Raad van Overleg te Noordwijkerhout gaf een inzicht over het Mater Amabiliswerk Nederlandse Cladiolenver. kwam bijeen Subsidie voor psycho techniek groepsonderzoek schooljeugd DONDERDAG 2 MEI 1957 DE DETDSW COURANT PAGINA 3 Zangkoor RoKaZaNo omlijst Gezinsavond De laatste Gezinsavond van de Raad van Overleg in dit seizoen te Noordwijkerhoud stond maandag avond in het teken van de Mater Amabilisschool en wel met het doel, een zo ruim mogelijke voorlichting aan de ouders te geven. Om dit te bereiken, waren naast geestelijke en wereldlijke autoriteiten, waarvan aanwezig waren deken J. P. Brink man van Noordwijk en wethouder C. Th. de Groot, ook de besturen van de standsorganisaties uitgeno digd. Mej. C- Herr, diocesaan leidster van het M.A.-werk begon haar in leiding na een openingswoord van de voorzitter van de Raad van Over leg, de heer A Th. P. Meijer, met de anwezigen hartelijk te danken voor de belangstelling in het werk van de Mater Amabilisschool, waarvan hun aanwezigheid de getuigenis was. Maar meer nog dan alleen belang stelling heeft de M.A.-school thans de daadwerkelijke hulp nodig van ouders, opvoeders en allen, die op welke wijze dan ook kunnen mede werken om de nieuwe school haar „inhoud", n.l. cursisten te geven. De pionierster van het M.A.-.Werk, mej. Schouwenaers, een Belgisch in- spectrice voor -het onderwijs, begon kort voor de laatste wereldoorlog in Antwerpen met eenJ programma, dat tot doel had vorming te geven aan meisjes, die na hun schooltijd op kantoren en in winkels, in een ge heel ander milieu d<us dan in de ge zinnen, werkzaam waren. Onvoldoende veerkracht. Oorspronkelijk werden de cursus sen alleen in de avonduren gegeven maar toen het werk ook onder de fabrieksmeisjes aansloeg, bleek, dat deze meisjes, na een volle dagtaak niet meer de veerkracht hadden om des avonds nog een cursus te vol gen. Daarna begon men voor die meisjes met een dagcursus. Kapelaan Hoeben, aalmoezenier van de arbeid in Limburg was de eer ste die het M.A.-werk, toen nog niet zo genoemd, in Nederland introdu ceerde. Daar begon men speciaal met de meisjes uit de bedrijven, waar door thans nog de verkeerde ge dachte bestaat, dat dit werd uitslui tend voor meisjes uit fabriek en ate lier in het leven is geroepen. De cursus is echter bedoeld, voor alle meisjes boven de 17 jaar onge acht hun schoolopleiding en werk kring. Het programma van de M.A.- school bestaat uit een kernprogram ma, waaromheen het aanvullend pro gramma; namen, die niet bevredigen maar waaraan nog wordt gedokterd Het programma. Het kernprogram bestaat uit vak ken zoals naaien, koken, godsdienst, medische raad, opvoedkunde, ver pleegkunde, zang. kinderverzorging, gymnastiek, smaakontwikkeling en woonruimteinrichting, die 2 avonden per week gedurende 26 weken wor den gegeven. Daaromheen is een aanvullend programma gegroepeerd, die even eens 26 weken beslaat. De gehele cursus duurt 3 jaar. Op maandag, 13 mei a.s. wordt speciaal voor de meisjes een propa- ganda-avond gehouden, waarop eveneens door mej. Herr doel en werkwijze van de M.A.-school zal worden uiteengezet. De inleiding van mej. Herr werd omlijst door het optreden van het r.