S)e CeidaeSoti/ta/nt Navo weigert op Russischej waarschuwingen in te gaan Dag van de arbeid in Vaticaanstad Overschakeling op defensie met atoomwapens Oe Raad van Europa bijeen Twee en-dertig doden bij vliegramp DONDERDAG 2 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14096 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NAVO geeft atoomwapens niet prijs Directeur: C. M v. HAMiSRSVELD. Hoofdredacteur: L C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENURACH1 32 Teieloon. Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935: Redactie 20015: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs t 0.59 p.w„ f255 pjnnd, f750 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.— Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50. permanente vertegenwoordiger bij de Navo, mr. Van Kleffens, maakt deel uit van de Nederlandse delegatie. LEVERING VAN KERNWAPENS De levering van wapens, die ge schikt zijn voor atoomladingen, aan de legers van de Navo-Ianden is één van de belangrijkste kwesties, die de zaken van de Navo donderdag en vrijdag te Bonn zullen bespreken, aldus is woensdagavond van gewoon- ^^MERIKA, West-Duitsland, Engeland en Italië zijn in beginsel overeen gekomen een hecht front'te vormen tegen de Russische waarschuwingen tegen atoomwapens. Dit voorlopig akkoord is gisteren in Bonn bereikt tUaeus besprekingen, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, ^fti™ "mln7^ van buiten,andse Dulles, achtereenvolgens voerde met bondskanselier Adenauer en zijn Britse en Italiaanse collega's Selwyn Lloyd en Mantino. De besprekingen werden gehouden aan de vooravond van de eerste Navo-conferentie op Westduits grondgebied. Meer dan 150 afgevaardigden uit de vijftien aangesloten landen zijn vanochtend in de nieuwe „Stadthalle" in Bad Godesberg bijeengekomen Jwel^ffeücbte Navo-zijde verno- voor de openingsvergadering van de conferentie. De vraag of het nieuwe West- Duitse leger met deze wapens moet worden voorzien, is een kwestie, die op het ogenblik in West-Duitsland veel stof doet opwaaien en het on derwerp is van vele meningsver schillen. In de Navo is deze kwestie echter al geregeld, zo werd van ge noemde zijde vernomen. De regering keurde drie weken geledenreeds een plan van het hoofdkwartier van de Navo tot verdeling van wapens, geschikt voor atoomladingen, goed. Er is geen reden aan te nemen, dat West-Duitsland zal weigeren haar Definitieve besluiten zijn te Bonn niet te verwachten DE AGENDA De conferentie zal zich bezig hou den met de politieke vraagstukken, waarvoor het Westen zich thans ge plaatst ziet Zoals de aftredende Lord Ismay, gistermiddag op zijn ge- Pieck overleden? In diplomatieke kringen te Oost- Berlijn hebben woensdag geruchten de ronde gedaan, dat president Wil helm Pieck van Oost-Duitsland over leden zou zijn. Dit nieuws zou geheim worden ge houden tot na de viering van 1 mei. Het Oost-Duitse persbureau ADN. meldde op 24 april, dat de 81-jarige president ernstig ziek is en rust no dig heeft. De kanselarij varr de Oost-Duit se president Pieck heeft donderdag desgevraagd medegedeeld, dat de toestand van de president „onbevre digend" is. Persberichten, waarin van de dood van de president werd ge waagd, waren „verzonnen en gelo gen". WINST EN VERLIES HET MIDDEN-OOSTEN begint iets rustiger te worden; het gevaar voor explosies met knaleffect is voor lopig weer voorbij. Er waren daar drie punten, waarop een felle span ning stond, welke op twee punten zelfs een begin van brand heeft ver oorzaakt. Deze drie punten waren: het Suez-kanaal, de verhouding met Israël, en de omwenteling in Jorda nië. De verhouding van Israël tot de omringende Mohammedaanse staten is nog altijd onverminderd gespannen, al komt dat niet dagelijks meer 0 in de berichtgeving tot uiting, doch zowel rond het Suez-ka- naal als in Jordanië is de rust, resp. de berusting weergekeerd. Inzake de regeling van het Suez- probleem heeft Nasser het pleit ge wonnen en hebben de Verenigde Sta ten