Koning Hoessein onder zware politieke druk Boelganin schreef 'n brief aan Macmillan Beëdigingjwiijke Waarschuwingen tegen kernproeven Hoogspanning in Jordanië Linkse elementen dreigen met een algemene staking Makarios celebreerde de Paasmis HOESSEIN JN DE LEEUWENKUIL In afwachting van het koninklijk paar 7 7 7 7 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 24 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 14090 BIIREAVX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs l 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes ƒ1.50. De Jordaanse regering van premier Khalidi komt vandaag, woensdag, vermoedelijk voor een nieuwe krachtproef te staan, ais de bevolking gehoor geeft aan een stakingsoproep, die dinsdag door de communisten en de an dere oppositiepartij is uitgegeven. Spmmige waarnemers geloven, dat de regering zal aftreden als er door de staking incidenten zouden ontstaan. In betrouwbare kringen is dinsdag vernomen, dat de minister van binnenlandse zaken, Said Moefti, al ver klaard heeft, dat hij wil aftreden, omdat hij niet verantwoordelijk wil zijn voor eventueel optreden van de politie tegen betogers. De oppositiepartijen eisen herstel van het militaire bestuur, zoals dat be stond voor twee weken geleden de crisis in Jordanië begon. De overwe gend linkse partijen in Jordanië beschuldigen koning Hoessein ervan, dat hij met „misdadige Brits-Amerikaanse imperialisten" samenzweert om Jor danië de Eisenhowerleer te laten aanvaarden. Arabische nationalisten en anti-westelijke partijen oefenen krachtige druk uit op premier Khalidi om hem over te halen plaats te maken voor een nationale coalitie. Er blijven geruchten de ronde doen, dat de regering van Khalidi reeds afgetreden is, ook al zijn die geruchten dinsdag door officiële kringen te gengesproken. Als huidige regering niet aftreedt DULLES WIL HOESSEIN HELPEN. Minister Dulles heeft op zijn pers conferentie verklaard, een groot ver trouwen te hebben in koning Hoes sein. Hij zei, dat de vorst naar de me ning van de S.S. er naar streeft de on afhankelijkheid van zijn land te hand haven, terwijl het zich geplaatst ziet tegenover zeer grote moeilijkheden. Koning Hoessein wil niet dat zijn land overheerst wordt door landen, die de wens te kennen hebben gege ven te streven in een richting, die te gengesteld is aan die, welke de ko ning de beste voor zijn land acht. De minister voegde hieraan toe, dat de V.S. de koning willen helpen in zo verre deze dat nutig acht. OPPOSITIE IN NABLOES. Het Syrische blad „Alray al Raam" heeft dinsdagmorgen een verslag ge publiceerd van het Jordaanse Natio nale Congres, dat maandag in de Jor daanse stad Nabloes is gehouden. Op het Congres is een resolutie aan genomen, bestaande uit de volgende zes punten. 1. Verwerping van de leer van Eisen hower. 2. Tot standkoming van een federale unie tussen Syrië, Jordanië en Egypte. 3. Handhaving van een politiek van „positieve neutraliteit". 4. Verzoek aan de Jordaanse autori teiten om de grondwet en de vrij- het leger te ontbinden. Wederop neming in dit leger van alle offi cieren, die gevangen zitten of zich buiten Jordai ië bevinden en op heffing van de militaire commissie van onderzoek. Volgens het blad heeft het Congres voorts besloten tot oprichting va.i een comité, dat contact moet opnemen met de regering Khalidi en deze re gering moet verzoeken heen te gaan. Als zij dit weigert, zal met ingang van woensdag een algemene staking in Jordanië worden uitgeroepen. Cairo hielp een handje mee. Volgens radio-Cairo, die het agent schap voor het Midden-Oosten aan haalt, zou de Jordaanse regering dins dagmiddag reeds rijn afgetreden. Een woordvoeder van de Jordaan se regering heeft dinsdagavond even wel deze Egyptische berichten offi cieel tegengesproken. