Het meisje In Eindhoven meer studie- mogelijkheid dan in Oirschot Motorvoertuigen (ook bromfietsen) zullen verplicht ontstoord worden weeckelykse CRonycke ZATERDAG 27 APRIL 1957 DV I.RTDSP r-nriRAMT PAGINA 10 Het Eindhovense tweelingencongres Het comité „Wereld tweelingen congres" te Eindhoven heeft medegedeeld, dat zioh tot dusverre ruim 300 tweelingparen voor deelname hebben aan gemeld. De aanmeldingen komen uit Nederland, Duitsland, België, Zweden, Noorwegen, Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Zuid-Afrika en Californië. Van de Duitse vereniging voor tweelingen, drielingen en vierlingen te Mündhen is bericht ontvangen, dat van daaruit een extra trein naar het congres te Eindhoven zal rijden met 200 paren tweelingen. De Duitse twee lingen zullen tijdens het congres op een sportterrein een schaakspel met levende figuren brengen, die de partij van Napoleon tegen generaal Ber- trand, in 1820 op Sint Helena gespeeld, zullen weergeven. Volgens de voorzitter van het co mité, mr C. van Bakel is een van de motieven waarom het tweelingencon gres dat voor het eerst twee jaar ge leden in Oirschot werd gehouden, naar Eindhoven is verplaatst, dat de medische wetenschap thans meer dan destijds gelegenheid zal krijgen antro pologische gegevens te verzamelen. Naar dr J. Bruins uit Deventer me dedeelde, bestaat in de medische we reld en universitaire kringen grote belangstelling voor het tweelingen congres, dat onderzoekingsmogelijk heden biedt ten bate der volksgezond heid. Tweelingen, althans eeneiige identieke, tweelingen, vormen naar hij zeide, uitstekend vergelijkings materiaal bij het zoeken naar ziekte oorzaken omdat zij het spiegelbeeld van elkaar zijn. Op het congres dat in de Philips ju bileumhal wordt gehouden, zullen enige voordrachten worden gehouden. ■Dr P. J. Waardenburg te Arnhem zal spreken over de psychologie van de tweeling, dr J. Bruins zelf zal het on derwerp „Tweelingen en volksgezond heid" behandelen, en dr J. E. Schulte te Maastricht zal een lezing houden over tweelingen in de :storie. Voorts wordt een wetenschappelijke bijeen komst van medici en medische stu denten gehouden onder leiding van dr Bruins. De deelnemers worden op 20 juni in de congresha1 verwelkomd, zij worden in hotel en bij particulie ren te Eindhoven en omgeving onder gebracht. Het tweedaagse congres zal op za terdag 22 juni, 's middags te 3 uur of ficieel geopend worden. Voor de deel nemers zijn excursies naar Eindho vense industrieën georganiseerd als mede een autobustocht naar Oirschot, Oisterwijk en Den Bosch. Verder staat een Brabantse folklo ristische dag op het programma. Ook worden voor de deelnemers wedstrij- MR. GEERTSEMA NAM AFSCHEID VAN WARFFUM. De burgemeester van Warffum mr. W. J. Geertsema, heeft gistérmiddag officieel afscheid genomen van Warf fum in een buitengewone raadsver gadering in hotel Van Dijk te Warf fum. en een daarop aansluitende bij eenkomst. Mr. Geertsema, die lid is geweest van de Leidse raad, is met in gang van mei benoemd tot hoofd van de afdeling algemene zaken van het staatssecretariaat van het ministe rie van binnenlandse zaken, bezits vorming en P.B.O. De vergadering werd bijgewoond door vele genodig den en autoriteiten, onder wie ver scheidene burgemeesters uit de ge meenten, aangesloten bij de stichting Noord-Groningen. Nadat de burge meester in een afscheidsrede een overzicht had gegeven van hetgeen er in de afgelopen vier jaren in Warffum tot stand is gebracht, en welke pro jecten er thans nog op uitvoering wachten, dankte wethouder A. J. Ver huizen namens de raad mr. Geertse ma voor hetgeen hij voor