Zebrapaden zonder 'n oranje knipperlicht zijn niet beschermd 1 Mei werd de regeling (officiee.) van kracht Gouden echtpaar Vinkestijn gaat binnenkort feest vieren Keukenhof haalde de half- miljoenste bezoeker binnen PONDERDAG 2 MEI 1957 DB LEIDSE COURANT PAGINA 7 Beveiliging van de voetgangers /BISTEREN, 1 mei, is de nieuwe regeling met betrekking tot de bescher- ming van het voetgangersverkeer officieel van kracht geworden. Daar mee wil nog niet gezegd zijn, dat de regeling ook in de praktijk uitvoerbaar zal zijn; immers de noodzakelijke aanwijzingen op de wegen ontbreken nog veelal. De voornaamste van deze aanwijzingen de zgn. oranje-knipperlichten bij de oversteekplaatsen, de zebra-strepen, moet men veelal nog met een kaarsje zoeken. En een zebra-pad zonder oranje-knipperlicht is geen aan wijzing zoals deze bij de op 1 mei (eigenlijk) ingegane beschermende maat regelen geldt. Noch in vele grote steden, noch in kleine gemeenten is men „klaar". vrij is of dat hij niet anders kan om b.v. in een tram te stappen. De (beschermde) voetganger dient dus in zijn eigen belang er (voorlo pig) rekening mede te houden dat de PRINS OP 13 JUNI NAAR 's-HERTOGENBOSCH. Z.K.H. prins Bernhard zal op 13 juni een werkbezoek aan 's-Herto- genbosch brengen. De prins zal o.a. een levensmiddelenfabriek bezichti gen. Ook zal de Prins een nieuwe fabriek openen. MISSIOLOGISCHE WEEK GEOPEND. Dat hoeft geen verwondering te wekken wanneer men weet hoe kost baar een knipperlichtinstallatie wel is en meestal gaat het er niet om een enkele van deze lichten te plaatsen maar in verschillende plaatsen wor den het er meerdere, soms bedui dend veel meer. Deze knipperlichten zijn een noodzakelijk element van de aanwijzingen, want een z.g.n. zebra pad waarbij geen licht aanwezig is wordt in het raam van de maatrege len niet als een „beschermde over steekplaat voor voetgangers" be schouwd. De voetganger is dus vanaf gis teren officieel beschermd, officieus echter ontbreekt er nog wel het een en ander aan, en het zal, ge zien in het licht van de bovengesig- naleerde dure aanschaf van oran je lichten, nog wel geruime tijd du ren voor alles naar behoren in kannen en kruiken is. Rechten en plichten. Komt een voetganger echter nu reeds voor een oversteekplaats met oranje knipperlicht te staan dan moge hij weten dat hij profiteren kan van de volgende bepalingen: Wanneer op een beschermde oversteekplaats een voetganger wil oversteken, is het ry verkeer ge dwongen voor hem te wachten. Wanneer een zodanige oversteek plaats echter voorzien is van stoplich ten of er staat een verkeersagent bij, dan moet de voetganger zich houden aan de aanwijzingen van de agent of de stand van de lichten. Bij een met een oranje knipper licht beveiligde oversteekplaats dient de voetganger, die wil oversteken,1 er rekening mede te houden dat het naderende rij verkeer voldoende tijd moet hebben om te stoppen. Men mag dus niet zo maar vliegensvlug voor een naderbij komend voertuig oversteken. Zieken-, politie- of brandweer auto's hebben met loeiende sirene al tijd voorrang. Dat geldt ook voor een begrafenisstoet of een militaire colonne. In het algemeen is het een voet ganger verboden zich op de rijweg te begeven binnen een afstand van vijf tig meter vanaf een beschermde het ging in de missie". Mgr Mulders verwelkomde o a. mgr Const Kramer o.f.m, bisschop Loe-An Foe (China). Spreker wees o.m. op het belang, ode omvang en de urgentie van de maatregelen alleen van kracht zijn prediking van de blijde boodschap Te Nijmegen is gisteren een ver keersongeval geschied, waardoor een buscontroleur zwaar werd gewond. De controleur van een busdienst die verbindingen onderhoudt tussen Nij megen en de plaatsen in de omge ving, de heer T. H. Jansen, reed met een van de wagens mee naar Groes- beek. Onderweg wilde hij controle uit oefenen in een andere, hem tegemoet *kt*- - rijdende bus. Hij stapte uit, liep ach- Gistermiddag is te Nijmegen de ^er gecontroleerde bus om naar de Nederlandse Missiologische Week ge- andere wagen Het slachtoller moet opend door mgr prof dr AJph. MuK, de afstand of sncl. ders, voorzitter van het NMW-coinite. heid vim d vePgisl heb_ Deze week wordt bijgewoond door de toen hij achter de stil- vertegenwoordlgers van verschillende staande bus de rljweg wilde over_ missiecongregaties in Nederland. steken, werd hij door de juist pas- De studieweek is_gewi)d aan hct|seren^e bus ge*repen en tegen bij die oversteekplaatsen waarbij eon knipperend