De gemeenteraad van Alphen aan de Rijn stuwde de industrialisatie voort Oude en nieuwe vormen van apostolaat In gunstig jaar 1956 flinke stijging van omzet en reserve Scherp ZATERDAG 27 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De Alphense gemeenteraad heeft vrijdagavond eert aantal belangrijke besluiten genomen, welke ten doel hebben de ontwikkelingsgang van de gemeente te bevorderen in de rich ting van de industrialisatie en een krachtiger voortgang van de woning, bouw. Deze besluiten vormen een geheel met die genomen zijn in de vorige vergadering en nog genomen zullen worden in de volgende verga deringen van de raad. Het betreft nu de aankoop van gronden van het Armenfonds der Fa milie Antheunis, gelegen ten zuiden van de Gouwsluisseweg tegenover de smederij van de heer Th. Rozestra- ten aan weerszijden van de spoorlijn LeidenUtrecht, tezamen groot 2.87.72 ha., tegen de totale koopsom van 16.500.van de heer C. van Zwieten, gelegen in de Hoorn tussen dijk en genoemde spoorbaan, totaal groot 12.04.35 ha., met inbegrip van een daarop gebouwde veestalling, voor de totale som van 184.000. Voorts betrof het besluiten met be trekking lot de aanleg van straten en het uitvoeren van de nodige werk zaamheden t.b.v. de gemeentelijke water- en lichtbedrijven, t.w. de ver lenging van Damstraat te Aarlander- veen totaal begroot op 66.000.—; de aanleg van een straat in complex Dambenoy (lage zijde, achter de Hooftstraat), totaal begroot op f 35.000.de aanleg van een straat tussen de Nieuwe Sloot en de Frans Halsstraat, totaal begroot op 59.000; de straataanleg nabij de Van Fo- reestlaan, totaal begroot op 22.000. Wat de aankoop der gronden be treft stemden de heren Gesman, v. d. noordzijde van de Willem de Zwij gerlaan voor 244.950.— aan de plaatselijke aannemer J. van Wierin- gen, dezelfde die ook de woningen bouwt, waren de heren v. d. Meent, Gesman, Slootjes, Honout en Ruysse- naars niet erg eens. Enerzijds speel de de overweging dat comcurrentie- motieven wel eens tot een lager kost prijs zouden kunnen leiden een rol voor het bepalen van hun standpunt, anderzijds was men bevreesd, dat de uitvoering van de straataanleg de bouwwerkzaamheden van de wonin gen zou belemmeren. Bij nader inzien blijkt de firma de verzekering te. heb ben gegeven, dat voor de straataanleg in geen geval arbeiders aan de wo ningbouw zullen worden onttrokken. Het argument van de voorzitter, dat weinig aannemers gelegenheid hebben om nog meer werk aan te ne men, werd door de heer v. d. Meent ontzenuwd, door te verklaren, dat er thans zelfs gebrek aan werk is on der de aannemers, mede als gevolg van de bestedingsbeperking. Het felst werd stelling tegen dit voorstel genomen door de heer Sloot jes, die zelfs dreigde bij aanne ming van dit voorstel door de raad zijn best te zullen doen met inscha keling van hogere instanties alles ongedaan te zullen maken. Met deze waarschuwing lokte hij vlot de heer Ruyssenaars uit zijn tent. Deze herinnerde aan het gezegde, dat blaffende honden niet bijten en zei, als dit waar is was van de heer Sloot- tjes niets te vrezen. Niettemin zou het voor hem wel eens goed zijn als hij niet dreigde maar toesloeg en dan de gevolgen daarvan eens aan den Meent en Verduyn tegen, gelijk zij lijve zou ondervinden, zei de heer dat ook in de vorige vergadering heb ben gedaan, een houding die zij moti veerden met verwijzing naar de be stedingsbeperking van de overheid. De voorstellen met betrekking tot de aanleg van voornoemde straten werden zonder belangwekkende dis cussie aangenomen. Bij het voorstel tot verhuring van gemeente-eigendommen, informeerde