S)e ftzidóeGotvfccmt Hst Westen moet verdedigd worden met alle beschikbare wapens I Voorbarige IJsheiligen i Z.H. de Paus over de woningnood De spanning tussen Nicaragua en Honduras Nederlandse reders mijden nog het Suez-kanaal KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 4 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14098 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L C. J. ROOZEN. Telefoon. Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Adverterfties; 17 ct. p. m.ra. Telefoontjes ƒ1.56. BIJ READS.: PAPENGRACU1 32 i NAVO-bijeenkomst te Bonn geëindigd Geen vrede zonder Duitse hereniging Het vooropgezette doel van de jongste Russische waarschuwingen aan westelijke landen is, dat Rusland op het Europese vasteland een monopolie op het gebied van atoomwapens wil krijgen. Zo'n monopolie is echter voor de Navolanden onaanvaardbaar. Dit zeggen de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijftien landen in de verklaring, die gisteravond na afloop van hun tweedaagse besprekingen in Bonn is uitgegeven. De landen van het Noordatlantische bondgenootschap moeten in staat zijn elke aanval met alle beschikbare middelen af te slaan. In afwachting van het sluiten van een ontwapeningsovereenkomst kan geen mogendheid het recht voor zich opeisen, andere mogendheden het bezit van kernwapens te ontzeggen. Het is aan de Sowjet-Unie zelf de vrees voor een nieuwe wereldoorlog weg te nemen, namelijk door toe te stemmen in het sluiten van een ontwa peningsovereenkomst met doeltreffende controle, zegt de verklaring. verdeling van Duitsjand een einde te maken „vóór de onrechtvaardig heid ervan ondraaglijk wordt". Dul les zei dat de vredesverklaringen van de Sowjet-Unie hol klinken, wanneer met geweld een groot land verdeeld wordt gehouden. Indien de Sowjet-Unie de Duitse hereniging niet aanvaardt zal „zij een misdaad met onberekenbare ge volgen bega.an hebben". De minister verlaarde dat krachtens de voorwaar den van de wapenstilstand van 1945 de verdeling van Duitsland niet als voor onbepaalde tijd beschouwd wordt. De Sowjets hebben dit in 1955 toegegeven, zei Dulles. Dulles noch Von Brentano hebben volgens de beschikbare gedeelten van hun in de geheime zitting afgelegde verklaringen gezegd wat er in Oost- Duitsland zou kunnen gebeuren zodra het kookpunt bereikt wordt. Evenmin spraken zij over de houding, die de NAVO in dat geval zou aannemen. AFSCHRIK EEN SCHILD. De ministers zijn van oordeel, dat de NAVO de beschikking dient te hebben over „een effectief afschrik wekkend middel tegen agressie en, ter bescherming van het grondgebied der ledenstaten, een krachtig schild van land-, zee- en luchtstrijdkrach ten". Verder ^ordt verklaard, dat de „brutale onderdrukkers" van het Hongaarse volk door de Russische strijdkrachten „niet bevorderlijk is voor een verbetering der Oost-West- betrekkingen. De regeringen van de vijftien lan den zullen blijven aandringen op de hereniging van Duitsland. Ten aanzien van het Midden-Oos ten valt een gematigd optimisme waar te nemen. Hoewel het gevaar voor de vrede in dit deel van de we reld groot blijft „zijn er bepaalde nieuwe elementen, die de mogelijkhe den voor communistische expansie- zucht en ondermijnende activiteit be perken", wordt Verklaard. DUITSLANDS HERENIGING. De eerste spreker was gisteren de Westduitse minister van Buitenland se Zaken, Von Brentano, die het gro te belang van de Duitse hereniging nog eens onderstreepte. De minister herhaalde, dat West-Duitsland niets zal doen om de gevoelens in Oost- Duitsland op te zwepen, maar waar schuwde: „Er zijn omstandigheden dat het lijden al§ gevolg van onderdrukking Managua verklaard, dat er geen oor- De Westduitse minister Von Bren tano deelde op een persconferentie mee, dat er voor de naaste toekomst geen viermogendhedenconferentie op het programma staat. Verder zei hij, dat er geen besluit is genomen over de uitrusting van de NAVO-landen op het Europese vasteland met atoom wapens en dat er evenmin is gesp to ken over een bewapening van de Bondsrepubliek met kernwapens. Zesde vloot trekt zich terug De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt, dat de grote slagsche