oranje licht is geplaatst. Knippert het licht niet dan is viet zebrapad ook niet beschermd. In dat geval zal hij, wellicht ietwat moppc rend doch noodgedwongen, de gele genheid tot oversteken moeten af wachten. °n<£™'*L""De heilsverkondi-1 grond geslhigerd' Met ernstlfe ver! wondingen moest de man naar het Canisiusziekenhqis te Nijmegen wor den overgebracht. Mr. J. W. VAN DER POEL GEÏNSTALLEERD Gisteren is in buitengewone zitting van de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam de nieuw-benoemde grif. fier, mr. J. W. v. d. Poel officieel ge- drs G. Peters msf uit Öudenboschinstalleerd. Mr. Van der Poel is de sprak over „De sacramentele heils-1 opvolger van de thans gepensioneer- economie". de mr. J. L. Veltrup. de ongelovigen over de hele we reld. Pater dr H. Borgert cssr hield nier- na een verhandeling over „De ver kondiging van het heilsgeheim" $xan& frezaek met man&teiulieytuig. Gisteren streek op Schiphol het dubbeldeks-reuzenvliegtuig van de Franse Luchtvaart neer met aan boord de leden van de Franse sector der verfverwerkende industrie, die op uitnodiging van Sikkens' Lakfabrieken te te Sassenheim een bezoek aan ons land brengen. DODELIJKE VAL. Vanmorgen vroeg is de 44-jarige wielrijder G. H. M. S. gewoond heb bende in de Weimarstraat in Den Haag, dodelijk verongelukt op de Vaillantlaan. Toen een fietser S. in haalde en te dicht passeerde kwamen de sturen van beide fietsen in elkaar en de wielrijders tuimelden op de grond. S. viel tegen een juist passe rende vrachtauto en daarna op de rij baan. Overgebracht naar het zieken huis Zuidwal, bleek hij na aankomst oversteekplaats, mits de weg geheel overleden. 44 [aar aan de Zuid Rundersteeg te Leiden 15 Mei a.s. zal het vijftig jaar gele den zijn, dat het echtpaar M G. Vin kestijn (75) en E. Vinkestijn-Neute- boom naar het altaar schreed op die onvergetelijke dag, waarop het hu welijk begint. Van die vijftig jaar hebben de heer en mevrouw Vinke stijn 44 jaar aan de Zuid-Rundersteeg 3 te Leiden gewoond. Hoe komt het, dat u hier zo lang gewoond heeft? vroegen wij. Vond u het hier zo aantrekkelijk wonen? Dat niet op de eerste plaats, ver telde mevrouw Vinkestijn, maar u moet weten, dat mijn man een lief hebber is van de duivensport en hij was altijd bang, dat zijn duiven niet meer op hun platje terug zouden ko men, als de familie naar een ander adres verhuisde. Het bleef dus de Zuid Rundersteeg, en daar kwamen de negen kinderen ter wereld, wer den groot en trouwden op hun beurt, met het gevolg, dat het echtpaar nu al weer zes en dertig kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen heeft. De heer Vinkestijn is altijd timmer man van zijn vak geweest. De eervol le getuigen van zijn vakbekwaamheid treft men aan in het kamertje van dit echtpaar. Fraai bewerkte kastjes, in gewikkeld en zeei kunstig bewerkte schilderij lij sten. De bruidegom van dit gouden echt paar heeft vele bazen gehad. „Vroe ger bleef je in het timmervak niet zo lang bij één baas", zegt hij. „We had den beter in een woonwagen kunnen gaan wonen". Hij denkt nog met zorgrimpels in zijn voorhoofd terug aan die tijd, toen hij met elf, gulden in de week negen kinderen moest groot brengen en er ook nog schoenmaker bij was om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Voor de familie naar de Zuid Run dersteeg verhuisde woonde zij aan de Boerhaavestraat, waar de vrouw des huizes een bescheiden fruitnering hield, die vooral was ten gerieve van de bezoekers van het voormalige zie kenhuis aan de Steenstraat. Natuurlijk zal het op vijftien mei groot feest zijn. Ook gisteren toen de „bruidsdagen" ingingen is er al feest gevierd. De kinderen en kleinkinderen zul len hun ouders en grootouders een onvergetelijke dag aanbieden. Het loopt storm op de Keukenhof. Kon men vorige week de 400.000ste bezoeker verwelkomen, vanmorgen om half tien kwam de half-miljoen- ste door de loketten. Het was mevr. A. G. Lindenhovius Sarink, uit de Bosbesstraat in Den Haag, die ditmaal de gelukkige was. Zij was vergezeld van haar men en dochter en het was de derde keer dat zij de tentoonstelling bezocht. De voorzitter van de Keukenhof - stichting, de heer Tom van Waveren, hield een korte toespraak en bood mevr. Lindenhovius als aandenken een gouden narcis met zilveren bla deren aan. Bovendien overhandigde de heer v. Waveren haar een chèque van ƒ350,welk geld mevr. Lin denhovius voor een vacantietrip kan besteden. Later bood de heer K. Grullemans haar nog een groot boeket