-k. inter-parochieel gemend zang koor RoKaZaNo onder leiding van de heer J Postma. Deze avond vormde het debuut van de nog jonge vereniging en het was een debuut dat er zijn mocht. Het was bewonderenswaardig wat de heer Postma in de korte tijd met het merendeels ongeschoolde stemmen- materiaal heeft weten te bereiken. Het is daarom wel erg jammer, dat de tenoren en bassen zo klein in aantal zijn. Een aanmelding van heren zang- lustigen zal de Vereniging zeer wel kom. zijn Gezongen werd o.a. het „Locus' Iste" van A. Bruckner; uit „Die Schöpfung" van Haydn: Die Him- mel erzahlen die Ehre Gottes en het spreekwoorden Quodlibet van Ar- ther Claessens. De avond werd besloten met een parafrase op het liedje „Slaap kind je slaap", van Lex Karsemeyer. HILLEGOM Geb.: Josephus Adrianus z. v. P. van der Linden en J. M. van de Reep; Maria Johanna Gerardina Wil- helmina d. v. N. W. Warmerdam en J. M. Noordermeer; Jacobus Wilhel mus z. v. J. C. Lommerse en J. M. de Ridder; Wieger z. v. W. Lei en J. Kardol; Emile Guillaume Jean Ma rie z v. G. P. D. Le Cocq d'Armand- ville en M. Straathof; Antonius Cor nells Maria z. v J. Warmerdam en C. J. van Rooden; Eduardus Cornells Jacobus z. v. E. A. M. van Looij en C. M. Raamsveld; Willem Leendert z. v. L. Westerlaken en A. van Groen. Ondertr.: J. H. Spelt en L. Dedel; J. B. van de Loo en J. Haspels; L. van Diest en H. M. Bakker. Getr.: L. M. Koppers en A. M. J. A. Meijer; N. G. Geerlings en J. J. van Rooden; G. J. van den Berg en^ M. C. J. Kroon; C. C Plieger en G.' J. M. Wiegers; B. Berrevoets en I. Both; P. A. Zuiderduin en M. A. E. van de Graaf; E. G. de Ruijter en M. C. van Amerongen; N. Goulooze en C- C. van der Tonnekreek; J.-H. den Haring en Th. M. van Deursen; A. J. Hulsebosch en C. G. Louter;' J. F. A. Arrachart en J. M. van der Meij. Overl.: J. van de Beid, m., 79 jr; G. Bartels, echtg. van: H. D. Perfors., vt, 70 jr; J. van Til, m, 70 jr; W. J. G. Philippo, m, 66 jr. VOORSCHOTEN Uitslag „Kowipu"-puzzel. Aan de grote Koninginnedag-Winkel-Puz zel, uitgeschreven door een grote groep Voorschotense winkeliers, heb ben 600 ingezetenen deelgenomen. Om de uitslag behoefde niet te wor den geloot. De winnaars van de hoofdprijzen zijn. 1. H. F. C. v. d. Burg, Schoolstraat 8; 2. T. C. War merdam, Burg. de Kempenaerstraat 8, 3. M. Noort, van Kempenstraat 37. „Wij ZIJN EEN VRIJE VERENIGING, WIJ ZIJN NIKS" He Produktschap heeft ons advies voor de nieuwe minimum-exportprij zen niet opgevolgd. Weliswaar zit in de Commissie van Bijstand, die ons advies heeft beoordeeld, geen enkele gladiolenkweker, maar ze willen het blijkbaar toch beter weten dan wij. We hebben wel eens gedacht, dat we een vrije vereniging zijn, maar we zijn niks. W'j advicsren, maar een an der neemt het besluit. Er moeten Gemeenteraad van Wassenaar De nood waarin zich de nog jbnge r.-k. Montessorischool van de Alchvinstichting bevindt de huis vesting n.l. op drie verschillende plaatsen, onder meer in een voetbal tent aan de Buurtweg is in de gemeenteraadsvergadering van Was- stenaar van gisteravond weer eens duidelijk onder de aandacht van het college van b. en w. gebracht in een bewogen betoog van de K.V.P.-frac- tievoorzitter, dr J. J. M. Veraart. De heer Veraart had het college een vraag gesteld over de stand van zaken met betrekking tot deze school. Uit het antwoord van b. en w., dat door wethouder Huibregtse werd voorgelezen bleek, dat het college onderhandelingen voert over een ob ject, dat voor de Alchvinschool een zeer goede oplossing van het vesti gingsprobleem kan betekenen. Con cretere gegevens over dit object wenste het college niet te verstrek ken. Dr Veraart deed een herhaald dringend beroep op het college, om Wat