Hoogheemraadschap Rijnland nam afscheid van zijn dijkgraaf, mr J. Slagter „Ter zake kundig en eenvoudig" Ambtenarencorps van „Rijnland', nam afscheid van de dijkgraaf Bevrijdingsbeeld van stad Leiden MAANDAG 29 APRIL 1957 TTF T ,FTD5P fOTTRANT PAGINA 12 Aan het eind van belangrijke ambtsperiode De vrijdagmiddag gehouden verenigde vergadering van het Hoogheem raadschap Rijnland in het Rijnlandshuis aan de Breestraat te Leiden heeft afscheid genomen van de scheidende dijkgraaf mr J. Slagter. Mr Slagter heeft op verzoek bij het bereiken van de zeventig-jarige leef tijd, eervol ontslag gekregen. In de morgenuren had hij reeds afscheid genomen van het dagelijks be stuur. Hedenmorgen nam de scheidende dijkgraaf afscheid in de kring van de ambtenaren, waarna hedenmiddag een receptie volgde. van geest", zei spr., die mr Slagter een draagbare radio en een enve loppe met inhoud voor langspeelpla ten overhandigde. In zijn afscheidsspeech zeide d.e loco-dijkgraaf, jhr. L. M. E. von Fi- senne, burgemeester van Warmond, dat mr. Slagter Rijnland niet had lief gekregen in de loop van de jaar, waarin hij bij het hoogheemraad schap is werkzaam geweest, maar dat hij het van het begin af aan heeft liefgehad. In die tijd zijn hechte persoonlijke banden ontstaan. Spr. herdacht een ogenblik de heren Lafeber en Schim- melpenninck van der Oye, die kort na elkaar overleden en wier dood een schaduw wierp over dit afscheid. Jhr. Von Fisenne gaf een kort his torisch overzicht van de negen jaar waarin mr Slagter dijkgraaf van het ,j.j Hoogheemraadschap Rijnland is ge-1 gehuldigd weest. Hij schetste de ontplooiing en de modernisering van het leven, dat zich herstelde van de slagen, die het in de oorlog gekregen had. In het bij-« zonder was dit merkbaar geweest in de randstad Holland en dus ook in Rijnland. De bevolking nam toe en de industrialisatie werd werkelijkheid. Volkomen waardig. Namens de ambtenaren sprak ver volgens nog de secretaris van Rijn land, de heer S. J. Fockema Andreae een hartelijk woord van afscheid. Hij deelde mede, dat de ambtenaren maandagmorgen op het vertrek van de dijkgraaf terug zullen komen. In de rij van dijkgraven, die Rijnland in Mr Slagter, echtgenote, eigen en aan getrouwde kinderen aandachtig luis terend naar de redevoering die door de heer Klevering bij de afscheidsplech- tigheid in het Rijnlandshuis werd gehouden. de afgelopen eeuw heeft gehad, zo meende spr., neemt de heer Slagter een volkomen waardige plaats in. Het viel mr Slagter moeilijk de juiste woorden te vinden om afscheid te nemen. Hij dankte de leden van de verenigde vergadering voor de wijze, waarop zij het hem mogelijk hebben gemaakt, dijkgraaf te zijn. Ook stond hij nog een wijle stil bij het andere karakter, dat de vergade ringen hadden gekregen, tengevolge waarvan de vertegenwoordiging van het maatschappelijke leven verbeterd werd. De belangen van het Hoog heemraadschap achtte de scheidende dijkgraaf in zeer goede handen bij de loco-dijkgraaf de heer Von Fisenne. Belangrijke wijzigingen. Spreker releveerde twee belang rijke reglementswijzigingen, die in de ambtsperiode van de scheidende dijkgraaf tot stand zijn gekomen. Dat waren de uitbreiding van het aantal hoofdingelanden en de verhouding tussen gebouwde en ongebouwde eigendommen. De samenwerking tus sen de gemeenten en het hoogheem raadschap is verbeterd door de direc te verhouding die tussen deze licha men ontstaan is. Behalve de verhoudingen naar binnen, zijn ook de verhoudingen naar buiten, met de aangrenzende waterschappen beslist goed te noe men. „U hebt als voorzitter van ons