Het meisje De R'mgelingsch Nederlandse bedevaart te Lourdes visie op televisie ,Bloembollencultuur" vergaderde te Haarlem Moeder en drie kinderen verdronken Oud kerkje in Groningen door brand verwoest MAANDAG 29 APRIL 1957 DB LEIDSE COURANT PAGTNA 9 Na twee dagen is in Lourdes ein delijk het al te kille, regenrijke weer voor een warme zon geweken. De Ne. derlandse dag, een feestelijke zondag, waarin de sacramentsprocessie en de lichtprocessie onder Nederlandse lei ding uittrokken, was de eerste dag, dat alle plechtigheden doorgang kon den vinden. De twee voorafgaande dagen waren wegens het weer ver schillende plechtigheden afgelast. Zaterdagmorgen reden de kinde ren van de vijfde kinderbedevaart goed ingepakt tegen kou en regen en vergezeld van de pelgrims der 62ste nationale bedevaart naar de grot om beneden het genadebeeld hoog in de zwart geblakerde rots een bosje witte narcissen neer te leggen. Drie kin deren vertolkten de gevoelens van hun vrienden en vriendinnnetjes. Lienneke Buddendijk uit Geldrop be- nadrukte in een gedeclameerd gebed tot O. L. Vrouw, dat het wachten op deze reis zowel voor haar als voor Nederlandse kinderen lang had ge duurd. Rita Panhuyzen uit Gemert zei een versje op. Aansluitend daarop deponeerde Kees Melis een boek met ongeveer duizend intenties, waaronder 200 van (Van onze t.v.-medewerker) In een artistiek en technisch bijna volmaakte uitzending van een eurovisieconcert vanuit de Aula della benedizione hebben het orkest en koor van de Radio Televisone Italiana onder leiding van Franco Caraocioio ook de Nederlandse kijkers verrast, Hoogtepunt nochtans was de aanwe zigheid van de Heilige Vader, door de spiedende camera's in heerlijne close ups verduidelijkt. Als men weet, dat deze Paus ooit zelf violist is ge weest, kan het niet verbazen, dat Z.H. met intense belangstelling heeft ge luisterd naar het concert in mi mi neur voor viool en orkest van Men delssohn, op bepaalde momenten zelf het ritme aangaf en aan het slot de voortreffelijke soliste tot voor de pauselijke troon nodigde voor een kort, maar levendig gesprek. De uit zending werd nog geaccentueerd door firachtige natuur-opnamen van deze entedagen in Rome en flitsen vanuit verschillende kunstzalen van het Va- tioaam. Misschien zijn we verwend ge weest door de vorige realisatie van het N.C.R.V.-programma „Uit en thuis" met Goos Kamphuis als wed strijdleider. Het geheel, dat zaterdag avond werd gebracht, heeft zich min der weten te onderscheiden. Pi Schef- fer was er weer met zijn rubriekje „Pas geperst" en A. D'. Hildebrand met het zijne over „Dit is nu mijn hobby". Daarbij trad de heer Blaauw op met een boeiende wandeling langs een serie uurwerken, die hij zelf heeft vervaardigd en die de schijn Vên antiek géven. Er moét veel ge duld en vernuft voor een amateur aan te pas zijn gekomen. In zijn bab beltje over het lied van de maand heeft de blijmoedige Jelle de Vries niet erg leuk gesproken over de ooie vaar. Waarom moest de kijker zich v/at gegeneerd voelen? De Vafa komt maandagavond met de televisie-éénacter „Portret van een geleerde" in een bewerking van Willy van Kemert, hetgeen wel iets goeds voorspelt. Het portret zal tenen, dat achter een vriendelijk mas ker de geest kan huizen van een op zichzelf geconcentreerde egoïst, niet in staat om een offer te brengen voor het geluk van wie hem het dierbaarst is. In het vraag -en antwoordspel „Weet wel wat je waagt" zal Theo Eerdmans weer geld laten verdie nenof nietl Dinsdag, op de verjaring van Koningin Jtuiana, zal over verschil lende uren een nationaal programma worden uitgespreid. Het accent zal ook nu wel weer liggen op de uit zending van 11.05 tot 12.51 uur van het défilé in de tuin van paleis Soest- dijk. In de avonduitzending zal het Nederlands ballet optreden en in eurovisie-verband zal een concert wórden doorgegeven uit een Parijs theater. Dat concert zal worden uit gevoerd onder auspiciën van alle re geringen der