Mogen Amerikanen in Neder land vrij processies houden TWEEDE KAMER Merkwaardig politiek debat bij vriendschapsverdrag met U.S.A. 'n Zieke moeder ziet haar kind na een lange scheiding 2 zakjes HONIG 'S groentesoep 75 cent Mechanisatie ledenadministratie van de K.VP. R.K. Horeca over de vakopleiding, bierprijzen en concurrentie DONDERDAG 9 MEI 1957 DK EEmSF CmrPAVT PAGINA 3 Afwijking van de Grondwet In de vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag aan de orde gekomen het ontwerp van rijkswet tot goedkeuring van het op 27 maart 1956 te 's-Gravenhage gesloten verdrag van vriendschap, handel en scheep vaart tussen het Koninkrijk der Ne derlanden en de Verenigde Staten van Amerika, met bijbehorend proto col en briefwisseling. De heer BLAISSE (KVP) herinnert er aan, dat acht jaar nodig zijn ge weest voor het verdrag tot stand kon worden gebracht. Er zijn echter zo veel zaken te regelen geweest, dat men niet kon volstaan met eenvoudi ge vriendschapsbetuigingen. Men is overtuigd van de wederzijdse vriend schap en Nederland weet hoeveel het aan de Verenigde Staten te danken heeft. Intussen wordt het buitenland se beleid der Verenigde itaten niet steeds door spr. en zijn fractiegenoten begrepen. Een punt, dat spr. steeds treft is het dualistisch karakter van de bui tenlandse politiek der Verenigde Sta ten. Op handelspolitiek terrein zijn daarvan verscheidene voorbeelden te noemen, bv met betrekking tot de luchtvaartonderhandelingen, waarop tzt in de Kamer nade zal worden te ruggekomen. In art. 2, lid 3 van het verdrag wordt bepaald, dat het onderdanen van bei de partijen geoorloofd zal zijn beslo ten zowel als openbare godsdienst oefeningen ij te wonen. Daartegen is opgemerkt, dat deze bepaling zich niet zou verdragen met de Grondwet, doch spr. is van oordeel, dat er geen sprake is van afwijking van de grond wet. Het verdrag kent voor de Amerika nen algemene vrijheid van godsdienst behoudens de kwestie van openbare orde. Onze Grondwet kent dezelfde vrijheid, maar beperkt tot het terrein, dat in 1848 is vastgelegd. Spr. vraagt of er geen prikkel is voor de regering om ook hier te ko men tot een werkelijke vrijheid van godsdienst, die we nog niet kennen. Hij vraagt of het niet juister zou zijn de goedkeuringsprocedure van art. 63 van de Grondwet te volgen. Daar wordt een meerderheid van tweeder den vereist met betrekking tot ver dragen met he' buitenland. De heer BAKKER (CPN) vindt het veel betekenend, dat zolang over het verdrag is gedokterd. Spr. betoogt dat er wel een vaste lijn in de politiek der Verenigde Staten is, nl. om de bondgenoten machteloos te maken. De heer BRUINS SLOT (AR) zegt in overgrote mate zich te kunnen aansluiten bij wat de heer Blaisse in het midden heeft gebracht. Dat is ech ter niet het geval met betrekking tot zijn opmerkingen over het processie verbod. Naar sprekers oordeel is de bedoe ling van art. 2 lid 3 van het verdrag de onderdanen van het ene land zoveel dat technisch mogelijk is te doen delen in de voorrechten in het andere land Het is niet de bedoeling Amerikanen voorrechten te geven bovën de Ne derlanders. Z.i. is de interpreatie zo als de heer Blaisse die gaf o.a. met betrekking tot de openbare orde niet juist. Voor toepassing van art 63 der Grondwet is naar de mening van de heer Bruins Slot geen reden aanwezig. De heer DE KADT (PvdA) herin nert eraan, dat reeds eerder te ken nen is gegeven dat dit vriendschaps verdrag aanvaardbaar is en moet worden aangenon en. Hij ontkent dat de behanv.eling van het verdrag het aangewezen ogenblik zou zijn om beschouwingen naar vo ren te brengen als de heer Blaisse heeft gedaan. Op die wijze worden zaken br elkaar gebracht, die niet bij elkaar behoren. Het verdrag kan naar de mening van de heer De Kadt niet anders wor den geïnterpreteerd