college een zodanige stuwing gege ven, dat veel kon worden bereikt", aldus jhr. Von Fisenne. De voorziter van de vergadering van hoofdingelanden, de heer Van der Linden, voerde als tweede het woord. De diensten, die dr Slagter in de loop van 36 jaar in de verschillende functies aan het hoogheemraad schap heeft bewezen, zijn Rijnland zeer ten goede gekomen, aldus de heer Van der Linden. „U was ter zake kundig en tegelijk toch eenvoudig \m c, li f Hij toonde zijn erkentelijkheid, dat Mr. olcigter hedenmorgen de dijkgraaf, echtgenote en kinderen I gehoor hebben gegeven aan de uit nodiging van het personeel aan dit afscheid luister bij te zetten, fwi 1.vUu.,.i™ua6 «c vixivw» Spr. wees er op, dat de ambtelijke afscheidsreceptie werd gehouden, verhoudingen gedurende de ambts heef t het personeel van het hoog- periode van de dijkgraaf, zowel tus- heemraadschap Rijnland vanmorgen sen de dijkgraaf en de diensthoofden op hartelijke wijze afscheid van de als tussen de dijkgraaf en de overige dijkgraaf, mr. J. Slagter, genomen, ambtenaren zeer goed was. De her- Precies om half elf arriveerde de innering aan deze tijd zal voor Je Runnen vecwacn- dijkgraaf vergezeld van echtgenote, dijkgraaf-in-ruste ongetwijfeld vreug-11 intense uit- Ai<r»n en aaneetmnwde kinderen in He vnl en misschien ook wel nu en teD'. .Qat n0S e*Fs ZO n lmen5e uu Eindles motoren- en tractoren-cursus belang. De oudste cursist, de heer Lagerberg, dankte het bestuur voor het organiseren van deze cursus. Hij dankte de heer Schuurman, mede uit naam van de medecursisten voor de Vrijdag j.L vond in de cantine van prettige wijze waarop de lessen ge- de Stadshulpwerf, Oude Herengracht 3, de eindles plaats van de cursus in motoren- en traktorenkennis, gege ven onder toezicht van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Afd. Leiden en Omstre ken. Voor deze vereniging waren aan wezig de voorzitter, de heer J. Jon ker en de secretaris, de heer J. H. Smit. De voorzitter opende deze les, door de leraar, de heer B. Schuurman en de leerlingen hartelijk welkom te heten. Daarna gaf hij de leraar gele genheid de leerlingen te ondervra gen over het geleerde. Aan het einde van deze test nam de voorzitter het woord. Hij was tot de overtuiging gekomen, dat de cur sisten goed op de hoogte waren van de werking en de behandeling van de verschillende motoren. Hij deel de mede, dat allen hun diploma zou den ontvangen. Hij hoopte, dat zij een groot nut van deze cursus zou den hebben door het geleerde in de practijk toe te passen. Het deed hem een groot genoegen nu een leraar te hebben, die aan de mensen in de land- en tuinbouw dit vak kan on derwijzen Er wordt steeds meer ge mechaniseerd, dus moet de tuinder zorgen ook op de hoogte te zijn van de werkwijze en de behandeling van deze machines. Zulks in zijn eigen geven zijn. Hoewel hij eerst sceptisch tegenover deze cursus heeft gestaan (hij is 56 jaar), is hij thans overtuigd dat het geleerde hem thans nog van pas zal komen. Namens de cursisten bood hij de leraar een boekenbon aan. De heer Schuurman dankte voor de tot hem gerichte woorden en voor het geschenk. Hij hoopte dat het ge leerde door de cursisten in de prac tijk in toepassing gebracht zal wor den, waardoor de levensduur van de gebruikte motoren en werktuigen verlengd zal worden. Dan heeft dit onderwijs zijn doel bereikt. Voor de voorzitter deze eindles sluit, deelt hij mede, dat de diplo ma's in september uitgereikt zullen worden en dat een nieuwe cursus 1 september aanvangt. Gediplomeerd werden: D. Bloe- mendaal. Valkenburg; A. J. M. Brui