S)e ftzidóeSoti/fco/nt Koning Hoessein vindt steun Saoedi-Arabië bij Nasser zegeviert over de kanaalgebruikers I Hoessein heeft het pleit gewonnen j De Paus over de ontwikkeling van de wereld Moskou waarschuwt ook West Duitsland Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUKEAFX: PAPENÜRACHT 32 MAANDAG 29 APRIL 1957 48te JAARGANG No. M094 I I Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20026 Giro I0S003 Abonnementsprijs 10.59 p.w., f2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart Franco p.p. f 8—. Advertenties; 17 et p. m.m. Telefoontjes 1.50. DE KONINGIN IS JARIG Een recente portret-foto van H.M. Koningin Juliana, die op 30 april a.s. haar verjaardag hoopt te vieren. Foto Meyboom Hammarskjoeld naar Rome De secretaris-generaal der Verenig de Naties Hammerskjoeld is zondag per vliegtuig uit Ned. T'ork naar Ro me vertrokken, waar hij besprekin gen met Italiaanse ministers zal voe ren. Hammarskjoeld, die zes dagen in Italië zal blijven, zal ook door de paus in audiëntie worden ontvangen. Na zijn bezoek aan Rome zal Ham merskjoeld naar Genève doorreizen. De arme schatkist van Indonesië De monetaire situatie van Indone sië werd in het weekeinde beschre ven als „alarmerend", zulks in ver band met het verder teruglopen van de goud- en deviezenreserves in ver houding tot de geldcirculatie en an dere openbare verplichtingen van de centrale bank. Het dekkingspercentage is in de af gelopen week gedaald per 15,14 per cent, tegen 15,59 een week tevoren. De termijn van drie maanden, ge durende welke de regering op grond van de ontsnappingsclausule in de bank wet het dekkingspercentage van twintig tot vijftien verlaagde, ver strijkt op 30 april. Dan zal het parle ment moeten beslisren over de te ne men maatregelen. ARABISCHE STATEN VOOR JORDAANSE ONAFHANKELIJKHEID Geen diplomatieke betrekingen met Rusland ONING HOESSEIN VAN JORDANIË is sondag per vliegtuig naar Rijad, K chef van zijn kabinet en de ambassadeur van Saoedi-Arabië in Amman. Men meent te weten, dat de koning met koning Saoed een gedachtenwis- seling zal hebben over de toestand in Jordanië en in de loop van maandag naar zijn land zal terugkeren. ARABISCHE POLITIEK een te arresteren die verdacht wordt I van actie tegen de regering, en elk President Koewatli van Syrië is huis binnen te gaan. zondag van Cairo naar Damascus te- Alle Egyptische journalisten zijn Makarios is niet soepel De „Times of Cyprus" heeft zondag gemeld, dat aartsbisschop Makarios het ontwerp van Radcliffe voor een grondwet voor Cyprus als basis voor onderhandelingen heeft verworpen. In een vraaggesprek te Athene met een redacteur van het blad zei Maka- nenlandse zaken heeft inmiddels de uitreiking van speciale passen stop- de hoofdstad van Saoedi-Arabië, vertrokken, in gezelschap van de gezet, omdat men verwacht, dat het uitgangsverbod binnen enkele dagen geheel zal worden opgeheven. hersteld. Drie andere ambtenaren krijgen ontslag wegens hun houding tijdens de crisis. Het voor dag en nacht geldende uitgaansverbod in de Jordaanse ste- rj0Sf dat de voorstellen van Radcliffe den werd zondag gedurende vijf uur opgeheven. Het ministerie van bin- ruggekeerd. In een verklaring van het Syrische ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat „het waar borgen van de onafhankelijkheid van Jordanië" een der grondslagen van de Arabische politiek is. Syrië, Egypte] en Saoedi-Arabië zullen „de juiste1 maatregelen nemen" om deze politiek ten uitvoer te leggen. Israël heeft de Ver. Staten beloofd in Jordanië niet tussenbeide te zul len komen. TEGEN RODE INVLOED Koning Hoessein heeft geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan het besluit van de voormalige regering- Naboelsi om diplomatieke betrekkin