pen van de zesde vloot uit het ooste lijk bekken van de Middellandse Zee wegtrekken, waarheen zij verleden week tijdens de Jordaanse crisis koers gezet hadden. De schepen keren te rug naar het centrale deel van de Middellandse Zee om deel te nemen aan vlootoefeningen van de Navo. De amfibie-eenheden van de vloot, waaronder het versterkte bataljon van het marinekorps van 1800 man, zullen in het oostelijke bekken blij ven met een aantal escorte-schepen. Tot de terugkerende schepen beho ren het vliegdekschip Forestal, het slagschip Wisconsin en de zware kruisers Salem en Des Moines. Voorkomen beter dan genezen „Men kan nooit genoeg de nadelen onderstrepen, die te kleine wonin gen aan het gezinsleven berokkenen", aldus de H. Vader in een toespraak tot de „Station en plein air", welke zich bezig houdt met de uitzending en onderbreking van zieke of ver waarloosde kinderen en waarbij ook Nederland aangesloten is. De organi satie bestaat 25 jaar. Het gebrek aan woonruimte brengt niet alleen schade aan de gezondheid van het lichaam door grotere kans nalatigheid moeten dragen. In plaats van het kwaad te voorkomen moeten enorme kapitalen besteed worden voor het herstel van de schade toe gebracht aan lichaam en ziel. Hoe- vele millioenen moeten er niet uit getrokken worden om ziektes te ge nezen, terwijl deze veel gemakkelij ker en tegen veel minder kosten voorkomen hadden kunnen worden. De H. Vader was vol lof over het werk van de organisatie, doch be treurde het te moeten constateren, dat nog te velen zich niets aan trek ken van het lot der behoeftigen in het algemeen en van de daklozen in het bijzonder. Zelfs in de hoogste ontwikkelde landen van Europa is nog een bevol- De maatschappij, aldus de H. Va der, zal zelve de gevolgen van deze en geestelijke en materiële ellende de grens bereikt, waar de rede uiet langer het handelen leidt en waar wanhoop en woede met vulkanische kracht tot uitbarsting komen." Von Brentano verklaarde, dat een duurzame vrede in Europa niet tot stand zal komen, terwijl Duitsland verdeeld blijft. „Een stelsel van Euro pese veiligheid, ingesteld zonder een voorafgaande oplossing van dit vraagstuk, zal gegrondvest zijn op een vulkaan". De Amerikaanse minister Dulles deed een beroep op Rusland aan de Beroep op Internat. Gerechtshof De president van Nicaragua, gene raal Luis Somoza, heeft vrijdag te log tussen Nicaragua en Honduras zal zijn, „tenzij Honduras deze uit lokt". Hij legde er de nadruk op, dat hij het Nicaraguaanse leger op voet van afweer had geplaatst en dat thans geen enkele actie werd uitgevoerd. De president zei voorts, dat de te genaanval op en herovering van de omstreden grensplaats Mocoron uit sluitend waren ondernomen omdat Hondurese troepen „deze op Nicara guaanse gebied gelegen plaats had den bezet". Hij voegde hieraan toe, dat de 110 inwoners van Moco- Nieuwe liefdadigheidszegels in Zwitserland Bij de Zwitserse P.T.T. verschijnt per 1 juni a.s. een nieuwe serie postzegels met een toeslag, die voor 90 is bestemd voor kankeronderzoek en 10 voor blindenhulp. De 5 rappen-zegel is grijs, 10 rappen groen, 20 rappen oranje, 30 rappen bruin en 40 rappen blauw. De postzegels zijn tot het einde van dit jaar geldig. J op besmetting, maar ook aan dekingslaag van 10 tot soms zelfs 20 geestelijke gezondheid. De jeugd, die j procent, die geen menswaardig be- geen behoorlijk huis Leeft, verliest Istaan. Jeidt- De verantwoordelijke gemakkelijker haar moraal, zij komt j autoriteiten moeten de bestaande gemakkelijker tot jeugdcriminali- wetgeving aanpassen en aanvullen teit, tot levensmoeheid en arbeids-1om deze bevolkingsgroep bijzondere schuwheid, zij wordt opstandig tegen i te verlenen. Dit betekent op- -- - ruiming der krotwoningen en het voorkomen van uitbuiting door gewe tenloze mensen. Elk land kent zijn eigen problemen en zal ze naar eigen eisen moeten oplossen. Maar dit heeft elk land gemeen, namelijk dat zij vooral rekening moeten houden met de menselijke kant van de el lende. Churchill niet tevreden over V. N. „Degenen, hier en in het buiten land, die in de herfst van het vorig jaar Eden hebben aangevallen van wege de doortastende actie, welke hij