Nationale- en kinderbedevaart morgen naar Lourdes De tulpenstroom ging vloeien in Haarlem Moeder houdt zich met haar baby aan wrakhout drijvend Hij leek op „De Zwarte Ruiter" Met spoed bijeen over een voetbalveld WOENSDAG 2-} APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA B 850 pelgrims, w.o. 130 zieken en 70 zieke kinderen Onder de geestelijke leiding van mgr dr Th. v. d. Bom, president van het Comité der Vereniging tot sa menstelling van Nederlandse Bede vaarten en pastoor te Breda, ver trekken morgen de 62ste Nationale Bedevaart en de 5e Kinderbedevaart met 130 volwassen zieken, 70 zieke kinderen en 650 gezonde pelgrims naar Lourdes. Donderdagmiddag te 17.40 vertrekt de zogenaamde „wit te" trein met de zieken vanuit Roo sendaal, waarna om 18.05 de „oranje" trein met de gezonde pelgrims volgt. In de zieken trein berust de medi sche verzorging bij dr C. Dijkstra, di recteur van het sanatorium „De Klokkenberg" te Breda, de geasisis- teerd wordt door dr H. van Son uit Oudenbosch en dr O. Verhaak uit Breda. In de ziekentrein reizen ook moeders van jonge kinderen mee en heeft de V.N.B. voorts een afdeling gereserveerd voor een aantal fami lieleden van de patiënten, waarmee deze dan van tijd tot tijd contact kunnen hebben. Als aalmoezenier A^an de ziekenaf deling treedt op rector H. A. J. Roo- sen, moderator van het ziekenaposto- laat, en als speciale kinderaalmoeze nier kapelaan F. E. M. Wesseling uit Den Haag. De directie van de zieken afdeling voert mr E. Baron Speyart van Woerden uit Breda, vice-voorzit- ter van het Nederlands R.-K. Huis vestingscomité, terwijl de technische directie in handen ligt van jhr mr G. Ruys de Beerenbrouck uit Born (L.). Voorts reizen mee kapelaan A. Braak huis uit Groningen en de administra teur van de Vereniging tot samenstel ling van Nederlandse Bedevaarten, de heer F. A. Vissers uit 's-Herto- genbosch. De gediplomeerde infirmières staan onder leiding van mej. T. Tilman, se cretaresse van de ziekenafdeling, ter wijl kleuterleidsters en gidsenleid- sters van het Lourdes-Vuur Neder land de kinderen tijdens de reis en het verblijf in Lourdes op bijzondere Avyze bezig houden. De zieke kinderen brengen de H. Maagd aan de grot in Lourdes een bloemenhulde en deponeren brieven met gebedsintenties, welke zij van de kinderen in Nedei'land hebben meegekregen. Verschillende school kinderen zullen aan de met de zie kentrein vertrekkende kinderen een groet sturen. Evenals in de vooraf gaande jaren hebben de kinderen op de katholieke scholen voor Kleuter en Lager Onderwijs een novene ge houden tot steun der jaarlijkse pel grimstocht naar Lourdes van de zieke kinderen. Ook zullen deze kunderen tijdens deze Paasvacantie in een kin dermis tot intentie van de jeugdige pelgrims bijeenkomen. Speciaal voor dit Lourdes-Kinder. thuisfront gaat een redacteur van een aantal jeugdbladen mee naar Lourdes om voor de achterblijvende kinderen een foto-reportage samen te stellen. De brancardiersgroep voor het vervoer van de zieken tijdens de reis en te Lourdes bestaat uit een aantal voortrekkers van de Lourdes- groep Nederland onder leiding van Oubaas A. G. Korst uit Den Haag, die voor de 31ste maal naar Lourdes vertrekt. Men hoopt 2 mei in Neder land terug te keren. Lagere omzet in rijwielen en bromfietsen Volgens de heer J. M. Juncker, di recteur van een grote rijwielfabriek alhier, is de rijwielverkoop, ondanks het feit, dat deze elk jaar tegen Pa sen zijn hoogtepunt bereikt, dit jaar niet verder kunnen komen dan slechts 50 procent van wat anders verkocht werd. Ook