Stretch nylon ankiets Huurcompensatie niet meer dan 2 pCt. visue op televisie Roel Hillinga kwam zijn bruid halen ■KlaraS RECHTZAKEN KORTE golf VRIJDAG 10 MEI 195/ DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Mening uoorzit'er C.S-W.V. Daar het prijsstabilisatiebeleid niet van de loonzijde in gevaar mag wor den gebracht, di' t de huurverho gingscompensatie strikt te woren be perkt tot 2 van de loonsom. Voorts dient met incidentele loonsverhogin gen, waaronder vr'Jw^. uitsluitend te rekenen het wegnemen van aperte onbillijkheden, de grootste terughou dendheid te worden betracht. Andere loonsverhogingen of verbe teringen van arbeidsvoorwaarden ko men niet in aai merking. Slechts op deze wijze kan worden voorkomen, dat de loonontwikkeling in 1957 op nieuw, zoals in 1956 het geval was. zou leiden tot overbesteding en infla tie. Aldus de .oorzitter van het Cen traal Sociaal Werkgevers-Verbond, mr. F. H. A. de Graaff, bij de opening van de donderdag in Rotterdam ge houden algemene ledenvergadering van het C.S.W.V. In zijn "ede liet de heer De Graaff ook een waarschu wend geleid horen t.a.v. het afnemen de stijgingspercentage voo- de indus triële a. beidsproductiviteit, dat van 7.4 in 1953 daalde tot 3.6 in 1956, ter wijl het voor 1957 werd geschat op circa 2 Ondanks de perspectieven, die in de toekomst gelegen zijn in de automa tisering waarvoor echter grote in vesteringen noodzakelijk zijn zul len wij ons naar mi'n mening voor lopig weer vertrouwd moeter. maken met lagere cijfers voor de jaarlijkse stijging van de arbe dsproduktiviteit, dan die welke bereikbaar waren in de vlak achter ons liggende jaren, zo zei mr. De G"aaff, opmerkend, dat gunstige omstandigheden als vernieu wing vc.n verouderde installaties na de oorlog en de liberalisering van de handel op deze stijging een gunstig (Van onze t.v. medewerker). De journaaldienst van de N.T.S. heeft ons donderdagavond enkele hartverwarmende ogenblikken be zorgd. Het ging er namelijk om, dat de zieke mevrouw Van Haasteren te Delft voor het eer"' na tien maanden haar eveneens zieke dochtertje -Han neke heeft teruggezien, zij het dan op het beeldscherm. De korte reportage werd gemaakt in het zeehospitium te Kijkduin en niet minder dan H. M. de Koningin heeft er medewerking aan verleend. Onze landsmoeder was na melijk het hospitium officieel komen openen en was op bijzondere wens van de journaal-commentator Pier Tania aanstond bereid, bi' de rond gang ireer dan gewone aandacht te wijden aan Hanneke. We hebben Ha re Majesteit gezien, terwijl ze knielde op een plastic kleed naast de verbaas de kleine, om met haar een spelletje met een luchtballon te beginnen. De kleuter, na een welhaast volledige verlamming weer tot zitten in staat, had kennelijk grote pret. De camera heeft hier een tafereeltje vastgelegd, dat niet alleen de zieke moeder, maar iedere kijker treffende momenten zal hebben bezorgd. Het Vara-programma van dezelf de avond heeft het bekende divertis sement gebracht. Tween aal hebben de liefhebbers zich kunnen vermeien in een korte reportage van de Neder landse danskampioen-.chappen in de congreszaal van Kras te Amsterdam: men werd geconfronteerd met de maandelijkse spiegel der kunsten van Milo Anstadt, met de wereld waarin we leven en tenslotte met een klein- kunstprogramma van Wim lbo. Tijdens de avond van de NCRV is in een kort spel van Aubrey Collin onder de titel „Een vreemdeling in Uw poorten" het rassenprobleem be handeld. Zowel dc tekst als het spel hebben stellig spfnHngen opgewekt, maar de kijkers werden vanwege de uiterlijkheden bepaald niet bij de keel gegrepen De gestelde conflictsituatie dwong wel tot verdieping en regisseur Max Douwes heeft geen goedkoop ca merawerk geleverd, maar