Congressen over het nijverheidsonderwijs Problemen rond automatisering en leerlingenselectie visie op televisie Nationale Reserve niet bekwaam voormoderne* oorlog Waar kunnen emigranten hun geld laten? Barium-carbonaat door 't aardappelmeel ZATERDAG 27 APRIL 1957 nK t.ETDSE COURANT PAGINA 12 Er zijn dezer dagen een tweetal congressen gehouden die handelen over het nijverheidsonderwijs en waarop verschillende problemen de technische opleiding en de leerlingen rakende, door deskundige sprekers aan de orde zijn gesteld. In de Internationale School voor Wijsbegeerte te Leusden geschiedde dit op een congres van de groep Nijverheidsonderwijs van de Nederlandse on derwijzersvereniging (NOV) en in het Kurhaus te Scheveningen op een tweedaags congres van de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het Nij verheidsonderwijs. De verschillende inleidingen werden gecomprimeerd in een aantal con clusies met betrekking tot het technisch onderwijs en ten aanzien van de selectie van leerlingen. Vakmensen zullen nodig blijven Op het landelijk congres van de Sioep nijverheidsonderwijs van de ederlandse onderwijzersvereniging: (N.O.V.), daf te Leusden wordt ge houden, sprak de heer H. W. Kruk over problemen van vorming en op leiding der Nederlandse jeugd". De heer Kruk, directeur van het vor mingscentrum voor mannelijke be- drijfsjeugd te Rotterdam, gaf in zijn met voorbeelden uit de praktijk verduidelijkte rede te kennen, dat steeds weer blijkt, dat een groot deel ▼an de jeugd na het volbrengen van het achtste leerjaar haar aan sluiting aan de maatschappij mist. Er moet dus iets mis zijn in het on- (Van onze T.V.-medewerker.) De KRO televisie kwam met een gevarieerde avond, bestaande uit bekende rubrieken met de no dige verscheidenheid gebracht. Het is nochtans jammer, dat het eerste nummer: „katholiek nieuws", ook reeds de vorige maal in de program- ma-bladen aangekondigd, niet is doorgegaan; er werd zeWs geen woord van verontschuldiging ge sproken. We hadden stellig aange nomen, dat bijvoorbeeld de spectacu laire uitdeling van vliegbrevetten aan de drie jonge Franciscanen in het KRO nieuws zou zijn te zien en te horen gegeven. In „Testplaat", een programma voor de jonge men sen, heeft dra. Ariëtte Schippers instructieve dingen over beroepskeu ze behandeld met enige jongens en meisjes die voor het eindexamen staan. Het tweede deel van deze ru briek werd gevormd door het optre den van de schoolband van het ste delijk gymnasium te Arnhem, inge leid door Michiel de Ruyter; het was geen opvallende vertoning. Jos van Loon heeft een nieuw recept bereid, namelijk komkommer, nu eens niet als salada, maar als groente; ze wist een smakelijk gerecht uit de pan te toveren. In het brabantse Drumen heeft Joop Re:nboud in een directe reportage gegidst in de daar geves tigde grote gieterij voor scheeps schroeven. Uit een uitstekend maar wel wat langdradig gesprek mét de directie is wel komen vast te staan, dat een grootbedrijf in verband met de scheepsbouw niet per sé aan het water behoeft te zijn gevestigd, om beroemd te kunnen worden. Vóór de epiloog wederom van aalmoeze nier P. C Groenendijk, directeur van Wanlheuvpl heeft Maria van der Eist, echtgenote van een Neder lands burgemeester zich met de da mes onderhouden over de voorjaars mode, compleet met.strepless! Het werd een gezellig babbeltje, waaraan ook de omroepster deel nam. Nu we het torh over de KRO en zijn omro pstcr hebben, mag wel eens worden herinnerd aan 't steeds prettige en charmante optreden van „Tante Hannie" Lips in het kinder programma. Deze week had ze een kwartiertje uitgetrokken voor een babbeltje over ontvangen brieven en verder heeft ze niet slechts de accoordeon virtuoos gehanteerd, maar er ook het bijzondere van ver teld. En nog meer pe:len heeft Han nie Lips op baar boog, hetgeen haar heeft gomaakt tot een ideale t.v.