Audiologisch Centrum te Nijmegen geopend K.L.M. gaat Charles Lindberg eren DINSDAG 7 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Mieke Bouman doctor honoris causa te Groningen Katholieke aannemers en patroons vergaderen Na de erepromotie van mevrouw M. S. BoumanVan den Berg, die maandagmiddag in de Rijksuniversiteit te Groningen plaats vond, nam de nieuwe doctor honoris causa in de Senaatskamer gelukwensen in ontvangst. Op de foto ziet men prof. mr. P. S. Gerbrandy, die zijn gelukwensen aanbiedt. Geheel links staat de heer Bouman. Heilzame uitbreiding van r.k. universiteit Gistermiddag is op „Heiendaal", het centrum der medische faculteit van de R.K. Universiteit, door mgr prof. dr R. R. Post, voorzitter van de raad van bestuur der St. Rad boutstichting, het audiologisch cen trum voor wetenschappelijke behan deling van doofstommen, officieel ge opend en aan het bestuur der stich- tiug St. Radbout akademisch zieken huis overgedragen. In het gebouw waren onder meer aanwezig leden van het curatorium, onder wie dr. J. P. A. Hoefnagels, het bestuur van de senaat der R.K. Uni versiteit met de rector magnificus, dr D. van Eek, de procurator van de St. Radboutstichting, dr A. van der Werf, bestuurders van verschillen de faculteiten, dr W. Weeberg, ge neeskundig inspecteur der volksge zondheid in Gelderland, mgr C. van Overbeek, directeur van het doof stommen instituut te St. Michiels gestel en verscheidene professoren. Prof. dr R. Post zal in dit insti tuut de belichaming van de opvat ting dat onderwijs en onderzoek moeten samengaan. Met dit audiolo gisch centrum is nu de medische fa culteit verrijkt met eeninstituut waar research en praktische toepas sing van de verworven kennis ten goede kunnen Komen aan de patiën ten die aan doofstomheid lijden. Tot heil de patiënten. Dit instituut, dat beschouwd mag worden als een superkliniek, waar fi- sioloog en psycholoog samenwer ken, moge de patiënten ten goede ko men. Spreker huldigde dr J. P. A. Hoefnagels, mgr C. van Overbeek en de rector-leraar A. van Uden uit St. Michielsgestel, alsmede prof. dr J. A. H. Vendrik, hoogleraar in de medi sche fisica, die de stuwkrachten zijn geweest bij de totstandkoming van dit instituut. Ook dankte hij de architect, ir. J. van der Laan die de bedoelin gen van de deskundigen, een huis van stilte te bouwen, voortreffelijk heeft uitgevoerd. De doofstommen zullen hier de vruchten kunnen plukken van een jonge wetenschap, de audiologie Hierna droeg spreker het bestuur van het nieuwe centrum over aan notaris H. C. W. van Schaik, voorzit ter van het bestuur van het St. Rad- Bij VAN NELLE: Hamster-aankopen 1956 werken nog steeds door De hamsterinkopen, die tegen het eind van 1946 door het publiek ge daan zijn, hebben het bedrijf van de wed. Van Nelle n.v. een gevoelige terugslag doen ondervinden. Aldus en verslag voor de gisteren 'gehouden algemene aandeelhouders vergadering. Niettemin kan het 900 man tellende personeel op volle kracht blijven werken en zou men er wel 100 man bij kunnen gebrui ken. Ook de kauwgomfabriek ont wikkeld zich goed en levert reeds groeiende resultaten. Naar aanleiding van het rapport over het verband tussen roken en longkanker en het gebruik van de „filter-tipped" sigaret, haalde de di rectie een onlangs verschenen rap port aan, dat door de Amerikaanse consumentenbond was samengesteld „Hoe moeilijker het is rook via een filter uit een sigaret te trekken, des te meer tabak moet in de sigaret worden gedaan om