de heer Van den Akker, waarom het voetbalveld aan de v.v. „Alphen" voorlopig uiterlijk tot einde 1957 wordt verhuurd. De voorzitter merkte op, dat de voetbalvelden daar achter het Bos- park niet goed liggen. Er is daarom een plan in voorbereiding om alle sportterreinen onder te brengen in een te stichten sportpark. Zodra zulks verwezenlijkt zal zijn, moet men op korte termijn kunnen beschikken over het verhuurde in plan „West". Uitvoering bestratings-werken. Met het voorstel van het college tot ondershandse opdracht tot uitvoering van bestratingswerken ten behoeve van de 84 étagewoningen aan de Raketbasis op Cyprus Engeland heeft besloten zijn Navo- bondgenoten operationele faciliteiten op Cyprus aan te bieden, is van En gelse regeringszijde vernomen. Dit ge beurt in het kader van de plannen, het eiland tot een basis voor het af vuren van geleide projectielen te ma ken. Het Engelse voorstel zou op de bij eenkomst van de Navo-raad, van 2 tot 5 mei in Bonn, worden besproken. De Engelse minister van Defensie, Duncan Sandys, heeft deze week op Cyprus met de gouverneur van het eiland, Sir John Harding, besprekin gen gevoerd. Het strategische belang van Cyprus voor Engeland zou worden onder streept wanneer de Navo operationele faciliteiten op het eiland zou aan vaarden. Een oplossing van de politieke ge schillen schijnt nu verder verwijderd dan ooit. Aartsbisschop Makarios heeft reeds laten weten dat eventuele vestiging van de Navo op Cyprus „rampzalige gevolgen" zou hebben. Atoomdeskundigen zijn het niet eens W. F. Libby, een lid van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie, heeft verklaard dat de bewering van dr. Albert Schweitzer, dat een „cata strofe" het gevolg zou zijn van proef nemingen met kernwapens, indien deze niet tijdig worden gestaakt, ver worpen moet worden. In een brief aan Schweitzer ver klaart Libby dat het gevaar voor neerslag van radio-actieve deeltjes uiterste klein is vergeleken bij an dere gevaren in het dagelijks leven. Libby prees de motieven van Schweitzer om een beroep op de we reld te doen, maar stelde de vraag of Schweitzer toegang had gehad tot de jongste inlichtingen. Dr. Schweitzer had deze week in een redevoering, die door radio Oslo Ruvssenaars. Nadat de heer Slootjes nog van en kele andere raadsleden een afkeuren de opmerking met betrekking tot ziin dreigementen had kunnen beluiste ren, merkte hij op, dat het bii hem alleen om de ondershandse opdracht gaat. Ook de voorzitter vond de houding van de heer Slootjes weinig fraai. Hij plaatst zich wel erg naast de ge meenschap meende de voorzitter. De heer Geerlof bracht lof aan het college voor zijn stimulerende activi teit m.b.t. de woningbouw. De heer J. v. d. Berg, weth. van ODembare werken, wees de heer Sloot jes nog op de consequenties van zijn eventueel uit te voeren dreigement, namelijk stagnatie van de woning bouw. De heer Slootjes verklaarde ten slotte zijn dreigement voorlopig in beraad te zullen houden. Bij het voorstel tot verhoging van het totaalbedrag der kasgeldleningen en wegens in rekening-courant opge nomen gelden tot 5 miljoen, slaakte drs Goedhart, econoom, d verzuch ting ,dat het zachtjesaan tijd wordt dat de centrale overheid wat gaat doen aan het rentegamma. Op deze wijze dwingt zij de lagere organen in een onhoudbare positie. De vóbrzitter beaamde dit: een vol komen ongezonde situatie, zei spr. De B.B.-kommandopost. Bij het voorstel van b. en w. om de aangegane rekening-courant-over eenkomst met de kri.ig Z.H.-3 van de B.B. met een jaar te verlengen, daar niet de gehele 60.000.welk be drag beschikbaar was voor de inrich ting van de nieuwe B.B.