- omrocpster. Na een Televizier, dat te lang was om boeiend te kunnen zijn, heeft de AVRO een vertoning gegeven van het toneelspel van J. B. Priestly „De spiegel". We hebben wel eens diepergaande stukken van deze auteur gezien; de inhoud van het nu vertoonde spel was wel zeer onwaar schijnlijk, tenzij men groot vertrou wen heeft in mensen met paranor male begaafdheid. Ton Lensink had hier zijn eerste grotg kans als regis seur; dat hij slaagde, dankte hU me de aan het goede spel, vooral van Sara Heyblom die na vier jaar weer eens op het scherm was verschenen, verder aan Ida Andrea en aan de nieuwelinge Annie v. d. Vorsten- bosch. Vrijdag was er een relais van de vlaamse televisie, met een op voering van Ibsen's Peer Gynt door het gezelschap van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg te Antwer pen. Niet minder belangrijk komt ons voor te zijn het eurovisieconcert op zaterdag (van 5.55 tot 6.45) door het orkest en koor van Radio televi- sone Italiana. Dit concert wordt ge geven in de Aula Delia Benedizione van het Vaticaan en zal door Z.h. de Paus worden bijgewoond. Wie de week met ontspanning wil eindigen, kan vertier zoeken in het Uit en thuis programma van de NCRV, met Goos Kamphuis als spelleider. derwijs, dat wfj pogen te vemieu wen, omdat het nog altijd teveel gericht is op de intellectuele vor ming. De heer Kruk noemde in dit ver band de situatie absurd, dat thans in het bedrijfsleven de ongeschool de krachten meestal met meer geld naar huis gaan dan de geschoolde. Dat is volgens spreker een premie op het niet afmaken van de vak scholing. Het is naar zijn mening „kapitalistisch wegkopen" van de nier geschoolde krahten om de toekomst zeker te stellen. Niemand trekt zich van deze foutieve gang van zaken iets aan doch men moet bedenken aldus spreker, dat het hier gaat om tienduizenden jongeren. Vóór de heer Kruk aan het woord kwam, sprak de voorzitter van de landelijke werkgroep, de heer L. G. van Klootwijk, een rede uit, waar in hij betoogde, dat het NOV naar twee richtingen werkt, namelijk i naar die van de behartiging van de j belangen der leden en naar die van de bevordering van het onderwijs- I Hij vond, dat het over de salarissen getroffen akkoord een gelukwens j waard is. Hij toonde zich voorts een 1 voorstander van de door gemeente lijke overheden gecreëerde en ge financierde nijverheidsscholen. Ten aanzien van het onderwijs z< heer Klootwijk, dat men zich voor al moet voorhouden, dat er niet al leen moet worden onderwezen maar vooral ook opgevoed. DE AUTOMATISERING EN HET NIJVERHEIDSONDERWIJS „Om de problemen van de auto matisering de baas te blijven zullen er meer geschoolde mensen van ver schillend niveau nodig zijn", aldus ir. E. J. Baumann, hoofd onderwijs van de n.v. Philips' gloeilanmpen- fabrieken in Eindhoven In zijn le zing, die hij op het congres van dei Nederlandse Bond van Leerkrach ten bij het Nijverheidsonderwijs in het Kurhaus te Scheveningen heeft gehouden. Ir Baumann sprak over „automatisering en de mogelijke consequenties voor het technisch onderwijs". Spreker zeide dat een voorspelling van de consequenties op.de vraag stukken van fabcane en qjeer nog de consequenties op het terrein van het maatschappelijk leven, nog slechts vaag kan zijn en omringd door allerlei reserves. Hij gaf de volgende omschrijving van wat het moderne woord „automation" naar zijn mening