die als kampioenen van de Ver. Naties dit varkentje wel eens even zouden wassen bakzeil gehaald. Weliswaar hebben de Ver. Naties noch de gebruikers van het Suez-ka- naal zich uitgesproken, maar als Amerika het bijltje er bij neerlegt, moet de rest wel volgen. Amerika wil Nasser een kans geven om z'n eigen project zó uit te voeren, dat de we reld er vrede mee kan nemen. Dat komt dus hierop neer, dat men erin berust, dat Nasser tegen de bestaan de verdragen in het Suez-kanaal heeft genaast, dat hij 'e eis van de Veilig heidsraad negeert volgens welke het kanaal onder internationaal beheer moet blijven, en dat hij op eigen houtje uitmaakt wat er met het ka naal zal gebeuren. Speciaal om dat laatste te voorko men (nl. dat het voor West-Europa van levensbelang zijnde kanaal ge maakt zou worden tot een object van de Egyptische nationale politiek) wa ren Engeland en Frankrijk bereid tot oorlogs ge-veld. Zij zijn daarin gehin derd door de Ver. Staten, die meen den, dat deze kwestie niet met geweld maar met vreedzame middelen moest en kon worden opgelost. Het resultaat is bedroevend; er viel met Nasser niet te praten. Met Jordanië hebben de Ver. Sta ten zeer inconsequent overigens een andere tactiek toegepast. Daar hebben zij ingegrepen door de mach tige zesde vloot naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee te laten opstomen. Deze dreiging met geweld heeft inderdaad succes gehad, want koning Ho .ssein heeft het klaar ge speeld het roer om te gooien 'en zijn land te redden van de rode afgrond, waarheen het dreigde af te glijden. Gebruik van geweld noch dreiging met geweld zijn ideale middelen, maar soms zijn ze jammer genoeg y- noodzakelijk. bruikelijke en laatste perscon ferentie aan de vooravond van de conferentie zei: „Men moet niet ver wachten, dat voor bepaalde vraag stukken een definitieve beslissing zal worden genomen Men zal echter ken nis kunnen nemen van de weder zijdse standpunten". Ook deze keer verwacht men, dat het zwaartepunt van de conferentie zal komen te liggen bij de besprekin gen, die de ministers van Buitenland se Zaken onderling zullen voeren. Dulles, Adenauer, Selwyn Lloyd en Martino hebben gistermiddag be halve over de Russische waarschu wing aan Navolanden, niet over te gaan tot bewapening met atoom wapens, ook reeds gesproken over de Duitse hereniging, die op de agen da van de conferentie zal komen Op zijn persconferentie zei Lord Ismay, dat de kwestie van de toe lating van Spanje niet op de agen da staat, evenmin als de verminde ring van de Britse Strijdkrachten in West-Duitsland. De journalistieke belangstelling voor de conferentie heeft de ver wachtingen overtroffen. Bijna 800 journalisten zullen de besprekingen verslaan. De Westduitse P.T.T. heeft gezorgd voor een groot aantal extra telefoon- en telexverb in dingen. De Nederlandse delegatie kwam gisteravond bijeen in de ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur, de heer Lampe. Minister Luns arriveer de in de loop van de middag uit Straatsburg en staatssecretaris Van der Beugel uit Den Haag. Ook de De raadgevende vergadering van de Raad van Europa is woensdag te Straatsburg het debat over de inte gratie begonnen met het aanhoren van verslagen van de verschillende commissies over de diverse aspecten van de Europese Economische Ge meenschap en de Euratom. Het hoogtepunt van de dag was echter een uiteenzetting, die de Britse minister van staat voor bui tenlandse zaken Ormsby-Gore daar tussen door gaf van de Britse opvat ting vover de rationalisatie en sa menvoeging der Europese organisa ties, de zgn. „Grand Design", het grote plan. De continentale Euro peanen schijnen niet erg gelukkig te zijn met deze schets voor de verdere ontwikkeling der Europese samen- wérking, die de huidige Europese Assemblée wil vervangen door een Algemene Assemblée met aparte ge specialiseerde commissies voor af zonderlijke werkgebieden, als politie ke aangelegenheden, economische kwesties, sociale en culturele zaken en