-kommando post onder de nieuwe gemeentelijke nijverheidsschool is verbruikt, vroeg de heer Rogaar zich af of de B.B. wel voldoende leeft bij de bevolking. Hy sprak waarderend over hen die wel de schouders onder het B.B.-werk zetten. De voorz. antwoordde hierop, dat de B.B. een zeer ernstige zaak is, die iedereen aangaat. Ook spr. heeft res pect voor hen die aan het werk van de B.B. deelnemen om straks, als de nood aan de man komt diegenen te helpen, die er nu naast de B.B. staan. In de adviesraad voor het jeugd werk (subsidiëring) koos de raad als niet-raadsleden 'mej. G. Sprey (18 stemmen) en de heren H. de Boer (18), Jac. Bijl (18) en W. M. Offrin- ga (17). Als raadsleden werden op advies van de christelijke fracties.ge- I kozen de heren W. S. v .d. Meent (16), A. Honout (17), Ph. H. Rogaar (17), H. Brokaar (17) en W. Geer lof (16). De raad verleende een garantie ad ƒ20.000.— voor de geldlening N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten; de raad wijzigde de gemeenschappelijke regeling van de vleeskeuringsdienst in die geest, dat voortaan voor de berekening van de gezamenlijke om slag in het exploitatietekort, niet de oppervlakte van het gemeentelijk grondgebied, doch het aantal in woners tot richtsnoer zal dienen. Bevorderd. De heer J. B. Woordjes, die een zevental jaren ge leden van Nijmegen naax Alphen aan den Rijn werd overgeplaatst als stationschef van de Nederlandse Spoorwegen, is m.i.v. 1 juni aan staande overgeplaatst naar Winters wijk. Met ingang van dezelfde da tum wordt hij bevorderd tot stati onschef eerste klasse B. Jeugdige dieven. Gedurende een aantal maanden heeft een vijftal knapen in de leeftijd variërend van 9 tot 11 jaar zich schuldig gemaakt aan kruimeldiefstallen ten nadele van een tiental plaatselijke winke liers en bedrijven. Eèn der langvingerige knapen werd door één der benadeelde winkeliers dezer dagen op heterdaad betrapt. Toen de politie de jongen aan de tand voelde, vertelde hij aan de politie alles wat zij maar weten wilde over hun gedragingen. De politie heeft de nodige maatre gelen getroffen om voortwoekering van deze misdaden tegen te gaan. BODEGRAVEN PROGRAMMA KONINGINNEDAG. Het Oranje-comité heeft het pro gramma voor dinsdag a.s. bekend gemaakt. Vrijwel het gehele dagpro gramma is bestemd voor de kinderen. Deze keer is b.v. een aubade inge last die voor het gemeentehuis zal worden gehouden. Behalve de tradi tionele schoolwedstrijden zal des avonds de Ronde van Bodegraven worden gelopen. Het officiële pro gramma luidt: 7.00 uur: Reveille door het Tam- bourcorps Triomf. 8.30: uur: Aubade door de school kinderen, af te nemen door het ge meentebestuur. 0012.00 uur: Filmvoorstelling en tractatie der schooljeugd in hotel Van Rossum. De kleinsten komen aan de beurt des middags van 1.30 tot 2.30 uur. 1.306.00 uur: Schoolsportwedstrij den op het terrein van de V.v Bode graven. De meisjesspelen zullen be staan in hardlopen, eierlopen en stoe lendans. Voor de jongens hardlopen, touwtrekken en voetballen. Houder de wisselbekers zijn de kath. Meisjesschool en de Da Costaschool. 6.307.00 uur: Ronde van Bodegra ven. .7008.00 uur: muzikale rondgang* door de gemeente van het Tambour- corps Triomf en de muziekvereni ging Sempre Avanti. Vertrek vanaf het station. Dr Adams is nog niet klaar Dr. John Bodkin Adams, die op 9 april werd vrijgesproken van een aan klacht wegens moord, zal op 20 mei opnieuw voor het gerecht moeten verschijnen, ditmaal om zich te ver antwoorden voor zestien beschuldi gingen van minder ernstige misdrij ven. Het gaat nu om overtredingen van de wetten inzake crematie, gevaar lijke geneesmiddelen en schriftver valsingen. Adams zal terechtstaan voor de politierechter in Eastbourne, de deftige badplaats waar de 58 jaar oude dokter meer dan 30 jaar zijn praktijken heeft uitgeoefend. 