Nieuwe belastingwetten wellicht nog dit jaar 'n Openbare veiling van martelwerktuigen te Rotterdam OVERPEINZING Verplichte volksverzekering voor grote risico's ,-KOAG 11 MEI 1957 ut LEIDSK COURANT PAGINA 1U Geen verlaging voor ongehuwden Minister Hofstra streeft er met kracht naar de ontwerpen voor nieu we wetten op de inkomstenbelasting, de loonbelasting, de vermogensbélas- ting, de vennootschapsbelasting en de dividendbelasting nog in de loop van dit jaar in te dienen. De minister deelt dit mee in zyn Memorie van Antwoord aan de Eerste Ka'mer over de, begroting van Financiën. Hij voegt er aan toe dat het aan beveling verdient, dat het reeds in gediende ontwerp van de algemene wet inzake rijksbelastingen tevoren zou zijn afgehandeld, ten einde te voorkomen, dat evt. wijzigingen daar in tot aanpassing van de ontwerpen voor de heffingswetten zouden moe ten leiden. De opzet van deze herzieningen is niet de totale belastingdruk te ver zwaren, doch een vernieuwing van de Werkt 's Rijks administratie voor KVP? Verontrusting in de Kamer Het lid van de Tweede Kamer, de heer Ritmeester, heeft aan de mi nister van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en Publiekrechtelijke be drijfsorganisatie de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de rijkscentrale voor mechanische administratie be last is met het ponsen van de kaar ten voor de ledenadministratie van een politieke partij ten getale van o/igeveer 300.000 stuks? 2. Zo ja, welke redenen hebben de minister ertoe geleid goed te vin den, dat deze arbeid aan die rijks dienst werd opgedragen? 3. Heeft deze dienst geen voldoen de dagtaak of wordt deze arbeid in overwerk verricht? 4. Mocht dit laatste het geval zijn, acht de minister het dan niet onge wenst in een niet in het belang van het rijk noodzakelijk geval door apibtenaren overwerk te doen ver richten? 5. Is het bovendien juist, dat hier tegen kostprijs wordt gewerkt en dus het particuliere bedrijf ook op dit punt nog eens onnodige concurrentie wordt aangedaan? 6. Is de minister bereid toe te zeggen, dat deze arbeid wordt stop gezet en in den vervolge dergelijke opdrachten niet meer zullen worden aangenomen? TV-toestel blijft naast ziekbed Door de spontane reacties van een aantal Nederlanders is een bedrag bijeengebracht, waardoor het moge lijk is géworden, dat de familie Van Haasteren te Delft waar donder dagavond een t.v.-toestel was ge plaatst om de zieke moeder in staat te stellen haar dochtertje Hanneke, een polio-patiëntje in het zee-hospitium te Kijkduin, te zien dit toestel zal behouden. Doordat na een onderzoek naar de situatie in het gezin van de heer Van Haasteren was gebleken, dat de nood déar zeer hoog bleek, is er in tal van garnizoensplaatsen een „Help Van Haasteren"-actie begonnen. Officie ren, onderofficieren en manschappen zamelen nu geld bijeen om mevrouw en Hanneke van Haasteren een volle dige verzorging te waarborgen. Tussen het ministerie van econo mische zaken en vertegenwoordigers van de haarden- en kachelindustrie is overleg geweest over de prijzen van haarden en kachels voor vaste brand stoffen. Als gevolg van een stijging v&n de prijzer van grondstoffen heeft dé minister van economische zaken zich kunnen verenigen met een prijs verhoging ten opzichte van de prijs van 1 november 1956. Deze verhoging zal de publiekprijzen gemiddeld met ongeveer 3 J4 pet. kunnen doen stij gen. Uitdrukkelijk is gesteld, dat het iedere fabrikant vrij moet staan de verhoging niet of slechts gedeeltelijk toe te passen en dat bij een daling van de grondstoffenprijzen deze prijs verhoging geheel of gedeeltelijk on gedaan moet vorden gemaakt. De prijsstop haarden en kachels, die op 28 december 1956 werd afge kondigd, zal met