ift Ff, (ef DE LEIDSE BIOSCOPEN? Jeugdparlement over „Kerk en politiek" Scherp JSmaGAT W Kj* f Causerie over het eiland Marken De speeltuin-jeugd op de planken Het probleem van de Hongaarse vluchteling ATERDAG 4 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Opnamen van Minjon In de koffiekamer van het Stad huis hield het Leids Jeugdparlement de laatste zitting van' dit seizoen. Er heerste onder de aanwezigen een ietwat zenuwachtige stemming, daar een gedeelte van de discussie zou worden opgenomen door de af deling Leiden van Minjon (Minia tuur Jeugd Omroep Nederland) op een bandopname, waarna het t.z.t. door de radio zal worden uitgezon den. Reeds voor de zitting had de voor zitter van het jeugdparlement, de heer J. A. M. van Zonneveld, een vraaggesprek met Nel. de Jong en Machiel van de Kwartel over het Leids Jeugdparlement en haar doel stellingen gehad. Vanzelfsprekend vroeg dit vraaggesprek en het be spreken van de discussies, welke voor de radio zouden worden ge houden vry veel tijd. Daarna begon het jeugdparlement de zitting. Daar het onderwerp van deze avond niet bijzonder geschikt gëacht werd voor de radio, trokken de verschil lende fracties zich terug om zich on derling te beraden over het nieuwe onderwerp „De Kerk en de politiek". Na de hervatting der besprekingen stelde de voorzitter der Jo-KVP-frac- tie, de heer G. v. d. Kroft het katho lieke standpunt aan de orde met be trekking tot de gezinspolitiek en het katholieke huwelijk. Spreker zag het huwelijk als een huwelijk gebaseerd op liefde met als taak de voortzetting van het mense lijk geslacht. De kerk geeft hiervoor slechts regels. Doch de grote verant woordelijkheid ligt bij de ouders. Het is beslist niet waar, dat in de leer der Kerk is voorgeschreven, dat een Leidse Agenda ZATERDAG 4 MEI. Dodenherdenking Schooljeugd bij kruis aan de Steenstraat: 11 uur v.r- Herdenking Stadsgehoorzaal 7.15—8 uur nam., daarna défilé langs het kruis aan de Steenstraat en onthul ling van het monument nabij molen „De Valk". ZONDAG 5 MEI Verbum Dei: H. Mis met verklaring voor niet-katholieken. Lidwinahuis, Zoeterwoudse Singel 34 (zij-ingang,. Aanvang 9 uur. Club de Limetz. Eerste lustrum viering. Na H. Mis in kapel Lidwina huis (te 9 uur) feestelijk ontbijt in R.-K. Instuif, Herensingel. De heer C. F. Suasso de Lima de Prado: Van Jazz tot Mambo. Maria Gijzensteeg (8 uur nam.). R.-K. Instuif Haagweg. Bevrijdings feest. 's Morgens H. M. 's Avonds dansavond. Leonardushuis (8 uur nam.). MAANDAG 6 MEI K. O. Cabaret-variété m.m.v. Show-orkest The Topliners. Stadsge hoorzaal (8 uur nam.). Kath. Emigratiebureau. Zitting 't Karrewiel, Steenstraat Van half acht tot half negen des namiddags. DINSDAG 7 MEI St. Eloy. Adviesavond. Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel. Van half achthalf negen nam. St. Bcrnulphusgilde. Voorjaarsver gadering. Aanvang programma 11 u. WOENSDAG 8 MEI VOLA. Filmlezing Fusée-Cerami- que. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Balletschool Swinckels-Hendrichs. Leerlingen-uitvoering. „De Hereni ging", De Burcht, 8 uur. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 18.45 uur nam. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. weekend zal de dienst worden waargenomen door dr Lahr, Schaefer, Teeuwen, Gaasbeek, Van Alphen. Zondagsdienst Oegstgeest. In af wijking met het kwartaalrooster zal de zondagsdienst van 5 mei a.s. wor den waargenomen door dr D. Held en dr A. B. J. van der VlietDe Vries. Dienst der Apotheken. Zaterdag 4 mei zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarma ken van spoedrecepten: apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136: apotheek Oegst geest, VVilhelminapark 8, tel 26274. Zondag 5 mei is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen ge opend: apotheek Reijst. BIOSCOPEN. De films in de week van 310 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Sissi", alle leeftijden. Lido: „Giant", 14 jaar. Luxor: „Paris Palace Hotel", 18 jaar. Trianon: „Marcelino, brood en wijn" alle leeftijden. Rex: „De zoon van de wreker", 14 jaar. