Afscheidsreceptie van de dijkgraaf Drie pannen-bakkers-vrijgezellen Invloed van een terechtstelling op gedetineerden Viering van Koninginnedag te Oegstgeest WOENSDAG I MEI 1957 TTF T VTIIW r-OTTRAMT PAGINA 10 Van drie tot vijf uur maandag middag is er in het Rijnlandshuis aan de Breestraat te Leiden een receptie gehouden bij het afscheid van mr. J. Slagter als dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijn land. In deze twee uur hebben ve len de dijkgraaf de hand gedrukt. Onder hen waren de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin schot, de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. E. M. Cremers, wethouder van Leiden A. J. Jongeleen, de heer T. A. van Dijken, lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, mej. mr. Koops, chef van de afdeling Wa terstaat van Noord-Holland, mr. G. van 't Huil, wethouder van Amster dam, de dijkgraven van Noord-Hol land, N. Kwartier, Alkmaar, Schie- land, burgemeester van vele plaatsen uit de wijde omgeving, de secretaris- rentmeester van Delfland, hoofd ingelanden en ingelanden, plaatsver vangend ingelanden, oud-hoogheem raden, polderbesturen, het Vebo-be- stuur uit Leiden, vertegenwoordigers van diverse instanties en verenigin gen te Leiden, hoofden- van dienst van de gemeente Leiden. Vele geschenken werden aan de dijkgraaf overhandigd. Dikwijls waren deze vergezeld van gedichten. Zo schreef de heer C. P. J. Paardekooper in een gedicht, dat namens het bestuur van de polders Zoeterwoude gelijk met een geschenk werd overhandigd o.m. de volgende regelen: Rijnland's Dijkgraaf, bij Uw scheiden, Onze dank voor 't grote werk. Dijkgraaf Slagter, ter. allen tijde, Staat Uw naam in Rijnland sterk. Bij de foto: de heer J. v. d. Merwe biedt een bord aan namens de Riet veld, Rijnenburger, Oost- en West- Tere, Gemenewegse, Hoornse, Am- baohts en Oostbuurtse polder. VERKLARING VAN DE ZIEKENFONDSEN Over verlopen saneringskaarten Naar aanleiding van de waarschu wing welke de Maatschappij van tandheelkunde heeft uitgegeven over het eventueel verlopen van de z.g. saneringskaart en de te verwachten opeenhoping van vraag naar tand- I heelkundige hulp bij eventuele be ëindiging van het conflict, delen de ziekenfondsorganisaties het volgende mede: „Zoals uit het communiqué van de Maatschappij van tandheelkunde reeds blijkt, roept het overgrote deel j van de ziekenfondsverzekerden j slechts in dringende gevallen hulp in van tandartsen, die de verbindingen met de algemene ziekenfondsen heb- ben verbroken. Dit zou er inderdaad toe kunnen leiden dat, indien eventueel deze verbindingen weer worden hersteld, in de daaropvolgende weken een zeer grote vraag naar tandheelkun dige hulp zou ontstaan. De ziekenfondsorganisaties stellen zich op het standpunt, dat bij hervat ten van de tandheelkundige verzor ging regelingen moeten worden ge troffen om te voorkomen dat dege nen, die hun saneringskaart zagen verlopen, van een en ander de dupe worden. Hierbij tekenen de ziekenfondsor ganisaties aan, dat de moeilijkheden vanzelfsprekend geringer zullen zijn naarmate de -tandartsen eerder be sluiten en de tandheelkundige verzor ging tegen redelijke voorwaarden te hervatten. Prinses Gracia ontvluchtte eestdrift EEN LINTJE VOOR: In Woerden hebben drie mannen, die in vele opzichten overeenkomst vertonen, een onderscheiding gekregen. Burgemeester H. H. C. Vos reikte drie bronzen ere-medailles, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uit aan de heren W. Spannemaker, M. Verbaan en A. Spannemaker, geen van drieën verbonden door familieband, allen ongetrouwd, allen dit jaar 40 jaar werkzaam op de N.V. Woerdense dakpannen- en steenfabrieken, alle drie geboren en getogen in Woerden en allen, doch wel afzonderlijk, wonende aan de Leidsestraatweg, voorheen de „Pannebakkerijen". De heren zijn respectievelijk 64, 54 en 69 jaar oud en verstokte vrijgezellen. Tijdens de huldiging vertelde de directeur van de fabriek, de heer A. C. van Beek, dat de naam Spannemaker afkomstig is van de oudste panne- bakkersfamilies in Nederland. Van oudsher wordt een bepaald soort dakpan vanwege de vorm, internationaal de S-pan genoemd. De naam van de ver vaardigers van deze pannen, de S-pannemakers, is als Spannemaker blijven voortleven. Belangrijk onderzoek Leids hoogleraar De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft enige tijd geleden prof, mr. W. H. Nagel, buitengewoon hoogleraar in de penologie en de criminele socio logie aan de Rijksuniversiteit te Lei den, een subsidie verleend voor een onderzoek naar de algemene peniten tiaire behandeling in een land, waar de doodstraf bestaat. In een onderhoud vertelde prof. Nagel, dat hij in de gevangenissen van Melun, Fresnes en Marseille in Frankrijk maar daarvoor ook al in Engeland had waargenomen hoe het bestaan van de doodstraf een speciale invloed uitoefent op de ge detineerden, die in het betrokken land in een gevangenis verblijven, al zijn zij zelf niet tot de doodstraf ver oordeeld. Collectieve emotie. Een terechtstelling emotioneert de gedetineerden, die zich zeer nauw tot elkaar voelen aangetrokken, in veel sterker mate dan de vrije men sen. „Een executie", zo deelden de di recteur en de bewakers van de gevan genis van Marseille aan prof. Nagel mee, „wordt collectief beleefd en in de geest maken alle gedetineerden in hun cellen de terechtstelling mee". De daarbij opgewekte emoties heb ben bijna nooit een invloed ten goede, maar werken veeleer de agressiviteit in de hand-. Natuurlijk emotioneert een execu tie ook de bewakers der gevangenis, hetgeen weer tot uiting komt in hun houding jegens de gevangenen en speciaal ten opzichte van de ter dood veroordeelden, die immers elke kans om te ontsnappen met beide handen zullen aangrijpen. Ongunstige invloed. De ongunstige invloed, welke de executie op degenen uitoefent, die een vrijheidsstraf ondergaan, had de hoogleraar in zijn mening versterkt, dat de doodstraf afgeschaft dient te worden. Strafrecht, aldus prof. Nagel, bete kent niet een subjectiel recht om te straffen, maar een recht in objectieve zin, dat betrekkingen veronderstelt van een gemeenschap met in begin sel volgerechtigde leden daarvan. De grenzen van een strafstelsel zijn derhalve bepaald door datgene wat een veroordeelde kan verdragen, wil hij zijn plaats in de gemeenschap weer kunnen innemen. Hieruit volgt dus, dat de doodstraf waarmee deze grens onherroepelijk overschreden wordt, geen straf is, maar penitentiair een onding en een onredelijkheid. Bovendien doet de doodstraf de criminaliteit in geen enkel opzicht dalen. Dezelfde rede nering geldt min of meer voor de levenslange gevangenisstraf, die een definitieve uitstoting uit de maat schappij betekent. Op een desbetreffende vraag ver telde prof. Nagel nog iets over zijn bezoek aan „Les Baumettes" door hem een modelgevangenis genoemd. Deze Marseilliaanse gevangenis is uit gerust met een hospitaal, ultra-mo derne operatiekamers en een voor treffelijke sanitaire inrichting. De kwaliteit van het voedsel is er uit stekend. De afdeling voor ter dood veroordeelden ligt in het hart van de gevangenis. De gevangenis is omgeven door enorm versterkte muren, waarop zoeklichten en machinegeweerposten staan opgesteld. De bewakers lopen er steeds met automatische wapens in de aanslag rond. De executies geschieden in „Les Baumettes" ook steeds op de binnen plaats en wel voor het raam van de kamer van de directeur, omdat deze verplicht is, toezicht op de terecht stelling uit te oefenen. Naar de di recteur prof. Nagel meedeelde, had hij nog nimmer een executie gezien, omdat hij zich op zulk een dag steeds ziek had gemeld CORTE golf BINNENLAND. In het Sophiaziekenhuis te Zwolle, is maandag aan de verwon dingen, opgelopen bij een verkeers ongeval bij Zwolle, overleden de 68- jarige mevrouw W. van der Esker Van Weeghel. Het ongeluk gebeurde op Tweede Paasdag. Het slachtoffer was bij het oversteken door een auto gegrepen. Na plotseling oversteken van achter een geparkeerde auto, is maandag op de Veldenseweg te Ven- lo het 11-jarige meisjes M. Rayma- kers, door een motor gegrepen en op slag gedood. Bij een hevige brand in een boerenhoeve op Texel, kwam een koe met haar pas geworpen kalf in de vlammen om. De met riet bedekte hoeve, die tevens fungeert als kam peerboerderij, brandde met de kam- peerinventaris, de tractor en een par tij hooi, vrijwel tot de grond toe af. De oorzaak van de brand is toe dus ver niet bekend. Op het Schenkviaduct te Den Haag heeft zich gisteren een ernstig ongeluk voorgedaan. De 21-jarige werkster W. van Stralen uit Den Haag, week waarschijnlijk door een windstoot, plotseling naar links uit, toen ze over het viaduct fietste. Ze werd gegrepen door een auto en be kwam een schedelbasisfractuur. Het slachtoffer is later in het ziekenhuis Zuidwal overleden. Een drie-jarig jongetje, P. H., dat zaterdagmorgen te Groningen op straat aan het spelen was, is met zijn autoped, bij het oversteken van de Cubadwarsstraat onder een bestelwa gen van de P.T.T. terecht gekomen en later in het academisch ziekenhuis aan de verwondingen overleden. Een brand heeft zaterdag te Nieuw-Buinen een woonhuis, dat door twee gezinnen werd bewoónd, totaal verwoest. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niets meer i ?dden. De ene bewoner, de eigenaar, is verzekerd, de andere niet. BUITENLAND. De vrouw van een Franse boer in Oost-Algerië heeft maandagavond een ongeveer SO man sterke troep rebellen, die haar boerderij beleger de, met geweervuur op een afstand weten te houden. Haar man was eerder door een kogel in het hoofd getroffen en ernstig gewond. Na een vuurgevecht van enkele uren bliezen de rebellen de aftocht. Een gehele klas van een vee artsenijschool nabij Rostock, in Oost- Duitsland, is, tezamen met haar leraar, naar West-Duitsland gevlucht. De studenten, zeven meisjes en vijf jonge mannen, waren bevreesd ge arresteerd te zullen worden, omdat zij de spot hadden gedreven met het Oostduitse communistische bewind. Enkele hunner klassegenoten waren reeds om deze reden gearresteerd. Nabij het dorpje Panarone, in Piemont (Italië) aan de voet der Al pen, ontstond maandagavond jL zon der aanwijsbare reden plotseling een grote kuil van zestig bij vijftig me ter en ter diepte van meer dan veer tig meter. Een wijngaard verdween in de reusachtige put, terwijl vier in de nabijheid gelegen huizen moes ten worden ontruimd. Twee jongelieden hebben dins dag in de hoofdstraat van de Ita liaanse stad Pisa een bankroof ge pleegd, waarbij zij naar schatting 60.000 gulden hebben buitgemaakt. De daders liepen de bank binnen, zeiden geld te willen wisselen, trok ken hun revolvers, knevelden het personeel, stalen het geld en verlie ten het bankgebouw rustig door de hoofdingang. Na een half uur wist een bankbediende zich vrij te maken en de politie te alarmeren. In Nepal worden twee en een half miljoen mensen door hongers nood bedreigd, doordat de oogst door hagel is vernield. In de bedreigde gebieden is de rijstprijs verdubbeld. De Britse oud-premier Sir An thony Eden is maandag uit het zie kenhuis te Boston in de Verenigde Staten ontslagen, waar hy zestien dagen eerder werd geopereerd. De 371 Hongaarse vluchtelingen in het kamp Knockalisheen (in het Ierse graafschap Clara) willen door een hongerstaking de aandacht van de Ierse regering vestigen op het feit, dat zij reeds vijf maanden in het kamp verblijven en geen vaste be trekking of v?rg inning voor werk in de Verenigde Staten of Canada heb ben kunnen krijgen. Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco zijn door een menigte van naa. schatting 10.000 mensen toe gejuicht, toen zij zondagavond in Ro me, waar zij dinsdag door Z. H. de Paus in audiëntie zullen worden ont vangen, aankwamen. LEIDERDORP INZET ORANJEFEESTEN MET TONEELUITVOERING. De Oranjevereniging heeft de fees telijke herdenking van de verjaardag van HJVI. de Koningin reeds vrijdag en zaterdag in het dorpshuis ingezet met de opvoering van het blijspel „Poiverientje wint de eerste slag". Het toneelgezelschap „Ons Genoegen" uit Leiderdorp, o.l.v. regisseur C. Hakkert, heeft met dit stuk een goede greep gedaan en mede door een goede vertolking de aanwezigen kos telijk geamuseerd. Zoals gewoonlijk, komen ook in dit stuk allerlei verwikkelingen voor. Er is tenslotte één persoon, die alles in bepaalde banen stuwt en uiteindelijk voor een goede ontknoping zorgt. In dat geval was het Poiverientje, die, als dienstmeisje bij een gepensioneerd zeeofficier, de touwtjes in handen neemt en wel zodanig, dat een ieder naar haar pijpen danst. De rol van Poiverientje werd bovendien voor treffelijk gespeeld door mevr. T: Kraay, waarbij de overige rollen zich goed aanpasten. Des avonds werd be gonnen met het zingen van enige vaderlandse liederen onder leiding van de heer Van den Broek. Leiderdorpse brandweer tweemaal in actie. Hoewel niet voor ernstige branden moest de Leiderdorpse brandweer dit weekend tweemaal in actie komen. De