Expogé ontving Duitse ex-politieke gevangenen te Leiden „George en Margaret'' een gezellig familieverhaal Goede Herder-kerk te Wassenaar viert zilveren jubileum Dr. W. Brand benoemd aan Leidse Universiteit DAT DRAGEN ZE MAANDAG 29 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Onderdrukte jeugd ademde vrij De vier en twintig jonge Duitse vluchtelingen, die op uitnodiging van Expogé en van de Vereniging tot Be strijding van het concentratiekamp systeem, gedurende drie weken in Leiden verblijven, hebben op de eer ste dag van hun bezoek met elke mi nuut gewoekerd. Na een korte kennismaking met Je stad, waarbij hen opviel dat er zo veel huizen met lichte vensters en ro weinig verkeersagenten langs de stra ten zijn, hebben ze zaterdagmiddag wat aan sport gedaan rond het kas teel Oud Poelgeest, waar zij een on derdak hebben gevonden. Ook waren er, die een roeitocht gemaakt hebben op de wateren rond Leiden, anderen hadden gevoetbald. De jonge mensen waren dan ook al len opgewekt en vol geestdrift enigen hadden wel een weinig last van stijve spieren toen ze zater dagavond om 8 uur officieel door hun gaètheren ontvangen werden in de bovenzaal van „De Doelen". Ter verwelkoming waren aanwe zig de heer W. Bakker, vice-voorzit- ter Expogé, mr. C. van Rij, voorzitter van het nationaal comité tot bestrij ding van het concentratiekampsys teem, de heer M. I. Smit en overste C. Engel, hoofdbestuurslid van Ex pogé en Joop Zwart, die in Expogé- kringen nooit met mijnheer aange sproken wordt. Voorts zagen we mevrouw L. van Overeem, ere-lid van E.cpogé en lid van de buitenlandse commissie, ver gezeld van haar echtgenoot, de heer J. Sapius, landelijk penningmeester, de heer K. R. van Staal, algemeen secretaris van Expogé en lid van het nationaal comité. Ook de chatelaine van het kasteel Oud Poelgeest was aanwezig. Het was de heer W. Bakker, die de gasten nadat een verversing was aangeboden met een gezellig praatje op hun gemak stelde. Hij zei- de, plezier gehad te hebben in het voetbalspel van de jongens en in de berusting van de keeper. Ter aanmoediging van de 22 jon gens en mannen, bood hij aan één van de beide meisjes van het gezel schap een teddybeertje aan. De dame stelde er hoge prijs op, dat haar naam niet in de krant vermeld zou wor den: Ze had als de meesten van de vluchtelingen nog familie in de „Ostzóne". „Het „Hartelijk welkom", waar- werden, was voor beide partijen mede wij op het station ontvangen méér, dan alleen maar twee woor den. Dit is na de geschiedenis van de afgelopen jaren één van de vele wonderen, die ook vandaag nog gebeuren", Aldus de woord voerder van de Duitsers. Spr. greep met een enkel woord terug naar de oorzaak van de scheiding tussen de beide volkeren, die volgens hem op nationale gronden berustte. De uit nodiging aan vijf groepen jonge Duit sers had hem, en elk van de deel nemers, beschaamd en spr. beloofde, dat ze alles zouden doen wat moge lijk is, om de gastheren te bescha men Mr. Van Rij gaf in zijn antwoord aan de Duitse woordvoerder de me ning te kennen, dat de oorzaken van de scheiding tussen het Nederlandse en het Duitse volk niet op de eerste plaats berustten op nationale, maar op idiologische gronden. Ervaring. Zijn ervaring was, dat in de zes tien Duitse kampen, waarin hij ver toefd had, ook Duitserse waren opge sloten. Duitsers, die kameraden wa ren, waar het de strijd betrof tegen de dwalende idiologieën van de mo derne tijd. De ex-gevangenen, die dit gezien hebben, zijn niet zo sterk van antipa thie en haat vervuld gebleven als de Nederlanders, die in het land ach terbleven en daar evenzeer zwaar te lijden hebben gehad. De gebeurtenissen hebben Duits land in tegenstelling tot het slot van de eerste wereldoorlog een nieuwe jeugd met een nieuwe geest gegeven. En dat is de beste bood schap, die Europa heeft kunnen krij gen. Spr. zeide, in de aanwezige