inhoudt: „automatisering is een continue-proces, dat een gelei delijke omvorming van de wijze van produktie met zich meebrengt, het steeds meer overschakelen van men selijke arbeid naar de machine". Volgens de heer Baumann staat het vast, dat de positie van de vak man bij de automatisering geen ge vaar loopt, vooral de sector dienst verlening zal niet geautomatiseerd kunnen worden. Wel zal een verdere uitbouw van de kennis van de vak man worden gevraagd, waarbij te verwachten Is, dat, meer dan nu, vaklieden en technici uit de vaklie den voortgekomen, op hoger theo retisch niveau nodig zijn. Vooral geldt dit voor de elektricien, die elektronisch vakman zal moeten worden. Ten aanzien van het onderwiis verkondigde spreker de volgende stellingen: het basis onderwas van de lagere technische school blijft in deze onaangetast. Men zou er goed aan doen dit te verstevigen, speci aal voor die leerlingen, die daar voor de capaciteiten hebben; diffe rentiatie van de opleiding, overeen komstig de begaafdheden van de leerlingen moet ernstig overwogen worden. De daaruit voortvloeiende moeilijkheden op sociaal terrein be horen niet uit de weg te worden ge gaan. Het aanvullend onderwijs van het leerlingstelsel in het systeem van de zgn. een-dags onderwijs zou vol gens hem volle belangstelling moe ten krijgen. Nauw contact tussen be drijfsleven en school is daartoe een dringende noodzakelijkheid. Ir. Bau mann antwoordde op een desbetref fende vraag, dat het naar zijn me ning van belang zou zijn, wanneer een vertegenwoordiger van de indu strie lid van het schoolbestuur is. SELECTIE VAN LEERLINGEN. De twee congresdagen zijn van middag besloten met twee lezingen over het selectie vraagstuk. Drs. S. Wiegersma, wetenschappelijk mede werker van het Nederlands Instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden besprak 't selectie vraagstuk voor jongens en mevr. Mary Zel- denrust-Noordenms psychologe te Rotterdam, voor meisjes. Drs Wiegersma zeide onder meer dat het zittenblijven een van de be langrijkste punten is bij het selec tie-vraagstuk. Cijfers wijzen uit dat zowel b(j het middelbaar als bij het nijverheids onderwijs het percentage van zittenblijvers en van degenen die de school verlaten op ongeveer 25 komt. Als een vóór-selectie door geschikth°'dst»>Rt heeft plmts gehad veranderd dit percentage in tegen stelling tot wat men zou verwach ten, niet. Zodra de geselecteerde leerlingen in één klas worden bijeen gebracht, faat de leraar ze beoordelen naar e maatstaven van goed, middelma tig en slecht, en de slechten blijven weer zitten. Selectie heeft dus slechts tot verhoging van het niveau bijgedragen. Drie punten zijn bij het zittenblij ven van belang, volgens spreker, namelijk: Dat de differentiatie niet in de leerstof geschiedt maar in de pres tatie; Dat het gemiddelde peil van de leerlingen bij het nijverheidsonder wijs laag is, omdat de nijverheids scholen zwakke leerlingen van de la gere scholen krijgen toegewezen en tenslotte het persoonlijke en maat schappelijke verliespunt dat het zit tenblijven oplevert. De heer Wiegersma bepleitte ter oplossing van dit probleem het bij eenbrengen van leerlingen van ver- schilend nivau in één kasse, met an dere woorden het aanpassen van de leerstof aan de leerlingen. Wat de selectie naar de verschil lende richtingen betreft, was spre ker van mening dat de voorberei dende klas hiertoe de beste gelegen heid biedt. Mevrouw Zeldenrust-Noordanus zeide in haar lezing dat de selectie bij meisjes niet zo'n probleem op levert als bij de jongens. Zij be sprak daarna de selectie ter specia lisatie; hierbij heeft men de