8 uur: Openluchtconcert op de Nieuwff Markt door de muziekvereni ging Sempre Avanti met medewer king tyan de Boerenkapel „Bomu- zika". Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het examen leerling-analyste chemische richting mej. Ina Kaijk- man, alhier. Zondagsdienst. De medische dienst voor het komende weekeinde zal worden waargenomen door dr S. Beye, Wilhelminastraat, tel. 2113 en zr Faber, Prins Hendrikstraat 5, tel. 2599. Geb.: Martinus Willem, z. v. L. Vonk-vander Zwaan; Loesje, d. v. A. Woudenburg-Boef; Adriana, d. v. J. Mostert-W assink. Getr.: C. Janssen 24 j. en D. Boef 23 j. R0EL0FARENDSVEEN E.HJB.O. Als sluitstuk op een door de plaatselijke E.H.B.O.-vereni- ging gegeven cursus, wérd door dr. Sanders uit Leiden een examen af genomen. Hierbij waren dr. Muskens, leider van de cursus, en de instruc teur, de heer Albers uit Leiden aan wezig om deze laatste verrichtingen van hun leerlingen gade te slaan. Dat de gegeven lessen niet tevergeefs gegeven waren, bewees wel dit exa men, hetwelk door 9 leerlingen met goed gevolg werd afgelegd. De ge lslaagden waren: mevr. Bakker 'Wesselman, mevr. ElstgeestVesseur mevr. De KoningBakker, mej. An nie v. d. Meer Pdr., mej. Corrie Zoet en de heren P. Akerboom, L. van Haastrecht, C. Pouw en W. de Jong. Als eerste sprak hierna de examina tor dr. Sanders, een gelukwens uit en bracht daarby nog enkele prakti sche puntjes naar voren. Ook dr. Muskens als docent van de cursus bleef met een woord van felicitatie niet ten achter. De voorz. der plaat selijke E.H.B.O., de heer Th. Witjes, besloot met een gelukwens aan do cent en instructeur en sprak de wens uit, dat de geslaagden na het beha len van dit diploma hun kennis zo nodig ook in praktijk zullen bren gen. „Treffers"' jubileum-aardbeien- tournooi Reeds vele malen heeft de tafeltennisvereniging „Treffers" te Roelofarendsveen haar sportmin- nende plaatsgenoten weten te boeien door belangrijke tafeltennisevene- menten. Herinneren wy ons uit het verleden nog de demonstratiewed strijden van Victor Barna, Alex Brook en Aloyze Ehrlich, waarnaast de laatste jaren steeds het aard- beientournooi in het centrum van de belangstelling stond. Dit jaar nu „Treffers" haar 20-jarig bestaan gaat vieren, hebben zij gemeend dit aard- beien-tournooi als middelpunt van haar jubileumviering te moeten plaatsen. Het was daarom voor Treffers wel jammer, dat het bestuur der plaatse lijke veiling dit jaar voor het in den lande reeds zo bekende tournooi de zo geschikte veilinghallen niet be schikbaar kon stellen. Na lang zoeken heeft „Treffers" nu het oog laten vallen op de Leidse Stadsgehoorzaal en besloten om daar het tournooi te doen houden. Hiermede ziet Treffers zich weliswaar voor grotere finan- tiële offers geplaatst, maar door dit initiatief blijft toch de doelstelling van dit toernooi behouden, n.l. dat de traditie van dit tournooi wordt voortgezet en de reklame voor het specifieke Veense produkt wordt hernieuwd en tenslotte, dat het ju bileum niet ongemerkt voorbij gaat. In de Stadsgehoorzaal met bijzalen kunnen in totaal 23 tafels geplaatst worden, waarop plm. 600 inschrij vingen verwerkt kunnen worden. Zondag 26 mei a.s. wordt het aard- beien-tournooi gehouden, en onge twijfeld zal de belangstelling hier voor enorm zijn. Nu reeds zijn wij benieuwd wie dit jaar als aardbeien kampioen 1957 uit de strijd zal tre den. Heden, zaterdag, is er geen trai ning. Voor de junioren is er echter om 5 uur een belangrijke bijeen komst achter de zaal (buiten). Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 27 April 1857. Parijs. De Souvenirs mili- taires van den Generaal Pelleport bevat de volgende bijzonder- heid. Bij den aftogt uit Moskou deed hij, toen Kolonel, de krijgs- kas van zijn regement, ter som van 120.000 jr. in goud, in kleine sommen onder Officieren en sol daten verdeelen, en deed hen be- looven dat als er een kwam te sterven, zijn kameraad het zou overnemen. De eerlijke zorg dier krijgsliedenhoewel er slechts een 50-tal pan 't gansche rege ment overbleef, had zich zoo wel gekweten, dat de Kapitein-Be taalmeester na den veldtogt, de gansche som weder in de kas kon storten. De parochie zal in deze tijd nieuwe krachten moeten voortbrengen en zich in staat tonen om de noden van deze tijd te verstaan. Zij kan, tenge volge van de veranderde maatschappelijke en geestelijke situatie niet meer, zonder grote schade voor de zielzorg en het apostolaat een monopoliepositie blijven innemen. Tot deze gevolgtrekkingen komen Dr B. van Leeuwen O.F.M. en Drs W. Stoop O.F.M. in een beschouwing over de traditionele en moderne vormen van zielzorg en apostolaat, welke in Sociaal Kompas 3 en 4 van 1957 wordt gepubliceerd. In een analyse van de situatie in de zielzorg constateren zij aanmerkelijke wijzigingen: in de plaats van een een voudige en overzichtelijke toestand, is in de bisdommen en parochies een oi.overzichtelijke situatie gekomen, mede tengevolge van het feit, dat sinds enkele tientallen jaren het ac cent in de Kerk sterker valt op de apostolaats-arbeid. Beide schrijvers sommen een aantal feitelijke gegevens op, waardoor de traditionele parochiële zielzorg wordt gekenmerkt, zij beperkt zich uitslui tend tot de katholieken, en richt zich allereerst op het behoud van de nog trouwe gelcvigen, niet op individuele wijze, maar collectief, met een ge richtheid op het middenstandsmilieu. Een kenmerk van de parochiële zielzorg, in de trp.diti mele zin van het woord ontdekken de schrijvers voorts ir het sterk clericale karakter, dat wellicht nog steunt op ten dele ver ouderde maatschappelijke verhoudin gen, die zelfs haar verlenging vinden op de pastorie. Met dit alles kan een verambtelijking samen gaan: een goed verloop van de zielzorg door zich volgens be ïaalde proce .lure afwikke lende functies. Maaf het artikel stelt ook vast, dat er beweging is in dit front, evenals er in Jeite reeds nieuwe vormen van apostolaat ontstaan zijn naast en bui ten de parochie. Deze vormen komen tegemoet aan bepaalde noden, welke de parochie feitelijk niet kon lenigen. Bedrijfsapostolaat. In een tweede deel noemt het arti kel de nieuwe r postolaats-uitingen: zielzorg onder de militairen, studen ten, scl.ippe/s, kermisrr^iisen, woon wagen! -<woners als ede het aposto laat van de Una Sancta, Open Deur, in de onkerkelijke gebieden en het bedrijfsapostolaat. Verder zijn er de verschillende soorten van sociaal werk en jeugdzorg, alsmede het apos tolaat van onderwijs en ziekenver pleging. De sociologen gaan dan nader in op enkele dezer hedendaagse verschijn selen: het apostolaat in F. Lsland,- het apostolaat in Noord-Holland en het bedrijfsapostolaat. De -c.ag naar de verhouding tussen de traditionele en de nieuv e instellingen reedt nergens zo sterk naar voren als in deze laat ste. Bedrijfsapostolaat is onmisbaar enerzijds vanwege de scheiding tus sen woon- en werkmilie. anderzijds vanwege de ontkerstening van het be- drijfmilieu. Een moeilijke vraag treedt dan naar voren: welke is d< eigen taak van het bedrijfsapostolaat