in samenwerking met onze Franse vrienden voerde tegen Egypte, heb ben nu reden hun oordeel te herzien. Ik ben van mening dat het standmmt, toen ingenomen door de Ver. Naties, de vrije wereld niet tot voordeel is geweest, noch de zaak van de vrede en de voorspoed in het Midden-Oos ten. Engeland en de conservatieve partij zijn dank verschuldigd aan Sir Anthony Eden". Met deze ondubbelzinnige verkla ring nam oud-premier Churchill het op voor de man, die jarenlang zijn rechterhand is geweest, en die ook zijn opvolger werd als premier. Chur chill deed dit in de eerste politieke redevoering die hij hield sinds een jaar. Komplot in Saoedi-Arabië? Twee bladen in Beiroet melden dat een aantal Palestijnse Arabieren uit Saoedi-Arabië is gedeporteerd wegens het organiseren van terroristische benden. De betrokkenen zouden de politie gezegd hebben, wapens van de Egyp tische militaire attaché in Riad, kolo nel Al Kasjabeh, ontvangen te heb ben De ontdekking van de samenzwe ring zou ongeveer samengevallen zijn met de ontdekking in april van de campagne in Jordanië tegen ko ning Hoessein. De Palestijnse Arabieren zouden in het bezit zijn bevonden van machi negeweren en handgranaten. Volgens genoemde bladen heeft koning Saoed bij president Nasser geprotesteerd, doch de Egyptische leider had gezegd, niets te weten van de activiteit van kolonel Kasjabeh. De leider van de terroristische cel ron niet van deze operatie te lijden hadden gehad. In Honduras zijn uitgebreide mili taire maatregelen genomen. Vrijwilli gers worden in versneld tempo opge roepen en de grenstroepen zijn aan zienlijk versterkt. Van Hondurese officiële zijde is me degedeeld dat „P-51"-vliegtuigen van de Nicaraguaanse luchtmacht vrij dagavond j.l. boven Hondurees gebied hebben gevlogen. „Onze jagers heb ben de invallers verjaagd, die in zui delijke richting zijn weggevlogen", aldus de mededeling. Een woordvoerder van de Hondu rese ambassade in de stad Mexico heeft verklaard, dat Honduras waar schijnlijk het Internationale Gerechts hof zal verzoeken de in 1906 door de toenmalige Spaanse koning Alfonso gedane scheidsrechterlijke uitspraak, waarbij het omstreden grensgebied, met de plaats Mocoron, aan Hondu ras werd toegewezen, te bevestigen (Nicaragua erkent deze uitspraak niet). Costa Rica wil neutraal blijven. Uit de Costaricaanse hoofdstad San José meldt A.F.P., dat vrijdagavond j.l. een sterk contingent Costari caanse reservisten onder de wapenen is geroepen ter versterking van de troepen in het gebied langs de grens met Nicaragua. Van officiële zijde is verklaard dat de grenstroepen zijn versterkt met het oog op de mogelijkheid van een treffen tussen Nicaraguaanse en Hondurese militairen, waaraan werd toegevoegd: „Costa Rica wenst zijn neutraliteit volledig te handhaven". Raad van Europa Het debat, in de raadgevende ver- gadiering van de Raad van Europal over de Europese parlementaire ac tiviteit is vrijdagmiddag geëindigd met de aanvaarding van een resolu tie. Daarin spreekt de vergadering zich uit voor benoeming van ten minste gedeeltelijk dezelfde afgevaar- uiuisie KCUCCHCHin Uticiiuc oigv.aai- nJ digden in de assemblee van de zes **iad zo" een zekere Besjir Toekan 71in rilÉ> lilt l lhip uroc <T0ir1i,s«Vt+ landen der Europese economische gemeenschap en de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa. Dat zou de belangrijkste stap zijn ter verzekering van nauwe betrek kingen tussen deze zes landen en de vijftien landen van de Raad van Europa. De zonen van EI Glawi Vrijdagavond jl. is te Marrakesj van gewoonlijk welingelichte zijde ver- .md men, dat de vijf op last van het Marokkaanse ministerie van binnen landse zaken gearresteerde zonen van wijlen „El Glawi", de overleden pas ja van Marrakesj, naar het paleis van hun vader te Marrakesj zijn terugge bracht, waar zij onder bewaking zou den staan. Van officiële Marokkaanse zijde wordt een volstrekt stilzwijgen over deze aangelegenheid, zowel wat be treft deigemelde arrestatie, als de te rugbrenging, bewaard. i___ zijn, die uit Libië was gevlucht waar hij gezocht werd wegens ondermij nende activiteit. De ontwapenings voorstellen Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag de jongste RussLsche ontwapeningsvoorstellen gekenschetst als een „lichte vooruitgang', maar hij voegde hieraan toe, dat zij toch niet aanvaardbaar zijn. Hij achtte het vooral onaanvaard baar, dat in het Russische plan voor de wederzijdse luchtverkenning de Amerikanen moeten goed vinden, dat er vliegtuigen patrouilleren bo ven het gehele gebied, waar zich hun atoomcentral en bevinden, terwijl zij zelf hoofdzakelijk slechts boven Oost- Siberië mogen vliegen, „waar sinds mensenheugenis nooit iets is ge weest". Nieuwe weg Kampen-Flevoland geopend Vrijdagmiddag heeft de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, in Kampen de Flevoweg opengesteld, welke de verbinding vormt tussen Kampen en Nederlands nieuwste polder, Oostelijk Flevoland. De bovenste foto laat zien hoe de minister de duif losliet, welke het Unt meevoerde, dat de nieuwe weg ontsloot. De onderste foto toont een aantal wagens, dat de nieuwe weg, na de opening inwijdde. Op de achtergrond de stad Kampen. Wachten op de Veiligheidsraad De beslissing over de vraag of de Nederlandse reders zullen terugko men van hun besluit om vooreerst geen gebruik te maken van het her opende Suezkanaal is uitgesteld, na dat de in Londen gehouden bijeen komst van de organisatie van gebrui kers van het Suezkanaal geen posi tieve resultaten had opgeleverd. Van de zijde van de reders werd gisteren verklaard, dat deze zich zullen blij ven houden aan het nog geldende ad vies van de Nederlandse regering om het kanaal niet te gebruiken. In ingelichte kringen valt te be luisteren, dat een wijziging van dit advies uiteraard niet te verwachten is voordat in de gebruikersorganisa tie daaromentret de discussie ten einde is gevoerd .Aangenomen kan worden, dat de S.C.U.A. zich nader over de stiuatie zal beraden, nadat volgende week de kwestie van de vaart door het Suezkanaal opnieuw in de Veiligheidsraad zal zijn behan deld. Opgemerkt wordt, dat nog geen van de in de gebruikersorganisatie samenwerkende regeringen tot dus ver het sein voor de vaart heeft vrij gegeven en dat alleen incidenteel schepen van de aangesloten landen door het kanaal gevaren zijn. De leden der S.C.U.A. hebben zich naar verluidt op het standpunt gesteld, dat de behandeling der kwestie in de Vei ligheidsraad dient te worden afge- Koud weer In de omgeving van Stockholm ligt nu het centrum van een nog langzaam in diepte toenemende de pressie. Aan haar achterzijde voeren noordelijke winden koude lucht uit de Poolstreken naar het Noordzeegebied en West-Eurona. Zaterdagochtend had de koude lucht al het grootste deel van Engeland en Schotland overspoeld, het koufront liep over Noord-Frankrijk, Duitsland, Polen en de Oostzee naar het centrum van de depressie. In de koude lucht kwamen ook in ons land enkele buien voor, maar deze leverden tot dusverre slechts kleine neerslaghoeveelheden. De grootste aftapping had zaterdag ochtend Deelen, n.l. twee millimeter. Ook zondag houdt de aanvoer van koude lucht aan De depressie bij de Oostzee trekt langzaam in oostelijke richting verder, waardoor de wind in onze omgevingen zal afnemen. In verband daarmee worden de nacht vorstkansen groter. wacht vooraleer wijziging van de officiële houding in overweging kan worden genomen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11,15 uur). AANHOUDEND KOUD j Wisselende bewolking met en- kele buien. Overwegend matige I wind tussen west en noord. Plaatselijk zware nachtvorst, j Morgen ongeveer dezelfde tem- f peraturen als vandaag. 5 Mei zon op 5.06; onder 20.13; maan op 9.51, onder 0.39. 6 Mei zon op 5.04; onder 20.15; maan op 11.06; oi der 1.15. Hoogwaterstanden 5 Mei v.m. 6.45; n.m. 7.10. 6 Mei v.m. 7.30; n.m. 8.10. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE BERLIJN NICE FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME regen zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. regenbui geheel bew. zwaar bew. nevel licht bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. nevel onbew. geheel bew. onbew. onbew. onweer 6 C. 4 5 3 Korreltje „Ik weet dat ik niets weet en zelfs dat weet ik maar half". G. B.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1