lezers schrijven BESCHOUWING GEVEN OVER DE DOODGEWONE FIETS Roelofarendsveen, april 1957 Er is een tijd geweest, dat de fiets in zijn jonge jaren, buitengewoon in de belangstelling stond, bij jong en oud, rijk en arm. De mensen waren de koning te rijk, als ze het zo ver brachten, dat ze fietsen konden. Met de jaren is hier verandering in ge komen, de fiets werd verdrongen door de auto en motorrijders. De ge wone fiets werd al meer en meer op de achtergrond verdreven en er wer den mooie fietspaden aangelegd langs 's Heren weg, door steden en lande lijke dorpen. Zo door de tijd, zijn de fietsers er zich van bewust gewor den, dat ze van hun voetstuk zijn ge vallen. Waar geen fietspaden waren, daar snorden de auto's vlak langs hen heen, in d'r haast een hoed of pet medenemend van de argeloze fietser en soms een lichte schok voor de fietser, die dan alle aandacht voor zijn stuur moest hebben en in het ergste geval in de berm van de weg terecht kwam. Maar zoals gezegd, deze onbenullige kleinigheden nam de fietser doodleuk op, al zingende kwam hij weer boven en fietste weer verder, dromend over die goede oude tijd met zo'n ouderwetse fiets. Maar alle tijden komen weer en de fiets staat weer in de belangstelling. Ja het klinkt wel gek, maar die doodge wone fiets is een belangrijk bezit ge worden, voor Jan en alleman. Je kunt het niet geloven, maar als hij niet berijdbaar is, dan moet je hem aan de ketting klinken, want in deze atoomtijd kan alles gebeuren. Zo staat je fiets er en zo is hij van de aardbodem verdwenen, naar onbe kende oorden. Zijn de mensen in R.A.Veen zo slecht geworden, dat ze geen fiets meer kunnen laten staan, als er geen slot op zit? Voor de mensen die langs de weg hun boterham moeten verdienen is het wel een uitkomst, want het wordt een langzaamaan actie, er is meer te verdienen, want men kan meer uren maken. Degene, die geen zin heeft om een slot op zijn fiets te doen, kan 'hem bij goedwillende mensen op particulier terrein zetten (Als de eigenaar het goed vindt). Nee de beste oplossing zal wezen, dat men de fietsers van de weg zuigt en in bescherming neemt en dan als tegengift een paar rolschaatsen, die kan men altijd aanhouden als men ergens moet wezen. Maar het zou jammer wezen, als het lied ook zal verdwijnen, dat met feestelijke ge legenheden zo spontaan wordt ge zongen door jong en oud: Fietsen- fietsen-fietsen maar enz. HET UITSTERVENDE RAS DER FIETSERS ONDERWIJSPROBLEMEN Katwijk aan den Rijn, mei '57 Veel wordt er tegenwoordig ge sproken en geconfereerd over de on derwijsproblemen. Haast alle conclu sies komen dan overeen: een tekort aan onderwijskrachten. Dit probleem lijkt mij echter gemakkelijk op te lossen. Hoe is op 't ogenblik de toe stand? Bijna allen die onderwijzer willen worden, zijn aangewezen op een internaat, behalve dan degenen, die in een plaats wonen, waar een kweekschool gevestigd is. Nu zijn de gelden, die nodig zijn om een jongen of meisje, onderwijzer of onderwijze res te laten worden zeer hoog en voor de meeste ouders niet te betalen. Er zijn nu nog zeer veel jongens en meis jes die na het verlaten van de mulo dit vak kiezen. Ik geloof nu vast, dat als 't Rijk de kosten, ean hun oplei ding verbonden, voor zijn rekening zou nemen, het probleem zeer spoe dig opgelost zou zijn. Eventueel zou zo'n onderwijzer (es) deze kosten, als hij of zij zelf verdient gedeeltelijk kunnen terugbetalen. U zult wel zeg gen: er zijn