't Was oranje en het bleef oranje in Leiden HERDENKING Zati (Smacht nu en dan een mitde gtimiach in een wat guxe dag, Doffe drums wekten in morgenuren de roerige Koninginnedag-jeugd HUIBERS Communie-Geschenken Kindercircus „Elleboog" een succes Het Koninginnefeest in de Professoren wijk Pelgrims van Leiden e.o. maakten reis naar Schiedam WOENSDAG 1 MEI 1957 DE LETDSE COURANT Koninginnedag gisteren begon weer volgens traditie met de opwindende klanken van doffe drums en klare kopermuziek, die zo bijzonder geeigend zijn om de kinderen in bed onrustig te maken. Reveille. Rond half acht ging allengs allerwegen de driekleur omhoog en wapperde fier uit in een straffe noorderwind, die de gehele dag zijn onaangename guurheid zou blijven be houden. Gelukkig kwam de zon vele malen met een gulle glimlach uit zijn wolkenschuilhoek en overgoot de feestelijke tafereeltjes in Leiden met zijn warme stralen. Even fris als de wind was om half van het L.S.C., de rector-magnificus negen in de morgen het geluid van van de Leidse universiteit, prof. dr. de tweeduizend kinderstemmen, die als altijd met ontroerende eenvoud en overgave vaderlandse liedjes zon gen ten aanhore van een gezelsphap notabelen der gemeente, dat op het bordes aan de achterzijde stond op gesteld Van deze verhoging af zag men in een deinende zee van blonde en donkere kinderhoofdjes. Zij ke ken aandachtig op naar de dirigent, de heer Henk Franke, die met een machtig gebaar het gezang in de juiste banen leidde. „Is 't hierom, is 't daarom dat ik zo van Holland hou''. zongen de kinderen, zonder zich af te vragen, waarom het dan wel moest zijn, als het óf hier, óf daar om ging. Maar zij hadden in die frisse mor genwind weinig tijd tot dergelijke sophistisohe overpeinzingen. Temeer, omdat ook de burgemeester hun aandacht geheel opeiste in een waar lijk geestig, gezellig speechje, dat van het begin tot het einde de aan dacht van de kinderen gevangen hield. De burgemeester sprak op een voudige toon over het feest in het paleis; dat er ook wat Leidenaars naar het paleis toe gegaan zijn om de koningin namens de gemeente te feliciteren en dat er nu wel een bi,izonder contact met het konings- j huis is, omdat prinses Beatrix ze'f Leidse is en op het Rapenburg woont. Het Politie-muziekgezelschap gaf een rustig goed-rhythmische begelei ding aan de kinderzang. Onder de velen, die van dit klare begin van de feesten getuige waren, bevonden zich de burgemeester en de wethouders, het bestuur van de vereniging Koninginnedag, van de 3 Oktobervereniging, van de Chris telijke Oranjevereniging, het bestuur van de V.V.S.L. en het Collegium P. H. A. de Boer, de commissaris van politie, J. Dreeuwes, de brandweer commandant, S. Hagedoorn, en de heren J. Machielsen en B. Swanen- burg van de onderwijsinspectie. Na hun taak volbracht te hebben, wachtte de kinderen in de Stadsge hoorzaal een gezellige morgen. Des morgens in de Stadsgehoorzaal Na de aubade op het Stadhuisplein, trokken duizenden schoolkinderen in een schier onafzienbare rij, met vlag gen, strikken en mutsen in de natio nale kleuren naar de Stadsgehoor zaal, waar in drie zalen tegelijk een feestelijk programma voor hen was bereid. En terwijl buiten op de Bree- straat het Nederlandse leg:er zijn pa raatheid toonde iets dat immer weer de zorgen wekt voor donkere tijden hebben de kinderen binnen hun onbezorgdheid uitgeleefd in lachbuien en spreekkoren, wanneer Charley domme dingen deed. Na de opening door de voorzitter van de commissie voor de kinderfees ten, de heer N. B. M. Vreeburg, die de kinderen vertelde, dat hij namens hen een felicitatiebrief aan H.M. de Koningin had gestuurd, zongen de kinderen zo hard ze konden twee coupletten van de nationale hymne. Toen Oom Charley het kinderva- riëté vervolgens aan zijn aandachtig toeziend gehoor wilde voorstellen