in de bromfiets- handel werden dezelfde verschijnse len geconstateerd, zo verklaarde de heer Juncker. Bij Rheomatische Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen nitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes mine rale zouten waaruit 't is samenge steld, hebben zo'n aansporende wer king op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. (Advertentli De stroom is losgebroken want naast de laatste der mohikanen van het narcissenfront waren nu de tul pen komen opzetten en al moet de grote massa dan nog komen, als G. ZandbergenTerwegen, Sassen- heim, had wederom veel werk van zijn opstelling gemaakt. Een 17-tal voorhoede van het grote leger was de i soorten van klein en -3er klein tot aanvoer van maandag j.l. zeker niet I normaal waren in een sierlijke stand Aetherklanken donderdag Televisieprogramma's. NTS: 15.25—17.15 Eurovisie: Rep. interland-voetbalwedstrijd: Italië— Noord-Ierland te Rome. KRO: 20.15 Kath. nieuws. 20.20 Voor de jeugd. 20.55 Kookpraatje. 21.05 Rep. 21.50 Voor de attouw. 22.00 Epi loog. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 kro. 10.00 ncrv. 11.00 kro. 14.00—24.00 ncrv. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. (9.359.40 Water standen). NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok, noodklok. 12.03 Pianoduo. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuin bouw me ded. 12.38 Lichte muz. 12.25 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Promenadeorkest en sol. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gevar. muz. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Barok-ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.10 Gram. 18.35 Idem. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 RaJiokrant. 20.20 Gevar. pro gramma. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschrif ten kron .22.10 Orgelconcert. 22.35 Gram. 22.45 Avoi.doverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.30— 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 avro. 7.50 vpro. 8.00—24.00 avro. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Lichte muz. 11.45 De functie van de angst in het kinderleven, caus. 12.00 Orgel en viool. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.S3 Dans- rnuz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.10 De gouden Vlindc-r, hoorspel. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16. i 5 Voordracht. 16.30 Metropole-orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de wereld. Serie: Nederland biedt de wereld zijn verkeersdiensten aan. Onze kustvaart, haar groei en haar betekenis, door mr. dr. A. C. B. Helder, referendaris bij het directoraat-generaal van de Scheepvaart. AVRO: 13.00 Nieuw-s. 18.15 Sportpraatje. 18.25 Theaterork. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret 19.25 Hammondorgelspel. 1&45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep orkest en solist. 21.00 Land voor de boeg, klankbeeld. 21.35 Pianorecital. 21.50 Lichte muz. 22.00 Jazzmuz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 Onze buitenlandse correspondenten melden. 