dezelfde smaak als bij een „gewone" sigaret te be houden. Uit de filtersigaret komt volgens het rapport niet minder teer omdat er zwaardere en goedkopere tabak in verwerkt is. Zodoende ge bruikt men in Amerika de „filtertip" om de prijsstijging van de fijnere soorten tabak op te heffen". bout akademisch ziekenhuis. Deze zeide in zijn antwoord, dat hij dit ge bouwtje beschouwde als een der we tenschappelijke kleinodiën van de medische faculteit. Het bestuur zal in samenwerking met alle deskundige hoogleraren nauwgezet dit instituut beheren. Prof. Vendrik prees eveneens de oprichters van het centrum, dat spr. een eerste centrum in Nederland noemde met een outillage al hier aan wezig. Spreker dankte de Radboudstich- ting en het curatorium, dat niet ge aarzeld heeft grote uitgaven te doen voor de kostbare apparaten, welke hier te vinden zijn. In het bijzonder dankte hij ir A. Peutz, fysisch techni cus en specialist in de akoestiek, voor diens we enschappelijke adviezen. Aan het eind van de bijeenkomst bezichtigde het gezelschap het nieuwe gebouw, dat voorzien is van geluid dempende muren en deuren. ONTDEKKING OP AANDEELHOUDERS VERGADERING. In de algemene vergadering van R.S. Stokvis en Zonen heeft zich een merkwaardig incident voorgedaan. Een der aandeelhouders constateerde n.l., dat het winstsaldo op de verlies- en winstrekening enige tonnen ho ger was dan het saldo op de gede tailleerde verlies- en winstrekening. De voorzitter zeide na bestudering van een en ander, dat hij tot schrik en ontsteltenis moest constateren, dat een drukfout in het jaarverslag was geslopen, welke niet tijdig was gecorrigeerd. Jeugdige misdadigers te Barneveld „lenen" auto Wagen vernield; man aangereden Twee jeugdige personen hebben gisteren het Barneveldse politie-ap- paraat in beweging gezet, door er met een personenauto vandoor te gaan, iemand aan te rijden en de auto to taal te vernielen. Omstreeks half twaalf gistermor gen, terwijl de heer J. Kamphuis uit Barneveld stond te praten, stapten de jongelieden in zijn auto, die even verderop geparkeerd stond. Zij startten de motor, gaven vol gas en verdwenen. De verbouwereer de eigenaar stelde zich onmiddellijk in verbinding met de rijkspolitie te Barneveld die de gehele dag met de zaak bezig is geweest Tot nog toe echter zonder resultaat; de daders zijn spoorloos. De personenauto is in de avond, zeer zwaar beschadigd, teruggevon den in een doodlopende weg, enkele kilometers buiten Barneveld. Men neemt aan, dat de auto met zeer ho ge snelheid door deze zandweg is gereden, over de kop is geslagen en vervolgens tegen een boom tot stil stand is gekomen. Wij vernemen voorts, dat de po litie te Amersfoort de jongelieden gesignaleerd zou hebben. Zij zouden een onderofficier hebben aangere den, waardoor deze zwaar werd ge wond. De Amersfoortse politie wens te hierover nog geen inlichtingen te verstrekken. Bij het spelen raakte gisteren in Muss el kanaal te water het 6-jarige dochtertje Hetty van schipper Blau- wichel uit Groningen. Nadat het kind op het droge was gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Te vergeefs heeft men nog enige tijd kunstmatige ademhaling toegepast. Dc-7c „Zwarte Zee" vliegt 23 uur zonder tussenlanding van San Diego naar Parijs PRIJSVRAAG Naar wij vernemen zal de KXJML op 22 en 23 mei a.s. een zeer bijzon dere vlucht uitvoeren, welke voor de burgerluchtvaart uniek zal zijn. Zo wel in Nederland door de K.L.M. als in Californië door de K.L.M en de Douglasfabrieken