jeugd de vertegenwoordigers van dit nieu we Duitsland te zien. Zwaar hebben we moeten boeten, aldus mr. Van Rij, voor de fouten van de geschiedenis „zo de geschiede nis al fouten maken kan" maar erger was de broedroorlog in Europa, waarvoor ieder individueel verant woordelijk gesteld moet worden. Thans neemt de jeugd de vanen over van een nieuw ideaal: de vereniging van Europa en de strijd tegen het communisme om daardoor de vrijheid te verzekeren. Als zijn persoonlijke boodschap aan de Ostzóne-bewoners, zeide spr. ter bemoediging, dat de eenheid van Duitsland niet langer een zaak i die Duitsland alléén aan gaat. Dat de hereniging van Oost en West het westen na aan het hart ligt, moge blijken uit de huidige politiek. Verantwoordelijkheid. Hij zeide echter het besef zwaar te voelen drukken, dat na Berlijn, Poz- nan en Budapest het gevoel van in dividuele verantwoordelijkheid voor de vrijheid in het westen niet dieper is geworden. Mr. Van Rij bezwoer het westen de onverschilligheid van zich af te schudden en gebruik te maken van alle middelen om de vrijheid te waarborgen. De gasten gaven hun bijval te ken nen. Men bleef enige tijd gezellig bijeen, waarbij de komst van de foto graaf een onderbreking vormde. En kelen van de aanwezigen, nog kor telings uit gevangenschap ontslagen, gingen „vakkundig" achter hun col lega's zitten HET LEIDSE OORLOGSGEDENKTEKEN. Een laatste appèl. Met de Dodenherdenking en „de onthulling van het Leidse Bevry- dingsmonument in zicht (a.s. zater dag), verzoekt de Commisie tot Stichting van een oorlogsgedenkte ken ons voor de laatste maal nog eens de aandacht van de ingezete nen te vestigen op het gironummer 33.66.00 van de penningmeester, de heer J. W. van der Horst, Lorentz- kade 2 te Leiden of op diens giro rekening 47.139 bij de Ned. Midden- standsbank te Leiden. Er ontbreekt aan het bedrag dat de Commisie zich had voorgesteld als bijdrage van de burgerij nog de som van ongeveer 4.000, Onder herinnering aan de hoge of fers, welke de gevallenen in de ja ren 1940'45 hebben gebracht om der wille van de vrijheid, spreken wij, mede namens de voornoemde commissie, de hoop en de verwach ting uit, dat de eerstkomende dagen het bewys zullen leveren, dat onze stad zich niet onbetuigd zal laten in haar posthuum eerbetoon. Tegenover de uitspraak van ge lukkig slechts enkele! onwelwil lende critici, dat „Leiden zo laat is" stellen wij de feiten, dat het Natio nale Monument in Amsterdam pas één jaar geleden werd onthuld en dat H.K.H. Prinses Wilhelmina ook a.s. zaterdag in Rotterdam „pas" het plaatselijke gedenkteken zal ont hullen. De vervulling van een ereplicht is per saldo niet in de eerste plaats af hankelijk van het tempo, waarin zij wordt ingelost, doch veeleer van de gestalte, waarin de hedendaagse ge neratie de behoefte gevoelt om aan toekomstige geslachten uitdrukking te geven aan haar welbewuste ge voelens van eerbied en dankbaar heid. Voor het middel daartoe verwijzen wij naar hierboven: giro 33.66.00! Avond van „Nut en vermaak" Bekend is, dat de gezelligheids functie van het gezin merkbaar ver zwakt door de groei van het moder ne verenigingsleven. Vooral de oude re kinderen zoeken hun vrije-tijds- besteding steeds minder in het gezin. In de verdeling vap de tijd over ge zin, school en vereniging of jeugd beweging (het z.g. „derde miljeu") speelt het gezin een steeds beschei dener rol, Hoeveel statistieken hier over, aanleiding geven tot sombere beschouwingen, worden deze geheel uit de weg geruimd als men het blij spel van Gerald Savory „George en Margaret" gezien heeft. Deze 3-acter handelt n.l. over bovenstaande pro blemen, doch werkt ze echter zó eer lijk en stimulerend uit, dat ondanks het feit, dat het een klucht is, er een zeer gezond licht op deze zaak ge worpen wordt. Men leert dat hoewel kinderen vaak ruzie maken in het gezin, zij elkaar toch