Wkj&jiimSTtD KAAS HUIBERS Toneelgroep „De Professorenwijk" bestond tien jaar doe 'n Avond op boerderij „De Katte" Scherp VRIJDAG 10 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT HjTfiiamS^ KINDEREN» Kom naar onze KWEKERIJB u A Opgelet voor Zoek daar ZELF je plantje uit. Kwekerij: ütr. Jaagpad 1( MOEDERDAG1 e Keuze uit honderden bloemen en m Telefoon 20192 plantjes. Breestraat 3 Telef. 20727 LORRE RIEP: „DAG BAAS". j Wij publiceerden dezer dagen on der deze rubriek het verhaal van de jager die zijn eigen kippen buit maakte. De lezer zal het ons ten goede hebben gehouden dat wij noch de identiteit van deze Nimrod, noch diens woonplaats hebben vermeld. Complicaties kunnen altijd beter wor den voorkomen. Wat wij wèl mogen onthullen is dat in de buurtschap waar het geval zich afspeelde, en dat niet ver van onze stad is gelegen, meer buitenissige dingen gebeuren in een maand dan elders in een heel jaar. Hoe dat komt is maar ,zo niet een-twee-drie te zeggen. Misschien ligt het aan het mensenslag dat er woont en niet ge heel van „vreemde" smetten vrij is. In elk geval: er gebeuren soms vreemde dingen. 'n Bewoner van de buurtschap, als soldaat in (toen nog* Ned.-Indië ge diend hebbende, bracht een papegaai mede die als huisvriend de woning met de baas deelde. Door nog steeds onbekende oorzaak verdween het beest enkele weken geleden, losge broken van zijn zitkruk en kwam, tot groot verdriet van zijn baas, niet terug. Wie schetst echter diens verbazing en blijdschap toen hij, dezer dagen in de naburige duinen aan het werk zijnde plotseling een krassende stem hoorde roepen: „Dag baas dag baas". Stand Geboren: Renée Moniq-ue, d. v. H. Moekardanoe en J. C. Schotborgh; Josephine Wilma Maria, d. v. H. J. van der Weijden en J. M. G. van Bers; Yvonne Lambertina, d. v. P. J. Lugtigheid en M. A. Jasperse; Wilhelmus Antonius Johannes, z. v. J. J. Kaptein en H. J. van Roode; Adrie, z. v. A. Knopper en K. Messe- maker; Johanna Maria, d. v. L. Ma- lachowski en N. Schrijer; Jan Mattijs, z. v. J. Slappendel en P. Meel; Jan netje, d. v. H. Ringma en E. J. van Vliet; John Fredrick, z. v. L. Wetter en S. S. Bartels; Geertruida, d. v. J. Crama en M. Harteveld. Gehuwd: J. Gordijn en F. Blok; J. J, Verhoogt en A. M. Melet; S. Verbaan en H. M. van Soeren; H. J. Tuinhof de Moed en K. P. Ju; K. H. M. Scheltens en A. Vlaardinger- broek; W. Klein en N. Wervelman; A. J. Klunder en J. Kok; C. A. B. van der Kwast en A. M. E. Stuiven- berg; E. L. Ripassa en C. J. Del- sasso; M. C. Selier en E. de Water; H. Verkuil en J. de Vink; W. Kleer en C. M. Oudshoorn; R. J. Arkeveld en L. Kukler. Haarlemmerstr. 123 - Leiden In onze speciaalzaak van religieuse artikelen vindt U o.m. 'n uitgebreide keuze in Communie-Geschenken Zie ook onze etalage en show ruimte aan de Stille Mare Advertentie In een boom zat rustig de grijze vogel en staarde de man aan, die kans zag hem te grijpen en dolgelukkig mee naar huis nam. Lorrie zit weer op zijn kruk aan een nu wat steviger ketting en zo nu en dan klinkt het „dag baas" krijsend door het huis. Contracten met „Defensie". Twee Leidse bedrijven hebben een contract afgesloten met de departe menten van defensie. „De „Ergon Electric" kreeg opdracht tot het ver vaardigen van elektrische installaties ten behoeve van \e onderkomens op een Rijksterrein Katwijk, ter waarde van f 85.960,De N.V. „Ime- nexco" gaat veldflessen M 52 met bijbehorende drinkbekers vervaardi gen tot een berag van ƒ372.942. Geslaagde jubileumuitvoeriug De toneelgroep van „De Professo renwijk", in leeftijd slechts één jaar jonger dan de buur-l en speeltuin vereniging, waaruit zij Is voortgeko men, bestond tien jaar. Het is een hecht groepje, dat met gevoel voor spel, de