Onderscheidingen op Koninginnedag verleend SUmsiT'""' De „Amate" te Maastricht door Mgr. Alfrink geopend H.A.|. Klusman uit Leiden maakt passagiers-rondvluchten MAANDAG 29 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In een Buitengewone Nederlandse Staatscourant, welke heden is ver schenen zijn bekendgemaakt de on derscheidingen, welke door H. M. Ko ningin Juliana ter gelegenheid van haar verjaardag op morgen aan tal van Nederlanders zijn verleend. Uit de veelheid van verleende on derscheidingen laten we er hieronder enkele volgen. Benoemd zijn tot: Prof. mr W. C. L. v. d. Grinten, Tilburg. OFFICIER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU Dr J. F. E. Einaar, consul der Ne derlanden te New York, vroeger Leiden. Mgr. N. Hettinga, bisschop van Ra walpindi (Pakistan). H. A. J. A. Verheggen, hoofdaal moezenier bij de inrichtingen van justitie, wonende te 's Gravenhage. Prof. dr N. C. A. Perquin, dir. van het Mgr. Hoogveld-instituut te Nij megen (bij bevordering). J. D. D. Rienstra, hoofdinsp. van 'a Rijks belastingen, hoofd van de Inspectie der Belastingen 2e afd., Leiden. A. M. Mees, dir. Sikkens' lakfabrie ken, Sassenheim, wonende te Wasse naar (bij bevordering). Mr A. K. F. Hendrikse, dir. „Cen traal Bureau", Wassenaar. Jhr. mr dr O. F._ A. H. van Nispen tot Pannerden, voorz. Kon. Alg. Ver. y. Bloembollencultuur, Hillegom. Th. S. J. Hooij, lid van de Eerste Kamer der S.G., Haarlem. H. W. van Lieshout, lid van de Eerste Kamer der S.G., Eindhoven. Dr W. Rip, lid van de Eerste Kamer der S.G., Bennekom. A. W. Biewenga, lid van de Twee de Kamer der S.G., Gursthuizen. J. Bommer, lid van de Tweede Ka mer der S.G., 's Gravenhage. Dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, lid van de Tweede Kamer der S.G., Aer- denhout. B. A. A. Engelbertink, lid van de Tweede Kamer der S.G., Oldenzaal. Mevr. A. FortanierDe Wit, lid van de Tweede Kamer der S.G., Overveen. J. J. Kramer, lid van de Tweede Kamer der S.G., Brunssum. G. M. Nederhorst, lid van de Twee de Kamer der S.G., Gouda. F. van Vliet, lid van de Tweede Kamer der S.G., Eindhoven. C. H. P. W. v. d. Oever, wethouder van 's Gravenhage. H. E. v .d. Brule, wethouder van Rotterdam. A. in 't Veld, wethouder van Am sterdam. Prof. dr J. N. Bakhuizen v .d. Brink, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Lelden. Prof dr J. M. Pieters, hoogleraar Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg. Mr J. Burgerhout, dir. van de Twentse Bank te Amsterdam. Mr C. A. van Gorcum, adm. Bu reau Nationale Plan, Wassenaar. Ir H. J. W. Thunissen, arch. B.N.A., voorz. Mij tot bevordering van Bouwkunst, Voorburg. Ir L. Schepers, dir Kon. Petr. Mij, Wassenaar. Dr ir D. R. Mansholt, dir.-gen. Ar beidsvoorziening Min. Soo. Zaken, 's Gravenhage. J. H. J. Maenen, lid dag. bestuur K.A.B., Heerlen. R M. J. A. Schlatmann, penningm. Nat. Fed. W.-Gele Kruis, Haarlem. Mr D. P. C. de Hoop Scheffer, penn. van Ned. Rode Kruis, Wasse naar. ORDE VAN ORANJE-NASSAU ORDEVRNOENEDERL LEEUW Ingesteld in1892 Orde bestaat uit 5 gou^utf5«W)zilvtr} Spreuk" JeMaintlen- drai" en" God zij met ons" lint loranje^t, blauw. RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU L. J. J. Schamper, deken en pas toor te Purmerend. J. C. Vijverberg, rector van het St. Martinusgesticht te Naaldwijk. E. J. M. Kolfschoten, burgemeester van Alkemade. Mej. G. E. Kamperman, (Zuster