De Ringel'mgschat SPOOK-KANO De minister van Justitie geeft voornemens voor betere gevangenisbewaking te kennen Woningnood moet voor 1965 verdwijnen Vacantiekampen voor katholieke meisjes in het buitenland DONDEFOAG 0 MEI 1957 DE Ï.EIDSE COURANT PAGINA 9 Ontsnappingen in de Tweede Kamer De minister van Justitie heeft ge antwoord op schriftelijke vragen die hem waren gesteld door de leden der Tweede Kamer Vrolijk en Wttewaal van Stoetwegen In verband met de recente ontsnappingen uit gevange nissen en in verband me de ont snapping van .de Zwarte Ruiter" in het bijzonder. Aan de heer Vrolijk heeft de mi nister medegedeeld, dat hij na -ijn onderzoek naar de oorzaken van de recente ontsnappingen gaarne zal overwegen of de resultaten van dit onderzoek en de daaruit te trekken conclusies voor mededeling aan de Kamer dan wel aan de commissie van justitie in aanmerking kunnen worden gebracht. Hij kan vóór de resultaten van het onderzoek bekend zijn op dit punt geen toezeggingen doen Naar aanleiding van de vraag van jonk vrouwe Wttewaal van Stoetwe gen over de mededeling van de of ficier van Justitie in Den Haag, dat de directie van de penitentiaire in richting te Scheveningen geen blaam treft bij de ontsnapping van „de Zwarte Ruiter" en dat de ontsnap ping moet worden gezien in verband met het huidige stelsel, merkte de minister op, dat de betrokken offi cier van justitie met „het huidige stelsel" niet heeft bedoeld het hui de vraag of het verantwoord <s iemand, die in eerste aanleg tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld en daarna ter beschikking van de re gering gesteld is. hangende het ho ger beroep wordt opgenomen in *en inrichting voor geestelijk gestoor den. die uiteraard minder beveiligd is dan een strafgevangenis. Plaatsing, zo merkt nij op, m een inrichting voor geestelijk gestoorden geschiedt niet op grond van de ge pleegde feiten en de opgelegde straf fen en maatregelen, doch uitsluitend op medische indicatie. Een zodanige medische indicatie was in het onder havige geval aanwezig. Een andere vraag is, of de moge lijkheid bestaat om. met behoud van het karakter van psychiatrische in richting, te komen tot een betere be veiliging van het gesticht Met betrekking tot hetgeen dien aangaande wordt verricht, werden reeds bij de begrotingsdebatten o de Eerste Kamer mededelingen gedann Samenvattend wordt nog medege deeld, dat In het gehele Haagse com plex een volledig en goed voorbe reid onderzoek op contrabande heeft plaats gehad. Voorts worden voor zieningen getroffen om de Interne beveiliging der afzonderlijke gestlch ten te vergroten, waarbij er met na- PATER LAETL'S HIMMELREICH O.F.M. OVERLEDEN. Op tachtigjarige leeftijd is in Al verna bij Wijchen overleden de zeer- eerw. pater Laetus Himmelreich, uit de orde der Franciscanen Pater Lae tus (Johannes Antonius) Himmel reich werd op 29 november 1886 in Alkmaar geboren. Hij trad in 1908 in by de Franciscanen en werd in 1915 tot priester gewijd. Hij heeft zich alom bekendheid verworven door zijn vertalingen van het Oude en Nieuwe Testament uit de oorspron kelijke tekst. Eén der vogels in de Louise Hal heeft zojuist de laatste „hand" ge legd aan het dicht-metselen van het nest in een holle boom. Zijn vrouw tje zit hierin thans opgesloten en krijgt op geregelde tijden door de kleine spleet in het metselwerk haar voedsel toegediend. Inderdaad.... een vrij vreemd ge drag tussen beide echtelieden! Maardit is nu eenmaal usance bij de Roodsnavel Tokvogels een Afrikaanse vertegenwoordiger van de Neushoornvogels. De a.s. moeder is nu veilig opge- borgen en kan onbevreesd haar leg- sel (waarvan wij uiteraard de groot, te niet weten) bebroeden. Als straks de jongen in staat zijn de eigen vleu gels uit te slaan zal het uit klei op getrokken metselwerk verbroken worden. Deze gecompliceerde broedgewoon. me naar wordt gestreefd