eurovisie-landen. volwassenen. Bovendien heeft kape laan F. E. M. Wesseling uit Den Haag ongeveer duizend oorspronkelijke brieven, tekeningen en kaarten ont vangen als groet van de achterge bleven kinderen in Nederland voor hun pelgrimerende vrienden en vriendinnetjes. Al deze groeten zijn in albums opgeplakt en circuleren langs de kinderen. Het is in Lourdes nog vrij rustig. Ongeveer 10.000 pelgrims woonden zondag de Nederlandse sacraments processie bij. Er zijn behalve uit Ne derland nog bedevaarten uit Frank rijk, de nationale blihdenbedevaart, Italië en Engeland. Zondagavond kwamen de pelgrims van de Nederlandse bedevaart Tn de Rosaire bijeen voor een nachtelijke aanbidding, waarna om middernacht een H. Mis voor hen werd opgedra gen. Arnhemse jongen overleden Terwijl rector H. A. J. Roosen, moderator van het ziekenapostolaat en ziekenaalmoezenler van de zieken afdeling der 62ste nationale en 5e kinderbedevaart naar Lourdes, za terdagochtend om acht uur de H. Mis Opdroeg voor de Nederlandse zieken aan het St Bernadette-altaar, is in het asyl de 12-jarige Theo Boehmer uit Arnhem overleden. De jongen leed sinds januari aan een ernstige, ongeneselijke Blekte. In gezelschap van zijn vader en moeder reisde hij vol enthousiasme met de kinderbedevaart mee, na aankomst stortte de jonge pelgrim echter in en Bijn toestand verergerde snel. Nadat de kinderaalmoezenier, kapelaan F. E. M. Wesseling uit Den Haag hem had bediend, heeft hij helder en be wust afscheid genomen van zijn vader en moeder. De Nederlandse pelgrims zullen dinsdagmorgen in de parochiekerk van Lourdes de plechtige H. Mis van Requiem bijwonen. Het staat nog niet vast of de overledene in Lourdes dan wel in Arnhem begraven zal worden. JONGEREN-BÉDEV^ART LOURDES 1958. In het jubeljaar 1953 zullen de jeugd- en jongerenorganisaties sa menwerkend in de Kath. Jeugdraad voor Nederland, een Jongeren-bede vaart naar Lourdes organiseren. Aan deze bedevaart kan worden deelge nomen door leidsters en leiders en jongeren vanaf 17 jaar. Verwacht wordt dat ongeveer 5000 jongeren zullen deelnemen. De bedevaart zal vermoedelijk wor den gehouden in de weken na Pasen van 815 april 1958. Een driehon derdtal jonge zieken zal de kern van deze bedevaart uitmaken. De deelnameprijs zal liggen rond de tweehonderd gulden. Een spaar- aktie word( voorbereid. Nadere in lichtingen kan men krijgen bij de nationale leiding van de eigen orga nisatie en bij de Katholieke Jeugd raad voor Nederland, Stationsplein 15 bis te Utrecht. De oud-gouverneur-generaal van Ned. Indië en oud-minister van bui tenlandse zaken, jhr, mr A. C. D. de Graeff, is woensdag op 84-jarige leef tijd te Den Haag overleden en zater dag in stilte aldaar ter aarde besteld. Hij is gezant te Tokio en Washington geweest. Van 1926 tot 1931 was hij gouverneur-generaal van Nederlands Indië, van 1933 fat 1937 minister van buitenlandse zaken. Voorzitter De Wit van H.K.W.: Kaderpersoneel moet in Bedrijfsschappen „Op den duur zal het niet moge lijk zijn het hoger leidinggevend per soneel op kantoor en in winkel van de bedrijfsschappen uit te sluiten, anders is de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie moeilijk te verwe tenlijken", aldus de heer De Wit, voorzitter van de Katholieke bond van administratief, verkopend en ver- zekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisië", in de zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van de groep kaderpersoneel. Hij betreurde het dat tot dusver geen vertegenwoor diger van deze categorie is opgeno men. Naar een bevredigende oplos sing wordt verzocht. Mede als inleiding op de voor dracht van ir E. Hijmans uit Laren (N.