Augusta), oud-hoofd van de R.K. Meisjesschool te Zwammerdam, won. te Wognum. C. Brilman, dir. van de Lag. Techn. School te Leiden. Mej. mr M. E. Blok, adm. v. h. Leidse Universiteitsfonds te Leiden. J. N. C. Beerends, leider v. h. R.K. Gemeenschapsoord „Drakenburgh" te Baarn. P. C. C. Wiegman, kunstschilder te Schoorl. P. P. Huf, toneelspeler te Amster dam. Mevr. J. P. RoyaardsSandberg, toneelspeelster te Amsterdam. F. J. Vroons, opera- en concert- zanger te Hilversum. J. J. H. Vranken, dir. Kon. Man nenkoor „Die Haghe Sanghers" 's Gravenhage. Maj. G. Nieuwland, dir. v. d. Ma rinierskapel der K. Marine (met de zwaarden). S. J. de Nes, chef bureau dienst regelingen K.L.M., Leidschendam. M. F. Kempers, voorz. Ned. Kath. Vakbond Textieldetailhandel „St. Willibrordus, Arnhem. A. G. Aukes, dir. v. h. Afrika-insti- tuut te Rotterdam, wonende te Was senaar. Jhr ir A. C. von Weiier, dir. Kon. fabr. C. J. Begeer, Voorschoten. H. Werkhoven, voorz. Kath. Bouw- vakarb.bond, Utrecht. Th. Steinmetz, voorz. Unie Kath. Bonden van Bejaarden, Breda. A. Koerten, adjudant der Rijkspo litie te Oegstgeest. M. C. Weijmer, adjudant der Rijks politie te Schiphol (Haarl.meer). J. van Vliet, adm. wnd. dir. Gas- en Waterbedrijf, Hillegom. N. A. Andreas, hoofdass. 's Rijks belastingen, Noordwijk. J. M. Bokkers, commies v. 's Rijks belastingen, Alphen aan den Rijn. F. J. van Milaan, hoofdtechn. veri ficatie rijks- en luchtvaartinstru menten, Wassenaar. K. L. Ydema, commies Centr. Di rectie Volkshuisvesting en bouwnij verheid, Leidschendam. J. Barendse, opzichter le klasse P.T.T., Leiden. A. v. d. Kuü, chef Mij van Berkel's Patent te Roterdam, won. te Leid schendam. IN ZILVER P. G. den Broeder, voorzitter van de Geref. Zondagsschool-vereniging „Jachin" te Bodegraven. J. Rietbergen, adm. ambtenaar Sted. Lichtfabr., Leiden. T. Zekveld, empl. le klasse P.T.T., Bodegraven. IN BRONS A. Minnee, concierge A van het Kantongerecht te 's Gravenhage, wonende te Alphen aan den Rijn. D. Galjaard, koster van de Ver. van Vrijzinnig Hervormden, Leiden- Oegstgeest, wonende te Leiden. G. J. F. Montanus, empl. 2e klasse P.T.T., Leiden. G. Kraan, watermolenaar b.d. Blauwepolder, Oud-Ade. L. van Duin, arbeider Staatsbosbe heer, Noordwijk aan Zee. J. Havenaar, vertegenw., Zoeter- meer. L. Smit, landarbeider, Haarlem mermeer. J. W. Seijlhouwer, huisknecht te Wassenaar. Mevr. C. A. Seijlhouwerv. Mole naarsgraf, huishoudster, Wassenaar. J. Reede, huisknecht te Wassenaar. M. Verbaan, arb. Woerdense dak- pannenfabriek, Bruntolo, Woerden. W. Y. Spannemaker, arb. Woer dense dakpannenfabriek, Bruntolo, Woerden. A. Spannemaker, arb. Woerdense dakpannenfabriek Bruntolo, Woer den. Missietentoonstelling zal geheel Nederland doorkruisen Aan haar vroeger woonhuis Sta tionsstraat D 66 te Tienray zal op Bevrijdingsdag 5 mei a.s. om 4.30 uur de onthulling plaats vinden van een plaquette ter herinnering aan wij len mej. Hanna van der Voort. Zij was een kraamverpleegster, die in 1943 in het ondergrondse verzet kwam door huisvesting te verlenen aan een ondergedoken student, die op zijn beurt in contact stond met meisjes studenten te Amsterdam, die kinde ren van joodse ouders in veiligheid trachtten te brengen. Mej. v. d. Voort (tante Hanna werd al spoedig haar naam) zocht in Tienray en wij de omgeving naar pleeggezinnen voor deze joodse kinderen en rond 120 zijn er door haar