worden thans voor bereidingen getroffen voor een vlucht zonder tuss nlanding van „Lindbergfield", het vliegveld van San Diego, naar Le Bourset bij Pa rens, een afstand van bijna 10.000 km, die, afhankelijk van de weers omstandigheden, in ongeveer 23 uur kan worden afgelegd. Deze vlucht, welke tevens de af- leveringsvlucht is van de vierde DC- 7C „Zwartt Zee" van de KLM, is te gelijkertijd bedoeld om het pioniers werk van Charles Lindberg, die pre cies dertig jaar geleden alleen en in een eenmotorig vliegtuigje de Oce aan overstak van New York naar Parijs, te eren. Op 10 mei 1927 is Lindberg met zijn „Spirit of St Louis" van San Diego vertrokken. Zijn vlucht over de Rocky Mountains naar St. Louis duurde 14«4 uur. Op 12 mei zette hij zijn tocht voort en ruim 7 uur later landde hij in New York Ruim een week bleef Lindberg in New York, de laatste hand leggende aan zijn voorbereidingen en wachtend op gunstige weerberichten voor zijn Oceaanvlucht. Verschil In tijd. Op 20 mei 1927 vertrok de „Spirit of St Louis" om 8 uur des morgens uit New York en op 21 mei arri veerde Lindberg na 33 uur vliegen, omstreeks 10 uur in de avond op Le Bourget waar hij met groot enthou siasme door tienduizenden werd ver welkomd.. Lindberg had van San Diego af een totale vliegtijd van 55 uur laten noteren. Om Lindberg te eren vertrekt de „Zwarte Zee", waarvan de heer J. Stroeve gezagvoerder is, van San Diego, waar de „Spirit of St Louis" destijds door de Ryanfabrieken werd gebouwd. De weersomstandigheden vormen een belangrijke factor voor de vlucht van deze KLM-machine. Daarom zal bij het uitzetten van de route ge bruik worden gemaakt van een Ne derlandse vinding, de zgn. „Minimum Flightpafch", welke reeds een aantal jaren wordt toegepast. Zij maakt het mogelijk, rekening houdend met de heersende winden, de kortste route voor wat de vliegtijd betreft, te vinden. De kortste verbinding tus sen San Diego en Parijs, over de aardbol, dus wat afstand betreft, voert over de zuidpunt van Groen land. Prijsvraag. Het ligt in de bedoeling, dat de „Zwarte Zee" op 23 mei op een der gelijk uur in Parijs aankomt, dat de tien passagiers, waarvan de namen nog niet bekend zijn, de Europese premier van de Warner Bros-film „The Spirit of St. Louis" met James Stewart in de hoofdrol, in Parijs zullen kunnen bijwonen, terwijl de bemanning bij de Nederlandse pre mière in het Citytheater in Amster dam op de 23e 's avonds, aanwezig zal zijn. Verscheidene luchtvaartpioniers, niet alleen uit Nederland, maar ook uit het buitenland, zullen op de avond te Amsterdam anwezig zijn. In samenwerking met genoemde filmmaatschappij organiseert de KLM een prijsvraag in veertien landen van Europa en waarschijnlijk ook in Zuid-Afrika, waarbij aan alle bezoe kers, die in de gewone voorstellingen de film komen zien. een formulier wordt uitgereikt, waarop zij in korte bewoordingen ontwikkeling en be tekenis van de burgerluchtvaart kunnen omschrijven. In elk land wordt als hoofdprijs een retour per Douglas DC-7C voor twee personen naar New York en een verblijf van een week in New York in april 1958, beschikbaar gesteld- Bjj de opening van de vandaag en morgen in de Rivièrahal te Rotter dam te houden 35ste algemene ver- gadering van de Nederlandse katho lieke aannemers- en patroonsbond heeft de voorzitter, de heer J. P. A. Nelissen, de invloed van het over heidsbeleid op de omvang van de productie ter sprake gebracht. Hij zei, dat de opdrachtgevers aan twee beperkingen gebonden