-H.) over de automatisering en haar maatschappelijke consequenties, vestigde de heer De Wit de aandacht op de daarover gehouden besprekin gen tijdens de jongste internationale arbeidsconferentie te Genève. Ver schillende rapporten komen tot de conclusie, dat in de toekomst het aan tal beambten en intellectuelen in de bedrijven zal toenemen en nieuwe functies geschapen zullen worden. Ook de organen van de Euromarkt geven voor het hoger leidinggevend personeel nieuwe kansen. Gezien echter de teleurstellingen in dit op zicht bij de Europese kolen, en staal gemeenschap waarschuwde de heer De Wit tegen te groot optimisme. Ir Hijmans constateerde dat, als gevolg van de automatisering, het oude vakmanschap reeds voor een groot deel is uitgeschakeld. In de toe komst zal dit nog meer het geval zijn. Andere eigenschappen dan handvaardigheid zullen van de werk nemer gevraagd worden, van wie meer initiatief zal moeten uitgaan en technisch inzicht gevraagd wordt, terwijl hem een grotere Verantwoor delijkheid toegekend zal worden. Bang voor grotere werkloosheid ten gevolge van de automatisering was ir Hijmans niet; weliswaar bestaat in de industrie minder behoefte aan ar beidskrachten, doch rlaarvan kunnen andere sectoren in het economisch le ven Weer profiteren. In de hedenmorgen te Haarlem gehouden vergadering van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft de voor zitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen van Pannerden meegedeeld, dat met het Produktschap voor Sier gewassen overeenstemming is be reikt over de gelegenheid, die het hoofdbestuur en de leden geboden wordt, om meer dan zulks verleden jaar mogelijk was, gekend te wor den in het te volgen prijzensysteem. Het hoofdbestuur heeft besloten het vraagstuk in het algemene vergade ring te behandelen. De voorzitter verklaarde voorts, dat een rapport van de afdeling bloembollen van het landbouwschap over het vraagstuk van de verstrek king van teeltreclit aan beginnende kwekers nadere overweging zal ver eisen en dat ook de omvang van het areaal voor het komende teeltjaar wellicht voor sommige artikelen na der beraad noodzakelijk zal maken. De rationalisatie en de mechani satie in de bloembollenbedrijven vragen nog steeds actieve belangstel ling, zo vervolgde de heer van Nis- §en, dat moge blijken uit het feit, at thans, nadat de proto-types door het instituut voor tuinbouwtechniek werden ontwikkeld, de opdracht tot het vervaardigen van de eerste door de fabriek te maken bloembollen- rooimachine is opgedragen. De ma chine zal reeds in het aanstaande rooiseizoen op verscheidene bedrij ven en in verschillende zandgebie den worden gedemonstreerd en be proefd. Spreker herinnerde aan een, zo als hij zei, „vrij plotselinge en on voorziene beslissing" van de mi nister van financiën, welke onder De 70-jarige K. K. is zaterdag avond op de Haugweg te Den Haag met zijn fiets in aa ivjjding gekomen met een motor, bestuurd door de 26- jarige P. V. B„ Diens 17-jarige zuster, die op de duo zat kwam in de vaart langs de Haagweg terecht, doch kon op het droge gebracht worden. Haar broer kreeg een hersenschudding en is in het ziekenhuis Zuidwal opgeno men. De heer K. K. is later iri dit zie kenhuis aan zijn verwondingen over leden. AUTO TE WATER GEREDEN Bestuurder wist zich te redden Zaterdagavond is een auto, waarin vijf personen waren gezeten, van de rijksweg SluiskilAxel in het ka naai gereden. Vier der inzittenden zijn verdronken, de bestuurder heeft zich kunnen redden. Omstreeks tien uur was de heer N. Naeye, meubelhandelaar te Axel, per auto óp weg van Sluiskil naar zijn woonplaats. In zijn auto Waren mede gezeten zijn echtgenote en dre kinderen, meisjes van negen, acht en vier jaar. Vermoedelijk is eeh der kinderen 'tegen de bestuurder aan gevallen, waardoor deze de macht over het 9tuur heeft verloren; de auto geraakte van de weg en reed het langs de rijksweg iopènde kanaal, een zijtak Van het kanaal peent-Ter- neuzen, in. De bestuurder heeft kans gezien de voorruit in tê trappen en Zondagmorgen heeft een zware brand gewoed in de Hervormde Kerk te Leermens (Gr.). Het westelijk deel van de kerk is geheel uitge brand, het dak werd zwaar bescha digd. De postcommandant van de rijkspolitie, de heer R. K. Meijer, die