toch wer den we niet oveituigd. Dat Werden we wel toen na afloop de Nijmeegse predikant C. M. de Vries het rassen vraagstuk van christelijk standpunt uit scherp stelde. Na de traditionele sluiting op vrijdagavond (behoudens een enkele uitzondering dan) is de zaterdag druk bezet. Bij de KRO zullen de avontu ren van de dappere Dodo voor het eerst worden geregisseerd door Tine ke Roeffen, sinds het begin van de t.v. bedrijvigheid in Bussum de arti stiek begaafde script-girl van de KRO. De avond brengt een Avro-program- ma met de finale van de Veilig ver- keersvraag en met een weekendshow uit hotel Bouwes te Zantvoort. Nu reeds maken we melding van de komende maandagavond-cocktail van de KRO, deze keer voor de camera gebracht door Wim Bary, die ten gunste an Tineke Roeffen afscheid van Dodo heeft genomen. We zullen er op vertrouwen, dat deze keer de aanduiding „katholiek nieuws" niet vergeefs is geplaatst. In zijn „Open doekjes" zaJ Jan Willem Hofstra een vraaggesprek hebben met de befaam de toneliste Ank van der Moer, die op het ogenblik bij de Nederlandse Comedie „Tartuffe" van Molière re gisseert. Zowaar staa' „Bik in de mo nitor" opnieuw op h:t programma, nochtans met deze variatie, cat de werkzaamheid van Pieter van der Valk nu zal worden beperkt tot re dactie en samenstelling, en dat Jac ques Idserda als preker zal optreden. Op de weg der verbetering van dit nummer lijkt de wijziging ons niet veel meer dan een halve maatregel. effect hebben gehad, dat zich niet steeds in dezelfde mate kan herhalen. Bij het loonbeleid achtte spr. een grote mate van discipline geboden. Het evenwicht tussen middelen en bestedingen in onze volkshuishouding is nog niet hersteld en men dient in 1957 hieruit de consequenties te trek ken, o.a. dat de rechtensgeldende loonnormen zorgvuldig moeten wor den nageleefd en dat elk produktie- programma ook behoort te worden afgestemd op de mogelijkheden, die er zijn om de hiervoor nodige werk nemers tegen de rechten geldige lo nen aan te trekken. Met een beperking van de bestedin gen is echter het laatste woord niet gesproken. Het zij met klem onder ieders aandacht gebracht, dat de vraagstukken van vandaag nader tot hun oplossing kunnen worden ge bracht door produktiviteitsverhoging. Onze gemeenschappelijke inspanning zij hierop gericht, zo besloot mr. De Graaff. „Service" om bestwil Russen kregen rond leiding om Nieuwediep Zoals ieder jaar geschiedt, wilde ook thans een deputatie van de Russische Ambassade in Den Haag de "lachtof- fers van de in april 1945 op het eiland Texel gevoerde „Russenoor log" gaan herdenken. De Russen reisden daartoe op 5 mei j.l. naar Texel maar ze moesten dit jaar voor het eerst afwijken van de gebruikelijke route via Den Helder. De oorzaak hiervan moet naar alle waarschijnlijkheid gezocht worden in de verscherpte maatregelen tegen het betreden en fotograferen van de Ma rinehaven en de rijkswerven in die stad. De deputatie werd onder gelei de naar Den Oever gebracht waar hij werd ingescheept an boord van een Nedernlands marinevaartuig. Na de nacht eveneens onder toe zicht in een hotel te hebben door gebracht, heeft het gezelschap onder geleide en langs dezelfde weg de te rugreis kunnen aanvaarden. In opdracht van de Nederlandse binnenlandse veiligheidsdienst heeft een fotograaf alle gezichten van Ne derlanders, die de herdenking van de gesneuvelde Russen bijwoonden, ge fotografeerd voor het archief van die dienst. Nederland bouwde vierde elektronisch reken wonder Snelle levensverzekering Sinds 1953 zijn in Nederland drie electronische rekenmachines ge bouwd bij het Mathematisch Centrum te Amsterdam, de z.g. „Arra", de „Ferta", waarvan een copie in ge bruik is bij de N.V. Koninklijke Vlieg- tuigenfabriek