k k k k t kt> A ttoeïook rolt... VOOR DE 84ste MAAL De strijd tussen Oranje en De Rode Duivels Ook nu weer een behoorlijke kans op een Oranje-zege Groots Sportpark-plan voor Den Haag ligt gereed ZATERDAG 27 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 Het voetbalseizoen nadert zo lang zamerhand zijn einde, maar ditmaal is een goed slotstuk op internationaal j gebied voor de voetballiefhebbers be- j waard. Voor de wedstrijd tegen Luxemburg liepen de Nederlandse voetballers niet warm, ook al was het Feyenoord-stadion goed bezet cp 20 maart j.L Voor NederlandDuits land op 3 april in Amsterdam was de bezetting alweer heel wat beter, maar voor HollandBelgië puilt het Olym pisch Stadion morgen weer uit. Dat is de thermometer voor het voetbal op internationaal niveau. En gelijk het publiek tot HollandBel gië meer getrokken wordt, zo treden ook de spelers in geheel andere sfeer tegen elkaar aan. De oorzaak daarvan ligt naar het ons wil voorkomen niet in het feit, dat die grote jaarlijkse strijd tegen België gaat. Van Duitsland toch wil len onze Oranjemannen even graag winnen, want Duitsland is zo moge lijk op internationaal gebied van ho ger gehalte. Neen, de wil om van de Rode Duivels te winnen ligt in de eerbiedwaardige reeks van meer dan tachtig ontmoetingen, die de landen ploegen in de laatste 52 jaar tegen elkaar hebben gespeeld. De 84ste derby der Lage Landen staat weer voor de deur en de reeds gespeelde reeks van 83 doet de balans nog steeds in het voordeel der Neder landers overslaan: Oranje immers won er 39 België 27 en 17 wedstrij den eindigden in een puntenverde ling. Ondanks dat overwicht is een voorspelling ten aanzien van de uit slag als bijna steeds onmogelijk, om dat het resultaat van tal van factoren afhankelijk is. In de eerste plaats natuurlijk van de samenstelling der ploegen. De Bel gen zelf zijn niet bijster te spreken over de samenstelling van hun ploeg. Zo schrijft Marcel Broeckhoven hier over in „De Sportkroniek" o.m. het volgende: „De stapel kritiek, die op de gerim pelde hoofden van de keuzeheren is neergekapt naar aanleiding van de vreemde grap die zij uithaalden, door 't aanduiden van een Brusselse selec tie tegen Spanje, blijkt nog niet vol doende geweest te zijn om hen tot het besef te doen komen, dat hom politiek het prestige van het Belgisch nationaal elftal zonder omwegen de dieperik inzendt! Inderdaad. Niet minder dan vijf spelers van het falen de elftal tegen de Spanjaards (neder laag nota bene: 50) worden gehand haafd, terwijl slechts één enkele, na melijk Mees, recht heeft om zijn shirt te behouden. De beide backs, Diricx en Van Rooy, van Union Sint-Gillis (een club die slechts tiende geplaatst staat in de standentabel en een vrij zwakke defensie bezit!) behouden hun plaats. Hetzelfde geldt voor de nog onrijpe junior, Van den Berg en voor de linkervleugel Houf-Orlans". En de schrijver wijst dan speciaal op enkele zwakke punten en conclu deert: „Kortom, het huidige elftal moet als sterker worden beschouwd (mis schien ware het juister te schrijven: minder zwak) dan hetgeen met Span je duelleerde. Het blijft echter broos in de achterhoede (voornamelijk bij de back), 't blijft een angstvol vraag teken op de stopperspilplaats en het is louter improvisatiewerk in de aan val. Dat in dit laatstgenoemde ploeg- vak de naam Mermans ontbreekt, menen sommigen te moeten wijten aan de uitsluiting die de „bombar dier" opliep in