EN TRALIE Winststijging 12 pet. bij Kon.Shell Goede koor- en solozang te Alphen a. cL Rijn Raad van Nieuwkoop sprak over geruchten Teddington-Holland DINSDAG 7 MEI 1957 np r/srmtre rwTPsvr PAGINA 2 Ondanks het Midden-Oosten Het nettoresultaat van de Konink- Ujke/ShelI-groep over 1956, na aftrek van belastingen, beliep 179.528.055 pd.st., tegenover 159.992.265 pd.s.t in 1955,, hetgeen een toeneming betekent van 19.535.790 pd.st. of 12 pet., zo wordt in het jaarverslag der N.V. Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij medegedeeld. Het nettoresultaat vertegenwoor digt een rendement van 15 pet. van de gemiddeld geïnvesteerde kapita len, welk percentage weinig verschilt van dat over de laatste jaren. Uit het netto-resultaat over 1956 werd aan de beide moedermaatschap pijen 41.133.525 pd.st. aan dividend uitgekeerd; het resterende deel ad 138.394.530 pd.st. werd niet uitge keerd, doch bestemd vor kapitaal uitgaven en bedrijfskapitaal in de komende jaren. De resultatenrekening van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij over 1956 vermeldt aan Wegenbouw ondervindt weerslag versobering Massaal ontslag De bestedingsbeperking in de we genbouw heeft voor een van de groot ste weg.enbouwfirma's, de Konink lijke Maatschappij Wegenbouw te Utrecht tot gevolg gehad dat deze maatschappij reeds ongeveer achthon derd man personeel heeft moeten ont slaan. Deze mensen zijn, voorzover ze niet ten laste van de werkloosheids fondsen komen, aangewezen om naar het buitenland te gaan waar ze ge makkelijk werk kunnen vinden. Inmiddels dreigen de consequen ties van deze maatregelen: De ar beidsvoorwaarden schijnen in het buitenland zeer gunstig te zijn voor dit in Nederland opgeleide per soneel. De vrees is niet denkbeeldig, dat men de geschoolde arbeidskrach ten, die thans verdwijnen, wanneer het het eigen land straks weer wat beter gaat, niet terug zal krijgen. Ook de wegenbouwmaatschappijen, die straks in eigen land onvoldoende werk zullen vinden om hun kostbare machinerieën draaiend te houden en om hun personeel te kunnen behou den, trachten contracten te verkrij gen in het buitenland. De Koninklij ke Maatschappij Wegenbouw richt zich in dit verband tot Duitsland, België, Iran en Irak. Ook van de zijde van de Nederlandse Basalt Maatschappij te Zaandam en van vele kleinere maatschappijen komen soort gelijke klachten over slapte in het bedrijf en over ontslagen. De toe komst voor de wegenbouw in ons land ziet er niet rooskleurig uit. Minister Staf overweegt de vlieg basis Deelen in de zomermaanden zo min mogelijk te laten gebruiken door straaljagers. De vakantiegangers op de Veluwe zullen dan niet voort durend gestoord worden door de hin derlijke vlieggeluiden. Er zou dan een regeling getroffen moeten wor den om de operationele squadrons elders te stationeren. Op de Veluwe staat 50 procent van alle zomerhuisjes in Nederland en een miljoen Nederlanders brengt hier j zijn vakantie door. Dit staat vermeld in een schrijven gericht aan de mi nister van oorlog en de Staten-Gene- raal door de gemeenten Arnhem, Apeldoorn en Ede. Het bestuur van het nationale park Hoge Veluwe en de Gelderse V.V.V. hebben reeds eerder protesten ingediend. baten 312.395.159 (v.j. /-2ö 1.746.398). De lasten bedroegen ƒ3.485.135 aan algemene kosten en diversen (v.j. 2.065.111) en het winstaandeel voor directie en