Het faar 1956 verstoorde evenwicht in onze financiën Ned* Bank boekte netto winst van bijna 18 miljoen Betalingsbalans vertoont een aanzienlijk tekort Groei van confessionele bonden Automobilist ziek achter 't stuur Antwoord aan Mr* Oud i.z* kabinetsformatie Moordzaak-Nieuwland 7 juni voor de rechtbank WOENSDAG 24 AFRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 In 1956 heeft de Nederlandsch Bank N.V. een nettowinst gemaakt van 17.887.000. Deze winst is geheel aan de staat uitgekeerd. Over 1955 werd 10.838.000 winst geboekt en over 1954 11.234.000. In de vandaag gehou den algemene vergadering van aandeelhouders heeft de president, dr M. W. Holtrop, verslag uitgebracht over het boekjaar 1956. Het verslag is 209 pagina's groot en, zoals gebruikelijk, voorzien van talrijke statistische ta bellen en grafieken. bruik der beschikbare financierings middelen. Sprekend over de lonen zegt het :rslag: De overmatige loonstijging in 1956 vormde een te ernstiger be dreiging van de prijsstabiliteit, omdat bovendien rekening moest worden gehouden met de extra lastenverzwa ring, waaraan het bedrijfsleven in 1'957 zou worden blootgesteld uit hoofden van de te verwachten loons verhoging ter compensering van de premie voor de algemene ouderdoms- verzekering en van de vierde huur verhoging. Het moet wel zeer wor den betreurd, aldus dr. Holtrop, dat de periode van produktiviteitsvergro. ting niet dienstbaar is gemaakt aan het oplossen van het zo urgente huur- vraagstuk. Het blijft dringend noodzakelijk, dat voor de komende jaren een gelei delijke huuraanpassing, volgens vast plan, wordt aanvaard. Daarbij zal dan echter tevens erkend moeten worden, dat het niet verantwoord en voor de prijsstabiliteit uiterst gevaarlijk is, aan een dergelijke huuraanpassing de eis van een automatische looncom- pensatie te verbinden. Looncompensatie kan inderdaad plaatsvinden, voorzover deze mogelijk wordt gemaakt door de produktivi- teistontwikkeling. Het streven, hier bovenuitgaan de compensatie te vin den, miskent het reële karakter van de aanpassing en kan er slechts toe leiden, dat ofwel de prijsstabiliteit of wel de werkgelegenheid wordt onder graven. VERBRUIKSHAUSSE. OMSLAG IN DE CONJUNCTUUR. De conjuncturele hausse, die de bei de voorafgaande jaren reeds had ge kenmerkt, heeft ook in 1956 onver flauwd aangehouden, aldus dr Hol trop. Wanneer niettemin 1956 moet worden aangemerkt als een jaar van omslag, dan is dit niet omdat het jaar een breuk bracht in de conjunctuur, maar omdat in de loop van het jaar het evenwicht tussen nationale beste dingen en nationale middelen in toe nemende mate verstoord bleek. Het teveel aan bestedingen openbaarde zich in spanningen op de geld- en kapitaalmarkt, en in een aanzienlijke betalingsbalanstekort, dat aan het eind van het jaar bleek te zijn opgelo pen tot ruim ƒ900 miljoen, waarvan ruim 600 miljoen uit hoofde van het lopende verkeer. Tegenover de nominale inkomens stijging met 7 procent stonden een toeneming van het particuliere ver bruik met 10 procent, een toeneming der overheidsbestedingen met 12M procent en een toeneming der netto- investeringen in vaste activa, de wo ningbouw inbegrepen, met 25 procent. Daar tenslotte ook voor de voorraad- vorming een toeneming met meer dan 20 procent wordt geraamd, behoeft het geen verwondering te wekken, dat het nog vrij aanzienlijke nationale overschot, dat 1955 te zien gaf, in 1956 omsloeg in een tekort. Over de ontwikkeling van de export bestaat thans inderdaad reden tot enige bezorgdheid. Of bij de relatieve achteruitgang van de export slechts sprake is van de invloed van de ver groting van de binnenlandse vraag, of dat ook reeds de binnenlandse kostenstijging heeft geleid tot 'n ver zwakte concurrentiepositie in het buitenland, valt thans nog, moeilijk te beoordelen. De overbesteding was slechts mo gelijk doordat de behoefte