School te Roelofarendsveen wordt verbeterd Toren van Rijnsaterswoude krijgt carillon van achttien klokjes Raad van Leiderdorp zat op de praatstoel Overdracht r.k.-school aangehouden. - Het bevolkingsonderzoek wordt vervroegd ZATERDAG 27 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Raadsvergadering van Alkemade Vrijdagavond kwam de raad van Alkemade in openbare vergadering bij een, waarbij de heer v. d. Geest met kennisgeving afwezig was. Tijdens deze vergadering plaatste voorz. burgemeester E. J. M. Kolfschoten de aardige opmerking, dat Alkemade blijkbaar een zeer vooruitstrevende gemeente is. Dit naar aanleiding van het courantenbericht dezer dagen over de raad van Delft welke de.bezoekers op de tribune een kop koffie presenteert, hetwelk tijdens de raadsvergaderingen in Alkemade al reeds een aloude traditie is geworden. De zeer uitgebreide agenda vermeldde bij de ingekomen stukken de gebruikelijke serie door G. S. goedgekeurde raadsbesluiten, o.a. ook de goedkeuring gemeentebegroting 1957. Voorts besloot men aan het in een schrijven van G. S. vervatte bemerkingen op de vastgestelde algemene po litieverordening tegemoet te komen. Aan het bestuur der vereniging tot opleiding leidsters chr. kleuteronder wijs te Leiden werd voor leerlingen uit deze gemeente 25.per leerling toegekend. Ook werd besloten tot be taling van de kosten van het klinisch onderzoek van 100 leerlingen der St. Jozefschool, par. Maria Presentatie te Roelofarendsveen. Na enkèle informatie van de heer Rietbroek werd aan het bestuur der Cornelius Musiusstichting voor r.-k. nazorg voor B.L.O. te Leiden de gevraagde subsidie verleend. Bij het verzoek van het pl. comité v. h. Bloemencorco om de toegekende garantie over 1956 van 150,tot 432.50 te verhogen, dit i.v.m. de ab normaal hoge kosten in dat jaar, ver zocht de heer Hoogenbooni geen ver gunning meer te verlenen voor het door dit comité te organiseren z.g. bloemenbal, daar hij dit voor dit doel niet erg r tij 1 vol achtte. Voorz. ant woordde hierop dat het comité per soonlijk ook niet gecharmeerd was van dit bloemenbal, maar men dit middel had moeten gebruiken om de benodigde gelden bijeen te krijgen. De heer de Jong zeide vernomen te hebben dat het comité had besloten dit jaar geen bloemenbal te organise ren, maar had wel gaarne een mildere beslissing tot subsidieverlening door de gemeente gezien. De schuld hier van, aldus voorz. ligt bij het comité zelve, omreden deze niet volledig wa ren geweest met het verstrekken van de finantiële gegevens. De raad be sloot hierna het bedrag tot 432.50 te verhogen. Voorts verkreeg hetAgneslyceum te Leiden een bijdrage in het exploi tatie tekort over 1055. Het voorstel om medewerking te verlenen aan de jeugdherbergencentrale te Amster dam voor aanleg van riolering en hek werk nabij jeugdherberg in de Kaag, welke kosten begroot op 2000.en waarvan genoemd bestuur bestuur 50 in de kosten bijdraagt, vereiste derhalve van de gemeente 1000. De heer van Scheppingen informeer de hierbij of het de bedoeling is dat de hierbij gewraakte sloot gedempt wdtdt, waarop voorz. zeide de aanleg van de riolering wel voldoende te kunnen achten, waarna tot verbete ring werd besloten. Voor het waarnemen van het secre tariaat tijdens de ziekte van de ge meentesecretaris werd aan de heer L. van Dommelen een gratificatie toe gekend. Uit de toelichting van b. en w. op het verzoek van het kerkbestuur van St. Petrus Banden Roelofarendsveen, vervanging van de houten vloeren door naadloze, verandering van bo venlichten in 3 lokalen, aanleg van centrale verwarming en het aanbren gen van een rijwielbergplaats, bleek dat b. en w. tegen deze laatste voor ziening bezwaar meenden te moeten maken. De heer de Jong dient hier op echter een amendement