gen met de Sowjet-Unie aan te kno pen. Dit werd zondag in Amman mee gedeeld. De nieuwe Jordaanse regering past thans een oude anti-communistische wet streng toe, aldus is zaterdag van betrouwbare zijde te Amman verno men. De vorige regeringen hebben met de uitvoering van deze wet de hand gelicht. Geen Jordaniër zou nog verouderd zijn en dat er een geheel nieuwe basis voor onderhandelingen geschapen moet worden. De aartsbis schop gaf geen nadere details over deze basis. Besprekingen een volkomen mislukking uit Jordanië gewezen, en het Nieuws, agentschap voor het Midden-Oosten heeft opdracht gekregen zijn werk zaamheden te staken. De grenzen met Syrië zijn heropend. Voorts is bekendgemaakt, dat vijf tien hoge ambtenaren, die onder het De organisatie van kanaalgebrui- bewind van Naboelsi waren ontsla-] kers (Scua), die tot nu steeds op het gen, in hun functie zullen worden standpunt heeft gestaan, dat de scheepvaart door het Suezkanaal pas kan worden hervat wanneer Nasser voldoende garanties geeft, zal in het begin van deze week te Londen bij eenkomen en zich aansluiten bij de Amerikaanse opvatting. Men is niet tevreden met de wijze waarop Egypte de zaak eenzijdig regelt, maar men is bereid, het eens te proberen. John Allison, de ambassadeur der durven zeggen, dat hij communist is. Verenigde Staten in Indonesië, heeft' zaterdag drie uur lang een onderhoud gehad met de minister van buiten landse zaken, dr Soebandrio. In deze bijeenkomst zou gesproken zijn over een overeenkomst met be trekking tot het verlenen door Ame rika van hulp bij de ontwikkeling van Indonesië tot een bedrag van vijf tien miljoen dollar. Uitgebreide volmachten De Jordaanse radio heeft een 'de creet van koning Hoessein omgeroe pen, waarbij twee militaire recht banken worden ingesteld en de zeven Radio-activiteit over Europa Volgens mededelingen van Reuter- correspondenten op het vasteland van Europa zou de atmosfeer boven Euro pa, na de kernproeven in de Sowjet- Unie, sterker radio-actief zijn gewor den. De Westduitse professor Walter Gerlach heeft meegedeeld, dat zijn in stituut te Muenchen verhoogde ra dio-activiteit in de lucht boven Muen chen heeft geconstateerd na de kern proeven in de Sowjet-Unie, Een woordvoerder van de Franse commissie voor atoomenejrgie in Pa rijs verklaarde, 'dat de lucht boven Parens in de nacht van 24 op 25 april sterker radio-actief dan gewoonlijk is geweest. Dat men nu het hoofd buigt voor de wil van Nasser is het gevolg van het volledig mislukken van de be sprekingen tussen de Verenigde Sta ten en de Egyptische regering. Het is duidelijk geworden dat Nasser zich sterk genoeg voelt om zijn wil door te drijven en men weet dat hij gelijk heeft: verdeTe boycot van het kanaal zou de zeevarende mogendheden veel te duur worden. Bovendien zijn er landen die al weken lang hun sche pen door het Suezkanaal sturen en tegen een dergelijke concurrentie kunnen landen als Engeland, Neder land of Noorwegen niet op. Men wil overigens nog wel eens het denkbeeld van een boycot over- Van bevoegde zijde in Noorwegen wegen, maar men is zich bewust dat militaire gouverneurs uitge- jwerd bekendgemaakt, dat de verhoog- breide volmachten worden verleend. Een gouverneur is gemachtigd, ieder- Reden tot ongerustheid „Velen stellen zich de vraag of de huidige wereldrevolutie de gehele mensheid niet voert tot een catastro phe of tyrannie". Aldus de H. Vader in zijn toespraak tot de Pax Romana, de internationale organisatie van Ka tholieke intellectuelen, die onder voorzitterschap van prof. W. Pompe uit Utrecht zaterdag hun elfde con gres hebben besloten te Rome. Zaterdagmorgen werden zij door de H. Vader in algemene audiëntie ont vangen. De Paus zeide in zijn toe spraak, dat