Fleurige klederdrachten en kleurige bloemen nare dagen WOENSDAG 1 MEI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 £naxme mensenmenigte kwam koningin feticitexen Koninginnedag te Soestdijk IIET HOOGTEPUNT VAN DE FEESTVIERING op Koninginnedag is ongetwijfeld het défilé voor de jarige vorstin en haar gezin geweest, waaraan dit jaar een bijzonder nationaal karakter werd verleend. Depu taties uit alle Nederlandse gemeenten, ongeveer 1030, waren naar Soestdijk gekomen om daar een hulde te brengen aan de vorstin, die gisteren haar 48ste verjaardag vierde. Aan deze georganiseerde nationale manifestatie, waaraan ruim 2100 personen deelnamen, is een enorm grote voorbereiding voorafgegaan. Reeds vóór negen uur arriveerden de eerste bussen met deelnemers aan het défilé. Op het kazerneterrein van de Koninklijke Mare chaussee te Soestdijk, kwam men handen tekort om de organisatie vlot te laten verlopen, maar dank zij de talrijke hulpkrachten, waarover de gezamenlijke Baarnse en Soester oranjeverenigingen beschikken, konaen de deelnemers aan het défilé, die vaak enige honderden kilometers hadden gereisd, van koffie worden voorzien. De dames die aan het défilé deelnamen, voerden een tuiltje oranje tulpen, een geschenk van de gezamenlijke kwekers uit Lisse en Hillegom, in de stoet langs de vorstin en haar gezin mee. Groots défilé i meegebracht, die door een tiental bloemenmeisjes aan de voeten van I de koninklijke familie werd gelegd. Duizenden omzoomden de brede Er waren kostbare ruikers van se- verkeersweg langs het paleis, wach- ringen en rozen, maar er waren ook tend op het moment dat de in fraai madeliefjes door een kinderhand ge- uniform gestoken schildwachten het plukt, getuigend van de grote lieide Een enorme mensenmenigte was voor het koninklijkpaleis te Soestdijk sa dat twee Hongaarse meisjes in na tionale klederdracht de Koningin een cake in de vorm van een hart aan- bode. LANDKAART VAN KLEURIGE KLEDERDRACHTEN Het was een indrukwekkende stoet, die voorbij het koninklijk gezin trok. Uit tal van provincies waren depu taties in de klederdracht van hun omgeving. Struise Zeeuwse boerinnen trokken gezamenlijk op met vertegenwoordi gers uit het Friese plaatsje Hinde- loopen in folkloristische kledij; ook Volendammers, mannen en vrouwen uit Spakenburg, Bunschoten, Marken en Urk juichten de koninldijke fa milie toe. Groningen had een speciale ver rassing voor de jarige vorstin. De bakker uit Uithuizen, die in het we reldnieuws kwam toen hij een spe ciale krentenwegge bakte voor prinses Gracia van Monaco, bracht ook voi.r het paleiscomplex een verjaardags- Koningin Juliana een Drodukt van groet bracht met twaalf Amerikaanse Nederlandse kandidatuur Het Nederlandse Tweede-Kamer lid, luitenant-kolonel J. J. Fens, Is o oI,een van de twee kandidaten, die vertegenwoordigers van de Nedei- maandag door het comité van minis- - ters van de Raad van Europa aan de raadgevende vergadering zijn voor gedragen voor de post van secreta ris-generaal van de organisatie. De tweede kahdidaat is de Italiaan Ben- venuti. betreft, nl. Serooskerke op Schou wen, waar 180 personen wonen; een vertegenwoordiger der kleinste ge meente wat oppervlakte betreft, Nieuwpoort, waar 830 personen wo nen op nog geen 50 hectare, en voorts landse Antillen. Suriname en Neder- lands-Nieuw-Guinea. Na deze bloemenhulde wandelde H.M. de Koningin vergezeld van prins Bernhard en de prinsessen ..dwars" door Nederland naar de mid denuitgang van de paleistuin, waar tot ieders verrassing een jeep gereed stond waarin de koninklijke familie -plaats nam. Prins Bernhar.d stuurde zelf het kleine wagentje door de te genover het paleis lopende Konings laan, waar duizenden de koninklijke familie toejuichten. LUCHTMACHT-DEFILE Terwijl de koninklijke luchtmacht op een hoogte van 700 meter boven Groninger bakkerskunst mee naar Soestdijk. Uit een raam van de linker zij vleugel van het paleis, sloeg H.K.H. Prinses Wilhelmina de stoet gade. De deelnemers aan het nationale défilé stelden zich vervolgens pro- vinciegewijs op binnen de door de gvmnasten gemarkeerde provincie grenzen. Nadat alle deputaties haar plaats hadden ingenomen, klonk het Wil helmus; het nationale dundoek werd gehesen in een vlaggemast die ge plaatst was in de zuidelijke punt van deze levende