OOK HET DIERENRIJK KENT ZIJN ZUIGELINGENZORG Tentoonstelling Broedzorg' Zoölogisch Museum, A'dam Handen met Uamea-Gelei verzorgd.worden luxe handen Amerikaanse onderwijzeres krijgt een zilveren tulp BLOEMETJES ZATERDAG 27 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Wonderlijke voorzorgen van de natuur Het zijn er slechts weinigen, die weten wat het zeggen wil, met de helm geboren te zijn. Groter is het aantal van degenen, die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd. Moge dat al voor de mensen gelden, in het dierenrijk is het in meer letterlijke zin zeer zeker ook het geval. Dat hebben we kunnen consta teren op de tentoonstelling „Broedzorg", die de vorige week zaterdag geopend tot na de zomervakanties in het Zoölogisch Museum te Amster dam te bezichtigen zal zijn. Lang niet alle dieren zijn bij hun geboorte verzekerd van de bescher mende belangstelling van hun moeder. Maar elk van hen krijgt riemen mee om zijn bootje zelf te roeien. De jongen van de reuzenlandschildpad zijn zo fortuinlijk, bij hun ge boorte de zorg te vinden van een moeder, die diep onder haar sterke schild een warm hart en een bergplaats draagt, waarin ze de kleintjes als in een natuurlijke vesting kan beschermen tegen alle gevaren die haar kroost naar het leven staan. EEN VAKANTIE- BEZOEK WAARD Een ander natuurlijk fort is de be nige huif op de kop van de haakneus- vis, waarin het mannetje niemand weet, hoe hij ze er in krijgt de eieren voor het vrouwtje bewaart en met zich meedraagt. De eerste de beste rover, die het broed wil kapen, kan de eieren niet bemachtigen, zonder eerst kennis te maken met de geduchte tanden van de trotse vader. De Natuur stelt wetten. De eieren van de haakneusvis zijn niet zo talrijk en daarom moet hij ze wel goed bewaken; dat is een van de wetten van de natuur, die als een steeds weerkerend motief door de gehele tentoonstelling te bespeuren is. Omgekeerd treft men ook talloze voorbeelden aan van dieren, die een zo talrijk nazaat krijgen, dat ze er zich nauwelijks om kunnen bekom meren of er duizend, dan wel miljoen van hun kinderen om het leven ko men. De meest primitieve zorg van het ouderdier is wel het met zich dragen van de jongen. We zien het bij kreef- Met de helm geboren? Fantaserend en in gedachten verzonken zit het meisje op de museum-vloer naast de opgezette reuzen-landschildpad. ten, wurmen, schorpioenen, en ver schillende soorten hagedissen. Bij moeder krokodil strekt zich de belangstelling voor haar kleinen zó ver uit, dat zij haar eieren die ze op een zandige oever door de zon laat uitbroeden streng bewaakt, om dan de jongenop te eten, als zij zich niet gauw genoeg uit de benen maken. Ontroerend is een fotoserie die de zorgen toont, waarmee moeder en „tante" dolfijn een doodgeboren jong omringen: ze duwen het jong naar de oppervlakte, in de hoop, dat het kleintje toch nog zal gaan ademen. De geboorte van een dolfijn en van de verschillende soorten walvissen is namelijk een merkwaardige geschie. denis. Het zijn dieren, die longen in plaats van kieuwen hebben, en dus onmiddellijk na hun geboorte lucht moeten kunnen happen. Daartoe moet het jong naar de oppervlakte zwemmen. Daartoe moeten rugge- graat en vinnen sterk en hard zijn. -Sterker en harder dan onmiddellijk na de geboorte. Ook daarop wist de natuur raad: het jong blijft na de geboorte enige tijd op natuurlijke wijze met de moederlijke bloedsom loop verbonden, terwijl de zee het lichaam van het borelingske hardt. Op deze wijze werd 35 miljoen jaar geleden ook reeds de jonge vishage- dis geboren. Het exemplaar, waarvan een afgietsel van het fossiel op de tentoonstelling te zien is, werd in Een schematische voorstelling van de verbondenheid van moeder en kind voor de geboorte. een modderbank door de dood over vallen bij de geboorte van een jong. Op eigen benen. De wanhoop van een kloek, die de door haar uitgebroede