Gloednieuu/e universiteit aan de Goudkust Een streekje verf doet wonderen de Nobelprijs? LOPENDE SCHIJF - GEEN LOPENDE BAND zet eeuuxenaude traditie aaatt Hernieuwde belangstelling voor oudste ambacht HOE ZIT DAT MET DE LETDSE COURANT PRACHTIGE j RESULTATEN pjET is verheugend het te mogen V constateren, naar r is een her nieuwde belangstelling bij het pu bliek waar te nemen voor het hand werk", vertelt ons de heer Hans j Wagner, eigenaar van de Potterie Hans Wagner te Utrecht. „Men begint het verschil te zien tussen het fa- brieksaardewerk en dat wat de pot tenbakker op zijn schopschijf ver vaardigt. Vele zien in, dat een ge bruiksvoorwerp met een geheel eigen karakter, waarde heeft voor het inte rieur. Het heeft iets persoonlijks als gevolg van het feit, dat het met de hand gemaakt is in tegenstelling tot het fabrieksproduct, waar elk kom metje en elk schaaltje volkomen ge lijk is aan het andere. Het feit, dat een kleine afwijking, veroorzaakt door het handwerk, de mogelijkheid tot onderscheiding en herkenning biedt, heeft zijn aantrekkelijkheid." WIJ STAAN in de pottenbakkerij, waar enkele ervaren pottenbak kers de schopschijf rond doen draaien en met verbluffende handigheid hun object vorm weten te geven. In stil le bewondering staan wij enige tijd te kijken. De schijf wordt in beweging ge bracht met de voet en draait snel rond. In het midden van het rond draaiende plateau wordt een flinke klont gele, roodbakkende, Wester- walderklei gelegd en dan begint de pottenbakker aan de vormgeving. De klont wordt geknepen en komt lang zaam omhoog, terwijl de kunstenaar deze met beide handen modelleert. Even gaan de vingers er bovenin en het voorwerp wordt hol, zachtjes glijdt de hand langs de binnenkant en voor onze verbaasde ogen neemt het voorwerp een allersierlijkste vorm aan. Met een passer worden de maten gecontroleerd om te zien of de vaas voldoet aan de maten die ge steld worden. Een kleine correctie hier en daar en het product is ge reed en wordt te drogen gezet. Een ander is bezig „van de mast te draaien", zoals het heet. Hier wordt een kegelvormige bonk klei op de schijf geplaatst en aan de top begint de pottenbakker een klein voorwerp te vormen, bijvoorbeeld een klein kommetje. Wanneer dit klaar is, snijdt hij het er af en gaat dadelijk het volgende vormen van de rest van de klont. Aan de lopende schijf. Afhankelijk van de groot te van de kleimassa op de schijf en de benodigde klei voor het voor werp, kunnen op die manier zonder enige onderbreking verschillende voorwerpen achter elkaar gedraaid worden. Een zeer efficiënt systeem, dat slechts te gebruiken is voor kleine voorwérpen, daar grotere door hun gewicht de klont zouden vervor men. Wanneer de voorwerpen enige tijd gedroogd zijn, worden ze door ande ren met de natte spons bewerkt om delaatste ongerechtigheden te ver wijderen. Na ongeveer twee dagen producten, zodat zij als het ware een spiegel waren van het cultureel le ven in die tijden. Dat is de taak die wij momenteel op ons hebben geno men; het vervaardigen van een stuk handwerk met een geheel eigen ka rakter, weerspiegelt onze heden daagse cultuur", aldus de heer Wag ner. „Zo heeft het handwerk een be langrijke taak en zet een eeuwenoude traditie voort, zonder welke onze tijd cultuurloos genoemd zou moeten worden. Gedurende enige generaties is de belangstelling voor het handwerk sterk getaand, hoofdzakelijk om finan ciële redenen kreeg het fabriekswerk zijn kans. Natuurlijk is hier geen be zwaar tegen, want daardoor kreeg de massa van het publiek de mogelijk heid voordelig bepaalde gebruiks voorwerpen aan te schaffen, maar het cultureel peil daalde, hetgeen erger was. Er is een kentering ten goede ge komen. Men is zich gaan bezinnen op de waarde van het handwerk en er is momenteel een grote opleving in de belangstelling merkbaar. In onze moderne tijd is