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten heeft later gemeld, dat Khalidi na een spoedbespreking met koning Hoessein heeft besloten niet af te treden maar de volgende week te trachten een motie van ver trouwen door het parlement aangeno men te krijgen. Ook Moskou. Het Sowjet-blad „Prawda" heeft in zijn editie van woensdag, aldus radio- Moskou, Irak en Israël ervan beschul digd voorbereidingen te treffen voor een „gewapend ingrijpen" in Jorda nië. Beide landen hebben reeds sterke strijdkrachten aan de Jordaanse gren zen samengetrokken, aldus de „Praw da". STAKING IN JOi.DANIë. Als gevolg van de door de linkse Jordaanse politieke partijen uitgëroe- heid van de burgers van het land pen algemene staking waren woens- te eerbiedigen. dag vele winkels in Amman gesloten. Verraders en imperialistische Door de voornaamste straten vat agenten moeten uit het bestuurs- de Jordaanse hoofdstad trokken jon apparaat verwijderd worden. gelieden, die riepen „Weg met de Veroordeling van elke poging om1 Eisenhower-leer". De Russische publikaties Minister Dulles heeft als zijn me ning te kennen gegeven, dat de Sow- jet-Unie de correspondentie tussen Eden en Boelganin van vóór 't Brits- Franse optreden tegen Egypte heeft gepubliceerd, omdat zij er enig pro paganda-effect in het Midden-Oosten van verwachtte. De minister zei voorts, dat de V.S. een nieuwe conferentie tussen oost en west zullen toejuichen, mits de Sowjet-leiders „bereid zijn voorwaarts te gaan". Dit had o.a. betrekking op vraagstukken als ontwapening, de be handeling van de door de Russen be zette Oost-Europese staten en de hereniging van Duitsland. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zei dinsdag: „Wij zijn helemaal niet op gewonden over deze publikatie van de Russische regering, die uitluitend voor propaganda-doeleinden is ge daan". Diplomatieke kringen in Parijs zien in de publikatie van de Russische re gering een nieuwe stap van Rusland Aartsbisschop Makarios, gefotografeerd tijdens de Paasdagen, toen hij om de Arabische landen ervan te in de kerk van St. Irene in Athene de Mis celebreerde. We zien hem hier overtuigen, dat Moskou hun enige bij de uitreiking van het Heilige Licht van de Wederopstanding aan de vriend is. gelovigen. Geen nieuwe denkbeelden De Sow jet-premier, Nikolai Boel ganin, heeft in het Paasweekeinde een persoonlijke brief over de Brits Russische betrekkingen aan premier Macmillan gezonden. Boelganin schreef: „Wij zijn van mening dat de huidige gespannen toe stand in het Nabije en Midden-Oos ten voortduurt vooral door het gebrek aan goede wil van bepaalde kringen m mrnuou M1„ Groot-Brittannië en verscheidene Door de voornaamste straten van I Hn(*®rf 'anden om de gerechtvaardig de belangen en rechten van de Oost- Arabische landen onder ogen te zien, de Ver. Staten, is tegen het belang van de Europese veiligheid en de Duitse eenheid, aldus Boelganin. De Sowjet-premie wees ook op Amerikaanse plannen voor legering van Amerikaanse militairen met De plechtige beëdiging van de nieu we leden der Pauselijke Zwitserse Garde, ieder jaar op 6 mei, zal dit maal een bijzonder karakter dragen. Behalve 28 recruten legt ook de nieu- atoomwapens in de Navo-landen, Iwe commandant van de Garde, kolo- waardoor een nog gevaarlijker situa- ne' Robert Nünlist, de eed van trouw tie zou ontstaan. Hij beschuldigde de aan de Paus af. Navo er voorts van, dat zij „intensief voorbereidingen treft voor oorlogvoe ring met atoomwapens". O.a. van dr. Schweitzer De 82-jarig.e dr Albert Schweitzer heeft gisteravond in een redevoering, waarvan hij de tekst uit Lambarene naar radio.Oslo had gezonden, de mensheid gewaarschuwd tegen het grote gevaar van de proeven met kernwapens. Uit de bijeengebrachte gegevens mag geconcludeerd worden, dat de radio-activiteit, die het resultaat van de reeds gebeurde