aan mid delen ter financiering van het exce- dent der investeringen boven het be drag der lopende besparingen gedekt kon worden uit een beroep op een tweetal financieringsbronnen, welke van inflatoire aard zijn, t.w. het be roep op beschikbare liquiditeitsreser ves en het beroep op geldcreatie, de eerste bron tot een bedrag van 900 a 1000 miljoen. De tweede tot bijna 600 miljoen. Het proces van inflatoire financie ring, dat gepaard ging met afvloeiing van middelen naar het buitenland, moest in de monetaire en financiële sfeer uiteraard in toenemende mate tot spanningen aanleiding geven, in de eerste plaats bij de banken, in de tweede plaats bij het rijk. Het laten aflopend van vlottende vorderingen op het rijk, plaatste de schatkist in het midden van 1956 voor acute liqui diteitsmoeilijkheden. Het beleid van de Nederlandsche Bank is er overigens op gericht ge weest, deze liquiditeitsspanningen in het algemeen juist wèl in de volks huishouding te laten doorwerken, teneinde aldus de monetaire grenzen, welke aan iedere bestedingsinflatie gesteld zijn, voelbaar te doen wor den. Hiermee in overeenstemming werd het disconto van de bank in drie fasen verhoogd. ONTNUCHTERING. De sterk tot de verbeelding spre kende omslag in de economische posi tie van het land heeft voor de in een zeker welvaartoptimisme geraakte volkshuishouding een ernstige ont nuchtering gebracht. De bewustwording, dat alleen door een vrij ingrijpende beperking van de bestedingen het evenwicht weer kon worden hersteld, heeft veel dis cussie doen ontstaan over de vraag, aan welke oorzaken de omslag moest worden geweten. Met het uitgeput ra ken van de speelruimte moest de spanning op geld- en kapitaalmarkt onvermijdelijk toenemen en naderde het tijdstip, waarop de overbesteding niet kon worden voortgezet, omdat de inflatoire financieringsmiddelen, die daarvoor nodig zijn, gingen ont breken. Het voorgestelde programma van bestedingsbeperking van de So ciaal Economische Raad lijkt, mits op jaarbasis is gezien, voldoende het evenwicht in de rijksfinanciën te herstellen, en te verzekeren, dat door de schatkist voor eigen behoefte, bui ten de rijksfondsen, geen noemens waard beroep op de kapitaalmarkt zal behoeven te worden gedaan. Het zal echter vrijwel zeker onvoldoende blijken om de financieringsspannin gen te doen verdwijnen en de aan drang tot het gebruik van inflatoire financieringsmiddelen weg te ne men. HUURVRAAGSTUK URGENT. Het verslag bespreekt dan uitvoerig de economische ontwikkeling van ons land, inclusief de woningbouw en zegt, dat de onevenredigheid tussen vergunningsafgifte en taakcijfer moei lijk in overeenstemming is te brengen met de eisen van een efficiënte wo ningbouw en met de noodzakelijkheid van een zo doelmatig mogelijk ge- Terwijl de mogelijkheden van het bedrijfsleven tot zelffinanciering ge ringer werden, nam de behoefte aan bepaarde middelen sterk toe in ver band met de grote Investeringsbedrij vigheid. De besparingen bleven bjj de investeringen ten achter. Het verslag spreekt van een „verbrnikshausse", die zich richtte op duurzame ver- bruiksgoederen en die later iets ge remd werd door de voorschriften no pens verhoogde kasstorting en verkor te betalingstermijnen bij huurkoop. De investeringsbedrijvigheid heeft de conjuncturele spanningen in niet geringe mate versterkt. De overbeste ding heeft de handel met het bui tenland in beide richtingen ongunstig beïnvloed. Over het jaar als geheel ontstond een invoeroverschot van 3.230 miljoen 6ij een dekkingsper centage van 77. Het aandeel van Ne derlandse produkten op buitenland se markten is in 1956* afgenomen. Vooral de zuigkracht van de binnen landse vraag heeft in belangrijke mate tot de dalende ontwikkeling van de export bijgedragen. Het beeld van de financiële ontwik keling in 1956 doet duidelijk uitko men enerzijds, dat de spanningen op de kapitaalsmarkt