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 511. Horizontaal: 1. solo, 4. reet, 7. ark, 8. maal, 9. pose, 11. terrein, 14. aai, 15. maan dag, 19. iris, 20. meid, 21. lui, 22. raad, 23. ster. Verticaal: 1. soms, 2. laat, 3. Or leans, 5. emoe, 6. teen, 9. Priamus, 10. sim, 12. rad, 13. kar, 15. mier, 16. Aïda, 17. geit, 18. ader. katholiek gezin naar veel kinderen moet streven, de kerk heeft wel een beslist veto tegen bepaalde midde len van kinderbesperking. Door ont zeggen van elke steun aan het grote gezin ontzegt men deze gezinnen het recht en de gelegenheid om het hu welijk volgens hun eigen idealen te beleven. Mej. J. Zilvertand van CHJG zette het standpunt der CHU uiteen. Al lereerst gaf zij het verschil aan tus sen de rechtse en linkse partijen. Daarna kwam echter haar mening over het verschil tussen de Prot. Christelijke partijen en de KVP. De KVP is volgens spreeksters een sterk kerkelijk geleide partij, die aan de kerk het hoogste gezag toekent in de politiek, terwijl de kerk haar macht tracht te vergroten door de KVP. Ook de heer M. Paats van de Arjos stelde een gelijke mening te genover de KVP. Hierna ontspon zich een uitvoerige discussie tussen de Prot. Christ.-par- tyen enerzijds en de Jo-KVP ander zijds met discussiepunten, welke wij steeds naar voren zien komen bij debatten in tijdschriften en bij dis cussies op bijeenkomsten waar poli tiek niet gelijkgezinden spreken over de Kerk en de politiek Ten aanzien van dit vraagstuk heersen zoveel misverstanden, dat het geen wonder was, dat men in deze zitting ook niet tot overeenstemming kwam en men eikaars standpunt niet kon aanvaarden. Hierna kwam de heer Van Zonne veld ter vergadering. Na begroeting der aanwezigen, deel de hij allereerst mede, dat op 15 mei a.s. in gebouw Rehoboth een ontmoe tingsavond zal plaats vinden met de leden van het Leidse Jeugdparle ment en de Oost-Duitse studenten vluchtelingen, welke door de Ex- pogé voor enkele weken in Leiden zijn uitgenodigd. Daarna volgde een repetitie voor de discussies, welke door Minjon zou den worden opgenomen. Dit waren grotendeels herhalingen van hetgeen reeds was besproken. De voorzitters der fracties begaven zich naar een aparte kamer waar hun standpunten voor de microfoon door hen werden uiteengezet. Vanzelfsprekend werd de stem ming door de herhaling een weinig zenuwachtig en tenslotte was het echte discussie vuur, waaraan wij ons in dit parlement zo dikwijls kunnen verwarmen, wel wat geblust. Al met al was het een bijzondere belevenis voor dit jeugdparlement. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 4 Mei 1857. Leyden. Veemarkt. Aange voerd 274 stuks kalfkoeyen f 118 189; varekoeyen 384 stuks, .f90f186; vette koeyen 135 st., f 174256; vette kalveren 34 st., 2467; magere 5. stuks f 4 f4.50; magere varkens 70 stuks, f 2034; Biggen 75 stuks, f 7 12. Voor vereniging Oud-Leiden Op uitnodiging van de Vereniging „Oud Leiden" hield dr P. J. Kostelijk gisteravond in de filmzaal van de Academie een interessante causerie over het eiland Marken. Dr Kostelijk, die als praktiserend arts een brede studie van dit eiland en zijn bewo ners maakte, verteHe vele interes sante bijzonderheden van de levens gewoonten van de Markerbevolking, welke momenteel in het middelpunt van de vreemdelingenindustrie staat. Kwam er voor circa 75 jaar nog geen vreemdeling op het eiland, thans be zoeken plm. 300.000 vreemdelingen per jaar Marken. Spreker, die tijdens zijn verblijf op het eiland een intiem contact met de