23.25—24.00 Finale Cabaret der Onbekenden. mis te verstaan. Frans Roozen, Vogelenzang, open de ditmaal de lange rij met een enorme gele parkiet Golden Harvest. Nog uit 'iet warenhuis, hetgeen de grootte wel heeft beïnvloed, maar met de sterke steel zo schijnbaar een niet te onderschatten aanwinst. Ove rigens was het getoonde exemplaar reeds flink rijp. Gebr. Topper, Hillegom, lieten een mooi stukje met de aardige Tulipa chrysantha, rood met geel, zien, als mede een aantal Zichleri's. Behalve het type stond er de vuu-rode Excel- sa, benevens enkele rode zaailingen. Een grote collectie met één bloem was opgesteld door D. W. Lefeber Co., Lisse, t.w. Forteriana hybriden van het vrije veld en een Greigii-selectie in rood en geel, waarvan sommigen met fraaigetekend blad. De collectie groot om namen te noemen doch verschillende exemplaren zullen in de loop der tijden wel weer voor het voetlicht komen. Een aantal tul pen ter opnaamstelling was voorts ingezonden door Gebr. Nieuwenhuis, te Lisse, die wij „gedoopt" ook nog wel eens terug zullen zien. De mooie rode Kaufmanniana Oriental Beauty, die wij vorige week reeds van J. Stoop, Z.-Scharwoude, signaleerden, stond weer prima ge- verwerkt waarbij vooral de sierlijke tros Silver Chimes zeer artistiek uit de bus kwam. Eveneens triandus April Tears, zwavelgeel met lichter- geel cupje, waaraan het Getuig schrift I-klasse werd toegekend. De mooi gevormde witte trompet Easter Bride behaalde „Verdienste". Verder stonden er onder meer de rose trom pet Pink Magie, de fraaie tros Suzy, goudgeel met oranje, de witte Frosty Morn, de gele dubbele tros Canalicu lars, de cyclamineus Dawn en het cyclamineusachtige trompetje Baby Doll, goudgeel. De Graaff Bros en S. A. v. Konij nenburg, Noordwijk, toonden Fedora, wit en citroengeel met oranje rand je, de grote Tarzan, wit met licht- oranje, nog lichter gerande kroontje en de reeds bekende kortkroon Ber tha Aten. C. A. v. Paridon, Noord wij - kerhout, Voerde nr 210 ten tonele, o.i. een niet onverdienstelijke soort met rond wit dekblad en citroengeel, oranjerand kroontje. Een drietal dub bele poeticussen werd gebracht door C. A. v. d. Wereld, Roelof arends veen, n.l. White Sail, Pr. Irene en Queen Louise. J. W. A. Lefeber, Lisse, was aan wezig met de naar onze smaak meer merkwaardige dan mooie narcissen expos^rd. evenals Oranje ZorC een die hij de naam ga1 van papillens, mooi gevormde oranjerode tulp van waai van de kroon gevlamd is,. zoals „Hybrida", Schoorl. P. Bakker Wz., Enkhuizen, toonde naast een parkiet- vorm van dvt. v. cL Hoeff een violet- purpere Murillosport die het in die kleur wel doen zal al lijkt ze ons een beetje somber. E. Kooi, Vrouwenbuurtstermolen (Fr.) was aanwezig met een schaal dubbele Star, een verloping uit de enkele Brillant Star, die haar kleur heeft behouden, doch waarvan de geAmldheid toch wel te wensen over laat. Ook de oranje dubbele tulp Anth. Edon van P. J. Groot, Andijk- Oost, lijkt ons geen daverende verbe tering van het dubbele tulpen sorti ment. evenmin trouwens als de ver loping uit dvt. Schoonoord, roomwit met groene streep, waarvoor Jb. Zwaan, Bovenkarspel, verantwoor delijk was. De vorm neigt ai. een weinig naar de parkieten ook. G. C. Tromp Rz. Lisse, maakte furore met de gele, oranje-geschaduwde tulp Fidelio. Een interessante collectie zaailin gen uit verschillende kruisingen kon den we bewonderen van C. Colijn Zonen, Voorhout. De bloemen waren over het algemeen flink groot doch de zuiverheid van de kleuren liet wel eens te wensen over. Intussen kreeg nr 123, Demeter X Charl. Needham het Getuigschrift van Ver dienste. Eveneens merkwaardig waren ue verlopingen uit darwin-hybriden die A. Overdevest, Wassenaar, liet _ien. Apeldoorn was er met drie vertegen woordigd n.l. Golden Splendour, geel, „Gerland" (oranje) en Solstice, licht geel, zwak oranje geschaduwd. Voorts was er een zacntgele verlo ping uit Eisenhower, Golden Gift (uit Roosevelt) en de gele Jewel of Spring uit Gudosnick. L. v. Hensbergen, Noordwij ker