Ste CöicbeGou/fca/nt De boycot van Suez-kanaal Is niet meer vol te houden De gebruikersvereniging gaat door de knieën NEDERLAND TELT NU 11 MILJOEN INWONERS Het Hongaars parlement blijft nog 2 jaar zitten De Paus ontving nieuwe leden van zijn lijfwacht 1.98 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROGZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 VRIJDAG 10 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14103 De kanaalgebruikers gaan weer gebruiken Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes l.jO. Alleen Frankrijk blijft zich verzetten De leden van de „Vereniging van Gebruikers van het Suezkanaal" zijn het er algemeen over eens, dat de Egyptische verklaring inzake de vaart door het kanaal onvoldoende is en niet voldoet aan de zes vereisten voor een regeling van de kwestie van het Suezkanaal, welke zijn neergelegd in de resolutie die de Veiligheidsraad op dertien oktober van het vorige jaar heeft aanvaard. Desalniettemin laten zij het aan ieder van de leden zelf over of deze boycot van het Suezkanaal willen handhaven. Voorzover de schepen van leden-staten het kanr 1 weer gaan gebruiken, wil dit niet zeggen, dat deze leden de Egyptische verklaring accepteren als een rege ling van de kanaalkwestie. Dienovereenkomstig behouden zij zich de be staande rechten voor, zoals die voortvloeien uit de conventie van Constan- tinopel van 1888. Dit is donderdagmiddag na afloop van een vergadering van het bestuur der vereniging te Londen bekendgemaakt. FRANKRIJK DOET NIET MEE. In het communiqué van de vereni ging wordt voorts gezegd, dat de Franse regering het voorbehoud maakte, dat het naar de mening van zijn regering onmogelijk is onder de huidige omstandigheden de leden- staten aan te bevelen, de vaart door het kanaal te hervatten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde later,, dat er in het com muniqué van de vereniging van ka naalgebruikers „niet in feite het ge bruikmaken van het kanaal door le den-staten wordt aanbevolen". Hij voegde hieraan toe, dat het advies van de Britse regering aan de Britse scheepvaart om het kanaal te ver mij den nog steeds van kracht is. De meerderheid van de leden der ver eniging van kanaalgebruikers had te kennen gegeven, dat zij niet bij machte waren de scheepvaartmaat schappijen in hun land te beletten van het kanaal gebruik te maken en dat het om een reeks van redenen waarschijnlijk was, dat de betrokken maatschappijen het wellicht noodza kelijk achten zulks inderdaad te doen. De leden-staten waren voor het me rendeel van mening, dat het onuit voerbaar was de huidige toestand te laten voortbestaan, aldus de Britse woordvoerder. Te Parijs verwacht men, dat de Franse scheepvaart haar boycot van het Suezkanaal zal voortzetten, over eenkomstig de houding van de Fran se afgevaardigde in de vereniging van kanaalgebruikers. Volgens Franse scheepvaartkringep zal het standpunt van de regering waarschijnlijk nauw keurig worden geëerbiedigd door de reders, die van de regering machti ging behoeven voor het gebruik van buitenlandse betaalmiddelen voor de betaling van de doorvaartgelden. Naar wij van de zijde van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" vernemen, ligt het in het voor nemen van de Nederlandse rederijen hun schepen op korte termijn weer de route door het Suezk.Jiaal te doen kiezen. Functionarissen en diplomaten in Washington verwachten, dat nu spoe- men weinig anders kan doen dan de onbevredigende feiten aanvaarden en berusten in de Egyptische voorwaar den. De landen, die aan de boycot van het kanaal hebben meegedaan zijn reeds in een nadelige positie ge komen ten opzichte