commissarissen beliep ƒ3.601.933 (v.j. ƒ5.598.782). Het netto resultaat was groot ƒ305.308,092 (v.j. ƒ244.083.045). De totale opbrengst van verkopen en andere inkomsten is met 270 mil joen pd.st. tot 2.321 miljoen geste gen. De opbrengst van de verkoop op zichzelf, dus na aftrek van omzetbe lastingen, is met 13 pet. toegenomen. De kosten (exclusief omzetbelas ting enz.) waren 15 pet. hoger dan in het voorafgaande jaar. Deze stijging was vooral merkbaar in het laatste kwartaal van het verslagjaar, toen wegens de moeilijkheden met het Suez-kanaal zeer grote uitgaven moesten worden gedaan voor olie aankopen en voor het charteren van tankschepen Benoemingen ten Hove H. M. de koningin heeft met in gang van 1 september 1957 benoemd tot haar particulier secretaresse jonkvrouwe C. E. B. Röell, hofdame van Hare Majesteit. De koningin heeft voorts met in gang van 1 september 1957 benoemd tot haar particuliere secretaris mr J. van der Hoeven te Haarlem. Jonkvrouwe Röell is hofdame van H. M. de koningin en sedert 1945 werkzaam aan de afdeling sociale zerg van het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis, waarvoor zij nog enige werkzaamheden zal blij ven verrichten. Mr Van der Hoeven is op 27 de cember 1912 in Amsterdam geboren, studeerde rechten in Leiden en ves tigde zich in 1936 als advocaat en procureur in Haarlem, waar hij de advocatenpraktijk thans met mr F. van der Goot en mr J. C. Smithuysen uitoefent. Hij is gehuwd en heeft vijf kinderen. No 513. Horizontaal: 1. gem. in N. Brab. met schoenfabrieken, 4. zij tak Douro, 7. grote deur, 9. van streek, 10. wereldtaal, 11. gravure, 15. onbeperkt, 18. gelijk, 19. alleen zang, 20. beeld (Gr.). Verticaal: 1. wel, 2. mild, vrijge vig, 3. kever, 4. bolrond vruchtje (spreektaal), 5. steunbalk in een mo len, 6. karakter, 8. gem. in N. Brab., 12. bloem, 13. graafwerktuig, 14. lusthof, 16. ik (Lat.), 17. streling. Oplossing morgenavond. Oplossing No 512. Horizontaal: 1. Jacobijn, 8. Delos, 10. op, 12. lik, 13. we, 14. nop. 16. eer, 17. voorma lig, 18. ork, 19. Ide, 20. Ot, 21. ale. 23. en, 24. steel, 26. Veendam. Verticaal: 2. A. D., 3. cel, 4. olie molen, 5. bok, 6. ijs, 7. konvooi, 9 tergend, 11. poort, 13. weide, 15. pok 16. Eli, 21. Ate, 22. eed, 24. Sem, 25. la. SCHAKING VAN 17-JARIG MEISJE. Omdat de 27-jarige musicus uit Voorschoten, op 3 maart van dit jaar een 17-jarig meisje had geschaakt, stond hü nu terecht voor de Haagse politierechter. Zonder medeweten van haar moeder had het meisje met het plan van verdachte ingestemd om met een gehuurde boot enkele dagen te gaan varen om zodoende de door de stiefvader van het kind verboden verhouding met de musicus te kunnen voortzetten. De verdachte vond dat er geen aangename stemmine heerste bij zijn meisje thuis en om ziin geliefde hier uit te helper» had hij hof plan van de schaking bedacht. Het was hun bedoeling geweest om na dit avon tuur te kunnen trouwen. De officier van justitie vond het een ernstig feit en eiste een gevan genisstraf van vier maanden, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter veroordeelde de ver dachte tot een gevangenisstraf van twaalf weken, waarvan elf weken voorwaardelijk, met aftrek en een proeftijd van drie jaar. De verkering is inmiddels uit.... zo vertelde ver dachte. JONGEN DRONK TE VEEL. Tot een boete van f 25.met twee weken voorwaardeliike gevangenis straf en een proeftijd van drie jaar veroordeelde de Haagse politierech ter een 19-jarige viseer te Katwiik aan Zee. Deze was od de avond van de 25e fabruari van dit iaar door een politieman gezien, terwijl hit in ken nelijke staat van dronkenschap ver keerde. De agent had hem mee wil len nemen, maar verdachte had zich danig verzet en zelfs van zich afge slagen. De verdachte was niet ver schenen. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van drie weken, waarvan twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. AL TE HARDHANDIG. Voor de Haagse politierechter stond terecht een 52-jarige electri«ch lasser te Lelden. Deze had op 18 de cember 1957, terwijl hij van zijn werk naar huis fietste, twee jongens zien vechten en hij had zich toen geroe pen gevoeld om tussenbeide te ko men. Toen namen de jongens het ech te voor elkaar op en scholden hem uit. Hij nam hier geen notitie van en stond nog even met een kennis te praten, toen één der jongens aan zyn fiets trok. „Ik werd daardoor zó kwaad, edelachtbare", zei de ver dachte. „dat ik die jongen een klap wilde geven. Ik raakte hem echter net met mijn vingertoppen op zijn wang". „En wilt u nu vertellen dat die jongen daar een hersenschudding van heeft overgehouden?", vroeg de politierechter. De man bleek van die hersenschudding echter niets af te weten. Medici hadden het bewezen. De officier eiste ƒ40.— of tien da gen. De politierechter veroordeelde de man voor mishandeling tot een boete van ƒ25.of vyf dagen. ERNSTIGE AÜTOBOTSING, WAARBIJ MEVR. PRIESTER- BOUWMEESTER WERD GEDOOD. Een chauffeur uit Leiden stond gisteren voor de LeicLse kantonrech ter terecht, omdat hij in de avond van 2 oktober 1956 op de smalle Val- kenburgseweg met een vrachtauto en aanhangwagen zonder deugdelijke reminrichting had gereden, tevens stond een autobestuurder terecht, omdat hü met zyn volkswagen met 40 km. snelheid op die smalle weg had willen passeren, waarby hy door de aanhangwagen werd gegrepen. De koppeling stond scheef en een ern stige botsing ontstond. Een der in zittenden van de volkswagen, mevr. L. PriesterBouwmeester, uit Kat- wyk werd zo ernstig gekwetst, dat zy spoedig overleed. Een agent van politie, verklaarde dat het levens- gevaarlük was op die smalle boch tige weg met grote snelheid te ry- den. De officier, die het een zeer ernstige verkeersovertreding vond, een overtreding die een dodelyk ongeluk veroorzaakte, eiste tegen 3 weken hechtenis en intrekking van het rübewys voor de tyd van 1 jaar met een proeftyd van 2 jaar en te gen de ander 60 boete of 20 dagen. Mr. Sprey, vond het ook een ernstige overtreding, er zyn fouten gemaakt, op die smalle weg; 5 25 meter was passeren haast niet mogelyk, maar men had gedacht, ik kan er nog wel langs, wat een misrekening was ge weest. Hy vond het een zware straf voor de chauffeur uit Leiden. Daar zü'n werkgever hem een onbetrouw baar chauffeur acht, was hy niet meer gehandhaafd. Daarom vroeg hij clementie Er waren ook nog wiel rijders op de weg geweest, waarvoor hy had moeten uitwyken. De kan tonrechter veroordeelde de vracht autochauffeur tot 150 boete of 30 dagen, met intrekking van het rij- bewijs voor de tijd van 1 iaar voor waardelijk met een proeftyd van 1 jaar. De andere werd vrygesproken. 