S)e CoixióeSoii^cmt Drie koningen uit het Midden-Oosten komen bijeen DE TULPEN RALLY DRAAIT WEER Jordaanse ex stafchefs vliegen naar Gairn Rusland slokte Spaans goud op Onderzoek naar stralingsgevaar gevraagd In memoriam irG.L.Driessen 48ste JAARGANG MAANDAG 6 MEI 1957 No. 14099 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 pjnnd., 7.50 p.kwart Franco p.p. 8.—. Advertenties: \1 ct. p. nun. Telefoontjes 1.50. BUREAUX: PAPENGRAUH1 32 Ter bespreking van de toestand in Jordanië Volgens bladen uit Cairo, aangehaald door de Egyptische radio, zullen de koningen van Jordanië, Irak en Saoedi-Arabië binnenkort gezamenlijk de huidige toestand in Jordanië bespreken. Volgens een officiële Jordaanse bron te Beiroet heeft koning Saoed definitief zijn officiële bezoek aan Jordanië afgezegd. Egyptische bladen melden voorts, dat de vroegere Jordaanse premier Na- boelsi en de leden van zijn regering voor een krijgsraad te Amman moeten verschijnen. De Jordaanse regering zou de huidige zitting van het parle ment voor de tijd van een half jaar opgeschort hebben. De twee voormalige chefs van de Jordaanse generale staf, Ali Aboe Noewar en Ali Hiyari, zijn zondag on verwachts per vliegtuig uit Damascus naar Cairo vertrokken. Generaal Noewar kwam naar Syrië na de mislukte revolte in Jordanië. Zijn opvolger, generaal Hiyari, volg de hem spoedig. Zij kregen politiek asiel in Syrië. De Jordaanse regering heeft zondag nieuwe beperkingen op de politieke activiteit bekendgemaakt. Zij beval de ontbinding van het Arabische studentencongres, dat zij „een extreem linkse organisatie" noemt. De vergunningen van de na tionale socialisten, de communisten, de linkse Baath-partij en de Arabi sche nationalistische partij om een krant uit te geven, zijn ingetrokken. Volgens nieuwe wettelijke bepalin gen heeft de regering het recht be- paalde ambtenaren te ontslaan, als zij lid blijven van een politieke partij. Smirnof schreef Adenauer De Sowjet-Unie heeft West-Duits- land gevraagd om een verklaring, dat het zijn strijdkrachten niet met kernwapens zal uitrusten en niet zal toestaan, dat de buitenlandse troepen op het gebied van de Bondsrepu bliek dergelijke wapens bezitten. Dit verzoek werd gedaan in een brief van Smirnof, de Sowjet-ambassadeur te Bonn, aan bondskanselier Aden auer. Dit schrijven was een antwoord op een brief van Adenauer, waarin deze zich beklaagd had over het dreigen de karakter van een Sowj et-nota over een eventuele uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met kern wapens. Bovendien had Adenauer geschreven dat hij Smirnof twee da gen vóór deze nota had meegedeeld, dat de Bondsrepubliek geen atoom wapens bezat en er ook niet om had gevraagd. In de jongste brief van Smirnof staat, dat genoemde verklaring van Adenauer geen antwoord vprmde op de belangrijke Russische vraag n.l. zal West Duitsland de stationering van kernwapens op zijn gebied ver bieden? Rusland zal een dergelijk besluit toejuichen, dat zou bijdragen tot een oplossing van het brandend- ste probleem van deze tijd, de ont- waDening, aldus de Sowjet-ajmbas- sadeur. Nieuwe Russische plannenmaker De Russische leiders hebben een onbekende econoom, Josef Koezmin, benoemd tot eerste vice-premier en voorzitter van het „gosplan" (de com missie voor plannen op lange termijn) van de Sowjet-Unie. Deze verrassende benoeming plaatst Koezmin m een sleutelpositie achter de eerste secretaris van de communis tische partij, Kroestsjef juist op het ogenblik, dat het hervormingspro gram van Kroestsjef voor de indus triële decentralisatie in heel Rusland een begin van uitvoering zal krijgen. Koezmin komt in de plaats van Nikolai Baibakon, die thans is be noemd tot eerste vice-premier van de Russische federale republiek en tot voorzitter van het