zijn, nl. de koopkracht, waarover zij kunnen be- j schikken, en de benodigde toestem ming van de overheid om die koop kracht aan te wenden ten bate van de activiteit in de bouwnijverheid Spr. was van oordeel, dat ongetwij feld bij de woningbouw moeilijkheden zullen optreden omdat tegenover de zorg van de centrale overheid, de woningwetbouw veilig te stellen, geen centraal georganiseerde zorg staat van de problemen ten aanzien van de particuliere bouwers om de be nodigde kapitalen aan te trekken. Hij pleitte voor het ontstaan van bemid delende organen, die nuttig werk zouden kunnen doen. Bondsvoorzitter Nelissen bracht voorts de maatschappelijke ordening van de bedrijfstak ter sprake. Alvo rens de houding te bepalen van de- ondernemers in het bouwbedrijf te genover de overheid, ging spr. eerst na, welke taak aan beide is toebe deeld. De publiekrechtelijke bedrijfs organisatie is geen specifiek katho lieke uitvinding. Anderen hebben daaraan medegewerkt. De bond heeft zich, uit principiële overwegingen, steeds een voorstander van de nieu we bedrijfsorganisatie getoond, doch deze overwegingen worden door an deren, die van een ander standpunt uitgaan, niet gedeeld. Spreker wilde evenmin verhelen, dat het idealisme in eigen kring voor de P.B.O. in de loop-der jaren misschien wel is gaan tanen. Hij kon het niet anders zien dat het in ctis land steeds verder in staats-dirigistische richting gaat, ten zij een publiekrechtelijk georgani seerd bedrijfsleven kans ziet op eigen terrein het heft in handen te nemen en nieuwe gezonde impulsen te ver schaffen. De bond zal, vooral met het oog op de P.B.O. moeten beschikken over mensen met een uitgebreide kennis, die aldus opwegen tegen de wat hij noemde „beroepsspelers", die de bond steeds meer op zijn weg ontmoet. „Dit vereist een geleidelijke verheffing van onze stand, een op hoger peil brengen van de algemene ontwik keling vam de jongere generatie". Het plan is daarom opgevat om een fonds te stichten voor een katho lieke middelbaar-technische opleiding voor aannemers. De Nederlandse bevolking heeft vorig jaar gemiddeld per hoofd rond 40 kilo vlees gegeten. Dat is ongeveer evenveel als in 1955 en 2 kilo meer dan in 1954. Dit wordt meegedeeld in het jaarverslag van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf over 1956. Of de, overigens geringe, stijging van het vleesverbruik in de naaste toekomst zal kunnen worden gehandhaafd, is niet te voorspellen, gezien de huidige koopkracht-beperkende maatregelen der regering, aldus dit verslag. Het bedrijfschap is tot de conclusie ge komen, dat 1956 voor de slagers geen ongunstig jaar is geweest. Gisteren trok een rijdend museum door Utrecht, dat werd gevormd door een parade van gemeentelijke dien sten en vervoerbedrijf. De drie kilo meter lange stoet trok onder grote belangstelling van de burgerij langs de Utrechtse singels. Na afloop van de tocht was er een ontvangst ten stadhuize. Er brandt in de plantsoenen langs de singels een feestverlichting, waar bij ook het heden aan het verleden is gekoppeld door het gebruik van gloeilampjes, TL-verlichting, vetpot jes, flambouwen, gasfakkels en ben gaals vuur. 