het psveho- dige penitentiaire behandel ingssys- patensiel zoveel mogelijk afgezon- steem, doch veeleer de opsluiting van! derd te houden van de andere on-, te is thans voor het derde achtereen ernstige misdadigers, die bovendien derdelen. Tenslotte hebben deze volgende jaar in de Louise Hal gade in meerdere of mindere mate gees- voorzieningen tevens betrekking on te slaan; een boeiende gebeurtenis, telijk gestoord zijn, in een voor dit I de buitenbewaking van het gehele die ongetwijfeld bewondering voor doel niet adequaat beveiligd gesticht. complex. I de vogelwereld afdwingt! In zoverre vindt de ten aanzien van - de onderhavige uitlating door de minister in de Eerste Kamer geuite veronderstelling, bevestiging in dit ambtsbericht Voorts komt de minister terug op T.b.c. geconstateerd in'75000 woningen per jaar is noodzakelijk „Effatha" te Voorburg' In het christelijk instituut voor doofstomme kinderen „Effatha" te Voorburg is bij 11 kinderen lichte be smetting met tbc geconstateerd. Dit kwam aan het licht na een doorlichting waarbij een der leerlin gen in lichte mate bleek besmet en dadelijk werd afgezonderd. Verder onderzoek bracht toen aan het licht dat nog tien andere kinderen besmet waren, zij het gelukkig niet in ern stige mate. De 11 kinderen zijn thans opgeno men in het zeehospitium te Katwijk. Een ernstige aanvaring op de Waal even boven Tiel heeft gistermiddag het leven gekost aan de 18-jarige Duitse matroos J. L. De opvarende boten „Salf Vier" en „Salf Veertien" die naast elkaar lagen en geladen waren met bomen, zijn in aanvaring gekomen met de radersleepboot „Harpen Zeven", die een sleepschip achter zich had. Bij de aanvaring werd de gehele raderkast met op bouw van het schip gerukt. Op de raderkast bevond zich op het fatale moment de 18-jarige matroos. Men neemt aan, dat de jongeman te water is geraakt en is verdronken. De aanvaring veroorzaakt een ra vage, zodat de rijkspolitie te water, en later de rijkswaterstaat maatrege len moesten nemen, opdat de scheep vaart voort kon gaan. De „Harpen Zeven" was afkomstig uit Ruhrort en was op weg naar Rot terdam. BIJ AUTOBOTSING GEDOOD. Bij een botsing tus.cen twee per sonenauto's, gisteravond omstreeks 6 uur op de Helvoirtseweg te Vught nabij café De Vossenklem, is de zes In 1965 is het effect te verwachten de het bij de replieken onverant- van het grote aantal geboorten in de woordelijk dat het publiek steeds jaren 1945 en 1946 en dat betekent, maar wordt voorgehouden dat aldus verklaarde minister Witte gis teren in de Eerste Kamer, dat in dat jaar het woningtekort moet zijn in gelopen. Een bouw van minstens 75.000 woningen per jaar zal daarom noodzakelijk zijn. Hoewel voor 1956 werd gehoopt op een inlopen van het tekort aan woningen van 20.000 stuks, blijkt dit inlopen slechts 11.000 te hebben be dragen, doordat het aantal huwelij ken in dat jaar groter is geweest dan oorspronkelijk werd geschat. De minister stelt zijn hoop nu op een aantal systemen voor massabouw van houten huizen terwijl er tevens overleg gaande is voor het verlenen van vrijstelling van dienstplicht voor bouwvakarbeiders. Sprekende over de financiering zei de minister, dat daar thans het „ac cent der moeilijkheden" komt te lig gen. Wanneer deze moeilijkheden aanhouden zullen ingrijpende maat regelen niet kunnen uitblijven, aldus minister Witte. De heer Kraay vanger (KVP) noem- IN MAART: 7000 huizen. In maart 1957 zijn volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 6.909 woningen gereed gekomen. Dit betekent, zo deelt het. ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid mede. een nieuw re cord. Nooit tevoren werden in maart zovele woningen opgeleverd. (Hoog ste maartcijfers: voor de oorlog (1925) 4.750; na de oorlog (1952) 5.239. Ook voor het eerste kwartaal van 1957 kan een recordcijfer worden geboekt. In dat tijdvak werden 19.208 en twintigjarige sportleraar J U. uitin*euwe woningen opgeleverd Den Borch om hei leven gekomen. I 7 777 meer dan in de eerste drie Hij is door onbekende oorzaak net maanden van 1956. zijn auto op het linker weggedeelte gekomen en daarbij in bots'ng ge komen rnet de auto van prof Kaag uit Tilbutg. Deze laatste liep slcb-ls lichte verwoningen op, maar zijn chauffeur, J. van Dijk, uit Oister- wijk, kreeg een hersenschudding en ernstige kneuzingen in de borstkas. Hij werd naar het ziekenhuis in Til burg overgebracht. Hr. Ms. O 21 bij afmeren beschadigd Dinsdagmiddag is bij liet afmeren van de onderzeebootsteiger in de ha ven van Den Helder Hr. Ms. onder zeeër O 21 vrij ernstige schade aan de lanceer installatie toegebracht. particulier initiatief het woningte kort in drie jaar tijds zou kunnen elimineren, hoewel spr. de oplossing van het vraagstuk ook niet kon vin den in overheidsbedrijven. De minister was het daarmee eens doch richtte zich in felle bewoordin gen tot de heer Reyers (CH) om diens bewering dat de regering de woningnood zou laten voortduren „om politieke redenen". „Dit is een mate van onbehoorlijk heid die ik in dit college niet had verwacht, het is meer dan erg", 'ZO sprak de minister woordelijk, „het is een kwalijke uitspraak dat de rege ring niet alles zou doen om zo spoe dig mogelijk een einde te maken aan de woningnood". In de (verkeerde) bus geblazen Deken G. L. Veeger, pastoor van de St. Georglus-kerk te Almelo, heeft de verrassing van zijn leven beleefd, toen hij de offerblokken le digde, waarin de vastenoffers verza meld waren. In de bus bevonden zich vier briefjes van 1000 gulden. Omdat het vastenoffer bestemd is voor het diocees, werd ook het be drag van ƒ4000 aan Utrecht overge maakt. Vermoedelijk is de royale gift echter bestemd voor het restauratie fonds van de St. Georgiuskerk, dat deken Veeger door de parochie zal worden aangeboden ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest. Zolang de schenker zijn bedoelingen niet nader kenbaar heeft gemaakt, blijft het bedrag ter beschikking van de aartsbisschop. ONGEVAL MEI DODELIJKE AFLOOP. Gisteravond omstieeks kwart over zes is te Jutphaas eer ernstig ongelu* gebeurd, dat aan de landbouwer Van B. uil IJsselstein het leven neeft ge kost. Op genoemd tijdstip naderde uil de richting Utreen» een personen auto; bestuurd door de 18-j-«rig3 G. S M uit Benschop de Prof Aaiber- sestraat te Jutphaas Uit de richt'Pg IJsselstein Kwam tezelfdertijd, njden- de op het fietspad de landbouwer Van B op zijn bromfiets. De automobilist wilde de opri: van de brug daar ter plaatse oprjden, doch door de grote snelheid van zijn vagen vloog hij uil de bocht en ot ste tegen de bromfietser aan. De bromfietser Van B werd over het schrikhek langs het fietspad gewor pen en kwam op de berm van het Amsterdam-Rijnkanaal terecht. De man was op slag du.od De politie s:ell een onderzoek naar het gebeurde in. Het Nederlands Ziekentriduum te Banneux wordt gehouden van vrijdag 10 tot dinsdag 14 mei. In totaal zul len 190 zieken per ambulances, auto's en bussen vervoerd worden. Er zullen groepen deelnemen uit Noord-Bra bant, Haarlem, Rotterdam, Utrecht en Gelderland. Predikant van het triduum is ka nunnik L. van Winkel uit Tongeren. 60 Verpleegsters, helpsters en bran cardiers, allen uit Nederland, zullen zirh wijden aan de verzorging van de zieken gedurende de reis en tijdens het verblijf te Banneux. Dr. Olieslagers uit Maastricht heeft de leiding op zich genomen voor het medisch gedeelte Naar aanleiding van dit triduum zal er zondag 12 mei een bedevaart uit Nederl. naar Banneux vertrekken, de pelgrims zullen ich daar vereni gen in gebed met de zieken. Mgr. H Bemelmans, deke.n van Heerlen, zal als gedelegeerde van de bisschop van Roermond op 12 mei 's middags de plechtige ziekenzegening verrichten Het Maagdenkoor uit Gendt (Gel