proefontploffingen is, een -gevaar voor het menselijk ras betekent en dat verdere explosies van kernwapens dit gevaar tot een alarmerende omvang zullen doen toenemen, zei Schweitzer. De individuen en de volkeren schenken dit gevaar niet de aandacht, die het ongelukkigerwijs verdient. Het gevaar moet hun getoond en dui delijk gemaakt worden, verklaarde Schweitzer verder. Ook de Franse natuurkundige en Nobelprijswinnaar prof. Joliot-Curie heeft in een rede, gepubliceerd door „Le Monde" gewaarschuwd voor de ernstige gevolgen, die een ontplof fing van een waterstofbom met zich mee brengt. Hij verklaarde, dat het radio-actie ve element strontium 90, dat zijn ge vaarlijke kracht ongeveer 30 jaar be houdt en dat ontstaat door ontplof fingen van atoom- en waterstofbom men, in de hoge lagen van de at- tnosfeer, die rond de aarde draaien, wordt meegevoerd. Het valt langzaam en gestadig met stof en regen op de aarde en blijft Bedoelde plechtigheid vindt steeds plaats in het door de grote Renaissan ce bouwmeester ontworpen Cortile ii**r Belvedere een enorm rechthoekig Pia weer in bedrijf binnenplein in het Vaticaanse paleis. J Telken nare wonen Vaticaanse en IRONING HOESSEIN zal zich op het ogenblik voelen als Daniël in de leeuwenkuil. Aan alle kanten brullen zijn tegenstanders en door de tralies kijken Rusland en Egypte met grieze lige belangstelling toe in afwachting van het ogenblik, waarop hij met huid en haar verslonden zal worden Om dat moment te verhaasten hitsen zy de wilde dieren nog eens extra aan. Aan de andere kant staat Dulles, die een dollar door de tralies steekt in de hoop, dat dit gebaar helpen zal om de gemoederen te kalmeren. Als er evenwel iets in staat 0 om de dieren nog harder te brullen, dan is het wel het zien van zo'n „imperialistische" dol lar. Die dollar is juist de inzet van het hele politieke spel rondom komng Hoessein. Het koninkrijk Jordanië is een kunstmatige schepping van Engelard, toen dit neg het Volkenbondmandaat over Palestina had. Het werd militair beschermd door de Engelsen en finan cieel op de been gehouden door En gels geld. Toen de invloed der Engel sen in het Midden-Oosten begon te tanen, hebben de nationalistische ele menten de Britse leiding van het le ger laten wegjagen en elke financiële band met Londen afgesneden. Jorda nië kwam in het vaarwater van de vriendjes Moskou en Cairo terecht. Om deze noodlottige koers met een forse zwaar aan het roer om te gooien, heeft komng Hoessein zijn regering afgezet en de legerleiding gezuiverd'. Met die legerzuivering heeft de ko ning misschien teveel heilige huisjes omvergetrokken, want zijn nieuwe stafchef nam reeds na twee dagen de wijk naar Syrië. En ook Hoesseihs nieuwe regering krijgt harde noten te kraken. De linkse politieke elementen zijn te hoop gelopen in Nabloes en hebben daar een resolutie opgesteld, waarin zij eisen: op de eerste plaats verwerping van de Eisenhower-leer en vervolgens de verwijdering van de verraders en imperialistische agen ten" uit het bestuursapparaat. Herkent u de terminologie en proeft u waar het om te doen is? Nadat Engeland het laatste restje van zij prestige in het Midden-Oosten verspeeld had met de ongelukkige af loop van het Egyptische avontuur, heeft Amerika de rol van Engeland overgenomen met de afkondiging van de z.g Eisenhower-leer. Dat is abso luut niet naar de zin van Moskou en Cairo, die nu de links georiënteerde pptijen aanzetten om onder bedrei ging van een algemene staking de nieuwe regering ten val te bréngen en de Amerikaanse invloed in het Midden-Oosten de voet dwars te zet ten. Nasser en de heren van het Krem lin zijn gevaarlijke tegenstanders en het is de vraag of de jonge koning ze de baas kan worden. Wanneer het daar fout gaat lopen in Jordanië, is de kans bovendien groot, dat Israël aan de ene kant en Irak aan de andere kant hun handen Tijdens zijn officieel staatsiebezoek aan Zweden in de tweede helft van mei, zal het Nederlandse koninklijke niet thuis kunnen houden. En dan is, paar oan. ook een tocht maken met de Noorse koningsHoep „Vasaorden" en het spreekt welhaast vanzelf, dat de chaos compleet. 