bemiddeling ondergebracht. Haar ouderlijke woning werd la ter ook een doorgangshuis voor Franse krijgsgevangenen, die uit Duitsland ontsnapt waren, terwijl zy verscheidene malen ook Nederland se onderduikers en bemanningsleden van neergeschoten geallieerde vlieg tuigen een veilig adres heetf ver schaft. Zij was even moedig als vast beraden en wist eens een troep Duit sers, die te Swolgen een woning voor inkwartiering hadden gevorderd en die in een kamer huisden achter de wand waarvan twee Amerikanen verborgen zaten, weg te krijgen met de waarschuwing, dat de kamer al tijd in gebruik was geweest bij een open tbc-lyder. Onder de ogen van de Duitsers bracht ze later de „pa tiënten" naar Tienray in veiligheid. Tante Hanna is eenmaal gearresteerd maar wist de verhoren te doorstaan en kwam weer vrij. Niettemin ble ken de twee laatste bewogen oor logsjaren, waarin zij zich naast dat alles ook nog grote inspanningen ge troostte om noodzakelijke genees middelen voor zieke kinderen te be machtigen, haar gezondheid zodanig te hebben geknakt, dat zij nooit meer geheel herstelde. Vorig jaar is zij op 52-jarige leeftijd overleden. Er heeft zich toen een comité gevormd om de herinnering aan deze moedige vrouw in een gedenksteen te bewaren. Zaterdagavond heeft de aartsbis schop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink, op het Vrijthof te Maas tricht in tegenwoordigheid van vele geestelijke en burgerlijke autori teiten de „Amate-expositie", een geheel nieuw opgezette algemene missie-tentoonstelling, tot stand ge komen door samenwerking van de verenigde Nederlandse missionaris sen en de Nederlandse priestermis- siebond, officieel geopend. Tevoren had de Apostolische inter nuntius, mgr. Paolo Giobbe, in de Sint Servaeskerk een pontificaal lof gecelebreerd. De internuntius, in ge zelschap van de aartsbisschop en mgr. M. F. Brans O.F.M. Cap, werd op weg van de pastorie naar de kerk begeleid door vele burgerlijke en geestelijke autoriteiten, onder wie minister ir. H. B. J. Witte,, de com missaris der koningin in Limburg, dr F. Houben, de gouverneur des ko- nings van Belgisch-Limburg, mr Louis Robbe, en garnizoenscomman dant majoor D. Overbeke. In de grote congrestent verwel komde de algemene voorzitter van de „Amate", mgr M. Jenneskens, alle autoriteiten, waarna mgr. Gi obbe zijn waardering uitsprak voor het „Amate'Mnitiatief. De paus, die zeer veel belang stelling heeft voor katholiek Ne- JONGE CHRISTEN DEMOCRATEN CONGRESSEREN TE TILBURG. In Tilburg is een internationaal po litiek congres van de jonge christen democraten uit West-Europese lan den gehouden, dat drie dagen heeft geduurd en georganiseerd was door de K.V.P.-jongerenkring Tilburg. Er waren deputaties uit Duitsland, Bel gië en Luxemburg, terwijl aan het congres ook twee Hongaren deelna men. Onder de Nederlandse deelne mers bevonden zich behalve de K.V. P.