S)& CeicbeSou/fca/nt Jordanië aanvaardt tien miljoen dollar van Amerika Nieuw sensatieproces in Italië Het Westen antwoordt op Russische nota s Tegemoetkoming inzake wederzijdse luchtinspectie Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 1 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14095 In mei legt ook Moskou een (ontwapenings) ei BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon; Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Ad ver tenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.— Advertenties: 17 c{. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Met ManinMyk gezin taande zich aan de wachtenden MiP.IIWP. OntWapeningSVOOrStellBIl Vail MOSkOU Beschuldigingen verworpen West-Duistland, Frankrijk, Italië België en Luxemburg (Nederland volgt deze week) hebben in afzon derlijke nota's de Russische beschul digingen verworpen dat de gemeen schappelijke Europese markt en Euratom agressieve groeperingen zijn. Over het Russische voorstel voor economische samenwerking van alle Europese landen zeggen de vijf westelijke landen dat onder de hui dige omstandigheden samenwerking tussen staten waarvan de economi sche stelsels gelijkenis vertonen de beste oplossing schijnt. De westelijke landen laten echter voor de Russische voorstellen 'n deur open door te verwijzen naar de gisteren begonnen bijeenkomst van de economische commissie voor Europa. Denemarken heeft Rusland giste ren in antwoord op de Sowjet-waar- schuwingen tegen atoombewapening meegedeeld dat het lid van de Navo zal blijven omdat dit op het ogen blik in Europa het enige orgaan is dat de vrede redt. Bondskanselier Adenauer heeft de Sowjetambassadeur in Bonn, Andrei Smirnov, schriftelijk verzekerd, dat West-Duitsland nooit om kernwapens heeft gevraagd. Adenauer zei verder. niet te wensen dat landen, die nog geen kernwapens bezitten, deze wa pens krijgen. De bondsregering stelt alles in het werk om tot een gecon troleerde ontwapening op het gebied van deze wapens te komen. De Britse premier, Harold Macmil- lan, heeft de Sowjetpremier Boelga- De Koninklijke familie, zoals duizen den haar zag tijdens het défilé langs het bordes. nin een beleefde „dank-u"-nota ge zonden in antwoord op de brief van Boelganin in de geest van „laat ons vrienden zijn" van verleden week. Macmillan deelde mee te hopen la ter een vollediger antwoord te zen den. In de brief van Boelganin werd de afschaffing voorgesteld van proe ven met waterstofbommen en de na druk gelegd op de waarde van per soonlijke betrekkingen tussen de re geringshoofden. Mogelijke basis voor een compromis De Sowjet-Unie heeft dinsdag nieuwe ontwapeningsvoorstellen gedaan, waaronder een plan voor het op basis van wederkerigheid fotograferen van uit de lucht van grote gebieden in de Sowjet-Unie, de V.S. en in Europa. Dit zou gelden voor Oost-Siberië met het schiereiland Kamtsjatka en Sacha- lin met andere eilanden, alsmede voor het westelijke deel van de V.S. tot de lijn St. LouisNew Orleans en Alaska. Wat Europa betreft zou het uit de lucht te controleren gebied zich enerzijds uitstrekken tot en met Zuid- oost-Engeland en verder vrijwel het gehele Navo-gebied en anderzijds de landen van het Verdrag van Warschau omvatten. HALVERWEGE TEGEMOET De Sowjet-vertegenwoordiger bij de ontwapeningsbesprekingen te Lon den, Zorin, die de voorstellen deed, verklaarde, dat zijn regering met het oog op het feit, dat men tengevolge van het gebrek aan overeenstemming de kwestie van de Inchtverkenning zelfs niet een gedeeltelijk akkoord heeft kunnen bereiken, had besloten „een nieuwe stap te doen om de wes telijke mogendheden halvewege tege moet te komen". Zorin deelde voorts mee, dat de Sowjet-Unie aandringt op het berei ken van een overeenkomst betref fende de oprichting van een contro le-orgaan in het raam van de Vei ligheidsraad, dat in het westelijke Russische grensgebied, in het ooste lijk deel