gosplan van deze deelstaat van de Sowjet-Unie. Koezmin is de zesde bewindsman die de titel eeiste vice-premier zal dragen. De andere zijn Molotof, Ka- ganowitsj, Mikojan, Perwoechin en Saboerof. Voor zover bekend, was Koezmin tot dusver alleen lid van de centrale balanscommissie van de communisti sche partij. In die commissie hebben 63 personen zitting. Het conflict tussen Honduras en Nicaragua Ricardo Arias, voorzitter van de commissie, die namens de organisatie der Amerikaanse staten een onder zoek naar het grensgeschil tussen Honduras en Nicarague instelt, heeft maandag meegedeeld, dat beide lan den een overeenkomst hebben gete kend, waarin zij akkoord gaan met een onmiddellijke staking van het vuren. Zij zullen zich onthouden van elke activiteit, welke de huidige toestand kan verergeren. De organisatie van Amerikaanse staten zal binnen vier dagen een plan voor terugtrekking der troepen in dienen, dat zowel voor Honduras als Nicaragua aanvaardbaar is. De Syrische regering heeft hen kort voor hun vertrek gemaand alle poli tieke activiteit te staken. Britten verlaten Jordanië. De Jordaanse regering heeft zater dag bekendgemaakt, dat in overeen stemming met de afspraken tussen Groot-Brittannië en Jordanië is be paald, dat de ontruiming van het vliegveld Mafrak door de Britse troe pen vóór het einde van deze maand moet zijn voltooid. Van betrouwbare zijde werd ver nomen, dat de laatste Britse soldaat Jordanië half juli zal verlaten. HET COMPLOT IN SAOEDI-ARABIë Volgens twee dagbladen uit Bei roet is de Egyptische militaire at taché in Saoedi-Arabië met rijn as sistenten naar Cairo teruggeroepen. Hij zou betrokken zijn bij het sabo- tage-complot van Palestijnse Arabie ren in Saoedi-Arabië. Revolutie betaalde zich zelf De Russische ambassade in Mexico heeft zondag tegenover de pers ver klaard, dat er niet alleen niets over is van de 500 ton goud, die de toen malige Spaanse republikeinse rege ring in 1937 naar de Sowjet-Unie heeft laten brengen, maar dat Spanje nog 50 miljoen dollar schuldig is aan de Sowjet-Unie voor een lening van 85 miljoen dollar, waarop 35 miljoen dollar door de Spaanse regering is afbetaald. Deze verklaring volgde op die van Felix Gordon Ordas, het hoiofd van de Spaanse republikeinse rege ring in ballingschap, dat de Russi sche regering, zelfs al heeft zij de prijs voor de aan de republikeinse regering geleverde wapens van de goudschat afgetrokken, nog steeds in het bezit moet zijn van een hoe veelheid ter waarde van minstens 150 miljoen dollar. In de verklaring van de Russische ambassade wordt gezegd, dat er tus sen de Sowjet-Unie en Spanje geen onderhandelingen zijn aangeknoopt over de overdracht van het goud. Tibet onder Chinese overheersing Volgens het zondag verschenen nummer van het Pakistaanse „Bur gerlijke en militaire nieuwsblad" hebben vluchtelingen uit Tibet ver klaard, dat de Dalai Lama de gees telijke leider van Tibet voor „een medische behandeling" van Lhasa naar communistisch China is ge bracht. Het-blad zegt, dat er volgens de vluchtelingen in de afgelopen twee weken in Tibet de staat van beleg heeft bestaan. De vluchtelingen ver klaarden, dat er in Tibet een ten-eur. bewind heerst en dat er botsingen zijn geweest tussen volgelingen van de Dalai Lama en het Chinese be zettingsleger. Duizenden aanhangers van de Dalai Lama zouden gedood zijn. De vluchtelingen zeiden voorts, dat het paleis van de Dalai Lama door het Chinese leger is bezet en tot een legerkamp is omgevormd. Mendès-France op het oorlogspad Na een stormachtig congres heeft de radicaal-socialistische partij van oud-premier Mendès-France zaterdag avond in Parijs besloten, de regering- Mollet een ultimatum te stellen, waar in een beslissende wijziging van de politiek in Algerije en andere