de natuurlijke v/eerslag vormden van het feit, dat de gedóalde nationale besparingen onvol doende waren voor de financiering van de sterk toegenomen binnenland se investeringen en van het passief saldo in het buitenlandse kapitaals- verkeer en anderzijds, dat de proces sen van inflatoire financiering er toe hebben geleid, deze kapitaalsmarkt spanning te verlichten. „Het behoort tot de taak van de monetaire autoriteiten er voor te wa ken. dat de inflatoire financiering slechts van tijdelijke aard is, opdat de monetaire grenzen, welke aan de o\erbesteding worden gesteld, zich voldoende in de volkshuishouding doen gevoelen", aldus besluit de pre sident van de Nederlandsche Bank. hoest? Bedrijfschappen Instelling bij de wet soms nodig Het instellen van bedrijfschappen bij de wet zal niet steeds achterwege kunnen blijven, aldus min. Struycken in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Dit geldt in het bij zonder voor gevallen, waarin de be- drijfsgenoten zich wel tot een P.B.O. voelen aangetrokken, maar door bij komstige omstandigheden er niet toe kunnen komen. De minister overweegt of het door wetswijziging niet alsnog mogelijk moet worden om bedrijfschappen bij algemene maatregel van bestuur in te stellen en wel in die gevallen, waarin voldoende representatieve vertegenwoordiging van de werkne mers niet mogelijk is, maar overi gens aan alle voorwaarden is vol daan. Er hangen twee bedrijfschappen in de lucht, waarin zich een dergelijke situatie voordoet. Deze behoeven overigens niet op de wijziging van de wet te wachten, want de minister stelt zich voor hen bij afzonderlijke wetten te doen instellen. De ontwer pen daartoe worden binnenkort bij de Staten-Generaal ingediend. De vakbeweging in Nederland N.V.V. blijft achter I land,g al viel zijn percentage, 45,2% van het totaal aantal georganiseerden De Nederlandse Katholieke Arbei-1 der „grote drie" terug op 44,3%. De dersbeweging heeft in 1955 een Ie- KAB, die *met haar ledental onder dan winst gebokt van 20.747, het dat van het NVV komt, steeg mom- CNV een van 6590 en het NVV van vang van 35,3 tot 36,2%. Het CNV 4926. Volgens deze cijfers is de KAB vooruitgegaan met ruim 5,7% en de beide andere vakcentrales met res pectievelijk 3,3 en 1%. In 1955 groei de het ledental van de drie grote vakcentrales van 1.023.800 tot 1.056.063, hetgeen een winst bete kent van 32263 en in percentages uitgedrukt van 3,1%. Hieruit blijkt dus, dat de KAB de gemiddelde groei aanzienlijk vooruit is. Het CNV ligt met deze groei ongeveer gelijk, ter wijl het NVV met zijn 1% achterop komt. Het feit, dat het NW in 1955 de pas heeft ingehouden, blijkt voor al in de grote steden, in de provin ciale hoofdsteden en in alle plaatsen, waar de vakbeweging goed is inge burgerd. Al met al is het NVV nog steeds DOOD DOOR SCHULD? weg hoest! Advertentie. De heer Tilanus sprak op CHU-vergadering In zijn jaarlijkse rede op de algemene vergadering van de.Chr.-Hist, Unie, die heden in Krasnapolsky te Amsterdam werd gehouden heeft de voor zitter, de heer H. W. Tilanus enkele vraagstukken aèn de orde gesteld en onder meer geantwoord op de rede die mr Oud enige tijd geleden gewijd heeft aan de recente kabinetsformatie. Voorts heeft hij de leden opgeroepen zich goed en tijdig voor te bereiden op de staten- en gemeenteraadsverkiezingen die in 1958 worden gehouden. Deze inspanning acht de voorzitter daarom geboden omdat het percen tage van het aantal behaalde stemmen na de oorlog.is teruggelopen, terwijl het totale stemmen aantal iets toenam. In zijn bespreking van de laatste langdurige, kabinetsformatie zei de Unievoorzitter onder meer, dat naar zijn mening de zetelverdeling een zaak is, die niet in de fracties thuis boort, omdat zich daarbij allerlei gevoeligheden, ook van persoonlijke aard, kunnen voordoen, vooral wan neer sommige personen, demissionai re ministers, soms wat stoelvast zijn. Over het verwijt dat de C.H.U. is ge maakt toen zij niet wilde medewer ken aan een kabinet op smalle basis (K.V.P., A.