Warffum heeft gedaan. Er volgden nog vele toespraken, dr. Visser Nederland her vormd predikant te Warffum, bood namens de bevolking een in leer ge bonden album aan met foto's van de gemeente. VERZENDING VAN ZEEPOST. Argentinië: m.s. „Uruguay" (29 april); Australië: s.s. „Zuiderkruis" (29 april); Brazilië: m.s. „Uruguay" (29 april); Canada: m.s. „Luksfjell" (29 april), m.s. „Noorddam" (2 mei), ?.s. „Statendam" )4 mei); Chili: via New York (2 mei); Ned. Antillen: m.s. „Attis" (28 april); Nieuw Zee land: via Engeland (4 mei); Surina me: m.s. „Bonaire" (2 mei); Unie van Z.-Afrika: m.s. „Oranjefontein" (29 april) en Z.W.-Afrika: m.s. „Carnar von Castle" (4 mei); Brits-Oost Afri ka: via Frankrijk (4 mei). Inlichtin gen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkan toren. den voorbereid op het gebied van mu ziek, acrobatiek, goochelen en decla matie. Tenslotte zijn prijzen beschik baar gesteld vooi de oudste en van grootste afstand komende tweelingen, en voor het tweelingenpaar dat het eerst heeft ingeschreven. De vertraagde uitbetaling verhoogde pensioenen De omstandigheid, dat vele gepen sioneerden de februaritermijn van hun pensioen hebben ontvangen, zon der dat deze overeenkomstig de ge wijzigde pensioenwetten tot een ho ger bedrag is opgetrokken, vindt haar oorzaak in het feit: 1. Dat tussen het verschijnen van de staatsbladen, waarin de jongste maatregelen op pensioengebied zijn opgenomen 21 december 1956 en de eerstvolgende termijnbetaling der pensioenen per medio februari 1957 de pensioenraad praktisch geen ruimte werd gelaten om tijdig 113.000 pensioenen te herzien. 2. Dat de wettelijke voorzienin gen dermate gecompliceerd zijn, dat voor een groot aantal der pensioenen tot een individuele berekening moet worden overgegaan. Hiermede zal nog geruime tijd gemoeid zijn. De pen sioenraad heeft voor deze werkzaam heden een urgentieprogramma opge steld, dat wekelijks wordt gecontro leerd. Het verlenen van voorschotten is niet mogelijk, omdat zonder uit voerige berekeningen niet is vast te stellen hoe groot dit voorschot zou kunnen zijn. De minister van binnenlandse za ken, bezitsvorming en publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie deelt dit mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de ontwerpbe groting 1957 van het algemeen bur gerlijk pensioenfonds. Op de vraag of hij bereid is de aan de sanering van het algemeen bur gerlijk pensioenfonds verbonden technische en economische problemen te doen onderzoeken door een com missie, bestaande uit economen en verzekeringsdeskundigen, merkt de minister op, dat ter zake van die sa- uering een advies is uitgebracht door de staatscommissie voor de herzie ning van de pensioenwetgeving. De regering heeft geen behoefte om na het ontvangen van dit uitvoerig ge motiveerd advies nog een andere ad viescommissie in te schakelen. De arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft de Vlissingse con structie-schilder W. J. B., die een trouwlustige inwoner uit St. Laurens al zijn geld afhandig heeft gemaakt, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. B. zal onder toezicht wor den gesteld van de Rooms-Katholie- ke' reclasseringsvereniging. Toen zijn slachtoffer zich bij zijn echtgenote, die agente is van een hu welijksbureau uit Amsterdam, als hu welijkskandidaat aandiende, trad hij op als bemiddelaar. Hij maakte ge bruik van de goedgelovigheid van zijn slachtoffer en beloofde hem onder meer een niet van aardse middelen verstoken en kinderloze weduwe uit Sas van Gent. De trouwlustige heeft deze kandidate nimmer gezien. Hij werd door B. financieel wat lichter