en de jeugd hem reeds een goede mid dag had gewenst, werd de voorstel ling verstoord door de Kabé's met de dwergclown Bennie, die hun diensten kwamen aanbieden. Tot drie maal toe werden ze als onbruikbaar van het toneel geschopt, maar toen kwam de jeugd los met de Kabé's overigens en hebben de toesdhou- wertjes geschreeuwd van plezier om de dwaasheid diie het tweetal op het toneel bracht. Wie gaat er bijvoorbeeld zwem men, met een hemd van zeven meter lengte aan? En wie durft een ge weerkogel met zijn tanden te pak ken? Maar het mooiste was nog wel de dolle jongleur, die zelfs „rijdend" op een grote bal, zijn evenwichts- kunstjes liet zien. Hartelijk hebben de kinderen ook gelachen om Rik, Rak en Rok, de drie clowns en om Monkey, de ondeugende aap. Maar tijdens de wedstrijd HollandBelgië léék de Stadsgehoorzaal wel her schapen in een echt stadion: Het jeugdig publiek loeide van nationale trots als een van de beide beschuit- etende partijen een puntje voor sprong op de tegenstander behaalde De uitdaging van mr Delcampo om hem na te doen, werd niet beant woord en vol bewondering hebben jongens en meisjes naar de verrich tingen van de tovenaar gekeken. Tot slot zijn ze 40 minuten in het Paleis van de Maharadja op bezoek geweest in een sprookje uit „1001 Nacht". En dat met open ogen en bij klaarlichte dagZe hebben ge noten in de Stadsgehoorzaal, de schoolkinderen van Leiden. Haarlemmerstr. 123 - Leiden In onze speciaalzaak van religieuse artikelen vindt U o.m. 'n uitgebreide keuze in Zie ook onze etalage en show ruimte aan de Stille Mare. ZATERDAG 4 MEI A.S. des avonds 7.15 uur in de Stadsgehoorzaal Spreker: PROF. DR. P. A. H. DE BOER Rector Magnificus der R.U. Muzikale omlijsting: HET TOONKUNSTORKEST o.l.v. Henk Geirnaert. LEIDSCH MANNENKOOR o.l.v. Willem Mizee. Na afloop STILLE TOCHT langs het Kruis aan de Steenstraat. Van half tien des morgens tot aan het middernachtelijk uur heeft er slechts tweemaal onderbroken door een korte eet-pauze een grote drukte geheerst op het plein tussen Cobetstraat en De Laat de Kanter straat in de burgemeseterswijk. Rond een hoge vlaggemast en een houten dansvlonder hebben vierhon derd kinderen uit achttien straten van de wijk deelgenomen aan de tiende gezamenlijke viering van Ko ninginnedag. Tegen half tien begonnen de kin deren zich te verzamelen voor een optocht waarin zij met vlaggen, ver sierde steps, kinderwagens en fiet sen achter de muziek van K. G. en een padvindersband door de bur- gemeesterswijk zouden trekken. Na hun terugkomst van de wande ling zongen de kinderen gezamen lijk het Wilhelmus en kregen zij de eerste van zeven versnaperingen, die door het bestuur werden uitgereikt. Die vielen bijzonder in de smaak en het was aardig, te zien welk een hartstocht in de lieve jeugd oplaaide, wanneer een tractatie gehaald kon worden. De leidsters dertig meis jes en dames hadden hun vrije dag vrijwillig beschikbaar gesteld voor dit rumoerig avontuur. Met tact en volharding wisten ze de feestelingen in bedwang te houden en hen het hoogste genot te ver schaffen, dat zich een kind kan in denken; een prijs met bewonde ring aan de winnaar overhandigd een lolly of een feestmuts. Tussen al het gedrang om vooral niets van de verrichtingen van broer tjes, vriendjes of vriendinnetjes te missen, als die hun krachten maten tussen de witte lynen van de wed- strijdvelden, liepen de heren en da mes organisatoren van het feest heen en weer. Hun hoofd „liep om" van de vele kleinigheden, die ze te gelijkertijd te verwerken kregen, en die toch van wezenlijk belang waren, om de festiviteiten vlot te laten ver lopen. Wie niet direct behoefde deel te nemen aan een van de wedstrijden, of nog een tijdje wilde wachten met zijn tractatie, kon in de rij gaan staan voor een ritje met de Jan Ple zier, die, getrokken door twee be- pluimde