ingang van 11 mei 1957 worden ingetrokken, op welke datum ook de bovengenoemde prijs verhoging zal kunnen ingaan. „Oranje" gaat door Suez-kanaal De directie van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt me de, besloten te hebben om haar sche pen onvoorziene omstandigheden voorbehouden wederom via de Suez- kanaalroute te dirigeren. Deze nieuwe routewijziging is ook van toepassing op het m.s. „Oranje", welk schip donderdag j.l. uit Amster dam is vertrokken. Het vaarplan van het m.s. „Oranje" wordt thans: Port Said 16 mei; Suez 17 mei, Colombo 24 mei, Belawan 27 mei, Singapore 28 mei, Djakarta 30 mei. Met de posteryen werd een rege ling getroffen om de „Kaapstadpost" voor passagiers en bemanning van de „Oranje" naar Colombo te zenden. structuur van het stelsel, waarbij voor eventuele verlichting elders compensatie moet worden gevonden. Ongehuwden. Een herziening van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting voor de ongehuwden acht de minister op een moment, dat tot een belangrijke verzwaring van lasten moet worden overgegaan, bezwaarlijk te verwe zenlijken. Dit zou moeten worden ge compenseerd door een verdere ver zwaring van de druk op de gezinnen. Overigens acht de bewindsman de door een aantal Kamerleden geuite mening, als zouden met het „vrijge- zellentarief" bevolkingspolitieke doel einden worden nagestreefd, moeilijk in ernst staande te houden. Het vraagstuk van de heffing van belas ting over de inkomsten uit arbeid van de gehuwde vrouw heeft zijn volle aandacht. De minister spreekt de verwachting uit bij de algemene herziening voor dit vraagstuk een uitvoerbare oplossing aan te kunnen geven. DE HEER JAC. GROEN 70 JAAR. Het bestuur van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond te Haarlem, zal zaterdagmiddag 18 mei in restau- rand ,,'t Gulden Vlies te Alkmaar een receptie houden, ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van zijn vice- voorzitter, de heer Jac. Groen Azn. De heer Groen is lid van de Tweede Kamer, lid van de Provinciale Staten van Npord-Holland en voorzitter van enkele r.-k. land- en tuinbouworga nisaties. Priesterjubilea op 21 mei BISDOM HAARLEM. 21 Mei hopen in het bisdom Haar lem hun 25-jarig priesterjubileum te gedenken: pastoor J. Th. v. d. Beek te Egmond a. d. Hoef, pastoor L. A. Brabander te 't Veld, pastoor W. Burghout ie Wieringen, pastoor N. Buurman te Waarland, G. A. W. Cor- sten te Haarlem, pastoor W. J. De- kleermaeker te Beemster, mr A. A. W. Diepenbrock, landelijk secretaris van de Kath. Actie, te Aerdenhout, J. A. M. v. d. Gaag en dr. J. C. Groot te Warmond, pastoor Th. J. Klaessen te Kudelstaart, rector C. M. Klaver en rector J. Klijn te Amsterdam, rector L. A. M. Pennock te Heiloo, A. H. M. Ruhe te Warmond, pastoor L. A. van Teijlingen te De Kaag, B. Verbeem, regent Bisschoppelijke kweekschool te Beverwijk en pastoor J. H. v. d. Vliet te Alkmaar. BISDOM ROTTERDAM. 21 Mei hopen in het bisdom Rotter dam hun 25-jarige priesterjubileum te gedenken: kapelaan J. van de Boogerd te Rotterdam, pastoor J. F. Franse te Maassluis, pastoor J. S. W. Groenen te Hoogvliet, pastoor Th. J. Hilhorst te Vianen, rector dr. F. C. J. Holthuizen te Wassenaar, pastoor J. W. Kragtwijk te Aarlan- derveen. rector C. A. M. Kroon, ka pelaan A. A. M. Oeverhaus te Den Haag, deken E. A. M. Paap te Alphen aan den Rijn, pastoor G. P. Regeer te Schiedam, N. Ph. J van Ruyven, regent klein-seminarie Stoutenburg, pastoor L. C. Schinkel te Dordrecht, kapelaan C. C. van der Sman te Den Haag, pastoor L. van Vugt te Berg- schenhoek, pastoor C. A. Watervis te Middelharnis en pastoor C. H. Willemse te Meye-Zegveld. „EVIPAN" IS HARDNEKKIG Enthousiaste belangstelling De directeur van het Vacupan voorheen Evipan