bevolking heeft gehad, ging in het kort in op de voormalige bron van inkomsten van zijn bewoners en hun godsdienstige inslag (calvinis tisch). Vormden eertijds de landbouw en veeteelt een voorname inkomsten bron, omstreeks 1600 ging men zich ook toeleggen op de /isserij. Met na me werd de haringvisserij beoefend, terwijl ook vele Markers ter walvis vaart gingen. Bovendien werden sleepdiensten voor de Oost-Indische Compagnie verricht. Op het moment, dat de dijk in 1928 dicht ging open baarde zich een sterke teruggang in de z.g. thuisvisserij in de Zuiderzee. Het duurde niet lang of de Markers gingen niet meer ter haringvisserij, waarmede Marken al' vissersgemeen schap had opgehouden te bestaan. Voor velen bracht daarop de vreem delingenindustrie een bron van in komsten. Dr Kostelijk vertelde vervolgens het een en ander over de inrichting van de woningen, welke voor het me- GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN. De stand van de arbeidsreserve (aanbod) onderging over de periode 22 t.m. 27 april 1957 geen wijziging van enige betekenis en bedroeg 155. De activiteit in de bouwsector en in de landbouw nam nog toe. Overi gens in vrywel alle sectoren van het bedrijfsleven ruime werkgelegenheid aanwezig. Het aantal geregistreerde aanvra gen beliep ruim 700, waarvan er 245 betrekking hadden op jeugdigen, leef tijd 15 t.m. 18 jaar. In de metaalindustrie, de textiel industrie en de betonwarenindustrie bestaat een permanent tekort aan ar beidskrachten, waarin moeilijk is te voorzien. Voorts kunnen in vrijwel alle bedrijfstakken arbeidskrachten geplaatst worden. Jeugdige arbeidskrachten 15 t.m. 18 jaar kunnen in vrijwel alle be drijven emplooi vinden. rendeel bestaan uit één grote kamer en een pronkkamer. Volgens spreker geven de aan vreemdelingen getoonde „kijkkamers" in vele gevallen geen goede indruk van het Marker-leven- van-iedere-dag. Het wil nog wel eens kitsch zijn. Voorts schonk spreker aandacht aan de kleurensymboliek der Marker- kleding, welke door niet-ingewyden veelal niet wordt begrepen. Voor de bevolking spreekt deze symboliek een taal. Dr Kostelijk betreurde het, dat de moderne tijd er schuldig aan is, dat niet meer zulk een aandacht aan de klederdracht wordt besteed. In vele gevallen komen de voor het eiland zo specifieke klederdrachten nog slechts op zondagen, by bruilof ten en op hoogtijdagen tevoorschijn. Aan de hand van een interessante collectie lichtbeelden werd een en ander verduidelijkt. Bovendien was er in de pauze gelegenheid om in de koffiekamer enkele prachtige voor beelden van Marker volkskunst te bewonderen. De voorzitter van de Vereniging Oud Leiden, dr A. Kessen, leidde de spreker met een kort woord in, waar bij bij tevens gelegenheid vond zyn waardering uit te spreken voor het zo juist verschenen jaarboekje volgens spreker is hier eerder sprake van een jaarboek van de Vereni ging. WIE IS DIE DICHTER? Jonathan Routh, de „hoaxer", de grappenmaker, die in juni naar Lei den komt is de man, die enkele ja ren geleden in een litterair tijdschrift om inlichtingen vroeg naar een En gels dichter uit de achttiende eeuw. Hij noemde een aannemelijk klin kende naam, die echter verzonnen was. Door zijn toedoen en toedoen van zijn vele vrienden slaagde Routh er in, de naam van de dichter in vele naslagwerken, catalogi en literaire overzichten te doen opnemen. Routh en de zijnen zijn nu aan het trachten een portret van deze dichter in de National Portrait Gallery geplaatst te krijgen. Het is alleen jammer, al dus mr Routh, dat daar al zovéél schilderijen hangen, dat het al niet meer op zal vallen. Routh mocht de naam van deze dichter, die u in vele werken kunt aantreffen, niet vermelden. Het spel gaat nog immer door. „Het zal straks nog moeilijk worden, aldus de „King of Jokers", de