eerste maal betrof het de Koperenbuizenfabriek aan de Zijldijk, waar zaterdagmiddag een gietoven voor koper doorgebrand was. waardoor het vloeibare koper wegliep Prinses Gracia Patricia van Monaco en prins Rainier m brengen momen teel een onofficieel bezoek aan de Italiaanse hoofdstad. Wegens de ^norme belangstelling, die ontstond toen het prinselijk paar aan het winkelen was op de Via Condotti, moesten zij overhaast vluchten in een Rolls Royee, daar zij anders onder de voet waren gelopen. Op de foto ziet men prinses Gracia en prins Rainier voordat zij „in het middelpunt" van de belangstelling kwamen. in de apparatuur van de installatie, bestaande uit rubberslangen, bene vens een partij houtkool en papieren zakken in brand geraakte en een ge weldige rookontwikkeling veroor zaakte. Zowel de Leidse als de gemeente- brand^reer van Leiderdorp werden gealarmeerd. De Leidse brandweer was het eerst ter plaatse en kon het gevaar spoedig bezweren. De brandweer van Leider dorp, die enige ogenblikken later ter plaatse was, behoefde geen assistentie te verlenen en kon, nadat gebleken was, dat geen gevaar voor uitbreiding bestond, weer inrukken. Zondagavond werd de brandweer opnieuw gealarmeerd. In de Does laan no. 29 was een schoorsteen brandje ontstaan, die door de bewo ners zelf reeds was geblust, maar de buren waren er niet gerust op en verzochten de brandweer de schoor steen te controleren, hetgeen geen overbodig' werk bleek te zijn. De schoorsteen bleek binnenin nog te smeulen en een grote hoeveelheid brandend roet werd door de brand weerlieden verwijderd. Veilig Verkeersdag. Ook in Lei derdorp zal, in het kader van de lan delijke Veilig Verkeers-actie, een Veilig-Verkeersdag worden gehou den en wel op 8 mei a.s. Voor de jeugd zijn er 's morgens en 's mid dags filmvoorstellingen in het Dorps huis. Des avonds geschiedt dit voor volwassenen waaraan nog wordt toe gevoegd een klein-kunstvoorstelling. Overdag rijden geluidswagens door het dorp welke o.a, wegovertreders op hun fouten zullen wijzen en aan wijzingen geven. De Leiderdorpse Harmoniekapel houdt 's middags een muzikale rondgang. BALLETSHOW IS ZEER GESLAAGD De Oranjevereniging had dit jaar ook wederom voor een uitgebreide serie feestelijkheden zorg gedragen. Maandagavond reeds was met me dewerking van het Harmoniegezel schap Triumph en Concordia uit Lei den, aangevuld met »n tweetal drum bands, de traditioneel geworden lam pionoptocht en de opening van het feestmarkterrein begonnen. De eigen lijke dag begon om acht uur met carillonklanken vanuit de raadhuis- toren, terwijl leerlingen van de Hof- dijckschool de vlag hesen. Hierna verzamelden zich de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen zich voor het gemeentehuis, waar zy onder leiding van de heer Chris Ha- negraaf een zanghulde bracht voor burgemeester du Boeuff en verschil lende andere autoriteiten. Concordia verleende muzikale medewerking met een korte toespraak door de eer ste burger van Oegstgeest kwam dit programmapunt ten einde. De kinderen der kleuterscholen maakten vervolgens met muziek een rondgang door de gemeente, waarna zij een poppenkastvoorstelling bij woonden in het patronaatsgebouw. Voor de leerlingen der lagere scholen werd een film in de concertzaal van Endegeest vertoond. Op diverse plaatsen in de gemeen ten werden voorts kinderspelen ge houden. Het tonknuppelen voor volwasse nen, gehouden op het gemeente-ter rein aan de Rhijngeesterstraatweg, had niet alleen veel belangstelling van de deelnemers, doch ook van kij kers. Het belangrijkste programma nummer was de grote Ballet-Show op het ASC-terrein, waaraan mede werking gaven de Kunst Rolschaats Club Dordt" en de Leidse Ballet school., waarbij beide medewerken den al om strijd hebben getracht het oeste te geven wat mogenjk was. De ongeveer drieduizend bezoekers geven herhaaldelijk- door applaus olijk van hun instemming en bewon dering. Het rolschaatsenballet mogen we wel extra vermelden met de uit beelding van „Het Poppenatelier". Aan het einde dankte de heer N. van Weizen, alle medewerkenden die tot het slagen van deze middag hun medewerking geven en bood het ge zelschap bloemen aan. Des avonds maakte „Crescendo" 'n muzikale rondgang en gaf een popu lair concert in „Het Wilhelminapark"

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6