de vorige week be twiste lichtwedstrijd tussen Ander- lecht en Atletico Madrid". Hoe men echter ook over de samen stelling van de Belgische ploeg moge denken, juist de wetenschap, dat zij minder sterk geacht wordt, zal de spe lers er toe aanzetten zich tot het uiterste te geven en ieder elftal heeft als zodanig een kans op de overwin ning. De kern van het Oranje-elftal is van oude beproefde samenstelling, maar het bevat ook enkele onzekere factoren. In de eerste plaats het feit, dat spil v. d. Hart ditmaal zijn De Munck niet achter zihc heeft, waarop hij dikwijls maar al te veel vertrou- KON ING VOETBAL de bij het terugspelen, hetgeen in tussen in de laatste twee wedstrijden twee doelpunten heeft gekost. Dat Fieter Graafland zijn plaats in het doel waard zal zijn, moet hij nog be wijzen, nu hij voor hem een geheel vreemd achtertrio voor zich zal vin den. Van Wissen op de rechtshalf - plaats is eveneens nog een vraagte ken en de voorhoede bevat ongetwij feld vijf goede spelers, doch zij moe ten nog blijk geven van het nodige teamverband. Toch zien we deze 84ste wedstrijd met vertrouwen tegemoet, maar ver moedelijk zal het aan spanning weer niet ontbreken. GEEN PESSIMISME IN BELGIë Er heerst in België bepaald geen pes simisme ten aanzien van de Belgische A-ploeg, die zondag a.s. in het olympisch stadion aantreedt voor de „Derby der lage landen". De conditie der spelers is goed alleen Coppens heeft af en toe nog last van een oude blessure, maar deze zal tijdig zijn genezen en na enkele oefenwedstrijden is de verwach ting ontstaan, dat de sterk gewijzigde formatie tot goed en gevarieerd samen spel zal komen. Vooral over de laatste oefenwedstrijd, die gisteravond te Brussel werd ge speeld, waren de deskundigen zeer te vreden. Ondanks ongunstige weersom standigheden het regende en er stond een sterke wind demonstreerde de A-formatie in de strijd tegen het aan merkelijk zwakkere B-team een goede techniek en een opmerkelijke schotvaar digheid. De A-ploeg won met 8—1 en dat was vooral te danken aan midden voor Coppens. Hij scoorde weliswaar zelf slechts één doelpunt, maar de overige DE BALANS. De balans der gespeelde wedstrij den ziet er op het ogenblik als volgt Thuiswedstrijden Nederland 41 24 8 9 123—74 België 41 9 8 24 74—123 Uitwedstrijden: België 41 18 9 14 91—77 Nederland 41 14 9 li8 77—91 i Nederland 83 39 17 27 200—165 I België 83 27 17 39 165—200 werden alle ingeleid door zijn intelligen te, slimme passes. Coppens, veelal in teruggetrokken posite spelend, inspireer de zijn mede-voorhoedespelers, van wie linksbuiten Orlans de zwakste was. voortdurend en in deze vorm (en met deze mentaliteit) kan hij zeer gevaarlijk worden voor de Nederlandse achter hoede. Nochtans wordt de ploeg door dezelfde deskundigen nog in teveel opzichten kwetsbaar geacht. De verwachting is. dat de Nederlanders hun tegenstanders op het punt van uithoudingsvermogen zul len overtreffen. Bovendien vreest men in België, dat de beide kanthalfs de Nederlandse binnenspelers teveel vrij heid zullen laten, zoals ook in het oefenduel geschiedde ten opzichte van de binnenspelers der B-ploeg. Het is ge bleken. dat de binnenspelers met snelle sprints in de Belgische achterhoede konden doordringen en daarmee de homogeniteit van de ploeg aantastten. Maar dat het spel der Belgen tegen Nederland even deprimerend zal zijn als in de laatste wedstrijd tegen Spanje neen, daarin gelooft men niet