's Avonds werd in Tivoli de burger dag gehouden, waar o.a. het woord werd gevoerd door burgemeester Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Advertentie Busongeluk Zwijndrecht DIEPGAAND ONDERZOEK Mr. J. E. Visser, officier van justitie te Utrecht, heeft een diepgaand on derzoek gelast naar de oorzaak van het vreselijk busongeluk bij Zwijn drecht, dat aan zes arbeiders het leven heeft gekost. Er zal een scherper controle komen op het vervoer van arbeiders in dik wijls primitieve busjes en vracht wagens. Het onderzoek is er vooral op ge richt na te gaan of het werken op de tanker dusdanige vermoeidheid bij de bestuurder van 't busje, G. Wieringa, ten gevolge heeft gehad, dat hij bij het rijden door slaap is overmand. Over deze kwestie zijn tot dusver tegenstrijdige verklaringen in omloop bij de verschillende arbeiders. Zeker is wel, dat het vervoer primitief was. Bovendien is het bekend, dat de ar beiders de chauffeurs vaak aanzetten tot meer snelheid om eerder thuis te zijn of uit een onderling race-element. De toestand der zwaargewonden is momenteel vrij redelijk. Het levens gevaar is bij allen inmiddels geweken. GEEN LUCHTVERONTREINIGING MEER IN INDUSTRIECENTRA Het probleem van de stofversprei- ding in de industriecentra heeft de geleerden al jaren bezig gehouden. Dagelijks gaan tonnen stof de lucht in en sommige fabrieken verspreiden zelfs zeer gevaarlijke stoffen. Een machinefabriek heeft in samenwer king met het C.T.L-T.N.O. een ap paraat ontwikkeld, waarmee men het probleem van de luchtverontreiniging bijna geheel hoopt te ondervangen. De kosten van het nieuwe appa raat, de eléktro-statische hatte-stof- vanger, zullen ongeveer 30 pet van de conventionele filters bedragen, waarmee soms enkele miljoenen wa ren gemoeid, terwijl de benodigde ruimte ongeveer 3 pet. zal zijn van die welke tegenwoordig door een der gelijke installatie wordt ingenomen. Het drukverlies wordt merkbaar ho ger, maar het vangst-cijfer komt tus sen de 99 en 99,7 pet., aldus werd medegedeeld door ir. A. H. de Haas van Dorsser, hoofd van de afd. ont wikkeling, basis technieken en basis processen van het C.T.L-T.N.O. DE NEDERLANDSE RONDVLUCHT Voor de door de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart georganiseerde Nederlandse rond vlucht, die op zaterdag en zondag 12 mei a.s. zal worden gehouden, heeft zich het record aantal van 60 deelnemers opgegeven. Zij zullen met in totaal 27 sportvliegtuigen het par cours vliegen dat van Hilversum via de luchthaven Rotterdam. Teuge en Teriet naar Texel voert. Onderweg moeten de sportvliegers navigatie- opdrachten uitvoeren, terwijl zij bo vendien nauwkeurig op tijd moeten vliegen. Een deel van de opdrachten ontvangen ze pas in de lucht van bestuurders van auto's, die eerst moeten worden opgespoord. Zaterdagavond komen de vliegers Wederom prima tulpen in Haarlem Het houdt maar niet op. Nadat men de vorige week de tulpenexperts al met hoofdpijn naar huis had laten I gaan, kreeg meu maandag in het Kre- lagehuis opnieuw een stortvloed van j tulpen te verwerken; heerste er voor- al 's middags een drukte van belang en kreeg men verschillende bijzonder mooie aanwinsten te zien. Naast de tulpen waren er ook heel mooie gla diolen. Een der meest opmerkelijke nieuwe tulpen vonden we de elt. Showgirl, een sport uit Chappaqua van Rijn- veld, Hillegom, die qua kleur hele maal n;et op de moedersoort gelijkt. Romig geel aan de buitenzijde met zachtrood getekend- vlammen en strepen en fel rode tekening aan de binnenzijde. De naam is ook bijzon der gelukkig gekozen, hij geeft het wezen van deze tulp goed weer. Daarnaast zagen we zaailing 60, een enkele late tulp met prima vorm, stand en stenge1 en met een kleur geel zó diep, als men slechts zelden ziet. Rhodesia is een rode aanwinst met bloemen zo sterk als leer. De kloeke