beschik king over drie gegevens, n.L het schoolgedrag (de totale persoonlijk heid), het oordeel van de ouders over wat het kind het beste worden kan, en het oordeel van de leerling zelf. Wanneer het kind zelf een uitge sproken wens heeft zijn er veelal geen moeilijkheden. In de andere ge vallen speelt vaak het feit een rol dat de leerling een keuze moet ma ken in een leeftijdsperiode die daar voor zeer ongeschikt is, n.l. in de puberteit. Het beste is in de taatste gevallen met medewerking van de ouders te zoeken naar de juiste be nadering van het kind, zodat het zelf tot een keuze komt. De slotzitting werd onder meer bijgewoond door mr. A. G. de Vries, hoofd afdeling nijverheidsonderwijs van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, die de minister vertegenwoordigde. R.-K. M.U.L.O. in stijgende lqn Iri de algemene vergadering van de Vereniging voor R.K. Mulo, die donderdag te Utrecht werd gehouden, heeft de voorzitter, de heer W. A. Brassé zeer waarderende woorden gewijd aan de werkkracht en toewij ding van de twee afgetreden be stuursleden, de oud-secretaris frater Emmanuel en de oud-redactie-secre taris broeder Athanasius. Beiden werden benoemd tot erelid Het aantal leden is in het afgelopen jaar met meer dan 10 procent toege nomen. Een enkel woord wijdde de heer Brassé aan' de experimenten op een zestal scholen, welke experimenten van het Kath. Paedagogisch Centrum uitgaan. De nadruk zal komen te liggen op meer persoonlijk contact met de leerlingen, op nauwkeuriger observatie, op beklemtoning van het onderwijs in de moedertaal, op groter ambtsvaardigheid en op meer ruimte voor de muzische vakken. Over de wijze waarop de leerlin gen van de betrokken scholen aan een diploma zullen komen, zal men zich nog nader beraden. Binnenkort hoopt het bestuur na dere mededelingen te kunnen doen inzake het overleg met het K.O.V. omtrent de nieuwe vorm van orga nisatie. Wat de salarissen betreft uit de voorzitter teleurstelling en voldoe ning over het accoord in het geor ganiseerd overleg. Een schaduwpunt is de verlenging van de schaal tot 26 dienstjaren. De voldoening geldt het feit, dat de meesten dank zij een noodverband plus een definitieve re geling niet onaanzienlijk in salaris zijn vooruitgegaan. Het aantal candidaten voor het examen by het r.k. mulo is tot boven de tienduizend gestegen. Vooral het aantal candidaten, dat volledig b- examen doet, is sterk stijgend. Onder de titel; „Maakt ons gods dienstonderwijs de moderne jeugd kerkelijk of onkerkelijk?" hield pa ter M. Hijman S.J. een causerie als toelichting op het nieuwe godsdienst program voor de r.k. mulo-scholen, waaarbij de scheidingslijn tussen godsdienstleer, bijbel en liturgie wordt opgeheven. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Visch, met betrek king tot de nationale reserve, heeft de minister voor defensie, de heer Staf, geantwoord, dat hij kennis heeft genomen van reacties van ver schillende aard op het besluit de nationale reserve op te heffen. De minister deelt naar aanleiding hiervan mede, dat de nationale re serve tot dusverre een plaats inge nomen heeft in de organisatie van de territoriale verdediging. Door het ontbreken van een voldoend aantal dienstplichtigen, die bij mo bilisatie een plaats in de territoriale verdediging kunnen innemen, was de bijdrage van de nationale reserve in de eerste jaren van deze defensie- opbouw van groot belang. Thans is het mogelijk geworden alle eenheden, bestemd voor de ter- toriale verdediging, te doen vormen door dienstplichtigen die tevoren een volledige militaire opleiding hebben ontvangen. Ondanks alle toewijding en