Door zeven wijzigingen is een team gefor meerd, dat meer klasse bezit, en dat ongetwijfeld zelfbewuster zal spelen. De opstelling van beide ploegen is als volgt: Pieters Graafland A (fljax) VanWissen (MW) vd KÜil Bosselaar C.vd Gijp Timmermans earlier (Ajax) (Sparta) (Feyenoortj) (AD°) fartunaW) Orlans Coppens. Vandenberg Piters (La Gantoise) (Standard) (Beerschot) (un StGiltoise) (Standard) Van Herpe A (LaGantoise) Van Rooy (UnStGHIoise) J Nelissen (CS Verviers) Xk Dincx /V (UnStGiltoise) VanderStappen (OlympicCharleroi) Als de vereiste toestemming verleend wordt Dat Den Haag op het gebied van sportaccomodatie bij de andere grote steden in het land ver ten achter is, mag bekend geacht worden. Toch ligt er een groots plan te verwezenlijken, een plan, dat wel geen stadion van de grootte van Amsterdam of Rotterdam biedt, maar dat als geheel toch zeker de volle aandacht verdient, een plan, dat zelfs financieel gezien, voor verwezenlijking vatbaar is. Dat althans deelde de heer Fr. Verheul op de gisteren te Den Haag gehouden jaarvergadering met de Ned. Sportpers mede. Het plan, dat als Sportpark Madestein ontworpen is op de grens van Den Haag en het Westland, bevat een stadion, een sporthal, een internationaal zwembad, een wielerbaan en een baan voor hip pische sport. Het sportleven in Den Haag steekt in een vrijwel versleten comfectiepakje. Er zijn te weinig zwembaden, onvoldoende gymnastieklokalen, de Houtrusthal is overbevolkt door de indoorsporten, aan velden en recreatieterrein is een schreeu wend gebrek. En de stad groeit maar verder, de bevolking neemt toe. terwijl men de bestaande behoefte niet overlapt door de accomodatie van Houtrust te vergroten met een handjevol plaatsen en dat men zo dadelijk ook aan ADO toestemming verleent meer ruimte op zijn tribunes in het Zuiderpark aan te brengen. Toen de kwestie-„Houtrust" onlangs in de gemeenteraad werd behandeld, viel het woord „lapmiddel". Zo is het, met die kleine verbeteringen komt de sport in Den Haag in werkelijkheid geen stap verder. Het plan, dat door prof. ir. J. H. van den Broek in opdracht van de heer R. Zwolsman is ontwikkeld en uitge werkt, mag gerust een groots en gedurfd object worden genoemd. Het heeft tot .doel in één slag de materiële en econo mische moeilijkheden, waarmeé het sportleven in Den Haag sukkelt door een gebrek aan ruimte en efficiency, op te heffen. Er wordt niet 'enkel een voet balstadion gebouwd, want voetbal mag dan nog steeds de meest beoefende tak zijn. er zijn talloze andere sporten, die zich in een ontzagwekkend tempo ont wikkelen. Tn d" TVTnopnMr>r op do fmen«Hln van Den Haag en het Westland (zodat de groentetuin van Nederland er ook het volle profijt van kan trekken) is door de initiatiefnemers beslag gelegd op een groot terrein van ongeveer vijfenvijftig hectare. Daar zal het sportcomplex ver rijzen, hypermodern en een gebouw, waarop Den Haag trots zai kunnen zijn omdat het volkomen zijn standing naar buiten demonstreert. Zoals de papieren thans liggen zou men in juli van dit jaar met de bouw kunnen beginnen en vol gens de berekening kunnen in 1959 de poorten worden geopend: 't Sportpark Madestein is dan geen wensdroom meer maar absolute realiteit. Op enkele stap pen van elkaar is er dan een voetbal stadion (capaciteit plm. dertigduizend plaatsen), een draf- en renbaan volgens de moderne eisen aangelegd, een tennis- court met drie banen, een wielerbaan, een