gemengde parkiettulpen aan. Men is wat het bezoek betreft nu zeer dicht bij het record van 1954 toen in totaaal 513.000 bezoekers de loketten passeerden. Honden blaften in de rechtszaal OVERNAMEPRIJS VAN BACON- VARKENS HOGER De overnemingprijs van bacon var kens (gewichtsklasse 6370 kg) i5 met ingang van a.s. maandag met 3 cent per kg verhoogd. Dit is niet bet gevolg van een verbetering van de prijzen voor bacon in Engeland, doch dient om ervoor te zorgen dat het aanbod van varkens in die gewichts klasse zodanig zal blijven dat weke lijks nog 11.000 varkens voor de ba- conbereiding afgeleverd kunnen worden. De toeslag van 10 cent per kg blijft gehandhaafd omdat dit altijd nog goedkoper is dan de uitvoer naar En geland op te voeren, hoewel de En gelsen wel graag wat meer Neder landse bacon zouden invoeren. De prijzen zijn op dit niveau sterk verlies gevend. Zodra de prijzen wat verbe terd zijn zal het Produktschap maat regelen treffen de uitvoer op te voe ren, temeer daar thans o.a. Hongarije en Zweden bacon naar Engeland uit voeren en het van belang is dat Ne derland zijn positie daar handhaaft. De Joegoslavische veterinaire autori teiten hebben de garantie gegeven dat de uitvoer van slachtpaarden met „kwade droes" niet meer mogelijk zal zijn. Er zal vóór de uitvoer uit Joego slavië een bloedonderzoek plaats vinden. Het is waarschijnlijk dat bin nenkort de invoer van slachtpaar den uit Joego-Slavië weer zal worden toegestaan. De heer E. Douma, bestuurslid van het Produktschap, werd bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau en ontving een hartelijk speechje van de voorzitter. Ook aan het bestuurslid J. M. Hoogstraten werd ter gelegenheid van diens 75ste verjaardag op 1 mei een koninklijke onderscheiding uitgereikt. Nederlandse trater verongelukt Tijdens een bergtocht in de omge ving van Soerenberg-Brienzerrothorn (Zwitserland) is de Nederlandse fra- ler Berlachus O.F.M. Conv. (Martin Canlsius uit Hoensbroek) dodelijke verongelukt. Met een ernstige schedelfractuur werd hij 24 april in het kantonale ziekenhuis te Luzern opgenomen, waar hij op 29 april ten gevolge van zijn verwondingen is overleden. Gisteren is het stoffelijk overschot van Zwitserland naar Nederland overgebracht. Frater Gerlachus, die 23 jaar is geworden, behoorde tot de Nederlandse provincie der Conven tuelen en studeerde filosofie aan de universiteit van Freiburg, Zwitser land. De begrafenis zal plaats hebben Op zaterdag 4 mei op het rectorale kerk hof van Mariënrade. Het geblaf van ongeveer 60 honden heeft vanmiddag luid geklonken in de rechtszaal in Den Haag. Mr. J. van der Giessen, die dit hondengeblaf ge bruikte ter toelichting op zijn plei dooi, had er echter niet werkelijk honden voor meegenomen, maar het gekef en gejank op een band opge nomen. Er waren enige moeilijkheden ont staan tussen een bewoonster, die Pie- ter de Hooghhonden fokt en een be woner van jie Koninginnel a an in Wassenaar. De honden blaften te veel, er hing rondom de fokkerij een on draaglijke stank en vliegen kwamen bij duizenden op de fokkerij af, zo vond de bewoner. Hij vroeg daarom de dame of zij de dieren niet weg wilde doen, doch dat wilde zij niet. Er kwam een civiel proces van, en quêtes werden gehouden, waarin ge tuigen verklaarden veel last van de honden te ondervinden, en er werden contra-enquêtes gehouden, waarin andere getuigen zeiden geen of bijna geen last van de dieren te hebben. Gisteren werden in dit proces de pleidooien gehouden. De pleiter van de eisende partij was mr. A. J. M. de Groot, die meende dat de overlast duidelijk bewezen was. Mr. J. van der Giessen, die optrad voor de hondenfokkende dame, zei in zijn pleidooi dat iedereen zoveel honden mag houden als hij wil. Er waren zeer vele getuigen die zeiden, dat de honden niet hinderlijk zijn. We moeten de zaak objectief zien en dan is de rechtmatigheidsgrens zeker niet overschreden, aldus mr. Van der Giessen. „Mijn cliënte doet haar uiterst best haar buren zo min mogelijk last te bezorgen. Het valt altijd moeilijk of helemaal niet uit te maken hoeveel honden er tege lijkertijd blaffen". Ten bewijze hier- bruiden waren gezusters, van liet pleiter het bandje afdraaien. Bruiloft in drievoud te Langeraar Te Langeraar traden hedenmorgen V.l.n,r.: in de St. Hadrianus-kerk drie broers in het huwelijk. Ook twee van de Joop v. Lammeren en Adri Dobbe; Jan v. Lammeren en Corrie Dobbe; Theo v. Lammeren en Annie Lek.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7