van hen, die niet meegedaan hebben, zo zeiden zij. De vereniging van kanaalgebrui kers bestaat uit de V.S., Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Denemarken, Zweden, Nederland, West-Duitsland, Italië, Australië, Nieuw-Zeeland, Portugal, Spanje, Turkije en Perzië. EenMismettam-tam prjns Bernhard op inspectie te Soesterberg De inlandse zusters van Katama hebben zondag in de kathedraal van Bukavu in Belgisch Congo een nieu-1 we mis ten gehore gebracht, welke was gecomponeerd op motieven uit de negerzang. De kathedraal was tot de laatste plaats gevuld; van heinde en verre waren inheemse en blanken geko men om deze nieuwe mis te beluiste ren. Een Europese missionaris zeide na afloop: „Het Kyrië was hartver scheurend, het Gloria straalde van een vreemde schoonheid. In het Cre do, waarin de motieven nadrukke lijk en herhaald terugkeerde groeide de muziek tot een majestueuze en wilde schoonheid uit". De zang werd begeleid door een uitgebreide band van tam-tans Zoals bekend, wordt verwacht dat dig het verkeer door het Suezkanaal 1 vandaag, 10 mei, de elfmiljoenste Ne- op grote schaal zal worden hervat. derlander is geboekt, hetzij als jon- - De functionarissen menen, dat 1 geborene hetzij als migrant. NA 23 JAAR TE MUNCHEN wordt momenteel een proces gevoerd tegen twee voormalige S.S.-officieren, die ervan worden beschuldigd, de hand te heb ben gehad in de moord op de S.A.- leider Röhm, in juni van het jaar 1934. Men kan zich niet zonder reden afvragen, wat voor nut het heeft om nu nog na bijna een kwart eeuw uit te zoeken in hoeverre deze twee bejaarde mannetjes, die in het burgerleven een bescheiden bestaan voeren, schuldig zijn aan de dood van een man, die door niemand wordt betreurd. Dat heeft ook weinig zin en daar om zijn de twee beklaagden eigen lijk vrij onbelangrijke groot- 0 heden in dit proces. Het gaat veeleer om de reconstructie van gebeurtenissen, welke 23 jaar ge leden een belangrijke omwenteling in Hitiers rijk hebben veroorzaakt en nooit helemaal zijn opgehelderd. Men wil wel eens weten, wat er precies is voorgevallen in de beruchte „nacht der lange messen" en wat de achter gronden waren van de moordpartij. In het algemeen weet men wel, dat er spanningen waren tussen Hitier, de rijksweer en de S.A., maar hoe de verhoudingen lagen en wat er voor geheime plannen en intriges werden uitgebroed, weet men nog niet voldoende. Het is overigens d.e vraag, of de vele vraagtekens in dit proces zullen worden weggenomen, want de hoofdpersonen zijn reeds lang dood en de nu nog levende ge tuigen weten er ook het fijne niet van. Zij spreken elkander tegen en putten hun kennis vaak uit hetgeen zij indertijd hebben horen zeggen. In het algemeen blijkt wel, dat Hitier bevreesd was, dat een man als Röhm, die een heel legertje van S.A.- mannen tot zijn beschikking had, te machtig zou worden. Röhm was het in vele opzichten niet met Hitier eens en had ook niet veel respect voor de „Füihrer", maar aan een „putsch" schijnt hij toch niet gedacht te heb ben. Wel schijnt die gedachte in de hoofden van andere S.A.-leiders ge leefd te hebben. Dat alles is gelukkig nu geschiede nis geworden, maar bij het lezen van de verslagen van dit proces, vragen wij ons wel eens af, in hoeverre de geschiedenis anders zou zijn verlo pen, als de „nacht der lange messen" niet had plaatsgevonden. Een ijdele! speculatie ongetwijfeld, want hetgeen gebeurd is is gebeurd. Een troost bij de heropening van deze beerput is in elk geval, dat men met het terug leggen van de deksel het hele onwel riekende geval vergeten kan. Kadar houdt niet van verkiezingen Radio-Boedapest meldt, dat de