de internationale struc turen, die zich heden ten dage be ginnen af te tekenen, stemmen tot een zekere ongerustheid. De wereld is op weg naar eenheid, maar er is reden om te vrezen, dat deze een heid met geweld tot stand gebracht zal worden en dat de grootste machts groeperingen haar wereldbeschou wing en hegemonie aan de wereld willen opdringen. Die vrees is te gro ter, omdat een wereldconflict ten gevolge van de moderne wapenen zou uitgroeien tot een onvoorstelbare ca tastrophe. De christenmens, aldus de H. Va- Vader, moet weten dat hij daarom niet onverschillig mag staan tegen over de ontwikkeling, die de wereld doormaakt. Hij moet weten en er naar streven, dat de thans groeiende een heid leide naar een eenheid van ge loof en hart. De Paus riep de Katho lieke intellectuelen daarom op, om in alle instellingen, welke de natuur wetten respecteren, als christenen hun beste krachten aan de totstand koming van deze eenheid te geven. de radio-activiteit in de lucht boven Noors grondgebied, een week geleden voor het eerst gemeld, waarschijnlijk wel het gevolg kan zijn van de Rus sische kernproeven. Ook van Deense zijde is meege deeld, dat de atmosfeer boven Dene marken in verhoogde mate radio-ac tief is. Men legde er echter de nadruk op, dat er geen gevaar voor de ge zondheid van de bevolking bestaat. het geen kans van slagen heeft, zo lang niet alle grote scheepvaartmo- gendheden aan die boycot meedoen. Italië bij voorbeeld, heeft al weken geleden bekend gemaakt, dat het zich de omweg via Kaap de Goede Hoop niet kan permitteren en dat het nood gedwongen zijn schepen door het ka naal zou sturen. Er zijn meer landen, die er zo over denken en daarom zal de gedachte van een complete boycot wel geen lang leven hebben. Ook na de avondklok is het in Jordanië niet rustig Verkiezingspropaganda maken een dergelijke hoop volkomen 1 l o I illusoir" werd gezegd. Df «nwTFT tttvtf I,..,, to.., I 0ok dc hooP. dal een toekomstige E SOWJET-UNIE heeft West- 00riOg alleen met tactische kernwa- Duitsland gewaarschuwd, dat uit- perLS uitgevochten zou worden, is on- rustrng van de Westduitse troepen realistisch, zei de nota. met atoomwapens het risico mee brengt van een vergelding met de zelfde wapens, waardoor het land in „een waar kerkhof" zou kunnen ver anderen. De waarschuwing kwam na soort gelijke dreigementen aan Denemar- AAN HET VERKEERDE ADRES In een Westduitse regeringscommu niqué werd er over geklaagd, dat Moskou welbewust een verzekering van kanselier Adenauer genegeerd ken, Noorwegen en aindere Europese had, dat West-Duitsland hoegenaamd landen. Zij stond in een nota, die de geen kernwapens bezit en evenmin Sow jetminister van buitenlandse za-1 verzocht heeft ermee te worden be ken, Gromyko, zaterdag in Moskou voorraad. ^e Westduitse zaakgelastigde J Adenauer heeft de Russische am- Hemnoh Norfche heeft overhandigd. bassadeur Smirnow, donderdag jl. Verandering van het land in een uitdrukkelijk verzocht deze verzeke- ibasis voor een atoomoorlog zou vol- aan premier Boelganin door te gens de nota een onherstelbare slag geven. Daarom beschouwt de regering Leden van de Jordaanse politie en het leger controle ren de papieren van een automobilist tijdens de „Avond klok", die naar aanleiding van de ongeregeldheden in Amman was ingesteld. toebrengen aan het streven naar her. eniging van Oost- en West-Duitsland. De Sowjet-Unie is bereid met de westelijke mogendheden een over eenkomst te sluiten om in heel Duits land geen kernwapens op te slaan, werd verder gezegd. Bonn ontstemd De Westduitse regering heeft hoogst ontstemd de nota een geweldig drei gement genoemd en een inmenging in de binnenlandse politieke aange legenheden van West-Duitsland. In Bonn acht men het