aan het blussingswefk deelnam, kreeg brandwonden in het gezicht. Omstreeks half zeven gistermorgen was de koster, dé heer D. Woldhuis, naar de kerk gegaan om de centrale verwarming op te stoken. Plotseling hoorde hij een ongewoon lawaai en zag hij dat in het westelijk deel van de kerk een hevige brand Woedde. Het houten torentje kwam even voor halfacht met het uurwerk en de wijzerplaten naar beneden, enige minuten daarna gevolgd dóór de zware luldklok. Kort na het uitbreken van de brand zag de heer J. Heun, kans hét kostbare avondmaalszilver, daterende uit 1661, in veiligheid te stellen, on danks een dichte rook en grote hitte. De heer Meijer kreeg hierbij een verwonding aan het gezicht. Het kerkgebouw werd in drie fa sen gebouwd: in de elfde eeuw hét schip, in de twaalfde eeuw het koor en in de dertiende eeüw twee dwarsarmen. Enige tijd geleden was besloten tot restauratie. Het gebouw was voor een bedrag van f 80.000 verzekerd. Vermoedelijk is een lek in het rook leidingkanaal de oorzaak geweest. de wagen, die vijftien meter uit de wal lag, te verlaten. Hoewel spoedig hulp aanwezig was is men er niet in kunnen slagen me vrouw M. Naeye en de drie kinderen te redden. Énige personen hebben zich nog zwemmende daar de auto begeven, doch hun pogingen hebben geen resultaat opgeleverd. Om streeks een uur vannacht heeft men de auto op de wal gebracht, de lij ken van de inzittenden zijn naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. andere weer een uitvloeisel was van een arrest van de Hoge Raad, waardoor de teeltvergunningen belastbaar werden verklaard voor de vermogensbelasting, terwijl ook de ofsenrijving op aangekocht teeltrecht niet meer werd toege staan. Dat hierdoor plotseling ver mogens in het bloembollenbedrijf werden gecreëerd acht het hoofd bestuur een wel zeer groot gevaar, wellicht nog zwaarder dan het feit, dat daarvoor vermogensbelas ting moet worden betaald. „Wij betreuren het dat daardoor ongezonde toestanden in ons bedrijf door de overheid in de hand worden gewerkt en zelfs bevorderd", aldus de voorzitter, die vervolgde, „als er belastingen betaald moeten worden feven wij er de voorkeur aan, dat eze geheven worden van reële goe deren en niet gebaseerd znn op ver gunningen, die door publiekrechte lijke organen worden uitgegeven en daarenboven op ieder ogenblik weer kunnen worden ingetrokken, waar door deze waardeloos worden". Hoe het ook zijn, het bleek onder de huidige bepalingen onvermijdelijk te zijn, aldus spreker, Het opheffen van het recht op afschrijving, dat aanvankelijk met terugwerkende kracht zou worden toegepast, ook op voor 1 maart 1957 aangekocht teel- recht, wist het hoofdbestuur, voor wat de terugwerkende kracht be treft, althans te voorkomen. Voorts memoreerde de voorzitter het aanstaande gouden jubileum Van het scheidsgerecht der vereniging op 27 mei. Gelden worden ingezameld om de zaal, waar de zittingen gehou den worden, een waardige aankle ding te geven. \etherklanken Televisieprogramma. NTS: Nationaal progr. 11.0011.05 Gelukwensen. 11.0512.15 Défilé Pa leis Sóêstdijk. 20.3020.50 Van Vor sten en Vorstinnen. 20.5021.20 Jour naal en weeroverz. 21.2022.00 Ne derlands ballet. 22.2023.00 Eurovi sie: Euföpaconcërt. HILVERSUM I. 402 M. 7.00-24.00 Nationaal Programma. Nationaal progr.: 7.00 Klok. 7.01 G lukwens. 7.07 Nws. 7.20 Feestpara de en kinderzang. 8.09 Klok. 8.01 Ge lukwens. 8.07 Nws. 8.20 Met vlag en Wimpel. 8.50 Voor de zieken. 9.20 Rooms-kath. Uitz 9.50 Watefst. 9.55 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 10.20 Aubade. 10.45 Met vlag en wim pel. 11.15 Défilé te Soestdijk. 12.15 Koninginnedag overzee. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Klok. 13.02 Toespraak. 13.05 Nws. 13.20 Theaterork. 13.45 Met vlag en wimpel. 14.15 Radio Philharm. órk. 15.00 Voor de jeugd. 10.00 Met vlag en wimpel. 16.40 Lichte muz. 17.10 Viool en pianö. 17.30 Lichte mu2. 