Hongaarse Nationale Vergadering donderdag heeft besloten haar man daat dat eind juni a.s. afliep met twee jaar te verlengen. Dit was op verzoek van premier Kadar, die gisteren een beroep op de Hongaarse Nationale Vergadering deed, de al gemene verkiezingen uit te stellen. Hongarije zou deze maand naar de stembus gaan. Verder stelde Kadar voor de zittingsduur van het parle ment te verlengen. „Het is beter alle energie te rich ten op het herstel van de schade, ver oorzaakt door de revolutie, vooral aan de economie, dan verkiezingen voor de bereiden", aldus Kadar. „Hoe het ook zij", zo vervolgde hij, „de overweldigende meerder heid van de kiezers zou toch com munistische kandidaten steunen". In een rede, welke twee uur duur de, zei Kadar o.a. dat een meer-par- tijenstelsel op het ogenblik in Hon garije niet op zijn plaats zou zijn. Er zouden slechts moeilijkheden tussen de partijen door ontstaan, die de hoog nodige eenheid zou schaden. Het parlement aanvaardde een stemmig de benoeming van elf nieu. we ministers; de meeste van hen zijn reeds als zodanig werkzaam. Het af treden van 28 vroegere afgevaardig den werd eveneens aanvaard. Onder hen bevinden zich de vroegere par tijleider Rakosi, die than$ in Rus land is, en een aantal van zijn aan hangers, o.a. Geroe en Hegedues. Voorts heeft de bekende voetballer Jozsef Bozsik bedankt voor zijn zetel. President Istvan Dobi beschuldig de er generaal Maleter van, tijdens de opstand minister van defensie onder Nagy, inlichtingen over de po sitie van de Russische troepen in Hongarije aan de Britse militaire at taché te hebben willen geven. Maleter bevindt zich in gevangenschap. Eeuwige dankbaarheid!! Het Sow jet-persbureau „Tass" meldt, dat het Hongaarse parlement eenstemmig een resolutie heeft aan. genomen, waarin de Sowjet-Unie be. Hoewel niet nauwkeurig is vast te stellen wie deze elf miljoenste Neder lander is of zijn «1 en of het juist vandaag gebeuren zal, is het moment van overschrijding van het miljoen toch wel te benaderen. Statistici en rekenkundigen hebben vastgesteld dat de meest waarschijnlijke dag de tiende mei is en zijn deze berekenin- jgen juist dan telt Nederland dus nu 11 miljoen inwoners Eind oktober 1949 bereikte ons land het aantal van 10 miljoen het geen dus betekent dat in 7 A jaar tijd Nederland met 1 miljoen inwoners was vermeerderd. Hoe de aanwas van de Nederland se bevolking de laatste 60 jaren is verlopen moge blijken uit de volgen de cijfers: November 1897 5 miljoen, sep tember 1911 6 miljoen, mei 1922 7 miljoen, sept. 1931 8 miljoen en december 1941 negen miljoen. De moeilijkheden bij de berekenin gen omtrent het juiste tijdstip dat de 11 miljoenste „aankomt" liggen op de eerste plaats bij het verloop der be volking. Immers, het zijn niet alleen de geboo.-ten, iorh ook de sterfgeval len die de bevolkingsgrootte beïn vloeden terwijl daarnaast ook reke ning moet worden gehouden met toe vloeiing van buitenaf en door ver trek wegens emigratie. Maar alles bij elkaar genomen schijnt het toch wel vast te staan dat elf miljoen Nederlanders zich thans verdringen op ons kleine stukje Eu ropa, het dichtst bevolkte deel van Z.K.H. Prins Bernhard heeft donderdag een inspectiereis naar de vlieg basis Soesterberg gemaakt. De piloten van onze luchtmacht worden daar ojn. getraind op een verblijf in onbegaanbare streken na een noodlanding. Hier staat de prins (links) te kijken naar de verrichtingen van een piloot, die langs een touw van boom tot boom klimt. Kroestsjefs plan aanvaard Het plan-Kroestsjef voor een doel treffender organisatie van de Rus sische economie, is gisteren in feite door de Opperste Sowjet