ijver bleef het bezwaar bestaan, aldus de minister, dat de reservisten der na tionale reserve slechts zeer betrek kelijk voor hun oorlogstaak konden worden opgeleid. Onder detegenwoordige omstan digheden zal een militair in het noodgeval een vijand tegenover zich krijgen, die zodanig is geoefend en en uitgerust, dat het wel onmagelijk moet worden geacht, dat deze mi litair enigermate partij kan geven, indien hij niet een volledige en daardoor langdurige opleiding heeft gehad. De hierboven genoemde argumen ten hebben wel in overwegende mate tot het besluit geleid de natio nale reserve op te heffen. De bestem ming van de huidige vrijwilligeirs der nationale reserve moet naar de mening van de minister aan hen zelf worden overgelaten. Zij zullen bij de vrijwillige politie, de bescherming bevolking en zeer zeker bij het korps luchtwachtdienst zeer goed werk kunnen doen. De vraag, of in de afgelopen jaren bij de samenstelling en de opleiding van dit korps te veel is gelet op de kwantiteit en te weinig op de kwa liteit wordt ontkennend beantwoord. REGELING VARKENSHOUDERIJ GEVRAAGD. Tijdens een vorige week gehouden hoofdbestuursvergadering van de Overrijsselse Landbouwmaatschappij is men unaniem tot de mening geko men, dat een regeling voor de var kenshouderij noodzakelijk is. Hierbij is echter gesteld dat een dergelijke regeling zo eenvoudig mogelijk dient te zijn. Men achtte het voorts voorals nog voldoende alleen een regeling voor de mesterij in te voeren; mocht er in een later stadium, wanneer een regeling voor de mesterij eenmaal is ingevoerd, toch grote moeilijkheden rijzen in de fokkerij, dan heeft men nog altijd de mogelijkheid hiervoor maatregelen te treffen. De situatie is nu zodanig dat 2/E, van de varkens in het binnenland geplaatst kan worden en 1/3 voor export bestemd moet worden. In 1955/1956 waren in Nederland circa 3 y miljoen varkens. Dit aan tal kon worden geplaatst, waaruit volgt dat geen vrees behoeft te be staan dat bij invoering van een mest- kaartensysteem de varkensstapel di- rekt ingekrompen zal moeten worden, kon worden. Bankwezen in Australië (Van onze correspondent in Australië) Emigranten, zodra ze bij hun aan komst in dit land een wandeling maken door Melbourne of Sydney, vallen altijd twee dingen op; eerstens het groot aantal „pubs"; practisch op iedere hoek van een straat en er zijn vele hoeken! aanwezig; twee- dens: de paleizen van bankgebouwen, halve dat de bank vergoeding heft, is er ook nog een etxra belasting op dat chéque-verkeer. Wat herinnert de Nederlander hier zich ons ingenieurs, betrouwbaar en snol postchéque- en giroverkeer! Niets van dat alles in Australië, men tobt maar wat door. En inmid dels vergaren de bank (en bankdirec- ties)zich kapitalen waarvan de pracht-gebouwen een representatie vormen. Men krijgt de indruk, dat het de bankdirecties er slechts om te doen is zo groot mogelijke winsten te ver- die weliswaar wat minder talrijk «?ren' waarb« aan het balanS van u kleine man weinig aandacht wordt De inspecteur der nationale reser ve heeft bij herhaling een aantal re servisten, die niet geregeld ran de oefeningen deelnamen, en hen, wier graad van geoefendheid niet vol doende werd geoordeeld, ontslagen. Vdjj algemeen werd juist het omge keerde gehoord en werd gemeend, dat te hoge eisen werden gesteld, met name voor wat betreft de fysie ke gesteldheid. Ten einde misver standen te vermijden, zij opgemerkt, dat de keuringseisen toch nog lager waren gesteld dan voor dienstplich tigen het geval was, aldus minister staf. zijn, doch niettemin het stadsbeeld beheersen. De bank speelt In het Australische