in waarin hij aandringt op de mogelijkheid zij het dan misschien op bescheidener schaal voor rijwielstallliing. Dit wordt door b. en w. aanvaard. De heer Hoogenboorn informeert of het in de bedoeling ligt de school tijdens de verbouwing te sluiten, alsmede be pleitte hij de aanbesteding van aan leg centrale verwarming te doen op dragen aan ingezetenen der gemeente, aangezien ter plaatse deskundigen op dit gebied te vinden zijn. De sluiting van de school achtte voorz. niet nood zakelijk, echter dit gaat het betref fende schoolbestuur aan en niet het gemeentebestuur. De bemerking voor aanleg centrale verwarming trekt voorz. echter in twijfel, aangezien de ze verwarming m_er deskundigheid vraagt dan aanleg van kasverwar- ming. Hierna besluit de raad de ge vraagde medewerking te verlenen. Ook ging de raad akkoord met het verzoek van het bestuur Kleuterhof „St. Anna" voor aanvulling van de voorraad ontwikkelingsmateriaal, hulpmiddelen en schoolbehoeften alsmede de aanschaffing van spelma teriaal. Medewerking werd voorts verleend aan het r.-k. kerkbestuur O. L. Vr. Geboorte Rijpwetering voor stichting van een bijzondere kleuterschool al daar, waarbij de heer Rietbroek nog medegedeeld wer'' dat de grond hier voor beschikbaar is n.l. aan de Oud- Adeschelaan. Aan de N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten werd de gevraagde borgtocht ad 15.000.— verleend, waarbij voorz. mededeelde dat in on ze gemeente 12 bouwkaswoningen zijn gebouwd en nog 11 spaarders in de toekomst tot bouw hopen over te gaan. Uitbreidingsplan De Kaag. Het eertijds vastgestelde uitbrei dingsplan voor het dorp De Kaag, waarin vervat bouw groot aantal zo merhuizen, intrekhavens, berglood- sen voor zeiljachten en bouv van een hotel restaurant, begint kans op ver wezenlijking te krijgen. Dit bleek uit het betreffende preadvies van b. en w. behorende bij het voorstel tot garantie van rente en aflossing voor hyp. geldlening aan C. J. Verhoog te De Kaag voor aankoop van een mo- torpont. Voor de verwezenlijking van genoemd plan zijn onderhandelingen gaande met n.v. Bouwonderneming mij. Bakhuizen uit Hilversum, welke particulier bereid is dit plan op te zetten. Als onderdeel hiervan is de aanleg van instrekhavens en aanschaf motorpont totaal kostende 50.000. Voor de rente en aflossing van de aankoop motorpont welke 'n leng te van 12 m. en een breedte van 5 m. zal verkrijgen, verklaarde de gemeen te zich garant, waarbij voorz. de wens uitsprak dat het dorp De Kaag hier van veel plezier zal mogen beleven. Niettegenstaande de gemeente bij eigen ingezetenen reeds ruim 100.000 tegen een redelijke rentestandaard heeft kunnen lenen, kon de raad ak koord gaan met het maximum van aan te gane kasgeldleningen te verho gen van 300.000.- Bij de behandeling van aanvulling ge meentelijke salarisverordening we gens uitbreiding van funkties bleek dat tot rapporteur-controleur sociale zaken was benoemd de heer W. P. v Beek uit Voorhout en tot maatschap pelijk werkster mej. C. J. v. d. Sprong uit Gouda. Vervolgens ging de raad over tot vaststelling van een herziene leges- verordening. Bij de wet van 1 augustus 1956 is een regeling getroffen welke het mo gelijk gemaakt heeft aan gewezen wethouders der gemeente toe te ken nen een uitkering of een pensioen, zomede van een pensioen aan hun weduwen en wezen. De raad besloot om deze regeling ook van toepassing verklaren voor Alkemade. Hier voor sprak weth. v. d. Poel zijn dank uit. In gevolge een verzoek van de ge meente Alphen a. d. Rijn werd een wijzing der gemeenschappelijke rege ling inzake het geneeskundig school toezicht vastgesteld. Uit het verzoek van het hoofd van de rijksgebouwen dienst om van de gemeente te kun nen aankopen een perceel grond na bij de Prov. weg