eendekuikens in het water ziet rennen, is een al gemeen bekend verschijnsel. Het is de natuurlijke reactie van de kloek, die haar kuikens in het nest warmte wil geven op het instinct van de eendjes, die hun voedsel en veilig heid op het water zoeken. Een mani festatie van het onderscheid tussen nestblijvende- en nestvliedende jon gen, dat niet alleen bij vogels maar ook bij de zoogdieren voorkomt. Het jong van de poema, evenals dat van honden en katten, blijft een tijd lang nog in het nest, terwijl het de eerste dagen nog volkomen blind is. De kalveren van vele kuddedieren als olifanten, bisons en antilopen daarentegen, staan vrijwel direct na de geboorte al stevig op de benen. Ze moeten namelijk de kudde bij kunnen houden, die hun natuurlijke verdediging is tegen het dreigend ge. j I vaar. I Stevig ook staat de keizerspinguin 5 I op haar benen. Ze legt haar ei op i haar voeten en laat er een huidplooi I als een soort van theemuts overheen zakken. Stokstijf staande in de ijzige I poolwinter, wacht ze de komst van i haar jong, dat precies bij het aan- I breken van de poollente het levens- I licht aanschouwt. I Een ander wonderlijk beest is het vogelbekdier, dat eieren legt, ze uit broedt en de jongen zoogt. Rare kostgangers. Ook in de wereld van de insecten heeft Onze Lieve Heer rare kostgan gers. Is in vrijwel elk ei voldoende voeding aanwezig, waarmee het em- bryo tot ontwikkeling kan komen, de door de oude Egyptenaren als heilig I vereerde mestkevers leggen hun ka rige eitjes in een bal mest, die de larven tot voedsel is. Kevers, die de naam „doodgravers" dragen, leggen hun eieren in kadav. rs, die ze in het veld vinden, waarna ze het lijk on dergraven om er in alle rust hun larven tot ontwikkeling te laten ko men. Ook is er een vlieg die zijn broed sel op of in de neus van een kikker legt. Hoe dat in zijn werk gaat weet men nog niet precies, maar de ge volgen kan iedereen waarnemen: de larven, die weldra uitkomen, zoe ken door de neusholte van het slacht offer een weg naar de malse kikker- hersenen. Het slachtoffer wordt bij leven door zijn onderhuurders ver teerd, evenals de rups, waarin sluip wespen de wieg zoeken voor hun na komelingschap. De organisatoren van de tentoon stelling „Broedzorg" zijn er in ge slaagd een alleraardigste, overzich telijke en daardoor zeer leerzame ex positie in te richten. Een expositie, die zeker het genoegen van het jaar. lijkse vakantiebezock aan Artis te Amsterdam zal verhogen. (Advertentie) Een vis-hagedis, die 35 miljoen jaar geleden op een modderbank de dood vond op het ogenblik, dat ze het le ven schonk aan een jong, vormt van daag nog een interessante bron van gegevens. De vondst werd nabij Würtemberg gedaan. Jantje weg: geen feest Het Zeeuws-Vlaamse stadje Sluis is gans in verwarring want het stads- symbool „Jantje van Sluis", dat in fraai houten uitvoering de hal van het Stadhuis pleegt te sieren, is sinds donderdag verdwenen. Dat is nog niet alles, want zijn verdwijning, of wel licht o, boze tongen ontvoering, zal het als het beeld niet tijdig op duikt, de officiële opening van de ten toonstellingsfeesten in Sluis „Sluis presenteert" torpederen. Jantje is mischien bang. Zelfs ras echte Sluizenaren zouden zich dit van hun held kunnen voorstellen, want Jantje moet de feesten openen met niet minder dan een sprong uit een vliegtuig en hij is bij een vorige keer dat dit geschiedde (Jantje schijnt voor dit soort evenementen bruikbaar te zijn) nogai hard neergekomen. Vele andere Sluizenaren, en wij ge loven dat deze mensen warm zijn, houden de blik met enige achterdocht op de studenten van Sint Anna ter Muiden gericht, die per slot van reke ning ook van een grapje houden. Jantje is nu al twee dagen weg en het staat niet vast of de feestelijke opening door zal gaan als hij niet morgen terug is. „Wat is een feest zonder Jantje?", zeggen ze in Sluis. 