nog voortreffelijke geheugen lange ge dichten en liéderen voordraagt. Het echtpaar heeft met optreden in „Nut en Vermaak" en „l'Union fait la Force", zo vernamen wij, wel tachtig bekroningen verdient. DE HEER D. HAVERKORN werd geboren in 1885 te Haarlem. Hij is één van de oudste machinezetters van Nederland.. Hij werkte bij het „Haarlems Dagblad", bij „De Tele graaf" (de bond van machinezetters telde in die dagen 14 leden en „De Telegraaf" had de beschikking over twee zetmachines, de z.g. slappe modderrivieren), het „Dagblad van Noord-Brabant", thans „De Stem" bij drukkerij Van Nifterik te Leiden, (waar hij acht delen van de Winkler- Prins-encyclopedie zette) en sinds 1919 op de machinezetterij van „De Leidse Courant". Velen kregen bij hem een oplei ding tot machinezetter. Uit de vele functies, in het vereni gingsleven, die de heer Haverkorn in de loop van de jaren heeft be kleed, kunnen wij slechts een greep doen. Hij was voorzitter van „Lau rens Koster, de Leidse Typrografen- bond", bestuurslid van Coöp. „Ons Doel" tot 1921. 25 Jaar lang bestuurs lid van de KAB: 12 jaar eerste secre taris tot 1945, daarna tweede secre taris en in 1953 werd hij tot voor zitter benoemd, een functie, die hij tot zijn afscheid van de KAB be kleedde Hij was 21 jaar bestuurslid van de avondtekenschool van de r.k. Volksbond, 27 jaar bestuurslid van „Herwonnen Levenskracht", voorzit ter van Coöp „De Eendracht" en lid van de adviescommissie van het Ge westelijk Arbeidsbureau. De heer Haverkorn, die in zijn jon ge jaren ook een groot minnaar van de sport was polstokhoog en touwtrekken waren zijn sterkste zijde heeft ook in de organisatie van het sportleven veel werk verricht. 1I7IJ NOEMEN O.M.: mede-oprich- ter Dioc. Haarl. voetbalbond afd. Leiden, scheidsrechter in de D.H.V.B, en I.V.C.B. en lid van de protest commissie van de L.V.B. Hij werd bij het 60-jarig bestaan van de K.N.V.B. tot lid van verdien ste benoemd. Het is een lange opsomming ge worden, die mevrouw Haverkorn wel wat in de schaduw stelt. Maar zij heeft daar vrede mee. Haar verdien ste is, dat zij haar man steeds heeft gesteund bij zijn werk. Vier kinderen vroegen voorts haar aandacht op. Drie van hen zijn nog in leven en zij bezitten met elkaar veertien kleinkinderen. Op 27 mei zal op een nader aan te geven tijdstip door het echtpaar aan het huis Bloemistenlaan 45, een re ceptie worden gehouden. DATA RAADSZITTINGEN TE LEIDEN. Behoudens afwijking door onvoor ziene omstandigheden, zullen gedu rende het tweede halfjaar 1957 op de volgende data raadsvergaderingen worden gehouden: maandag 8 juli; maandag 29 juli: maandag 26 augus tus; maandag 23 september; maan dag 14 oktober; 13 november en vol gende dagen: behandeling begroting 1958; maandag 2 december; maandag 23 december. Het cursusseizoen van de A-Kring Leiden der Bescherming Burgerbe volking loopt weer ten einde. De ge houden blokwedstrijden in de ver schillende wijken waren daarvan het resultaat, maar het seizoen zal we derom worden afgesloten met een grote oefening, genaamd O 557, voor afgegaan door een inspectie voor de gehele plaatselijke organisatie, te houden door het Kringbestuur. Dit met het doel de noodwachters zelve en ook de burgerij eens een beeld te geven van de omvang van het B.B.- geheel, hetgeen stellig zal bijdragen tot het versterken van het vertrou wen in de organisatie. Aan de inspec tie wordt deelgenomen door de ge organiseerde zelfbescherming, de Overheidsdiensten en het Comman do-apparaat. Sirenegeloei en over vliegende straaljagers markeren dit B.B.-evenement. Aan de aansluitend te houden oefening zal niet deelgenomen wor den door de Zelfbescherming en wel enerzijds orndat in dit seizoen op dit deel van de organisatie, o a. bij de gehouden blokploegwedstrijden, reeds een zo groot beroep is gedaan en voorts omdat het niet wel mogelijk is een oefening als de O 557 zodanig op te zetten, dat er een groot aantal blokken bij betrokken wordt. Com pensatie zal in deze gevonden wor den door in het komende seizoen per wijk een grote Z.B.-werkelijkheids- oefening te houden. O 557 biedt de Overheidsdiensten de gelegenheid om bij het uitvoeren van hun taak de puntjes nog eens op de i te zetten, om die dingen goed te doen, waarin bij een vorige oefe ning gefaald is. Hiernaast draagt het geheel het karakter van een mani festatie. De voor de oefening te houden in spectie vindt plaats op het Schut tersveld en er wordt aan deelgeno men door de: Georganiseerde Zelf bescherming (wijkstaven en blok ken); Brandweer (versterkt met 2 pelotons uit de Kringen Z.H. 1 en Z.H. 3); Politie; Opruim- en red dingsdienst; .Geneeskundige Dienst (M.G.G.); Dienst Sociale Verzorging Cantinedienst)Verbindingsdienst fMob. wagens); Staf. Alle onderdelen dienen om 15.15 uur gereed te staan voor inspectie. De inspectieplaats is getooid met de B.B.-vlag en de vlaggen van Leiden en Oegstgeest. Na de inspectie ontvangen de Over heidsdiensten ondracht tot inzet en gaan deze op de voor hen aangege ven plaats hun oefeningsopdracht uitvoeren. Bij eerder gehouden oefeningen, waaraan dan ook door de Zelfbe scherming deelgenomen werd, be stond voor de Z.B -noodwachters niet of slechts gedeeltelijk de mogelijk heid de verrichtingen van de Over heidsdiensten gade te slaan. Nu de Z.B. niet bij de oefening betrokken is, bestaat hiertoe de volle gelegen heid en het is de bedoeling, dat de wijkstaven en de blokploegen een rondgang maken langs de verschil lende punten, waar de Overheids diensten in actie ziin. Zij worden vergezeld van de B.D.A. van de be trokken wijk, die. zo nodig, de werk zaamheden van de Overheidsdien sten toelicht. De oefenplaatsen ziin zo gekozen dat een en ander moge lijk is. De oefening wordt op een zodanig tijdstip beëindigd dat alle deelne mers aan inspectie en oefening om 17.45 uur in de Stadsgehoorzaal aan wezig kunnen zijn, waar de uitrei king zal plaats vinden van de priizen, die bii de wiik- en Krinawedstrijden door de winnende blokploegen zijn behaald.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12