naast het in aan bouw zijnde badhuis te Roelofarends veen, bleek dat de plannen tot bouw van een nieuw districts politiebureau in een vergevorderd stadium verke ren. De heer de Jong maakte bezwaar tegen deze verkoop van grond naast openbare gebouwen in eigendom der gemeente, en informeerde of er in het bestaande uitbreidingsplan geen gron den beschikbaar waren. In het belang van de omliggende plaatsen alsmede als begrenzing aan de rijksweg komt dit gebouw op de thans gevraagde grond zeer gunstig te ligen aldus voorz., waarna de raad de verkoop tegen 12.per m2 bekrachtigde. Krotopruiming. In zijn toelichting op het voorstel tot vaststelling van een raadsbesluit tot toekenning van een toeslag op de premie i.v.m. krotopruiming alsmede machtiging aan het college tot uitvoe ring van dit besluit door beschikking op incidentele aanvragen, verklaarde voorz. dat reeds verschillende aan vragen 't college hadden bereikt. Zon der bemerking ging de raad dan ook akkoord, waarbij een krediet van maximaal 15.000.— voor maximaal 10 krotten werd verleend. In de commissie van het georgani seerd overleg voor de ambtenaren in dienst der gemeente werden benoemd N. A. J. Rietbroek en P. v. d. Velden, met als plaatsvervangend A. M. van Scheppingen en M. R. v. d. Veld, waarbij namens b. en w. weth. C. v. d. Meer in deze commissie zitting heeft. Bij de wijzinig begroting dienstja ren informeerde de heer Rietbroek er naar de post van 10.000.voor ver bouwing van het P.T.T.-gebouw, als ook of hierdoor een hogere huurop brengst wordt verkregen. Na toelich ting door voorz. werd ook dit goedge keurd. In verband met het per 1 septem ber a.s. officieel in gebruik nemen van het badhuis en gymlokaal was i nnn non dó0r b* en w. een voorstel ingediend op 1.CÖO.OOU.— tot exploitatie van deze inrichting met beschikbaar stellen van het be nodigde krediet, alsmede toekenning van een jaarlijkse garantie toeslag voor exploitatie zweminrichting in het Brasemermeer. Overleg was ge pleegd met het personeel hetwelk jaarlijks de zweminrichting verzorgt n.l. de fam. Hoornweg-v. d. Ham, waarmede overeenstemming kon wor den bereikt. Alvorens dit punt in be spreking te brengen ging de raad in geheime zitting. Na heropening deelde voorz. mede dat de gecombineerde exploitatie was begroo. op 51.600.Ten aanzien van de vaststelling der tarieven ver zocht de heer Versteege het gebruik van kuipbaden voor de kinderen te doen vervallen, terwijl de heer van Scheppingen informeerde naar de tijdsduur der baden. Unaniem ging de raad hierna accoord. De raad van Rijnsaterwoude kwam vrijdagavond in voltallige openbare zitting onder voorzitterschap van burgemeester Kammenga in de raads- zaal bijeen ter behandeling van de gisteren gepubliceerde agenda. In de I legesverordering werd een wijziging aangebracht waardoor alle gebou wen, waarmede het cultureel belang gediend wordt, vrij van legeskosten gesteld zijn. De raad ging er mede ak. koord het gehele terrein van de heer A. Kempenaar sr aan te kopen voor 10.000.Dit terrein zal bestemd worden voor het uitbreidingsplan der gemeente. Uit een schrijven van de heren G. v. Dijk en P. v. Bekkum vernam de raad, dat de door hen be woonde huizen, welke in eigendom van de gemeente zijn, door lekkages en dergelijke vele gebreken verto nen. Deze bewoners eisten met spoed herstelwerkzaamheden, doch b. en w. achtten de kosten der reparaties, zijnde 3000.te hoog. De voorzitter was van mening, de allernoodzakelijkste reparaties te doen verrichten, gezien de woning bouwplannen, die reeds in een ver gevorderd stadium zijn gekomen. De heer R. J. Broekhuizen vond de hu ren voor deze woningen te hoog, doch de voorzitter wees hem er op, dat deze huren destijds door de raad Rondvraag. Bij de rondvraag verkreeg aller