leven een belangrijke rol, niet slechts voor degenen die royaal van geld en goederen voorzien zijn, doch ook in dat van de kleine man en spaarder, waartoe uiteraard ook de emigrant behoort. In de eerste havenplaats, welke het emigrantenschip in Australië aan loopt. komen o.a. ook beambten van enkele Australische banken aan boord. Gedurende de verdere reis langs de kust zoeken deze Neder landse beambten nieuwe klanten onder de emigranten en daar zijn er weinig die niet reeds dadelijk een bankrekening openen, ook al van wege het volmaakt juiste motief, dat het gevaarlijk is om veel geld bij zich te dragen, terwijl de minder hechte kamphutten voor het bewaren daarvan ook niet erg geschikt zijn. De man, die in Holland hoogstens een spaarbankboekje bezat, heeft hier meteen een rekening bij één of andere bank. Eerlijk gezegd, het Australische banksysteem is allerminst aantrek kelijk, zonder mij verkeerd te ver staan: is ook niet zo betrouwbaar. Het is me overkomen, dat een vrij betekenend bedrag ten onrechte van mijn bankrekening werd afgeschre ven, waarvoor toen de fout werd ontdekt als verklaring werd ge- gegeven, dat degene die chéques op zijn rekening had uitgeschreven, een bijna gelijke handtekening als die van mij bezat. Controle op eigen rekening is wel haast onmogelijk; men behoort wel iswaar bericht te krijgen indien een bedrag is overgeschreven, doch bij de meeste banken hapert het daaraan nog al eens. In elk geval, men krijgt niet het gevoel het volle vertrouwen aan een bank te kunnen schenken; zoveel als mogelijk is, dient men zelf ook te controleren. Afgezien van dit alles, is het systeem ook buitengewoon onhandig. Degenen die een zgn. chéque-reke- ning hebben, kunnen betalingen doen per chéque, hetgeen echter vrij duur is, vooral indien men van de post gebruik heeft te maken eri dus met frankeerzegels te doen krijgt. Be- 1 Maand geëist tegen magazijnchef Een hechtenisstraf van een maand heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr dr R. W. H. Pitlo, gisteren geëist tegen de 59- jarige magazijnchef van een gros- sierderij te Zaandam, C. D., wie het hoogst roekeloos en onnadenkend optreden, tengevolge waarvan de ge zondheidstoestand van een aantal be woners van Krommenie in ernstig gevaar is gekomen, ten laste was gelegd. Het betrof hier een geval van voedselvergiftiging in Krommenie, als gevolg waarvan de 78-jarige heer Pruim na het eten van worst ziek werd en overleed. De heer Van der Wiel moest in ernstige toestand in een ziekenhuis worden opgeno men, en ruim zestig personen zijn enige dagen ziek geweest Uit de behandeling van de zaak bleek, dat verdachte meer dan veer tig jaar in het magazijn van de gros sier werkzaam is. In maart van het vorig jaar werden drie zakken be zorgd en aangenomen werd, dat zij alle aardappelmeel bevatten Later bleek dat in 2. zakken aardappelmeel had gezeten en de derde barium- carbonaat, een meelachtige stof of witte poeder bevatte, dat bij inne men de dood tengevolge kan heb ben. Een 26-jarige magazijnbediende heeft een deel barium gevoegd in een zak, die met tien kilogram aard appelmeel gevuld moest worden. Verdachte deelde mee, dat de ma gazijnbediende hem er op attent had gemaakt, dat het goedje uit de zak er anders uit zag dan aardappelmeel, het leek wel krijt. Hij gaf de jonge man dan ook opdracht het mengsel van tien kilogram in een doos te doen en eventueel later in gedeelten in zakken, als hij bij afwegen van hoeveelheden aardappelmeel wat nodig had Een slager uit Krommenie als ge tuige gehoord, verklaarde, dat hij geregeld aardappelmeel koopt van de Zaandamse grossier. Aangenomen