nog beurzen ook, maar de jongens of meisjes, die hiervan kunnen profiteren, zijn zeer weinig, daar de eisen voor een beurs vrij hoog zijn en er toch talloze middelmatigen zijn, die een prima onderwijzer of onderwijzeres zouden kunnen wor-. den. Ik hoop, dat de betreffende auto riteiten hierover eens zullen naden ken, dat alleen de financiën menig een afschrikken van dit ontgewijfeld mooie beroep. A. H. K. 5 MEI-VIERING. Leiden, 2 mei. Aan oranje- en studentenvereni gingen zou ik willen vragen, of er een of ander ondernomen zou kunnen worden om de bevrijdingsrokjes na 10 jaar weer eens van stal te halen. Het is een erg leuk idee geweest en veel belangstelling was er voor de toen bewuste rokjes, in 1946 te Oegst- geest geborduurd, met 5 mei 1946 werden gestempeld: Erg jammer zou het zijn als men nooit meer iets van zou horen. Er is zoveel werk aan geweest! Bij ons is 't rokje al de derde keer naar een volgende overgegaan. Steeds met 't jaartal bij gemerkt \<ranneer het werd gedragen. Met dank aan de red. B. P. ad hoe deze kwestie te bezien. Er moét toch ergens in Wassenaar-zuid wel een stukje grond te vinden zijn, waarop voor deze school een nood gebouw kan worden neergezet. Wethouder Hazenberg antwoordde, dat het college van b. en w. weinig voelt voor noodvoorzieningen en lie ver streeft naar een afdoende en definitieve oplossing van de moeilijk, heden. Onderhandelingen, waarover geen nadere mededelingen kunnen worden gedaan, zijn nog gaande. De voorzitter, burgemeester Van Wijnbergen, onderbrak de discussje met het uitspreken van de verwach-- ting, dat in ieder geval binnen twee maanden nader nieuws bekend zal zijn over het bewuste object. Met de suggestie van de vosrzitter, de dis cussie over deze zaak tot dan uit, te stellen, kon de heer Veraart zich tenslotte verenigen. Nog geen subsidie voor individueel onderzoek. Over het voorgestelde psycho-tech. nisch onderzoek van de lagere school jeugd voerde o.m. de heer A. C. Duy- vestijn (K.V.P.) het woord. Hij juich, te het voorstel toe en weer erop, dat de gemeente een bijdrage in de kos ten zal kunnen krijgen van rijk en provincie. Hij zou graag zien, dat de kosten van een eventueel indivi dueel onderzoek ook door de gemeen, te gedragen zouden worden. Voorge. steld was, alleen de kosten van het groepsonderzoek uit «de gemeentekas te betalen. Zou uit dit groepsonder zoek blijken dat een nader indivi dueel onderzoek van sommige leer lingen nodig is, dan zouden de kosten daarvan door de ouders gedragen moeten worden, aldus het voorstel van b. en w. Dr J. N. van den Houten (V.V.D.V toonde zich minder enthousiast over het voorstel, al wilde hij er zich niet tegen verzetten. Hij vroeg zich af waar ergens de grens van de over heidsbemoeiing komt te liggen. Ook mr L. G. Hortensius (Prot. Chr.) vroeg zich af, of hier na niet van het goede te veel gegeven wordt. Mr A. van Vuure (V.V.D.) bestreed dat laatste. Hij vond het onderzoek uitermate nuttig en had er geen be zwaren tegen, dat daarvoor over heidsgelden worden gebruikt. Mr C. A. van Gorcum (P.v.d.A.) had waardering voor het initiatief. We heer W. Boender (P.v.d.A.) sprak de hoop uit, dat de ouders inderdaad rekening zullen willen houden met de conclusies die er uit de test ge trokken zullen worden. Nadat wethouder K. Huibregtse (P.v.d.A.) en de voorzitter erop ge. wezen hadden, dat het vooralsnog, met het oog op de financiële positie van de gemeente aanbeveling