eerst de heer P. v. d. Velden het woord, die de voorz. aan de voor avond van zijn vakantie met zijn echt genote een prettige reis toewenste. De heer Hoogenboorn informeerde naar het optreden der politie bij het verwijderen van reklameborden, waarbij aldus de heer Hoogenboorn voor deze bedoelde verfraaiing in ve le gevallen 't middel nog erger blijkt te zijn dan de kwaal. Voorz. geeft hierop een toelichting waaruit blijkt dat deze borden alleen aangebracht mogen worden met vergunning van b, en w. en hiermede in het verleden nogal eens de hand mee is gelicht. Dr v. d. Bijl vroeg aandacht voor de sloot bil de Peeklaan, welke na reiniging thans in zeer korte tijd wederom in ernstige mate is bevuild. Voorz. ant woordde dat deze sloot eigendom is van de provincie, maar zal bij de be voegde instantie dit onder de aan dacht brengen. De heer Spring in 't Veld kon zich niet verenigen met de bouwwijze van de nieuwe woning te Nieuwe Wetering, welke zoals deze thans geplaatst zijn geen verfraaiing betekenen voor het dorp, en de be woners slechts uitzicht verschaffen op een daar bij gebouwde schuur. Ook voorz. vond de huidige situatie niet aantrekkelijk, maar het vastge stelde uitbreidingsplan liet geen an dere mogelijkheid over. Betreffende de beplating verzocht voorz. de heer Spring in 't Veld zijn oordeel op te schorten tot het in zijn geheel gereed is gekomen. De heer Kerkvliet laakt, het optre den van politie aan de hand van nieu we politieverordening, en is van me ning dat alhoewel men 3 jaar op de ze verordening heeft moeten wachten het optreden der politie thans de ver zuchting doet slaken, dat deze veror dening nog 3 jaar te vroeg is geko men. De heer Versteege tenslottè in formeert naar de behandeling van het request der inwoners van Nieuwe Wetering, waarvan hij verwacht had dat het in deze vergadering ter spra ke gekomei zou zijn. Voorz. zegt dat het concept ant woord van b. en w. gereed is, en dat het na behandeling door de commissie openbare werken in de raad zal ko men. Doktersdlenst.Voor zondag wordt de doktersdienst waargeno men door dr Brinkhorst en dr. v. d. Werf. Met de groei van de gemeente groeien ook de agenda's van de ge meenteraad. In de vergadering van gisteravond is weer een lange agenda afgewerkt, waarbij de raad zich niet altijd bij de punten zelf beperkte, maar nogal eens afdwaalde, hetgeen niet bevorderlijk was voor een vlotte afwerking. Hamerstukken. Bij de ingekomen mededelingen was een schrijven, dat ook de heer Borre- man aansluiting wenst op het elek triciteitsnet en bijdraagt in de aan sluitkosten. Ook wordt er gedokterd aan de verbetering van de woningen aan de Dwarsweteringkade. Het voor stel tot vaststelling van een pensioen regeling van de wethouders, wordt lang en breed bekeken en berekend, terwijl in het midden blijft of er uit eindelijk een pensioen uit de bus komt. In afwachting daarvan wordt het voorstel aanvaard. Mede aanvaard wordt een wijziging van de verorde ning op de heffing van de honden belasting, waarbij het mogelijk wordt een navordering te heffen in gevallen waarin te weinig belasting is ge heven. Ten behoeve van een schoolgebouw voor gewoon lager onderwijs wordt aan de hervormde schoolvereniging overgedragen het daarvoor benodig de terrein, groot 0.27.25 ha. Tegen 20 per vierk. meter zal deze grond uit het grondbedrijf worden genomen. Geen subsidie wordt verleend aan de vereniging tot opleiding van leidsters bij het chr. kleuteronderwijs, aange zien b. en w. nog steeds het standpunt hebben ingenomen, dat geen subsidie behoort te worden verleend aan cur sussen, omdat de consequentie? niet zijn te overzien. T.z.t. zullen de auto mobilisten hun wagens niet meer willekeurig in de Koningstraat mogen neerzetten maar zich moeten voegen