gemaakt. Al zijn spaarduitjes, zijnde 4000 gulden, moest de man uit St. Laurens offeren. De officier van Justitie zei bij de behandeling van de zaak op 12 april j.l. in zijn requisitoir, dat hiervan 2800 gulden rechtstreeks in de zak van B. was verdwenen. Ondanks alle financiële offers, gaat de man uit St. Laurens nog steeds alleen door het leven. De officier had een jaar en drie maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf met aftrek geëist. Douane had goede reuk Aan de vasthoudendheid van leden van de Nederlandse rijkspolitie, van Nederlandse en Belgische douane beambten en aan de samenwerking tussen deze drie groepen is het te danken geweest dat een in Nederland gestolen vrachtauto met in 's-Herto- genbosch gestolen drank in België kon worden achterhaald. Gistermor gen heel vroeg sommeerden leden van de rijkspolitie te Bergeijk de bestuurder van een vrachtauto te sloppen. De bestuurder weigerde en reed door, de rijkspolitie zette de achtervolging in. Later signaleerde een groep Nederlandse douaniers de vrachtauto en ook zij poogden de be stuurder tot stoppen te dwingen, eveneens vergeefs. De douane zette de auto achterna en reed in de omgeving van Luijk- gestel België binnen, waar Belgische douanebeambten zich bij de achter volgers aansloten. Het werd de bestuurder van de vrachtauto op den duur '-ennelijk -.vel iets te onveilig, hij sprong uit de rij dende auto en verdween. De auto reed in een sloot en daar kwamen de achtervolgers er achter dat hun moeite alleszins gerechtvaardigd was, het bleek n.l. dat de vrachtauto ge laden was met flessen cognac, likeur enz. Voor een totale waarde van cir ca tienduizend gulden. Later kwam aan het licht dat de vrachtauto was gestolen en dat de lading eveneens op onrechtmatige wijze was verkregen. De drank is in de nacht van donderdag op vrijdag uit een distilleerderij te 's-Hertogen- bosch gestolen. Ongevallen met oud oorlogstuig Hulpverleningsdienst ruimde in 1956 nog grote aantallen Nog steeds doen zich ongevallen voor als gevolg van het onvoorzichtig omgaan met uit de afgelopen oorlog overgebleven oorlogstuig. De omvang van dit nog steed, aanwezige gevaar blijkt onder meei uit de in het jaar 1956 door de hulpverleningsdienst ge ruimde munitie en ander oorlogstuig. Dit was onder r.eer ruim 21000 gra naten in allerlei vorm en afmeting, 10 torpedo's, V I e.d., 483 landmijnen, 267 bussen strijdgas en 9550 kg spring stoffen en kleine munitie. Verder werden door de HVD werk zaamheden verricht op munitie- en springstofkundig gebied ter beveili ging van personeel en installatie bij diverse smelterijer. in Nederland. De naar de smelterijen af te voeren metalen door de diverse fi-ma's moe ten eerst door de HVD zijn gecontro- leerr op eventueel aanwezige spring stof, alvorens de partijen oude meta len dooi de smelterijen worden geac cepteerd. Onderzocht werden 1 scheepslading en 32 wagenladingen, samen 579 y» ton. De leger- en luchtmachtentoon stelling „Paraat", die in de komende maanden een toemee door ons land zal maken is gisteren in Utrecht of ficieel geopend. De burgeiheester van Utrecht verrichtte de openingsceremo nie. Sletaemd aCa fi.Cm&tewen maa/L jalcyfii aCi feiftten! Omstreeks 1852 wekte een zekere Miss Ella grote sensatie. Zij was ho geschoolrijdster en presteerde het, balancerend op de rug van het paard, achtereenvolgens door 0 hoepels te springen. Ook in het maken van sal- to-mortales deed zij niet onder voor de meest ervaren ruiteracrobaat. Kaetchen Renz, Kaetchen Carré, en alle andere vrouwelijke beroemdhe den die het nooit verder dan 20 hoe pels hadden gebracht, verbleekten op