-jongeren ook leden van de pro testantse politieke jongerenorganisa ties. Drie sprekers voerden het woord, allen Nederlanders. De heer S. Jonker, voorzitter van de Neder landse sectie der internationale unie van jonge christen democraten, wees erop, dat Europese eenwording voor namelijk een aangelegenheid van de jongeren is. Mr P. A. Bleisse, lid der Tweede Kamer-fractie der K.V.P., behandelde de Euromarkt. Hij gaf als zijn mening dat .r een Europese investeringsbank en 'n Europees so ciaal fonds dienen te komen. Uit de Euromarkt kunnen de Ver. Staten van Europa groeien, aldus mr Blaisse. Drs W. Schmelzer, staatssecretaris van het ministerie van binnenlandse zaken, voor bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, sloot de rij van sprekers met een in leiding over de jeugd in de integratie. derland, dat een belangrijke bij drage levert in het wereld-missie werk, had een telegram aan de in ternuntius gezonden, waarin hij zijn pauselijke zegen verleende aan de organisatoren en alle deel nemers van de „Amate". Mgr Alfrink noemde het een bij zonder voorrecht als algemene natio nale voorzitter van de priester mis- siebond deze expositie die in de ko mende jaren heel Nederland zal doorkruisen, te mogen openen. In 1927 is reeds de wereld-priester-mis- siebond door de Nederlandse kardi naal Van Rossum gesticht ter pro paganda van de missie-actie in de kring van geestelijken maar ook bij de katholieke leken. Prof. G. H. L. Zeegers, directeur van het Kaski besprak vervolgens enkele problemen van het moderne missiewerk. Op de tentoonstelling werden in een moderne vormgeving de bete kenis en omvang weergegeven van het Nederlandse missiewerk in Afri ka, India, Indonisië, Nieuw-Guinea, Zuid-Amerika, de Noordpool en Chi na, De tentoonstelling is opgezet naar inzichten van pater H. Smeets M. S. C. en door Sjef van Delft uit Til burg, die hierin werd bijgestaan door de ontwerpers P. Karsten en Huib de Korte. Mgr. dr. B. J. Alfrink zal zondag morgen in de Sint Servaeskerk een pontificale hoogmis opdragen, ter wijl tegelijkertijd mgr. M. F. Brans, apostolisch vicaris van Bandoeng in de congrestent van de „Amate" eveneens een plechtige hoogmis zal celebreren. GRUWELIJKE DIERENKWELLING. In de Maasbreee bossen nabij Ble- rick werd door een landbouwer een herdershond aangetroffen, die met een strop om de nek aan een boom was opgehangen. Het dier was echter niet dood. Doordat de hond gepro beerd had zich los te maken, was de strop over zijn kop geschoven en juist boven de ogen aangetrokken. Het dier stond met de achterpoten op de grond en moet volgens deskundigen ongeveer vijf dagen zo gehangen hebben. Bij onderzoek bleek de hond behal ve verwondingen aan hals, neus en oren ook nog een zware longontste king te hebben. De politie heeft de hond naar het kinder-ontspanndngs- oord,, Ons Buiten" gebracht, waar padvinders oe zorg over het beest op zich hebben genomen. Onder de naam „Scout" hebben zij de hond bij de troep geadopteerd en dank zij hun goede zorgen zal het dier het er nog wel levend van af brengen. WACHT NIET MET NAAR DE TANDARTS GAAN. In verband met het feit, dat maan delijks gemiddeld ongeveer een kwart millioen saneringskaarten af lopen, meent het hoofdbestuur van de Nederlandsche maatschappij tot be vordering der tandheelkunde met het oog op het naderen van de datum van 1 mei, er nog eens met klem tegen te moeten waarschuwen, dat, indien men slechts tandheelkundige hulp in roept,. indien dit dringend noodzake lijk is, het gevaar dreigt, dat bij een eventueel herstel van de normale be trekkingen tussen de ziekenfondsor ganisaties en de maatschappij, aan de vraag naar hulp, die zich dan inmid dels heeft opgehoopt, op dat moment niet kan worden voldaan. NIEUWE PRESIDENTE NED. PADVINDSTERSGILDE. Op de zaterdag in Enschede gehou den algemene jaarvergadering heeft mevrouw J. van Nispen-van Wely uit