landkaart, even buiten Vaals in Zuid-Limburg, het hoogste punt van ons land. De vlag werd door drie padvinders mengestroomd om H.M do Koninginverschiilende delen vim het laad met haar verjaardag gelokte wensen. |g6hesen Direct hierna he, ko ninklijk gezin zich, onder het gejuich Ajax en P.S.V., die 's middags in j van alle deputaties naar de vlagge- Soest een wedstrijd speelden. De mast om een bloemenhulde in ont- voorzitters van de beide clubs wer- vangst te nemen. Deze bloemenhulde den eveneens aan de vorstin voor- werd aangeboden door een vertegen- gesteld. woordigster van de kleinste gemeen- met koninginnesoep, Ontroerend wa- ook het moment, I te van Nederland wat zielenaantal oranjepudding. „Super-Sabres", 24 F 84 „Thunder- streaks", 12 Hawker „Hunters" 12 F 86 „Sabres" en 24 „Meteors", reed de Koningin met haar gezin langs en door een jubelende mensenmenigte. Achthonderd meter is' de Konings laan lang en de koninklijke familie heeft de laan twee keer moeten rij den. Terug naar het paleis ging de ko ninklijke familie langs een erehaag die zich inmiddels in de tuin had opgesteld en bestond uit de duizend gymnasten en de ruim tweeduizend gemeentelijke vertegenwoordigers uit het gehele land. Daarna trok zij zioh terug in het paleis, nadat eerst nog een aantal vertegenwoordigers van organisaties door de voorzitter van de Baarnse oranjevereniging, jhr. Hooft Graaf land, aan de vorstin was voorgesteld. De gemeentelijke deputaties wacht te toen nog een verrassing, want voor hen speciaal, werd in Soest en Baarn een oranjelunch geserveerd, worteltjes en teken zouden geven om de paleis tuin binnen te gaan. Er waren er die zich reeds van 8 uur af verzekerd hadden van een plaats dicht bij het hek. Precies vijf minuten voor elf kwamen de esta fettelopers van het Leids studenten corps, vergezeld van het collegium van dit corps, de paleistuin binnen. voor de vorstin van kinderen, veel van Koningin Juliana gehoord hadden, maar haar nog nimmer van zo dichtbij zagen. Af en toe maakten zich enkele per sonen los uit de defilerende stoet, cm aan de Koningin te worden voor. gesteld. Onder hen bevond zich de burgemeester van het Franse plaats- Op dat moment kwam de koninkljjKe je Lezoux, R. A. Joyon, die samen familie naar buiten, waar op het met burgemeester van Lopik, de bordes de oorkonde ter gelegenheidheer L Schum-an, zijn opwachting van de verjaardag van de Koningin werd overhandigd door de estafette lopers van het Leidse studentencorps. De Koningin was gekleed in een olijfgroen complet en stond temidden van haar gezin. Prins Bernhard droeg een donkerblauwe winterjas. Ook de senaat van het Utrechts studentencorps was naar Soestdijk gekomen om de landsvrouwe en haar gezin geluk te wensen. Voor de Ko ningin bracht de Utrechtse studenten deputatie een fraaie ruiker met baby roosjes mee. HET GROTE DEFILE Toen zette de wachtende stoet van mannen en vrouwen, jongens en meisjes zich in beweging. Een kleu rige stoet, want velen hadden voor de jarige Koningin een bloemenruiker kwam maken. Lopik heeft met Lezoux, sedert september 1956 nauw contact met het doel het bevorderen van de Europese eenheid en inte gratie en de burgemeester van dit in het hoogland van Auvergne lig gende plaatsje beleefde de dag van zijn leven, daar op het bordes van het Soestdijkse paleis. Maar er waren ook kinderen die het bordes mochten betreden. Vier Baarnse peuters, die in de stoet een spandoek met zich meedroegen, met als opschrift „De Nederlandse jeugd helpt de Hongaarse jeugd", feliciteer den de Koningin en boden haar een fraai bloemstukje aan. De prinsessen werden vergast op een grote tover bal in nationale kleuren, waarin zich eveneens een ruikertje bevond. Dan waren er de voetballers van In een open jeep reed het koninklijk gezin langs de duizenden, die buiten de paleistuin stonden opgesteld om H.M. met haar verjaardag te feliciteren. ONDERSCHEIDINGEN VOOR OUD BURGEMEESTERS EN BURGEMEESTER VAN ROTTER DAM. De ambassadeur van Griekenland, dr. Ion Alexandre C. Tziras, heeft heden, in zijn residentie, aan de bur gemeester van Rotterdam,e mr. G. E. van Dalsum, aan de oud-burgemees ter van Amsterdam, mr. A. J. d' Ail- ly, en aan de oud-burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, de versierselen uitgereikt, behoren