dit bericht. En zie: de afgunst deed wonderen. Na korte tijd pres teerden alle dames hetgeen tot dus- vei onmogelijk werd geacht: zij sprongen door meer dan 50 hoepels en draaiden, licht als een veertje, sal- to's alsof het niets meer was. Toen echter deed Miss Ella van zich spre ken op een manier die niemand ooit vermoed kon hebben. U leest er over in het enige Neder landse Circusboek „De Bonte Droom van het Circus", dat u méévoert ach ter de schermen. De circuskenners J. van Doveren en Fred Thomas schre ven het: een féést van verhalen en leuke pentekeningen en prachtige kleurenplaten. Voor slechts ƒ2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboter-leverancier, of per brief kaart) bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaand toegezonden, onder rembours. De bijbehorende plaatjes ontvangt u GRATIS voor ryksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! Advertentie Ten bate van radio en TV Automobilisten, motorrijders en bromfietsers zullen verplicht worden de storingsbronnen van hun voertui gen zodanig te ontstoren, dat de be zitters van ontvangapparaten, met name van radio- en televisietoestellen, geen hinder meer ondervinden, aldus deelt de KNAC mee. Er wordt op het ogenblik een wijziging van het radio- storingsreglement voorbereid, met de bedoeling straks ten aanzien van de ontstekingsinrichtingen van alle ver brandingsmotoren te kunnen eisen, dat ze op een bepaalde minimumaf stand beeld of geluid van de gebrui kelijke ontvangapparaten niet meer storen. De minister van verkeer en water, staat zal de wijziging nog dit jaar af kondigen. Na een overgangstermijn (waarschijnlijk van een jaar) zullen dan alle motorrijtuigen binnen zekere grenzen ontstoord moeten zijn, zo heeft de KNAC vernomen. Om na te gaan welke eisen ten aan zien van het gemotoriseerde wegver keer moeten worden gesteld, zyn door de P.T.T., in samenwerking met de rijksautomobielcentrale, proefne mingen gedaan. Men kwam daarbij, naar de KNAC meent te weten, tot de bevinding, dat het voldoende is dat motorrijtuigen buiten een straal van tien meter geen storing meer op leveren voor de gangbare F.M.-ont- vangapparaten. Ter voldoening aan deze voorwaarde zou, volgens P.T.T.- deskundigen, volstaan kunnen wor den: 1). voor auto's met weerstandsbou gies en weerstandskabels tussen bou gies en verdeler en tussen verdeler en bobine; 2). voor motorrijwielen met weer. standsbougies en weerstandskabels tussen bobine en bougie (s); 3). voor bromfietsen alleen met weerstandsbougies. Er is reden om aan te nemen, dat geadviseerd zal worden een over gangstermijn van een jaar aan te hou den. Daarna kan dan geëist worden, dat alle oude motorrijtuigen op de vastgestelde afstand geen hinderlijke storing meer geven en dat alle nieu we motorrijtuigen pas in de handel komen nadat ze volgens de minimum eisen ontstoord zijn. Dr. C. van den Berg heeft af scheid genomen van het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid, waar hij 21 jaar directeur-gene raal is geweest voor de internationale volksgezondheidszaken. Dr. Van den Berg heeft de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt. Ver schillende naaste medewerkers van de scheldende functionaris, waaronder minister Suurhoff, hebben dr. Van den Berg toegesproken en gedankt, voor de wijze, waarop hij 21 jaar lang het Nederlandse volk en de interna tionale volksgezondheid zijn diensten heeft bewezen. In de Ursulakliniek te Wasse naar, overleed gisteren de 56-jarige M. van de V. uit Pijnacker, die vorige week donderdagavond, toen hij te Pijnacker de Katwijkse laan overstak door een passerende auto werd aan gereden. |7erst maer een schoon bericht: *-■ Sowel voor U als myn isser voor ghants een jaer de vasten weer verswonden. 