Fokker, en de „Armac" (automatische rekenmachine mathe matisch centrum), die alle drie nog voorzien zijn van electronenbuizen. In de „Armac" zijn er 1200 gemonteerd. Thans heeft een fabriek te 's-Gra- venhage (de NV Electrologica), de is opgericht in samenwerking tussen een grote levensverzekeringsmaat schappij en het Mathematisch Cen trum, een geheel nieuw type reken machine in ontwikkeling onder de naam X-l. De electronenbuizen z(jn in deze machine volledig vervangen door transistoren, en het „geheugen" van de machine wordt gevormd door magnetische ferrietkernen. De snelheid van de machine X-l is in vergelijking met de eerder ver vaardigde apparaten opgevoerd: de X-l verricht een optelling van 2 ge tallen van 8 decimalen in 64 mil joenste seconde, hetgeen betkent dat de machine ruim *5.000 van derge lijke optellingen per seconde kan uit voeren. Het prototype van de X-l, dat is bestemd voor het voeren van de volledige administratie van de levens verzekeringsmaatschappij, zal nog voor het einde van 1957 voltooid zijn. In Harderwijk is gisteren ingebro ken bij de ijzerhandel N.V. Bolter en Gorter. Er wordt een bedrag van 4.500 vermist. Met behulp van een snijbrander en breekijzer slaagden de dieven er in de brandkast te forceren, waarna zij de buit voor het grijpen hadden. Het werk was hun gemakkelijk gemaakt, want het breekmateriaal lag voor het grijpen. De laatste dagen is op de Veluwe een hele reeks inbraken gepleegd en vermoed wordt, dat hier steeds de zelfde daders aan het werk zijn ge weest. In de nacht van vrijdag op zater dag werd ingebroken bij een fabriek van mechanische en elektrische ap paraten in riattem, waar een bedrag van ongeveer f 300,— werd buit ge maakt. Bij een textielveredelingsbe- drijf in Ernst verdwenen f 60,en een bandopneemapparaat, bij een houthandel in Vaassen vonden de in brekers niets van hun gading dan een polshorloge en in een wasserij in Heerde, waar de dieven ook dezelfde nacht een bezoek brachten, werd niets vermist. De kunstmest- en graanhandel „Landbouwbelang" in Oldebroek kreeg in de nacht van dinsdag op woensdag ongewenst be zoek. De heren nam een klein bedrag en een doos sigaren mee. Diezelfde nacht wisten inbrekers ook binnen te komen bij een wagen- handel in >ostendorp, maar hier was hun moeite helemaal vergeefs. Zij vonden niets dat het waard was. Petitie aangeboden tegen opheffing Nationale Reserve Vanmiddag heeft sergeant J. van Dooselaar aan minister Staf een pe titie overhandigd tegen de opheffing van de Nationale Reserve. De peti tie omvat ongeveer 20.000 handteke ningen van mensen die er vóór zijn dat deze organisatie, die thans 12000 man omvat, blijft bestaan. In de petitie wordt o.m. te ver staan gegeven dat na opheffing van de N.R. overal in het land z.g.n. weerbaarheidskorpsen zullen worden opgericht, welke korpsen echter niet onder directe controle van de over heid zouden staan. Men is er voorts van overtuigd dat de vrijwilligers van de N.R., die nu min of meer als onbruikbaar aan de kant worden ge zet, er niet zo gemakkelijk meer toe gebracht zullen worden nog eens een vrijwillige taak op zich te ne men. Aan de minister wordt gevraagd zodanige maatregelen te nemen dat de Nationale Reserve, uitgebouwd als volledig onderdeel van de lands verdediging gehandhaafd zal blijven. „DE NIEUWKOOPSE PLASSEN". De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft een subsidie verleend aan de vereniging Nederland, gevestigd te Amsterdam, tot behoud van natuurmonumenten als tegemoetkoming n de kosten van aankoop van 14.68.86 ha rietland, wa ter en hooiland »velke deel uitma ken van het natuurgebied „De Nieuw- koopse Plassen". Het betreft hier een uitbreiding van e bezittingen der vereniging in dit