-R. en C.H.U.) zei de heer Tilanus, dat in het politieke leven, wat de politieke verhondingen be treft, niets blijvend In de loop der jaren kunnen verschuivingen plaats hebben en de waarschijnlijkheid be staat dat de brede-basispolitiek niet altijd zal kunnen worden gehand haafd. ■Maar in 1956 was de basis voor een rechts kabinet niet aanwezig, hoe men ook over een dergelijk kabinet kan oordelen (en er wordt in chr. historische kring zeer verschillend over gedacht). Spr. wees op de toen zo moeilijke nationale en internatio nale vraagstukken en op de zijns in ziens niet gewenste oppositie van de partij, die de meeste winst had be haald. Op de vraag, die prof. Oud onlangs heeft gesteld, waarom de rechterzijde niet alleen een kabinet vormt, repli ceerde de heer Tilanus, dat hij de kritiek van de heer Oud wel eens zou willen horen indien zo'n kabinet in derdaad zou zijn opgetreden. Van zijn beide meest dierbare liberale wen sen, n.l. een verruiming van de cre- matiewet en afschaffing van de zon dagswet, zou dan zeker niets terecht komen naar de mening van de heer Tilanus. Hij zei, een K.V.P.- en A.-R.- kabinet nog niet geboren te zien wor den. Het gaat er zijns inziens mee, als met het rapport van de liberale Telders-stichting over het afremmen van de P.B.O. Hierover werd geschre ven: „Het rapoprt heeft een knuppel in het hoenderhok geworpen, door te stellen dat het met de P.B.O. wat kalmer aan moet. Dit is zeker een ori gineel geluid. De vraag is echter of het ook het juiste geluid is Wij me nen dit te moeten betwijfelen van li beraal standpunt". Die passage uit de (liberale) N.R.C. achte de heer Tilanus ook geldig voor de crisfs- en kabinetsplannen van prof. Oud. Sprekend over de Europese samen werking en met name over de euro- markt en euratoom, zei spr., dat het naar zijn mening niet nodig is, dat Nederland „bij de behandeling van deze verdragen in het parlement haantje de voorste is, maar ditmaal gracieuselijk Frankrijk kan laten voorgaan". De Unie-voorzitter sprak nog eens uit, dat de status van Nederlands Nieuw-Guinea, vastgelegd in de grondwet, niet discutabel dient te worden gesteld. Men blijft zich op het standpunt stellen dat soevereiniteit over Nieuw Guinea de jure en de facto berust bij Nederland. Ten aanzien van het huurvraag- stuk zei spr., dat bij een volksrefe rendum in Nederland over de vraag vóór of tegen de blokkering van een gedeelte van de huur, een overweldi gende meerderheid zich „tegen" zou uitspreken en conform de wensen van het C.N.V. en de K.A.B. liever een huurverhoging van 10 k 15 pet. zon der blokkering zou begeren ook in verband met de loonkwesties. Spr. zei voorts de kamerstukken en de open bare behandeling van deze materie te willen afwachten. INBRAKEN IN LOPIK. Bij een hedennacht gepleegde in braak in de cellulosefabriek van de firma H. A. Schreuder is een geldbe drag van circa 300 ontvreemd. De dader of daders hebben door de af gelegen ligging van het fabrieksge bouw alle tijd gehad voor een gron dig onderzoek, waarbij alle bureaus en de brandkast volledig werden leeg gehaald en de papieren op de grond waren gesmeten. Behalve het geld bedrag werd echter niets ontvreemd. In de afgelopen nacht hebben onge wenste gasten ook een bezoek ge bracht aan de landbouwcoöperatie „Helpt Elkander" te Lopik. Door het verbreken van een ruitje kwam men binnen en haalde alles overhoop. De buit was hier nog ge ringer: 3.50 en enkele postzegels. De rijkspolitie meent, dat de daders naar uit de gevolgde taktiek en uit de verdere gegevens blijkt dezelfde personen zouden kunnen zijn, die vannacht inbraken in de cellulosefa briek. Zeer waarschijnlijk is ook de serie inbraken in IJsselstein door de zelfde dader(s) gepleegd. De Haagse