en welke is zijn verhouding tot de r»arochie? Sociaal Kompas geeft er geen beslissend ant woord op, doch vermeldt enkele op lossingen. Wel stelt het vast, dat be- drijfs-apostolaat primair lekenaposto- laat is, waarin de priester de specifie ke zielzoig-functies uitoefent. Ver kondiging van Gods Woord en viering der Sacramenten zullen er een we zenlijke plaats moeten innemen. Doch tot iedere prijs dient vermeden te worden, dat zich an conflict met de parochiële zielzorg voordoet. De Zoete'rwoudse Boerenleenbank Aan de oproep voor de ledenvergadering was naast de rekening en de balans een statistiek toegevoegd waaruit de zeer goede resultaten van de laatste jaren en een hoge top in het jaar naar voren kwamen. De voorzitter van de raad van toezicht, de heer W. M. van der Salm, kon dan ook, vreugdevol gestemd, de 56e paarvergadering openen. Het jaarverslag, uitgebracht, door de als secretaris fungerende kassier de heer Jac. van Leeuwen Jacz ving aan met enige kernachtige over zichten van de agrarische positie en in dat verband ook van de financiële toestand in het algemeen om daarna een beeld te geven van de ontwik keling van de plaatselijke bank. omzet 6.095.00—14.061.00; reserve 87.000—100.000; dagboekposten 4190—9140. ST!De advocaten hed- gqn het grote gevaar van proeven met kernwapens. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 507. Horizontaal: 1. kuip, 3. slot, 5. rat, 7. Solon, 9. ert, 11. kraag, 13. era, 15. mat, 16. Reims. 18. sen, 20. poort, 22. Epe, 23. raar, 24. kaag. Verticaal: 1. kade, 2. pro, 3. storm, 4. Taag, 6. alk, 7. strip, 8. naast, 10. ree, 12. Ate, 14. Amoer, 16. roer, 17. sop, 19. Norg, 21. rek. ben meegedeeld dat hun cliënt aan klachten wegens laster heeft inge diend tegen drie Londense dagbladen: de Daily Mail, de Daily Mirror en de News Chronicle. Op het vliegveld Vallaroche by Parys is vrydag een Frans militair toestel neergestort, \yaarbij vijf per sonen de dood vonden. De vice-premier van de Sow- jet-Unie Mikojan heeft aan een lunch te Kaprun (Oostenrijk) bekend ge maakt, dat oud-premier Malenkof, thans minister van elektriciteitsvoor ziening, de uitnodiging voor een of ficieel bezoek aan Oostenrijk zal aan vaarden. De datum is nog niet vast gesteld. Omzet steeg tot 14 miljoen Wij kunnen verheugd zijn, aldus het verslag, dat de ingezetenen van Zoeterwoude steeds meer de weg naar de bank gaan, waardoor een ruimere mogelijkheid om voorschotten en kre dieten te verstiekken wordt gescha pen. Het totaal van alle spaargelden is omhoog gegaan met f 225.000 en ge komen tot 1.600.000. In een tijd dat vele banken en ook enkele boerenleenbanken ontsparing moeten constateren is deze vooruit gang zeer verheugend. Door het verstrekken van een ge boorte-inlage wordt getracht toeken- stige spaarders reeds vroeg aan de bank te binden. Het schoolsparen is een groot suc ces. Voor de medewerking door het onderwijspersoneel wordt dank ge bracht. Er werden 27 nieuwe voor schotten tot een bedrag van 238.500 vérstrekt; 14 voorschotten werd af gelost. Op 31 dec. stonden 102 voorschot ten uit, 59 door hypotheek en 43 door andere zekerheid gedekt. Totaal 718.000, dat is 180.000 hoger dan eind 1955. Het aantal rekeninghouders is gestegen met 16 en gekomen tot 117, waarvan 62 met krediet (v. 59). De omzet in rekening courant is op gelopen van 2 tot 4 miljoen. Het saldo tegoed in de centrale bank is van 690.000 gedaald tot f 391.000. De oorzaak hiervan is de verstrek king van een kasgeldlening aan de gemeente van 300.000. De reserve is met de winst 1955 en de rente 1956 gestegen tot 100.000. Het aantal dagboekposten is met 1600 