18.00 Klok. 18.01 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.45 Met vlag en wimpel. 19.15 Metropele- ork. 20.00 Nws. en Weerber. 20.05 Ge- var. progr. 21.30 Lichte muz. 2l.5o Wedstrijd in kennis v. d. vaderlandse geschiedenis. 22.30 Kon. Mil. Kapel. 23.00 Nws. 23.15 Correspondentie uit Straatsburg. 23.20 Gram. 23.5024.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 293 B. 7.0024.00 Nationaal Programma. 7.00 Zie Hilversum I. 9.20 Gram. 9.50 Morgendienst. 10.2024.00 Zie Hilversum I. WOENSDAG Televisieprogramma's. VPRO: 17.00—17.30 Voor de deren. VARA: 20.00 1 Mei-toespraak. 20.10 1 Mei in West-Europa, filmflitsen. 20.20 Ballade ,van Uilenspiegel, van Pluimpje, van Baffer en van de dikke Poppedijn, spel. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Graai 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor ,ié vrouw. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.(gj Gram. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lich te muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muz. 13 45 Gram. 15.30 Interscholair Jeugdtoer- nooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Koper kwartet. 18.00 Koorzang. 18.20 Spec trum van het Chr. Org.- en Vereni- Sinasleven. 18.30 R.V.U.: Mevrouw r. E. Pereira d' Oliveira: „Voedings- êh spijsverteringsstoornissen". 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buitenlandse overz. 19.50 Gram 20.00 Radiokrant. 20.20 Avonclbijeen- komst van de Bijbeldag te Antwer pen. 21.30 Concergtebouworkest ei soliste. 22.20 Gram. 22.30 Negro-spiri tuals. 22.45 AVondoVerdenking. 23.W Nieuws 23.15 Sportuitslagen. 23,20 Gram. 23.40—24.00 Idem. HHbVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 10.30 IKOR. 11.30—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 1 Mei-toe spraak. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 1 Mei-toespraak. 8.20 Gevar. program ma. 9.30 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Boekbespreking. iO.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Gram. IKOR: 10.30 Kerkdienst. VARA: 11.30 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 De landbouw een rtieuw Europa, toespraak. 12.45 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro menade-orkest en koor. 13.45 Arbeid 'in de Benelux, klankbeeld. Strijkensettible. 15.00 De vogel Vrij heid, oratorium. 15.45 Voor de jeugd, 16(26 Arbeidsliederen. 16.45 Harmonie orkest. 17.05 Arbeiders muz. ver. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 1 Mei-viering in andere landen, reportages. 19.10 Negro-spirituals. 19.30 Instr. kwint. 19.50 Wat Wester- bork ons te zeggen heeft, toespraak. 20.00 Niéuws. 20.05 1 Mei-bijeen komst. 21.15 Doorsnee in Doorsnee 2L45 Metropole orkest en soliste. 22 2: Int. volksliederen en -dansen. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages van de 1 Mei-vieringen in het buitenland. 23.50 24.00 Soc. nieuws in Esperanto. (89) UtrftKHrawi- orLcm.mrt TovmuiTomiT, iRmmmcmx oPHtrmtveoom- SLrKmKtttiN- mmdctmc- UMKMTtonm wf zienmirnmn.'r'amilwtkiMmeert ben /N HET BLAUWj door FRANK PERRY 51). Winfield gevoelde nu enige min achting voor Ogden, die al even al ledaags was als de meeste heersers, wanneer ze van hun attributed ont daan zijn. Natuurlijk zou de Tsaar niet komen. Hoe zou dat kunnen? Maar misschien kon Ogden een jury ervan overtuigen, dat hij het slacht offer was van deze geheimzinnige macht. En toen ging, tot Winfield's grote verbazing, de deur aan de andere zijde van het vertrek open. De schar nieren kraakten en in de doodse stilte klonk dit geluid angstaanja gend luid. Winfield spande zijn ogen in om de duisternis te doorboren. Iemand zette zich achter het bureau. Toen verblindde hem een sterk licht en deed hem de ogen sluiten. Achter dat licht bevond zich de Tsaar. Toen weerklonk de veranderde, schorre stem: „Waar zijn Eva Bryan en Tim Tyler?" „Die durfden niet komen", ant woordde Ogden. Een tijdlang bleef het stil. Einde lijk vroeg de Tsaar: „Had zij dat schot voor mij bedoeld? Wat