derland) zal de bedevaart opluiste ren. De Wereldfederatie van de Vrou welijke Katholieke Jeugd, heeft voor haar leden de mogelijkheid gescha pen een vacantie In het buitenland door te brengen. Zij weet, dat de jeugd van reizen en avontuur houdt en vooral gesteld is op ontmoetingen op internationaal niveau. in drie landen worden kampen ge organiseerd: Italië Duitsland en Frankrijk. In Italië zal men in de omgeving van Turijn van 28 juli tot 4 augus tus kunnen genieten van de Dolo mieten. Een prachtige omgeving met bergen, valleien en meren Overdag worden excursies gemaakt terwijl s avonds zang en folklore op het pro gramma staan De pensionkosten be dragen 14.000 lires. maar hierin zijn niet de excursies begrepen. Hengelkaarten worden duurder Prettiger voor de schatkist dan voor de vele duizenden hengelaars is het bericht dat de hengelakten duurder worden. Met ingang van 1 juli a.s. zal de prijs van deze kaarten, tot nu toe 0.50 bedragende, worden gebracht op 1.50. Begroot wordt dat deze verhoging een bedrag van bijna 400,000 zal op brengen. Nylon-kraaiennest Het is gebleken, dat niet al-< leen de dames belangstelling hebben voor nylons. Ook eenj kraai in Hoogeveen heeft daar voor interesse getoond. Een dame uit Hollandscheveld i kocht in maart 1.1. in Hoogeveen een paar nylons, liet ze keurig verpakken, maar verloor hen pakje op weg naar huis. Hoe ook <j gezocht werd, het pakje kwam niet te voorschijn, ook niet bij 5 de gevonden voorwerpen op het politiebureau. Toen een mevrouw in Hooge- veen dezer dagen bezig was met de schoonmaak, kwamen ook de< schoorsteenvegers. Er bleek een 1 kraaiennest in de schoorsteen te< zitten, dat werd verwijderd In het nest: het verloren geraak- te pakje met de nylons, die "t dienst hadden gedaan als wand- bekleding voor het kraaiennest. (96) frrt.rikdniïmt/.'VtïïiKelm- fenhtHmafdtschitmofi mandiSmkmiwi.omli T Van 3 tot 11 augustus organiseert de FMJFC in Bcndorf aan de Rijn niet ver van Koblenz, een kamp. Men kan tochten maken langs de Rijn. de Moezel en de Lahn. Verder staat op het program een bezoek aan Keulen, Bonn en Rüdesheim. De prijs (vollidig pension mét excur sies) bedraagt 65 DM. Als standplaats in Frankrijk heeft men gekozen Caen. Hiervoor kunnen zich inschrijven meisjes van 15 tot 20 jaar, voor een verblijf van een week, n.l. van 24 tot 31 juli. De pensionkosten bedragen per dag 800 fr. en ruw geschat is de prijs van alle excursies tezamen 4500 fr. De groepen, die zich willen inschrij ven hiervoor, moeten vergezeld zijn van een leider. Het program is voor een groot deel gewijd aan sport, waarmee de ochtend gevuld zal zijn, 's middags maakt men excursies, ter wijl de avonden met zang en folklo re doorgebracht worden. De meisjes zullen een bezoek brengen aan Beveux. Lisieux, de kust langs het Kanaal. Rouen en de Mont St Michel waar zij een nacht en een hele dag doorbrengen De inschrijvingen voor deze va- cantie-kampen geschieden vó6r 15 juni. Inlichten hieromtrent zijn te ver krijgen bij het secretariaat van de FMJFC, Stationsplein 15, te Utrecht. Aetherklanken HILVERSUM L 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.25 Marinierskapel. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw.. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Orgelspel. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11-30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus. muz. 12.53 Tulpenrallye. 13.00 Nws. 13.15 Concertork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio 14.25 Meisjeskoor. 14.45 Gram. 15.10 Voordr. 15.30 Metropole- ork. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Gram. 16.25 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 1745 Tulpenrallye. 18.00 Stemmen van overzee. 18.00 Stemmen van over zee. 18.15 Fanfare-ork. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber 19.10 Regeringsuitz.r IndistrialisatieIII. Rubriek Verklaring en toelichting. 