naar een wachtverbod, dat bepaalt aan welke zijde mag worden gepar keerd. Dit zal maandelijks wisselen, zodat niet steeds dezelfde bewoners een auto voor hun ramen krijgen. Ten behoeve van de tuinlieden der gemeente voor het opbergen van hun gereedschap in het Zijlkwartier is het nodig, dat ter plaatse een bergruimte komt. De gemeente beschikt in het Zijlkwartier over een garage, welke verhuurd wordt. B. en w. willen deze zelf in gebruik nemen, maar aange zien een der wethouders meer voelde voor een houten gebouwtje, werd aan de raad de keus gelaten. Dit bleek nogal moeilijk te zijn, gezien de lange besprekingen. Uiteindelijk werd met 6 tegen 5 stemmen besloten om de garage te gaan gebruiken. Aan het chr. kleuteronderwijs zal een voorschot op de exploitatiekosten worden verleend van 40 (zijnde het aantal kleuters) x 8.50. Door de gemeente zullen worden overgenomen van de woningbouw vereniging „Dorpsbelang", 24 wonin gen aan het Van Leeuwenpark. Op verzoek van de minister van binnenl. zaken zal voor het gemeentepersoneel een gelijke voorziening worden ge troffen als voor het rijkspersoneel ii zake de uitkering ineens van 10 van het bedrag, dat in het laatste kwartaal 1956 aan kinderbijlage en kindertoeslag is genoten. Verhuur sportterreinen en gehouwen. Bij de instelling van de culturele raad in de gemeente Leiderdorp werd in het vooruitzicht gesteld, dat de huren voor sportterreinen en gebou wen zouden worden herzien en dat daarin tot uitdrukking zou worden gebracht, dat een zuiver exploitatie overzicht diende te worden verkregen en dat de kosten zouden moeter wor den gedekt door de huren. De cultu rele raad heeft deze aangelegenheid grondig bestudeerd en daartoe o.a ook inlichtingen ingewonnen in an dere gemeenten en hun bevindingen in een rapport samengesteld. Uit dit rapport blijkt, dat het niet mogelijk is de kosten door de huren te dekken. B. en w. zijn tot overweging gekomen dat de huren bezwaarlijk dermate hoog kunnen worden vastgesteld, dat de totale kosten, zowel de kapitaals lasten als de onderhoudslasten, door de huren worden .gedekt. Daar de raad in de begroting toch een zuiver exploitatie-overzicht wil zien, waar bij rekening moet worden gehouden met een reeds in de begroting neer gelegde gedachte, dat de netto- kosten voor sport en andere culturele doeleinden een bedrag van f 1.50 per inwoner niet te boven dienen te gaan, hebben b. en w. gemeend van de vol gende punten te moeten uitgaan: a. door de kapitaalslasten voor rekening van de gemeente te nemen; door de jaarlijks terugkerende onderhoudslasten te verdisconteren in de huren; door jaarlijks op de begroting een bedrag uit te trekken van 0.50 per inwoner ten behoeve van subsi diëring van culturele activiteiten, waarover de culturele raad van ad vies kan dienen. Aan de hand van berekeningen zullen de kapitaalslasten per jaar be dragen 5.751.63, hetgeen overeen komt met een bedrag van ongeveer 1 per inwoner. De onderhoudslasten zullen vermoedelijk bedragen 2.875, hetgeen per inwoner komt op pijn. 0.50. De gebruikers van de sportterreinen en gebouwen zijn voetbalver. RCL, de tennisclub „De Munnik", de korf balver. „Velocitas", de vereniging v. neutraal kleuteronderwijs en de ge meente, ten behoeve van 5 scholen. Op basis van bovenstaande gegevens is het volgende huurvoorstel opge steld: Gebruikers: RCL, le terrein, basis 1956 600, voorstel b. en w. 600; 2e terrein resp. ƒ400; De Mun nik ƒ500, ƒ580; Velocitas 125, ƒ300; Kleuterschool ƒ400, ƒ400; Gemeente 1000, 1000. Totaal resp. ƒ2705, 3280. De voorz. voegt hier aan toe, dat, nu de verenigingen weten, wat het de gemeente kost, dit er toe zal bij dragen, dat de zorg voor terreinen en gebouwen bij de leden der diverse verenigingen zal toenemen. Subsidie om