3)e Cd/dócSoti/fco/tit Amerika wil Nasser nog een kans geven De spanning rond Jordanië is aanmerkelijk afgenomen roeven NASSER krijgt zijn kans Frankrijk wijst Egyptisch memorandum af Amerika's houding maande tot matiging Kijkje in de ingewanden van de Groene Draeck Burgemeester op de schietstoel isiraiie van xer ZATERDAG 27 APRIL 1957 48te JAARGANG No. 14093 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 S„.--Tl* Telefoon; Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Rusland ziet er de oplossing van de Suezkwestie in De Amerikaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Henry Cabot Lodge, heeft vrijdag, bij de bespreking door de Raad van de Egyptische voorwaarden voor de exploitatie van het Suezkanaal, voorgesteld, dat de landen, wier schepen het kanaal gebruiken, het Egyptische stelsel „een kans" zullen geven. De Amerikaanse regering blijft echter van mening, dat de Amerikaanse schepen, die van het kanaal gebruik maken, de kanaalrechten slechts onder protest aan de Egyptische Suezkanaal Maatschappij moeten betalen. „Het Egyptische memorandum komt in zijn huidige vorm niet ten volle tegemoet aan de zes voorwaarden voor de exploitatie van het Suezkanaal, die de Veiligheidsraad in oktober j.l. met algemene stemmen heeft aan vaard", aldus Cabot Lodge. WEL VOLDOENDE? De hierna sprekende Egyptische vertegenwoordiger Omar Loefti ver klaarde tegenover de Raad, dat de verklaring der Egyptische regering wel „in overeenstemming is met de zes beginselen voor de exploitatie van het Suezkanaal, zoals die in ok tober 1956 door de Veiligheidsraad zijn aanbevolen". Dit sloeg volgens Loefti ook op de „kwetsbaarste" van deze beginselen, namelijk het derde, dat bepaalt dat de exploitatie van het Suezkanaal „los moet staan van elke nationale politiek". „Egypte heeft hierin voorzien door de exploitatie van het kanaal toe te vertrouwen aan het Egyptische „ge zagsorgaan voor het Suezkanaal", een onafhankelijk lichaam, dat een eigen begroting heeft. De Egyptische regering heeft voorts verklaard, een scheidsrechterlijke uitspraak te zullen erkennen in geval van geschillen over tarieven, exploi tatie-methoden of schending van de kanaal-regiem en ten. Zij heeft er vooral mede ingestemd een uitspraak van het Internationale Gerechtshof te zullen aanvaarden in geschillen, wel ke zich zouden kunnen voordoen bij het uitleggen van bepalingen van de overeenkomst van Constantinopel. Hieruit volgt, dat Egypte uitvoe ring heeft gegeven aan het derde, door de Veiligheidsraad aanvaarde beginsel, aldus Omar Loefti. Egypte blijft voorstander van vrij heid van scheepvaart door het Suez kanaal en toepassing der bepalingen van de overeenkomst van Constan tinopel. Het zal er oprecht naar stre ven de exploitatie van het kanaal op de juiste wijze te doen verlopen, aldus de Egyptische vertegenwoordi- VAAG EN NEVELIG. De vertegenwoordiger van Frank rijk, Guillaume Georges-Picot, noem. de de Egyptische regeringsverklaring „vaag en nevelachtig". Hij verzekerde, dat zij slechts in overeenstemming was met één der zes door de Veiligheidsraad aanvaar de beginselen, namelijk dat de Egyp tische soevereiniteit zou worden ge ëerbiedigd. „De verklaring is evenmin in overeenstemming met de bepalingen van de overeenkomst van Constanti nopel van 1888. Zij bevat passages met onverholen bedreigingen jegens schepen, die van het kanaal gebruik zouden willen maken en zij is daar om in strijd met de in september 1951 door de Veiligheidsraad aan vaarde resolutie, waarin Egypte werd bevolen de vaart van Israëlische schepen door het kanaal niet te be lemmeren". De verklaring der Egyp tische regering bevat geen waarbor gen dat de schepen van alle landen vrijelijk van het Suezkanaal gebruik mogen maken, zoals dit in het eerste en derde der zes beginselen wordt gevergd. Zij voorziet met in samenwerking tussen Egypte en de kanaalgebrui kers, als voorgeschreven in