vossen door de straten van de burgemeesterswijk reed. Het was er echt gezellig en de kinderen in alle leeftijdsgroepen hebben harteijk genoten van de spelen. Des middags traden goochelaar en clown voor hen op en moe van de wedstrijden en lachen zijn ze 's avonds naar bed ge gaan. waardoor de straat vrij kwam voor de oudere jeugd. Dansend en hossend heeft die het plein in beslag genomen, totdat om twaalf utir het klokje van gehoorzaamheid ook voor hen sloeg. Dat het Koninginnefeest in de bur- gemeesterswijk zulk een succes is geworden, is niet in het minst te danken aan de welwillende mede werking van alle gemeentefijke in stanties. Zelfs de bushalte was voor een dag verplaatst en zonder ran cune heeft de ondernemer toegezien, hoe de Jan Plezier de plaats van haar bussen innam. TVPPM 10 vinfler syst- t blind ritmisch CTFNn 4taien 1130l6tter' t mm qrepen p. minuut) GEG. 2—3 MAANDEN KLAAR. Ken Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie) Oranje en de jeugd We zijn met de heer A. van der Neut, het bestuurslid van de Oran jevereniging meegereden, om eens te zien hoe de repen chocolade en de gratis kaartjes voor het circus Elleboog in handen van oranjedra- gende kinderen terecht kwamen. Welnu, dit is een hartveroveren- de gebeurtenis geworden. Er waren buurten waar de kinderen reeds uit gedost in veel en opvallend oranje op de komstvan de gulle gever zaten te wachten. De heer Van der Neut maakte van elke uitdeling een klei-1 ne plechtigheid. Hij verzamelde het jeugdig volkje rondom zich en stel de enige vragen, die de kinderen met een gretige blik op de grote doos chocolade, welke door enige dames van de V.V S.L. meegevoerd werd, beantwoordden. Er waren er by, die met een schools gebaar de vinger in de lucht staken als zij meenden het juiste antwoord op een vraag over konin gin of koningshuis te kunnen beant woorden. De allerbraafsten kruisten zelfs de armen over elkaar, omdat zij zelfs op deze allervrijste vrije dag nog niet de juiste tactiek van de school banken konden vergeten. Hoe het zij, de repen kwamen stuk voor stuk in de handen en daar na in de magen van de Leidse jeugd terecht. Er werden 150 repen en 50 kaartjes uitgedeeld. De geluidswagen, die vrolijke marsmuziek liet horen trok in de verschillende delen van de stad, steeds weer de aandacht van een uit bundige kinderschaar. I In de Stadsgehoorzaal was des middags een groot kinderfeest. Het reeds in korte tijd bekend geworden kindercircus „Elleboog" uit Amster dam gaf er een voorstelling. Ongetwijfeld heeft deze groep al een grote routine en weet ze de kin deren voortdurend te boeien. En het is juist zo aardig, dat er althans I op het podium geen volwassenen aan te pas komen. De kinderen doen I alles zelf. Ze veranderen de décors, j kondigen de nummers aan, en lossen elkaar af met een vaart en een ge mak alsof ze geroutineerde tonelis ten waren, want dat zal men licht begrijpen, het is natuurlijk allemaal meer toneel, dan echt circus. Het .echte circus is altijd een van de grootste attracties voor kinderen ge weest. Ook dit door kinderen ver toonde miniatuurcircus heeft echter de kinderen in de zaal en de zaal was stamp-en-stampvol geduren de twee uur de sfeer en de entourage van het grote-m ensen -circus weten te brengen en hen gefascineerd door de levendigheid en afwisseling van dit romantische bedrijf. Bovendien: er waren werkelijk artiesten in de (circus)-dop aan het werk te zien. Daar waren enige meisjes, die voor treffelijk dansten op het slappe koord, er was een August, die even dom was als lenig. Een zwartgelokt meisje balanceerde zeer vaardig op een grote rode bal. Dat was Petro nella en er waren nog meer kunste naartjes en kunstemakertjes met welluidende namen. Hassan, de de genslikker, en Roberto, die door een hoepel met messen sprong onder het doven van de