het de pot tenbakker echter niet toegestaan slechts voor zijn ambacht te leven, want dan zou hem geen lang leven beschoren zijn. Hij moet naast artiest ook zakenman zijn en het nuttige met het aangename weten te verenigen, doch als artiest heeft hij mede met andere kunstenaars tot taak zijn me demensen iets te schenken, dat hun genot en voldoening schenkt, passeui in hun tijd tn milieu, in harmonie met onze cultuur". Toen wij buiten stonden in de sche mering en nog eens omzagen naar het verlichte venster, waarachter de pottenbaker Jjn schijf draaide in het hartje van het meer dan 2000 jaar oude Utrecht met zijn smalle straat- Het moderne handwerk loet het goed ook in de normale dagelijkse gebruiksvoorwerpen. jes en oude geveltjes, speelden ons nog eens de woorden van de heer Hans Wagner door het hoofd: „De pottenbakker draagt een traditie van eeuwen". Het is werkelijk te hopen, dat in weerwil van onze voortschrij dende techniek het cultureel besef van ons volk op een zodanig peil mag blijven staan, dat de waardering voor het handwerk altijd blijve be staan. Een der medewerkers aan de arbeid. Vakbekwame handen vormen de klei tot een sierlijk product van pottenbakkerskunst. zijn de voorwerpen gereed om ge bakken te worden. Dit gebeurt in een oven, waar men een temperatuur van omstreeks 900 graden kan ver krijgen. Na het bakken worden ze voor verdere bewerxing onder handen ge nomen. In deze potterie worden de voorwerpen geglazuurd met witdek- kende tinglazuur. Dit geschiedt door onderdompeling in een bad, waarna ze bewerkt worden volgens de scraf- fito-techniek. Dan worden er orna menten op aangebracht met een pen seel en bepaalde verven, die voor dit doel geschikt zijn. Het domein van de kunstschilder. fN DE TOONKAMER prijkt een schitterende collectie, zowel van gebruiksgoed, dus normale huishou delijke artikelen uit aardewerk ver vaardigd, als van zogenaamde unica, sierstukjes van pottenbakkerskunst, waarvan er slechts één of hoogstens enkele gemaakt worden. Het is vooral in deze laatste, dat de heer Hans Wagner, die oorspron kelijk tot kunstschilder voorbestemd was, zijn hart kan ophalen. Hij ont werpt een exclusief model, laat dit door zijn pottenbakker vervaardigen en werpt zich dan op de ornamente ring. Dan wordt het een kunststukje, een naam die hij er zelf niet aan wil geven uit bescheidenheid, maar die wij na het zien van zijn producten er grif voor over hadden. Een prach tige compositie met fraaie vlakver deling, waarbij decoratie en vorrr* van het voorwerp één geheel vormen en op elkaar aansluiten. Een verant woord gebruik van kleuren en feil loze techniek stralen u tegemoet van dergelijke producten. Hoe serieus onze gastheer zijn mé tier opvat, bleek ons uit het onder houd, dat wij later met hem hadden. Een der oudste beroepen. 't Onderwijs in donker Afrika heeft sinds de oorlog een zeer grote vlucht genomen BACI-Il is een van de oudste zo niet het oudste ambacht, dat de mens uitoefende e'n wanneer wij de producten door de eeuwen heen be zien, dan constateren wij, dat elk tijd vak en elke beschaving zijn eigen stempel Irukte op de pottenbakkers- Ondanks geldzorgen HET ZACHT GEROEZEMOES in de collegezaal verflauwde tot stilte, toen de hoogleraar de aandacht vroeg. Hij begon zijn voordracht en de stu denten luisterden en maakten hun aantekeningen. De gang van zaken was normaal als bij elk Europees college, slechts met dit verschil, dat hier leraar en leerlingen allen een zwarte huidskleur hadden. Wij bezichtigden een gloednieuw ingerichte, moderne universiteit aiet alle bijgebouwen. Werkelijk een fraai geheel en het moet voor de stu denten een genot zijn hier te mogen studeren, aan deze eerste hogeschool aan de Goudkust, die gebouwd werd met steun van het United Kingdom Development and Welfare Funds. Een hoge bestuursambtenaar licht te ons in over de geweldige