mogelijk, dat kanselier Adenauer wu zal over wegen, de door hem voorgestelde be sprekingen met de Sowjet-Unie over een handelsovereenkomst en de in stelling van consulaten in verschil lende steden over en weer op te schorten. „Geen dreigement" In de nota ontkende het Kremlin, dat het zijn toevlucht nam tot drei gementen of intimidatie. Daarna werd gezegd, dat een en kele, goedgeplaatste waterstofbom alle belangrijke centra van West- Duitslag met één slag zou kunnen verlammen. Verder waarschuwde het Kremlin, dat de huidige westelijke beloften van hulp in geval van een aanval een dromerij waren. „Alleen al de aard van atoom- en waterstofwapens de nota van zaterdag als verbazing wekkend, zegt de Duitse verklaring. De Christelijk-Democratische Unie, de partij van kanselier Adenauer heeft de Russische nota „een mas sale propaganda-manoeuvre" ge noemd, die erop berekend is de op positie te steunen bij haar verkie zingscampagne. Onbestendig De zware regen- en onweersbuien, die zich zondagmiddag boven ons land ontlastten, maakten een einde aan het bestendig weer van de afgelopen weken. Het hogedrukgebied, dat een krachtige noordoostelijke luchtstro ming in stand hield, trok zich terug naar de oceaan, tegelijkertijd ver plaatste zich een storing van het Al pengebied over Duitsland naar de Oostzee. Boven Noord-Duitsland, Nederland, België en Frankrijk bevindt zich nu een front met aan de westzijde een zwakke noordelijke stroming van be trekkelijk koude Noordzeelucht en aan de oostzijde een zwakke zuidelij ke stroming van warme en vochtige maritieme lucht. Langs deze grenslijn zal waarschijnlijk een nieuwe storing uit Frankrijk naderbij komen, die morgen -pnieuw regen of regenbuien zal veroorzaken. In de temperatuur- verdeling komt niet veel verandering. ARABIEREN TEGEN SABOTAGE. Op initiatief van Irak houden vier Arabische landen op het ogenblik een conferentie over de wijze waarop sa botage aan olieleidingen kan worden bestreden. De deelnemende landen zijn Irak, Syrië, Jordanië en de Liba non. Het is de bedoeling dat olie maatschappijen worden aangemoe digd, hun arbeidsterrein in de Ara bische landen uit te breiden. Benoemingen Bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot rec tor van „De Voorzienigheid" en het St. Cunera-gesticht te Leiden en te vens tot godsdienstleraar en mode rator van de r.-k. Technische School „Don Bosoo" de weleerw. heer L. Verbeek, kapelaan te Hillegom (St. Joseph); tot kapeliaan te Den Haag (O.L. Vrouw van Fatima) de weleerw. heer J. B. M. Schoonebeek, die ka pelaan was te Rotterdam (Christus- Koning); tot kapelaan te Rotterdam (Chris tus-Koning) de weleerw. heer J. A. M. Saulenn, kapelaan te Den Haag (H. Martha). Dinsdag, 30 april, Koninginnedag, zal De Leidse Courant NIET ver schijnen. DE DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJK Opklaringen, maar morgen op d* dag plaatselijk enkele j buien. Zwakke tot matige wind I in hoofdzaak uit noorde'ijke richtingen. Dezelfde of iets ho- t gere temperaturen. 30 April zon op 5.15; onder 20.05; 00 54 Nieuwe maan. 1 Mei zon op 5.13; onder 20.06; maan op 5.58; onder 22.02. loopwaterstanden Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 10 C. OSLO regen 7 KOPENHAGEN lichte motr. 7 ABERDEEN licht bew. 4 DUBLIN onbewolkt 4 LONDEN onbewolkt 3 AMSTERDAM zwaar bew. 8 BRUSSEL nevel 9 PARIJS nevel 9 BORDEAUX zwaar bew. 10 GRENOBLE zwaar bew. 8 NICE geheel bew. 17 BERLIJN nevel 13 FRANKFORT mist 6 ,9 MüNCHEN nevel 7 ZURICH onbewolkt 7 GENèVE nevel 8 LOCARNO licht bew. 8 WENEN onbewolkt 12 INNSBRUCK licht bew. 6 ROME regen 15 Korreltje Ingenomen zijn met uzelf is de ze kerste manier om anderen tegen u in te nemen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1