wijzi gingen worden verlangd. Als het ka binet het ultimatum verwerpt, zullen krachtens het besluit van het congres de radicaal-socialistische ministers uit de regering treden. Het ultimatum eist behalve wijzi ging van de politiek in Algerije, ver scheidene hervormingen op onder wijsgebied en economisch gebied, als ook wijziging van de kieswet. Mendès-France, die een jaar gele den uit het kabinet trad omdat hij het niet eens was met de regerings- politiek ten aanzien van Algerije, ver klaarde dat in Algerije het fascisme heerst. Wij eisen, dat de regering tracht het contact met de rebellenleiders te vernieuwen met het doel tot onder handelingen te komen, dat een uit gebreide amnestie wordt afgekon digd, dat de persvrijheid en de vrij heid om vakverenigingen te vormen wordt erkend en dat de orde in Al gerije wordt gehandhaafd, zei de oud- premier. Volgens de Russische ambassade zyn er geruchten van deze strekking in omloop gebracht om de Ver. Statx langs indirecte weg te beïnvloeden en te bewegen haar economische hulp aan Spanje te vergroten. Volgens deze verklaring is de goud schat in de jaren 1937 en 1938 volle dig door de toenmalige republikeinse regering van Spanje verbruikt om haar aankopen in het buitenland te betalen. De betaling geschiedde in op dracht van de verantwoordelijke Spaanse ministers Juan Negrin, Fran cisco Largo Caballero en Francisco Mendez Aspe door de nationale bank van de Sowjet-Unie. Dat de tegen waarde van het goud helemaal ver bruikt is, blijkt uit een brief van Negrin en Mendez Aspe van 8 augus tus 1938, aldus de verklaring van de Russische ambassade. In Raad van Europa De raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg heeft zaterdag aan het ministercomité aanbevolen, onmiddellijk een confe rentie van vooraanstaande geleerden te organiseren over de aard en om vang van het stralingsgevaar als ge- i taak. Ondanks het feit dat, volgens eigen beweringen, historische aanleg I geheel ontbrak, werden de volgende jaren met belangstelling en doorzet tingsvermogen bepaa.de facetten van de Leidse topografische geschiedenis bestudeerd- Als resultaat daarvan verscheen een aanzienlijk aantal pu- blikaties in druk. of in stencilvorm. Jarenlang werkte de heer Driessen ter gemeentesecretarie aan het ver vaardigen van indices. Volgens hem zelf een dóódsimpele arbeid, die wei nig om het lijf had, maar „och, het moet nu eenmaal gebeuren", of op zijn goedmoedige manier deze arbeid als „hoogstgewichtig. dat moet je niet te gering achten" bespottend. In we zen eist het bewerken van deze in dices veel concentratie en energie. Zijn werkzaamheden op het gebied van de straatnaamgeving zijn zeer bekend. Het met een supplement ver- - A - schenen boekje: De Leidsche Straat- ®veJL amendement uitgesteld tot Gisteren overleed op ruim 95-jari- ge leeftijd de heer ir G. L. Driessen, oud-directeur van gemeentewerken te Leiden. Gustaaf Lodewijk Driessen werd 6 okt. 1861 te Leiden geboren als zoon van de fabrikant Louis Dries sen en mevr. E. A. M. Driessen-Von Forckenbeck. Nadat hij zijn studies te Delft had voltooid, begon hij zijn loopbaan als ambtenaar bij de dienst van gemeentewerken te Am sterdam. In 1' vertrok de heer Driessen naar Ned.-Indië. Hij heeft daar groot werk verricht op het ge bied der bevloeiingswerken. De voor zitter van de Vereniging van Ind. Waterstaatsingenieurs, van welke vereniging ir. Driessen de nestor was, betitelde zijn werkzaamheden op Java als juweeltjes van inge nieurskunst. Om gezondheidsredenen van zijn echtgenote mevr. B. F. P. van Ditzhuyzen. repatrieerde het ge zin in 1900. Juist in die tijd was de functie van adjunct-directeur van ge meentewerken vacant. De heer Dries sen was hiervoor de aangewezen per soon. Na twee jaar deze functie be kleed te hebben werd hij tot directeur bij deze dienst benoemd. De overledene heeft de stad op vele punten uitgebreid en verbeterd. In dit blad werd op 4 okt. 1956 hierover een en ander gezegd. Ik twijfel er niet aan of t.z.t. zal dit levenswerk op uitvoerige en gedocumenteerde wijze worden belicht. In 1927 nam de heer Driessen af scheid als directeur van de Diens van Gemeentewerken. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau en door de uitreiking aan de burger, „die zijn stad zo lief had" als eerste, van de erepenning van de stad. Een nieuwe levensperiode begon; men kan beslist niet spreken van: levensavond, want de overlpdene zet te zich vol energie aan een nieuwe, volg. van de aanhoudende atoomproe- Dit verslag moet gepubliceerd wor den, aldus een aanbeveling van de politieke commissie, die de vergade ring zaterdag heeft goedgekeurd. De raadgevende vergadering hoopt, dat spoedig overeenstemming kan worden bereikt over schorsing van de atoom- prqeven en zij spreekt zich voorts uit voor krachtige voortzetting van de onderhandelingen over een algemene ontwapeningsovereenkomst, die ook de kernwapens omvat. Deze aanbeveling is gebaseerd op een voorstel, dat de socialistische groep in de vergadering onder leiding van de Britse socialist Edwards don derdag heeft ingediend. Dat ontwerp v/ilde de atoommogendheden oproe pen de kernproeven direct te sta ken, in afwachting van een bestude ring van nieuwe voorstellen, die de mogendheden onmiddellijk zouden moeten doen voor controle en beper king van de kernproeven als eerste stap naar een internationaal verbod van kernwapens. De politieke com missie vond echter, dat de raadgeven de vergadering eerst de mening van de Assemblée der Westeuropese Unie, die deze week bijeenkomt, over de militaire aspecten van een direct sta ken der atoomproeven moet kennen. Edwards trachtte zaterdagochtend nog dit punt door een amendement in de aanbeveling te krijgen, doch op voorstel van de voorzitter van de politieke commissie werd een besluit namen met historische toelichting, is uitverkocht. Het werd gevolgd door: Verdwenen Leidse Straatnamen. Jarenlang verzorgde Ir. Driessen tezamen met de gemeentesecretaris de naamgeving van nieuwe straten, totdat in 1954 door de aanbouw van geheel nieuwe stadswijken geoordeeld werd, dat een commissaris voor de straatnaamgeving in het leven moest worden geroepen. Nog maar korte tijd was de heer Driessen een moeilijk te evenaren deskundig lid van deze commissie. Door zijn studie op histo risch gebied was het vanzelfsprekend, dat ook de vereniging „Oud-Leiden" in een goed blaadje bij de heer Dries sen stond en omgekeerd. In 1937 maakte hij deel uit van de commissie van het herstel van Gravensteen. Enkele zijner artikelen werden in het Leidse Jaarboekje opgenomen o.a. be treffende het leven en de geschriften van de stadsarchitect Salomon van der Paauw (17941869). Leiden, om streeks 1870, Leiden in oorlogstijd, De 1 de Westeuropese Unie de kwestie be sproken zal hebben. De leider van de Nederlandse de legatie, J. J. R. Schmal (C.H.U.), was de eerste, die de kwestie der atoom- proeven tijdens de debatten ter spra ke bracht. Aan de stemming van zaterdagoch tend ging een bewogen debat vooraf. Uit protest tegen de geringe vorderingen bij de bouw van het nieuwe paleis van justitie te Pisa hebben de advocaten en procureurs in de gelijknamige provincie beslo ten woensdag a.s. voor onbepaalde tijd in staking te gaan. De eerste steen voor het paleis van justitie werd zeventien jaar geleden gelegd. Deze foto geeft een overzicht van de start te Noordwijk van een ge deelte der deelnemers aan de negen de internationale tulpenrallye, welke wordt gehouden van 6 tot 11 met Joseph Kennedy, één van de vier geleerden, die het plutonium