'k Was bly dat 't Paeschen was, en gy, myn leeserschaer? Of heyt U die vasten niet so argh gevonden? En verder, och, er was niet veel te doen in deese weeck al was,het druck langhs velden en langhs weeghen. Het leeck hier Baebel wel met alderhande spraeck en tael. By elcke stap quam ick een Duytscher teeghen, of ander vreemdelingh. Oock Aerend-Rooland was hier vreemd en liet sich hier maer nauwelyx bekyeken totdat op 't end des weecks de Leydsclie sterrenwacht hem togh nogh sagh soals mocht blycken uyt onse crant. Dan gingh het met de Koepoort beeter, die liet sich wel van alle kant betrappen. De ossen kreeghen d eer 't eerst op de brugh te gaen met logghe Leydsche koeyenstappen. De gouden paeren syn dees weeck weer in het nieuws. In Leydschendam en Stompwyck staen de eerebooghen weer feestlyck opgericht voor hou en trou so langh. Dat God die paeren langh nogh spaeren mooghe. In Lis is 't oock weer feest en gaet men deese daeghen die ouwe, trouwe dorpsmusyck belonen. Canita Tuba gaet syn veertioh jaeren vieren met puyck van klanck en schettertoonen. Eer wierd dan weer betoond in 't dorp Noordwyckerhout aen eene vrouw, die in haer langhe leeven hier hulp en bystand gaf. Mevrouwe Pennings kreegh het loon. De paus heetf haer het eermetael gegeeven. Lïoort wat in Voorhout is met Henk Oostdgm geschied die met een paerdenspan daer was op hol geslaeghen Het eerste wat hy vroegh: „Waer syn myn clompen nou?" toen hy croop van die dolle paerdewaeghen. Echt, leeser, 't was niet veel dat ick U mocht verhaelen. Het is komcommertyd en daermee isset uyt. De weeck is wegh en morghen isset sondagh. Viert die maer braef. Dat sy een wys besluyt. WILLEM VAN HORSTENDAEL". RAAD VOOR SCHEEPVAART Tragisch gebeuren met de „Gruno" Binnen een kwartier was de raad voor de scheepvaart te Amsterdam gistermiddag met het onderzoek ge reed naar wat de voorzitter noem de „een vreselijke scheepsramp", die aan drie mensen het leven heeft gekost. Een der vele raadselen die wel nooit zullen worden opgelost, noemde de voorzitter, A. Dirkzwager, de aanva ring van de kleine kustvaarder „Gru no" (215 ton) benoorden Ameland op de vroege ochtend van de 26ste sep tember van het vorig jaar met het grote Russische vrachtschip „Kolom- na" (3200 ton), dat zich met zijn zwaar versterkte ijsboeg tot over de helft midscheeps in het Nederlandse scheepje boorde. De gezagvoerder- eigenaar van de „Gruno" de 42-jarige A. Wieringma uit Appingedam, diens echtgenote en de Duitse matroos Karl Richard Be eek kwamen in het water om. Vijf andere opvarenden, de 18- jarige dochter van de kapitein; de Bestman en de kok alsmede twee Duitsers, slaagden er in aan boord van het Russische schip te komen. De „Gruno" zonk zo snel, dat er geen tijd overbleef de sloepen te strijken hoe wel de gezagvoerder daartoe wel po gingen had aangewend. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, achtte het on begrijpelijk, dat dit schip onder deze omstandigheden in dit drukke vaar water te veel vaart heeft gelopen, ge zien de kracht waarmee hij in de Gruno was gedrongen. Naar aanlei ding van de schriftelijke verklaring- van een Duitse matroos, was de in specteur van mening dat ook de Ne derlandse kapitein geen juiste ma noeuvre zou hebben gemaakt tijdens de mistseinen van beide schepen, doch daar de kapitein zich hiervoor nooit meer kan verantwoorden, wilde de inspecteur zich hierover liever niet uitspreken. De raad zal later schriftelijk het resultaat van dit onderzoek bekend