moet worden, dat hij eind juli een hoeveelheid heeft ontvangen, waarin barium vermengd was. Vele klan ten, die bij hem gekochte metworst gegeten hebben, zijn ziek geworden. Op verzoek van de verdediger, mr J. A. M. Thijssen, werd een verkla ring voorgelezen, waaruit bleek, dat dr. J. P. L. Hulst uit Leiden, die sectie had verricht, tot de conclusie was gekomen, dat de doodsoorzaak van de heer Pruim niet vastgesteld Scheikundigen zijn tot de conclusie gekomen, dat het vlees in orde was, het meel evenwel niet. De officier van justitie betreurde het, dat er geen voorschriften bestaan over het vervoer van vergif. De jeugdige ma gazijnbediende die nog slechts kort in functie was, kan geen verwijt worden gemaakt. Volgens de officier is verdachte D. hoogst roekeloos en onnadenkend opgetreden. Daarom achtte hij hem strafbaar. Mr. Thijssen daarentegen betoogde dat verdachte niet voorzien kon heb ben wat later bebeurd is. Aan hem kan ook geen schuld verweten wor den. Verdachte meende met krijt te maken te hebben en vreesde dus niet, dat er schadelijke stoffen aange voerd waren. Ook is het vreemd, dat niet terstond een nauwkeurig onderzoek is ingesteld, toen een fir ma, die vijftig zakken barium-car bonaat besteld had, er negenenveer tig had ontvangen. Bovendien wa ren de drie zakken aan de buiten kant hetzelfde. Verdachte heeft een vergissing gemaakt met ernstige ge volgen. Dat kan hem niet of nau welijks worden aangerekend, aldus pleiter. Daarom vroeg hij vrijspraak voor verdachte. Uitspraak over 14 dagen. MILJOENENINSTALLATIE IN BEDRIJF GESTELD. Drs. J. H. van der Kwast, directeur- generaal voor handel en nijverheid, heeft gistermiddag op de terreinen van de Caltex Petroleummaatschappij te Pernis een zg. „platformingsinstal- latie" de eerste in ons land er. de tweede op het vasteland van Europa in gebruik gesteld door een druk op de knop. Deze nieuwe raffinage- installatie voert de kwaliteit van de benzine op zodat nog een doelmatiger verbranding in de motor wordt ver kregen. Daarnaast zit in deze benzine slechts een tiende van de hoeveelheid zwavel, die aanwezig is in normale benzine, waardoor het roestprobleem vrijwel geëlimineerd wordt. Tenslotte blijft door het gebruik van deze ben zine de motor schoner, doordat de brandstof geen gumvormende be standdelen bevat. De totale kosten van dit project bedroegen dertig mil- jen gulden, waarvan twaalf miljoen werd uitgegeven voor machines, des tillatiekolommen, ovens en verdere apparatuur. Al« katalysator wordt in de installatie een platinaverbinding gebruikt en dit metaal vertegenwoor digt een bedrag van anderhalf mil- jen gulden. besteed. Reeds maakte ik melding van het dure cheque-systeem, waarbij om het geheel nog minder aantrekkelijk te maken, geen penny rente wordt ge geven van bedragen, welke men op z'n bankrekening heeft. Daartoe moet men een „paarrekening" openen, wel ke echter het afgeven van cheques uitsluit, be interest is aag, plm. drie procent. Wanneer ik hierbij meteen vermeld, dat de bank zelf gelden uitleent te gen percentages, die tot rond de tien liggen, dan is het duidelijk waarvan de bank-paleizen gebouwd worden. Tot voor kort had de directeur-ge neraal der Commonwealth bank een privé vliegtuig ter beschikking. Het kan er wel af Tot in de kleinste plaatjes vindt men enkele bankgebouwen of ge bouwtjes; ze verrijzen er gelijk met de kerk. De bank en woningbouw. Een van de motieven welke ge bruikt wordei om nieuwe klanten voor een bank te winnen is, dat men later geld zou kunnen ienen voor bouw of aankoop van een woning. Laat men daaromtrent zich geen al te grote illusies maken; daar zijn