overdekt en een open zwembad, een atletiekveld en een gebouw voor d in doorsporten. Het geheel is zo opgezet, dat het stadion ook gemakkelijk kan worden gebruikt voor bepaalde festivi teiten, landdagen, muziek- en zangcon coursen enz. Zo liggen de plannen daar, doch or zal nog heel wat moeten gebeuren alvorens de toestemming tot de bouw van de be treffende autoriteiten is verkregen BRITSE PROFS GESCHORST Zes Britse profs, spelers of oud-spelers van Sunderland, zijn voor een gemeen schappelijke commissie van de FA en van de Football league verschenen in verband met de beschuldiging, dat zij onder de tafel premies zouden hebben ontvangen toen zij naar Sunderland werden getransfereerd. Zij hebben echter geweigerd op de gestelde vragen te ant woorden en vijf hunner. t.w. Ray Daniels, Billy Elliott. Willie Frasér Ken Chisholm en Johnny Hannigan zijn voor onbepaalde tijd geschorst. Tegen de zesde. Trevor'Ford. die per vliegtuig uit Nederland was overgeko men, zal de commissie naar zij mee deelde, geen strafmaatregelen nemen. De commissie komt op 8 mei a.s. wederom in London biieen. Gistermiddag heeft de afdeling perso neelszaken van de N.V. Gloeilampen fabrieken te Eindhoven van het bureau arbeidsvoorziening ut Den Haag goed keuring gekregen voor het aanstellen van Trevor Ford op de afdeling public relations. Ford. oud-speler van Wales en van Cardiff City, was enige tijd ge leden door de Eindhovense ere-divisie- club PSV gecontracteerd, doch kon aan vankelijk geen werkvergunning in Ne derland krijgen. Vermoedelijk zal hij op 3 mei mee spelen in de wedstrijd tussen PSV en Lokomotiva uit Zagreb. TENNIS OM DE DAVIS CUP Nederl.-Noorwegen 2-0 Dank zij twee moeizame overwinningen an Hans van Dalsum en Fred Dehnert heeft Nederland na de eerste dag van de Davis-cup-wedstrijden tegen Noorwegen (eerste ronde Europese zone) met 20 de leiding. Van Dalsum versloeg de Noorse nummer één Gunner Sjoewall met 62 4—6 62 46 63 en Dehnert klopte Finn Soehol met 16 62 36 7—5 6—1. Het handjevol publiek, dat op deze winderige middag de tribunes rond het Mets-centrecourt te Scheveningen in kleumende groepjes had bevolkt, is on danks het nogal verrassende succes van de beide eerste enkelspelen niet opge togen naar huis gegaan. Maar zelden werd er tennis van klasse vertoond en zeker in de eerste partij waren de aan trekkelijke momenten schaars. Van Dalsum was, wat conditie en snel heid betreft, de mindere van de goed geproportioneerde blonde Noorse atleet. En hij wist dit. Hij probeerde dit nadeel op te vangen door de tactiek van ver traging toe te passen. Helaas ontbrak in het spel van de Nederlander de nodige vastheid, zodat de opzet maar half gelukte. Meestal kreeg Sjoewall toch gelegenheid zich uit te leven op zijn sterke punt: de drive vanuit het achterveld. De tweede partij leek een snelle zege voor de Noren te zullen worden. Dehnert verviel in de eerste set tegen Soehol in zijn oude fout van wilde, onbeheerste slagen en binnen korte tijd had de 20- jarige Noor de set met 61 gewonnen. Soehol maakte in die eerste fase van de strijd de indruk een beter tennis speler te zijn dan Sjoewall. Hij is soepe ler. zijn voetenwerk is beter en zijn slagenrepertoire is gevarieerder. Maar naarmate de partij vorderde en Dehnert wat beter ingeslagen raakte, kwam toch de matige klasse van de Noor tot uiting. Dehnert speelde lang zijn beste partij niet. Ook hem mankeerde het aan vast heid. maar hij