hout, had Cutt. Glorious opgesteld, licht oranjeachtig rood, van buiten, en J. Bregman, Hem, Royal Star, een donkerrode zaailing uit Star X Krel. Triumph, en de purperen Memo rial Day uit Copland maal Proserpine. Enorm groot was de parkiet uit Lr. Tantalus, lichtgeel en lichtpurper, van Eug. v. d. Schoot, Hillegom. De donkerpaarse Paulus Potter is slechts halfparkiet. Tubergen, Haarlem toon de een tweetal mooie rode tulipa's n.l. Canopus en Canata, de laatste met grote puntige bloemen. John van Grieken, Vogelenzang, was reeds aanwezig met een sorti ment dubbele late tulpen in diverse soorten met mcrie zuivere kleuren, maar ook met de zacht vleesrode triumphtulp Red Queen en Tuber- giana Fata Morgana, roomwit, rose geschaduwd. Evenals vorige week waren de darwin Pink Suprème van Gebr. Captein, Breezand, onberispe lijk van kwaliteit, hetgeen overigens ook gezegd mocht worden van de grote bloemen die Gebr. Segers, Lis se, lieten zien van de witte EL. Maureen, de pruimkleurige, bronsge- rande breeder Fulton, de gele Triumph Bingham, de lichtgele Elt. Asta Nielsen en de lichtrode Renown met de zeer lange bloemvorm. Burning, Heart, oranje gevlamd, Sun set, iets dubbel, Blanche en Yellow Star met groengeel gevlamd. „Hybri da", Schoorl, bracht een Backhouse- zaailing met abrikooskleurige trom pet en L. P. Hoogervorst, Lisse, een grote dubbele witte poeticus die we nog wel eens terug zullen zien. De dubbele White Lion stond er weer van de GraaffGerharda, Lisse, in mooie kwaliteit, terwijl Tubergen, Haarlem, een tweetal triandusvarië- teiten ten toon stelde n.l. de licht gele Yellow Gem en de witte Horn of Plenty (de laatste voor de derde week maar nu toch wel echt rijp voor de vuilnisbak). Tenslotte was G. Lubbe, Oegst- geest, aanwezig met enkele mooie soorten zoals Floria, wit en fel oran je, de reeds bekende Vera Lynn, de geheel witte poeticus Polar Sea met het aardige gekroesde kroontje, doch wat smalle dekbladen, bic. Trócadoro en de grootkroon Promotion, helder wit dekblad en citroengeel, oranje- gerande kroon. Het bijgoed. G. Beukers, Noordwij k, had de- 'zelfde nummer-collectie primulinus- gladiolen uit de warme kas opge steld als vorige week. L. Slikker, Heemskerk, mooie forse takken van Fritellaria imp. lutea maxima en J. Eckhart jr, Nitgeest, een colectie Fri- teil. meleagris, het bekende „kie vitseitje" in witte en purpere varië teiten Irissen waren er van G. Kos ter, Bovenkarspel, stamselectie van White Excelsior, die best waren, en een stoer Wedgewoodras „Ideal" van G. Hommes, Heilo. Tenslotte twee kisten groenselectie van Er. Lady Derby van Gebr. Segers, Lisse, Een 130 ton metende tjalk, de „Na vigatie", is gistermorgen benoorden Vlieland in zee gezonken, toen het door een sohelpenzuiger werd volge pompt en de schipper, de 45-jarige Pieter Sap, uit Groningen, het vele water, dat met de schelpen mee kwam, niet kon wegwerken. De 40-jarige schippersvrouw sprong met haar zoontje van negen maan den in haar arm overboord en wist, na enige meters te hebben gezwom men, een stuk wrakhout te grijpen zodat zij het hoofd boven water kon houden. Ook schipper Sap en een 9- De sterkste man zwicht Huwelijk van Greoenbicht Op 30 mei a.s., wereldvrijgezellen- dag, zal in het landelijk Schinveld in Zuid-Limburg het burgerlijk huwelijk worden gesloten tussen mej. Mia Ben ders nit Schinveld en de heer Ger Greijn, gemeente-secretaris te Gre- venbicht. De heer Greijn is bekend als de initiatiefnemer en organisator van het wereld vrij gezellencongr es. Na de burgerlijke huwelijkssluiting zal de