CaiebeSou/fcant: ES Macmillans besprekingen met Adenauer Adenauer maakt zich zorgen Duitse defensie-zorg Indonesische Nationale Raad afgekondigd Romance van een Britse pianist en een prinses Israël vierde negende verjaardag Bankoverval in Princenhage op klaarlichte dag DONDERDAG 9 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14102 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAI'Xi PAPENURACH1 32 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: il et. p. man. Telefoontjes 1.50. I t De Britse premier, Harold Macmil. lan, en bondskanselier Adenauer van West-Duitsland hebben woensdag hun besprekingen van twee dagen beëindigd. Zij zijn het „volledig" eens over de bedoelingen en motieven van het nieuwe dipomatieke offensief van de Sowjet-Unie, zo heeft een woordvoerder woensdag in Bonn verklaard. Kardinaal Wyszynski te Rome Kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, is gisteravond in Rome aangekomen. Bij zijn aankomst op Rome's hoofd station werd de kardinaal geestdriftig toegejuicht door een grote menigte belangstellenden. Hij werd officieel welkom geheten door hoge prelaten van het Pauselij ke secretariaat van staat. Het lag in de bedoeling de door de Italiaanse re gering gereserveerde wagon, waarin de kardinaal met zijn gevolg had plaats genomen, te doen stoppen te genover de officiële wachtkamer. Dit mislukte, daar deze wagon te veel naar achteren in de trein was gelegd. Toen de trein stilstond, ontstond hier door enige verwarring ondei het pu bliek, zodat de ontvangst spontaner verliep. Het gedrang van televisie mensen, fotografen en nieuwsgierigen was zo groot, dat de politie slechts met moeite een pad voor hem kon banen. Bij de uitgang van het station stond een auto van het Vaticaan, waarom heen zich eveneens een grote menig te had verzameld. Toen de kardinaal naar de auto schreed, klonk uit de menigte een luid applaus op, hetwelk de kardinaal beantwoordde door meh zijn hoed te wuiven. Geen motie van afkeuring De Assemblée van de West-Euro- pese Unie heeft de motie van afkeu ring verworpen, die twaalf leden hadden ingediend tegen de snelle goedkeuring, welke de raad van mi nisters had verleend aan het voor nemen van Groot-Brittannië tot ver mindering van de Britse troepen sterkte op het Europese continent. Weliswaar spraken zich 31 leden van de Assemblée vóór de motie uit en 27 tegen bij 10 onthoudingen, maar de reglementair voorgeschreven meerderheid bij stemming over een motie van afkeuring werd niet be haald. Om de motie aangenomen te krijgen zouden er 45 stemmen voor moeten zijn uitgebracht, n.l. de meer derheid van het aantal leden, dat de Assemblée telt en dat 89 bedraagt De aanbeveling van de Assemblée, zoals vervat in het rapport Fens, werd daarop met kleine amende menten aangenomen met 39 tegen 7 stemmen, bij 19 onthoudingen, gro tendeels van Britse afgevaardigden. In de aanbeveling, die behalve aan de zeven regeringen ook is gericht tot de parlementen van de zeven bij de West-Europese Unie aangesloten landen, staat onder meer, dat West- Europa, onder de huidige omstandig heden, een absoluut minimum aan landstrijdkrachten van dertig devi- sies moet hebben, uitgerust met tak- tische kernwapens. Macmillan en Adenauer zijn het ook eens geworden over diplomatieke actie op dit gebied en over nauwe samenwerking bij de beantwoording van de recente Sow jet-nota's en brieven aan de Britse en de West- duitse regering. Zij zijn het evenwel niet eens ge- worden over de terugtrekking van de Britse troepen uit Duitsland. Adenauer had erop aangedrongen, dat de Britten hun troepen niet ver der zouden verminderen, dan op het ogenblik het geval is, maar Macmil lan wilde daar niet aan. Zoals bekend, gaan de Britten hun verdediging geheel op kernwa pens baseren. Macmillan wees er Adenauer op, dat Engeland vier di visies in West-Duitsland zal handha ven met toegenomen vuurkracht, verkregen door modernere wapens. West-Duitslands militaire leiders zijn bezorgd over de verdediging van de kwetsbare Noordduitse vlakte bij een eventuele Russische aanval. Zij willen daar zoveel mogelijk conven tionele strijdkrachten gelegerd heb ben. Elke vermindering daarvan in dit gebied, zou het „Navo-schild" waarachter het „zwaard" van de atoomrepresaille gezwaaid zou kun nen worden in gevaar