plassengebied. VERDERE GROEI BIJ COÖP. LEVENSVERZEKERING. CONCORDIA. De Coöperatieve Levensverzeke ring-Maatschappij „Concordia" te Utrecht sloot in 1956 voor een bedrag van /59/C0.133 (55.478.723) nieuwe verzekeringen af. De vermindering beliep in totaal 17.634.061 (15.429.46^) zodat een netto-vooruitgang werd geboekt groot f 41 6.072 40.049.254), waardoor de totcle portefeuille een totaal van ƒ356.384.183 315.018.111) verzekerd bedrag bereikte, verdeeld over 719.141 contracten. De stijging van e rentestand in 1956 komt vrijwel nog niet tot uiting in de gemiddelde gekweekte interest uit beleggingen, die 3.894 pet. (3.888) beliep. Voor 1957 wordt ech- tei een stijging van het gemiddeld rendement verwacht. De winst- en verliesrekening si it met een batig saldo van f 7.86.052 519.702). De pre miereserve eigen rekening beliep uit. 1956 57.472.850 51.688.021). Roel Hillinga (28) is staf ingenieur bij de Amerikaanse vliegtuigfa briek van Boeing in Seatlle (Wash ington, (V.S.) Een jaar geleden is hij daar in dienst gekomen en het be valt hem goed, zo goed zelfs, dat hij zijn verloofde, Leentje van der Heu vel (Dordrecht) naar Canada wilde laten overkomen om daar te trouwen en later in de Verenigde Staten te gaan wonen. Maar door allerlei om standigheden ontstond er bij het aan vragen van een Canadees visum voor mej. Van der Heuvel een misver stand. Roel Hillinga vroeg aan de directie van Boeing: Kan ik 14 dagen ver log krijgen, trouwtn in Nederland en daarna zo snel m gelijk terug? Goed, zeiden zijn superieuren in Seattle, maar voor eigen kosten. En zo stapte donderdagmiddag op Schiphol Roel Hillinga uit het vlieg tuig van de Canadian Pacific Airli nes, een baby van ongeveer een jaar op de arm. Ja, dat is Kinberley Ker sten, het dochtertje van mijn collega Gerard Kersten, die ook bij Boeing werkt. Gerard heeft Kim meegege ven om haar aan de ouders van zijn vrouw, de familie Wingens uit Venlo te geven, waar het kleine meisje 14 dagen zal blijven, dan neemt Roel Hillinga haar weer mee naar Ame rika. Als Kim even zoet is als op deze reis, dan valt het best mee op zo'n lange vliegtocht", zei Hillinga. Mej. Van der Heuvel vertelde nog, dat het huwelijk tussen haar en Roel Hillinga zaterdag a.s. in Dordrecht zal worden gesloten. „Ik hoop, dat ik na het huwelijk een visum met voorrang krijg", voeg de zij er blozend aan toe. „Tenslotte is Roel, toen er moeilijkheden met het visum ontstonden, naar hier geko men om mij te halen". President „St Vincentius" afgetreden De president van de Vincentius- vereniging in Nederland, mr H. G. J. Morshuis, die deze functie sedert 1940 heeft vervuld, is als zodanig af getreden om zijn taak aan een jon gere te kunnen overdragen. Zijn presidium heeft zich geken merkt door een bijzondere activiteit en voortvarendheid, door veerkracht en doorzettingsvermogen en door een juiste visie op de eisen van onze tijd, alle eigenschappen, die in hoge mate aan de groei van de vereniging, cie thans 792 conferenties met 10.000 le den telt, en aan een nieuwe vormge ving van baar arbeid zijn ten goede gekomen. De instelling van de diocesane of centrale raden alsmede die van lande lijke bijzondere raden, de oprichting van de thans werk:ame 114 dames conferenties, het nauw betrekken van de priesters in het werk van de ver eniging, zij zijn enkele van de vele initiatieven van de afgetreden presi dent. Mede om zijn houding en zijn werk in de bezettingsjaren werd de heer Morshuis bij het eeuwfeest van de vereniging in 1946 benoemd tot Com mandeur in de Orde van de H. Gre- gorius de Grote, waarna enige jaren later volgde zijn benoeming tot Offi cier in de Orde van Oranje Nasau. Enige steden beginnen eerder met inenting Onder het motto „hoe eerder hoe beter" zijn