dar dat het geen enkele afwijking /ertoont met het geen in de grondwet is vastgelegd. Een beroep op art. 63 onjuist. Het is een respectabel verdrag, dat z.i aanvaard moet worden. De heer OUD (WD) zegt, dat zijn Geen pro deo-zaken meer In de Tweede Kamer is een nieu we wet aangenomen, welke de rechts bijstand aan on. en minvermogen den op een andere wijze regelt dan tot nu toe geschiedde. Door deze wet wordt een einde gemaakt aan het pro-deo-systeem, waaronder van oudsher zowel de balie als de deur waarders aan onvermogenden gratis rechtsbijstand verleenden. Deze onbetaalde praktijk is de laatste tientallen jaren gegroeid tot ongeveer 20 pet. van de gehele prac. tijk zowel van de balie als van de deurwaarders. Er komen nu arrondissementsge- wijs georganiseerde bureaus van rechtsbijstand, die de rechtshulp aan on- en minvermogenden in hun volle omvang (behalve in straf- en tucht- zaken) ter hand kunnen nemen. Nieuw is ook de bepaling, dat toe gevoegde advocaten en deurwaarders van staatswege een vergoeding voor iedere door hen behandelde zaak zul len ontvangen, maar dit zal voorlopig niet meer dan ongeveer 50 per zaak kunnen bedragen. fractie op het standpunt staat, dat het verdrag aanvaard moet worden. Spr. meent, dat de regering wel voorzichtig moet zijn bij het beoorde' len of een verdrag zich verstaat met onze wet. De Amerikanen mogen reizen waar ze willen. Dat mogen de Nederlan ders ook. Maar de Amerikanen mo gen zich vestigen op de plaats van hun keuze. Dat mogen de Nederlan ders niet. Zo wor len de Amerikanen voorrechten gegeven, die wij niet hebben. Met betrekking tot de bepalingen inzake de godsdienstoefeningen zegt spr. o.a., dat men „openbare gods dienstoefening" zo moet verstaan, dat ze voor ieder toegankelijk is in tegen stelling tot de „besloten godsdienst oefening". Naar sprekers oordeel wordt aan de Amerikanen in ons land door het ver drag het recht van processies gegeven ook voor plaatsen waar de Nederlan ders die niet mogen houden. Z.i. wijkt men door deze bepaling af van de Grondwet. Een tweederde meerder heid zal noodzakelijk zijn, al geeft dit geen moeilijkheid omdat allen be halve de communisten er zich wel bij aansluiten. Wel zou het gewenst zijn een bepa ling op te nemen, uitdrukkende, dat het verdrag geen randering brengt in'de grondwettelijke voorschriften. Dit omdat men bezwaren kan hebben tegen afwijking van de grondwet. Als het verdrag geratificeerd is gaat het vóór de nationale wetgeving. De Amerikaan, die hier een processie houdt, kan er zich op beroepen en het verdrag gaat boven de Grondwet. Het is denkbaar, dat Amerikaanse geestelijken een processie zouden houden en dat er proces-ve* baal wordt opgemaakt. Als de Nederland se rechter uitmaakt dat de processie niet is toegelaten dan is de Ameri kaanse regering niet tevreden. Komt de zaak voor het internationale hof. Spr. vraagt of de regering overwogen heeft hoe het dan zal gaan. De heer BEEIiNINK (Ch verklaart zich te kunnen verenigen met het ontwerp en de meeste opmerkingen van de heer Blaisse. Hij meent echter, dat dit verdrai niet de meest geschik te gelegenheid is om een debat over het processieverbod te ontketenen. Wat dit betreft sluit hij zich aan bij de heer De Kadt. De kwestie van het processieverbod moet z.i. op een an dere tiju worden besproken Spr. zegt het eens te zijn met «et standpunt der regering en vraagt de duidelijke ver klaring, dat noch afwijking van de grondwet noch toepassing van art. 63 der grondwet nodig is. De heer VAN DIS (St. Geref.) ver klaart overwegende bezwaren tegen goedkeuring van het verdrag te heb ben als de bepaling inzake de gods dienstoefeningen ongewijzigd wordt gehandhaafd. De staatssecretaris van buitenland se zaken, de heer VAN DEN BEU GEL, merkt op, dat de vriendschap met de Verenigde