5 MAANDEN GESPIJBELD. Een arbeider uit Rijnsburg stond terecht wegens een zeer ernstige óvertreding van de leerplichtwet In 5 maanden n,l, van okt. tot en met febr. 1957 had zijn dochtertje de school niet meer bezocht. De vader beweerde dat hy daar niets van wist, daar zijn dochtertje 5 maanden ge- spijpeld had. De eis was f 50 boete of 20 dagen. De plv. kantonrechter, mr. De Koning, veroordeelde verdachte tot 35 of 15 dagen. Speciale voorstellingen „Nacht en nevel" van De Franse documentaire „Nrcht en nevel" over de Duitse concentra tie- en vernietigingskampen zal in speciale voorstellingen van 17 mei af in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag worden vertoond. Van 's mor gens elf uur af zullen in de theaters „Uitkijk" te Amsterdam en Den Haag en in het „Venster" te Rotter dam op ieder vol uur vertoningen worden gegeven voor belangstellen den van 18 jaar en ouder. De toe gangsprijs van een gulden zal öf voor het behoud van het „Achterhuis van Anne Frank" öf voor het Israëli sche kinderdorp „Kfar Juliana" wor den bestemd. Nog de theaters noch de filmver huurder en hun medewerkers wen- ser enig voordeel aan de "ertonin- gen van „Nacht en nevel" te hebben. De documentaire, door Alain Res- nais samengesteld uit films en foto's van SS-ers, soldaten en Gestapo werd, zoals men weet, het vorige jaar van het filmfestival te Cannes ge weerd om de Duitse bezoekers niet te kwetsen. Thans wordt de film, speciaal voor jonge mensen, op vry grote schaal in Duitsland vertoond. KOUDEKERK Molen langs fietspad uitgebrand Bewoners gered Gisteravond omstreeks kwart voor negen, is de molen, staande aan het fietspad van de Lage waard naar Of- wegen, die sinds lang geen wieken meer heeft, en als woonruimte in ge bruik is, door onbekende oorzaak, totaal uitgebrand. De heer M. Zweeris, die hier sinds kort woont, zat naar de radio te luis teren, terwyl zyn echtgenote het jongste van hun twee kinderen hielp. Opeens bemerkten zy een brand lucht, hetgeen de man naar buiten deed gaan, om te zien, wat er aan de hand was. Daar gekomen, vond hy de molen reeds geheel brandende. Hij haastte zich, zijn echtgenote en beide kinderen naar buiten te bren gen, hetgeen ook gelukte. Zelfs wist Geleid door de overweging, dat er in de parochie van de H. Bonifacius de laatste jaren over het algemeen veel te weinig in cultureel opzicüt wordt geboden, in welke richting velen een verzuchting lieten uit gaan, heeft de heer Ctu. A. v. d. !\tark de moed gehad om voor eigen rekening en risico de parochianen 'de Sint Josephzaal een avond aan aan te bieden vol muzikaal kunstgenot. Het muzikaal-vocaal program ma, dat onder de frisse titel „Muzikaal veldboeket" een keur van twee en twintig koorwerken en soli bevatte, merendeels uit het repertoire van Franz Lehar, Hollandse liederen van Broeder Laetantius uit Vught, voorts van Millöcker, Labriola, Verdi, Bizet, Capua en Chiara, heeft de luisteraars geboeid en verrukt. Avond van veel muzikaal genot De heer Van der Mark trof een weliswaar voor de financiële uitkom sten wat te klein gezelschap, maar wat de aandacht betreft een zeer dankbaar puibliek. De avond was bestemd voor de koorleden van het r.