Professorenwijk »eeds meni ge aardige uitvoering voorzette. De regisseur, de heer F. H. M. Kok, voert er vanaf de oprichting de scep ter over. In deze tijd heeft hij het spel van zijn „volgelingen" op hoger peil weten te brengen. Dit bleek ook gisteravond toen men in Ie schouw burg ter gelegenheid van dit tweede lustrum een zeer geslaagde opvoe ring bracht van het blijspel van Al fred Pleiter „Als een poesje". ^^éérmet Iedereen smult' van gebakken kaasboterhammen Leidse Zeeuwen hadden plezier Oor me nou die seuten eens an, we ten julder wè oe of vrouwen bin? Schaem je liever. Is 't nie freet dat twie gezonde kerels aoltied maer mee een ouwe tante te ente benten en mee snoeten as oorwurmen op zo'n smerig eindje pünpe zitten te kluven! As ik julder plekke stoeng, dan zoe ik kruupen op m'n knieeën van erremunjen naer Strooskerke etn van Gaepienge naer. naer Ze had gelijk, moei Jans, het was geen doen meer op de boerderij. „De Katte" met twee vrijgezellen broers. Zij had genoeg van het huishoudster spelen. Er moest verandering komen' En het kwam! Zaten er niet flienke vrouwen om julder te sprienger? Was Leuntje niet een leuk naoistertje die altied maer alleen ente bente en al- tead maer ouwe kielen en broeken oplappen most ee? En Krina, nichte van Dries, ze mocht er ook zijn, want de „Kaeters" binnen heel niet bang voor joe, begriep jie et? De ouwe „Kaeters", óók hun harten gingen sneller kloppen toen wat „jong goed" in huis kwam. Was dat zo wonder lijk? Of kwam het door het goede spel gisteravond van de Zeeuwse vereniging „Luctor et Emergo", die de „Kaeters" in de foyer van de Stadsgehoorzaal in levende lijve voor het voetlicht brachten? Mogelijk, in ieder geval, het wès een succesvolle avond! Stel u voor, twee oude mannen in een huis, opgescheept met een huis houdster, die ze eigenlijk toch niet kunnen missen. Hun devies?: Wie POTLOOD en GEEST No. 51b. Horizontaal: 1. baan- ronde (sportterm), 3. zwartbruine verf, 8, titel (afk). 9. vastberdaen, 10. grof linnen, 12. mount (afk), 13. telwoord, 14. voornaamwoord, 15. Kon. Ned. Grofsmederij zette 1957 gunstig in In de gistermiddag ten kantore der vennootschap gehouden jaarlijkse al gemene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Kon. Nederlandsebe Grofsmederij, welke onder praesidium stond van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot als waarnemend president-commissaris, deelde de di recteur, de heer M. de Jong, bij het jaarverslag mede, dat de resultaten in het afgelopen jaar gunstig genoemd mochten worden. Tegenover enkele tegenvallers, die in 1955 geboekt moesten worden, hetgeen een lager dividend veroorzaaket, werd de no dige voorzichtigheid in acht genomen en werden reserves aangelegd om het technisch apparaat op peil te houden. De afschrijvingen dienen hoe langer hoe meer toe te nemen, want de prijzen van machines en installaties worden steeds duurder, zodat de aan. schaffing steeds meer geld gaat kos ten. De balans en winst- en verliesre kening werden als voorgesteld goed gekeurd, terwijl het dividend op de prioriteitsaandelen werd bepaald op 6 pet., dat op de gewone aandelen op 7 pet. Tot leden van de kascom- missie voor 1957 werden gekozen de heren jhr. C. C. Roëll, B. Pot Sr. en zwak, 17- vrucht, 19. gewicht (afk mr. H M. de Vries. 20. boom, 21. water in Noord-Brab.. 22. gem. in Limburg, 24. weefsel 26. voegwoord (Fr.) 27. gem. in Dren te. 28. vlaktemaat. Verticaal: 1. tegenstelling van don ker, 2. vogel, 3. tweetal, 4. priem, 5. rivier in Italië, 6. steeds. 7. kloos tervoogd- 9. nakomeling, 11. water in Limburg, 14. stad in België, 16 gelyk. 7. zaadkorrel ener vrucht, 18 gezondheid (Fr.). 20 Europeaan. 21 byl, 22. bijwoord, 23. achting, 25. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 515. Horizontaal: 1. Orpheus 6. ora. 7. nop, 9. re, 10 bel, 12. Po. 13. raket,. 15 Eder, 16. haai. 17. karaf, 19. ijs, 21. kar, 22 mi, 23. kan, 25 roe, 26 Stoffel. Verticaal: 1. ore, 2. ra, 3. hoek. 4 un, 5. sop, 6. ordelijk. 8. positie, 10 barak, 11. Lehar 13 rek. 14. taf, 18 raaf, 20. sas, 22. mol, 24. N.T., 25. re. Do aftredende commissaris, de heer ir. H. A. Ingen Housz, werd her kozen. Hierna deelde de directeur, de heer M. de Jong, mede, dat de resultaten over het eerste kwartaal van 1957 verre van ongunstig zijn te noemen Het aantal binnengekomen opdrach ten overtreft belangrijk het bedrag, dat in deze eerste drie maanden aan werk is afgeleverd, ook wat betreft dezelfde periode van het vorig jaar Wel zijn de prijzen scheroer gewor den. doch door vermeerderde omzet hoopt men het gewenste winstmarge te bereiken, ook door afzet in het buitenland, dat steeds grotere belang, stelling aan de dag legt. Van de be stedingsbeperking werd tot heden niet veel hinder ondervonden, wel echter van Duitse concurrentie. Tenslotte deelde de directeur me de, dat de omzet op het ogenblik zevenmaal groter is dan in 1947. zijn verstand heeft, trouwt nooit! Een plan de campagne wordt ge maakt. Moei Jans wil weg, weg van de „Kaeters", maar stelt twee schone deernen als huishoud-kandidaten. De „Kaeters" kunnen kiezen, wie? of?Het is net als in de meeste bliispelen, de liefde komt. Er waren grote dingen op til op de hoeve. Vreemde wuufjes waren wèl te gebruiken, vreemde katers niet! Er werd gevreeën, gehandeld, zelfs geslagen en het resultaat? Saemen uut, saemen tuus! Tenmin ste dit gold voor Krien en Wannes, Leentje en Dries. De kaeters Joast en Merien? Och, ze bleven kaeters, even en aoltied. Het was een goed stuk en vrij aardig gespeeld. De heer N. L. van Dalsen alias Joast speelde dè echte Zeeuw in zijn houding en manieren. De 'heer A. K. Boogert als Merien was er niet minder om! Moei Jans, mevr. M. v. Galen, stak door haar spel wel boven de andere uit. Zij was een gezellige „goed Zeeuws", dus „goed ronde" boerin. Het naaistertje Leuntje, was een lieftallige boerendochter. De heer G. v. d. Graaf als Dries, mej. E. v. d Graaf als Krina en de heer W. A den Haan, een jonge boer maakten het geheel tot een leutig spel. Het Leids Kamerorkest o.l.v. de heer J. Trouwee zorgde voor gezel lige muziek, terwijl de Zeeuwse bolussen voor de loterij maar wat best verkocht werden! Geluk 't'er mee, zie zin ze kwiet! PROPAGANDA-/*VOND LEIDSE DRUMBAND EN JEUGDORKEST. „DEN BURCHT". In de grote zaal van „Den Burcht" werd gisteravond een feestavond ge organiseerd door de Leidse Drum band en Jeugdorkest „Den Burcht". Nadat de voorzitter, de heer G. Sie- rat, een openingswoord had u'tge sproken waarin hij er o.m. bij de le den op aandrong, zoveel mógelijk do nateurs te werven, eing 'xet doek open voor de drumband. Gestoken in hun nieuwe uniformen, maakten zij een feestelijke indruk. Het eerste optieden van de band (althans ->p het toneel) bestond uit enkele bekende marsnummers die onder leiding van de heer K. de Jeu vlot werden afgewerkt. Daarna kwam het jeugdorkest voor het voetlicht met enkele melodieën waarvan de „Rondedans" het beste uitgevoerd werd. Het geheel mag geslaagd ge noemd worden, de jeugdige leeftijd van de vereniging in aanmerking ge nomen. Nadat men de verrichtingen van de jeugdige debutanten had gade gesla gen, spraken namens de ouders, de heren Pernio en W. Sierat. Zij over handigden de voorzitter een enve loppe met inhoud, bestemd voor het aankopen van instrumenten etc. Na de pauze trad het cabaret van Johnny van Haarlem op, die de aan wezigen nog enkele uurtjes amuseer de. STEDELIJKE K.A.V. OP EXCURSIE Ruim 100 dames van de stedelijke K.A.V. te Leiden namen aan de ex cursie naar de Haka-fabrieken in Rotterdam deel. In opgewekte stem ming en met goed weer, vertrokken zij gisteren om ongeveer 1 uur van het Stadhuisplein. Om 2 uur werden de Haka-fabrieken bereikt, waar de dames werden verwelkomd door de directie. Na een rondleiding van 1 H voor de vernuftige wijze waarop de uur waar zij vol bewondering waren ingrediënten voor de dagelijkse maal tijd worden klaar gemaakt en na thee en versnaperingen verlieten de dames de fabrieken. Een uur hebben de K.A.V.