ver dient, alleen de kosten van het groepsonderzoek voor rekening van de gemeente te laten geschieden, ver klaarde de raad zich met het voor stel akkoord. Garantie aan de Bouwkas. Het verzoek van de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten om een, ga rantie voor een geldlening van 20.000, dat in een vorige raadsver gadering was terugverwezen naar de financiële commissie, kwam gister avond weer ter tafel. Mr. D. G. Hor tensius (prot. chr.) toonde zich nog steeds niet geestdriftig over deze wijze van kapitaalverstrekking. Op die manier wordt de Bouwkas een zuiver overheidsbedrijf. En wat ge beurt er, als niet alle deelnemende gemeenten garant willen zijn voor hun portie in de geldlening, die in totaal 7 miljoen zal bedragen? Wethouder mr. dr. J. Hazenberg (prot. chr.) -antwoordde, 'dat de Bouwkas uitgegaan is van de veron derstelling, dat elke gemeente mee doet. Gebeurt dat niet, dan zal waar schijnlijk een andere oplossing ge zocht moeten worden voor de uitbrei ding van het bedrijfskapitaal. De raad keurde stilzwijgend enkele wijzigingen in het ambtenarenregle ment, de salarisverordening en enkele andere rechtspositie-verordeningen goed. Er waren evenmin bezwaren tegen een gratificatie voor het politie personeel, gelijk aan de 6 toeslag, die aan het overige gemeenteperso- neel al eerder was toegekend. Een verhoging van de tarieven van de ge- meentereiniging werd stilzwijgend goedgekeurd en ook een subsidiever zoek van de vereniging „Het Ivoren Kruis" ondervond geen bezwaren Een vakantieregeling voor slagers winkels werd vastgesteld en stilzwij gend werd besloten tot aankoop van het pand Achterweg 2, dat gesloopt zal worden met het oog op verkeers- verbeteringen en van de fabriek aan de Kasstraat, die te zijner tijd ver dwijnen zal of een andere bestem ming zal krijgen. Bouwgrond voor twee kleuter scholen. Een laatste agendapunt had betrek king op de onteigening van een stuk particuliere grond aan de Bremhorst- laan, ten behoeve van 2 kleuterscho len. In een vorige raadsvergadering was besloten, deze grond te kopen voor een prijs van f 22 per vierk. m. Ged. Staten keurden deze uitgaven echter niet goed. Pogingen om met de eigenaar, de heer A. Borst Pzn., tot een akkoord te komen over een lagere prijs, leverden geen resultaat op. Vandaar, dat b. en w. de raad nu voorstelden, een plan tot onteigening voorlopig goed te keuren. De heer C. E. van den Berg (KVP) herinnerde er aan, dat de KVP- fractie zich indertijd al tegen de aan koop van dit dure stuk grond verzet heeft, omdat de gemeente dicht in de buurt, n.l. op het landgoed De Wit- tenburg, zelf veel goedkopere grond in eigendom heeft. Mr. C. A. van Gorcum (P.v.d.A.) herhaalde de bezwaren, die hij bij die gelegenheid al had aangevoerd tegen vestiging van scholen op De '^ittenburg. Dit landgoed is aange kocht als recreatiegebied en moet als zodanig behouden blijven. Het voorstel kwam in stemming; het werd aangenomen met zes KVP- stemmen tegen. Contactavond van de gidsen- en kaboutersgroepen. Gidsen en ka bouters van de priscillagroep uit de St. Josephparochie en van de Marg Sinclaigroep van de parochie van de H Willibrord hebben in het vereni gingsgebouw een contactavond geor ganiseerd voor ouders en belangstel lenden. Zoals guido J. van Spons- sen in haar openingswoordje zei, was er met opzet geen speciaal program ma voor deze avond ingestudeerd. De groepen gaven er de voorkeur aan, de