tandheelkundig instituut, is onder arrest op verden king van belastingfraude. Hij zou nog een belastingschuld moeten voldoen van ruim een ton. Teneinde de schuld te voldoen, is gisteren de deurwaarder der directe belastingen begonnen met de open bare verkoop van de gehele bedrijfs- inventaris. Het is echter de vraag, of de vei. ling ooit een ton zal opbrengen, want op de veiling werden extrava gant lage pryzen gevraagd. De cata logus voor de verkoping, die geheel uitverkocht was, bevatte ruim dui zend nummers. Ruim vierhonderd gegadigden, traditionele opkopers maar ook studenten, huisvrouwen en jonge tandartsen .gnuifden over het luilekkerland van spotkoopjes die zonder grote moeite in de wacht ge sleept konden worden. Het goedkoopste stuk op de veiling was ongetwijfeld een pedaalemmer, die voor twee gulden van de hand ging. Een andere koper had voor een levensgrote zij het wat oude.— tandartsenstoel zes gulden over; een dame met bontmantel verzekerde zich voor een tientje van het onge stoord bezit van een mooie tafel; een dressoir ging voor 14 gulden de deur uit, een centrifuge voor 90 en een aaardappelschrapmachine voor 140 gulden. Een meneer uit Gouda vertrok met een röntgenapparaat voor veertig gulden. Kokoslopers, een aangebro ken fles whisky, een doos met 4800 scheermesjes, gipsnappen, instru mententafels, een spiegeltelescoop en vijf blikken specerijen vonden even eens gretig aftrek. Vandaag werd het rumoer in de CONTROLE OP VERVOER KLASSIFICEERDERS Naar aanleiding van het ongeluk, dat zondagmorgen in alle vroegte op de grens van Zwijndrecht is gebeurd met een auto, die gebruikt werd voor het vervoer van klassificeerders en waarbij zes personen om het leven zijn gekomen, heeft d-> verkeersdienst van de gemeentepolitie te Dordrecht donderdag en gisteren vroeg een intensieve controle gehouden onder voertuigen van klassificeeibedrijven. Bij deze controle heeft men gister avond twee tot autobus getransfor meerde auto's aangehouden en gister morgen een, die alle drie voor het vervoer van klassificeerders gebezigd werden en waarvan de bestuurders niet in het bezit waren van de ver eiste keurings- en vergunningsbewij zen. Tegen de bestuurders van de drie wagens is door de politie proces-ver baal opgemaakt. Bij de overweg tussen Dordrecht Sliedrecht had de overwegwachter donderdagmiddag omstreeks 13 uur de bomen neergelaten voor een na derende trein. Een man, die voor de ze bomen stond te wachten, duurde dit alles te lang en sloeg de overweg wachter neer, zo deelt men ons van de zijde der N.S. mede. De spoorman liep een lichte her senschudding op en is naar het ge meenteziekenhuis in Dordrecht over gebracht. Volgens de Nederlandse Spoorwegen heeft dt politie in Slie drecht deze zaak in onderzoek. Bij navraag in Sliedrecht zeide men ons van niets te weten. gebouwen van Evipan voortgezet en wanneer het spektakel verstomd zal zijn, zal volgens de laatste informa ties de „Evipan", zij het onder een andere naam. zijn werkzaamheden normaal en in hetzelfde gebouw voortzetten. De opvolger van de huidige direc teur, wacht reeds met ongeduld, tot de etablissementen zijn leeggehaald. De toestand van burgemeester Van Hall van Amsterdam kan, naar het oordeel van de behandelende me dicus, onder de gegeven omstandig heden zeer goed worden genoemd. KIND ONDER ZAND BEDOLVEN. I 4t Gisteravond omstreeks halfacht is in de speeltuin aan de Smyrnastraat te Deventer een gat in de zandbak ingestort. De 9-jarige Antonius G. Kleinboonschate werd onder het zand bedolven. Toen men hem had uitgegraven, was zijn toestand zeer ernstig. Dokter Smelt paste direct kunstmatige ademhaling toe. Het kind is later in het Sint Josephzie- kenhuis overleden. Nachtvorst werd catastrophaal