-k. gemengd koor Sint Bonifacius, van welk koor de heer Van den Mark eveneens de di rectie voert, en voor donateurs en enkele genodigden. Het dameskoor „Gloria Deo" uit Leimuiden, dat evenals voornoemd koor onder de artistieke leiding van de heer v. d. Mark staat, was deze avond bijzonder goed op dreef; het beste was het koor na de pauze, toen het koor dit tweede gedeelte van de avond opende met de vertolking van „Nur die Liebe macht uns jung" uit „Zigeunerliebe" van Fr. Lehar. De solisten Heel treffend was daarna de wis selwerking met de Nederlandse opera- en radiozanger Chris v. Woer kom. Deze begaafde tenor is in de Sint Bonifaciusfamilie te Alphen a. den Ryn geen onbekende. By meer dere uitvoeringen van dit koor ver leende hy in het verleden reeds zijn succesvolle medewerking. Hy vorm de dit keer met Gerry dc Groot, so praan van de Nederlandse Opera te Amsterdam, een buitengewoon ge lukkig gekozen duet. Gerry de Groot maakte in Alphen op deze avond haar debuut en zy won reeds by de ver tolking van het operette-fragment Liebe, du Himmel auf Erde" uit „Paganini" van Lehar aller harten. Zy overtrof de verwachtingen en een langdurig applaus gaf hiervan het overduidelyke bewys. Zy zong met Chris van Woerkom samen o.m. „Heller Jubel" uit de operette „Die Czardasfürstin" van E. Kalman na de pauze „Hab' nur dich allein" uit „Der Zarewitsch" van Le har waarbij de rustig beschaafde voordracht en de harmonieuse samen klank in zuiverheid in perfectie mo menten van genotvol aanschouwen en beluisteren waren. Voortreffelijk was Gerry de Groot in het „Vilj a-lied" uit „Der Lustige Witwe" van Lehar. In het „Ich bin verliebt" uit „Schön ist die Welt" van Lehar kreeg zij vooral in de slot passage gelegenheid om haar prach tige stem en haar technische kwali teiten volledig tot ontplooiing te brengen. Zy zong overtuigend en met veel charme. Smetteloos heeft zy voorts vertolkt „Einder wird kommen" uit „Der Za rewitsch" van Lehar. De tenor Chris van Woerkom zong de hem toebedachte werken op een rustige wijze, soms iets te rustig. Wy kennen hem als een begaafde tenor met een mooie klank en volume. Hij heeft ons echter deze avond iets te leurgesteld, vooral in ,Von Apfel- blüten einen Kranz" uit „Das Land des Lachelns" van Lehar. In het „Wolgalied" uit „Der Zarewitsch" van Lehar was hij evenwel weer in zijn volledige glans te beluisteren. Voorts gaf hij veel kunstgenot met de gave vertolking van „O Madchen, mein Madchen" uit „Friederike" van Lehar. Het Koor. „Gloria Deo" heeft blijk gegeven door een gedegen studie onder be kwame leiding tot veel moois in staat te zyn met de werken, die het zong had het koor weinig moeite Het was goed van klank, behoudens enkele „knijpgeluid^-i" in de hogere regio nen, zuiver van toon e.. het zong tot het einde toe lustig en met élan. Heel goed liep bet niet gemakkelijke slotnummer „War's das lachende Glück" uit „Der Graf von Luxem burg" van Lehar, sincooisch en oon tra melodieus met de pianobe«e!ei ding. Een goede start voor kóor en tenor-solist vormde „Geh'n wir in den Garten" uit ..Dc- Vice-Admiral" van Millöcker. Met iets ongelijke in zet hier en daar was overigens heel goed het Italiaans Vo'kslied „Voga- Voga" van Labriola. Bewonderens waardig voerde het knor uit het Koor der Matadoren uit „La Tra- ciata" van Verdi. „Het Orgellied" van Broeder Laetantius is een leuk en gezellig nummer, dat zo zuiver naar de bedoelingen van de compo nist werd vertolkt, dat men in de geest het pierement door Alphens straten zag en hoorde riiden. Heel fijn en vol gerechtvaardigde trots klonk „Holland" van derelfde auteur om nog weer eens de schoonheid van ons land te