lichten en voor een ademloze zaal. Statig wandelde Fa rina, een Oosterse prinses over het slappe koord. Eén van de opmerke lijkste nummers was wel dat van de acrobaat Hermanas, een jongen van misschien veertien jaar, die op één wiel rondrijdt of het niets is en daar bij een flair in zijn optreden heeft, die de geboren artiest verraadt. Op een gegeven ogenblik rijdt hij op een wiel van twee meter hooete, vroliik lachend tegen de zaal. Een jongen met veel aanleg, die Hermanas Zijn optreden werd luid en langdurig be jubeld en vormde stellig het hoogte punt van dit zeer verzorgde, boeien de program. De dressuurnummers met de (pseudo)-paarden, beer, zee leeuw en zelfs olifant werden met veel handigheid g 'eid door char mante jongedametjes, er werd moe dig geblazen en getrommeld door een kinder-circus-orkest, en er was nog een zeer sterke gewichtheffer. De „spreekmeester" jongleerde met een stok en er waren ook exotische nummers: een slangenbezweerster en de taran-taran, een Italiaanse dans. De middag werd besloten met een rasechte zigeunerdans, waaraan de hele groep meedeed. De zaal nam met een welgemeend kinderapplaus afscheid. We kunnen niet anders zeg gen, dan dat het een zeer geslaagde voorstelling was, iets buitengewoons en deze keer niet alleen vóór, maar ook dóór kinderen. Koele jazz op Stadhuisplein Het dansen op het Stadhuisplein was een experiment, dat door het bestuur van de vereniging Konin ginnedag met enige bezorgdheid in het programma was opgenomen. Men vreesde rock 'n' roll en an dere uitspattingen. Misschien dat het door de verkoelende avondwind kwam, maar het is er achter het stadhuis zeer rustig toegegaan. On der het spiedend oog van enige poli tiemannen, dankte men op grammo foonplaten foxtrot, Engelse wals, tango en andere muziek, die de be nen in beweging kan brengen. De man, die de zwarte schijven op het plateau moest leggen deed het rus tig aan. Zijn tactiek was na enige opwindende nummertjes, die voor namelijk aan de zelfkant van dit plein enige activiteit by de rockende teenagers ontketende, weer voor een kalmerend nummer op te leggen, dat zelfs aan de grootmoeders van deze jeugd een goedkeurende glimlach ontlokt zou hebben. J AFSCHEID E. A. Tb. VERMOND VAN DE LICHTFABRIEKEN De heer E. A. Th. Vermond nam gisteren, na een diensttijd van 43 jaar wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, afscheid van directie, chefs en collega's. In de ka mer van de heer ir. Y. Ykema, direc teur der Lichtfbarieken, vond het of ficiële gedeelte van het afscheid plaats. De heer Ykema noemde het ken merkend voor de heer Vermond dat een aan hem opgedragen karwei steeds prima in orde kwam. Voor zijn langdurige diensten, aan de fabrieke1" bewezen, dankte de heer Ykema hem, mede namens het gemeentebestuur. De directeur wilde de hamer, die de heer Vermond 43 jaar gebruikt had, niet eenzaam achterlaten en onder hilariteit van de aanwezige heren, bood hij hem de heer Vermond als herinnering aan. Ook de verder aan wezige heren hadden niets dan lof voor het vakmanschap van de heer Vermond en voor de aangename sfeer, die hij in zijn kring van collega's geschapen had. Namens de Perso neelsvereniging boden enige verte genwoordigers van het bestuur een herinneringsgeschenk aan en daarbij ontbraken vanzelfsprekend de waar derende woorden niet. Het personeel ven de afdeling Gas distributie had zich intussen in de can tine verzameld en hier wachtte de heer Vermond en zijn echtgenote een allerhartelijkste huldiging. Behalve een fraai bloemstuk, ver vaardigd door een der collega's, werd de heer Vermond nog een attentie aangeboden. De heren Kloeg en Dool spraken daarbij -e algemeen geachte en sympathieke collega toe, waarbij aan menige episode uit de lange diensttijvan de heer Vermond her innerd wer-d. Zeer velen drukten de afscheid ne mende collega