Vooral in centrum van het land Pas nu blijkt hoezeer, vooral in het centrum van het land, de fruitteelt van de nachtvorst der laatste dagen geleden heeft. In 't Kromme-Rijnge- bied Wijk bij Duurstede, Bunnik, Cothen, Houten en omgeving zijn boomgaarden, waarvan de bloesems en het gezette fruit voor honderd pro cent vernietigd zijn. Op verscheidene bedrijven is men reeds overgegaan tot ontslag van het volledig personeel. Bij de tuinbouw- voorlichtingsdienst te Utrecht vra gen veel kwekers advies en bijstand. Alhoewel de totale schade die zeker in de miljoenen guldens loopt voorshands nog niet is te ramen, zal alle fruit dit jaar een bijzondere hoge marktprijs gaan noteren. Vol gens de kwekers is een dergelijke nachtvorst in mei sinds mensenheu genis niet voorgekomen. Gisteren heeft de Commissaris der Koningin in Friesland, in het les lokaal van het laboratorium van de bond van Coöp. Zuivelfabrieken te Leeuwarden, door een druk op de knop de eerste officiële onderzoekin gen ingeleid naar het eiwitgehalte van de melk, waarnaar voortaan me de de uitbetaling van de melk zal geschieden. Per dag heeft men thans een capaciteit bereikt van ca duizend monsters. Voordat mr Linthorst Ho- man tot de officiële handeling over ging hield hij een rede, waarin hij tot uitdrukking bracht, dat Friesland toch wel een agrarisch gewest zal blijven, hoezeer ook de aandacht in de achter ons liggende jaren is ge vestigd op verbreding van de basis van de Friese welvaart. Het is van grote betekenis voor de veehouders te weten, welke van hun koeien de beste grondstof leveren, omdat zy daardoor in staat zijn dat vee te se lecteren voor de veefokkerij, dat naast een gunstig vetgehalte en vol doende melk, ook een gunstig eiwit gehalte voortbrengt. Dat meerdere eiwit betekent bij de pryzen van van daag een meerwaarde van ongeveer 12.500.000. Meisje geeft halve maandloon voor Zweedse Nachtegaal... (VOOR DE ZONDAG) Een gebrek aan welwillendheid HET is niet eens een vraag, of als gij of ik behandeld zouden worden op de manier, waarop we God behandelen, wij daarvoor erg ge sticht zouden zijn! Wij zouden daarvoor ontzettend uit ons humeur raken. Het is ons allen wel een keer overkomen, dat men ons vergat uit te nodigen aan tafel of vergat ons een dankbetuiging te sturen voor een bewezen dienst. De eer aan onszelven houdend dus erover zwijgend dachten wij toch bij zulke gelegenheid: wat een lompheid, wat een gebrek aan wellevendheid. Zo iets zouden wij nooit doen! Daarom is het goed erover na te denken, hoe wij God vergeten of om de zaak scherper te stellen: hoe wij als mens onze mede-mens Jezus behandelen. Want wanneer wij zo gehecht zijn aan wellevendheid in de samen leving, is daarmede toch hevig in strijd, dat we de eerste en voornaam ste mens van het mensdom, Jezus, herhaaldelijk op de tenen trappen door onze dikwijls ongelofelijke lompheid. Nu kunt ge, uit zijn levensverhaal, het evangelie, lezen, ^.at Jezus niet alleen zelf een zeer hoffelijk man was, maar dat Hij de rijke Simon in het openbaar een uitbrander gaf, omdat deze hem in zijn huis op slordige wijze had ontvangen. Wanneer we ons misschien geprikkeld voelen door onachtzaamheden van andere mensen vraag dan niet hoe geprikkeld onze Heer die nog meer dan gij op wellevendheid was gesteld zich geprikkeld en recht-uit beledigd gevoelt door uw en mijn slordigheid in onze betrek kingen tot Hem. Het minste, wat de Heiland van ons toch mag verwachten, is, dat we Hem als mens behandelen. Laat ieder voor zichzelf uitmaken, in hoeverre hij in de gewone alledaagse wellevendheid jegens onze Heer tekort-schiet. Rapport ziekenfondswezen bepleit: Op een zekere avond kwam een on bekend meisje aan de kassa van het wereldberoemde circus Barnum