kunnen verdra gen. Dat hoewel de ouders vaak de schuld op hun kinderen afschuiven, zij ook vaak tekort schieten. Het huidige gezinsleven vraagt 'n nuchtere kijk op deze problemen en daarom was het een uitstekende keuze van de Muziek- en Toneelver eniging „Nut en Vermaak" om za terdagavond in Den Burcht de To neelvereniging „J. van Dommelen" uit Santpoort uit te nodigen voor een opvoering van deze klucht. In het huis van de fam. Garth Bander heerst nogal eens een ge- deprimèerde stemming. Vader en moeder zijn het niet altijd eens met de moderne ideeën van de kinderen, wat aanleiding geeft tot minder pret tige situaties. Dit wordt nog verer- Koor van Leidse St. Petruskerk zong de feestelijke Mis Zondagmiddag is de viering van het zilveren jubileum van de paro chiekerk van „De Goede Herder" aan de Stoeplaan te Wassenaar ingezet met een plechtige Hoogmis van dank baarheid, met assistentie opgedragen door Kanunnik W. C. C- M. van Alphen, pastoor van de parochie van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad te Den Haag. De feestvierende parochianen wer den deze keer niet alleen door het vertrouwde geluid van de eigen klokken naar de kerk geroepen; voor het eerst klonk via de vier luid sprekers in de toren het elektrisch carillon, dat dank zij de bemiddeling van een van de parochianen de feest viering helpt opluisteren. De Hoogmis, die om 5 uur begon, werd gezongen door het zangkoor van de Sint Petrus-parochie te Leiden, onder leiding van de heer H. A. Rijn beek. Het grote koor, met heren zowel als jongens-stemmen, voerde de Missa Pontificalis II van Perosi uit. Het orgel werd bespeeld door drs. G. J. C. Bots uit Leiden. Pastoor H. M. van Spanje hield een toespraak, waarin hij het feest vén de parochiekerk kenschetste als een feest van dankbaarheid voor al het goede en schone, dat de parochianen in dit kerkgebouw van God hebben mogen ontvangen. De pastoor herinnerde aan gerd als de oudste zoon zijn „kind schap" aflegt, en zich geroepen gaat voelen om zich als tweede vader over zijn jongere broers en zus te stellen. In dit nogal rumoerige gezin 'komt de in blijspelen traditioneel gewor den neef op bezoek. Het is deze keer een pianist, die voor enige weken komt logeren. Frankie, een charmant meisje van 21 jaar, op zoek naax haar ware Ja cob. ziet in de pianist een zeer wel kom object voor haar geraffineerde flirt-trucjes. Zij mislukken echter hopeloos, want do logé werd. ver liefd.... Enfin, U snapt het wel, in het derde bedrijf was het zover! Toch waren zij niet de enige geluk kigen. De oudste zoon trouwt met het dienstmeisje wat aanleiding geeft tot ruzie met moeder, want ziet U, het standsverschil Wie waren echter George en Mar garet? Och, zij waren niet eens te zien, ze werden gebruikt als twee legendarische figuren waarom deze klucht heengeweven was! De heer H. Vening was een koste lijk huisvader, die het lief en leed van zijn kinderen eigenlijk beter be greep dan zijn echtgenote, mevr G. Tabernal, die vooral in de laatste 2 bedrijven de aanwezigen van haar uitstekend spel liet genieten. Hun dochter, mevr. M. Ruiter, was een lieftallige Frankie met een eigen willitje op het gebied van de liefde, met een devies: -„alles of niets". De heer J. Dortmundt vertoonde met grote vrijmoedigheid de zoon Dud ley. Wat minder geslaagd vonden we het spelen van de heer H. van Aspe- ren. Vooral in het begin miste hij de vaart van het spel, maar raakte gelukkig later weer beter op dreef. Ook mevrouw A Dortmundt als dienstmeisje deed in het begin wat onecht aan, doch de scène met haar schoonmoeder vergoedde zeer veel. F. Dortmundt en mevr. C. van Wijn garden sloten de rij van deze met succes optredende spelers, die aan het eind van de avond door het ap plaus en vele bloemen overweldigd werden. Hierna was er het jaarlijkse bal o.l.v. de heer Van Wijk m.m.v. een dansorkest o.l.v. de heer