brengen, aldus redeneren de Duitsers. Zij willen elke noodzaak vermijden om vooruitge schoven. gebieden in West-Duitsland te moeten ontruimen. Pas over een jaar zullen de ze ven Westduitse divisies in het Navo. defensiesysteem kunnen worden in geschakeld. Pas dan, aldus de Duit sers, zal men het terugtrekken van de Britten kunnen compenseren. De zaak-Roehm De 71-jarige getuige Bergmann, ad judant van de SA-leider Roehm, heeft woensdag bij de openbare behande ling van de rechtszaak tegen de oud- SS-generaal Dietrich en de oud-SS- kolonel Lippert te München meege deeld, dat hij in de bewuste nacht in een hotel te Wiessee bij München sliep, waar ook Roehm en andere SA- leiders verbleven, toen hij om zes uur 's ochtends wakker werd van ge schreeuw. Hitier en een SS-man kwamen zjjn kamer binnen. Op de vraag wat er aan de hand was, kreeg Bergmann ten antwoord, dat hij was gearresteerd. Met andere arrestanten werd hij naar een keuken geleid en vandaar naar de gevangenis Stadelheim, waar later zes SA-leiders zijn gedood. Bergmann zei niet te weten, waar om hij niet met de andere adjudan ten van Roehm is omgebracht. Jacob Fuchs, een vroegere majoor van de SA, die nu 75 jaar is, ver klaarde woensdag dat op 23 juni 1934, een week vóór de Roehm-af- faire, een aantal SA-leiders op het kasteel Ansbach ten Noorden van •München in het. geheim vergaderd had. Daar was door een generaal van de SA, Günther von Obernitz, een plan ontwikkeld om de macht in handen te nemen, desnoods zonder Hitier. Soekaruo's plan De indonesische regering heeft woensdagavond de noodwet tot in stelling van een „Nationale »aad" af gekondigd. Deze raad vormt een on derdeel van het door president Soe- karno ontworpen plan tot „redding van het land". In de wet is bepaald, dat de raad onder leiding zal Komen te staan van de president, die tevens, na raadple ging van het ..abinet, beslist over de benoeming en het ontslag van de le den. De te benoemen leden zullen af komstig zijn uit functionele groepen van de maatschappij, zoals landbou wers, arbeiders intellectuelen, zaken lieden, Islamietische godgeleerden, katholieken, protestanten, vrouwen en jeugdorganisaties en de initiatief nemers van de onafhahkelijkheids proclamatie. Ned. missionaris verongelukt Een auto, bestuurd door een Neder landse geestelijke, is in Luxemburg, na tegen een boom gebotst te zijn, in een ravijn gestort langs de weg van Hosingen naar Marnach. Door. de schok werd één der inzit tenden van de auto, de 53-jaar oude missionaris, pater A M. Brink afkom- tig uit Bloemendaal, uit de wagen ge slingerd en op slag gedooa. De andere inzittenden, onder wie de psychiater-neuroloog L. H. M. Uiter- waal uit Overveen, werden ernstig gewond. Kroestsjef veranderde het stelsel in vier uur Dinsdag heeft de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Nikita Khroetsjew een rede van vier uur gehouden voor de Opperste Sowjet en het voltallige partijpresidium over de drastische veranderingen in het Russische economische stelsel. Op de foto ziet men KhroeStjew op het spreekgestoelte. Voorts zullen in de raad worden opgenomen figuren, die geacht wor den deskundig te zijn op het gebied van provinciale vragastukken, alsme de civiele en militaire autoriteiten en ministers, wier lidmaatschap van de raad noodzakelijk wordt geacht. In de wet is echter niet aangege ven uit hoeveel leden de faad zal bfe- staan. In een toelichting op de wet wordt gezegd, dat „een ip.tionale raad ver eist is voor het kanaliseren van de as piraties van de groeiende krachten in de maatschappij, die voortdurend in beweging zijn en in de bestaande instellingen geen behoorlijke uitlaat kunnen vinden". Onze aardappelen waren goed De Verenigde Naties hebben er woensdag hun spijt over uitgedrukt, dat de Nederlandse zending poot- aardappelen, welke als gift aan Hon garije was aangeboden, niet door Hongarije is gebruikt, omdat de aardappelen besmet zouden zijn met het aardappelaaltje. De wereldorganisatie maakte te vens bekend, dat proeven uitwezen, dat de pootaardappelen geenszins geinfecteerd waren, zoals de Honga ren beweerden. In een brief aan de secretaris-generaal van de V.N. schreef de Nederlandse afgevaar digde mr. C. W. A. Schürmann, dat de Nederlandse regering fel protest wenste aan te tekenen tegen de hou ding en beslissing