ouders een indruk te geven van hoe het er op de gewone samen komsten van de kringen toe gaat. Er werd een programma gebracht van liedjes en voordrachtjes en spellet jes, dat bij de aanwezigen bijzonder in de smaak viel. Want na elk pro gramma-onderdeel klonken enthou siaste yells door de zaal, „Goed zo" en „kwaliteitje". Kabouters beeld den in een aardig zangspelletje „het kabouterverhaal" uit. En gidsen- koortje zong gezellige liedjes, de „Gemzen" kwamen op de planken met een sketchje over een wandelen de divan, een meisje van de Berg beklimmers declameerde twee versjes van Annie M. G. Schmidt en de Prinscillagroep kwam met een ori ginele bedrage: een demonstratie van robotgidsen. Voor de pauze werd een „eensge zind wint"-wedstrijd gehouden voor twee gidsen en twee kabouters met hun moeders. Na de pauze volgde na het sprook je van de Prinses, die geen zuurkool lustte het optreden van aalmoezenier J. H. M. Smit, die opnamen vertoon de van buitendagen van de gidsen en kabouters en tot slot demon streerde de leden van de staf hun kunnen in het improviseren van een toneelstukje. mensen van onze vereniging in de hogere regionen komen, opdat niet zonder ons, over ons wordt beslist. Dat zei de heer C. v. Til, de voorzit- van de Ned. Gladiolenvereniging, op de ledenvergadering van deze ver eniging die maandagmiddag in Haar lem werd gehouden. De heer Van Til zei in zijn ope ningswoord ook, dat de gladiolen-ex port volop heeft geprofiteerd van het zachte weer. De uitvoer behoefde nooit stop gezet te worden wegens vorst en er zijn veel gladiolen geëx porteerd. Hoe we1 de prijzen op een behoorlijk peil bleven, meende de heer Van Til het te moeten betwijfe len of de kwekers aan hun trekken zijn gekomen. Daarvoor was de oogst over het geheel genomen, te slecht. Sprekende over de verplaatsing van de teelt naar de zgn. buitenge westen Zeeland en Brabant, zei spr., dat de vereniging actief zal moeten zijn om de beunhazerij te bestrijden. Wanneer men ginds goedkoper een beter produkt kan kweken, dan mag men zich hiertegen niet verzetten. Hij adviseerde de handelaren zelfdiscipli ne aan de dag te leggen en niet alleen aan het eigen belang, maar ook aan dat van de afnemer te denken. Nadat de secretaris, de heer J. H. L. Vink, het jaarverslag had uitge bracht, en de heer K. Velthuys de re kening 1957 en de begróting 1957 on der de loep had genomen, volgde het jaarverslag van de directeur van de Keuringsdienst, de heer F. Limburg. Daaruit bleek o.m. dat de teelt in de buitengewesten sterk was toegeno men. Een kwart van het areaal werd daar in 1956 geteeld. In totaal werden bij 6000 kwekers rond 2300 ha. gere gistreerd. Spr. stipte verder aan de vele ziekten, wa .irmee de gladiolen- cultuur te kaïnpen heeft. Bij de bestuursverkiezing werden de heren L. Krouwel, C. van Til en K. Velthuys herkozen. In de plaats van de niet herkiesbare heer W. F, Langeler, werd gekozen de heer H. Nieuwenhuis te Hillegom. Hierna hield ir. P. K. Schenk een inleiding over de verschillende ziekten bij de gladiolen. P« eerste groene-bollenveiling Veel belangstelling maar weinig kapers Aan de Duinweg in Noordwijk*is de eerste zgn. groene-bollenveiling van het seizoen gehouden, door de Hobaho. Bijzonder veel belangstel lenden waren op de tuin te vinden, toen de heer D. Hogewoning, een der directeuren van de Hobaho, gister middag om twee uur de voorwaar den bekend maakte, waaronder de bollen verkocht