echtheid van deze dichter te bestrijden". Kook- en baklessen K.A.V. De dames van de K.A.V. worden opgewekt deel te nemen aan de kook en baklessen, die te beginnen met dinsdag a.s. vier dinsdagen achtereen zullen worden gehouden in het Cen trum voor huishoudelijke en gezins voorlichting, Levendaal 1. De lessen zijn 's morgens van 1012 uur of 's middags van 24 uur. Toneelavond „In de Vrolijcke Arcke". De toneelavond, die op maandag avond 6 mei a.s. in het St. Antonius- clubhuis gegeven zou worden door het jeugdwerk „In de Vrolijcke Arke", kan door onverwachte om standigheden tot nader aankondiging geen doorgang vinden. Dit uitstel be tekent echter geen afstel en degenen, die reeds kaarten voor deze uitvoe ring hadden gekocht, zij medege- Voor Matrassen reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. Matrassenmakerlj - Stoffaerderij Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2 25 80 K 1710 Advertentie» TIEN JAAR L.J.A. Zang, dans en spel Zoals bekend bestaat de Leidse Jeugd Actie thans tien Jaar. In de reeks lustrumbijeenkomsten vond gisteren de 2de avond plaats, welke van het begin tot het eind door kin deren is verzorgd. En hoe! Onder auspiciën van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen traden in de grote zaal van het Leldsche Volks huis op de jeugdgroepen van Ons Eiland, Rondom de Maredtyk, Ooster kwartier, Professorenwijk en Rondom de Watertoren. Met dans en toneel spel hebben de meisjes en jongens laatstgenoemden waren overigens in de minderheid inderdaad laten zien, dat er in de speeltulnwereld heel wat (club) werk wordt verzet en dat onderling begrip en samen werking tussen de verschillende groe peringen zeer wel mogelijk is. De voorzitter van de L.J.A. dr P. L. Schoonheim, heette de vele aan wezigen van harte welkom en wees vervolgens met enkele woorden op het belang van het clubhuiswerk in onze stad. Daarna legde de jeugd ge durende de gehele avond beslag op het podium. De zaal heeft o.m. kun nen genieten van klassiek baliét, van dartsen in moderne stijl, van volks dansjes, van ritmische oefeningen en bovendien van enkele schetsjes, die met veel animo werden opgevoerd. Men kan er zich slechts over verba zen wat de jeugdleiders(sters) in de afgelopen jaren reeds hebben we ten te bereiken. Een woord van hul de en waardering is hier zeker op zijn plaats. Immers is er iets belang rijker dan de jeugd te leren haar vrije tijd goed te besteden? Wat sa menwerking vermag werd op deze plezierige avond wederom duidelijk gemaakt en dat kon ook haast niet anders, want het motto van de LJA luidt voor dit jaar niet voor niets „Tien jaar overleg in -amenwerking". De heer H. Zunderman, die de avond sloot, vestigde ïog eens de aan dacht op het volksdansbal, dat a.s. za terdag in de aula van het Stedelijk Gymnasium gehouden zal worden, terwyl hij verder kon mededelen, dat er medio juli een middag op het LFC- terrein georganiseerd zal worden, waaraan zullen medewerken het mu ziekgezelschap K en G (althans zeer waarschijnlijk), hot kindercircus Knikkebeen en verschillende volks dansgroepen. Tenslotte wekt hy alle aanwezigen op, actief deel te nemen aan de vele vormen van het Leidse jeugdwerk. De vertegenwoordigsters van de speeltuinverenigingen die het festijn van deze avond hebben doen slagen, mochten uit handen van de heer G. Steinbacht bloemen in ont vangst nemen. WAT BRENGEN Luxor. „Paris Palace Hotel" is een Frans Kerstsprookje, een echt Frans verhaal van twee jonge men sen, die elkaar tijdens de viering van Noël vinden op een zeer bijzondere manier. De speciale Kerstsfeer, zoals wij dat gewend zijn, is natuurlijk in Parijs niet terug te vinden, alleen da sneeuw herinnert eraan. Maar overi gens speelt het hele geval zich af in een half sprookjesachtige, half rea listische