der V.S., en in de landen van de Navo en het vedrag van War schau waarnemingsposten moet in richten ter voorkoming van verras singsaanvallen. In de eerste westelijke commenta ren werd het Russische plan onvol- oordeel, dat het mogelijk een basis geeft voor een crompromis. twee fasen geschieden. In het eerste stadium moet de omvang van de strijdkrachten van de Sowjet-Unie, de V.S. en (communistisch) China worden teruggebracht tot 2.5 miljoen man en die van Engeland en Frank rijk tot 750.000 man. In de tweede fase moeten de eerstgenoemde drie landen hun strijdkrachten verder ver minderen tot 1 a V/i miljoen man en de laatste twee tot 650.000 man. In de eerste periode moeten de militaire uitgaven met vijftien pro cent worden besnoeid, aldus het Rus sische plan, en niet met tien procent zoals de V.S. hebben voorgesteld. In de tweede fase moeten volledig ver bod van atoom- en waterstofwapens van kracht worden kunnen eventueel Hagelbuien in Pakistan Een vijftigtal dorpen in het dis trict Oedjerat, 130 kilometer van Lahore, (Pakistan) is zondag j.l. ge durende veertig minuten blootge steld geweest aan uitermate hevige doende genoemd, maar men was vanhagelbuien, die de dood van 32 per VERDERE RUSSISCHE PLANNEN. Volgens het Russische plan moet de beperking van de bewapening in &ci&fa naaizij,, zegt Maeb&ein Hoessein en Saoed houden zich aan de Arabische politiek Jordanië is bereid een Amerikaans aanbod voor een extra-hulpverlening van tien miljoen dollar te aanvaarden mits er geen voorwaarden aan ver- Buitenlandse Zaken verklaarde dat bonden worden. Dit heeft koning Hoessein gisteren op een persconferentie „agenten van de Sowjet-Unie „wes- meegedeeld. Tegelijkertijd verwierp de koning Russische beschuldigingen telijke machten in het bijzonder de sonen hebben veroorzaakt, terwijl ongeveer tweehonderd mensen ern stig werden gewond. Honderden stuks vee, schapen en duizenden vogels zijn om het leven gekomen. De hagelstenen waren groter dan kippeneieren en er waren er onder die bijna 120 gram wogen, 48 uur na het vallen der stenen waren deze nog niet gesmolten. De Jordaanse pers rrteldt dat ko ning Hoessein binnenkort een bezoek zal brengen aan zijn neef koning Feisal van Irak. Officiële kringen van de overheidsgebouwen de VLAGGEN OP 5 MEI. Op zondag 5 mei, bevrijdingsdag, hebben zich over deze berichten niet uitgelaten. De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie ervan beschuldigd, de „buitenlandse interventie" geduren de de crisis in Jordanië te hebben gesteund. De officiële woordvoeroer van het Amerikaanse ministerie van dat Amerika zich in de binnenlandse aangelegenheden van Jordanië had gemengd. Hammarskjoeld bij de Paus Z.H de Paus heeft dinsdag Ham- merskjoeld, de secretaris-generaal <janië zich verzet tegen het Bagdad der Verenigde Naties, in audiëntie ontvangen. Men vermoedt, dat Hammerskjoeld tijdens het onderhoud, dat uitzon derlijk lang (40 minuten) duurde, met de Paus heeft gesproken over de pogingen van de Verenigde Na ties om tot ontwapening te komen en over de mogelijkheid kernproeven te verbieden. TOCH GEEN EISENHOWER-LEER. Op de vraag waarom hij een bezoek van de missie-Richards die de Eisen- hower-leer uitlegt, had verworpen, verklaarde de koning: „Het ligt niet in onze politieke gedragslijn om een uitnodiging te zenden aan de missie- Richards. Als het een kwestie is van het communisme bestrijden wel dat doen we". Hoessein verklaarde tevens dat Jor- pact. Hij waarschuwde er bedekt voor dat de uitzendingen van radio-Cairo de Arabische eenheid zouden kunnen schaden. De 21-jarige koning verklaarde tij dens een propvolle persconferentie in het koninldijk paleis: „Ik kan u verzekeren, dat de crisis in Jordanië voorbij is". Om Mussolini's „Dongo-schat" De communistische partizanen, die op 27 april 1945 het konvooi aan hielden, waarmee Mussolini naar Zwitserland wilde vluchten, lieten één vrouw passeren. Het