Officier van Justitie eiste gisteren wegens dood door schuld tegen een 63-jarige automo bilist 1000 boete subs. 50 dagen hechtenis en de ontzegging van de rijbevoedheid voor de tijd van vijf jaar. Ofschoon de automobilist ervan ver dacht werd in dronkenschap op 2 oktober 1956 een wielrijder op le Soestdijksekade te 's-Gravenhage te hebben doodgereden, meende de offi cier mr J. Kemper, dat het ongeluk niet aan het gebruik van enige glazen lichte wijn te wijten is geweest. Uit getuigenverklaringen en in het bij zonder uit een verklaring van de huisarts van de automobilist L. Z., leidde mr Kemper af, dat de gezond heidstoestand van v. Z. zoodanig is, dat hij een auto niet veilig kan be sturen. Lage bloeddruk en een vaat ziekte bezorgen hem lichte en een enkele keer zware duizelingen. Omdat Z. in deze toestand toch auto reed achtte mr Kemper grove schuld bewezen. Elf getuigen hebben in deze straf zaak vaak zeer tegenstrijdige verkla ringen afgelegd. Enige chauffeurs en ook de politie meenden, dat Z. niet nuchter was. Deze is echter Italiaan, spreekt moeilijk Nederlands, is sloom van optreden en traag van reaktie, mede als gevolg van de staat zijner gezondheid. Mr Kemper vond het zeer wel verklaarbaar, dat men onder invloed achtte. Rechts rijdende heeft hij de goed rijdende fietser gegrepen. Een onver klaarbaar ongeluk onder normale omstandigheden. Bij de aanrijding sprong de voor ruit van Z.'s auto in stukken. De be stuurder, die zelf verklaart geen fiet ser te hebben gezien, is door die klap uit zijn doen geraakt en reed nog 80 meter door, alvorens te stop pen. De verdediger, mr D. A. IJ. van den Oever, was het met de officier eens, dat Z. niet onder de invloed van alcohol is geweest. Hij meende echter, dat zijn cliënt door een ma noeuvre van een voorbij rijdende auto werd afgeleid. Z. passeerde na melijk rakelings een fietser en gaf het stuur een rukje naar links. Een Revolver werd dief noodlottig Een ongeladen revolver op de voor bank van een auto, die aan de ver keerde zijde van het Noordeinde te Den Haag was geparkeerd, heeft ge leid tot de aanhouding van de 22-'a- rige constructeur W. E. ten H., ver dacht van het plegen van een 20-tal inbraken in een groot aantal gemeen ten. Bij onderzoek kwam reeds vast te staan, dat hij in de afgelopen weken inbraken in Barendrecht, Zwijn- drecht, Voorburg, Rotterdam, Berg- schenhoek, Wasssenaar, Naaldwijk, Poeldijk, Pijnacker, Bleiswijk e.a. heeft gepleegd. De auto werd dinsdag aan de ver keerde zijde in het Noordeinde aan getroffen en stond in de weg. Daar bij bleek, dat op de voorbank een revolver lag. Men waarschuwde de politie, die vaststelde, dat he^ een ge huurde auto betrof. De huurder had een gefingeerd adres opgegeven aan de onderneming, die de auto had ver huurd. Na enige tijd kwam de huurder de auto terughalen. Hij werd door de politie aangehouden. De man bleek te hebben gelogeerd in een hotel in de Molenstraat. By onderzoek bleek, dat hij in nog meerdere hotels had vertoefd. In de onderscheidene hotels en in de auto werden tal van zaken aangetroffen, zoals een zaklantaarn, vijlen, portefeuilles, portemonnees, ringen en andere zaken. In de por tefeuilles werden nog de kaartjes van de eigenaar aangetroffen. De man had de voor frem waardeloze zaken in de hotels achtergelaten. Het bleek, dat hij de laatste 8 we ken in tal van plaatsen had geope reerd. Hij ging 's avonds met de auto rijden. Zag hij in een villa of huis geen licht, dan verschafte hij er zich toegang door het indrukken van een ruitje en het forceren van de grendel. Op die wijze maakte hij tal van voorwerpen, onder andere de revolver, buit. Het is op dit ogenblik nog niet bekend wat er in de onder scheidene plaatsen bij de inbraken werd gestolen. In Bergschenhoek wa ren er bijvoorbeeld juwelen buit ge maakt. De man is ingesloten. taxi, die net passeerde, toeterde uit protest