ook verzekeringsmaatschappijen etc. wel ke in dat opzicht van beloften leven. De praktijk van dat alles is meer dan teleurstellend. Men is één en al vrien delijkheid, zolang men he' geld naar de bank brengt; hoe hoger uw reke ning, des te groter hun winst. Zodra het echter gaat om een le ning te verkrijgen, verdwijnt er heel wat van de vriendelijkheid. Laat r.ien zich niet voorstellen, dat men voor bouwdoeleinden enz. ge makkelijk geld van een bank kan ver krijgen; zulks behoort tot de zeer grote uitzonderingen, waarbij men gebonden wordt aan allerlei soms vrij zware voorschriften. De laatste weken is een min of meer politieke oorlog uitgebroken tussen de xegering en het grote pu bliek, omtrent beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van woning bouw. De aandeelhouders van de Com- monwealt fondsen verklaarden dat zij graag 50 miljoen pound daarvoor zou den afstaan, doch door bepaalde re gelingen zulks niet konden. Velen hebben over die verklaring geglimlacht. De banken in het algemeen houden zich stil; zon doet de boter op iemands hoofd snel smelten Zo praat men langs elkaar heer\j verwijten vliegen over en weer; men belooft; doch afwachten of er meer huizen van zullen komen! Waar men niet praat, doch doet. Iedere emigrant wordt dus bij aan komst in Australië begroet door ver tegenwoordigers der banken; optimis tische verwachtingen worden ge kweekt. Dank ook zij de prachtige gebou wen, blijven de banken wel in de aandacht. Heel wat minder pompeus en luxieus, zijn de kantoren der zgn. .Building Societies"; welke evenwel ten behoeve van de woningbouw een heel wat belangrijker rol spelen in het Australische leven. Het is daarom goed hierop de aandacht van de toe komstige emigrant te vestigen. Merkwaardig is het dat menige bank-spaarder, indien hij om geld vraagt voor een huis, zich hoort toe voegen: „Gaat u eens bij de Building Society informeren." Men is dan van de lastige klant af. In een gesp. ek dat ik dezer dagen met de directeur van één der grote Building Societies had, merkte deze ,Men stuurt de mensen die'jaren hun geid naar de bank hebben ge bracht, naar ons, doch waar moeten wij het geld vandaan halen, want de banken geven ons dat maar spora disch". De kwestie is .1., dat ind'en men vele jaren klant bij een b«.nk is deze onder bepaalde omstandigheden wei eens via genoemde Society geld voor hem beschikbaar stelt. Als gevolg echter van de schreeu wende reklm door de banken ge maakt, br ïg? het publiek zijn geld veelal daar en hoort pas van de Buil ding Society, zodra over een lening wordt gesproken. Het is daarom goed te weten dat het heel wat verstandiger is, indien de emigrant het geld hetwelk hij over heeft oij een Bui'ó ng C ociety laat, waar hij dan later met heel wat meer recht kan aankloppen Dm een lening en die ook sneller krijgt toegewezen. Bovendien verschaffen genoemde instellingen een hoger rentepercenta ge dan de banken doen en kan men ook kleine bedragen inbrengen, wel ke op vrijwel elk moment weer op gevraagd kunnen worden. Kort geleden is op heel bescheiden schaal door Nederlandse emigranten een Building Society gesticht, welke evenwel uitermate beperkt is met geld. Naar mijn overtuiging is het van groot belang de aandacht van onze emigranten op de hier genoemde on dernemingen te vestigen, beter dan dat zij na vele jaren tot de ontdek king komen eigenlijk een verkeerd spaarsysteem te hebben gevolgd voor hun toekomstige woning. Want, ondanks de discussies en be loften, zal het probleem voor finan ciering der woningbouw, voorlopig wel urgent blijven!

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10