blauwe 424 met zilverachtig grijze rand zag e. ook heel goed uit. De prima rode All Round, King Geor ge max en Lilac Aimable heel apart van tint deze laatste zagen we van P. v. Riesen Zn, Voorhout. De typisch getinte Scaramouche, een bruinrode, geel g 'streepte sport uit Golden Harvest, brach* Eugène v. d. Schoot, Hillegom nogmaals voor het voetlicht. Een goed gevormde Aristo- crat-parkiet zagen we van G. v. d. Marei, dit in tegenstelling tot Berla- ge, de tot nu toe getoonde parkiet uit Aristocrat. Buitengewoon mooi waren de zaailingen weer van D. W. Lefe- ber Co, Lisse. De vlammend-rode Greigii Margeret Herbst, de rode, geel gerande Oriëntal Splendour met prachtig getekende kruid, en de rode Bokhara. De grillig gevormde viridi- flora-zaailingen met de groene stre pen trokken eveneens sterk de aan dacht. Pimpernel, fris kersrood met groene strepen vonden we met Cher ry wel de mooiste. Daarnaast stond nog een fraaie donkergele aanwinst, ontstaan uit een kruising van Shang hai darwin. Het sierlijke knolgewasje Tritonia, en wel de variëteit Oranje Delight was er in prim, kwaliteit van C. van Truijver, Uitgeest. De diepblauwe iris Wedgwood Ideal etaleerde G. Hommes, Heiloo, mèt zijn rose gla diool Jetty van Waveren, die duide lijk Colvillei-bloed in de aderen heeft. Over de gladiolen gespreken: C. S. van Dobben de Bruijn jr, Noordwijk, bracht de grootbloemige primulinus grarudiflorus Sandman's Bell, fris ro- serood met witte keel en lange tak, de wit gemerkte lila-purperen Schaff- hausen en de grappige kleine Bo Peep met sterk gekartelde rand. Van Joh. Captein, Heemstede, zagen we een vaas gemengde primulinis gla diolen en Konijnenburg Mark, Noordwijk, die al zo vele prima gla diolen op de markt heeft gebracht was voor het eerst in dit seizoen pre sent en met prima kwaliteit ook! Daar stond o.m. de bekoorlijke lila Presto met lichte keel, de slanke, elegant gebouwde tak van Summer Fairy, rood met donkerrood merk, de witte, geel getekende Fledermau=!, de grap pige Queens Page, wit met donker rood merk, de fraaie Bon Ton en Friendship en nog enkele andere va riëteiten. Op het gebied der Freesia's liet M. C. van Staaveren, Aalsmeer, iets héél aparts zien: de variëteit prof. Blaauw, met een ongelooflijk mooie bilauwe tint. Een uitloper in de Freesia's! bijeen in hotel Bloemink te Apel doorn waar tijdens de jaarlijkse sport vliegersreünie o.a. de Willem van Graftbokaal en de kampioensprijs '56 zullen worden uitgereikt, de laatste aan de heer A. L. Bruijs uit Bergen op Zoom. Zondag wordt op Texel een lan dingscompetitie gehouden. Na afloop wordt daar de uitslag bekend ge maakt en worden de prijzen uitge reikt. De hoofdprijs is een K.L.M.- retour Rome. De sportvliegersreünie telt ruim 100 deelnemers. Heden ontmoette verleden in Oostelijk Flevoland Bij het droogvallen van de nieuwe polder Oostelijk Flevoland zijn vijfhonderd meter buiten de Ringdijk van Roggebotsluis naar Elburg de resten boven water gekomen van een naaldbos, dat daar eeuwen geleden een oppervlakte van minstens tien hektare moet hebben beslagen. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat juist op de plaats waar de oude stronken van een 40 cm. hoogte uit de klei opsteken, een nieuw bos is geprojekteerd. Foto: dwalend door het nieuwe land trof de fotograaf dit scherpe contrast: de laarzen van een nijver lid van het twintig-eeuwse dijkleger naast een verweerde boomstronk van eeuwen oud....

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6