gestegen tot 9140. Uit de rekening 1956 frappeert de ontvangst van spaargeld 888.920.65 tegen terugbetaling van 663.650.38. In de balans prijkte een winst van 2.658.76. De rekening en de balans werden goedgekeurd, waarbij op voorstel van het bestuur de winst op de reserve werd bijgeschreven. Uit de statistieken, een overzicht vanaf 1910, volgt hier de vooruitgang van de vijf afgelopen jaren 1952 1956: leden 187230; spaarders 1325 -1882; spaargelden 968.00-/ 1.619.000 Een jubileum. De voorzitter van het bestuur, de heer G. P. van Leeuwen, deelde de vergadering mede, dat het bestuurs lid, de heer Th. van Galen, heden het zilveren jubileum mag vieren. Zich richtende tot de jubilaris bracht spr. hulde aan de heer Van Galen voor de goede vervulling van zijn functie in een tijdperk van grote moeilijkheden. n,l. crisis, oorlog en na-oorlogse jaren. D.e goed doordachte adviezen van de jubilaris zijn van hoge waarde ge weest en het bestuur van de centrale bank heeft dan ook met waardering kennis genomen van deze uitmun tende staat van dienst en een hoge onderscheiding verleend. Onder applaus van de vergadering overhandigde de voorzitter een fraai schilderij, een oorkonde, vermelden de de hoge verdienste voor de boe renleenbank. Het zal u, zo vervolgde spr., door de nieuwe bepalingen in de statuten niet meer zó lang gegeven zijn deze func tie te vervullen, maar deze getuigenis van waardering moge u steeds een voldoening en een rustige oude dag geven na vijf-en-twintig jaren uw taak goed vervuld te hebben. De voorzitter van de raad van toe zicht sprak ook woorden van geluk wensen en overhandigde daarbij een kist sigaren. De jubilaris dankte voor deze hulde en de goede samenwer king in het bestuur met de raad van toezicht. Hierna *»crd de vergadering fees telijk. Dit jubileum en het feit dat de reserve tot 100.00 is gestegen, werd met goed gevulde glazen be klonken. Overgaande tot de orde van de dag volgde de medelingen omtrent de vaststelling van enkele sommen, zoals deze-door de centrale bank zijn be paald. De vastgesteld renten zijn voor 1957: voorschotten ondeh hypotheek 4M%, ondere andere zekerheid 5 kredieten onder hypotheek 4on der andere zekerheid 5%; krediet-ren te R.C. 1 Yi%\ provincie lopende re kening tot 25.000 V2% per mill, boven 25.000; per mill, rente spaarbank tot f 15.000; 3% boven 15.000 2% spaargelden een jaar vast 3X Tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement kon geen besluit worden genomen omdat geen yK van het aantal deden vertegen woordigd was. De voorzitter las echter de voor gestelde wijzigingen voor waarna een breedvoerige gedaohtenwisseling volgde. De mogelijkheid tot het verlenen van een blanco krediet ten behoeve van agrarische doeleinden van ten hoogste 3000 af te lossen in een jaar, gaf veel stof tot opmerkingen. De wenselijkheid werd genoemd om hierin ook de middenstand te be tichten. Het bestuur is bereid te over wegen en te informeden om dit blan co krediet ook te geven aan bedrijven die in verband staan met agrarische objecten. Naar aanleiding Van de opmerkin gen dat het bedrag van 3000 in sommige gevallen te laag is, deelde oe voorzitter mede dat deze gemakkelijke vorm van krediet verlenen de taak van het bestuur moeilijker maakt. Alvorens tot hogere bedragen zonder te stellen zekerheid over te gaan, zal eerst de praktyk moeten spreken; wellicht dat bij goede werking de norm verhoogd zal worden. Bij de nieuwe bepalingen zal het mogelijk zijn één niet-agrariër in het bestuur of in de raad van toezicht te verkiezen. Ook zal worden opgenomen een be paling dat functionarissen na het be reiken van de 