Staten fundamen teel bepaald wordt door beider lid maatschap van de Navo. Het is van belang Amerikaans ka pitaal aan te trekken, betoogt de staatssecretaris, die voorts opmerkt, dat Nederland in zeer grote mate deelneemt aan investeringen in Ame rika. Er is geen sprake van het lar deren van Nederlandse belangen door het verdrag. In zeer grote mate kan spr. zich verenigen met wat de heer Bruins Slot heeft in het midden gebracht. Z.i. mag dit debat geen aanleiding zijn tot een interpretatie van art. 184 der grondwet. Hij wenst zich te bepalen tot het ter sprake gebrachte artikel 2 van het verdrag. De vraag is of het de bedoeling van art. 2 is aan Amerikanen toe te staan wat Nederlanders door artikel 184 der grondwet niet is toegestaan. Het is niet de bedoeling de Ameri kanen in een uitzonderingspositie te plaatsen in vergelijking met de Ne derlanders. Art. 184 geldt ook voor de Amerikanen. Het is nimmer de be doeling der regering eeweest door art. 2 van het verdrag een principiële beslissing te nemen ten aanzien van het door de heer Blaisse genoemde probleem. Als er een afwijking van de Grond wet is wordt dat uitdrukkelijk ver meld. Als het internationaal gerechtshof een interpretatie zou geven dit in antwoord op de vraag van de heer Oud zou deze voor de regering bindend zijn verkaart de staatssecre taris tot slot. De heer BLAISSE (KVP) zegt o.a., dat men voorzichtig moet zijn met het gebruik van het woord „proces sieverbod" Het processieverbod valt zeker onder wat hij ter sprake bracht, maar het gaat veel verder, b.v. een begrafenis, waarbij een gees telijke in een bepaald gewaad aan wezig is. Spr. constateert, dat er twee opvat tingen tegenover elkaar staan. Er is z.i. sprake van afwijking van de Grondwet, welke door de internatio nale rechtsorde wordt gevorderd. Sprekers fractie zal haar goedkeuring aan het verdrag geven od grond van artikel 63 van de Grondwet. Motie-De Kadt ingediend. De heer DE-KADT (P. v. d. A.) spreekt als zijn mening uit, dat de beschouwingen van deze middag ver uit gaan buiten datgene wat bij een zakelijke bespreking van een ontwerp zou moeten aan de orde komen. Hij dient een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel zal uitspre ken, dat het verdrag in overeenstem ming is met de Grondwet en een stemming ingevolge art. 63 der Grondwet derhalve onnodig wordt geacht. De heer OUD (WD) verklaart, dat hij er niet van overtuigd is, dat er geen strijd zou zijn met de Grondwet. Hij houdt vol, dat aan de Amerikanen voorrechten worden ver leend met betrekking tot de gods dienstoefeningen welke de Nederlan ders niet hebben. Hij wil daar intus sen wel overheen stappen. Materieel heeft spr. geen bezwaar om voor het ontwerp te stemmen. Maar als hij er voor stemt dan doet hij dat met de volle overtuiging, dat van de Grondwet wordt afgeweken. En dat kan alleen in het kader van artikel 63 van de Grondwet. Spreker meent, dat als het ontwerp de twee derde meerderheid niet haalt de re gering het verdrag niet mag ratifice ren. De heer BEENINK (CH) betuigt zijn instemming met de motie van de heer De Kadt. De heer VAN DIS (SG) handhaaft zijn standpunt, opmerkende, dat de staatssecretaris hem niet heeft over tuigd. De heer ROMME (KVP) vraagt zich af wat de juridische betekenis der motie is. De politieke begrijpt hij wel. Voorlopig ziet hij deze motie juridisch alleen als een slag in de lucht. Aanneming van de motie ver andert niets aan het verdrag. Men geeft dan een eenzijdige verklaring van een bepaalde bepaling. Volgens het verdrag mag een Katholieke Amerikaan zich in Nederland litur gisch laten begraven. Een eenzijdige interpretatie verandert daar niets aan. Hij bestrijdt voorts de interpreta tie van art. 184 der Grondwet, zoals de staatssecretaris zich die denkt. De stelling, dat de