zouden worden en de afslager, de Ijeer W. v. Ruiten, een spraakwaterval ontketende. He laas voor de opdrachtgevers: het overgrote deel bestond niet uit ko pers, maar uit nieuwsgierigen. Men kon dat verwachten. Immers: de commissionairs en de makelaars we ten al enkele maanden lang, bij wij ze van spréken, met hun vrije tijd en met hun verveling geen raad. De ex porteurs, die dit jaar voor het eerst over de grenzen zijn getrokken met een boekwerk vol nieuwe prijzen en bovendien de afgelopen maanden hebben ervaren, dat men in het bui tenland nu niet bepaald de orders kant en klaar geschreven op het bu reau heeft liggen, hebben helemaal geen haast met hun inkoop. En het lag in de lijn der verwachtingen, dat velen nu wel eens met eigen ogen wilden aanschouwen, dat het met de handel inderdaad niet zo best was gesteld, als de handelaren hadden laten weten. De belangstellenden kregen in dit opzicht meer dan vol doende bewijzen. De stemming was bijzonder mat; er was geen gang in te krijgen en of de veilingmeester, de heer C. Plug, nu al zijn humor en al de verkoopkracht, die hij in zo'n rijke mate bezit, in het strijd, perk bracht, men lachtte wel maar men bood slecht. Men verkocht bijv de zo gewilde rode Mendeltulp Van der Eerden voor nog geen f 20.— per bed van drie roe! Early Queen haal de dan nog 25.—; Heraut bleef on der de ƒ20 per bed een mooie partij van 40 bed Golden Harvest ging van de hand voor f 840.Rose Beauty, wat ongelijk van stand en wat bont, kon de f 20.— per bed ook niet halen. Alleen de oude vroe ge tulp Prins van Oostenrijk was duur: bijna f 35.per bed. Hierna veilde men nog enkele par tijen narcissen. Ook in deze sector was het niet „wild". Men kocht bijv. 34 bed Laurens Koster voor ruim ƒ400.waarbij wel even vermeld VALKENBURG ORANJE-STERAVOND Het was voor Valkenburg giste ren wel een heel bijzondere dag. Tegelijk met de verjaardag van de Koningin, werd het feest gevierd van het vijf-en-twintig jaar bestaan van de Oranjevereniging „Wilhelmina". Hierzijn weken van voorbereiding aan voorafgegaan. Maar het moet dan ook gezegd worden, dat het huldi- gings-comité, voorzitter, de heer C. Meurs, en algemeen leider, de heer C. de Bruyn, eer van hun werk heb ben gehad. Voor de kindoren was er 's morgens feest, terwijl er voor de burgers 's avonds een feestavond was. Valkenburg beschikt echter nog niet over voldoende accommodatie om een zo'n groot gezelschap te ontvan gen, en daarom moest men zijn toe vlucht elders zoeken. Het missie college der paters Franciscanen te Katwijk werd hiervoor welwellend beschikbaar gesteld. En zo toog half Valkenburg, met gecharterde auto bussen naar Katwijk. Ongeveer vijf honderd vijftig dames qn heren hadden hieraan gevolg gegeven. De heer C. Meurs opende deze avond en heette allen welkom, in't bijzonder burgemeester v. d. Have en zijn echtgenote, wethouder N. Ouwersloot enige raadsleden, afge vaardigingen van zuster-organisaties en oud-bestuursleden v.d, vereniging. Hierna werden, begeleid door Val- kenburg's Harmonie 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen. Ver volgens had onder bezielende lei ding en geestige toespraken van de heer C. de Bruyn een huldigings plechtigheid plaats van het bestuur der vereniging en van oud-bestuurs leden. Aan allen werd een herinnerings bord aangeboden, terwijl het bestuur 2 fraaie bloemen-manden ontving van het gemeentebestuur en Valken- burg's Harmonie. Ook btirgemeester