400.000ste bezoeker op het Keukenhof Mrs Catherina Miller uit Clyde (Ohio) slank, charmant en met een ontwapenende glimlacht stapte de Keukenhofingang aan de Loosterweg binnenHet was gistermiddag vier uur, toen de heer A. Warnaar van het Keukenhof-bestuur haar ver. telde dat ze de 400.000ste bezoekster van de Keukenhof was. En voor de Amerikaanse tijd kreeg om zich alles goed te realiseren, stond ze al met een fraai boeket gemengde parkiet tulpen in de hand èn een Jacoba èn de heer D. W. Lefeber op een prentje. In nauwelijks 22 dagen tijd heeft de tentoonstelling in Lisse 400.000 be zoekers getrokken en dat is nog niet voorgekomen, zolang de show draait. Als het weer een betje koel wil blij ven, zo deelde ons de heer Th. Zwet sloot mede, dan is het niet uitgeslo ten, dat men dit jaar een record gaat vestigen wat het bezoekersaantal be. treft. Het hoogste aantal was 613.000; als de weersomstandigheden gunstig zijn, dan kon het wel eens gebeuren dat men tot 20 mei kan openblijven, een periode, war rin nog vele dui zenden bezoekers langs de loketten kunnen gaan. Om nog even op mrs Miller terug te komen: na de ontvangst hief men in een kantoorlokaal de champagne glazen en bracht men een toast uit. Tijdens het vervoer van een kruiwagen met onverdund silozuur is de bejaarde echtgenote van de land bouwer C. Tebartz te Siebengewald komen te vallen. De vrouw kwam in de bijtende vloeistof te liggen en moest met ernstige brand- en bijt- wonden in het ziekenhuis te, Venlo worden opgenomen. Bij een felle brand in een woon wagen te Stadskanaal, heeft de 77- jarige H. Schoonbeek ernstige brand wonden opgelopen. De brand ont stond, toen de man een kachel wilde aanmaken en plotseling een steek vlam naar buiten sloeg. De wagen brandde geheel af. Het slachtoffer is ter behandeling in het Academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen. Mrs Miller, die tussen haakjes de States een poosje heeft verlaten om de kinderen van de Amerikaanse sol daten in Mannheim onderwijs te ge ven en vergezeld was van een colle ga, miss Marilyn Hershey, is deze week in Holland aangekomen. De verschillende bestuursleden vertelden een en ander over de groei en de bloei van de show, terwijl de heer D. W. Lefeber vervolgens een speechje hield over kunstbloemen en de afschuw die de bollenmensen daarvan hebben. Hij hoopte, dat bij de vele wetten die men al heeft op bloembollengebied, er in Europa nog één bij zou komen, nl. een verbod om kunstbloemen te bezitten. Voor één keer wilde hij een uitzondering maken en wel om mrs Miller nu een zilveren tulp te laten overhandigen. De heer T. v. Waveren, offreerde de Amerikaanse het fraaie zilveren kleinood. Mrs Miller was zo enthou siast, dat ze „the Keukenhof-presi dent" spontaan met een kus be loonde Geen oud brood meer Een bakkerij, hotel of restaurant behoeven niet meer met oud brood te blijven zitten. Wijlen de heer W. Stuvé heeft een idee ontwikkeld, waardoor het mogelijk is van oud brood weer vers te maken. De heer Stuvé heeft op deze vin ding het patentrecht verworven. Het broodverversingsapparaat is verbeterd door de afdeling graan-, meel- en brood-onderzoek van T.N.O. te Wageningen. Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. Matrassenmaker!] StofteerderIJ Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2 25 80 K 1710 (Advertentie) Uit onze taaltuin ZOEK EENS MEE Mrs Catherine Miller, een Amerikaanse onderwijzeres, ontvangt als 400.000ste bezoeker aan de tentoonstelling Keukenhof uit handen van voor zitter Th. van Waveren een zilveren tulp. De heer D. W. Lefeber, die mrs Miller ontving, kijkt toe. Behalve de vlieg, de vis en dc vogels is nog een ander dier op dit plaatje te vinden. Het is deze keer echt niet moeilijk te vinden. afqoaq jaq ni»A uiSaq jaq ure suvS uaa uaca jqapjuo 'ïftcjp squi| aceu |i:iuuuoa af -jCBld jaq uoui aaauut'AV :2uissoid<)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5