bepaling Inzake het processieverbod in de Grondwet is gebracht ter handhaving van de openbare orde is een diepgaande ont kenning van de hele situatie, waarin die bepaling grondwet werd. De heer BRUINS SLOT (AR) ver klaart met de motie-De Kadt te kun nen instemmen. De heer BURGER (P. v. d. A.) merkt op, dat de motie is ingediend om een onzuivere stemming te voor komen. Het lijkt hem een lichtvaar dige conclusie te zeggen, dat de motie juridisch een slag in de lucht is. Hij meent overigens, met betrek king tot het betoog, dat het volko men juist is, dat de openbare orde te pas is gebracht bij de kwestie van het processie-verbod. Vrijheid van godsdienst, zo betoogt hij o.m. nog, is in Nederland een con creet vastomlijnd begrip, vastgelegd in de Grordwet. Wanneer het verdrag zegt, dat de Amerikanen vrijheid van godsdienst hebben, dan is dat deze vrijheid. De staatssecretaris zal a.s. dinsdag op de replieken ingaan. Te half zeven wordt de vergade ring gesloten. Op T.V.-scherm De journaaldienst van de Neder landse Televisiestichting heeft gis termiddag, met volledige medewer king van H.M. de Koningin Juliana, in het zeehospitium te Kijkduin bij Loosduinen enige bijzondere opna men gemaakt van de twee-jarige Hanneke van Haasteren, een polio patiëntje, dat daar verpleegd wordt. In de televisie-uitzending van van avond zullen deze opnamen een grote verrassing vormen voor de zieke moeder van het kleine meisje, die daardoor haar dochtertje voor het eerst na tien maanden zal terug zien. Mevrouw Van Haasteren kreeg in juli van het vorig jaar een rugge- mergontsteking en moest in het zie kenhuis worden opgenomen. Haar doohtertje Hanneke, dat enkele da gen later aan kinderverlamming leed, heeft zij, doordat zij het bed niet kon verlaten, sindsdien niet meer gezien- De vader van het meisje, de heer Van Haasteren, werkzaam in het mi litaire magazijn te Delft, vertelde vorige week zijn chef, dat de konin gin op bezoek zou komen in het zee hospitium. De chef van vader Van Haasteren stelde zich in verbinding met de televisiestudio in Bussem en had het genoegen, dat men daar, bij wijze van uitzondering, alle mede werking toezegde. Men vond in dit speciale geval alle reden, bestaande Touringcars streden in landelijk concours Voor de zesde maal in successie is woensdag het concours d'Elégance voor touringscars gehouden, georga niseerd door de vakafdeling toerwa- gens van de federatie van Neder landse organisaties voor 't personen vervoer. Aan dit concours, dat dit maal voor het eerst buiten het wes ten van het land was georganiseerd en wel te Arhem, namen 81 toer wa gens met een totale waarde van on geveer zes miljoen gulden deel. In series werden de wagenr voorgere den op de met vele vlaggen versier de markt en daar beoordeeld door een jury, die lette op comfort, uit zicht, ruimte en interieur der wa gens, die in afdelingen waren inge deeld al naar gelang het aantal zit plaatsen en het bouwjaar. Het voor rijden der wagens werd opgeluisterd met pittige marsmuziek door de Enka-harmonie en afgewiseld met vendelzwaaien door het St. Sebas- tiaansgilde uit Gent. Als bijzondere attractie was er een dagvuurwerk. De prix de concours, beschikbaar gesteld door de FNOP, voor die toer- wagen die het hoogste aantal punten behaalde viel ten deel aan de firma L. Beuk en Zn. te Noordwijk aan Zee met 402 punten. De 'ereprys in afdeling I, bouw jaar 1956 en ouder, werd eveneens toegekend aan de firma L. Beuk en Zn te Noordwijk aan Zee met 387 p. KOMEND NAJAAR VEEL MINDER JONGE LEGHENNEN. Tot einde april zijn er dit jaar 762.667.805 eieren of rond 164 mil joen meer uitgevoerd dan vorig jaar. De totale waarde aan geëxporteer de pluimveehouderijprodukten was in de eerste vier maanden van 1957 134.511.882,— tegen 128.473.277,— vorig jaar in dezelfde