maken. Noord-Limburg gaat onder stofplaag gebukt Daar het in de afgelopen weken in Noord-Limburg niet geregend heeft, is de lichte zandgrond zeer sterk uitgedroogd en doen zich stof stormen voor. Vooral de aspergevel- den, die bovengronds in het geheel niet begroeid zijn, werken het ont staan van stofstormen in de hand. De af en toe krachtige oostenwind van de laatste dagen wierp wolken poe derachtig geel bruin zand omhoog. In het gebied tussen Venlo en Horst, waar veel aspergevelden lig gen, was de zon soms urenlang ver duisterd door de stofwolken. Niet alleen de kwekers m hu- helpsters op het land ondervinden hiervan veel hinder, maar ook het verkeer en zelfs de huismoeders wier woningen in de baan van de stofwinden liggen. Zij zien zich nu genoodzaakt de gro te schoonmaak pas in juni te hou den, wanneer het veld meer begroeid raakt, en het fijne stof niet langer door reten en kieren in huis dringt. Het probleem van de stuivende gronden staat al jaren in de aan dacht. Er zijn al eens proeven geno men met een preparaat van cc aard- appelmeelindustrie en in Lottum is een windsingelproefobject aangelegd, maar tot een afdoende remedie, die tevens economisch is toe te passen, heeft men het nog niet kunnen bren gen. \IN HET BLAUW I door FRANK PERRY 50). „Wat is er eigenlijk voorgevallen op die avond, dat zij en Atwood je opwachtten?" „Ze wachtten me op in mijn ka mer, ik ben ze niet in de gang tegen gekomen. Maar verder is er niets van te vertellen Het meisje hield me een revolver onder de neus en Atwood bond me vast, ze hadden al les al klaar toen ik kwam. Ze zeiden dat ze het papier wilden hebben, dat ik dr. Winfield had laten tekenen. Ik zei hun, dat ik hem niets had la ten tekenen. Ze U'tte een paar be dreigingen en gingen heen, dat is alles. Vermoedelijk hadden ze mijn kamer al doorzocht". „Waar was je die avond geweest?" „Nergens" „Dus was jij het, die uit het raam sprong toen ik het kantoor van dr. Lancaster binnenging?" „Ja; het leek me raadzaam om te kijken of er nog sporen van morfine in de laden waren achtergebleven. Ik had geen idee, waar dr. Nichols die bewaarde, tot ik u hoorde zeg gen dat het zo vreemd was, dat de laden werden afgesloten. Ik wilde niet, dat u zou ontdekken, dat hij de morfine geleverd had, omdat u dan zou begrijpen, waarom hij vermoord was". „Heb je Winfield uit de gevan genis helpen vluchten?" „Nee, dat heeft de Tsaar gedaan?" „Dus jij had er niets mee te ma ken?" „Nee, ik heb alleen gezorgd, dat hij een briefje kreeg. De Tsaar zond me het briefje met de boodschap om het aan Winfield te geven. Ik stelde Atwood toen voor, hem een kistje sigaren te brengen. Ik kocht het". „En gebruikte de stoom uit de radiator om de zegels los te keken", zei Greer. Ogden knikte. „Ilc deed het briefie in het kistje en plakte het weer dicht, zodat het niet opviel en At wood bracht het hem. Dat was alles wat ik er aan gedaan heb". „Hoe kwam je zo in het Downing sanatorium?" „Ik vermoed, dat de Tsaar dit plan al een jaar geleden heeft opgezet. Hij bezorgde me een voorwaardelijk vonnis, toen ik op het punt stond tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld te worden. Dat was voor het eerst, dat ik van hem hoorde. Hij zei, dat hy me kon gebruiken omdat ik long lijder was en dat hy weldra werk voor me zou hebben, een makkelijk baantje. Hij gaf me geld en beval me, mij ordelijk te gedragen tot ik van hem hoorde. Een paar maanden later schreef hij me, hier te komen in het sanatorium en dr. Nichols er toe te bewegen, het poeder voor ons te kopen". „Heb jé enig idee, wie die Tsaar is?" „Nee, ik heb nooit moeite gedaan om er achter te