tekorten aan te vullen kan wel aangevraagd worden, maar houdt niet in, dat deze ook wordt verleend. De heer Boot spreekt zjjn voldoening uit over het voorste] van b. en w. wat betreft de kapitaalslasten, maar bestrijdt, dat de onderhoudskosten voor de tennisvereniging zo hoog zijn. dat nu nog een huur van 580 moet worden betaald. Uitvoerig wedt nierover van gedachten gewisseld Tol slot zegt de voorz. deze huren te willen vaststellen voor 1957, -net ingang van 1 januari met de toezeg ging, dat, als hopelijk een volledig oveizicht van de werkelijke onder houdskosten is verkregen, een event herziening kan plaats vinden. Aankoop van gronden in uitbreidingsplan. Teneinde te kunnen beschikken over gronden, opgenomen in het uit breidingsplan der gemeente Leider dorp, zijn b. en w. in onderhandeling getreden met de eigenaars van* het huis met schuren, benevens landerijen en een perceel weiland gelegen aan de Van der Valk Boumanweg, groot totaal 5.78.80 ha. Met de eigenaars, de heer Vromesteyn e.c., is een voor lopig koopcontract opgesteld, waarbij het gehele complex aan de gemeente wordt overgedragen voor 155.000, behoudens goedkeuring van Ged. St. en de Grondkamer voor Z.-Holland, op 1 november a.s. Tot de opstallen behoort een schuur, eigendom van de heer Samson, welke deze tegen een schadevergoeding van 4000 zal af staan. De heer Vromesteyn zal tot op zegging in het huis mogen blijven wonen en bij verhuur van landerijen recht van voorkeur hebben. Aldus werd door de raad besloten. Daar door de Ged. St. goedkeuring is verleend aan het besluit tot dem ping van de sloot lopende van de Hoofdstraat naar de Rijn tussen de percelen 38 en 40, stellen b. en w. voor dit werk onderhands op te dra gen aan de heer W. Hennipman te Leiderdorp voor 6.083. Akkoord zei de raad en voor de laatste maal viel de hamer. zijn goedgekeurd. Maar dan hebben de bewoners ook recht op een be woonbaar huis. De heer L. Donker wilde de reparatiekosten laag hou den en de nieuwbouw bespoedigen, waarmede de raad het eenstemmig eens was. Op voorstel van b. en w. ging de raad er toe over de gronden, gelegen aan het Braassemermeer, behoudens goedkeuring door Geduteerde Staten, aan te kopen voor 19.600.van de heer Versteeg te Leimuiden. Deze terreinen liggen niet aaneengesloten. Het ene terrein is groot 2840 vierkan te meter en is bestemd om er een ambtswoning voor de burgemeester op te bouwen, terwijl het andere terreinhet zuidelijk gedeelte) groot 2920 vierkante meter, werd aange kocht omdat er een bouwverbod op rust. De raad was het met algemene stemmen eens. Klokkenspel in de toren. Om de kerktoren, die gerestaureerd wordt, zo genoegelijk en zo mooi mo gelijk te maken, stelden b. en w. voor een klokkenspel in deze toren aan te brengen. Dit klokkenspel zal bestaan uit 18 klokjes, waarvan de grootste 112 kg. en kleinste 18 kg. weegt. De kosten zullen 16.200.zijn. In ver band met de bestedingsbeperking stelden b. en w. voor om ƒ5000.— van partikuliere zijde bijeen te bren- elke 1Yi minuut iets te horen krij gen, aldus de voorzitter. De heer N. Disseldorp was van mening, dat de gemeente niet zoveel bemiddelde lie den heeft, doch de voorzitter was toch een andere mening toegedaan. Nadat de heer R. J. Broekhuizen nog enkele vragen gesteld had werd be sloten over te gaan tot de aanschaf fing van dit klokkenspel in de „Wou- se Dom". B. en w. waren van mening, dat de gemeenschappelijke regeling inzake de Technische Dienst niet redelijk te noemen is omdat de ene gemeente meer gebruik van deze dienst maakt dan de andere. B. en w. stelden voor 50% der kosten om te slaan naar het inwonertal en 50% naar de ge dane kapitaaluitgave, waardoor een meer redelijke verdeling ontstaat. Bovendien zal er een uitwijk moge lijk zijn als