nes. Zoeterwoude; A. B. Groene we gen, Wassenaar; W. G. Gussinkloo, Voorschoten; H. C. B. Havers, Lei den; W. Kambier, Leiden; B. M- Keizer, Voorschoten; H. B. H. Klein, Léiden; P. Lagas, Oegstgeest; W. W. Lagerberg, Leiden; J. v. d. Meij, Lei den; A. Paauw, Leiden; W. A. M. Parmentier, Wassenaar; W. v. d. Poel Zoeterwoude; G. Smit, Voorschoten; A. C- van Tongeren, Warmond; T. H. van Tongeren, Warmond; J. Velo, Voorschoten; L. Berbee. Wassenaar. Prof. dr. J. N. Bakhuizen vd. Brink onderschi eigen en aangetrouwde kinderen in de vol en misschien ook wel nu en de hal van het Rijnlandshuis waar dan weemoedig zijn. mej. v. d. Haak namens het per- Wori soneel een ruiker bloemen aanbood. ïvieaeieven In de grote zaal van het huis waren I De heer Klevering herinnerde er op dat moment vele personeelsleden aan> dat de dijkgraaf, hoewel deze verzameld om getuige te zijn van sinds het moment, dat hij zijn nieuwe deze af scheidsplechtigheid. functie aanvaardde, met zoveel als voorheen rechtstreeks met het per- Onder hen waren ook vertegen- soneel in het Rijnlandshuis in con- woordigers van het personeel der ge-tact kon komen, toch dikwijls mo malen. menten wist te vinden, waarop hjj Mr. Slagter en fbimilie namende ambtelijke verhouding ^dsf te plaats onder de oude schilderijen die doorbreken. Bij een verjaardag of de trots van dit prachtige vertrek een jubileum van een oude getrouwe zijn, en de heer L. Klevering, hoofd- men rekenen, dat hij de commies, waarnemend secretaris, jarige of jubilaris zijn gelukwensen sprak daarna de scheidende dijkgraaf kwam aanbieden en daar een praatje toe. Hij verankerde de gevoelens op dit moment van het personeel in het ge. dicht „De tijden verglijden l'angs eeuwige baan Zij spreken een teken van bloei en vergaan" aan verbond. Nog meer te waarderen was het medeleven met de ambtenaren bij moeilijkheden met henzelf of in bun gezin. In zijn „maidenspeech" in 1948 ge tuigde mr. Slagter, aldus de heer Klevering, al van vertrouwen in de ijver en bekwaamheden van het amb- Gemoedsbeweging Mr. J. Slagter gewaagde in zijn dankwoord van de ontroering bij dit afscheid. De weemoed wordt verzoet door de vele blijken van diepe vriend schap, welke hij ondervindt. Hij her- innerde aan de dag, waarop hij het Rijnlandshuis voor het eerst betrad. Het ambtenarencorps was klein. Toen had men zeker niet kunnen verwach- breiding zou volgen. De goede geest is echter gebleven. De dijkgraaf toonde daarvoor zijn dankbaarheid aan allen. Dankbaar was hij de Hoogheemraden hij wendde zich tot burgemeester Von Fisenne voor steun en waardering, dankbaar was hij de hoofden van dienst wier vriendschappelijke steun onmisbaar is geweest; allen dankte hij. Hij hoopt nog dikwijls in het Prof. dr J. N. Bakhuizen v. d. Brink, hoogleraar aan de faculteit der God geleerdheid van de Leidse Universi teit, die benoemd is tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Parochianen van de Josefkerk U hoorde gisteren het Alma Materkoor. Helpt dit koor in stand houden: 1. door lid te worden; 2. door donateur (trice) te worden. Meldt U nog heden: telef. 24727, Mej. Aalders, Mare 25. (Advertentie) Zoals wij reeds meldden, zal op za. terdag 4 mei a.s. het nieuwe bevrij dingsmonument voor Leiden in de avonduren door de burgemeester worden onthuld. Dezer dagen is bij de kunstgieterij van de firma Stöxen te Leiden het drie meter hoge kope ren afgietsel van het gipsmodel, dat de beeldhouwer Pieter Starreveld heeft gemaakt, gereedgekomen. Omdat dit beeld in sommige opzich ten van het oorspronkelijk ontwerp afwijkt, plaatsen wij hier een foto van de struise vrouwenfiguur, die tegenover de molen De Valk op de natuurstenen sokkel geplaatst zal worden. (Foto: De Telegraaf). Rector L. Verbeek Tot rector van „De Voorzienigheid" en St. Cuneragesticht en tevens tot moderator en godsdienstleraar van de r.k. Technische School „Don Bosco" is benoemd de weleerw. heer L. Ver beek. Rector Verbeek is geboren op AVONDMIS VOOR K.A.B.