periode. Er zijn in 1957 zestien procent min der broedeieren ingelegd dan vorig jaar, waardoor er in het komende najaar naar verwachting veertien procent minder jonge leghennen zul len zijn en de produktie van eieren beduiaend minder zal zijn dan vorig najaar. I)ii deelde de voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, ir. J. G. Tusker, mede op de gisteren in Utrecht gehouden ver gadering van het pxoduktschap. vaste regels opzij te schuiven en met bepaalde wetten te breken. Een ra diohandelaar te Delft heeft thans ge heel spontaan en belangeloos, er voor zorggedragen, dat voor van avond in de huiskamer aan de Van Loondensteegstraat in Delft een t.v.- toestel geïnstalleerd werd, zodat Han neke, zij het slechts op het scherm, even in de kamer kan zijn; de blijd schap over het weerzien zal er niet minder om zijn. Zo zal moeder dan getuige kunnen zijn van 'n knielende koningin naast het bedje van haar dochtertje, ter wijl zij samen met een luchtballon spelen. Het wordt een gebeurtenis, die enige mensen heel erg dankbaar heeft gemaakt Een dankbaarheid, die na het volledig herstel nog wel zal voortduren. GRAAL EN K.A.J. NAAR AFRIKA Op dinsdag 14 mei a.s. zullen met een Raptim-vliegtuig naar Tobora in Tanganyika (Br- O. Ofr.) een vier tal dames van de Graal vertrekken. Het zijn de dames Koeken, Neder- pel Kohier en Verhoeven, die tot Entebbe in Uganda reizen. Verder vrtrekken met dit vliegtuig een vijf tal kajotters, de heren A. Daems (Deventer), A. Gisbertz (Pey L.), F. de Louw (Tilburg), J. van Rijn (Utrecht en M. Schipperijn (Sant poort). De heren Deams en de Louw zullen als technische krachten gaan meewerken aan het opvoeren van de technische efficiency van de missie drukkerij te Kipalapala, de andere drie worden naar de technische school te Nyegezi in Tanganyika uit gezonden om het praktijkonderwijs ter hand te nemen. In enkele bladen is een bericht schappij die over zeven maanden verschenen waarin werd gemeld, dat de ledenadministratie van de Katho lieke Volkspartij zal worden geme chaniseerd en dat daarbij de hulp is verkregen van de onder het ministe rie van Binnenlandse Zaken ressor terende Rijkscentrale voor Mechani sche Administratie, welke centrale het leeuwendeel der benodigde pons kaarten zal gaan bewerken. De KVP is met de Rijkscentrale in contact gekomen via de Internatio nale Bedrijfsmachine Mij. te Den Haag, die de administratie heeft ge organiseerd en ook de zorg op zich genomen voor het ponsen der kaar ten, zolang de door de KVP bestelde machines niet zijn gearriveerd. Deze bladen verbazen zich er o.m. over dat een onder het ministerie van B. Z„ ressorterende instelling werk verricht voor een politieke partij, daarbij óók aanvoerende het motief dat de Rijkscentrale toch reeds over bezet zou zijn. Commentaar van de KVP. Het secretariaat van de KVP, om commentaar op bovenstaand bericht verzocht, tekent hierbij via het KNP het volgende aan: Over ruim een half jaar zal de KVP overgaan tot de inrichting van een geheel gemechaniseerde ledenadmi nistratie. Zij heeft daartoe speciaal geconstrueerde Robotmachines ge huurd van een Amerikaanse maat- OOK GEMEENTE-SECRETARISSEN EN -ONTVANGERS IN Z.-HOLLAND 6 PCT. SALARISVERHOGING. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben besloten de salaris verhoging van 6 procent die een groot deel van de Nederlandse werk nemers met ingang van 1 september 1956 heeft gekregen, in de vorm van een uitkering ineens toe te kennen aan de secretarissen en de ontvan gers van de gemeenten in Zuid-Hol land. De regeling geldt met terugwer kende kracht van 1 januari 1957 tot 1 september 1956, doch indien betrok kenen in een gemeente werkzaam zijn, waarvan het personeel de zes procent salarisverhoging met ingang van 1 juli 1956 heeft gekregen, zal deze datum ook