Heemstede, afscheid genomen als presidente van het Nederlandse Pad- vindstersgilde. Tot „Awanda" werd nu benoemd mevr. N. A. den Haan-Gron uit Leiden. Haar eerste officiële daad als voor zitster was het uitreiken van de zo genaamde „zilvervis", de hoogste in, temationale padvindstersonderschei. ding, aan mevr. Van Nispen- Van Wely. Ook mej. Wildschut uit Utrecht, die afscheid van het gilde nam, kreeg deze onderscheiding. Franse Landbouwcom- missie morgen in ons land Morgen 30 april zal in ons land aankomen de landbouwcommissie van de Franse Eerste Kamer, die tot maandag 6 mei een bezoek aan Ne derland zal brengen. Het gezelschap staat onder leiding van zijn presi dent, de heer E. Restat. De oud-mi nister van landbouw, Houdet, zal er eveneens deel van uitmaken. Besprekingen zullen worden ge voerd op het departement van land bouw, visserij en voedselvoorziening, waaraan zal worden deelgenomen door minister Maneholt en enkele van zijn medewerkers. Hierbij zullen voornamelijk landbouwpolitieke za ken aan de orde worden gesteld. Bezoeken zullen worden gebracht aan het L.E.I. te Scheveningen, en aan een coöperatieve zuivelfabriek te Opmeer. Na beëindiging van dit laatste bezoek vertrekt men naar Friesland, waar de bezoekers te Bolsward zullen worden ontvangen door ir A. H. Nube, directeur van het Friese rundvcestambqek. Een bezoek zal worden gebracht aan het bedrijf van de veefokker H. M. Ferbrandij te Nijland. Vervolgens begeeft het ge zelschap zich naar de noordoost polder. Bezoeken zullen voort worden ge bracht aan de Landbouwhogeschool te Wageningen en verscheidene an dere instituten en instellingen, ter wijl tot slot een bezoek aan Aals meer en de Keukenhof op het pro gramma staan. Maandag 6 mei zal de Franse com missie ons land weer verlaten. ONTSLAG VAN 60 ARBEIDERS TE VAASSEN De n.v. industrie, voorheen van Lohuizen en co. te Vaassen heeft 60 arbeiders ontslagen, waarvan 46 i werkzaam waren bij het bedrijf te Vaassen en 14 bij de dochteronder neming te Nunspeet. De directeur heeft medegedeeld, dat het ontslag moest worden gegeven wegens slapte in het bedrijf, veroorzaakt doordat verscheidene belangrijke orders wer den geannuleerd. Deze mededeling heeft in Vaassen nogal verwondering gewekt, want de directeur van het bedrijf, ir. J. van Achterberg, zou tijdens een jubile umbijeenkomst enige weken gele den nog hebben medegedeeld, dat er voldoende orders in portefeuille zijn. De vakorganisaties, die tevoren niet van een en ander in kennis waren gesteld, stellen thans een onderzoek in en verscheidene arbeiders schijnen tëgen het ontslag protest te hebben aangetekend. DODELIJK ONGEVAL TE OPENDE (Gr.). In Opende, gemeente Grootegast (Gr.), is zaterdagmiddag de 22-jarige wielrijdster A. N. aangereden door een personenauto die werd bestuurd door D. T. S. uit Surhuisterveen. Het meisje, dat geheel rechts van de weg moet hebben gereden, werd door de door een bocht in de provinciale weg rijdende personenauto geschept en enige tientallen meters meegesle ird. Het liep zulke zware verwondingen op dat het kort daarop overleed. De auto schoot, weer enkele tientallen meters verder, door een heg, ramde een boom en kwam in een sloot tot stilstand. De bestuurder liep enkele schrammen op; de bij hem in de wagen zittende W. van der V. bleef ongedeerd. Het ongeluk en de omstandigheden waaronder het gebeurd was, maak ten op een deel