-LEDEN Voor de leden van de K.A.B. wordt woensdagavond 1 mei a.s. om half- MnlSdsSu^'oo^bez'Sr'te kömën ?egen de dekenale noodkerk aanseptember 1933 te Kwa-dendamme Rijnlandshuis op bezoelc te Komen, het nap^m-g een avondmis opge- (Zeeland), omdat uiteraard zijn belangstelling dragen'£r gelegenheid van de Dag voor het Hoogheemraadschap met vanBde stevens feestdag va« met het neerleggen van de functie st Jozef Werkman. van dijkgraaf ophoudt. zij die ,er H TaJe] naderen_ mo. Vóór men de koffie gebruikte stel- gen niet meer eten na 6 uur. de de heer Klevering vóór het pro- POPPENKAST GAAT NIET DOOR tocol eens een keer „met voeten te te treden" en een driewerf hoera uit te brengen op de dijkgraaf en diens familie. De reactie van de personeelsleden was luid en spontaan. Na zijn priesterwijding was hij achtereenvolgens kapelaan te Acht huizen (Goeree-Overflakkee), Pijn- acker en, de laatste 5 jaren, te Hil- legom (St. Joseph). De poppenkastvoorstelling, die mor* genochtend, Koninginnedag, om tien uur op het Stadhuisplein gehouden zou worden, gaat niet door. Naar wij vernemen laten de pop pen verstek gaan. Of ze gestolen, dan wel verloren zijn, was niet bekend. Vast staat, dat de eigenaar zwaar ge dupeerd is. gevoelens, die ook de dijkgraaf zul- tenarencorps. Spr. was er van over- len bezielen. tuigd, dat ieder van de ambtenaren zijn best heeft gedaan, dit vertrou- wen niet te beschamen. Hij meende Jhr mr L. M. E. von Fisenne drukt niet gerechtigd te zijn een opsom- Directeur van de Leidse Ambachtsschool onderscheiden mr J. Slagter de hand. ming te geven van al hetgeen in de ambtsperiode van de dijkgraaf tot stand is gekomen. Wel wensten de ambtenaren nog eens nadrukkelijk te bevestigen, hoezeer zij zich verheug den in de erkenning van des dijk- graafs verdiensten door diens be noeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau bij de opening van het nieuwe gemaal te Katwijk en de herdenking van het 7ö0-jarig be staan van Rijnland in 1954. Herinnering Tenslotte sprak de heer Klevering over de herinneringen in stoffelijke vorm, die het personeel van het Hoogheemraadschap aan de scheiden de dijkgraaf wil meegeven. Op de eerste plaats in de vorm van een foto van de thans in het Rijn landshuis werkzame ambtenaren. Sa men met de foto's van het personeel in elk district afzonderlijk en foto's van deze afscheidspleohtigheid zal in een herinneringsafbum worden sa mengesteld. Voorts bood hij namens het personeel een bergmeubel-boe kenkast aan, die later nog aan het adres van de heer Slagter bezorgd zal worden. Tenslotte ontving de heer Slagter een bon voor een langspeel plaat. Mevrouw Slagter kreeg een bloemenhulde. Ir. P. de Gruyter, hoofd van de technische dienst, bood hierna na mens de ingenieuren van Rijnland het eerste deel van het boekwerk „Rijn lands Boezem" aan. Dit boek is van de heer van ir. De Gruyter. Hedenmorgen ontving de heer C. Brilman, directeur van de Leidse Ambachtsschool aan de Haagweg te Leiden, ten stadhuize uit handen van burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot de medaille, behorende bij de onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje-Nassau.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12