and Bailey. Zij nam een plaats van drie dollar en vertelde terloops aan de kassière dat het haar halve maand loon was. Maar zij wou persé Jenny Lind de Zweedse Nachtegaal horen. Heel toevallig kwam dit Jenny Lind ter ore. Zij liet het meisje op zoeken en bij haar brengen en gaf haar 20 dollar! Dit is slechts één van de vele verrassende gebeurtenissen, zoals die telkens weer terugkomen in het romantische leven van beroemde circusartiesten. Lees over beroemde clowns als Blanus en Auriol, leef mee met circussen als Strassburger, Ras- telli, Ringling Bros, Barnum and Bailey. Al lezende trekt dit alles aan u voorbij in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred. Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboter- album", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaan de toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijks- botermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zon dag! (Advertentie) VEEN- EN HEIDEBRAND BIJ HAAKSBERGEN. Donderdagmiddag heeft wederom een veen- en heidebrand gewoed in het Haaksberger veen. In tegenstel ling tot de ernstige brand van enige weken geleden, waarbij het vuur naar de op Duits gebied gelegen hei. de en veenpercelen trok, is da brand nu in Duitsland uitgebroken en door de zuidoostelijke wind naar Neder land overgeslagen. Door zeer snel ingrijpen en hard werken van de bos. brandweer, bijgestaan door rijkspoli tie en douanebeambten, kon de brand na anderhalf uur overmeesterd wor den. Er is circa 25 hectare ongerepte natuur verloren gegaan. RIDDERTOERNOOI IN UTRECHT. De stichting stadsontspanning Utrecht zal op 7 en 8 juni in het Utrechtse stadion een groots opgezet ridder- toernooi organiseren. Men meende er goed aan te doen de prelude van dit toernooi te laten plaats vinden in de historische omgeving van het oude slot Zuylen. Bijne 200 personen, ridders en jonk vrouwen, danseressen en piekeniers zullen hier een spel opvoeren, dat uniek genoemd wordt voor Neder land. Ruim 60 paarden zullen in de rid derlijke strijd geworpen worden en de ridders zullen met hun spiesen koppen van de in het stadion opge stelde palen stoten. Men verwacht voor dit spel ruim 37.000 bezoekers en reeds thans zijn er aanvragen uit het buitenland ge komen om dit middeleeuwse toernooi bij te kunnen wonen. De heer C. A. Schilp schreef de tekst voor het „Gouden Draadspel", dat onder regie zal staan van Johan Bodegraven. Militairen, leden van de nationale reserve en padvinders zul len optreden als banierdragers en schildknapen, terwijl tamboers en fanfarekorpsen het geheel muzikaal zullen illustreren. Bruidegom was bruid R-adsels in Drutens bevolkingsregister Voor de vierde maal in vrij korte tijd is in Druten in dc burgerlijke stand een vrouw ontdekt, die in wer kelijkheid een man was. Het vierde geval kwam dezer dagen aan het licht, toen zich een 29-jarige kapper uit Afferden gemeente Druten bij de ambtenaar van de burgerlijke stand vervoegde, met de mededeling, dat hij een meisje uit Druten wilde trouwen. Hoe groot was de teleurstelling, toen de ambtenaar hem mededeelde, dat hij ingeschreven stond als „zijn de van het vrouwelijk geslacht". De ambtenaar, die al meer met dat bijltje gehakt had, wist er echter raad op. Na overleg met de officier van justitie en een onderzoek door de plaatselijke arts, werd het Kon. Besluit uitgevoerd, dat is opgenomen in het Staatsblad F. 182, dat uit 1945 dateert. Daarin wordt gezegd, dat, wanneer er kennelijk een schrijffout gemaakt is, deze direct ongedaan gemaakt kan worden. Tot nu toe is het de kapper althans wat betreft de dienstplicht niet nadelig geweest, vrouw te zijn. Over de week van. 28 april tot 5 mei zijn aangegeven in totaal twee gevallen van kinderverlamming