de hand, nadat deze met een kort woord zijn dank had uitgesproken voor de talrijke blijken van vriendschap en collegialiteit. Kinderspelen op het sportterrein. Zuster Willibrorda f Maandag j.l. is in het klooster van het St. Elisabeth-ziekenhuis te Lei den bijna 85 jaar oud overleden zus ter Willibrorda, (in de wereld Anna van Seumeren). was de enige overgeblevene van de vier zusters, die in 1892 het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden hebben opgericht. Zuster Willibrorda is op 30 mei 1872 te Tilburg geboren. Op 27 sep tember 1894 deed zij haar H. Profes sie. Van de 65 jaar van haar kloos terleven heeft zij er 61 in Leiden doorgebracht. Velen jaren was zij wijkzuster, het laatste van het wijkgebouw aan de le Binnenvestgracht. Goedheid en ijver waren de ken merken van haar leven en werken. Drie jaar geleden hebben wij nog over zuster Willibrorda geschreven naar aanleiding van haar 60-jarig Professiefeest. Wij citeerden toen uit het relaas, dat zijhaf in het gedenk boek bij het 50-jarig bestaan van de oprichting van het ziekenhuis te Lei den, een relaas dat getuigde van een levenslustig gemoed en een levendig gevoel voor humor. De laatste jaren was zuster Willibrorda rustend, maar ook in deze tijd konden haar nijvere handen zelden rust vinden. Vrijdag a.s. vindt om 9 uur v.m. de plechtige Uitvaart plaats in de kapel van het ziekenhuis aan de Hooi gracht, daarna volgt de begrafenis op het kerkhof aan de Zijlpoort. Om half negen maandagmorgen vertrokken van het kerkplein voor de St. Petruskerk te Leiden drie auto bussen, die ruimte gaven aan de 150 pelgrims van stad en omgeving, die I de jaarlijkse bedevaart naar St. Li- I duina van Schiedam ondernamen. In Den Haag sloten zich hierbij nog bedevaartgangers uit Den Haag en i Noordwijk aan. In de St. Liduinakerk te Schiedam werd de plechtige Hoogmis opgedra-- gen door deken W. P. M. Haring met assistentie van de kapelaans P. H. L. van Ingen uit Leiden en kapelaan M. W. Meiman. Kapelaan J. W. M. de Jong hield de predikatie. Hij sprak over de bovennatuur lijke zin van het lijden. De hoofd deugd van Liduina was de held haftigheid, waarmede zij haar kruis wist te dragen. Deze heldhaftigheid treffen wij ook in deze tijd aan bij vele zieken om ons heen. Van Li duina en de moedigen van deze tijd kunnen wy leren gaan hoe we zelf de moeilijkheden van het dage lijkse bestaan kunnen dragen. De gezangen in de H. Mis werden verzorgd door het zangkoor en kna penkoor van de St. Petrusparochie o.l.v. de heer Rijnbeek. De heer G. Bots begeleidde aan het orgel. In het „Musis Sacrum" aan de Lan ge Haven werd de koffie-tafel in een gezellige sfeer genoten, 's Middags werd na de Kruisweg in de Liduina- kapel aan de Warande en een bezoek aan de kapel van Maria van Schie dam in de kerk van de H. Joannes de Doper in de St. Liduinakerk door pas toor W. E. M. Bende van Noordwijk aan Zee een plechtig Lof gecelebreerd. Assistentie verleenden pastoor G. J. de Greve uit Voorschoten en kape laan J. W. M. de Jong uit Leiden. Ca. half zeven bereikten de bussen weer Leids grondgebied. GOUDEN ZWEEFVLIEGBREVET VOOR AAD EIKELENBOOM. De Leidse zweefvlieger Aad Eike lenboom heeft met een hoogtevlucht van 3500 meter voldaan *an de laatste eis voor het gouden zweegvliegbrevet. Hy werd boven Teriet met een sky lark III tot 300 m hoogte achter een motorvliegtuig opgetrokken, steeds gebruik makend van de thermiek bo ven Duitsland tot 3800 meter en keer de vervolgens weer naar Teriet te rug. Eikelenboom had vorig jaar reeds aan de eerste üs voor dit brevet voldaan door 327 km. van Teriet naar Hamburg te zweven. Aangezien hij toen voor de start het vliegveld bij Hamburg als doel had opgegeven, wordt hem het gouden brevet thans verleend met een diamant voor doel- vlucht.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10