ontwik keling, die de Goudkust en verschil lende andere Blitse territoria mo menteel doormaken en wel speciaal op onderwijsgebied. Negerstudenten bekijken voorwerpen door de microscoop in een weten schappelijk laboratorium van de ho geschool aan de Goudkust, gebouwd met de steun van het speciale fonds voor dit doel. Nu het voorjaarszonnetje de kamers weer opvrolijkt treedt ook onbarm hartig aan het licht dat een verfje zo hier en daar zeker niet overbodig is. Het houtwerk kan best wat heb ben en dat speeltafeltje van de jongste mag er wel wat fleuriger uitzien. Dat zo overziende en in een algemene voorjaars-vernie wing-stem- ming verkerende wordt al gauw de verzuchting geslaakt: konden we al les maar eens vernieuwen. Nu kost alles vernieuwen veel geld en dat is niet voor iedereen weggelegd. Toch is het mogelijk om zonder al te veel kosten het interieur een geheel an der aanzien te geven door een verfje. De moderne kleuren verrichten won deren. Ga eens te rade bij de schil der of de verfdetaillist en overleg, welke kleurencombinaties uw kamers het best tot hun recht doen komen endurf eens in meer dan één kleur te schilderen, maar den natuur lijk in verantwoorde kleurencombina ties. Zelf verven of laten doen. Willen we ons gehele huis opknap pen, dan zal de vakman daaraan te pas moeten komen. Daar de schilders het werk door de vele nieuwbouw en, het onderhoudswerk juist in het voor jaar nauwelijks aankunnen, zullen vele huisvaders en -moeders bij kleine verf kar weit jes zelf de kwast of rolborstel ter hand moeten nemen; de Nederlandse verfindustrie houdt hiermede rekening door het fabrice j ren van .peciale verven voor ge bruik door particulieren, terwijl I schilder of verfdetaillist alle voor lichting geven. Lakverven en muurverven. Er bestaan voor dit doel lakver ven en muurverven. De lakverven, die worden gebruikt voor. het ver ven van houtwerk, kunnen worden onderscheiden in lakverf met hoog glans en lakverf met zijdeglans. De zijdeglans geeft een doffe indruk en is daardoor zeer geschikt voor het verven van grote vlakken zoals deu ren. En te groot glanzend vlak zou storend werken. De muurverven wor den ook geleverd in kwaliteiten die geschikt zijn om behang te verven; zij zijn dof. Hebt u zich nooit op dit terrein begeven, begin dan eens met dat speeltafeltje of een ander eenvoudig voorwerp. U zult zeker enthousiast worden. Koop nooit een te kleine of goed kope kwast en gebruik bij het ver ven van muren bij vorkeur een rol borstel. Komt het aanschaffen hier van u te duur dan kunt u hem als re gel bij de detaillist huren of in bruikleen ontvangen. Bij muurverf wordt geen grondverf gebruikt, voor een goede dekking kunt u de muur meermalen schilde ren. Bij lakverf kunt u grondverf gebruiken. Waagt u zelf niet aan plamuren. Is plamuren noodzakelijk, dan kunt u beter de vakman te hulp roepen. Laat u zich goed voorlichten uoor degene bij wie u de verf koopt, zo wel over de kwaliteit en de kleuren welke u gaat gebruiken als over de techniek van het verven. Kiest be hang in overeenstemming met de verf. De Nederlandse verf wordt bijna overal ter wereld gebruikt. Dat de Nederlandse verf buiten on ze grenzen wordt gewaardeerd blijkt uit het feit dat zij wordt geëxpor teerd naar me,er dan 100 landen en gebieden voor een totaal bedrag van 30 miljoen gulden per jaar. 60 pet. wordt afgenomen door Europese lan den, 15 pet. gaat naar Afrika, 16 pet. naar Aziatische landen en 9 pet. naar het Westelijk halfrond. Dat Ne derlandse verfje zal het ook in uw huis goed doen, maar dan vooral vra gen naar lak- en muurverven, welke speciaal voor particulier gebruik zijn gemaakt; deze zijn gemakkelijker te verwerken dan de verf voor de vak man. Succes 1 „Het oprichten van scholen en ho gere onderwijsinstellingen moete t wij zien als een van de belangrijkste onderdelen voor de ontwikkeling van