sfeer, vermengd met dat ty pische vleugje ironie en vlotte char me, waarvan de Fransen het geheim kennen. Het gaat over een manicure, Fran- Soise, die in het genoemde hotel werkt en daar in kennis komt met een heer van circa 50 jaar, die wel eens een avondje uit wü. Tegelijker tijd ontmoet zij een jongeman, die zij door toevallige omstandigheden aan ziet voor een ryke fabrikant, doch die in feite automonteur is. Zij haalt de oudere heer over om voor „papa" te spelen, zodat ook zij kan optre den als „ryke dame". Men kan zich indenken, dat deze vreemde.ontmoe tingen tot vreemde verwikkelingen aanleiding geven en dat is dan ook de inhoud van het luchtige verhaal De sfeer van het feestende Parijs is echter minder geschikt voor jeugdi ge toeschouwers, zodat de K.F.C. de leeftijdsgrens heeft opgetrokken tot 18 jaar. Rex. Misschien is het de beken de melodie van de „Yellow Rose of Texas", welke de belangstelling voor „De zoon van de Wreker" kan ver klaren, want overigens wijkt deze film niet af van het gewone, recept van „Western", behalve dan dat de reeks schietpartijen ditmaal niet wordt besloten met een happy end. De film vertelt van een zekere Jack Slade, die wordt achtervolgd door het idee, dat zijn vader als moordenaar gestorven is. Hij wil hem rehabiliteren en kr(jgt daartoe de gelegenheid, wanneer hij een de tective van de staatsveiligheids dienst ontmoet. Hy treedt in dienst van de recherche, als op een van zijn reizen een treinoverval plaats vindt en hem zijn colt wordt afgenomen. Die gaat hy terughalenin het schietijzer en de Yellow Rose, die ook van hem wordt. Wanneer de grote slag plaats vindt slaat ze Jack's waarschuwing in de wind en wordt levensgevaarlijk ge wond. Dat een mens tóch moet ster ven, is nog geen reden om de dood te tarten. Nadat hij zyn eerste en enige vriend verloren heeft, verliest Jack ook alles, wat hem dierbaar is. Wanneer hij als overwinnaar uit het strijdperk treedt, heeft de tragiek haar dieptepunt bereikt, en gaan de lichtbewogen filmbezoekers met een brok (van) romantiek in de keel weer huiswaarts. Toegang veertien jaar. Lido heeft de „fascinerende ge schiedenis van een trots geslacht in Amerika", Giant, voor een week ge prolongeerd. Toegahg 14 jaar. Men lette op de gewijzigde aan vangstijden. Trianon heeft de Spaanse film „Marcelino, brood en wtfn", met het ontroerende spel van de kleine Pa- blito Calvo, ook deze week op z'n programma gehouden. Toegang alle leeftijden. Casino is het derde theater, dat een geprolongeerde film op z'n re pertoire heeft, n.l. de charmante ge schiedenis van prinses „Sissi". Toe- hol van de leeuw. Hy vindt zijn gang alle leeftyden. Geluk bij ongeluk. By werkzaamheden aan de Blauw- poortsbrug vloog gistermiddag om ongeveer 6 uur de houder van een slijpmotor. Het projectiel trof de ach terband van een zeswielig motorrij tuig en veroorzaakte daarin een scheur, tengevolge waarvan de band begon te lekken. Moge dit al een schadepost voor de vrachtwagen-eigenaar betekenen, die gauw een honderd gulden becijfert, het voorval zou rampzalige gevolgen gehad kunnen hebben, wanneer de huls een voetganger, wielrijder, of een motor geraakt zou hebben. AFSCHEID J. D. DIBBITS RIENSTRA. 18 Mei a.s. zal de heer J. D. Dib- bits Rienstra afscheid nemen als( hoofd van de inspectie der directe', belastingen, 2e afdeling, te Leiden. De heer Dibbits Rienstra, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, bekleedde deze functie sinds 1942. Diploma-zwemmen in LeidseOverdekte' Bij het diploma-zwemmen gisteren in de „Overdekte Zweminrichting" te Leiden ontvingen de volgende kin deren het diploma: Jongens A: Kees Star, Gerrit Pas- schier, Andij de Greef, Rob Beeren- fenger, Jan de Lange, M. Smulders, R Smulders, Mari Tol, Frans Brede- rode, Kees Star, Jaap v. d. Broek, Kees