van de bevolking van Opende zulk een indruk, dat men de autobestuurder te lijf wilde gaan. Men was van mening dat de bestuurder op zeer onverantwoorde wijze heeft gereden en men ver moedde, dat hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Voordat men eefhter handtastelijk kon worden werd de bestuurder door de rijkspo litie weggevoerd. De officier van justitie te Gronin gen heeft zich later op de dag ter plaatse van de toedracht an het on geluk op de hoogste gesteld. De destijds door de Engelse lucht vaartmaatschappijen geuite wens een busverbinding te hebben van Rotterdam met de luchthaven in de polder Zestienhoven wordt misschien in de niet al te verre toekomst ver vuld. Daar thans van dit vliegveld af rondvluchten kunnen worden ge maakt, heeft de Rotterdamse Elec- trische Tram de verbinding met het vliegveld andermaal in overweging genomen. Zoal6 bekend hebben de Engelse maatschappijen toestemming gekregen een eigen verbinding met busjes te onderhouden. Bij wijze van proef heeft men het paasweekeinde reeds rondvluchten gehouden en van de 8.000 bezoekers van 't vliegveld hebben 107 de stou te schoenen aangetrokken en zijn in een vierpersoonevliegtuig gestapt. De rondvluchten worden georgani seerd door de gemeente in samen werking met de „Flashband Flight", directeur H A. J. Klusman uit Lei den, die sinds 1950 een luchtarver- tentiebedrijf uitoefent. Behalve rondvluchten van, zoals gemeld, een kwartier boven Rotterdam kun Het weekeinde was weer druk in Nederland Ook de laatste zondag van april is in de bollenstreek bijzonder druk ge weest. Dit kan men alleen al aflei den aan het aantal bezoekers van de Keukenhof te Lisse, nl. 60.000, waar van zondag 35.000, waarmee het to tale aantal bezoekers in dit jaar de 450.0:0 reeds overschreden heeft. In de komende weken wordt de half miljoenste bezoeker verwacht. In 1956 waren eind april, vanwege het koude weer, pas 50.000 bezoekers geteld. De andere 450.000 kwamen in mei van dat j«ar. Het ziet er nu wel naar uit, aangezien nog enige feestdagen volgen, dat Keukenhof dit jaar een nieuw record aan bezoekers zal krij gen. Zondag kwamen de 35.000 bezoe- auto's, 375 autobussen en voorts met extra treinen uit België, Parijs en Wuppertal en vele leden van de Belgische touring club waren In co lonne naar Lisse gereden. De wegen in de bollenstreek waren ook dicht bezet met Nederlanders in auto's, autobussen, op brommers en op fiet sen. De algemene drukte in de bollen streek concentreerde zich trouiwens voor het merendeel rond de Keuken hof. Op de wegen was de drukte niet zó overstelpend als anders. Wat het buitenlandse bezoek betreft toandha ven de Duitsers zich onbetwist op de eerste plaats, gevolgd door de Belgen die wellicht de trip met een bezoek aan de voetbalwedstrijd Nederland— België gedeeltelijk hebben gecombi neerd. In de Zeeuwse fruitcentra, en voor al in de omgeving van Kapelle-Bieze- linge, waar duizenden appelbomen waren getooid met witte en roae bloe sem, was het in het afgelopen week einde ook zeer druk, terwijl voorts ook Marken en Volendam een deel van de toeristenatroom hebben op gevangen. KASTELENDAG TE 's-GRAVENHAGE In de Rolzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage zijn saterdag vele be gunstigers van de Nederlandse Kas telenstichting bijeengekomen om de eerste kastelendag bij te wonen. „Deze kastelendag", zo zeide *e voorzitter