van de Hongaarse regering. Duitse luchtreiziger leverde geen besmetting Naar *vij van de zijde van de Qua rantaine van Amsterdam en de ge neeskundige dienst van de KXJVI. op Schiphol vernemen, hebben beide diensten thans vastgesteld, dat een aan pokken lijdende Duitse luchtrei ziger geen besmetting heeft opgele verd. De uit Hamburg afkomstige passa gier was, zoals is gemeld, op 20 april, komende uit het Midden-Oosten, in Rome in een vliegtuig gestapt, dat hem via Amsterdam naar Londen had gebracht. Vier dagen later ging deze passagier per vliegtuig van Londen via Amsterdam naar Hamburg. Nadat hij daar was aangekomen bleek het dat hij aan pokken leed. Het Britse ministerie van volksge zondheid gaf een officiële waarschu wing uit en zowel van Britse als Ne derlandse zijde werden onmiddellijk maatregelen genomen. De passagiers van de vliegtuigen, waarmede de Duitser had gereisd, werden op de hoogte gesteld, het grondpersoneel op Londen Airport en op Schiphol werd onderzocht en tijdelijk onder medisch toezicht gesteld. Na het verstrijken van de incubatietijd van ongeveer twee weken heef* men kunnen con stateren, dat de Düitser anderen niet heeft besmet. H. M. Koningin Juliana zal op 12 juni de opening verrichten van het 13e internationale gemeentencon gres, dat van 12 tot 18 juni zal wor den gehouden. De opening vindt plaats in de Haagse Ridderzaal. Zweedse koning kwam er tussen De 25-jarige Robin Douglas-Home, een neef van de graaf van Home, lei der van de conservatieven in het Brit se hogerhuis, heeft gedongen naar de hand van de 23-jarige prinses Marga- retha, kleindochter van koning Ou- staaf VI Adolf van Zweden. Maar zijn schriftelijke aanzoek is zes weken geleden (voorlopig) afgewezen in een brief van prinses Sibylla, de moeder van Margaretha, waarin zij de wen sen van koning Gustaaf tot uitdruk king bracht. Dit is thans officieel meegedeeld door de grootmeester van het Zweed se koninklijke huis, graaf Carl.Rein- hold von Essen, naar aanleiding van berichten in de Britse pers over deze romance tussen de jonge Zweedse prinses en haar Engels' vriend, die als reclame-agent in zijn onderhoud voorziet en 's avonds als jazz-pianist optreedt in een bekend Londens ho tel. Prinses Margaretha was reeds in 1952 geruime tijd in Engeland geweest om de taal te leren en in 1956 keerde zij als volontair in ien ziekenhuis naar Londen terug „om haar Engels op te halen". Volgens de Britse pers werd zij echter door koning Gustaaf teruggeroepen, toen bleek, wat Lon den voor de jeugdige prinses zo bij zonder aantrekkelijk maakte. De jongeman schreef hierna een Moskou en de kernproeven Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat de Sowjet-Unie gisteren in ongunstige zin heeft gereageerd op het recente Britse voorstel tot voor tijdige registratie, beperking en uit eindelijke staking van kernproeven. De Russische afgevaardigde Zorin zei op de ontwapeningsconferentie in Londen, dat men met dat voorstel zelfs niet tot een tijdelijk staken van de proeven kwam. De Sowjet-Unie heeft er onlangs op aangedrongen de kernproeven tijdelijk geheel te sta ken. brief naar het Zweedse hof met het vermelde negatieve resultaat. In een officieel Zweeds communiqué wordt er de nadruk op gelegd, dat koning Gustaaf prinses Margaretha niets heeft verboden. „Hij gaf de prinses slechts de raad zich zeer zorgvuldig op zulk een ernstige beslissing te be raden," aldus een communiqué van de opperkamerheer des konings. „De gehele kwestie heeft een zeer onschuldig karakter gehad, het soort van belevenis, dat overal ter wereld tussen twee jonge mensen kan voor komen", zo werd daar nog mondeling aan toegevoegd. i In Tel Aviv is een grootse militaire parade gehouden op de negende verjaardag van Israëls onafhankelijkheid. De bovenste foto laat zien hoe oen vrouwelijke eenheid van het Israëlisch leger ln de parade meemar- scheerde. Op de onderste foto ziet men een eenheid van de marine marcheren voorbij een ere-tribune, waarop we v.l.n.r. herkennen: de Israëlische staf-chef generaal Mosje Day an, premier David Ben Goerion en twee militaire leiders. De parade, welke is gehouden, werd gadegeslagen door een half miljoen toeschouwers. Het voormalig verzet Zuid-Holland, verenigd in de organisatie van dezelf de naam, heeft het plan opgevat in Rotterdam