inzegening van het kerkelijk huwelijk geschieden in de parochie kerk van Schinveld. De heer Greijn deelde mede, dat het huwelijk voor hem geen hinder paal zal zijn, door te gaan met het organiseren van het wereldvrijgezel- lencongres. Tezamen met zijn vtouav zal hij als organisator zijn beste krachten daaraan blijven wijden. Zo spoedig mogelijk zal worden be kend gemaakt, wanneer het \djfde, het eerste lustrum-Arrijgezellencongres zal worden gehouden. SITUATIE OP DE WEG BODEGRAVEN—GOUDA. Vor het verkeer op de weg Bode graven—-Gouda, dat op de samen komst met de toegangsweg tot de rijksweg Den Haag-Utrecht naar links wil afslaan, is de situatie bij duister nis onduidelijk, aldus de ANWB. Bij het naar links afslaan is het n.l. dik wijls moeilijk om de juiste opening tussen de aanwezige verkeersheuvels in de uitmonding van de toegangsweg tot de rijksweg in één oogopslag te vinden. De ANWB bericht thans, dat de rijkswaterstaat het plan heeft om de vormgeving van deze samenkomst te Avijzigen. Voorts heeft de Bond aan de beheerder van de weg Bodegraven— Gouda verzocht, om de as van deze weg in de onmiddellijke omgeving van de samenkomst te markeren met witte 'verkeersstrepen. PROF. ZEEGERS COMMANDEUR IN DE ORDE VAN DE H. GREGORIUS DE GROTE. Tijdens de gister gehouden stuursvergadering van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut heeft de internuntius in Nederland, mgr. Giob- be. medegedeeld, dat de directeur- generaal van het K.S.K.I., professor G. H. L. Zeegers, is benoemd tot com mandeur in de Orde van de H. Gre- gorius de Grote. Met deze onderschei ding heeft de H. Stoel van zijn waar dering willen getuigen voor het vele werk, dat prof. Zeegers voor het in ternationale K.S.K.Ï, in het algemeen en voor de migratie in het bijzonder heeft verricht. TUBERCULOZE OP H.B-S. Op de Lorentz-h.bs. in Arnhem zijn dertien gevallen van tuberculo- ze bij leerlingen geconstateerd. Ge bleken is dat één leerling de infec tiebron is geweest. Thans worden ook de relaties van de besmette leer lingen nagegaan en eventueel op t.b.c. onderzocht. Om elk risico uit te sluiten zal het onderzoek op t.b.c. op deze school, die ongeveer 360 leerlingen telt ook nog worden her haald. De ontdekking van t.b.c. bij de leerling die de infectiebron is ge weest, viel kort voor het tijdstip, dat ook deze school weer in haar ge heel op t.b.c. zal worden onderzocht door middel van pirquetreactie. Enkele van de door t.b.c. besmet te leerlingen zullen geruime tijd een rustkuur moeten ondergaan, doch bij geen van hen is tot dusver levensge vaar aanwezig, naar de directeur der G.GD. te Armhem zei. En liep ook in de val Een ambtenaar van de afdeling comptabiliteit van het ministerie van financiën heeft kans gezien in acht maanden tijds van het Rijk 29 «00 te ontvreemden. Hij is wegens valsheid in geschrilte aangehouden. De 36-jarige L. P. R paste een sy steem toe, dat licm lang de kans gal ongemerkt met zijn praktijken door te gaan. Oude betalingsopdrachten stuurde hij voor de tweede maal de deur uit! naar adressen, die hij zelf had uitge zocht. Later meldde hij zich aan bij dit adres en deed het voorkomen als of hij daar zelf An-oeger gewoond had. Meestal gaven de beAvoners dan de brief, die de naam vermeldde welke hij had opgegeven, zonder argwaan mee. Bewoners van een huis in Rijswijk vertrouwden de zaak echter niet. Zij waarsöhuAvden de politie en op deze wijze kwam de zaak aan het rollen. Later bleek, dat de familie gemeend had met „De Zwarte Ruiter" te doen te hebben. K. vertoonde dan ook een opvallende