met verlammingsverschijnselen, nl in Rot terdam. In de voorafgaande week werden drie gevallen van kinderver lamming aangegeven; in de 18e week vèn 1956 in totaal één geval. In het Wilhelmlna-gasthuis te Amsterdam is gisteren overleden de 79-jarige heer A. Bonneveld, die don- dérdag, in de Hembrugstraat fietsend, dc-or een autobus werd gegrepen en daarbij ernstig aan het hoofd gewond. Vandaag wordt in Utrecht de bui- tengewone algemene ledenvergade ring van de Centrale bond van ojï- derling beheerde ziekenfondsen ge houden. In de ochtendvergadering zal de voorzitter, de heer C. J. van Lienden aandacht besteden aan het conflict tussen de ziekenfondsen en de tandartsen. In de middagvergade ring wordt een toelichting gegeven op het zojuist verschenen rapport over de toekomstige ontwikkeling van het ziekenfondswezen. Het rap port is tot stand gekomen, nadat ge bleken is dat bij vrijwel alle bij 't zie kenfondswezen betrokken groeperin gen de mening bestaat, dat de tegen woordige wettelijke voorschriften moeten worden herzien. ,De rapporteurs gaan uit van de stelling aldus de samenvatting in het Alg. Dagblad, dat een goede zieken fondsverzekering in beginsel volle dige geneeskundige behandeling moet waarborgen dus ook gerant moet zijn voor de kostbare verstrekkingen en verplegingen. Omdat een dergelijke garantie economisch zware eisen stelt aan de verzekering is het nood zakelijk, aldus het rapport, dat alle inkomens in het draagvlak van de verzekering kunnen worden betrok ken. Een verplichte volksverzeke ring wordt dus noodzakelijk geacht. Daardoor zal tevens de mogelijkheid worden geschapen nauwe banden te leggen tussen ziekenverzekering en andere sociale verzekeringen. Een verplichte volksverzekering wordt dus noodzakelijk geacht. Daar door zal tevens de mogelijkheid worden geschapen nauwe banden te leggen tussen ziekenverzekeringen en andere sociale verzekeringen. Voor iedereen. Een verplichte verzekering voor iedereen, ongeacht het inkomen, wordt door het rapport gemotiveerd met financiële motieven, maar ook met een beroep op de gemeenschaps gedachten, dat de meer draagkrach- tigen ook verantwoordelijk zijn voor de andere leden van de gemeenschap waar het een belangrijk iets als de gezondheid aangaat. Wordt dus voor de verzekering van duurdere ver strekkingen als langdurige verple gingen klinisch specialistische hulp en somimige geneesmiddelen een al gemeen verplichte verzekering nodig geacht, het rapport laat de mogelijk heid open tot een vrijwillige verze kering boven een bepaalde inkomen- grens voor minder kostbare genees kundige hulp. Voor de lagere inko mens blijft zij echter een volledige verplichte ziekenfondsverzekering voorstaan. SPEELTUIN HARDERWIJKS STRANDBAD BLIJFT OP ZONDAG GESLOTEN. De gemeenteraad van Harderwijk heeft gisteravond met 8 tegen 5 stem men besloten, de speeltuin bij het strandbad van Harderwijk op zondag gesloten te houden. De verenigde toeristenbedrijven te Harderwijk hebben van de gemeen te een terrein in erfpacht, waarop een strandbad en een restaurant met speeltuin zyn gevestigd. Op grond van de bepalingen van de erfpacht moet de speeltuin 's zondags geslo ten zijn. Restaurant en strandbad zijn op die dag geopend. De verenigde toeristenbedrijven hadden de raad gevraagd de erf pachtbepalingen zo te wijzigen, dat de speeltuin op zondag van 12 tot 17 uur open zou kunnen zyn. B. en w. hebben de raad hierover een meerderheids- en een minder- heidsvoorstel gedaan. De beide wet houders stelden voor afwijzend te beschikken, omdat zij uitbreiding van het bezoek aan Harderwijk op zondag niet wensten te bevorderen. De burgemeester daarentegen achtte het op grond van zakelijk en alge meen belang en met het oog op de openbare