beringen. Bloemen- lied" en „De Nachtegaal", beide van de Vughtse Broeder comrPeteerdon een greeD uit diens werken, welke alle een fijne inhoud en schone mu ziek eigen zyn. Opvallend was de zuivere en be schaafde uitspraak bij koor en so listen. Hieraan moet de directeur wel sterk de aandacht hebben geschon ken. Wat de heer Van der Mark betreft zouden wy willen herinneren aan de slotwoorden van deken E A. M. Paap: het was voortreffelijk van uit voering en directie. Wat de heer Van der Mark onderneemt, dat slaagt al tijd! Mevr. Burger—Roelofs, die alle nummers op de piano begeleidde had een niet gemakkelijke taak. waarvan zü zich evenwel op verdienstel like wyze heeft gekweten. Het we'slagen van de avond is uiteraard mede r.n haar bekwaamheid te danken. De solisten en mevr. Burger ont vingen bloemen. men nog enig meubilair en een fles butagas uit het brandende huis te redden. Intussen was de brandweer te Koudekerk gealarmeerd, die spoedig ter plaatse was, doch niet anders doen kon, dan al water gevende, toe zien, hoe het licht brandbare mate riaal in vlammen opging. Alleen het zware eiken geraamte is blyven staan. Velen uit de omliggende plaat sen kwamen, aangelokt door de fel laaiende vlammen een kykje nemen. Bij ontstentenis door lichte onge steldheid van burgemeester De Her der, stelde wethouder W. v. Vegten zich op de hoogte van de ramp, die de familie Zweeris trof. Verondersteld wordt, dat de brand is ontstaan in of door de schoorsteen Verzekering dekt de schade. Benoeming Onze plaatsgenote mej. J. F. Schram, onderwyzeres aan de Herv. School, alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. School te Zandvoort. Veilig Verkeer Het Verbond voor Veilig Verkeer organiseerde in onze gemeente een Veilig Verkeers- dag, waaraan een geluidswagen en verkeersbrigadiertjes medewerkten. Des middags waren er films in het Verenigingsgebouw voor de jeugd, dié in grote getale aanwezig was. Een paar mooie films, die op suggestieve wijze het moderne verkeer en de verkeersregels belichtten, trokken zeer de aandacht. Een aardige teken film was toegift. Des avonds was er een byeenkomst voor volwassenen. Ook hier werd ge keken naar filmvertoning en maakte men op aangename wyze kennis met het werk van het Verbond. Maar alle moeite was gedaan, om het program ma aantrekkelijk te maken, door een avend van kleinkunst te geven. Een gezellige avond voor een goed doel! I Geboren: Johanna Jacoba dr van I J Colijn en J. J. v. d. Beek. Johan- i nes zn van M. v. Hemert en M. Sta ring. Antoinetta Maria dr van J. H. van Stuyvenberg en M. van Wierin- gen. Johannes Nicolaas zn van N. J. van Willigen en J. Zwanepol. Ondertrouwd: A. C. v. d. Akker 27 jr te Zoeterwoude en M. J. de Regt 24 jr. P. Ooms 24 jr te Hazerswoude en A. M. Corts 22 jr. M Ph. van Tub- bergen 25 jr te Amsterdam en B. A. Wille 24 jr. Gehuwd: L. A. van Bennekom 26 jr te Hazerswoude en Th. M. M. van Amsterdam 24 jr. L. M. A. van der Arend 25 jr te Nieuwkoop en M. A. Th. van der Salm 26 jr. BODEGRAVEN Gymnastiekwedstrijden. In de gymnastiekzaal aan de Overtocht hield Esto zijn jaarlijkse onderlinge wedstrijden. De jury bestond uit de dames G. Reuneker en A. Brands uit Boskoop. Wedstrijdleider was de heer A. Heemskerk. Na enige uren van spannende strijd was de gedetailleer de uitslag als volgt: Junioren. Meisjes A: 1. R. Jacobi met 38 pt., 2. A. de Groot, 