was Rose- marie Mittag Romano, de echtgenote van Mussolini's minister van Open bare Werken. Mussolini en al zijn getrouwen, o.w. Romano, werden omgebracht; de vrouw meldde zich nog diezelfde dag bij een Zwitserse grenspost met een fortuin aan baar geld bij zich. De Zwitsers weigerden haar ech ter de toegang, en zij ging de weg terug naar Dongo, waar de overval had plaatsgevonden. Daar viel zij in handen van de partizanen. Het geld, dat zij bij zich had, verdween; de vrouw overleed enkele maanden ge leden aan de gevolgen van een val uit een van de ramen van haar flat in Rome. De dramatische onthulling deed gisteren Luigi Corbetta, een der 35 verdachten, in het Italiaanse sensa tieproces om de „Dongo-schat" van Mussolini, dat maandag in Padua is begonnen. Tijdens het proces wil men trach ten uit te vinden, wat er terechtge komen is van een hoeveelheid buit, geschat op ca. 70 miljoen, die door de partizanen, onder leiding van communisten, bij het konvooi van Mussolini in beslag werd genomen Het openbaar ministerie is van opvatting, dat het geld het eigendom is van de Italiaanse staat. Het vreest echter, dat een groot gedeelte er van zijn weg heeft gevonden in de geldkisten van de Italiaanse commu nistische partij. Vele Italianen gelo ven, dat de bouw van het hoofdkwar tier van de communisten in Rome, dat in de volksmond het „Dongo- paleis" wordt genoemd, met het geld werd gefinancierd. De tot nu toe gehoorde partizanen ontkennen om strijd zich ook maar iets van de buit te hebben toegeëi gend. Het geld zou, volgens Corbet ta, overhandigd zijn aan de parti- zanenchef Siro Rosi, die later naar Frankrijk vluchtte. - Een van de partizanen vertelde, dat hij tijdens de overval een pak bankpapier op de grond liet vallen Even later viel er een handgranaat bovenop, die het geld volkomen ver nielde Na de verklaring van Corbetta werd het proces verdaagd. Ook militaire hulp? De Amerikaanse hulpverlening tot tien miljoen dollar zal worden ge bruikt „voor economische ontwikke ling en het handhaven van de poli tieke stabiliteit". Toen hem gevraagd werd naar de mogelijkheid van militaire hulp van de V.S., verklaarde de vorst, dat deze kwestie in de toekomst zal worden bestudeerd en dat Jordanië dan zal vragen wat het nodig heeft, mits er geen voorwaarden aan worden ver bonden. HOESSEIN EN SAOED. Na afloop van de besprekingen vaa koning Hoessein met koning Saoed van Saoedi-Arabië is een verklaring uitgegeven waarin de twee vorsten zeggen zich te zullen houden aan de Arabische politiek die in februari in Cairo is uitgestippeld. Deze politiek behelst: 1. Volledige onafhankelijkheid van vreemde overheersing. 2. Versterking der militaire samen werking tussen de vier landen (Egypte, Syrië, Jordanië en Saoedi- Arabië) tegen de gemeenschappelijke vijand. 3. Geen verdragen met vreemde mogendheden. 4. Men zal de Arabische staten die nog onder kolonialisme gebukt gaan behulpzaam zijn bij de verwerving van zelfbeschikking. 5. Trouw aan de Arabische Liga. Soekarno's Nationale Raad In een zitting, welke de gehele nacht heeft geduurd, heeft het In donesische kabinet de vorming van een Nationale Raad besproken over eenkomstig het plan van president Soekarno. Het kabinet besloot ten slotte tot de instelling van deze Raad door middel van een gewone wet. President Soekarno had maandag avond in een redevoering in Cheri- bon verklaard, dat het kabinet een noodwet zou afkondigen tot instel ling van deze Nationale Raad. Doch het kabinet schijnt anders te hebben beslist. Behalve de raad, besprak het ka binet ook enkele routinekwesties. Verenigde Staten", voor de ontwik keling in Jordanië verantwoordelijk vlag worden uitgestoken zonder de oranjewimpel. Binnenkort zal een nieuwe postze gel met een frankeerwaarde van tien gulden worden uitgegeven. De nieuwe zegel zal de beeltenis dragen van de Koningin, en profil gezien. De oude zegels blijven tot nader aan