-leden daarna nog gewin keld en de opbouw van Rotterdam bekeken. Ook op 2 mei was al een geslaagde excursie naar Rotterdam gemaakt. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand.ex. Engel se taal- en letterkunde mej. C. E. Dankelman te Rotterdam. 1 De voorzitter van „De Professoren wijk". de heer J. P. A. de Vriend, die aar. het begin van de avond een kort inleidend woord sprak, heette in het bijzonder welkom de oud-voorzitter, de heer P. D. Beversluis, een aantal oud-bestuuursleden en de heren Fi- lippo en Zonneveld van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen. „Als een poesje" is een gezellig spel, Oom Tobias een .-ol, die heer J. Oomens uitstekend lag wist het ondanks zijn gesuggereerde asthma wel te versier, n. Lidy Blundell en haar dochter Isabel zijn in haar ver waandheid vaak lastige potentaten. Zijn nichtje Judy, een verschoppe lingetje in huize Blundell met Holly- woodiomplexen, vindt ir. hem een r^uze steun. Het wordt ar echter voör haar n?et gemakkelijke, op als zij verliefd wordt or da verloofde van Isabel. Als zij geweerd wordt van 't balv. Lady Elstead, waar hara tante met Isabel en John naar toegaan, dan zorgt oom Tobias kostelyl :n zijn mimiek tnet behulp van een assis tente in de huishouding, er voor dat zij tóch voor dit bal ge! eed komt. Judy, gaat er echter niet heen. Ze heeft iets anders in de zin wil naar Hollywood; voor de reis zou John kaartjes in zijn bezit hebben. Id een aaneenschakeling van opwin dende voorvallen, lopen Judy's aspi raties geheel anders uit, dan zy ge dacht had. Voor haar geen reis naar Hollywood, doch een reis door het leven aan de arm van John. Ook Tobias en Judy (mevrouw C. Hokkeling-Klaasen) deden in dit spel vergeten, dat hier amateurs aan het werk zijn. Ook de anderen gaven prachtig spel te zien, zodat van een zeer geslaagde lustrum uitvoering ge. sproken kan worden. Na afloop van het spel had voor zitter De Vrind voor ieder een lus trumverrassing en vele waarderende woorden voor de regisseur, de heer Kok, die ook van de zijde der spelers een geschenk kreeg aangeboden. Na deze uitvoering, welke muzikaal werd omlijst door het D.P.-ensemble, onder directie van de heer A. Pelten- burg, verplaatste de gezelligheid zich naar het St. Antoniusclubhuis, waar nog gelegenheid was tot het maken van een dansje. „De Vlnco's", onder leiding van de heer Vincourt, prolon geerden hier de feestelijke stemming. |DE b.b.-blokwedstrijden. Gisteravond is de finale begonnen van de oefeningen, die de blokploe- gen uit de zeven wijken van de Be scherming Bevolking in de A-kring Leiden-Oegstgeest gedurende de laat ste weken op het terrein van het voormalig militair hospitaal aan de Morsweg hebben gehouden. Drie winnaars uit de voor wedstrijden streden gisteren tegen elkaar, van avond volgen de vier laatste. De wedstrijden werden ditmaal door goed weer begunstigd. De voorzitter van de Stichting Bescherming Bevol king, de heer H. Tielenius Kruithof en de voorzitter van de A-kring, bur gemeester jhr mr F. H. van Kinschot, gaven o.m. door hun aanwezigheid blyk van belangstelling. „HARMONIE" ONDER HET MES. De luifel, die al vele tientallen jaren de gevel van „De