70-jarige leeftijd niet meer herkiesbaar zijn. Bestuursverkiezing. Tijdens deze vèrgadering had de verkiezing plaats van een lid van het bestuur. In tegenstelling rr.et het ver leden, vooruitlopende op de nieuwe bepalingen en mede naar aanleiding van een in de vorige vergadering ge' maakte opmerking, was een voor dracht van twee kandidaten gemaakt. In de vacature bestuurslid was de voordracht: 1. G. P. v. d. Krogt (aftr.) J. Moerkerk. Uitslag' stemming G. P. v. d. Krogt 38; J. Moerkerk 1 stem. Gekozen de heer Van der Krogt. In de vacature raad van toezicht werd voorgedragen: 1. W. M. v. d. Salm (aftr.); 2. J. J. J. Noordman. Uitslag stemming: W. M. v. d. Salm 32; J. J. J. Noordman 7 stemmen. Ge kozen de heer Van der Salm. Bij de rondvraag werd de medezeg genschap van de spaarders door de Feer N. v. d. Salm besproken. De voorzitter zette de constitutie van de bank uiteen. Voorschotnemers moeten lid zijn, doch ieder kan zich als lid laten inschrijven. Ovei het nut om spaarders te ani meren tot hun spaargelden telkens voor een jaar vast te leggen om alzo in plaats van 3% een hogere rente van ZyK% te verkrijgen, werd mede gedeeld dat dit alleen mogelijk is voor bedragen boven 2000. In de praktyk is echter gebleken dat dit moeilijkheden kan geven als men binnen het gestelde jaar het geld onverwacht nodig heeft. Toch was er een mening dat er nog vele gevallen zijn waarin b.v. jeug dige spaarders zonder bezwaar van de hogere rente kunnen profiteren. Hierna werd deze zeer geanimeer de vergadering gesloten. Burgemeester: Van 27 april tot en met 7 mei a.s. is de burgemeester dezer gemeente afwezig; hij wordt vervangen door de wethouder-loco- burgemeester, de heer G. P. van Leeuwen. Oud Gelderswoudsche Polder. In de op „Haaswijk" gehouden vergade ring van stemgerechtigde Ingelanden werd de rekening 1956 vastgesteld aan inkomsten 1.502.66, uitgaven 1.411.95, batig saldo 90.71. De begroting voor 1957 werd aan inkomsten en uitgaven vastgesteld op 1.364.16. De omslag werd daarbij bepaald op 16 per ha (v.j. 12). Besloten werd in het natte jaar getijde een lager peil aan te houden en in droge perioden meer water in te laten. Door de voorlichtingsdienst was geadviseerd een hoogte-kaart van de polder te laten maken. De kosten hiervan worden geraamd op f 500. De ingelanden achtten deze uitgaaf te groot, omdat deze opmetingen toch niet zullen leiden tot verdere water staatkundige veranderingen in de polder. De bemaling is gemeenschap pelijk met de Oost- en Westbroek polder in alle opzichten zeer bevredi gend, er is geen groot hoogteverschil, zodat de overzichtelijkheid van de waterbeheersing geen metingen nodig maakt. Oostvliet-polder. In café „Crone- stein" werd de vergadering van stem gerechtigde ingelanden gehouden. De rekening over 1956 werd vastgesteld aan inkomen op 2.581.70 en aan uit gaven op 1.320.48, batig saldo van 1.261.22. De begroting voor 1957 werd vast gesteld aan inkomsten en uitgaven op 2.767.71, waarbij de omslag werd bepaald op 10 per ha (v.j. 10). Breedvoerig werden de onderhouds werken aan het gemaal besproken met het besluit, dat de waaier van de hevel-centrifugaal hersteld zal worden, als uit het onderzoek blijkt, dat de capaciteit onder de slijtage van dit werktuig verminderd is. Vooral wordt gewezen op het gevaar, dat het economisch rendement niet meer be reikt wordt. Het hoge stroomverbruik in de maanden juli en augustus wijst daar reeds op. Ook wordt gesproken over twee hoofden van de watering, die onvol doende breed en diep zijn. Hierin moet deze zomer verbetering worden gebracht.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2