gelijkenis met deze uitbre ker. Toen hij zich na by dit adres aangekondigd te hebben, dat er wel eens belangrijke post voor hem kon komen zich op Goede Vrijdag aan dit adres venroegde, wachtte de poli. tie hem op en rekende hem in. Uit het onderzoek bleek, dat K. voor een bedrag van 29.000 gulden aan zich zelf had overgemaakt. Vijf betalingsopdrachten waren nog onderweg. Bijna tienduizend guldens zijn op Eerste Paasdag ontvreemd uit het geldkistje van een inwoner van Ug- chelen bij Apeldoorn. De eigenaar was de gehele dag afwezig en ontdekte de diefstal 's avonds by zijn thuiskomst. De politie stelt een onderzoek in. Aan verwondingen ten gevolge van een aanrijding op het Breeplein te Rotterdam, is bezweken de 25 jarige costumière Th. Aran Oeveren uit Rotterdam. Het slachtoffer was bij het oversteken door een auto gegrepen. jarige zoon sprongen in zee, waar de vader minutenlang moest rondzwem men, terwijl de jongen evenals zijn moeder een stuk wrakhout kon be reiken. Het gezin Sap werd door personeel van de Rijkswaterstaat met een mo- torvlet uit deze benarde ijskoude situatie gered. Achtereenvolgens wer den de schipper, de zoon en tenslotte moeder en kind in de vlet gehesen. Opzichter Hoekema van Rijkswater staat heeft met succes in het scheep je kunstmatige ademhaling toegepast op de baby, die reeds bewusteloos was. De tjalk ligt nu buiten de vaar geul op 7 meter diepte. X.ORTE golf eniging „De Nederlandse Bloemiste rij" in het jaarverslag van deze orga nisatie mede. Verdacht van frauduleuze han delingen, is gisteren te Winschoten gearresteerd, de klerk G. S. te Wedde, werkzaam op een notariskantoor. Ket gaat hier waarschijnlijk om een zeer aanzienlijk bedrag. Door de harde wind van boord geslagen, is gisteren de 50-jarige schipper A. G. in de Nieuwe Meer bij Amsterdam a^erdronken. De politie heeft de gehele dag gedregd, maar het lichaam is nog niet gevonden. In het paasweekeinde zijn in Frankrijk 62 personen omgekomen door verkeersongevallen, tegen 124 in 1956. In België a'onden elf personen de dood en werden 401 gewond (vo rig jaar resp. vijf en 244 personen). Militairen van de Amerikaanse achtste luchtmachtgroep zijn begon nen op het eiland Fletcher, dat slechts 160 km van de Noordpool is verwij derd, een landingsterrein van 1.500 meter lengte aan te leggen Met be hulp van warme lucht wordt het ijs geëgaliseerd. In het weekeinde is na 31 jaar een eind gekomen aan een brand in De export van bloemisterijpro ducten is de eerste drie maanden van het jaar gestegen van 14.400.000 gul-1 een kolenlaag bij het dorp Coal Burns den in 1956 naar 15.500.000 in 1957, in het noordoosten van Engeland. De aldus dr. A. J. Verhage, voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij". De totale omzet van alle in Ne derland gevestigde veilingen van 56.241.00 gulden in 1955 is gestegen naar 68.041.000 in 1956. Zo deelde mr. P. Zwakken, secretaris van de Ver brand was uitgebroken tijdens de al gemene staking van 1926. Een groep stakende arbeiders, die wat zakgeld wilden verdienen door het winnen van kolen in een aan de oppervlakte komende laag, schopte toen een vuur- korf omver. Het dorp is genoemd naar een beek en niet naar de kolenbrand. Gemeenteraad van Ter Aar Gisteravond kwam de gemeente raad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester B. J. Hogenboom. Af wezig waren de heren P. C. van Rijn en L. J. Hoogervorst, waarvan eerst genoemde met kennisgeving. Het was een korte agenda, die in behandeling kwam. Vooraf deelde de voorzitter mede, dat deze vergadering te beschouwen