orde gewenst het verzoek in te willigen. Tijdens de behandeling van deze voorstellen door de gemeenteraad, las de burgemeester een brief voor van de Nederlandse vereniging tot bevordering van de zondagsrust en zondagsheiliging te Ede, waarin op principiële gronden op afwijzing van het verzoek werd aangedrongen. Voor het innen van de premie wordt een procedure opgesteld als thans reeds bij het innen van de premie voor wordt gebezigd, name lijk enerzijds door inhouden op het loon is degenen die in loondienst zijn ij anderzijds door een aan slag via de belastingdienst voor de zelfstandigen. Nationaliseren. Hoewel het rapport speelt met de gedachten aan een nationale gezond heidsdienst zoals die in Engelland bestaat, beseffen de rapporteurs wel, dat een dergelijke dienst in Neder land vooralsnog niet mogelijk is en het totstandkomen er van wel een politieke en sociale strijd van grote scherpte teweeg zou brengen. Daar om geeft het rapport minder in grijpende voorstellen wat betreft de organisatie van het ziekenfondswe zen, waarbij de nadruk wordt ge legd op de wenselijkheid van een vereenvoudiging door het aantal zie kenfondsen voor een bepaald werk gebied te beperken. Ten slotte besteedt het rapport nog aandacht aan het toezicht op de ziekenfondsen, waarbij als ideaal wordt gedacht aan een zelfstandig college, gevormd door vertegenwoor digers van de overheid, het bedrijfs leven en andere maatschappelijke organisaties. Dodelijk ongeval op Texel Jongeman wist niet dat buks geladen was In Oude Schild op Texel is gister avond de 23-jarige C. Ellen dodelijk getroffen door een kogel uit een zware buks. Het slachtoffer overleed enkele ogenblikken na het ongeval. Het. schot ging af toen de jongeman het gedeeltelijk gedemonteerde ge weer, dat hij in opdracht van zijn va der zou revideren uit de fietstas,waar in hij het vervoerd had, te voorschijn haalde en de trekker aan de tas bleef haken. Naar de vader verklaarde, zou de jongen niet geweten hebben dat het geweer geladen was. Over de her komst van het wapen wilde de politie geen bijzonderheden vermelden. Overzicht bloemenhandel De bloemkwekers hebben hun winst van Moederdag al vast te pak ken! De bloemen waren nl. mede i.v.m. deze uit Amerika geïmporteer de feestdag zeer gevraagd en zowel woensdag, donderdag als vrijdag maakte men uitstekende prijzen Al leen op woensdag veilde men op Flora voor ruim 89.000 en hoewel de prijzen vrijdag door de enorme grote aanvoer iets lager waren eerst om twee uur stond de veiling- klok stil kan men toch wel aan nemen. dat de omzet op deze dag wel rond een ton heeft bedragen. Goede kwaliteit Montgommerv ging de laatste dagen van de hand voor 0.70 tot 0.80 per bos en in deze koers lagen ook Cordell Huil, Nizza, Campfire, Princess Elizabeth, Oran ge Favorite, Elmus en Paris. Rijn land draaide voor ƒ0.60 tot ƒ0.70 en als men mooie Golden Harvest had aan te bieden, dan stond de wij zer van de veilingklok stil op 0.60 en ƒ0.65. Lathyrus was vooral vrij dag fantastisch duur. Er zijn nog par tijen verkocht voor 1.35 per bosje. Trouwens: zware Anemonen waren ook zeer gewild. De duurste waren 8.20 per 100. De gladiolen worden tot nu toe vertegenwoordigd door de bekende vroege rode Allard Pierson waarvoor men de kleinigheid van' 0.44 per stuk neertelde! Ook Py- rethrums uit het warenhuis brach ten goede pryzen op: Red King rond ƒ7.50 per 100 en Eileen May Robin son van 8 tot ƒ10 per 100. Witte margrieten noteerden van ƒ1.20 tot ƒ1.80, iris Wedgewood van ƒ0.90 tot 1.05 per bos eniris Imperator van 1.20 tot 1.40 per bos. Eremurus is er ook weer. Men betaalde er ƒ1.05 per stuk voor. Lilium Regale bracht van 0.20 tot 0.25 per kelk op.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10