demonstreerde zonder twiifel beter tennis dan Van Dalsum had gedaan, met goede vaart en snreiding en met een grotere vechtlust. Hij kreeg langzamerhand beter vat op het fantasie rijke gevarieerde spel van zijn tegen stander en aan het net kon hij met smash en volley menig punt scoren. Dat was het positieve in het tennis van Dehnert: hij zorgde in de meeste gevallen zelf voor de punten. WIELRENNEN ROND DE HAARLEMMERMEER Tal van clubs met totaal 160 renners hebben ingeschreven voor de zesde weg wedstrijd voor amateurs en onafhanke- lijken „Rond de Haarlemmermeer", die op 11 mei a.s. over 180 km wordt ver reden. Voor het eerst heeft deze wed strijd ook een ploegenklassement. waar voor de directie van de luchthaven Schiphol een wisselprijs beschikbaar heeft gesteld. Onder de deelnemers bevinden zich Joop van Putten (Den Haag). Joop Captein (Amsterdam). Lood Stoete (Am- j sterdam), Henk Scholten (Den Haag), Rob van der Ruit (Amsterdam). Frans Braat, Mick Snijder (Halfweg), Van Esmond (Den Haag). Ben Theunisse (Utrecht) en Martin van den Heuvel (Hengelo). Voor vele ploegen is deze wedstrijd een laatste selectie voor Olympia's toer door Nederland. O.m. zal de gehele militaire wielerploeg onder leidng van Gerrit Schulte in de Haarlemmermeer starten. In de samenstelling van de Belgische A-ploeg, die deelneemt aan de Ronde van Nederland, is een wijziging geko men. Jef Schils wordt vervangen door Willy Schroeders. ROME—NAPELS—ROME Italiaan Gaggero won derde etappe De Italiaan Stefano Gaggero heeft de derde etappe van de wegwedstrijd Rome- Napels-Rome gewonnen. Hij reed de ruim 163 km van Salerno naar Campo- basso (waarvan de laatste 23.4 km met motorgangmaking) in 4 uur 55 min. en 58 sec. Bruno Monti werd tweede en onze landgenoot Wout Wagtmans klas-1 seerde zich. met een achterstand van i 3 min. en 42 sec., als zesde. j Het algemeen klassement na de derde etappe is: 1. Emiliozzi (It.) 15 uur 7 min. J en 19 sec.; 2. Wagtmans (Ned.) op 4 min. 39 sec.; 3. Van Steenbergen (Belg.) op 5 min. 30 sec.; 4. Moser (It.) op 6 min. 18 sec.; 5. Monti (It.) op 7 min. 22 sec.: 6. Carlesi (It.) op 8 min. 20 sec.: 7. Poblet (Sp.) op 8 min 24 sec.: 8. Koblet (Zwits.) op 8 min. 30 sec.: 9. Gaggero (It.) op 8 min 47 sec.; 10. Gismondi (It.) op 9 min. 15 sec. BILJARTEN - „Zo interessant is nu onze krant". Carrière. Twee konijnenmoeders komen elkaar tegen. „Hoe gaat het met jou en met je familie?" vraagt de ene. „Heel goed", luidt het antwoord. „Vooral mijn jongste dochter maakt het goed. Die heeft carrière gemaakt. Ze is als bisam naar Parijs". Kleren maken de man. Een wel gesteld heer zou een portret laten schilderen. De schilder vroeg hem: „Zal ik u in smoking schilderen, me neer?" „Niet nodig", bromde de rijkaard. „Van mü mag je je schilderskieï wel aanhouden." Om wille van de smeer. Kleine Pim kwam bij oma op bezoek en ge droeg zich zo zoet en gehoorzaam, dat oma tenslotte zei: „Omdat je zo'n zoete, brave jongen bent Pimmetje, krijg je een groot stuk taart van me". Opgelucht klonk het: „Hè, gelukkig. Ik had het nietlaqger meer volge houden." Een blik in de prut. De waar zegster: „U zult kennismaken met een blondine; een onverwachte ken nismaking. U zult als het ware tegen haar opvliegen en.de verkeers politie komt er aan te pas. En ook een ziekenhuis Het toernooi om het kampioenschap van Nederland extra klasse klein biljart libre is gistermiddag te Hoorn voort gezet. De uitslagen