te komen tot de oprich ting van een centraal Rotterdams verzetsmonument, dat een eigen plaats moet krijgen naast het alge mene monument voor de gevallenen en het koopvaardijmonument en ge wijd aan de eigen gesneuvelden. De gedachten gaan daarbij uit naar een gedenkteken van materiaal, dat onze natuur biedt, nl. zwerfkeien, waar van onze voorouders hunnebedden en grafkelders bouwden. Een symbolisch aantal daarvan kan worden bijeen gevoegd in kruisvorm, in het hart ruimte vrijlatend voor een herden- kingsvuur en geplaatst ergens aan de boorden van de Maas. Het materiaal is niet duur, het vervoer zal niet veel kosten en het geheel kan rusten op een dunne betonnen vloer. De rang schikking zal de indrukwekkend heid moeten helpen, zo meent men van dit plan. Om dit monument te kunnen ver wezenlijken is onder ere-voorzitter- schap van burgemeester mr G. E. van Walsum het comité „Centraal Rot terdams Verzetsmonument" gevormd en reeds is een eerste bijdrage van 10.000 bijeen. BUIT F. 5000,- In het filiaal van de Nederlandse Handelmaatschappij te Breda, een bijkantoor, dat gevestigd is in de wijk Princenhage, is gistermorgen om- streeks negen uur een overval ge-1 man ontkendek-tTvan de"verval*te pleegd door een tweetal manen, die» weten. Ook de tweede man is in het met een auto arriveerden. Een van de twee mannen werd 's middags in de bossen rond Turn hout gearresteerd. Het was de 29-ja- rige J. van S. uit Borgerhout. Hjj was in het bezit van 4000 gul den en de contactsleutel van de auto. Deze auto bleek te zjjn gestolen. De Een van de inzittenden van de auto ging de bank binnen en vroeg aan de juffrouw, die hem open deed, 500 Belgische francs te willen wisselen. Daar de filiaalhouder nog niet aan wezig was, verzocht de juffrouw de man even plaats te nemen, hetgeen hjj deed. Zodra de heer Janssen, de filiaalhouder, arriveerde, verzocht de man opnieuw de 500 Belgische francs voor hem te willen wisselen. De heer Janssen haalde uit een lade van zijn bureau al het aanwezige kas geld en kreeg toen plotseling een re volver onder zijn neus geduwd met de opdracht het geld dat hij in de hand had, in een enveloppe te steken. Nadat hij dit had gedaan, dwong de overvaller hem het geld af te geven. De heer Janssen moest hierna met het gezicht tegen de muur gaan staan, waarop de man het gebouw verliet en met zijn mededader in de auto _lch snel uit de voeten maakte. De buit bedroeg 5.008, De heer Janssen die volkomen overstuur was, heeft de politie laten opbellen die onmiddellijk een onder zoek instelde. bos opgemerkt, doch hij kön niet wor den gearresteerd. Plaatselijk wat regen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te S 11.15 uur). VEEL BEWOLKING Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Nergens nachtvorst en morgen overdag iets hogere temperatuur. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. 10 Mei zon op 4.57; onder 20.21; maan op 16.22; onder 3.03. Hoogwaterstanden 10 Mei v.m. n.m. i2.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARUS Het weer in ons land komt nu steeds meer onder invloed van de- tfuvwa pressies, die van de oceaan in de1 BORDEAUX richting van Frankrijk en Engeland I GRENOBLE koersen. Wolkenvelden van deze sto- NICE ringen drongen gisteren het zuiden i BERLIJN en westen van het land binnen FRANKFORT Daarvoor waren in deze streken de MÜNCHEN minimumtemperaturen van de afge- ZURICH lopen nacht overal belangrijk bo-1 GENEVE ven het vriespunt. In het noord- LOCARNO oosten van het land bleef het een1 WENEN groot deel van de nacht nog helder I INNSBRUCK en in verband daarmede kwam daarROME op vele plaatsen nog zware nacht- vorst voor. Aangezien er de komen de nacht in het gehele land veel be wolking aanwezig zal zijn, wordt geen nachtvorst meer verwacht. De temperaturen overdag daarentegen lopen door de bewolking slechts lang. I zaam op, mede ook omdat hier en idaar wat regen zal vallen. AJACCIO MALLORCA weer temp. motregen 4 C. regen 10 onbew. 9 regen 7 regen 9 regen 10 zwaar bew. 8 licht bew. 14 regen 15 half bew. 15 zwaar bew. 15 onbewolkt 9 onbewolkt 11 onbewolkt 9 licht bew. 11 half bewolkt 13 onbewolkt 15 onbewolkt 11 onbewolkt 13 half bewolkt 17 regen 12 20 Korreltje Vergaren is een kunst, maar bewa ren een grotere.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1