punt vier. Er is geen juiste voorziening getrof fen voor de bestemming van een re delijk gedeelte der kanaalrechten voor de ontwikkeling van het Suez kanaal, zoals in punt vijf wordt be paald. Ook bevat de verklaring geen vol doende voorziening voor de regeling van geschillen, welke eis in het zes de beginsel wordt gesteld, aldus Georges-Picot. Rusland is het met Nasser eens. Namens de Sowjet-Unie zei Sobo- lef dat het vooruitzicht van rust in het Midden-Oosten niet in het be lang scheen te zijn van bepaalde im perialistische westelijke mogendheden In dit licht moesten de jongste ge beurtenissen in Jordanië worden be schouwd. De Rus gewaagde van „chantage" en „wrok" en noemde de beweging van de Amerikaanse zesde vloot „machtsvertoon met de vuist". Sobolef zei dat Egypte door zijn verklaring van drie dagen geleden een oplossing voor het Suez-pro- bleem had geleverd. Naar zijn me ning zijn de zes beginselen wel in de verklaring neergelegd. Te eenzijdig. De Engelsman sir Pierson leverde vooral kritiek op het eenzijdige ka rakter van de Egyptische verklaring. Enkele punten in de Egyptische ver. klaring behoefden verduidelijking. Engeland betreurde het o.m., dat de Egyptische verklaring „zo weinig voorziet in samenwerking met de ge bruikers van het kanaal". De zitting van de Veiligheidsraad werd verdaagd tot een nader door de voorzitter in overleg met de le- denstaten vast te stellen daum. Pavelic gearresteerd Op last vaa de Argentijnse regering is de sinds 10 jaar uit Joego-Slavië gevluchte Kroatische leider dr. Pave lic gearresteerd Joego-Slavic had zijn uitlevering gevraagd ten ei-ide hem als oorlogsmisdadiger te doen terecht staan. Dr. Pavelic heeft sinds zijn ontsnap ping uit Europa in 1947 te Buenos Aires in ballingschap geleefd. Op 10 april j.l. werd een aanslag op hem gepleegd waarbij hij slechts licht ge wond werd. tl April verzocht Zuid-Slavië Ar gentinië om uitlevering van Pavelic, omdat hij verantwoordelijk zou zijn voor de dood van duizend mannen, vrouwen en kinderen. Tussen de beide laatste wereldoor logen richtte Pavelic de Kroatische revolutionaire O est asji-be weging op. In 1936 werd hij door een Franse rechtbank schuldig bevonden aan het beramen van de moord (in 1934; op koning Alexander van Zuid-Slavië in Marseille. Hij bevond zich toen in Italië Mus solini weigerde Pavelic uit te leveren. In 1947 week Pavelic uit naar Argen tinië. Weer ontsnapt? Nader wordt gemeld, dat PaveUc aan de waakzaamheid van de Argen tijnse politie, die bij zijn huis de wacht hield, ontsnapt is en is ver dwenen. In Amman schijnt de rust weergekeerd Amerika heeft er bij Egypte, Syrië, Israël en andere landen van het Mid den-Oosten op aangedrongen voorzichtigheid en matiging te betrachten in hun houding ten opzichte van de huidige crisis in Jordanië. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. De Ver. Staten hebben deze landen nogmaals duidelijk gemaakt dat de onafhankelijkheid en ondeelbaarheid van Jordanië van vitaal belang is, zei de woordvoerder. In Jordanië is de rust inmiddels weergekeerd en ook in de omringende Arabische landen is de spanning verminderd. ERGSTE SPANNING IS VOORBIJ. In regeringskringen te Amman is men meer en meer geneigd de bin nenlandse crisis als geëindigd te be schouwen. Gedurende de periode dat het uitgaansverbod in Amman werd opgeheven, van 9 tot 12 uur gister ochtend, deden zich geen ongeregeld heden voor. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft vrijdag koning Hoessein van Jordanië in een boodschap gelukge wenst met de jongste ontwikkeling van de toestand in Jordanië, is van gezaghebbende zijde intussen verno men. De vorst van Saoedi-Arabië uit te zijn tevredenheid over de wijze „waarop koning Hoessein het voor beeld heeft gegeven en de weg, aan de Arabische naties getoond heeft". President Kowatli van Syrië is gis teren van Cairo, waar hij met presi dent Nasser de crisis in Jordanië heeft besproken, naar Saoedi-Arabië vertrokken voor besprekingen met koning Saoed. Hij wordt vergezeld van Nasser's politieke adviseur Ali Sabry. De Syrische president schijnt Saoedi-Arabië en Egypte te hebben geraadpleegd over de kwestie of hij de Syrische troepen, die ten tijde van de Suez-crisis Jordanië zijn binnen getrokken met het oog op een even tuele Israëlische aanval, thans zal terugroepen, zoals Irak eist. Ex-premier Soeleiman Naboelsi van Jordanië heeft in Amman huis arrest gekregen, melden onbevestig de berichten. Volgens deze berichten heeft Ook het hoofd van de Jordaanse politie en veiligheidstroepen, Mohammed Maaita, huisarrest. Buitenlandse woordvoerders zeg gen, dat ruim zestig officieren van de zogenaamde „vrije officierengroep", die tegen koning Hoessein is, op het militaire vliegveld van Amman ge vangen zijn gezet. Waarnemers te Amman geloven, dat koning Hoessein de jongste fase van de crisis gewonnen heeft. Men verwacht, dat het uitgaansver bod geleidelijk zal worden verzacht. Vrijdag mochten de inwoners van Op de scheepswerf van G. de Vries Lentsch jr aan de Grasweg in Amsterdam nadert de Lemsteraak voor H. K. H. Prinses Beatrix, welke de naam „De Groene Draeck" zal krijgen, nu snel zijn voltooiing. De foto toont arbeiders druk aan het werk in de „ingewanden" van de „Groene Draeck". Amman drie uur op straat om inko pen te doen en de moskee te bezoe ken. Sirenes loeiden om de bevolking mede te delen, dat het uitgaansver bod tijdelijk was opgeheven. De men sen stroomden in vakantiestemming de straat op. Toen het uitgaansverbod weer van kracht werd, .waren de straten binnen 10 minuten leeg. Mi litairen en politie joegen lachend en goedgehumeurd de weinige talmers terug naar huis. Uit betrouwbare bron is verno men, dat circa 200 arrestaties zijn verricht sedert donderdag de staat van beleg werd afgekondigd. Burgemeester jhr mr C. J. A. de Ranitz van Utrecht heeft vrijdagmiddag de mobiele legertentoonstelling „Paraat 857" geopend. Na de opening maakte hij een rondgang langs het tentoongestelde, waarbij hij zich ook liet vast binden op een vliegtuig-schietstoel; een ogenblik was Utrechts eerste burger onherkenbaar. In een kaliummijn bij Staffelfel- den dicht bij Mulhouse heeft zich vrijdag een ontploffing van mijngas voorgedaan, die vermoedelijk aan zeven mijnwerkers het leven heeft gekost. Er zijn vele gewonden. Een Noors voorstel Dinsdag, 30 april, Koninginnedag, zal De Leidse Courant NIET ver schijnen. DE DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Noorwegen heeft vrijdagavond een uit zeven punten bestaand memoran dum aan de thans te Londen verga derende onder-commissie voor de ont wapening der Verenigde Naties ge zonden, waarin het onder meer voor stelt, dat elk land, dat proefnemin gen met kernwapens wil houden, die I er waarschijnlijk toe zxdlen lelden dat l-JOE I radio-actieve neerslag buiten zijn wordt het weer? Encycliek over Afrika Gisteren is een nieuwe Pauselijke Encycliek verschenen beginnende met de woorden „Fidei donum", gedateerd le Paasdag 1957, die handelt over de missies in Afrika. In deze Encycliek behandelt de H. Vader de gevaren, welke het Afri kaanse continent bedreigen en om schrijft hij, de plaats der Kerk in Afrika. De gevaren welke hij noemt zijn, de grote bekoring om foute op vattingen omtrent nationalisme te huldigen, in plaats van zich toe te leggen op de samenwerking der vol keren. Een tweede gevaar vormt het god-loos nationalisme, dat de reële moeilijkheden van dit continent uit buit, de geesten in verwarring brengt, tweedracht zaait en aldus de samenwerking onder de mensen ver hindert. De Afrikanen zijn zo merkt de Encycliek op voor deze belem meringen bijzonder gevoelig, wijl zij in enkele tientallen jaren een ont wikkeling moeten doormaken waar de Europese volkeren honderden jaren over hebben moeten doen. In dit Afrika werkt de Katholieke