aanvaard. Het Russische parlement benoem de namelijk een commissie van 50 leden, met partijleider Kroestsjef aan het hoofd, die de nodige wets ontwerpen moet opstellen. Het plan houdt, zoals bekend, een volledige reorganisatie en decentralisatie van Ruslands industriële beleid in. Van de commissie maken verder o.a. deel uit; premier Boelganin, de minister van staatscontrole Molotof, oud-premier Malenkof en de minis ter van defensie, Zjoekof. Het plan van Kroestsjef voorziet in de opheffing van 20 ministeries en de instelling van 93 nationale eco nomische raden. Het voornaamste doel van het plan is produktiever- hoging en het tegengaan van ver spilling. Een der sprekers tijdens het debat in de Opperste Sowjet, de premier van de Russische republiek, Jasnof, zei gisteren, dat het huidige indu striële stelsel als rem fungeert op de ontwikkeling van de nationale eco nomie. volkte ook van de wereld. dankt wordt voor de „broederlijke het continent en jen der dichtstbe- hulp" bij de onderdrukking van de revolutie. Het bracht „eeuwige hul de en dank aan de Sow jethelden, die hun leven en bloed gaven in de strijd tegen de contra-revolutionaire ben den", aldus „Tass". De Bisschop van Haarlem zal woensdag 15 mei geen audiëntie ver lenen. VOOR MOEDERDAG VOLOP NYLONS!! Mooie geminderde Nylons HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 Deze foto toont Paus Pius XII in het Vaticaan omringd door 28 nieuwe leden van de Zwitserse Garde, die door de H. Vader in het Apostolische Paleis werden ontvan «en na te zijn beëdigd. Deze Zwitserse recruten traden toe tot de lijfwacht op de 451ste verjaardag van de op richting van het korps. Onbestendig Op de oceaan ten westen van Ier land ligt het centrum van een lage drukgebied, dat zich tot over West- Europa uitstrekt Een randstoring veroorzaakte gisteren in Engeland regen en plaatselijk onweer. Ook in ons land viel gisteren hier en daar wat regen, maar later kwamen ook flinke opklaringen voor. Het lage drukcentrum op de oceaan ver plaatste zich langzaam naar het oos ten. In verband daarmede houdt het weer in onze streken een onbesten dig karakter met ongeveer normale temperaturen voor de tijd van het jaar. Ook het weer in Noord- en Oost- Europa wordt gedeeltelijk beinvloed door depressies. Een storing, die de afgelopen 24 uur van Finland naar het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen is getrokken, werd ge volgd door een hoge drukgebied, dat vanmorgen boven Scandinavië was gelegen. Boven de Balkan ligt een andere depressie, die in Polen en Zuid-Zweden aanleiding gaf tot re gen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina', HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot j zaterdagavond. Opgemaakt te S 11.15 uur). Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Wein'g verandering in tem peratuur. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. 11 Mei zon op 4.55; onder 20.23; maan op 17.40; onder 3.29. Hoogwaterstanden 11 Mei v.m. 0.50; n.m. 1.25. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 11 C. OSLO zwaar bew. 10 KOPENHAGEN geheel bew. 11 n ABERDEEN zwaar bew. 8 LONDEN zwaar bew. 16 AMSTERDAM onbewolkt 16 LUXEMBURG licht bew. 15 PARIJS zwaar bew. 16 BORDEAUX lichte regen 17 GRENOBLE nevel 18,, NICE zwaar bew. 16 BERLIJN vrijwel onbew. 13 FRANKFORT licht bew. 16 MüNCHEN half bew. 13 ZüRICH zwaar bew. 16 GENèVE nevel 16 LOCARNO licht bew. 14 WENEN onbewolkt 14 INNSBRUCK licht bew. 17 ROME geheel bew. 19 AJACCIO zwaar bew. 10 Korreltje Het slechte geweten is eigenlijk juist het goede geweten. (Ernst Hohenem^er geb. 1870)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1