Harmonie" aan de Breestraat siert, was van morgen verdwenen. De gevel van dit café-restaurant zag er wel wat kaal uit, nadat de slopingswerken achter de rug waren. De uitbouw moest echter verdwij nen om voetgangers op het trottoir van de Breestraat wat meer ruimte te gunnen. Leidse Agenda VRIJDAG 10 MEI. Goudse Assurantie Club. Blyspel: „Het hing in de lucht". St. Antonius clubhuis. P uur nam. Catena. Tentoonstelling Amp Smit Schilderwerken. Opening expositie „In den Oude Marenpoort", Lange Mare 36 '2.00 uur v.m (Geopend van 1121 mei van 12.0021.00 uur nam.). ZATERDAG 11 MEI. LJA. Tweede lustrum. Volks- dansbal. Aula Gymnasium Fruin- laan Half acht nam. Pers. „De Bucht". Grote feestavond Stadsgeh irzaal, 8 uur nam. Toneelver „Tot Ieders Genoegen". Opvoering van „Boemerang", Leidce Schouwburg, 8 uur nam. Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. Wandeling Meyendel Boerderij Meyendel. half drie nam. „Ons Toneel". Opvoering „Drijf zand". St Antonius Clubhuis, 8 uur nam4. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171. tel. 20502: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8. tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1017 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Sissi", alle leeftijden. Lido: „Lichtzinnige meisjes" vol wassenen. Luxor: „Zwijgend heldendom", 14 jaar. Trianon. „De man in de regenjas", 14 jaar. Rex: „Het brandmerk der zon de", 18 jaar. GEM. AANKONDIGING WIJZIGING VERORDENING OP DE WINKELSLUITTNC 1953 L Burgemeester en wethouders der gemeente Leider brenpen ter open bare kennis, dat op de secretarie dier gemeente, kamer 125, is nedergelegd ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden de door de Raad dier gemeente in zijn vnrgadeiing .an 7 mei 1957 vastgestelde Verordening, houdende wijziging van de Verorde ning op de Winkelsluiting 1953 I (Ge meenteblad no. 15), laatstelijk gewij zigd bij Verordening van 25 maart 1957 (Gemeenteblad no. 5). Deze wijziging houdt in, dat voor de winkels, elders dan in stationsge bouwen, waarin uitsluitend of in hoofdzaak boeken, kantoorboeken daaronder niet begrepen, plegen te worden verkocht, de verplichte hal- vedagsluiting in plaats van cp maan dagmorgen is gesteld op dinsdagmid dag. Voor de winkels, elders dan in sta tionsgebouw, waarin uitsluitend of in hoofdzrak kantoorartikelen dan wel uitsluitend of in hoofdzaak kan toorartikelen benevens boeken ple gen te worden verkocht, is de ver plichte halvedagsluitirg gehandhaafd op maandagmorgen. 4437 BRIDGECLUB VOOR B.K „O.O." Traditiegetrouw speelde woensdag avond „O.O." een Mittchel duplicale wedstrijd tegen de R.K. bridgeclub „Zion" uit Wassenaar. Er werd in twee groepen gespeeld, welke beide door „O.O." gewonnen werden en wel door groep rood met 15 pnt. en groep zwart met 112 pnt. zodat de door „O.O." be schikbaar gestelde prijzen beide in Leiden bleven. Tevens werd een drive gespeeld, waar- van de uitslag was: 1. Dames Bernsen- Verkerk („O.O.") 46 pnt.: 2 Dames Schrama-v. d. Kroft („Zlon") 43 pnt.; 3 Dames Barendse-Cuppen („O.O") 42 p.; 4 Dames De Boer-Piket („O.O.") 38 p.; 5. Konijnenberg-Berber („Zlon") 37 pnt.; 6. Hr. en Mw. v. Genk („O.O.") 34 p. OEGSTGEEST GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Oegstgeest zal op woensdag 15 mei te 19.30 uur in vergadering bijeen komen. Agenda o.a.: Herstemming over de volgende voorstellen van b. en w., waarover in de vergadering van 3 april de stem men staakten: a. voorstel tot verkoop van het binnenterrein achter de Wijttenbach- weg aan fa. M. de Raad Zn.; b. voorstel tot verkoop van grond aan de Hazenboslaan, aan C.V. Aan nemersbedrijf Proper; c. voorstel t«?t toekenning van een overbruggingsuitkering aan C. P. J. Paardekooper, ten