v. Latesteijn, Henk Glasbergen, Adriaan Ouwehand, Loeki Demmenie, Frits Paauw, Tonny Konter, Frank Zandvoort. Jongens B: M. Smulders, R. Smul ders, Bob Breedijk, Ac.d v. d. Luyt, Jos v. d. Berg, Jan v. d. Bijkhoff, Maarten den Duik, Harry v. d. Berg, Hans de Jong, Dirk Jan de Graaff, Jan Schipper. Meisjes A: Ria Blijleven, Marijke Moeliker, Eney v. d. Luit, Elsje Klay, Liesbeth Kuiper, Maria Mulder, Vera Kwist, Truus van Starkeburg, Jan- neke de Greef, Anneke Wijling, Cle- mence Verlaak, Nancy Kool, Rikje Woertman, Inneke v. Wijk, Annie 'Sloos, Annelies Koeleman, Ólga v. Noort, Toleen Heringa, Mayorie Koops, Corretje van Walcheren. Meisjes B: Elly Vaes, Hetty Moei- liker, Truus v. Tilburg, Janneke Klinkhamer, Els de Boer, Joke Era des, Geardina de Vos, Joan Dekker, Ria van Berkel. 58 Geslaagden. LEIDSE SMALFILMLIGA. De leden van de Leidse Smalfilm liga hebben gisteravond gekeken naar twee films van hun voorzitter, de heer Herman Kleibrink. De eerste was een acht-millimeterfilm, die de heer Kleibrink niet zo lang na de laatste oorlog heeft gemaakt. Deze film, „Strijd", geeft een aardig beeld van de grote en kleine verdrietighe den der oorlogsjaren; bij alle moei lijkheden kwam toch ook dikwijls de humor om de hoek kijken. Hij heeft gebruik gemaakt van stukken journaalfilm om de realiteit van de oorlog des te duidelijker te laten spreken en daar een verhaal inge last, dat de lotgevallen van enkele families in de oorlogstijd beschrijft. Indien men in aanmerking neemt met welke technische moeilijkheden de heer Kleibrink in die dagen te kampen had, kan men voor dit vrij lange filmwerk bewondering hehben. Na de pauze kwamen fragmenten van zijn 16 millimeter-kleurenfilm „Lente en herfst" aan bod. In de technisch zeer knappe op namen verraste vooral het prachtig kleureneffect. In deze bijeenkomst verklaarden de aanwezigen zich in principe be reid in 1958 het Nova-congres te or ganiseren. Burgerlijke Stand Geboren; Yvonne Carolina dr van J. B. Pureveen en P. Schouten; Cor- nelis zn van K. Brandt en B. Alle- blas; Marijke dr van N. Schellinger- hout en J. van Dijk; Marion dr van W. F. Arbouw en C. van Weizen; Nico zn van E. Gitz en L. Boerstra: Martinus Albertus zn van M. Th. Meijsen en M. S. Luitwieler; Johnny zn van P. H. Opdam en E. G. van Voorthuyzen; Adrranus Cornelis Ma ria zn van C. D. Fase en C. A. van Engelen; Leonardine Liduina Maria dr van P. N. J. van der Geest en W. J. van der Poel. Ondertrouwd: L. van Gorkum en M. C. Koet; W. Stavleu en A. Tuit; F. G. Kuipers en A. M. van Schip; A van Es en M. F. Neuteboom; G. Versluis en I. de Koning; M. G. M. Diepstraten en M. Bi-asker; C. A. den Os en M. C. Heuzen; F. J. C. Man- gelsdorf en M. den Ouden; E. Bave- laar en J. de Zwijger; F. F. Brussee en M. C. Plomp; J. C. Hoogeveen en Th. S. H. M. van der Staak; W. S. de Wolf en J. van Dissel; O. P. van Zwol en J. Zweistra; J. van Rossen en P. Gt A. Smit; J. H. Goulooze en J Ravensbergen; P. C. Erades en M. H. Honders; J. A. Beugelsdijk en J. C. Pont; J. de Vroede en J. Cal- sijn; P. C. Verbrugen en Q. J. M. de Groot; P. Gijsman en W. Blok; J. Molenkamp en A. J. J. Duzink. Gehuwd; G. D. van Brakel en A. G. J. Wassenaar. Overleden; H. P. Rietbergen 75 jaar, huisvr. van A. J. Uphoff; K. Zant 76 jaar, man. ZES UUR VLAG HALFSTOK. De burgers van Leiden worden ver zocht om zes uur de vlag'halfstok te hijsen en haar te laten hangen tot na afloop der plechtigheden, ongeveer negen uur. GEM. AANKONDIGING BEKENDMAKING. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belangsebbenden, dat bij Koninklijk besluit van 20 maart 1957, no. 26, aan de n.v. Nederlandse Aardolie Maatschappij, gevestigd te 's-Gravenhage, kantoor houdende te Oldenzaal, concessie is verleend voor de ontginning van bitumina, als be doeld in artikel 2 van de wet van 21 april 18i0 (Bulletin des Lois, 285) concernant les mines, les miniëres et les carrières, zoals aardolie en aard gas, alsmede van andere daarmede te zamen in dezelfde afzetting voorko mende delfstoffen, zulks met uitbrei ding van het mijn veld „Rijswijk", waarvoor concessie is verleend bij Koninklijk besluit van 3 januari 1955, no. 69. In het huidige mijnveld is thans ook het gebied van de ge- meénte Leiden begrepen. Leiden, 3 mei 1957. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Sociale Raad Leiden Voor de Sociale Raad hield ds. A. G. van Gilse, doopsgezind predikant te Eindhoven, gisteravond in café restaurant „In den Vergulden Turk" een inleiding over de moeilijkheden en mogelijkheden van zorg voor de Hongaarse vluchtelingen. Ds Van Gilse, die enige tijd leider is geweest van het opvangcentrum voor Hongaarse vluchtelingen „He ren Wegen" te Zeist, ving zijn inlei ding aan met de constatering, dat, hoe ingewikkeld bepaalde sociale verhoudingen ook mogen zijn, deze toch steeds neerkomen op de ver houding van de mens tot zijn naaste. Men is echter maar niet „zo" iemands naaste. Eerst moeten er bar rières worden weggeruimd, die in het geval van de Hongaarse vluchte lingen een schier onverbreekbare versperring vormen. Tot de moeilykheden rekende ds. Var. Gilse in de eerste plaats de taal. Er zijn maar enkele Nederlanders, die het Hongaars beheersen. Een tweede moeilijkheid is het Hongaarse temperament, dat voor de Nederlander een rare zaak is. Vreemd is vooral het tempo van de reacties. Als voorbeeld noemde spre ker de huwelijken die gesloten wer den direct na aankomst van de eer ste transporten. Een voor ons Nederlander onver teerbare zaak is het bij de Hongaren vrij algemene anti-semitisme. Wij dienen echter na te gaan, wat hier van de oorzaak is. Sinds eeuwen be stond een betrekkelijk groot deel van de plattelandsbevolking van Honga rije uit orthodoxe Joden. De pro- groms deden in de 19de eeuw duizen den joden uit Rusland uitwijken, voornamelijk naar Hongarije, waar zij zich in de steden vestigden. Deze legden zich in hoofdzaak op de han del toe. Concurrentiestrijd en daarbij het sympatiseren van deze Joden met Bela Kun en de zijnen, deden de anti-semitische gevoelens ontstaan. Prof. dr. J. Prins trad in deze ver gadering af als voorzitter wegens zijn vertrek naar Utrecht. In zijn plaats werd bij acclamatie gekozen mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot sprak enkele woorden van afscheid tot prof. Prins. In het al gemeen heeft de Sociale Raad weinig contact met de Universiteit. Prof. Prins maakte een uitzondering door zich naast de belangen van het hoger onderwijs ook aan het werk van de Sociale Raad te wijden. De vice-voorzitter, de heer S. J. Anes, betreurde het, dat prof. Prins na 1^ jaar de Sociale Raad reeds weer gaat verlaten. Het voorzitter schap van de Sociale Raad bekleden is geen eenvoudige zaak. maar onder prof. Prins' kundige leiding kwamen de moeilijke problemen tot een spoe dige oplossing. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris J. C. v. Eek te Leiden is geveild: Huis met tuin en schuur te Oegst geest, Utenwaerdelaan 7 in bod: 14.200,koper: J. van Iterson te Leiden, qq voor: 15.800. Ten ovirstaan van notaris N. W. Holtkamp te Leiden: Huis Sumatra- straat 185 in bod: 13.200, koper: G. Buijs te Leiden voor: f 13.200,—. Woonhuizen met pakhuis Middel stegracht 64, 64a, en 64b in bod: 6.700,koper: P. Moerman te Lei den, qq voor: 7.075. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden: Huizen en erven Wolmaransstraat 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17 en 19, tezamen na afmijning in bod: ƒ27.271,—, koper: J. G. Wij- nandts te Leiden, qq voor: ƒ27.521.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2