de oorspronkelijke bevolking", ver telde onze gastheer, terwijl wij <;en laboratorium betraden, waar Euro pees geklede negers de zwarte hoof den over de microscopen bogen. „Wij weten heel goed, dat het Britse imperium slechts voor deze kroonkolonie heeft te zorgen. Ook in verschillende andere delen moet de ontwikkeling gestimuleerd worden, door onder andere het oprichten van scholen, universiteiten enzovoort en daar is zeer veel geld voor no dig", vervolgde hij. Vooruitgang te bespeuren. VOCH is er al een grote vooruit- 99 1 gang te bespeuren en da* is zeer verheugend, want de tijd dringt. Eigenlijk kan het tempo niet ïoog genoeg worden opgevoerd, aange zien wij een wedloop houden met de tijd. Overal in de wereld ziet u dat minder ontwikkelde volkeren roerig worden. Zij willen vrij zijn. Zij zien hoe andere jonge landen de vrij heid kregen en zich moeizaam op werken en zij willen dit ook doen. Dit is begrijpelijk en hun goed recht, maar wij mogen ze niet eer der loslaten, alvorens zij op een be paald peil zijn gekomen, waarop het geven van de vrijheid verantwoord is. Wat heeft een land aan zijn vrij heid, wanneer het niet in staat is zichzelf te besturen en voor zichzelf te zorgen?" Vragend keek onze zegsman ons aan. Wij knikten en begrepen wat hij bedoelde. „Op die manier zou er in bepaalde delen van de wereld een chaotische toestand ontstaan, die ge vaarlijk zou kunnen worden vooi an dere delen van de wereld. En de be trokken jonge vrije landen zyn er zelf het minst bij gebaat. De drang naar onafhankelijkheid groeit echter bij de dag en aan ons is de taak In zo snel mogelijk tempo deze onder ons bestuur staande volken rijp te maken voor de taak die hen wacht. Het stichten van opvoedingscentra, zoals scholen en dergelijke is een zeer belangrijk onderdeel van deze taak". Snelle ontwikkeling. |E BESTUURSAMBTENAAR ging ons voor in de bibliotheek met een nog bescheiden aantal boeken en zei: „U hebt een reis gemaakt door verschillende delen van het Britse gemenebest en hebt u dus een beeld kunnen vormen van de ontwikke ling. Wat is uw mening?" Inderdaad moesten wij toegeven, dat er spra ke was van een zeer snelle ontwik keling vooral op onderwijsgebied in de door ons bezochte delen van het Britse rijk. „Dat klopt", zei onze gastheer. „Het jaar 1945 was een belangrijke mijl paal voor de niet zelfbesturende de len van de Britse commonwealth en het imperium. Het was niet slechts het einde van de tweede wereldoor log, maar het was het jaar waarin the Colonial Development and Wel fare Act een som van niet minder dan 120 niljoen Engelse ponden af komstig uit de beuzen van de belas tingbetalers van het Verenigde Ko ninkrijk, beschikbaar stelde voor de economische en sociale ontwikkeling in deze territoria. Aan dit bedrag zijn later nog vele sommen toege voegd." Voor 1945 financierde elk terri torium zijn eigen ontwikkeling uit zijn inkomsten. Dit leidde tot grote verschillen, afhankelijk van de welvaart. *70 HADDEN de Goudkust en Sin- gapore bijvoorbeeld reeds goed ingerichte lagere en middelbare scholen, met enige technische oplei ding en enkele instituten die voorbe reidden tot universitaire studie. De arme gebieden, zoals Jamaica of Mau ritius hadden ook wel scholen, maar met te weinig gelegenheid en niet efficiënt genoeg ontwikkeld. Zo had Nyasaland wel een flink aantal lage re scholen, van verschillende kwa liteit, maar zeer weinig middelbare opleidingsinstituten. Het gebeuren in 1945 gaf alle ter ritoria hoop om tot een snellere ont wikkeling op dit gebied te komen. Elk deel maakte voor zich een tien jarenplan op, waarvoor het Ver enigde Koninkrijk financiële garan ties gaf. Men kon dus beginnen met het bouwen van gebouwen en het zoeken van onderwijskrachten. Het geld was er. „Niet minder dan ruim 7 miljoen pond werd besteed voor oprichting van universiteiten in West-Indië, de