1920 Regeringsuitz. Emigratie ru briek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Werkvacantie voor vluchtelingen, rep. 19.40 Cello en piano. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21.00 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS- ber. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10,20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 2240 VPRO 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avon turen met kinderen, caus. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Gram. 10.30 Orgel en zang. 10.55 Voor de kleuters. 11.15 Fluit en piano. 11.35 Gram. 12.00 Lichte muz. 1230 Land- en tuinb. meded. 12-33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Wed. en gram. 13.25 Orgel en zang. 13.55 Beursber 14.00 Solistenkwart. 14.30 J. C. Bloem 70 jaar. 14.50 Gevar. progr. 16 00 Gram. 16.20 Critisch be luisterd. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Instr.kwart. 17.50 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Roemeens ork. 18.40 De puntjes op de i, caus. 18.50 Voor de kinderen 19 00 Feest in Blijdorp, klankb. 19.20 Ronde v. Nederland. 19.30 Wat geloven Vrijzinnig Protes tanten?, caus. 19 50 Ber. 20.00 De 11 millioenste Nederlander, caus. 20.10 Filmrubr. 20 20 Voordr. en muz. 20.35 Ronde van België, caus. 2C.45 Leven uit een beginsel, caus- 21.00 Dansmuz. 21.40 Leert uw landgeno ten kennen 22 10 Buitenl. weekover- zzicht. 22.25 Dansmuz. 22.40 Zorg om de mens, caus 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. DE DOOR WILLIAM BYRON MOWERY 8). Toen Eric Norman opstond en haar hoffelijk de gemakkelijke bureau stoel aanbood, gevoelde Joan diepe schaamte over wat zij zojuist gedaan had. Het scheen zo vals en verraderlijk de man te bedriegen, die van haar hield en haar vertrouwde. Sedert hij naar Lac L'Outre ge komen was als commandant van het Sulteena-gebied, was Eric haar vriend geweest, de beste, die zij bezat. Hij had aangeboden haar studiegeld te betalen en trachtte haar op alle wijzen 't leven te veraangenamen; de omgang met hem, iemand van ont wikkeling en beschaving, was het enige lichtpunt in het saaie en een zame leven op Lac L'Outre, vol toe nemende' armoede en zware zorgen En als loon vo^r dat alles had zij hem than* vpi-raden: want d^r die sleutel te stelen, had zij niet enkel de vriend bedrogen, maar zijn positie bij de bereden politie in gevaar ge bracht. De ontvluchting van een van moord verdachte zou een onmiddel lijk onderzoek van hogerhand ten gevolge hebben, en dat was op het ogenblik het ergste, wat Eric overko men kon. Zijn promotie stond op het spel, hij verwachtte binnenkort tot sergeant bevorderd te worden en er was alle kans, dat hij het dan spoedig tot inspecteur zou brengen, wat zijn liefste wens was. Haar daad van van avond zou dat alles bederven, want bij de strenge bereden politie was een dergelijke fout voldoende om iemands toekomst te vernietigen En Eric had vijanden, die iedere fout van hem zouden uitbuiten. Doch hoezeer haar geweten haar kwelde ten aanzien' van Eric, de plicht tegenover Alan Laramie ging i voor, dat wist ze Zij was aan haar eer I verplicht, Alan uit Lac L'Outre weg en in veiligheid te brengen, ongeacht het gevaar voor haarzelf en anderen. Norman zette zich op een punt van het bureau en stak een sigaret op. „Zo, kind, Laramie heeft je dus niet opgegeten My bijna. Waarover heb je gepraat?" „Ik wilde hem alleen wat opvro lijken", zei Joan achteloos. „Hij zit vreselijk in de put Hoor eens" ze sprak met enige stemverheffing, op dat Alan het zou kunnen horen „hij is doodmoe en als je dat gang licht wat lager draait, valt hij mis schien in slaap". „Dat is een goed idee. Ik wilde, dat de arme kerel wat slaap kreeg". Hij liep de gang in en nam de pe troleumlamp van de muur. Joan hoorde hem zeggen: „Ga