bedrage van f 2946, in verband met het beëindigen van de pacht van de grond nabij de riool waterzuiveringsinrichting. Voorste] tot aankoop van grond in de polder Oudenhof, van Dr. J. H. de Vos c.s. Idem tot verlenen van subsidie voor het Rijnsburgse bloemencorso. Contract met defensie". De fa. Proper zal, ingevolge een contract, gesloten met de departementen van Defensie en Marine, werkzaamheden verrichten tot een bedrag van 136.268 gulden aan voormalige Duitse verde digingswerken op een terrein ten zuiden van Katwijk. Bevrijdingsavond. In de concert zaal van Endegeest, welwillend door de directie beschikbaar gesteld, hield de oranjevereniging een feestavond ter herinnering aan onze bevrijding in de meidagen van 1945. De belang stelling had groter kunnen zijn en de thuisblijvers hebben groot ongelijk gehad. Het cabaret-ensemble met Jaap Boeree, Ab J. Knegt en Geral- dini heeft het mooiste en leukste ge geven wat er te bieden was. Henkie de Recruut, een parodie van J. Boeree, deed de zaal meer malen daveren. Ook als conferencier hield Jaap de mensen op decente manier bezig. Geraldini, als goochelaar, is niet te evenaren; zijn muzikale keuken aan het slot van de avond deed de aan wezigen verbazen. Bij de aanvang verwelkomde voor- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 10 Mei 1857. Uit Leeuwarden wordt het volgende treurig voorval gemeld: In den morgen van den 3en dezer is uit de stadsgracht opge haald het lijk eener nog jonge vrouw, wier man 's avonds te voren door de politie was ge vangen genomen, op het vermoe den, dat hij valsche munt zou hebben uitgegeven, en ten ge volge waarvan een huiszoeking plaats vond, welke echter slechts een papiertje met zoogenaamde kwikzalf deed vinden. De buren gissen, dat de vrouw te midder nacht har$ woning heeft ver laten, en uit overdreven vrees voor mogelijke schande, zich van het leven heeft beroofd. Wat in tussen het akelige van dit voorval nog verhoogt, is, dat de man ge heel onschuldig werd bevonden, daar bij een ingesteld onderzoek dadelijk aan het licht kwam, dat de munt echt was, en hare valsche kleur waarschijnlijk had ontleend aan de kioikzalf, die de man bij zich had gedragen en waarvan welligt iets in zijn zak was overgebleven. MOEDERDAG Wat U ook zoekt! U zult verrast zijn om ook voor weinig geld zulke verrukkelijke geschenken te kunnen kopen bij: BREESTRAAT 45 LEIDEN Het centrum voor elegante geschenken. Advertentie. keringen aan de ingelanden van het Zwieten als overgangsmaatregel voor de afschaffing van de halve vrijdom vervallen, de rente van de lening zal lager gaan en dan zal het budget van de polder de nieuwe jaarlijkse uitgaaf van plm. f7.50 beter kunnen dragen. De rekening over 1956 werd vast. gesteld aan inkomsten op f210.509.18, de uitgaven op ƒ9.607.35, batig saldo f901.83. Bij dit saldo komt nog aan te innen polderlasten: ƒ317.68, welke inmid dels zijn ontvangen. De begroting werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 12.282.76. De omslag werd daarbij bepaald op f 17 per ha. (vorig jaar 15). De lening, aanvan kelijk groot ƒ35.000, is nu na aftrek van de gereserveerde aflossing res terende 24.500. De sterke aflossing is f 3500 per jaar. De heer J. Dorrepaal Gz., spreken de namens belanghebbenden van landerijen gelegen in en nabij het Zwieten, bracht de slechte afvoer van dit gedeelte van de polder ter sprake. Als oorzaak van deze slech te waterbeheersing wordt de te klei ne maat van de duiker liggende door de Ommedijksewrg, genoemd. Ande re ingelanden menen, dat door het plaatsen van een stortbed of ver groten van andere duikers, meer te bereiken zal zijn. Het bestuur zal nu op donderdag 16 mei met alle belanghebbenden ter plaatse de toestand