Meerpoel. Bij Koninklijk Besluit van 16 april 1957 is Dr W. Brand benoemd tot bui tengewoon hoogderaar aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de Oosterse econofmie. De nieuw benoemde hoogleraar zal de vacante leerstoel van wijlen prof. Boeke gaan bezeten. Prof. Brand is op 13 april 1910 te Amsterdam geboren. Hij legde het economisch doctoraal-exatnen in 1937 aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam af en promoveerde aldaar in 1954 op een proefschrift getiteld: „Het streven van de economische on ontwikkelde gebieden naar een hoge re levensstandaard". Van 1937 tot 1942 is hij in het be drijfsleven op Java werkzaam geweest Leidse Agenda MAANDAG 29 APRIL Kleurendia-avond Walther Benser. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. ARKA-Gastenavond. Filmvoorstel ling. „Het Gulden Vlies", 8 uur nam. VOLA. Film-lezing over electrisch lassen. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. „Neerlandia" Hohner-accordeon- Buitengewoon concert. Antonius- clubhuis. 8.15 uur nam. Spelers van St. Vincent. „Het ge heim van dr Spencer". Schouwburg, 8 uur nam. Katholiek Emigratiebureau. Zitting 'i Karrewiel. Steenstraat 55. 19 30 20 30 uur nam. Afscheidsreceptie mr. J. Slagter als dijkgraaf van Rijnland. Rijnlandhuis, Breestraat 35 uur. DINSDAG 30 APRIL. Koninginnedag. Zie programma. Feestelijke trekking loterij „In de Vroliicke Arke" 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., afd. Leiden; aanvang cursus 8 uur nam. R.K. Lyceum. WOENSDAG 1 MEI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 7 uur nam. DONDERDAG 2 MEI. Tuiniersvereniging „Door Een dracht Verbonden". Ledenvergade ring Café Aniba, Herenstraat, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden: vervolg cursus 8 uur nam. R.K. Lyceum. VRIJT G 3 MEI. Sociale Raad. Vergadering over „Zorg voor Hongaarse vluchtelingen" Ir. den Vergulden Turk, 8 uur nam. ZATERDAG 4 IVfEI. Dodenherdenking. Schooljeugd bij kruis aan de Steenstraat: 11 uur v.m. Herdenking Stadsgehoorzaal 7.158 uur nam., daarna défilé langs het kruis aan de Steenstraat en onthul ling van het monument naby molen „De Valk". ZONDAG 5 MEI Verbum Dei: H. Mis met verklaring voor miet-katholieken. Lidwinahuis, Zoeterwoudse Singel 34 (zij-ingang). Aanvang 9 uur. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel 20552; apotheek Ha ven, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegst geest tel. 26274. Wijziging apothekersdiensten op Koninginnedag Geopend zijn: Hoven-apotheek, Apoth. Boekwijt en Apoth. Oegst geest. BIOSCOPEN. De films in de week van 26 april tot 3 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volg gekeurd: Casino: „Sissi". alle leeftijden. Lido: Giant", 14 jaar. Luxor: „Anastasia", alle leeftijden. Trianon: ..Marcelino, brood en wijn", alle leeftijden. Rex: „Verboden planeet", IC jr. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. GEMEENTE KATWIJK Ophalen van Huisvuil De directeur van gemeentewerken maakt bekend dat i.v.m. de viering van de verjaardag van H.M. de Ko ningin op dinsdag 30 april geen huisvuil zal worden opgehaald. Men wordt verzocht het huisvuil te bewaren en af te geven op vrijdag 3 mei daaraanvolgende. (Advertentie). HAZERSW0UDE DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar Johannes Matze en Neeltje Hoogendoorn, wonende alhier, Westeinde No. 22, hoopt 14 mei a.s. de dag te herdenken, dat zij 60 jaar geleden in de echt werden verbon den. De bruidegom is 85 jaar, doch is de laatste tijd hulpbehoevend. Hij is vanaf zijn 12e jaar tot zijn 76ste jaar bij de boeren in de omgeving werkzaam geweest. De bruid is 83 jaar; zij bevindt zich nog in een uit stekende gezondheid en verricht haar huiselijke werkzaamheden nog opge wekt. Uit hun huwelijk werden 13 kinderen geboren, van wie er nog 7 in leven zijn. Voorts hebben zij 18 kleinkinderen en 10 achterkleinkin deren. Het zal het echtpaar die dag niet aan belangstelling ontbreken. N00RDWIJK Botsing tussen bus en brommer Gisteravond te i ngeveer kwart voor elf had een ernstige aanrijding plaats op de Gooweg ter hoogte van de r.