luiden: Hollants 350 17 81 20 58 Van Deutekom 303 17 72 17.82 Tuyn 350 23 85 15.21 Hoogland 193 23 91 8.39 De Jongh 350 21 114 16.66 Biemans 350 21 107 16.66 Van Someren 350 29 121 12.06 Luttik 289 29 56 9.96 Hollants 350 11 227 31.81 Luttik 51 11 19 4.63 Van Someren 350 17 107 20.58 Van Deutekom 239 17 64 14.05 Biemans 350 21 121 16 66 Hoogland 310 21 109 14.76 Tuyn 135 9 39 15.00 De Jongh 350 9 217 38.88 De stand na de tweede dag luidt: m.p. h.s. a.g. Hollants 8 227 26.92 2. Van Someren 8 150 17.28 3. Tuyn 6 137 19.11 4. De Jongh 5 217 16.46 5 Biemans 3 107 14.06 6 Luttik 2 77 10.94 7. v. Deutekom 0 86 12.50 8 Hoogland n ino 11 33 Afspraak. „Het ten laste gelegde kan niet bewezen worden. Ik spreek daarom verdachte vrij, waarbij ik hem wel de raad wil geven, in het vervolg slecht gezelschap te ontwij ken". „Afgesproken, edelachtbare, U ziet me hier niet terug!" Ieder zijn deel Toen men de Franse politicus Armand Leytel eens vroeg, hoe hij zich de samenstelling van het Europese leger voorstelde, antwoordde deze: Ieder moet zijn eigen taak krijgen: Frankrijk levert de artillerie, Engeland de vloot, Duitsland de infanterie, Amerika fi nanciert alles en Italië zorgt voor de muziek. Slapende hondenToen het spook van de honger ons begon te dreigen vertelde de hospita in zijn pen sion sneden we onze schoenen aan stukken en kookten we er soep van." „Stil toch, niet zo luid, waarschuwt zijn vriend. „Laat de hospita het toch niet horen!" JONGSMA NEDERLANDS JEUGD KAMPIOEN De Rotterdammer Jongsma is Neder lands jeugdkampioen schaken geworden. In een toernooi, dat te Nijmegen werd gehouden, heeft Jongsma uit 8 partijen .1V-) punt gescoord, waardoor hij beslag I legde op de eerste plaats. BOTWINNIK— SMYSLOV De 21e partij Het heeft er veel van. dat Botwinnik zich heeft neergelegd bij het feit, dat hij wereldkampioen èf is. Zonder enige strijd, reeds na 13 zetten, bood hij in d« 21e partij remise aan. Zaterdagavom wordt de 22e partij gespeeld en alleen indien Botwinnik deze. alsmede de twet volgende zou winnen zou hij zijn titel behouden. Zulk een prestatie is, gezien de vermoeienissen na deze lange strijd en de psychologische druk van de ach- j terstand ondenkbaar. Wit: Botwinnik. Zwart: Smyslov. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4. g7—g6; 3. g2g3, c7c6; 4. Lflg2, d7—d5; 5. c4xd5. c6xd5; 6. Pbl—c3. Lf8—g7; 7. Pgl—f3, 0—0; 8. Pf3—e5. Lc8—f5; 9. 9—0. Pf6e4; 10. Pc3xe4, Lf5xe4; 11. f2—f3, Le4—f5; 12. Lel—c3, Pb8—d7; 13. Pef>xd7 Dd8xd7. Remise. „Je was toch echt met je kamer te vreden, en nu ga je na een jaar al weer verhuizen". „Ja, zie je, ik heb ontdekt, dat er geen badgelegenheid is". Desillusie. De jonge baas tot zijn knappe secretaresse: „Hebt u zondagavond iets te doen, juffrouw Petersen?" Secretaresse blozend en hoopvgl: „Nee, meneer, niets." De jonge baas: „Probeert u d' n maandagmorgen eens wat eerder op uw werk te zijn." Dieet. Heeft u zich aan het dieet gehouden, dat ik u heb voorgeschre ven? „Ik heb het wel geprobeerd, dok ter, maar het viel niet mee." „Och, wat.Ik heb gezegd, dat u precies moest eten, wat uw zoontje van drie jaar eet." „Dat heb ik ook gedaanSchoen veters, anthraciet, stompjes kaars- '-kgom. Gelukkig hing zij om zijn hals: „Kees, lieveling, gauw zullen wij met ons drieën zijn!" „Oh", stamelde hij verward en blij, „Ja, moeder heeft er eindelijk in toe gestemd bij ons in te trekken".

Leidse Courant | 1957 | | pagina 15