beoordelen, waar- bi; een goede oplossing tot stand ge bracht zal worden. LEIDERDORP Raadsagenda. De raad komt he denavond om 8 uur bijeen ter be handeling van de volgende punten: Voorstel tot wijziging van een raads besluit van 15 december '56 inzake aankoop van grond en water; voor stel verstrekking subsidie aan het medisch opvoedkundig bureau te Leiden; voorstel benoeming leden Bu- reau. Spciale Zorg; voorstel inzake subsidiëring bevolkingsonderzoek op t.b.c. aan Hazerswoude voor aldaar schoolgaande kinderen uit Leider dorp; voorstel vroegtijdige ontbin- jjij uc aanvang v ci w cmuuiuc vuui- VUUISiej vroeg Ll| zitter Van Velsen de aanwezigen, ding pachtovereenkomst met de heer meer speciaal burgemeester en mevr.A. v. Leeuwen; voorstel inzake ver- Du Boeuff en de beide wethouders plaatsing bedrijf van de heer J. v. der gemeente. Spreker meende, dat Sandijk; voorstel inzake de exploi- overal in den lande de bevrijdings- tatie van het zwembad. dag meer op de achtergrond is ge raakt. Hij hoopte, dat op initiatief van hogerhand deze dag weer een natio nale dag mag worden. Z0ETERW0UDE Verplaatsing tuindersbedrijf. In verband met de goedkeuring van het plan tot bouwrijp maken vari het 3e deel van complex V van het grond bedrijf is het nodig, dat de gemeente daarvoor de beschikking krijgt over In de gistermorgen gehouden ver-tuingrond van de heer J. v. San- gadering van stemgerechtigde inge-j1-1*» Sroot 2.59.00 ha. In ruil worden landen, onder voorzitterschap van de "e ,er v- Sandijk aangeboden twee heer L. A. Droogh, werden enige 1 1"~J mededelingen gedaan. De keur van de Polder is herzien en door Ged. Staten d.d. 2 juli 1956 goedgekeurd. In deze keur werden de nieuwe bepalingen van de Keur van Rynland betreffende de maten van de kaden overgenomen. De on derhoudsplicht van de kaden werd in een nieuwe bepaling voor reke ning van de polder gesteld. Hierbij werd gewezen op de noodzakelijk heid, dat op plaatsen waar het vee vooral bij koebochten en op plaatsen v/aar varkens lopen de kade door middel van prikkeldraad of schrik draad voor dit vee ontoegankelijk worden gemaakt. Het kostbare werk. door de polder uitgevoerd, wordt anders geheel vernield. Deze maat regel zal doorgevoerd worden. De verbetering van de woning van de molenaar-machinist, die in eerste opzet klein was, moet nu, om aan de voorschriften te voldoen, door een vee! grotere verbouwing gedaan wor den. De kosten zijn zo hoog, dat be sloten wordt, hieraan enig uitstel te geven om te voorkomen dat de las. ten, die toch al hoger zijn, niet te veel zullen stijgen. Met een paar jaren zullen de uit. percelen weiland, gelegen buiten het uitbreidingsplan en ter grootte van pl.m. 1.85.23 ha. Deze percelen zijn momenteel in pacht bij de heer A. v. Leeuwen die, speciaal ten behoeve van de heer v. Sandijk. genegen is afstand te doen van de pacht. Op grond van gemaakte taxaties zal per 1 november '57 asn de heer v. San- dijk worden verkocht de genoemde percelen grond voor f 9 261 50, ter wijl door de heer van Sandijk aan de gemeente per» 2 januari '58 zal worden verkocht het oerceel tuinland voor de som van ƒ93 815.—, met in begrip van de bedrijfsschadevergoe dingen. Gevonden en verloren. Gevon den: huissleutel, imitatie parelket ting, regenpijpen, shawl, broche, muntbiljet, kinderstep, ha'«ketting, slagersmandje, armband, broche, in signe, damestas, actetas, soldatentas. zakdoek en zakkam, vergulde ade laar. sleutelbos, radiozegels. Verloren: damespor'emonnaie, bril. kinderfietsje, dameshorloge, mar. jack, sleutelbos, breitas, schooltas, voetsteun bromfiets, monty coat, he renhandschoenen. Inlichtingen bij het Groepsbureau van de Rijkspoli tie.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2