-k. begraafplaats. Rijdende in de rich ting Noordwyk, bevonden zich daar twee bromfietsers, die achtei elkaar reden, waarvan de nchterste was de 21-jarige heer Ktuijer uit Noordwyk. Vermoedelijk heeft deze een slinge rende beweging gemaakt op het mo ment, dat een N.^.H.-bus hem achter op reed, want de bus reed geheel links, met gevolg dat de bromfiets werd geraakt en viel waarbij de heer K. een ernstige schedelbasisfractuur opliep. Dr. Mulder, die de eerste hulp verleende, achtte het noodzakelijk dat het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. Volgens de laatste be richten is de heer K. thans buiten le vensgevaar. De bromfiets liep hoegenaamd geen schade op. OEGSTGEEST Chauffeur vernielde ruit. Zater dagmorgen reed door de De Kempe- naerstraat alhier een auto van „Radio Westrik", waarin gezeten waren de heer G. Weerlee, compagnon, en een bediende die chauffeerde, zonder in het bezit te zyn van een rijbewijs. Door onvoldoende rijvaardigheid reed de bestuurder het trottoir op en kwam tot stilstand tegen de pui van het filiaal van P. de Gruyter Zn. Enige fietsen, door klanten tegen de gevel geplaatst, werden vernield en ook de grote spiegelruit van de winkel viel in scherven. Marktberichten ROTTERDAM. 27 april. Vee. Aanvoer 2255. 135*2 vette koeien; 903 varkens. Vette koeien 325345, 295 —325, 280—200; varkens 177, 175, 173. Vette koeien aanvoer groot, han del luid, prijzen lager. Varkens aan voer ruim, handel zeer kalm, prijzen lager, prima's boven notering. Want in deze kleding voelen ze zich frank en vrij periode, waarin de kerk ontstond, een kwart eeuw geleden. Voor velen is de overgang van het intieme, gezellige noodkerkje naar het prachtige grote kerkgebouw, waarin elkander als het ware niet meer terugvond, een zekere desillusie ge weest. Des te groter moet ons respect zyn voor het grote geloof, de gedul dige hoop op de toekomst en de zwoegende liefde van hen, die dit kerkgebouw tot stand brachten Pastoor Van Spanje herdacht de stichter van de parochie en van de kerk, pastoor Meijsing, sprak met dankbaarheid over de aankleding en de versiering, die in de loop der jaren dank zij dc offervaardige belangstel ling van vele parochianen kon wor den aangebracht en riep zijn paro chianen op, het feest te vieren in dezelfde geest als waarin de stich ters werkzaam waren, een geest van, zoals St. Paulus schreef, werkdadig geloof, geduldige hoop en zwoegende liefde, opdat deze feestviering zal bijdragen tot een duidelijker besef van de wezenlijke betekenis van de en"tot 1946 'was hij krijgsgevangene. parochiekerk als Godshuis. Op woensdagavond wordt de viering van het jubileum voortgezet met een gelezen avondmis, om half .8, met een conferentie door mgr. A. C. Schaaper, vicaris-generaal van het Bisdom Rot terdam. Ook deze avondmis zal weer worden voorafgegaan door carillon- spel en klokgelui. Na de oorlog was hij verbonden aan verschillende afdelingen van het se cretariaat der Verenigde Naties o-a. vier jaren aan die voor het technische hulp programma. Thans is hij amb tenaar aan de Industry and Resources Branch van het departement van eco nomische zaken van de Verenigde Naties. LEIDEN ALPHEN 1 Alleraardigst meisjesjurkje - effen bovenstuk je met fantasie rokje. In verschillende kleuren Maten: 60-90 Mast 60 9.95 2 Wollen meisjesvesi - hoog 3 Meisjes cirkelrokje - in 8 gesloten met een smmr aparte verschillende ruitdessins. Leuk coll. sportlef model. In de maten IR 8 verschillende zomerkleuren 70-100 Voor meisjes van 3-12 jaar 7q 13.95 3 lur 9.75 DINSDAG 30 APRIL in velband mei Koninr'nr. edag om 1 uur GCZIZJEt'

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3