van deze stichting, mr. H. L. Jacob in zijn openingswoord, „ia een experiment. Tot nu toe zijn wij steeds het veld ingetrokken. Wij maakten excursies naar kas telen en kregen daar voorlichting. Nu hebben wij een studiedag georgani seerd waarop wij kunnen luisteren naar deskundige voorlichting. Mocht deze kastelendag slagen, dan zal hij een jaarlijks terugkerend evenement worden". Staande herdacht men enkele ogen blikken de leden, die sinds de jaar vergadering aan de stichting ontvie len: dr. J. H. van Heek van het kas teel Berg, jhr. dr. E. O. M. van Nis pen tot Sevenaer, in leven directeur van het rijksbureau voor monumen tenzorg en W. A. A. J. baron Schim- melpenninck van der Oye, in leven ondervoorzitter van de Kastelenstich ting. Nadat de voorzitter nog in het bij zonder had verwelkomd de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höp- pener, hield de heer J. G. N. Renaud, conservator aan de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, een inleiding over „Het middeleeuwse kasteel in de archeo logie". Des middags zal dr. C. de Wit, con servator van de afdeling Haagse his torie van de gemeentelijke dienst voor schone kunsten te 's-Gravenhage een inleiding houden over „Het ont staan van het Binnenhof". STRAALJAGERS OP DEELEN. De A.N.W.B. deelt mede met diepe bezorgdheid te hebben vernomen dat de ministerraad zijn goedkeuring heeft gehecht aan het besluit van de minister van oorlog om op het vlieg veld Deelen een squadron straalja gers te stationeren. Dit betekent, aldus de A.N.W.B., dat ou de Veluwe, door zijn centrale ligging het belangrijkste recreatiege bied van ons land, geen rust en stilte meer gevonden kan worden. De bond vervolgt: „Is het al niet erg genoeg dat van de circa negentig duizend ha. bos en woeste grond op de Veluwe ongeveer twintigdui zend ha.) drie en een halfmaal de de Hoge Veluwe) voor militaire doel einden in gebruik rijn?" nen, zo nodig met toestellen voor 10 of 37 passagiers, uursvluchton boven het deltagebied, de bollenstreek, het meren- en kustgebied worden ge maakt. De heer Klusman heeft in vroeger dagen deel uitgemaakt van het jachteskader J.A.V.A., waarvan de bekende vlieger Van Weerden Poelman commandant was. Hij heeft de bedoeling in de toekomst ook zg. explicatievluchten te gaan uitvoe ren boven het vliegveld op geringe hoogte. Via keelmicrofoon en zender zal het publiek op de grond, via een luidsprekerinstallatie. een uit eenzetting krijgen van de handelin gen van de piloot, die dan tevens een verklaring van de reactie van het toestel zal geven. De heer Klusman is ook bekend als de oprichter van de bond van beleefde weggebruikers „Veilig door U zelf". DE PATERS KERK KW FSTIE TE HUISSEN OPGELOST. Zondagmorgen is van de preekstoel van de kerk van Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming: te Iluissen be kend gemaakt, dat de beslissing is ge vallen in de kwestie, die lange tijd de gemoederen in spanning heeft ge houden, namelijk de vervanging van de seculiere geestelijkheid in de pa rochie door paters Dominicanen, De parochieherder heeft tijdens een be zoek aan de aartsbisschop mgr dr Alfrink de mededeling gekregen, dat met ingang van 10 met a*s. de ziel zorg in zijn parochie zal worden over genomen door de Dominicanen. Zoals bekend is een en ander o.m. het gevolg van de actie, die door het merendeel der Huissense katholieken is gevoerd