1 er daarom op het ogenblik met deze sloep al druk wordt geoefend. De foto geeft daarvan een beeld. Telken jare wonen Vaticaanse en i Italiaanse autoriteiten, de militaire De sluiting gedurende een week van attaché.s van de bjj de Itallaanse re_ het Indonesische onafhankelijke pers-gering geaccrediteerde diplomatieke bureau PIA, welke op 16 april J.I.vertegenwoordigingen, de Zwitserse welke de richting van nationale on- door de md.taire autoriteiten was aI-|kolonie. Zwitserse pelgrims en toeris- athankelijkheid en herleving zijn in gelast is dinsdagmiddag te hall zes ten deze miiitaire plechtigheden bti geslagen". plaatselijke tijd weer opgeheven. De Lijfwacht draagt het kleurrijke; Boelganin stelt voor, dat de groteDestaf en het andere personeel her- door Michel Angelo ontworden para- mogendhoden der wereld gemeen- J vatten onmiddellijk hun normale de uniform met ha nas en marcheert schappelijk het gebruik van geweld taak, nadat de zegels op het gebouw!onder het geroffel van enorme trom- ter regeling van geschillen in het door de militaire autoriteiten waren j men en begeleid door fluiten de bin- Midden-Oosten veroordelen. Er zou verwijderd en het gebouw was geïn- j nenplaats op. Iedere recruut legt de overeenstemming kunnen worden be- specteerd. eed afzonderlijk af, terwijl hij met de reikt over alle strijdvragen, mits er Door de sluiting van PIA, welke I linkerhand een slip van de vlag vast- goede wil bestaat bij de betrokken I een gevolg was van het publiceren j houdt en de rechterhand met drie ge- regeringen, zo zegt Boelganin. van nieuws over militaire aangelegen- strekte vingers omhoog steekt, een Aangaande de ontwapening zegt heden zonder voorafgaande toestem-gebaar, waarbij hij de H. Drievuldig- Boelganin, dat de grote mogendheden ming van de militaire autoriteiten, heid tot getuige aanroept, hun goede wil kunnen tonen door in waren tal van dagbladen in het geheleDe eedsaflegging geschiedt ieder te stemmen met een onmiddellijk I land, die voor hun nieuwsvoorziening 3aar °P de verjaardag van de „Sacco verbod van proeven met atoom- en geheel of ten dele op PLA zyn aan- idi Roma", de plundering der Eeuwige waterstofwapens voor een bepaalde j gewezen, van nieuws verstoken. Er Istad in 1527 do°r de huurlingen van j,._ i wdLciaiurwcipciih vuui ecu txrpcwiiuegewezen, van nieuws versionen. w «uuiuiiKen van daar liggen op planten? bomen etc. I tijd. Dit z0u afgezonderd kunnen wor- j werd scherpe kritiek op uitgeoefend 1 Karei V. 147 Zwitsers lieten bij hun ,e mensen enaieren eten van deze den van het algemene vraagstuk der door dagbladen en politieke leiders reddingspogingen voor Paus Clemens planten en krijgen dus strontium naar birmen. Stopzetting nog groter risico. Minister Dulles heeft dinsdag ver klaard, dat het vrij moeilijk zal zijn de kwestie van een verbod op het houden van proeven met kernwapens te scheiden van het vraagstuk van al. gemene ontwapening. Dit wilde ech ter niet zeggen, dat het onmogelijk zou zijn. Eén van de moeilijkheden was z.i., dat de V.S. te maken hebben met een regering, waarbij men niet er op kan vertrouwen, dat zij haar beloften houdt. Op grond van de beschikbare we tenschappelijke gegevens was de mi nister geneigd te denken, dat het ge vaar van de atoomproeven niet zo groot is dat men een groter risico in een andere richting moet nemen. De houding van de V.S. was echter steeds voor wijziging vatbaar op grond van nieuwe wetenschappelijke oordelen. den. Het eerste bericht, dat het pers bureau