kun je mij ervan vertellen, Ogden?" Winfield hoorde, hoe Greer van achter de divan te Voorschijn kroop; hij wist, dat de rechercheur op han den en voeten achter een stoel kroop op de Tsaar toe. Hij ging eens ver zitten én schuifelde met de voeten uit vrees, dat het lichte geritsel van Greer'e bewegingen door de Tsaar zou worden gehoord. Zijn ogen waren onafgewend op Ogden gericht, en zijn vingers om klemden de revolver in zijn zak. Z(Jn wantrouwen was nog niet geweken. Ook deze scène kon wel vooruit be dacht zijn voor het geval- Ogden ge arresteerd werd. Een der handlan gers speelde misschien voor Tsaar en achter dat verblindende licht kon zich de dood verschuilen. Als het plotseling donker werd, zou Ogden misschien een poging doen om te vluchten. „Eva dacht, dat u haar bedro genbegon Ogden. Hy voltooi de die zin niet. Er knalde een revol verschot en gelijktijdig vloog de electrische lamp in splinters. Greer had op het zoeklicht gevuurd. Met de linkerhand greep Winfield Ogden bij de arm en drukte hem met de rechter zijn revolver in zijn zij. De plotselinge duisternis over weldigde hem De lange lichtkegel van Greer's zaklantaarn doorpriemde de duister nis en vond de man achter het bu reau. Winfield slaakte een kreet toen hij het gelaat, dat zich tegen het duister aftekende, herkende. „Dokter Lancaster!" Lancaster deinsde achteruit en hief zijn hand op om zijn gezicht te gen het zoekende licht te bescher men. Met één sprong was Greer de kamer door, de revolver opgeheven. „Handen omhoog!", beval de re chercheur. Lancaster stak de rechterhand op. De linkerarm droeg hij in een doek. Op het geluid van het schot kwa men de agenten met de revolvers in de hand de woning binnenstor men. Het licht ging aan. Lancaster werd snel gefouilleerd, doch bleek geen wapen bij zich te hebben. „U bent gearresteerd voor de moord op dr Nichole", deelde Greer hem me de. „Maar dat is belachelijk", protes teerde dr Lancaster vol gekwetste waardigheid. „Hoe kan ik dat ge daan hebben? Ik heb Voor de gehe le middag een volmaakt alibi". „Al te volmaakt", zei Greer alleen. „U speelde bridge van half drie tot vier uur en van vier tot half vijf onderzocht u Louis Atwood? en daar na deed u uw ronde?" „Precies". „U zorgde er wel voor, bezig te zijn, hé? Toen de bridge-party was afgelopen, liet u Atwood ontbieden, hoewel hij eigenlijk de vólgende dag onderzocht had zullen worden". „En wat zou dat? Denkt ge, dat lk Atwood hypnotiseerde en mij ver volgens Verwijderde om dr. Nichols te gaan vermoorden?", vroeg de dok ter spottend. Zonder hem te antwoorden, wend de Greer zich tot dr Winfield. „Hebt u wel eens bridge gespeeld met dr. Lancaster?" „Een enkele keer", antwoordde Winfield. „Wat doet hij, als hij dummy Is?" „Rondwandelen en roken", zei Winfield. „Hebt u gerookt en rondgewan deld op de middag, dat dr Nichols gedood is?", vroeg Greer aan dr. Lancaster. „Ja. maar. „U wandelde door de hallen en gangen?" „Maar ik ben geen één keer lan- Ser dan twee minuten weggeweest", etuigde Lancaster met vuur. „Het duurt geen twee minuten om iemand dood te steken", antwoord de Greer kortaf. „U wist, dat dr. Ni chols poogde uit te vinden, wie de Tsaar was. U wist, dat hij bereid was om zijn eigen schuld te bekennen teneinde u te ontmaskeren en dat hij alles zou kunnen ontdekken als hij dat wilde. „Om die reden sprak u af, hem vrijdag, 2 december om half vier in Ogden s kamér te zullen Ontmoeten. Hij ging door de tunnel om niet ge zien te worden. Maar u liep open lijk door de gangen en overrompelde hem toen u Ogden's kamer binnen stapte. Ook toen vermoedde hij geen ogenblik, dat u de Tsaar was. Hi.i was volkomen argeloos en vol ver trouwen; hij hield u voor eeti vriend. Voor hij zich te weer kon stellen, doodde U hem met het mes. Toen Veegde zorgvuldig uw vingeraf drukken van het heft en keerde naar de bridgetafel terug. Is het zo niet gegaan?" (Slot volgt I

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8