v.d. Have voerde nog het woord. Het is een voorrecht, dat ons land, aldus spreker, gezegend wordt door ons vorstenhuis. Trots ben ik er ook pp ere-voorzitter te mogen wezen van deze vereniging, welke gedragen wordt door geheel de gemeente. Hartelijk dank bracht hij aan de heer C. de Bruyn voor zijn onver moeide pogingen om dit feest voor 100% te doen slagen. De voorzitter, de heer Kroon, dank te hierna allen, ook speciaal de pa ters, die zo spontaan hun medewer king gaven. No dit officiële gedeel te traden verscheidene radio- en televisie-artisten op, o.a. Fred. Bour- gonje, conferencier, John. Master, Johnny Massaar, Les deux Jateux, en anderen. Een woord van dank aan deze he ren, die hebben laten zien, dat een feest dan goed slaagt, wanneer alles wat gebracht wordt, op hoog peil staat. Het waren uren waar men kon genieten van een fris, nieuw, kunstig en ook smakelijk programma. Hierna werd begonnen met de trekking van de grote loterij, welke aan deze feestelijkheden verbonden was. Het was diep na middernacht toen iedereen voldaan huiswaarts keerde. moet worden, dat het hier bedden getrof van twee roe lang en 19 bed Insurpassable veranderde van eige naar voor 392. Vervolgens zette de karavaan koers naar Katwijk, waar men on der de rook van het vliegveld Valken burg een partij Brilliant Star, staan de op bedden van 1J^ roe verkocht voor ƒ12.of daaromtrent per bed. Een soort als White Sail kwam (als men de prijzen omrekent voor bed den van drie roe) rond f 20.— per bed en Fridjof Nanssen iets lager. Van der Eerden kon ook hier deze priis niet opbrengen. Zo zit de eerste groene veiling van 1957 er ook weer op. En men kan moeilijk zeggen, dat de start voor de kwekers erg hoopvol is geweestl Een reiziger, de 48-jarige J. T. is gistermiddag in bewusteloze toestand naast het tweede perron van het Centraal Station te Amsterdam aan getroffen. Hij is vermoedelijk op het perron onwel geworden en op de rails gevallen Hij is naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. De heer W. H. C. van Keulen te Haarlem, controleur bij de Noord- Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschap pij, is bij K. B onderscheiden met de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver. RECHTZAKEN DE ZEDEMEESTER Een jeugdige pakhuisknecht uit Nieuwkoop had zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden, om dat hij op 20 jan j.l. een ander een bloedneus en een paar blauwe ogen had geslagen „Hij is in Nieuwkoop zo'n beetje zedemeester", zei de po litierechter, „een soort buitengewoon politieman Als de ene man van de ander een tientje leent en hij geeft het niet terug, haal dan verd. erbij en de eerste klap is al bijna geval len". Het slachtoffer kwam getuigen dat hij in het parochiehuis was geweest. Tnderdaad had hij een tientje geleend en nog niet teruggegeven Toen hij wegging was hij bij het verlaten van de rijwielstalling door enkele jon gens van zijn fiets getrokken. Ver dachte had gevraagd wanneer de jongen zijn geld terugkreeg en toen het antwoord hem niet aanstond had hij meteen een geweldige stomp uit gedeeld. De officier van Justitie eiste een week gevangenisstraf, doch de rech ter hield rekening met verd's blanco strafregister en zo werd het ditmaal nog 50 boete of 25 dagen een week gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en betaling van een civiele vordering van f 10.10.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5