naar aanleiding van de op 30 december 1951 door het aartsbis dom genomen beslissing om de open bare kapel der paters Dominicanen te sluiten. De Huissenaren, zozeer ge hecht aan de kapel en aan de pa ters, die bijna een eeuw in Huissen gevestigd zijn, kwamen in opstand en braken op 6 januari 1952 met ge weld de kerkdeuren open. De gemeenteraad deed met een tweetal moties tegen de sluiting een beroep op de Paus; het actiecomité wendde zich tweemaal tot het aarts bisdom met het verzoek de kapel weer open te stellen, terwijl de Huis. senaren in de daaropvolgende jaren stille bedetochten hielden rond de ka pel om hun aanhankelijkheid jegens de paters te betuigen. Deze tochten werden de beide laatste jaren op ver zoek van de Dominicanen achterwege gelaten, omdat men van mening was, dat alleen volkomen rust een gun stige oplossing zou bevorderen. De overeenkomst tussen het aartsbis dom van Utrecht en de provinciaal der Dominicanen, pater B. J. Janssen bekrachtigd door Rome, waarin werd bepaald, dat de zielzorg in de Huis sense parochie zou worden toever trouwd aan de Dominicanen en de de wereldgeestelijke naar elders zouden worden overgeplaatst, heeft thans zjjn beslag gekregen. DOOR ELEKTRISCHE STROOM GEDOOD Gistermorgen omstreeks 8 uur is de 24-jarige, ongehuwde arbeider L. B. uit Krimpen aan de Lek bij werk zaamheden op het terrein van de kabelfabriek te Alblasserdam om 't leven gekomen, doordat een grind- transporteur plotseling onder elec- trische stroom van 380 volt stond. Het slachtoffer wilde de transpor teur verzetten, bleef kleven aan het metaal en hoewel een mede-arbeider zo spoedig mogelijk de stroom uit schakelde, overleed hij ter plaatse. "vORTE golf Z. K. *1. rins Bernhard on H K H. Prinses Beatrix zijn zaterdagmid: dag om drie uur uit Rom<> waar zij gedurende enkele dagen het interna tionale concours-h ppique h l bon be zocht, in Nederland teruggekeerd. Een nieuwe elektrictito'tsren- Een nieuwe elektriciteltseen- bouwd, als diverse instanties er mee accoord gaan. De koeten zullen rond zestig miljoen gulden bedragen. Het wordt een gewone ko'encentrrle en krijgt een vermogen van honderddui zend kilowatt. Toen de 73-jarige H. S. uit Stads kanaal zaterdag in zijn woonwagen de kachel wilde aanmaken, ontstond er plotseling een steekvlam, waar door de wagen n brand raakte. De jaarde man liep dusdanige brandwon den op, da. hij in de loop" van de dag in het Stads- en Academisch zieken huis te Groningen is overleden. Een 57-Jarlge Utrechtse wielrijd ster, mevr. H. G. S. is zaterdagmor gen, toen zij zonder op het verkeer te letten op de Pres. Rooseveltweg de brug naar Tuindorp overstak, door een auto geschept en zwaar gewond. Tijdens het vervoer naar het zieken huis is zij overleden. Het bestuur van de stichting het Limburgs Landschap heeft zaterdag» middag de onder de gemeente W(jlre staande mr dr P. G. van Ti ihuven- molen in bezit genom 1. Evenals de vervallen windmolen te Gronsvcld is deze opgetrokken uit margclblokken. Deze twee molens zijn enig in hun soort in ons land. De nieuwe automatische tele fooncentrale te Breda is in de nacht van zaterdag op zondag in gebruik genomen. De nieuwe centrale heeft een capaciteit van 9000 aansluitingen, doch deze kan vrij eenvoudig tot 10.000 worden uitgebreid. In Breda is nu het vjjfnummersysteem van kracht.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5