dergelijke. Engeland meent, dat de tijd geko men is om over te stappen van de ex perimentele periode naar het gebied van internationale parlementaire as sociatie. Er moet een nieuwe struc tuur worden geschapen, die een maximum aan invloed verschaft aan de Europese parlementaire samen werking. In de Amerikaanse staat New Jersey zijn twee beenderen van een staven en troepen te oefenen in het reptiel gevonden, dat 150 miljoen ja- gebruik van tactische kernwapens, zo ren geleden geleefd moet hebben. De werd gezegd. geleerden kenden het dier niet. Curaqao eert de koningin door standbeeld Paus ontving 40.000 pelgrims Ook in Vaticaanstad is de 1ste Mei gevierd als de dag van de arbeid. De H. Vader ontving in de morgen 40.000 pelgrims uit alle landen in de St. Pie- ter. Onder hen waren duizenden jon- ge Italiaanse arbeiders, tot wie jechristelijke" gedachte'^an* de" arbeid, p,ne nit die een straf der zonde en een ele- dus het commentaar dat ir alle talen omgeroepen werd, was de 1ste mei, de dag van de klassenstrijd, waarbij de arbeiders tegen de anderen wer den opgezet. Maar de laatste Pausen hebben er alles opg rzet de christe lijke gedachte van de arbeid ingang te doen vinden; zij hebben daaraan vele documentèn gewijd. Na in het kort te hebben herinnerd aan de Ter gelegenheid van de jaardag van H.M. de, Koningin werd te Willemstad Paus zich richtte. Hij spoorde hen aan voor hun medearbeiders ware apostelen te zijn en medewerkers, om de maatschappij te kerstenen. Het vertrouwen, dat de Kerk in de jonge arbeiders stelt i-- bijzonder groot, zeide Hij. Hij wetd in de sedes gestatoria ge-verder dragen en luide toegejuicht. Vele jon. m0et d ge arbeiders waren in de traditionele kledij van hun landstreek. Ook radio Vaticana heeft aandacht aan de 1ste mei gewijd. Vroeger, al- ment der Verlossing is, vestigde de spreker er de aandacht op, dat Pius XII het feest van de arbeid had in gesteld. „Nog vele miljoenen arbeiders over de gehele wereld, van alle talen en volkeren, zo ging de commentator hebben geen arbeid. Him verschaft worden om hun Hoor water kostte mensenlevens in Texas Zeventien mensen zouden volgens de laatste berichten om het leven zijn gekomen door overstromingen in het zuiden van Texas en het noordwesten van Louisiana, veroorzaakt door het buiten de oevers treden van de rivier de Trinity. Jackie Benise in de Texaanse stad San Antonio, bracht er het af, maar beleefde toch enkele bange momenten toen zij met haar auto door een vloedgolf werd verrast. Buren slaagden er, zoals deze foto-com binatie van boven naar beneden laat zien, met behulp van een stuk tuinslang als reddingslijn in, haar in veiligheid te brengen. Rel te Warschau op 1 mei Studenten van de universiteit te Warschau en leden van de Poolse ar beidersmilitie zijn woensdag in de Poolse hoofdstad slaags geraakt, om dat leden van de arbeidersmilitie niet wilden toestaan, dat de studenten een spandoek in de 1-meiparade meedroe gen met de leuze: „Wij willen geen afgestudeerden zonder werk worden". Volgens de mannen van de militie hadden partijfunctionarissen deze leuze niet goedgekeurd. De studenten wilden echter het ge wraakte spandoek toch meedragen, waardoor het tot een handgemeen kwam met de arbeidersmilitie. Aan de ongeregeldheden werd ee1 einde gemaakt door de beroepsmilitie. Ook te Napels. Veertien politiemannen en 24 beto gers zijn woensdag bij opstootjes in Napels gewond. De relletjes begon nen, toen communisten weigerden spandoeken met een eis tot verbod van kernwapens, die zij in een op tocht met zich ïee droegen, aan de politie af te geven. Het was nl ver boden tijdens 1-mei-optochten borden of spandoeken .et politieke leuzen mee te voeren. Verscheidene slacht offers zouden ernstig gewond zijn. De politie gebmikte o.ir.. traangas om de betogers te verspreiden. Circa 15 mensen zijn in hechtenis genomen. Te Moskou. Buitenlandse waarnemers verkla ren, dat de luchtschouw tijdens de 1- meiparade te Moskou de grootste en indrukwekkendste