genoemde regeling tot een onevenredige uitkomst zou lei den. De heer R. J. Broekhuizen vond de regeling omslachtig, hetgeen onjuist geacht werd, terwijl de heer L. Donker dit juist een zeer billijke regeling achtte, waarmee werd inge stemd. De gemeenterekening 1955, die door de commissie van onderzoek, bestaan de uit de vijf raadsleden, was on derzocht bleek geen op- of aanmer kingen te hebben volgens de zegsman der commissie, de heer L. Donker. In de rondvraag informeerde de heer L. Donker naar de vergunning van een te bouwen schuur. De voor zitter deelde hem mede, dat hiervan nog niets bekend was. Niets meer aan de orde zijnde sloot gen, waarvoor de bewoners dan ook de voorzitter deze vergadering. Gemeenteraad van Hazerswoude De raadsvergadering vond plaats onder voorzitterschap van burgemees ter L. J. den Hollander, bij afwezig heid van de heren Van Klaveren en Van Ofwegen. Onder de ingekomen stukken be vonden zich onder meer de medede ling van Gedeputeerde Staten van geen bezwaar tegen een wijziging van de salaris erordening alsmede de verordening op de heffing van besmettelijke ziekten gelden in de ge meente Hazerswoude. Ten aanzien van het voorstel tot wyziging van het raadsbesluit waar bij aan L. van Veen het visrecht in de halve vaart lai de Loeteweg werd verpacht vroeg de heer Van Rijn of Van Veen ter compensatie van het verlies van de schubvisserij aan de Z.H. Hengelaarsbond iets te rugkrijgt. De voorzitter antwoordt dat dit uiteraard wel de bedoeling zal zijn doch dat dit een zaak is die Van Veen aangaat. Om de grens tussen gemeente- en rijkseigendom in de Groenendijk recht te trekken wordt besloten tot het doen van een grondruil. De heer Kaashoek vraagt waaruit de afschei ding die de gemeente moet plaatsen zal bestaan. De voorzitter antwoordt dat dit en eenvoudige afscheiding zal zijn doch dat burgemeester en wethou ders hun aandacht er aan zullen schenken. Nadat twee voorstellen tot het in willigen van aanvragen voor een vergoeding in de reiskosten ingevol ge de Lager Onderwijswet door de raad zijn aangenomen wordt aan de heren K. Reitsma en H. Vis. die in verband met het ontslag van de heer Commandeur als resp. hoofd plaatsvervangend hoofd van de keu ringsdienst waren aangewezen, _r de meest eervolle wijze ontslag ver leend en wel met ingang van 1 april j.l. Dit in verband met een met de gemeente Leiden in de vorige raads vergadering aangegane overeen komst. Mede in verband hiermede wordt de instructie van de hulpkeurmees ter herzien in dier voege dat de heer Hermans bevorderd wordt tot hulp keurmeester le klas. De heer De Boer stelt voor de be vordering met ingang van 1 januari 1957 te laten ingaan en niet zoals burgemeester en wethouders voor stellen met ingang van 1 april j.l. Met algemene stemmen wordt al dus besloten. Het verzoek van de bouwvereni ging „Volksbelang" om een voor schot voor de bouw van 6 woningen op de Groenestein wordt ingewilligd. In verband hiermed vraagt de heer De Boer of het juist is hetgeen hij heeft horen verluiden n.l. dat deze woningen bij voorbaat voor de ;n- dustrie zijn bestemd. De voorzitter antwoordt, dat alhoe wel het verdelen van woonruimte een zaak is van burgemeester en wet houders, deze woningen inderdaad voor de industrie bestemd zijn ter wijl de 17 woningen die thans in aan bouw zijn zoveel mogelijk onder de eigen inwoners verdeeld zullen wor den. Nadat de heer Kouwenhoven heeft verzocht het verschil tussen de aan- neemsom en het totaal van de bouw kosten te willen toelichten moet de voorzitter tot zijn spijt constateren dat hij hiertoe zo a bout portant niet in staat is en in verband hiermede zal het voorstel van burgemeester en wethouders tot het overdragen van de r.