Kerk, haar uitbreiding rechtvaardigt ook grote verwachtingen. Er is een hiërarchie opgericht, ter wijl het aantal gelovigen voortdurend toeneemt en de inlandse clerus een steeds belangrijker plaats bezet. Ondanks deze verheugende feiten, die zich in Afrika vordoen, moet men de moeilijkheden niet verdoezelen: Een gebrek aan priesters werkt zeer belemmerend. Het gaat er om pries terroepingen te wekken en te bevor deren. Iedere dag komen er by de H. Va der smeekbeden binnen om hulp, en het is hem een smart niet allen te kunnen helpen. Soms zelfs moet imn seminaristen naar huis uren, omdat er geen geld is. Daarom roept hij al len op de Pauselijke liefdewerken te willen steunen. Voorts beveelt de Encycliek aan overal een sfeer te scheppen, die be vorderlijk is voor roepingen tot mis sionaris. eigen grenzen terecht komt. hiervan een half jaar tevoren kennis zal ge ven aan de internationale organisa ties. De Noorse regering heeft het me morandum doen samenstellen op ver zoek van de commissie, dit naar aan leiding van het ter Algemene Ver gadering van de V.N. door Noorwe gen, Canada en Japan gedane voor stel, dat staten, die proefnemingen met kernwapens willen uitvoeren, hiervan tevoren kennis aan de Vol kerenorganisatie zullen geven. Noorwegen stelt verder voor, dat de secretaris-generaal der V.N. drie maanden vóór de proefneming gede tailleerde bijzonderheden zullen wor den verstrekt en dat aanvullende in lichtingen of veranderingen in de plannen minstens een maand tevo ren ter kennis van Hammarskjoeld zullen worden gebracht. In het Noorse memorandum wordt voorts gezegd, dat het schijnt, dat in ternationaal toezicht ter plaatse, noodzakelijk om controle te kunnen uitoefenen op alle kernwapenproef- nemingen ter wereld, thans niet uit voerbaar is. „Doch door het ken/nis geven van voorgenomen kernwapen beproevin gen te beperken tot die ontploffingen, welke er toe kunnen leiden het radio actieve neerslag in waarneembare hoeveelheden buiten het eigen land terecht komt, zou het vraagstuk van toezicht ter plaatse uit de weg zijn ge ruimd'', aldus het Noorse voorstel. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TAMELIJK ZONNIG. Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Dezelfde j temperaturen als vandaag iets hogere. 28 April zon op 5.19; onder 20.01; maan op 4.27; onder 18.38. 29 April zon op 5.17; o tder 20.03; maan op 4.52; onder 19.47. Hoogwaterstanden 28 April v.m. 2.85 mm. 2.50. 29 April v.m. 3.10; n.m. 3.50. Het weer in Europa Tamelijk zonnig In de gordel van hogedruk, die zich van de Azoren tot Noord-Rus land uitstrekt, hebben zich twee af zonderlijke hogedrukgebieden afge splitst, waarvan het voornaamste zich op de oceaan ten westen van Ierland bevindt. Boven Spanje bevindt zich een actieve depressie, die langs de Spaanse Middellandse Zeekust wolk breuken veroorzaakte. Tussen beide druksystemen is de noordoostelijke stroming van continentale lvcht sterk in kracht afgenomen, waardoor de temperaturen door instraling elke dag iets hoger worden. Ook morgen zal de aanvoer van continentale lucht voortduren, waarbij het weer overwegend zonnig zal zyn, hoewel er een kleine kans bestaat dat er in de middag, vooral in het zuiden van het land een bui optreedt. De tempe raturen kunnen plaatselijk tot om de twintig graden oplopen. weer temp. STOCKHOLM regen 5 C. OSLO zwaar bew. 4 KOPENHAGEN vrijwel onb. 7 ABERDEEN onbewolkt -1 DUBLIN zwaar bew. 6 LONDEN geheel bew. 8 AMSTERDAM zwaar bew. 8 BRUSSEL nevel 6 PARIJS nevel 8 BORDEAUX regen 7 GRENOBLE regen 10 NICE zwaar bew. 18 BERLIJN nevel 7 FRANKFORT nevel 8 MUNCHEN mist 5 ZURICH nevel 6 GENEVE nevel 9 LOCARNO regenbui 8 WENEN nevel 9 INNSBRUCK nevel 6 ROME licht bew. 11 MALLORCA licht bew. 11 Korreltje Geestdrift ?n moed zijn schoon; maar zelfs schatten van geestdrift kunnen de bezonnenheid niet vervan gen. Heine.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1