is geweest van de laatste jaren, Zij voegden hier echter aan toe, dat er geen ..ieuwe typen vliegtuigen aan de schouw deelna men. Een commenta' >r van radio-Mos kou verklaarde daarentegen, dat er straalbomm en werpers van een „vol komen nieuw type" bij waren. Na het overtrekken van de vliegtuigen zag men in de lucht honderden bal lonnen met de leuze „Vrede, vrede, vrede". Twee grote magazijnen van de rubberfabriek „Carideng" te Lana- ken (België) zijn uitgebrand. Alle afgewerkte produkten in deze maga zijnen werden vernield. De schade is aanzienlijk. De brandweren van Maastricht, Luik, Genck, Hasselt, Bil- zen, Eijsden en uit Brussel hebben het vuur bestreden. op het eiland Curacao een standbeeld van haar onthnld, dat herinnert aan het bezoek dat het koninklijk paar in 1955 aan de West bracht. Foto: Het standbeeld van HJVI. Koningin Juliana te Willemstad. Op 50 k.m. afstand van Londen Twee-en-dertig personen zijn gis teravond bij een vliegramp in Enge land om het leven gekomen. Een tweemotorig Vikingtransportvliegtuig, dat nog maar net naar de Franse stad Lyon was vertrokken, storte op 3 km afstand van het vliegveld Blackbushe neer. Aan boord van het toestel bevon den zich 35inzittenden. Vier ervan leefden nog, toen zij met brandwon den overdekt naar een ziekenhuis werden overgebracht, doch één van deze vier is later toch bezweken. On der de omgekomenen bevinden zich een vrouw en twee kinderen. Het vliegveld Blackbushe ligt op ongeveer 50 km- afstand van Londen. Het wordt veel gebruikt door gechar terde vliegtuigen, die vakantiegan gers naar het vasteland vervoeren. Het vliegtuig behoorde tot de parti culiere luchtvaartmaatschappij Eagle Aviation en was op weg naar Tripo lis in Libië, met leden van hét Britse leger en een gezin aan boord. Het vliegtuig verzocht kort na het opstijgen toestemming weer te mogen landen. Het cirkelde een kee- boven het veld, waarna plotseling een motor uitviel. Op honderd meter van de grond ontplofte het toestel. Weinig verandering Ten westen van de Britse eilanden ligt nog steeds een krachtig hoge- drukgebied, dat maar weinig van plaats verandert Hier omheen bewe gen zich enkele depressies, die van het zeegebied tussen Groenland en Canada over IJsland naar Noorwe gen trekken. Deze depressies hebben aan hun noordzij-de zeer koude; arctische lucht, terwijl ze aan de zuidkant ver gezeld worden door zachte en tame lijk vochtige luchtmassa. In de loop van woensdag is deze vochtige lücht ook Nederland binnengedrongen, waardoor de bewolking toenam en de nachtelijke afkoeling, werd tegen ge gaan In de nacht van woensdag op donderdag is dan ook geen nacht vorst meer voorgekomen. Donderdagmorgen lag er bij IJs land een depressie, die evenals haar voorgangers in ongeveer oostelijke richting koerste. Ons land blijft ook vrijdag aan de zuidzijde van deze storing, zodat de aanvoer van voch tige lucht aanhoudt. Als gevolg hiervan blijft er veel bewolking en komt er in het temperatuurverloop maar weinig verandering. Dit nommer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot j vrijdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). DEZELFDE TEMPERATUUR Veel bewolking met latar J plaatselijk wat lichte regen, aan- vankelijk overwegend zwakke, i later meest matige wind uit noor- delijke richtingen Weinig ver- andering in temperatuur. 3 Mei zon op 5.09; onder 20.10; maan op 7.36; onder 23.54. Hoogwaterstanden 3 Mei v.m. 5.25; n.m. 5.50. Het weer in Europa De weerrappo.rten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 6 C. OSLO regen 4 KOPENHAGEN regen 7 ABERDEEN regen 9 DUBLIN geheel bew. 8 LONDEN regen 7 AMSTERDAM motregen 8 BRUSSEL nevel 7 PARIJS onbew. 6 BORDEAUX half bew- 9 GRENOBLE geheel bew. 11 NICE zwaar bew. 14 BERLIJN geheel bew. 8 FRANKFORT onbew. 5 MüNCHEN mist 4 ZÜRICH zwaar bew. 8 GENèVE geheel bew. 8 LOCARNO geheel bew. 12 ROME regen 13 Korreltje De laatste slag drijft de spijker op zijn plaats.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1