Pia kon mededelen, dat dins dagavond de militaire autoriteiten in Djakarta de bureaus van het onaf hankelijke dagblad „Indonesia Ray a" hebben gesloten en het blad een ver- 1 Dit nummer bestaat nit 10 pagina's ontwapening en apart geregeld kun- j in geheel Indonesië, en in het bijzon-1vn toen het leven, nen worden. der in de buitengewesten, die de De Russische premier vraagt dan of maatregel als „koloniaal" bestempel- het niet mogelijk is door gemeen- schappelijke pogingen een toestand te scheppen, waarin atoombommenwc-r- pers en raketten van de ene staat nimmer dood en verderf zullen zaaien in het gebied van de andere staat De regering van de Sowjet-Unie is volgens Boelganin bereid de dis cussies te hervatten over de voorstel-1 schijningsverbod van drie dagen heb- len, die door de Britse oud-premier ^en °PSeI€Sd, ingaande heden. Een Eden indertijd zijn gedaan t.a.v. de in- soortgelijke maatrege was tijdens het stelling van de gemilitariseerde zones afgelopen weekeinde getroffen te- - gen socialistisch dagblad „Pedo- man" en de linkse „Bimtang Timur". Mikojan in Wenen De eerste vice-premier van de Sow jet-Unie Anastas I. Mikojan is gi-ne- ren per vliegtuig in Wenen aangeko men voor besprekingen met de Oos tenrijkse regering. in Europa en de afbakening van ge bieden met beperkte bewaning. De aap oit de mouw. Boelganin veroordeelde opnieuw de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie, die er volgens hem de schuld van is, dat Europa in twee vijandige mili taire kampen is verdeeld. Het herstel van het militarisme in West-Duitsland, met actieve steun van HOE wordt Het weer? (Geldig van woensdagavond tot J donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG. Hoogwaterstanden 25 April v.m. n.m. 12.40. Droog en overwegend zonnig weer. Matige noordoostelijke Hij werd bij aankomst begroet door1 j wind. Over het algemeen weinig kanselier Julius Raaib en minister van verandering in temperatuur. Buitenlandse Zaken Leopold Figl. Er waren uitgebreide veiligheidsmaatre- I gelen genomen. 25 April zon op 5.25; onder 19.56; In een korte toespraak op het vlieg- maan op 3.25; onder 15.18. veld zei Mikojan o.m.: „Wij hopen het contact met de Oostenrijkse regering te versterken en het dienstbaar te maken aan de vriendschappelijke be trekkingen tussen onze volken". Weer zonnig Dinsdagmiddag kwam in Frank rijk een kleine storing tot ontwikke ling die vannacht o.a. in België, Zuid-west-Brabant en Zeeland plaat selijk regen veroorzaakte. Zo werd in Woensdrecht 5 mm regen afge tapt. In het overige deel van het land werd de invloed van de storing merkbaar aan het binnendringen van wolkenvelden, die de zonnestraling aanzienlijk temperden. Boven Europa bevindt zich een langgerekt hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Britse eilanden naar de Azoren. Hierin stijgt bij Schotland de druk, waardoor de aanvoer van continen tale lucht opnieuw versterkt wordt. Een en ander heeft tot gevolg, dat de bewolking af zal nemen en het morgen opnieuw overwegend zonrrg zal worden met temperaturen, die zich ongeveer op hetzelfde niveau bevinden als vandaag. Op wat lan ger termijn gezien zal' het droge en schrale weer waarschijnlijk nog en kele dagen voortduren. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 3 C. OSLO licht bew. 3 KOPENHAGEN zwaar bew. 6 ABERDEEN mist 2 DUBLIN zwaar bew. 6 LONDEN zwaar bew. AMSTERDAM geheel bew. 8 BRUSSEL zwaar bew. 9 PARUS licht bew. 9 BORDEAUX half bew. 10 GRENOBLE onbew. 10 NICE onbew. 13 BERLIJN nevel FRANKFORT half bew. MUNCHEN onbew. 2 ZURICH nevel 5 GEJNEVE licht bew. LOCARNO zwaar bew. 12 WENEN nevel 8 INNSBRUCK nevel 4 ROME onbew. 10 Korreltje De geest wordt rijk door wat hij ontvangt, het hart wordt rijk door wat het geeft. Victor Hugo.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1