hébben ontdekt het onontbeerlijk element voor het maken van een atoomboni is zondag op 40-jarige leeftijd in St Louis aan kanker over leden. Benoemingen Bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam heeft benoemd tot pastoor van de nieuwe parochie van de Goede Herder te Voorburg de zeereerw. heer J. M. Dijsselbloem, bouwpastoor aldaar; tot kapelaan te Den Haag (H. Mar tha) de weleer^/, heer J. L. H. van Vliet, die kapelaan was te Rotterdam (St. Willibrord). De bisschop van Rotterdam zal woensdag a.s. geen audiëntie verle- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? Buiïgheid neemt af Boven Finland bevindt zich het centrum van een opvullende depres sie, die zich langzaam in ongeveer Leidse hofjes e.a. Zijn verdiensten 1 noordoostelijke richting verplaatst, voor deze vereniging werden tot uit- j Op de oceaan tussen Ierland en de drukking gebracht door zijn benoe-1 Azoren ligt een gebied van hoge ming tot ere-lid. luchtdruk, dat zich langzaam in zuid- Er was niet veel, waarvoor de heer westelijke richting terugtrekt. Een Driessén geen belangstelling had. j ander hogedrukgebied, dat van Het bleef niet alleen bij het bestude-Groenland afkomstig is, neemt op ren van historische werken; litera- het ogenblik snel in betekenis af een tuur op velerlei gebied werd met kern ervan lag vanmorgen by (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te S 11.15 uur). 2 PLAATSELIJK ZWARE NACHTVORST. 2 Wisselende bewolking met en- 2 kele buien, voornamelijk in het binnenland. Overwegend matige, maar aanvankelijk nog nu en dan 2 krachtige wind uit noordelijke richtingen. Plaatselijk zware 2 nachtvorst, morgen iets minder 2 koud. graagte gelezen. Menigmaal verraste u een zeer geformuleerd zakelijk en vooruitziend oordeel over contempo raine problemen. Naast het opnoemen van al deze officiële gegevens wil ik niet nalaten een ere-saluut te brengen aan de sympathieke man, die de heer Dries sen was. Als directeur van gemeente werken werd hij door zijn ambte naren zeer gewaardeerd om zijn be langstelling en waardering voor an deren en hun prestaties. Zijn mild oordeel en zijn bijzonder prettige en laat men het ouderwetse woord gebruiken hoofse omgang deden het een niet genoeg te waarderen ge noegen zijn tot de vriendenkring van de heer Driessen te mogen worden gerekend. Hij ruste in vrede. A. V. Faroer. Verder naar het westen op de oceaan in het gebied ten zuiden van Groenland bevindt zich een actieve depressie, die in noordooste lijke richting opdringt. Het weer in het afgelopen week einde werd geheel bepaald door een zeer koude luchtstroming, die aan de achterzijde van de Finse depressie langs de Noorse kust naar W.-Europa stroomde. Hierin kwamen talrijke hagel- en sneeuwbuien voor, terwijl hier en daar zelfs onweer is opge treden. Geleidelijk neemt de noor denwind in onze omgeving af, terwijl dinsdag de buiïgheid zal gaan min deren onder invloed van het kleine hogedrukgebied, dat maandagmorgen bij de Faroer lag. In de komende nacht zal plaatselijk zware nacht vorst optreden. 7 Mei zon op 5.02; onder 20.16; maan op 12.24; onder 1.46. Hoogwaterstanden 7 Mei v.m. 8.35; n.m. 9.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: l weer temp. STOCKHOLM licht bew. 3 C. OSLO onbew. 5 l KOPENHAGEN regen 4 ABERDEEN sneeuwbui 2 DUBLIN zwaar bew. 2 LONDEN onbew. 2 I AMSTERDAM half bew. 6 I BRUSSEL zwaar bew. 3 i PARIJS onbew. 1 (BORDEAUX mist 4 GRENOBLE onbew. 4 (NICE licht bew. 11 (BERLIJN regen 3 1 FRANKFORT zwaar bew. 2 MüNCHEN half bew. 0 ZüRICH licht bew. 1 GENèVE onbew. 2 LOCARNO onbew. 9 WENEN geheel bew. 4 INNSBRUCK sneeuw 2 ROME nevel 14 Korreltje Wie doornen plant, moet niet ver wachten rozen te plukken. (Arabisch spreekwoord).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1