en heeft Z. nadien vermoede lijk gesneden. Z. heeft weer naar rechts gestuurd en, afgeleid door de taxi, de wielrijder niet gezien. Na de klap van de botsing en het springen van de ruit heeft hij een inzinking gehad. Vandaar het doorrijden. Onder deze omstandigheden, aldus de verdediger, moet een overmachts positie worden aangenomen, weshalve vrijspraak moet volgen. Over een verzoek zijnerzijds om nog een medische getuige-deskundige te horen teneinde na te gaan of Z.'s gezondheid werkelijk niet toestaat een auto te besturen, zal de recht bank onder presidium van mr L. IJ. van Gelein Vitringa in raadkamer be slissen. De uitspraak is voorshands bepaald op 7 mei. ONBEWAAKTE OVERWEGEN VROEGEN SLACHTOFFERS. Gisteravond hebben twee onbewaak te overwegen in Brabant twee slacht offers gemaakt. Bij Udenhout werd een twaalfja rige jongen uit Tilburg gegrepen door de trein RoosendaalTilburg en op slag gedood. De trein ondervond drie kwartier vertraging. Bij de onbewaakte overweg te Gilze Rijen werd een 36-jarige landbouwer J. B. C. S. uit Rijen aangereden en gedood door de trein uit Amsterdam richting Eindhoven. Vliegbrevet voor paters Morgenochtend om half elf. zal in hotel „Hof van Holland" te Hilver sum het vliegbrevet worden uitgereikt aan de paters F. J. Verheijen, H. G. J. Vergouwen en K. M. Hermans, die ten behoeve van hun werkzaamheden in de missie in Nederlands Nieuw- Guinea binnenkort gebruik zullen ma ken van een sportvliegtuig. De paters hebben de afgelopen maanden hun cpleiding tot vlieger gevolgd bij de Nationale Luchtvaartschool te Hilver sum. De brevetten zullen worden uitge. reikt door de' heer J. Coblijn van de afdeling lucht vaartinspectie van de Rijksluchtvaartdienst. Op initiatief van de Missie Ver keersmiddelen Actie (Miva) is begin 1956 onder alle Nederlandse missie bisschoppen een enquête gehouden met het doel een inzicht te krijgen in de vervoersmoeilijkheden in missiegebieden. Het onderzoek wees uit, dat er in vrijwel alles bisdom men een vervoersprobleem was, dat voor een deel werd veroorzaakt door het ontbreken van begaanbare we gen, maar voornamelijk door een te kort aan geld voor het aanschaffen van vervoersmiddelen. De Miva heeft in het midden van het vorige, jaar een actie op touw ge zet om de missie in Nederlands Nieuw Guinea aan een vliegtuig te helpen. Als gevolg daarvan hebben de ge noemde drie paters van instructeur Wesselius van de Nationale Lucht vaartschool les in het besturen van een vliegtuig ontvangen. bleef staan op 19,5%. In de grote steden heeft het NW 2911 leden verloren: 1070 in Am sterdam, 881 in Rotterdam en 960 in Den Haag. De KAB ging daar met 870 vooruit, achtereenvolgens 115, 388 en 367. Het CNV raakte in Am sterdam 126 leden kwijt, doch won er 282 bij in Rotterdam en 215 in Den Haag. Neemt men de cijfers van de elf provinciale hoofdsteden bij elkaar, dan verloor het NW daar 1737 le den, won de KAB er 1891 en het CNV 636. Een van de provinciale hoofdsteden, waar het NW— niet tegenstaande zijn totaal verlie6 winst boekte, is Leeuwarden. Het KAB bleef echter in de Friese hoofdstad precies op haar oude le dental (1021) staan en het CNV ging er zelfs vooruit. Ook in de steden Assen, Zwolle en Middelburg ging het NW tevens vooruit, doch ook hier ging deze aanwist niet ten koste van de KAB of het CNV. In de vier genoemde provinciale hoofd steden bedroeg de winst van het NVV 451. Het NW heeft dius zijn verlies geleden in de zeven andere proviciale hoofdsteden. Wanneer men nu naar de verschil lende plaatsen kijkt, waar de vak beweging „in trek" is, dan ziet men weer hetzelfde beeld: winst voor de KAB (9172) en het CNV (863) en verlies (2132) voor het NW. In deze (89) plaatsen liep het NVV terug van 332.916 tot 330.784, de KAB ging vooruit van 214.098 tot 223.270 en het CNV van 112.982 tot 113.755. Wil men het in percentages zien, dan verloor het