verschillende gemeenten in Nederland al begonnen met. de voorbereiding van een massale inen ting van kleuters tegen kinderver lamming. Het RIT-vaccin afkom stig uit België is bijv. in grote hoe veelheid door de gezondheidsdienst in Leeuwarden afgenomen. Voor het begin van de zomer wil men in deze gemeente reeds tot inenting overgaan. De actie van de Rijksoverheid, die pas in de herfst van dit jaar begint, zal eerst voor de zomer van 1958 ef fect kunnen hebben. Ook in Rotterdam is men van plan eerder tot massale inenting over te gaan. Er wordt daar zelfs gesproken van een „bliksemactie". Een arts in Berlikum is al met inenting begon nen. PSYCHOPAAT SLOEG INTERLOG VAL ZIJN SLAG. Gisteren heeft de douane te Vaals een 28-jarige textielbewerker uit Eindhoven, die zonder geldige papie ren trachtte de grens over te steken, aangehouden. Hij bleek op Tweede Paasdag uit een psychopatenasyl te Groningen te zijn ontsnapt en daarna in Apeldoorn en tal van plaatsen in Noord-Limburg kleine diefstallen te hebben gepleegd. Hij stond ook Sij de politie reeds bekend als een recidivist, die ich ondere andere enige jaren geleden schuldig heeft gemaakt aan brand stichting in de Sint Theresiakerk te Maastricht. Overgebracht naar Maastricht, waar de recherche hem een nader verhoor afnam, bekende hij in Apel doorn een elektrisch scheerapparaat te hebben ontvreemd, in Sittard een spaarbankboekje met ƒ75,saldo en door inslu'ping in een internaat te Roermond een aktetas, reiszak, zak doeken, tabak, en andere artikelen te hebben verkregen. Voorts jemachtigde nij in de pas torie te Scharn bij Maastricht een portefeuille met f 10,in een school te Heer ƒ132,—, in een zusterkloos ter te Maastricht f40,— en had hij zich nog in verscheidene andere plaatsen aai soortgelijke insluipin gen schuldig gemaakt. Hij is in het huis van bewaring te Maastricht in gesloten. Twee jongens gedood op overweg Op de met knipperlichten en een belsignaal beveiligde spoorwegover gang in de Maanderbuurtweg te Ede zijn gisteravond even na zes uur twee jongens, de 17-jarige J. Tamis en de 9-jarige E. Jansen, beide wonende op de Maanderbuurtweg 25 te Ede, door een elektrische t~ein vai. de lijn UtrechtArnhem gegrepen en op slag gedood. De slachtoffers, waarvan de jong ste bij de oudste achterop d« fiets zat, bemerkten niet, dat twee elektrische treinen in tegenovergestelde richting vrywel gelijktijdig de overweg nader den. Een lieten zij passeren, maar door de andere werl-n zij gegrepen en vele mete-t meegesleurd. VERTEGENWOORDIGER UIT GOUDA OMGEKOMEN. De 37-jarige G. van der Post, ver tegenwoordiger, wonende Leeuwerik- straat 16 in Gouda is gistermiddag op de Geert van Mesdagweg in Hilver sum tengevolge van een autobotsing om het leven gekomen. De heer v. d. Post, die in een auto reed, passeerde een andere auto en kwam daardoor op het linkergedeelte van de weg. Uit de tegenovergestelde richting nader de een taxi, bestuurd door de heer H. Nap uit Vreeland met drie Ambo nezen als passagiers. De heer Van der Post sloeg blijkbaar geen acht op dt tegenligger en eide auto's botsten tegen elkander, ieder met een snel heid van ongeveer 60 tot 65 km per uur. De auto van de vertegenwoor diger werd aan de voorzijde totaal ineengedrukt en de heer Van der Post, die ernstige verwondingen op liep, waarschijnlijk als een gevolg van het feit, dat hij het stuur in de borst kreeg, overleed ter plaatse. De taxichauffeur kreeg een hersen schudding en moest in de R.K. Zie kenverpleging worden opgenomen. De drie passagiers kwamen er met enkele schrammen if. Ook de taxi liep ernstige schade op. Wereldmodecreaties P*C topprestaties Italiaanse Import Beteren goedkoper/ LEIOEN Breestraat 78 Advertentie De Haagse rechtbank veroordeelde twee