de bij het Grootofficiers Kruis in da orde van de Phoenix. De koning van Griekenland heeft hen onderscheiden als erkenning voor het aandeel, dat zij hebben ge had in de hulpactie voor de slacht offers van de aardbevingen op de Ionische eilanden. De korte plechtig heid werd bijgewoond door de chef kabinet van de minister van buiten landse zaken en directeur van het protocol, jhr. mr. M. E. van Panhuys. Ophokking duiven in Zuid-Holland Tot 16 mei a.s. De Nederlandse Bond van postdul- venhouders schrijft ons: Daar wy aanvankelijk dachten dat de groei van enkele weken geleden zou aanhouden, werd de termijn van het ophokken der duiven gezet op 1 mei, doch wie thans de velden ziet, zal onmiddellijk kunnen vaststellen dat deze datum niet gehandhaafd kan worden. De schrale winden en geen regen hebben ons danig parten ge speeld, zodat de datum moet wor den verzet op 16 mei. Hoe vervelend dit ook is, wij mogen geen wit zwart noemen en omgekeerd. Dus met ingang van 16 mei zullen de duiven weer vrij mogen uitvlie gen. Laten wij hopen dat het gewas dan hoog genoeg zal staan, tot zo lang na half zes 's avonds loslaten. De politie te Venlo heeft een 31- jarige inwoner van Blerick aangehou den, die heeft bekend de herders hond in de Maasbreese bossen in zulk een ellendige toestand te hebben ach tergelaten, dat het dier vijf dagen lang, staande op de achterpoten aan een touw moest hangen, dat hem bo ven de ogen om de kop was gesnoerd. Hij verklaarde, dat de hond was komen aanlopen bij iemand in de buurt, en dat hij had aangeboden, het dier te verzorgen. De hond was ziek, en toen het dier na enige dagen nog niet opknapte, was hij er de bossen mee ingegaan. Daar had hij de hond met elektrici teitskabels aan een boom vastgebon den in de verwachting dat het dier vanzelf wel zou sterven. De hond moet zich bij pogingen om los te ra ken hebben opgeknoopt, want bij on derzoek ter plaatse kwam de politie tot de conclusie dat hier van bewust ophangen geen sprake was. Thans is egen de dader proces-verbaal opge maakt. vervelendheid 'AKKERTJES" helpen direct iDc jaxige £andóoxauwe kegaf, ziek andex ket ooCk Fotograaf snapte vlieger, die niet opging Maandagmiddag om ongeveer half zes is brand uitgebroken in een ka pitale boerderij, bewoond door de familie T. Wijgergangs te Berlicum in Noord-Brabant. De brandweer was spoedig ter plaatse. Van het ge zin W., dat tien kindéren telt, was de moeder bij het uitbreken van de brand niet thuis. Alle kinderen kon den tijdig de brandende boerderij verlaten. Van de inboedel, alsmede de landbouwinventaris, kon nagenoeg niets gered worden. Een varkens- schuur, op ongeveer vijf meter af stand, ging eveneens verloren. De varkens konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Het hondje liep evenwel de deur weer in en ver brandde. Een tweetal belendende boerde rijen konden door het nathouden van de daken, alsmede door de gunstige wind, behouden blijven. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oor zaak is waarschijnlijk te wijten aan een lek in de schoorsteen. De nablus sing geschiedde met gebruikmaking van schijnwerpers. Maandagavond is in Rotterdam het zesjarige meisje A. A. Durings uit de Ridderspoorstraat, door een auto overreden en op slag gedood. Het slachtoffer reed op een stoep met een kinderfietsje, toen ze door een langzaam van een terrein afrij dende vrachtauto werd gegrepen. Het stoffelijk overschot werd naar het Zuiderziekenhuis overgebracht Het koninklijk gezin begeeft zich te voet door „Nederland" de grote door duizenden mensen uitgebeelde kaart van ons land naar het hek van de paleistuin, vanwaar het in een open jeep langs de menigte in d& Koningslaan reed. Doordat van het net, tengevolge var de sterke wind, enige draden braken is een ballon van de Haagse ballonclub, waarmee mevr. Boesman t.g.v. de Koninginnefeesten te Zut- fen een vaart zou maken, kort nadat zij was gevuld, uit het net ontsnapt en boven Zutfen ontploft. De Zutfen- se fotograaf, die de vaart zou mee maken, verdeed zijn tijd niet met na denken over het geluk, dat hij tijdens de ontploffing nog niet in de mand bungelde, maar was genoeg op zijn qui vive om deze plaat te maken van het na de klap naar beneden fladderend ballon-omhulsel.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7