NVV 0,6% en won nen de KAB en het CNV daar 4,2 en 0,7%. Al deze ijfers lelden tot de con clusie, dat het NVV hetwelk zijn in vloed zag terugdringen in: 1. de drie grote steden: 2. in zeven (van de elf) provinciale hoofdsteden én 3. in alle belangrijke plaatsen en tóch, nteg entsedaaeerazdetièkaetdhelk8,o5 niettegenstaande deze terugslag, in heel Neerland met bijna 5000 leden vooruitging terrein moet hebben gewonnen in de kleinere plaatsen. TWEE WONINGEN EN BOEREN SCHUUR UITGEBRAND. Een dubbele woning en een boe renschuur midden in de kom van het dorp Aduard (Gr.) zijn gistermiddag volkomen uitgebrand. Vrijwel niets kon worden gered. De brand ontstond om ongeveer half twee in de met hooi gevulde boerenschuur ten oosten van de dub bele woning. In een ommezien sloeg het vuur over naar de beide woningen. Daar van werd de ene bewoond door de familie C. Kuipers, bestaande uit man, vrouw en vier kleine kinderen, de andere door de familie G. Molen huis, man en vrouw. De brandweer van Aduard slaagde er met assisten tie van die van Groningen in, de aangrenzende woningen te behou den. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat kinderen met vuur speelden in de hooischuur. De politie stelt een onderzoek in. FELLE HEIDEBRAND BIJ HAAKSBERGEN. Een zeer felle heidebrand woedt vanaf dinsdagmorgen in de omge ving van Haaksbergen. Honderden hectaren heide, waarbij aanzienlijke turfvoorraden, gingen ini vlammen op. De vuurzee jaagt het wild voor zich uit. Vele koppels reeën vluchten weg uit de bedreigde gebieden. De brandweer van Haaksbergen heeft assistentie van 200 soldaten van de vliegbasis Twente. Tot nog toe slaagde men er even wel niet in het vuur te blussen. De noord-oosten wind drijft het vuur naar het op Duits gebied gele gen Nijkerkerveen. Het kan nog wel enige dagen duren voor de brand ge heel is bedwongen. De arrondissementsrechtbank te Middelburg zal op vrijdag 7 juni de aanklacht behandelen tegen de taxi chauffeur L. H. te Nieuw- en St. Joos- land, die ervan wordt verdacht de jonge weduwe S. K.R. te Nieuw- en St. Joosland om het leven te hebben gebracht en zich haar spaargelden van ruim 6000 gulden te hebben toe geëigend. De jonge vrouw werd in de mor gen van 8 maart dood in haar bed aangetroffen. Bij lijkschouwing bleek, dat zij die nacht omstreeks twaalf uur was overleden tengevolge van wurging. Het onderzoek van de justi tie leidde tot aanhouding van ver scheidene personen, onder wie de vrouw van verdachte, doch uiteinde lijk kreeg de justitie steeds meer hou vast en K. bleef in het Huis van Be waring te Middelburg, eerst verdacht van verduistering, later ook verdacht van moord subsidiair doodslag. De taxichauffeur bleef ontkennen. De justitie heeft bij de reconstructie een theorie ontwikkeld, die men vast blijft houden. Ook de juistheid van deze theorie ontkent verdachte hard nekkig. Volgens de justitie is H. de woning van verdachte binnengedron gen, kort nadat de verloofde van de vrouw was vertrokken. In baar wo ning is de vrouw al dan niet opzette lijk gewurgd. H. zou toen het plan gehad hebben, het ontzielde lichaam in de Westerschelde te werpen om zodoende alle sporen uit te wissen. Dit plan werd verijdeld, daar een van zijn klanten nog van /eere naar Vlis- singen moest, In de taxi,*op de achter bank, lag reeds het lijk van de vrouw, gehuld in de lederen motorjas van H. Zijn cliënt kon echter niet meer te recht in Vlissingen, waardoor het plan van H. danig in de war werd ge bracht. Uiteindelijk zou hij dan, vol gens de theorie der justitie, het lichaam in de woning hebben ge bracht. Zijn vrouw legde de verklaring af dat zy die nacht op de achterbank had gezeten. Deze verklaring trok zij la ter in, evenals H. Een politiehond her kende de geur van de vermoorde vrouw aan de leren motorias en aan de achterbank van de taxi.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5