slopers uit Leiden resp. tot zes maanden gevangenisstraf en zes maanden gevangenisstraf .waarvan de helft voorwaardelijk. Op 3 maart hadden de slopers feest gevierd om dat één van hen na' een straf van twee jaar zijn tiende vonnis weer was vrijgekomen. Zonder enige aanleiding hadden zij bij een garage van de politie een wachtmeester uit gescholden en daarna mishandeld. De officier van justitie had res pectievelijk tien maanden gevange nisstraf en acht maanden met aftrek geëist. CLEMENTE STRAF. Zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd en toezicht legde de Haagse recht bank op aan een 40-jarige chauffeur uit Leiden, die op 4 maart 1954 twee inbrekers naar Rijnsburg had gere den. Hier was ingebroken en een brandkast ontvreemd. In de auto werd de brandkast opengebroken en de inhoud bleek 1200 tc zijn. De brandkast werd in een sloot gegooid en de chauffeur kreeg 175 voor zjjn dienst. De man had een vlotte beken tenis afgelegd en zichzelf inmiddels gereclasseerd. Er was "cht maanden voorwaardelijk tegen hem geëist. De zaken tegen de ontkennende inbre kers zijn veertien dagen geleden aan gehouden voor een nader onderzoek. HIJ TRAPTE OP DE GASPEDAAL. Voor de Haagse politierechter stond terecht een drogist te Leiden. Hij werd door de politierechter veroor deeld tot een boete van 100, of twintig dagen en twee jaar voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid, omdat h(j op de vijfde de cember van het vorige jaar op het kruispunt LindestraatLeliestraat te Leiden geen voorrang had verleend. Het was die vjjfde december een nogal mistige avond, de stadsverlich ting was juist ontstoken. De drogist reed in .ijn bestelwagen en zag de motorrijder, die van rechts kwam, niet. Eerst toen het al te laat was (de motor bevond zich al voor de rechtervoorzijde van de wagen) wil de hij op de rem trappen. Hij trapte nogal hard mis en kwam op de gas pedaal terecht. De wagen stond ia de tweede versnelling en nam een sprong vooruit, de motorrijder met zich mee sleurend. Door de schrik moet de man vergeten zijn de voet van het gaspedaal af te halen. Hij schoot tenminste met een flinke vaart door, raakte een toevallige voorbijgangster en vloog tegen een tuinhek, waar de wagen tot stilstand kwam. Alle personen die bij het on geluk waren betrokken kwamen er wonderlijk genoeg levend van af. De motorrijder had een inwendige kneu zing: het meisje, dat door de auto was gegrepen, kon na verbonden te zijn weer naar huis terugkeren en- de drogist kwam er met de schrik af. De verdachte verklaarde, dat hij er vrij wel zeker van was, dat de motor zonder licht had gereden, maar de politierechter vond dit niet bewezen. De drogist had alle schade, die h(j had berokkend, reeds vergoed, ver klaarde zijn raadsman. Hij vond dat als de motorrijder licht op had ge had zijn cliënt dat toch zeker had moeten zien. De Nederlandse volkdansvcrenl- ging vraagt zich af, of het volks dansen in deze tijd nog reden van be staan heeft. In het jaarverslag van 1956 valt een sterke daling van het ledental te constateren. Artsen van de universiteit van Detroit (V.S.) hebben een hor logeveer aangebracht aan een slecht functionerende hartklep van een Amerikaanse vrouw. Anderhalf jaar geleden werd haar door dokters ge zegd, dat zij nog maar zes maanden te leven had Dokters hadden te vo ren reeds 114 van dergelijke opera ties op honden verricht. De vrouw is door deze ingreep in staat bijna een normaal leven te leiden. Duizenden vrijwilligers zijn naar de bossen van Hokkaido gedi rigeerd om te helpen b(j de bestrij ding van wat genoemd wordt de grootste bosbrand in de geschiede nis van Japan. Meer dan duizend hectare bos is al verloren gegaan.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11