als ingangsdatum voor de berekeningsperiode van hun uitkering gelden. De uitkeringsbasis is het wedde- bedrag, dat de belanghebbende op de peildatum, 1 september 1956 of 1 juli 1956 genoot. Personeelsproblemen, vakopleiding en werktijden waren het onderwerp van een inleiding, die hedenochtend op de vergadering van de Nederland se Katholieke bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders en Slijters (Hocres) te Nijmegen is gehouden door de heer J. A. Engels, voorzitter van de organisatie. De negen lagere vakscholen, zo deelde hij mee, leveren per jaar 270 mensen af, maar een gro ter aantal verlaat per jaar de Horeca bedrijven. Als enige oplossing hier voor zag de heer Engels verdere ra- ARKA BIEDT PAUS GOUDEN KELK AAN Aan de algemene audiëntie van heden, in de St. Pieter, heeft een groep van 146 pelgrims, leden van de ARKA, de Kath. Ambtenaren- vereniging, deelgenomen. De Paus heeft in het Duits een speciaal woord van welkom tot hen gericht en na hunzelf, hun gezin en familie en hun werk Zijn zegen ge geven te hebben, aangespoord him medewerking te geven. .Voor het bewaren van de wereld vrede, tn het bijzonder van de soci ale vrede. Aansluitend sprak Z.H. zijn hartelijke dank uit voor het prachtige geschenk, een gouden kelk, Hem door de ambtenarenvereniging aangeboden De 146 Nederlanders bevonden zich in de onmiddellijke nabijheid van de pauselijke troon en zoals ge woonlijk heeft de H. Vader na zijn toespraak zich te voet naar de voor ste rijen begeven. Hierdoor had de voorzitter van de ambtenarenvereniging, de heer H. A. van Velzen gelegenheid de door de firma Brom te Utrecht vervaar digde kelk persoonlijk aan de Paus te overhandigen, die toen nogmaals uiting gaf van zijn bijzondere waar dering voor het hem namens de vereniging aangeboden kostbare ge schenk. tionalisatie in de bedrijven, een kwes tie die door enige te vormen commis sies bestudeerd zal worden. Voorts zei hij, dat de middelbare hotelschool te Maastricht noodzakelijk uitgebreid moet worden, zodat het vooral ook mogelijk gemaakt wordt, dat meer meisjes hier gaan leren. Van het Horecapersoneel bestaat 44 pet. uit vrouwen. De arbeidstijd, zo kondigde spreker aan, in de Hore cabedrijven zal binnenkort worden teruggebracht tot 106 uur per twee weken en vervolgens geleidelijk tot 48 uur per week In de groepsvergadering van de ho teliers en restaurateurs merkte de voorzitter, de heer J. Neelissen, op dat de bierprijzen zo hoog worden, dat het naar uit gaat zien. dat het aanbevelenswaardig wordt wyn te gaan drinken. Voorzitter A. G. A. Spaan van de groep caféhouders bracht onder an dere de concurrentie van de zoge naamde parochiehuizen ter sprake Men wil over deze kwestie binnen kort rapport uitbrengen episcopaat. Ter verruiming van de kredietmo gelijkheden bij het overnemen van bedrijven wil men, zo zei de heer Spaan, contact opnemen met het waarborgfonds voor de middenstand en met het centrale brouwerijkantoor. Bovendien wil men komen tot eigen fondsvorming voor dit doel. DAG—V.H.M.O. NEEMT STEEDS MEER TOE. Uit een publikatie van het CBS blijkt, dat de 411 scholen voor Dag- VHMO (1955: 395) op 15 september 1956 119.747 leerlingen (1955: 108,845) telden, een stijging van het aantal met 10 Het aantal voor de eerste maal toegelaten leerlingen steeg van 28.127 tot 30.526, het aantal geslaag den voor de eindexamens van 9.938 tot 10.522. Het percentage onbevoegd gegeven wekelijkse lessen nam toe van 16,5 tot 18,8. Dit percentage werd by vry- kunnen worden afgeleverd. Daarom treft het partijbestuur nu reeds de nodige voorbereidingen en verzamelt alle gegevens, nodig voor de z.g. moeder-ponskaarten. Het heeft daarom middels de be doelde Amerikaanse maatschappij de hulp ingeroepen van verschillende bedrijven die de daarvoor benodigde machines eeds