komen". „Heb je ooit het licht van een lan taarn op hem gericht of hem vanaf een der bijeenkomsten naar huis ge volgd?" „Nee, daarvoor had hii me gewaar schuwd. Als ik dat gedaan had, zat ik nu in de gevangenis". „Je bleef de Tsaar dus trouw, zelfs nadat hij dr, Nichols in jouw kamer vermoord had en jou voor de zaak liet opdraaien?", vroeg Greer on gelovig. „Ik dacht, dat ik me wel eruit kon redden", verklaarde Ogden. „Ik wist, dat ik op de een of andere wijze moest vergelden wat hy voorn me gedaan had. De Tsaar had mijn leven gered, vijf jaar in de kast zou mijn dood zijn geweest. Daarvoor zou ik heel wat gedaan hebben". „Welk bewijs heb je, dat de Tsaar werkelijk bestaat en niet een verzin sel van jou is?", vroeg Greer streng. „Heb je enig bewijs, dat je niet zelf de Tsaar bent?" „Ja, we hebben order om hem vanavond om twaalf uur te ontmoe ten", luidde het gretig antwoord. „Er is nog tijd om erheen te gaan. Kom met me mee en overtuig u zelf'. „En als hy niet komt, zul je zeg gen, dat hy lont geroken heeft?", vroeg Greer. „Hij zal er zyn", verzekerde Og den", tenzy er een leger agenten staat om hem af t* schrikken. In dat geval is het met mij gedaan. Maar hy heeft nog geen tijd gehad om te ontdekken, dat wij gearresteerd zijn". „Verwacht hy jullie allemaal?" „Ja, hy heeft er nog nooit zoveel tegelijk opgeroepen". /,3al de Tsaar argwaan krijgen als Tyler en Eva Bryan niet ko men?" ;,Nee, hy zal denken, dat ze niet durven. Hij weet namelijk dat het schot op dr. Lancaster voor hem be doeld was". „Verwacht hij dr Winfiel.d?", vroeg Greer. „Ja". „Dan zullen wy dr. Winfield mee nemen, als hy wil", besliste Greer. „Uit al deze verklaringen is zyn on schuld gebleken, maar ik vermoed dat hij wel bereid zal zijn om ons te helpen". Toen Winfield van het plan hoor de, zei hy: „Het is een list van Og den om te kunnen ontsnappen". „Het is mogelijk", stemde Greer toe. „Maar dat zal hem niet geluk ken. We mogen de kans om de Tsaar te grypen niet voorbij laten gaan". „Ik doe mee", vedzekerde Win field. „Al was het alleen om een oogje op Ogden te houden", liet hy er grimmig op volgen. HOOFDSTUK XXXIII HET MONSTER ONTMASKERD. In het vertrek wachtten zy, Og den, Winfield en Greer; de recher cheur verborgen achter de divan, waarop de beide anderen zaten. Zij hadden de woningdeur ontslo ten gevonden en waren op de tast door de stikdonkere kamers binnen gekomen. Misschien zat de Tsaar er gens verscholen en zii mochten niet de kans lopen, dat Greer's aanwe zigheid bemerkt werd. Het was tien minuten voor middernacht. In de flat aan de overzijde van de gang wacht ten drie agenten. „Als hij niet het eerst hier is, blij ven we altijd in het donker op hem zitten wachten", fluisterde Ogden Winfield toe. Hij komt door de deur daar tegenover ons, gaat achter het bureau zitten en richt het zoeklicht op ons. Ik vermoed, dat hij de wo ning door de achterdeur binnengaat, hij moet zich daarachter ergens schuilhouden. In elk geval moet hij ook eerder op 'de avond hier zyn om de gordijnen te sluiten en zijn zoeklicht op te stellen". „Denk je, dat hij vanavond zal komen?", vroeg Winfield spottend. Hy was overtuigd, dat Ogden come- die speelde om zyn onshuid te betui gen. „Hy is gewoonlijk stipt op tijd", antwoordde Ogden ietwat ongerust. „Het kan zijn, dat hy het weet, hy schijnt alles te weten", Zyn stem stierf weg in een onverstaanbaar ge mompel, alsof óok hy overmand werd door de vrees voor de Tsaar. Hij deed nog steeds moeite om de geheimzinnige sfeer te scheppen die op zyn handlangers zo'n diepe in druk had gemaakt. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 14