liggen en probeer tenminste wat te rusten, Laramie, als je niet slapen kunt". Alan had Joan's wenk begrepen en maakte er handig gebruik van om tijd te winnen, opdat hy mijlen van Lac L'Outre weg kon zijn vóór zijn ver- dwiining ontdekt werd. „Hoe kan ik rusten, voor de dui vel", snauwde hij uit zijn cel, „als jij elke vijf minuten je hoofd om de hoek steekt en van die medelijdende mma's binnenlaat om me aan te ga- ~en? Ga weg! Laat me met rust" 1 „Best", kalmeerde Norman, „ik zal wegblijven en je krijgt geen bezoek meer. Als je iets nodig hebt, roep je maar. Goede nacht". Joan hoorde de brits kraken, ter wijl Alan zich erop uitstrekte. Een gevoel van opwinding maakte zich van Joan meester, toen Norman de lamp naar het kantoor bracht. De gang was nu duister en niemand kon Alan uit het raam zien klimmen het zou wel een vol uur duren voor Eric weer ging kijken en zou ont dekken, dat de cel leeg was. Norman lachte tegen haar. „Je hebt een nieuwe bijnaam, Joan „medelijdende mina" Maar je had moeten horen, welke namen hij mij gegeven heeft Dat jongmens heeft een radde tong; hij is niet alleen de beste vechter die ik ooit bezig heb gezien, maar beslist een taal kundig genie". Met een potlood spelend, zon Joan op een list om Eric enige minuten uit de politiepost weg te lokken Norman trommelde op tafel, sloeg haar gade en vroeg eindelijk: „Ben je nog steeds overtuigd van zijn onschuld, kind, na je gesprek met hem?" „Ja", zei Joan beslist. „Ik stond vlak tegenover hem in de winkel, toen hij tot de ontdekking kwam dat zijn goud verdwenen was en hij speelde geen comedie. Die onbekende op de Sulteena heeft hem bestolen, en die onbekende is het, die Grindley vermoord en beroofd heeft". Norman ging niet verder op de zaak in. Met een blik op zijn arm bandhorloge, zei hij „Joan, het is half elf en je hebt een vermoeiende dag achter de rug. Zou je niet naar bed gaan?" Zo gewoon mogelijk vroeg Joan „Loop ie een eindje met me mee, Eric? Het is zo donker buiten en mis tig". „Ik kan hier onmogelijk weg. Joan". Hij gaf haar een zaklantaarn uit zijn bureau. „Neem die, kind". De lantaarn bracht Joan van haar stuk. Haastig verzon zij iets anders. „Om je de waarheid te zeggen, ik ben bang voor die kerels buiten, Eric. Ze zijn in een gevaarlijke stemming, vanavond Zij schreeuwden scheld woorden door mijn raam: en toen ik hierheen kwam, heeft die ruwe Battu Ducharme aan de haven maar het zal wel zo'n vaart niet lopen". Norman greep zijn hoed. „Waarom heb je dat niet dadelijk gezegd? Ik kan het gebouw eigenlijk niet verlaten, want als die kerels me zien weggaan, zouden drie minuten voor hen genoeg zijn om binnen te slui'=-n en Laramie door de tralie- deur heen met kogels te doorzeven. Dan zou ik de eerste en enige „lynch partij" op mijn geweten hebben, die ooit bij de bereden politie plaats had. Maar ik zal een klein eindje met je meegaan en buiten wachten, tot ik licht op je kamer zie". Hij stak zijn dienstrevolver in de holster en voerde haar de politie post uit, in de nevelige duisternis. Terwijl ze het pad opliepen hin derde het Joan, dat zij deze dienst van Norman moest aannemen. Elke vriendelijkheid, die Kij haar bewees, deed haar bij hem dieper in de schuld staan. Elke hulp, die zij van hem aannam, was een nagel meer in haar Vond zij het zo er?? Een dood kist? Trouwen met Eric, die zo veel van haar hmld en zo goed voor haar was? Die zij achtte en graag mocht lijden? ZU wist. dat zij Eric niet liefhad; tenminste riet met de liefde, die voor een huwelijk nodig is, en ztf had hem tot dusver steeds afeewezen. Diep in haar hart wist zij. dat zy nooit „ja" moest zeggen. Maar er waren ogen blikken van moedeloosheid en wan hoop, waarin het nuchtere verstand haar zei, dat ze zich gelukkig mocht achten als zij zo'n man krr>eg als Eric NormanEn nu dit. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11