bezitten. Daartoe be hoort ook de Rijkscentrale voor Me chanische Administratie. Deze centrale kan op bepaalde tijden over-capaciteit hebben en vult deze met z.g. stopwerk tegen ver goeding. In zekere Haagse kringen wordt deze dienstverlening aangemerkt als een ongewenste samenwerking tus sen een overheidsinstantie en de KVP. Dezelfde kringen meenden te weten, dat de Rijkscentrale over on voldoende capaciteit beschikt het geen gebleken zou zijn bij de uit voering van een spoedorder, welke het rijk enige maanden geleden wilde plaatsen toen de ambtenaren-salaris sen op korte termyn moesten worden herzien. De Rijkscentrale heef toen inder daad de hulp ingeroepen van een in stantie in het buitenland die de tech nische mogelijkheid bezat de bereke ningen binnen de gestelde tijd te verrichten. Normaliter is dit niet nodig daar de centrale de opdrachten van het rijk gemakkelijk aan kan en incidenteel gelegenheid overhoudt voor dienstverlening aan derden. JAARVERGADERING KATHOLIEKE ANNEMERS EN PATROONS TE ROTTERDAM. Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond heeft de heer J. Heymans gesproken over de wegen- en grondbouw. Hij vertelde, dat door de bestedings beperking en de kapitaalsschaarste de bedrijven in de wegen- en grond bouw zeer ernstig zijn getroffen. De terugval in de arbeidsactiviteit be draagt meer dan 75 procent. De werk zaamheden die op het ogenblik nog worden ui gevoerd, zijn werken, die al een lange tijd lopen en sporadisch komen er nieuwe opdrachten bij, al dus spr. De situatie is zelfs zodanig gewor den, dat tal van bedrijven een begin maken met het ontslag niet alleen van de kern van vakbekwaam ma- chinepersoneel, maar ook zelfs van functionarissen van de staf. Vrijwel alle asfaltmachines staan stil en nog circa 20 procent van de cemcntbeton- machines zijn nog in werking, zo be sloot hij. Op de tweede dag van de 35ste jaarvergadering kwam ook het twee de ontwerp voor de collectieve ar beidsovereenkomst voor het bouw bedrijf ter tafel. De voorzitter van de bond, de heer J. P. A. Nelissen, wilde toegeven, dat men het niet iedereen voor honderd procent naar de zin kan maken, maar niets za worden nagelaten oi te zor gen, dat de CAO voor ieder aanvaard baar is. Dat het verschil tussen de lo nen van de nieuwe regeling en de thans betaalde in een grootte van twintig tot der ig procent zou liggen kon de voorzittei niet geloven. Een der afgevaardigden had dit n.l. voor een bepaald bedrijf becijferd, daarbij opmerkend, dat dit zonder doorbere kenen de nekslag voor de kleine on- dernemei kon zijn Bij de besprekin gen was men er van uitgegaan, zo voegde de voorzitter er nog aan toe, dat loonsanering voorop moest staan en niet loonsverhoging en hij geloof de dat men in deze opzet was ge slaagd Wanneer men het eens is over deze CAO, dan heeft de bond de ge dachten en de harden vrij om over de tweede fase, die van doorberekening, te gaan denken. Dit is evenwel een kwestie, die overal in het land an- ders ligt, aldus d<- bondsvoorzitter. wel alle vakken ongunstiger. Het aantal leraren in de wettelijk verplichte vakken bedroe,, op 15 sep tember 1956 8.569 (1P55: 7,909), waar onder 2.003 (1955: 1.637) onbevoegde (23 Van de aangestelde docenten was .in 1956 evenals in 1955 61 on bevoegd. Het tekort aan bevoegde leraren kan voor 1956/'57 becijferd worden op 1.572 docenten (1955/'56 '.289). Het gemiddeld a tal leerlingen per klasse steeg van 20,5 in 1954 tot 21,2 in 1956; 37 van alle klassen telde 25 of meer leerlingen (1954: 33 De 146 handelsavondscholen telden in september 1956 19.236 leerlingen (1955: 19,260). Hier steeg het aantal leraren van 1.309 in 1951 tot 1,660 in 1956. Het percentage mbevoegde leraren en on bevoegd gegeven lessen daalde van

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5