was als een tussenver- gadering, die was uitgeschreven om dat door de voetbalvereniging TAVV een verzoek om subsidie was inge diend. Door snelle behandeling in de raad kon de terreinverbetering, die voor deze vereniging nodig is, spoe diger haar beslag krijgen. Als eerste punt gingen de ingeko men stukken onder de hamer door, die alle voor kennisgeAring werden aangenomen. Verder keurde de raad zonder bespreking een voorstel goed tot borgstelling voor een particuliere bouwver. voor een crediet via de Ned. Bouwkas. Aan het seminarie van de Missionarissen van de H. Familie werd op voorstel van b. en w. een subsidie van 100 gulden toegekend. Voor het verzorgen van een kin- dei*feest op koninginnedag werd aan het comité Nationale Feestdag te Langeraar en aan de Chr. Oranje vereniging Ter Aar een bijdrage van 50 cent per leerling toegestaan. Daarna kwam het verzoek van de voetbalvereniging TAVV om een subsidie voor terreinverbetering aan de orde. De voorzitter zeide hierover, dat de zaak van TAW reeds langer geduurd heeft dan ons lief was. Door moeilijkheden konden de oorspronke lijke plannen niet tot uitvoering ko men. Het gevolg hiervan is geweest, dat de beste oplossing was, dat de gemeente zich terugtrok en de ver eniging zelf de verbetering ter hand zou nemen. Een verbetering, die hard nodig is, omdat de LVB reeds verschillende malen vergunning moest verlenen om nog te spelen op dit afgekeurde veld. De voorz. sprak over de clubliefde bij de leden van TAVV en de activiteit die er heerst in deze vereniging. Daarom verdient zij hulp van de overheid bij het ter hand nemen van de verbeterings werkzaamheden. Door de vereniging is een deskundige in de arm genomen en men is gekomen tot een kosten berekening. Deze calculatie was naar de mening van b. en w. niet geheel juist. Daarom was men via de tech nische dienst der gemeente rekomen tot een andere berekening. Deze lag hoger en volgens deze dienst zou de raming der kosten f 8200 moeten zijn. De vereniging heeft te kennen ge geven om via acties te trachten zelf f 1500 bijeen te brengen. Ook wil men trachten om door vrijwillige mede werking van de leden en anderen het onkostenbedrag nog te drukken. En de voorzitter had goede moed dat de Korteraarders voor het TAVV-veld de handen wel uit de mouwen zouden willen steken. Voorts heeft de ver eniging te zorgen voor een huurcon tract van 15 jaren. Aan de provinciale Griffie is deze aangelegenheid reeds ter kennis ge bracht en is er verzocht om mede werking aan spoedige goedkeuring indien de raad een besluit zou nemen tot subsidie-verlening. Aanvankelijk was er bezwaar tegen het geven van een bedrag als subsidie, men vond het beter een rentedragende lening te verstrekken. Men was er echter in geslaagd aan te tonen, dat subsidie verlening beter is, want anders zou de vereniging afhankelijk blijven van overheidssteun, omdat dit een voort durende last op de vereniging zou leggen. Het voorstel van b. en w. was nu, een bedrag ineens beschikbaar te stellen van 6700. De heer L. Koning juicht dit ini tiatief toe. Er kan dan aan de lijdens geschiedenis een einde komen. De op de zorg voor een goed contract. Volgens hem zijn de behoeften ech ter meer dan terreinverbeterging, b.v. kleedgelegenheid en voorziening van water en licht. Hij zou het voorge- Hoe goed de bedoeling ook is toch zou dit nu kunnen schaden, omdat men dan weer een ander plan zou moe ten maken. Wethouder Den Hollander zou wil len wijzen op de nieuwe berekening via de technische gemeentedienst, die leidde tot het voorstellen van een