Soedan, de Goudkust, Nigeria, Oost-Afrika, Malakka en de herop richting van de door de oorlog ver woeste universiteiten van Malta en Hongkong", zo vernamen w\j. „Ge lukkig worden deze universiteiten reeds drut bezocht en hier wordt het kader opgesteld, dat na verloop van enkele jaren de universiteiten zal verlaten en les zal gaan geven op de op te richten middelbare scholen, want natuurlijk is het gebrek aan on derwijskrachten zeer groot. Zo voeren wij constant een strijd met de tijd om zo snel mogelijk de bevolking van de verschillende ter ritoria te ontwikkelen en op het peil te brengen, waarop zij in staat zyn zelf de teugels van het bestuur in handen te nemen en hun land naar een goede toekomst te leiden." Van 1 op 18. noemen van de vooruitgang op dit gebied mag ik noemen: Kenya, had voor de laatste oorlog één mid del bare school voor de inheemse bevolking. Nu zijn er niet minder dan 18. Hongkong telde in 1946 60.000 schoolgaande kinderen, nu 250.000, waarvan er 50.000 een mid delbare school bezoeken. Vooral in die gebieden is het be langrijk dat zoveel mogelijk jongelui de middelbare scholen bezoeken, want hier moeten later na universi taire studie de 'mannen en vrou.ven van de wetenschap, maar ook ie man nen en vrouwen voor de handel, de industrie, de publieke diensten en het politieke leven uit voortkomen. Het is een zeer belangrijke taak die op onze schouders rust", besloot de bestuursambtenaar, „maar wij vervullen hem met plezier en naar ons beste vermogen, want hiermede bouwen wij aan de vooruitgang van de wereld en aan een betere toe komst voor de momenteel aan onze zorgen toevertrouwde bevolking van de diverse territoria". Wij konden het beamen, want wij hadden verschillende van de door ons bereisde gebieden ook omstreeks twintig jaar geleden bezocht en het verschil was zeker groot. De hoofdonderwijzeres van een nieu we school in inlandse kledij contro leert de vorderingen van haar leerlingen. De nobelprijzen hebben hun naam te danken aan de Zweedse chemicus dr. Alfred B. Nobel, die van 1833 1896 leefde In 1860 begon hij met de vervaardiging van ontplofbare stof fen, die hij gebruikte voor het win nen van erts. Zeer teleurgesteld werd hij, toen bleek, dat zijn uitvinding moest die nen om in de oorlog mensenlevens te vernietigen. In 1895 stichtte hij een fonds van ongeveer 20 miljoen gulden, waaruit telkenjare 5 prijzen van ca. 100.000 worden uitgereikt aan hen, „die in het afgelopen jaar aan de mensheid het grootste nut hebben bewezen". Er is een nobelprijs op het gebied van de natuurkunde, der scheikun de, der geneeskunde of physiologic, der letterkunde (het beste werk, dat zich door verheven idealen ken merkt) en een nobelprijs voor dege ne, die zich de grootste verdienste verwierf op het gebied van de ver broedering der volken en het tot stand komen van de wereldvrede. De nobelprijzen werden voor de eerste maal uitgereikt in 1901. On- middelijk in dat jaar kwam hiervoor een Nederlander in aanmerking, n.l. prof. J. H. van 't Hoff, die de nobel prijs voor de scheikunde ontving. In 1902 waren het twee Ne derlanders, en wel de geleerden H. A. Lorentz en P. Zeeman, die de prys voor de fysica samen moesten delen. Meermalen zijn daarna nog Neder landers in aanmerking gekomen, zo als Van der Waals, natuurkunde (1910); Asser, vredesprijs (1911); Ka merling Onnes, natuurkunde (1913); Einthoven en Eykman, geneeskunde (1924) en prof. Zernicke, natuurkun de (1953). De nobelprijs voor de vrede is o.a. gegeven aan de stichter van het Roo- de Kruis, Henri Dunant, de Oosten rijker A. H. Fried, de Amerikaanse president Wilson, de poolreiziger Fridtjof Nansen, de staatslieden Chamberlain, Briand en Stresemann en niet te vergeten de alom bekende prof. Albert Schweitzer. Een nieuwe prys wacht de vredestichter in het

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9