-k. school in de Groenendijk tot de volgende vergadering aangehou den worden. De gemeentewoning Rjjndjjk 172- 174 wordt aan de heer Wortman voor 5,per week verhuurd. In verband met dc aanbieding van de gemeenterekening 1955 en de re kening waterleidingbedrijf 1955 wor den de heren W. Wille. F. Kouwen hoven en H. van Rijn benoemd ".s leden van de commissie van onder zoek. Onder de begrotingswijzigingen bevond zich o.m. een verhoging van de post tot het verbeteren van de ambtswoning van de burgemeester. De heren L. de Boer, W. Slootweg, F. Kouwenhoven en J. Kaashoek maakten tegen deze verhoging be zwaren omdat reeds met de werk zaamheden een aanvang was ge maakt. Nadat de voorzitter hierop een uit voerige toelichting had gegeven werd de wijziging met algemene stemmen aangenomen. In verband met het feit dat in de gemeente Hazerswoude vier gevallen van acute Iong-t.b.c. bij kinderen zijn geconstateerd, zal het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in plaats van in 1958 reeds in de maand juni 1957 plaats vinden. De voorzitter spoorde in ver band hiermede de gehele bevolking aan mede te werken aan een mas sale opkomst zodat een ieder door gelicht wordt. Bij de rondvraag vraagt de heer Slootweg hoe het met het uitbrei dingsplan Zuid staat. De voorzitter zegt dat dit ter goedkeuring aan Ge deputeerde Staten is gezonden. De heer W. Wille brengt een ere saluut voor de verlichting bij de Bruggestraat. Nadat de heer Rietveld informeert of het sportveld niet te droog is en de voorzitter hem zei, dat het de volle aandacht van burgemeester en wet houders heeft, werd de vergadering gesloten. Knalavond Verkennerij. Zon dag, morgenavond, heeft de staf van de verkennerij gezorgd voor wat men noemt: een knral-avond. Op deze avond treden op de 2 Anverdi's. Zij presenteren „Manipulatie en Myste rie in Humor". Bovendien wacht iedereen een geweldige verrassing. Het spreekt vanzelf, dat u van deze uitnodiging een dankbaar gebruik maakt en dus zondagavond 28 april om kwart voor acht naar het pa rochiehuis komt om daar te genieten van alles wat u geboden wordt. LEIMUIDIN Geboren: Cornelis, zn van P. van Iperen en G. G. de Heer. Ondertrouwd: H. J. van Wijk, 26 jr en P. Klok 21 jr; H. J. P. v. d. Zwaan, 22 jr en A. G. J. v. d. Hoorn 18 jr; C. Metselaar, 28 jr en D. C. Swier, 21 jr; A. J. v. d. Laan, 25 jr en R. H. Hoogervorst, 22 jr; B. Schuitemaker, 24 jr en J. Hoekstra, 19 jaar. TER AAR De eerste bospeen. Gisteren werd aan de Coöp. Tuinbouwveiling weer een primeur aangevoerd n.l. de eerste bospeen. Aanvoerder was de kweker M. v. d. Hoorn. Deze eerste jonge worteltjes werden door do Aalsmeerse groentehandelaar A. v. d. Jagt gekocht voor 0.75 per bos. Scheepsberichten AAGTEDIJK p 26 Freetown naar Las Palmas. ANGOLAKUST 26 bij Pt Har- court wachtend loods. BANKA 27 te Port Swettenham. BENGAWAN 28 Surabaja verw. BENNEKOM 26 van Bremen naar Hamburg. BLITAR 26 v Singapore naar Tj Priok. BOSKOOP 26 te Antwerpen. CERONIA (t) 26 rede Bahrein. CLA- VELLA (t) 26 nm te Calcutta CORILLA (t) 27 te Sydney. CORYDA (t) 27 te Pladjü. GAASTERKERK 26 v Bangkok n Hongkong. KARIMATA 26 te Genua. KOPIONELLA (t) 26 van Bahrein naar Lorenco Marques. MAASHAVEN n 26/27 R'dam verw. MACUBA <t) 26 v Thames- haven n Hull. MATARAM 26 te Ham burg. OOTMARSUM 26 v Savannah naar Le Havre. ORANJE 27 v Las Palmas n Southampton. PRINS WILLEM 27 Ant werpen verw. RADJA 28 Pulu Sambu verw. RIOUW 27 te Makassar. ROTULA (t) p 26 Str. Ormoes n Abadan. SLAMAT 26 v Kuwait n Abadan. SOMMELSDIJK 26 te Antw. STAD AMSTERDAM 26 v Norfolk n R'dam, STAD SCHIEDAM p 26 Ouessant naar Melilla. STATUE OF LIBERTY (t) 26 v Mena al Ahmadi n Philadelphia. STRAAT BANKA 27 te Belawan. STRAAT SOENDA 26 v Yoko hama n Nagoya. TALISSE 27 te Penang.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6