hoger bedrag. Wethouder Volgering zeide, dat de punten die de heer v. Vliet ter spra ke bracht, door b. en w. ook wel ge zien zijn. Het eerste doel is nu T.A.V. V. op korte termijn te helpen aan een goed bespeelbaar veld. Over een con tract van langere duur merkte de voorzitter op: dit een kwestie is tus sen de verhuurder en de vereniging. Het voorstel van b. en w. werd hierna met algemene stemmen aan genomen. De voorschotten op de gemeente lijke vergoeding ten behoe\re van het bijzonder kleuteronderwijs werden vastgesteld voor de r.k. scholen op ƒ3824, en voor de christelijke school op ƒ1747.95. De vergoeding vakonderwijs over het jaar 1956 ten behoeve van de r.k. school te Langeraar werd vastgesteld op ƒ903.17. De vergoedingen over het jaar 1956, ingevolge art. 103 2e lid der lager on derwijswet 1920 werden als volgt vastgesteld: r.k. school 14.640, Chr. Nat. school 3480, C.V.O.-school ƒ4204. By de rondvraag spraken de heren L. Koning en C. v. Vliet over de mo gelijkheid van verkeersverbetering bij de Ilerv. kerk door verbreding van de bocht bij Treur en door het aanbrengen van een tegelpad langs de kerk, opdat ook het verkeer niet zo kort langs het kerkgebouw be hoeft te gaan. De voorz. acht de bocht bij Treur gevaarlijk, afgezien nog van het feit, dat dit vlak bij de kerk is. Men wil een en ander onder de aandacht brengen van de provincie, omdat het een provincie-weg is. Verder was men van rrening, dat het goed zou zijn als ook de kerkvoogdij zou verzoeken om verbetering. De heer A. Hoogervorst infor meerde, hoe het staat met het plaat sen van een bord „doorgaand ver keer" bij de Bloemenstraat. Voor de plaatsing is, aldus de voorzitter, op dracht gegeven. Verder vroeg de heer Hoogervorst, of er geen moeilijkheden kunnen ont staan met de pachter van de aange kochte gronden voor industrie-ter rein langs de Leidse Vaart, door het vorderen van schadevergoeding bij verkoop. De voorz. meent, dat van moei lijkheden geen sprake kan zyn. Als er recht is op vergoeding moet dit gegeven worden. Door de heer G. Versluis werd ge sproken over de minder goede toe stand der plantsoenen. Dit is volgens de voorzitter ontstaan door gebrek aan arbeidskrachten. De grondaan- voer bij de nieuwbouw moest voor rang hebben. De verzorging zal nu spoedig ter hand genomen worden. Geboren: Theresia L. L., dr van P. S. v. d. Voorn en J. A. v. d. Ing, Korteraarseweg 128. Ondertrouwd: J. van Lammeren, 27 jr en C. J. M. Dobbe, 24 jr; J. C. van Lammeren, 25 jr en A. A. M. Dobbe, 26 jr; J. Stapper, 27 jr en M. van Leeuwen, 24 jr; A. L. van Tol, 31 jr en M. J. Egberts, 27 jr; C. A. R. Uijttewaal, 26 jr en H. P. E. Hooger vorst, 25 jr; H. J. Kolman, 28 jr en E. A. E. v. d. Kroon, 28 jr. Getrouwd: A. Wetter, 24 jr en J. M. C. v. d. Laan, 18 jr. Overleden: J. M. Bocxe, 67 jr, e. v. A. C. van Zwieten. NOORDEN Postduivenvereniging „De Vooruit gang". Wedvlucht Duffel, afstand 120 km. De duiven werden om 9 uur gelost en de eerste duif kwam aan stelde bedrag willen verhogen tot 10m 10.40 uur. D. v. d. Helm 1, 11, 22; ƒ7500.—- De heren_A._P. Uyttewaal, j. H. Woerde 2, 8, 10, 12, 14, 17, 25; Hoogervorst en F. Sassen spreken zich uit in dezelfde geest als de heer v. Vliet. De voorzitter heeft hiertegen be zwaar omdat in Den Haag over het voorgestelde bedrag is gesproken. Gebr. Oosterman 3, 4, 6, 9, 15, 19; J. W. Woerde 5, 20, 21; A. v. Leeuwen 7; P. Pieterse 13, 16; H. Tuithof 18, 23; A. C. v. Koert 24. Winnaar ere prijs met aangegeven koppel: J. H. Woerde met 2, 12.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8