3" pt., 3 A. v. Pelt 36 pt., 4. G. Blijleven, 35 pt., 5. H. v. Groeningen 35 pt. Meisjes B. 1. R. ten Brink 37 3/4 pt., 2. C. ten Brink 35 pt., 3. T. Ham 34 1/4 pt., 4. L. v. d. Star 32 pt., 5. I. Bouma 32 pt. Jongens A: 1. G. van Rossum 36 1/2 pt., 2. L. van Vliet 35 1/4 pt., 3. H. v. Vliet 32 pt., 4. G. v. Wyk 31 3/4 pt., 5. J. Bakker 31 pt. De wisselbeker werd by de junio- jres gewonnen door Ria Jacobi, die het hoogste aantal punten behaalde. Adsp. dames 1. C. Arends 37 1/2 pt. 2. J. Veelenturf 34 pt. 3. M. de Groot 33 pt. 4. C. Ham 3pt. De wisselbeker was hier voor C. Arends. Dames: 1. B. van de Berg 37 3/4 p., 2. G. van Velzen 35 3/4 p., 3. L. van Dijk 34 p., 4. T. van Groeningen 33 p. 5. Mej. v. d. Berg kwam derhalve in het bezit van de wisselbeker. De prij zen werden door de voorzitter, de heer J. Verlaat met een toepasselijk woord uitgereikt. Hij dankte tevens de leider, de heei A. Heemskerk en de juryleden TER AAR Primeur. Door de kweker J. C. v. d. Berg, Geerweg te Ter Aar, wer den gisteren de eerste nieuwe aard appelen aan de Coöp. Tuinbouwvei ling aangevoerd. De eerste nieuwe piepers werden gekocht door de groentenhandel M. Krumpelman te Alphen aan den Ryn, voor de prijs van 1.05 per kg. Vorig jaar werden de eerste nieuwe aardappelen door dezelfde kweker aangevoerd op 6 luni. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 7 Mei 1857 's-Gravenhage. Drie dragon ders bevonden zich in gezelschap. Twee hunner maakten den ande ren wijs, dat zy bij eene zuster in Rijswijk koekebak zouden gaan eten, tot welk einde zij in de stad een hoeveelheid bloem zou den aankoopen. Zoo gezegd zoo gedaan. Op den Rijswijkschenweg gekomen, vielen de twee hunnen makker aan, dien zij wisten, dat nog eenig geld bij zich had, af komstig van eene erfenis. Zij yjierpen hem het meel in het aan- gezigt, zoodat hij niet meer zien kon. Men ontnam hem zijn por- temonnaie met het geld, en liet hem in dien toestand achter. Onderzoek Fotu in omgeving Leiden Uit het jaarverslag over 1956 van de Stichting „Fonds tot opsporing van tuberculose Leiden" (Fotu) ontlenen wij, dat de uitkomsten van 't onder zoek afgaande op de cijfers niet on gunstig zijn te noemen: 3 Actieve tuberculose-gevallen op 47.075 personen, bij 139 personen werd een inactieve tuberculose en bij 154 personen afwijkingen van andere aard gevonden. Zolang er echter nog 30 pet. van de bevolking wegblijft, dan is er met de beoordeling wel enige voorzichtigheid gewenst. Juist onder de wegblyvers kunnen actieve longafwijkingen worden ge vonden. Het verslag geeft de volgende cij fers met betrekking tot dit onder zoek: Nieuwveen: a. aantal inwonen 2336: b. aantal gefotografeerde pers. 1039; c. aantal inact. long-tbc 3; d andere afw. geen. Zevenhoven: a. 1303; b. 764; c. 4; d. 1. Nieuwkoop: a. 4226; b. 2408; c. 10; d. 19. Ter Aar: a. 4955; b. 2735; c. 13; d. 19. Alkemade: a. 8400; b. 6535; c. 26, d. 35. Benthuizen: a. 1360j b. 942; c. 3. d. 14. Valkenburg: a. 1640; b. 1138; c. 3; d. 5. Alphen a. d. Ryn: a. 22855, b. 15249; c. 77; d. 61. Totaal: a. 47075; b. 30810; c. 139; d. 154. In Alphen werden ook drie ge vallen van actieve t.b.c. aangetrof fen. In 1958 zal een onderzoek worden ingesteld in Lisse, Sassenheim, War mond, Oegstgeest, Leiderdorp, Zoe terwoude, Koudekerk a. d. Ryn, Woubrugge, Rynsaterwoude, Leimui den en Hillegom. NIEUWVEEN Aanrijding. Zo .dagmorgen had op de Molenkade, alhier, een aanrij ding plaats tussen een rijwiel met hulpmotor bestuurd door A. T. J. van der Hoorn en de 67-jarige wielrijder J. van Rijn, beiden alhier. Op het moment, dat de bromfietser de /oor hem uit rydende wielrijder wilde inhalen, kwamen beiden met elkaar in aanraking en kwamen te vallen. De bromfietser kwam er niet zonder kleurscheuren af, zijn kleding werd beschadigd alsmede de brom fiets. De wielrijder kwam er beter af. WOUBRUGGE Feestavond Bevrijdingsdag. Ter gelegenheid van de Nationale Feest dag organiseerde de feestcommissie 1928 maandag een feestavond in het „Oude Radthuys". Burgemeester J. C. van Wageningen memoreerde in zyn openingswoord de ellende uit de be zettingsjaren en de vreugde van de bevryding. Hierna voerden enkele plaatsgenoten de klucht in twee be- dryven van Dick Fabei op: „De tan te uit Dollarland", waarom smakelijk gelachen werd. Verder werd nog een wedstrijd in mastklimmen gehouden. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door een bandje uit Rijpwetering. Bericht volkomen uit lucht gegrepen De ongewone belangstelling op de publieke tribune bij gelegen heid van de gistel avond gehou den raadsvergadering te Nieuw koop, speciaal van de zijde van het personeel var de fa. Tedding- ton, scheen e op te wijzen, dat verwacht werd, dat door de Raad geïnformeerd zou worden naar de geruchten, die de laatste dagen omtrent deze firma de ronde deden, vooral in verband met een publikatie in het Leids Dagblad van zaterdag j.l. Bij de rondvraag vroeg dan ook de heer Zwart of deze ge ruchten en het bedoelde artikel op waarheid berusten, of dat ze uit de lucht gegrepen zijn. De voorzitte. verwees o.m. naar het bericht in de Leidse Courant van maandag, waarin door de direkteur ir Thorpe deze geruchten ten stelligste werden tegengesproken. Het was hem bekend, dat de plaatselijke correspon dent van het L. D. er part. noch deel aan had en dat het blad de persoon van wie men zyn inlichtingen had, betrouwbaar achtte. Spr. kon niet begrijpen, dat een ernstig blad op zulk een lichtvaardi ge wyze, zonder enige informatie een dergelyk artikel kon publiceren. Van de fa. Teddinpton had hij deze morgen een brief gekregen, welke hij voorlas en waarin stond, dat het arti kel volkomen onwaai was, dat de fa briek niet was verkocht of te koop was aangeboden e dat de produkten van haar artikel voor maanden door orders was gedekt. Men zal voorlopig genoegen nemen met een dementie van genoemd blad. Doch de bericht gever moet bekend worden gemaakt, anders zal de schade op de krant wor den verhaald. De heer Markmar vroeg, waarom de raad zich me4 deze partikuliere zaak moet inlaten. „Wy als gemeente raad hebben ons in deze aangelegen heid niet te mengen." Hy stelde voor er verder maar over te zwyzen. De burgemeester antwoordde, dat de gemeente er wel degelijk belang by heeft, gezien het feit, dat de raad destyds met algemene stemmen aan de firma Teddington een niet onaan zienlijke garantie-lening heeft ver strekt. Zy hebben tot ^eden aan hun financiële verplichtingen voldaan. De heer Stoppelenburg was de bur gemeester dankbaar voor zyn uiteen zetting en hoopte, dat de kwade ge ruchten op deze wyze uit de wereld geholpen worden. Op de agenda-punten van de ver gadering hopen wij morgen terug te komen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2