kondiging geldig voor frankering. Jonge koning terug in zijn residentie controleposten op de vliegvelden worden ingesteld. Aan het begin van de eerste fase moeten de mogendheden plechtig be leven, geen kernwapens te zullen ge bruiken, en alles in het werk te zul len stellen om tot een akkoord te ko men over „het verbod van atoom wapens, hun verwijdering uit de ar senalen, de beëindiging van hun ver vaardiging en de vernietiging van de bestaande voorraden". Verder stelt de Sowjet-Unie voor, de kwestie van „de opheffing van de buitenlandse militaire bases te be studeren en in de eerste plaats te komen tot een overeenkomst betref fende die bases, welke binnen een of twee jaar kunnen worden opge heven". Het bestaan van deze bases, zo wordt hieraan toegevoegd, heeft „kortelings de achterdocht en de spanning zeer doen toenemen". Ook herhaalt Moskou zijn voorstel om de BritsFransAmerikaanse strijd krachten in Duitsland met een derde te verminderen. De Russische voorstellen, die ver vat zijn in een memorandum, waren onofficieel reeds in het afgelopen weekeinde ter kennis van de weste lijke vertegenwoordigers gebracht. De Fransman Jules Moch, de oud ste westelijke vertegenwoordiger bij de ontwapeningsbesprekingen, deel de zijn collega's mee, dat Frankrijk zal ijveren voor een compromis op basis van de nieuwe Sowjet-voorstel- len. Hij oefende echter kritiek op de Russische oproep tot beëindiging van de proeven met kernwapens, zonder dat de produktie van deze wapens wordt verminderd. Dit nommer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). I IETS MEER BEWOLKING. f Van het noordwesten binnen- drijvende bewolking, maar geen j regen van betekenis. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tus- S sen noord en west. Vannacht over het algemeen minder koud, morgenmiddag ongeveer dezelf- de temperaturen als vandaag. 2 Mei zon op 5.11; onder 20.08; maan op 6.42; onder 23.02. Hoogwaterstanden 2 Mei v.m. 4.50; n.m. 5.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbew. 3 C. OSLO onbew. 3 KOPENHAGEN licht bew. 6 ABERDEEN zwaar bew. 11 DUBLIN zwaar bew. 7 LONDEN zwaar bew. 4 AMSTERDAM licht bew. 4 BRUSSEL onbew. 3 PARIJS licht bew. 5 BORDEAUX licht bew. 9 GRENOBLE nevel 10 NICE zwaar bew. 13 BERLIJN onbew. 4 FRANKFORT licht bew. 4 MUNCHEN motregen 6 ZURICH geheel bew. 9 GENEVE nevel 12 LOCARNO regen 13 WENEN geheel bew. 10 ROME licht bew. 14 Koning Hoessein van Jordanië heeft een bliksembezoek gebracht aan zijn grootste aanhanger sinds de crisis in Jordanië begon, koning Saoed van Saoedi Arabië. De koning, die zijn eigen vliegtuig bestuurde, maakte de reis nadat hij door de staat van beleg af te kondigen rust en orde in zijn land had hersteld. Op de foto ziet men de jonge koning, die na zijn te rugkeer uit Arabië zün paleis te Amman betreedt. i Meer bewolking Ten westen van de Britse eilanden ligt een krachtig hogedrukgebied, waarvan een uitloper zich in de richting van ons land uitstrekt. In verband daarmee zijn de luchtdruk- verschillen in onze omgeving klein. Er was in de nacht van dinsdag op woensdag dan ook weinig wind en bij heldere hemel is de temperatuur plaatselijk sterk gedaald. In het oos ten van het land zijn op twee meter hoogte hier en daar minimumtem- raturen waren mogelijk door het peraturen van twee graden onder nul voorgekomen. Deze lage tempe- zeer geringe vochtgehalte van de lucht. Over de Britse eilanden stroomt nu by noordwestelijke win den vochtiger lucht naar ons toe. Hierin komt veel bewolking voor, waaruit plaatselijk zelfs wat lichte motregen valt. We moeten derhalve donderdag rekenen op meer bewol king, vooral het noorden en westen I van het land. De nachtvorstkansen J worden kleiner, maar zyn in het zuidoosten van het land toch nog l niet geheel te verwaarlozen. Korreltje Leert uw medemens begrijpen en helpt waar dit gewenst en mogelyk is.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1