2)e Gcicbe0oti^cmt Crisis in Jordanië noq niet overwonnen De Paus over een nieuwe de wereld verrijzenis voor Nederland was ei-vol LICHT NA EEN NACHT VOL ANGST EN DUISTERNIS Oorlog met communistische wereld niet onvermijdelijk Paas-plezier met paas-parkeer-puzzle De Paus geeft zijn zegen Zijn er Iraakse troepen in Jordanië? Directeur: C. M. v. HAM2RSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 23 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 14089 BlIREAl'X: PAPENURACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties; 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50. s-Pausen zegen over Stad en Wereld Op eerste Paasdag, des middags om twaalf uur, is Paus Pius XH op de log gia van de St. Pieter verschenen, om de tienduizenden, die daar waren sa mengestroomd en de gelovigen van de gehele wereld, die zijn stem aan de radio beluisterden, zijn zegen „Urbi et Orbi" te geven. De Paus heeft daarbij een Paasboodschap uitgesproken, welke hij in het Italiaans hield; maar na zijn rede van twintig minuten, richtte hij zich ach tereenvolgens in het Frans, Engels, Duits en Spaans tot de aanwezigen. DRIEVOUDIGE NACHT. De H. Vader werkte in Zijn toe spraak een drievoudige gedachte uit omtrent de zin van het Paasfeest, dat een overgang is van de nacht naar de dag. De nacht, die de Verrijzenis van de Heer voorafging, zeide Hij, is een nacht van lijden en angst en toch een gelukkige nacht, omdat zij als enige tijd en uur verdiende te weten, waar op Christus uit de Dood opstond en vooral omdat van haar geschreven stond: „De nacht zal lichten als de dag". Op schilderachtige wijze beschrijft dan de H. Vader in het eerste gedeel te van Zijn toespraak een bange stormnacht,die gevolgd wordt door de weer verademing brengende dage raad. ,En Hij past dit dan toe in het tweede gedeelte op die historische nacht, waarvan 1900 jaar geleden Christus de dageraad was. In het derde gedeelte spreekt de H. Vader over de nacht, waarin de we reld nu verkeert, en welke insgelijks zal moeten zijn de nieuwe verrijzenis van Christus in ieders persoonlijk le ven, in het gezinsleven, in het maat schappelijk leven. De nacht van heden. Zoals door de Opstanding van Chris tus op het Paasfeest de nacht van het lijden, de angst en de duisternis voor een stralender dag geweken is, zo moet ook deze nacht, die thans over de aarde ligt, en de mensen bedrukt, snel haar ochtendgloren beleven en door de stralen van een nieuwe zon doordrongen worden. De mensen van alle volkeren en werelddelen heeft men een verkeerde De „Mayflower" koos zee De Mayflower H is zaterdag uit Plymouth vertrokken voor de lange reis naar Amerika met 32 moderne pelgrims en één verstekeling aan boord. De 27-jarige Bob Lewis, die in een stadje bij Londen als bakkersknecht het brood voor zijn vrouw en kinde ren verdient, werd tussendekt gevon den, toen het houten zeilschip de Eddystone vuurtoren, 14 mijl ten zui den van Plymouth passeerde. Het was de eerste sensatie tijdens de reis van de nieuwe Mayflower, die dezelfde tocht maakt als de pel grim vaarders in 1620 ondernamen. Lewis werd bovendeks gebracht en overgegeven aan een barkas met fotografen die langszij lag. Zondag dreef het zeilschip hulpe loos rond op 45 km. van Plymouth. De wil was er wel, maar de wind niet. weg opgeleid en een grote angst dwingt hen te leven in een wereld, die zich in verwarring bevindt en verwarring sticht. Ook de nacht, waarin de wereld nu verkeert, vertoont duidelijk de teke nen van een dageraad, die op komst is. Terwijl de ontdekkingen van de wetenschap weidse vergezichten van de menselijke mogelijkheden openen, maken de techniek en de organisatie deze veroveringen doeltreffend door deze in onmiddellijke dienst te stel len van de mens. De kernenergie heeft practisch al een nieuw tijdperk ingeluid en de dag schijnt niet ver meer te zijn, waarop de steden zullen worden verlicht en de machines in werking zullen worden gezet door synthetische processen, gelijk aan die, welke reeds milliard en jaren de zon en de andere sterren tot een vuur gloed maken. Vele hoofdstukken van de mecha nica zijn de wereld van productie en arbeid aan het veranderen. De ver voersmiddelen verbinden het ene punt van onze aardplaneet met het andere. De geleide projectielen door ploegen de hoogten van de hemelen en de kunstmanen brengen daar het wereldruim in verbazing door hun aanwezigheid. De landbouw vermenigvuldigt met haar kernenergie de mogelijkheden om een mensdom te voeden, dat zeer veel groter is dan het tegenwoordige, terwijl de biologie dag voor dag ter rein wint in de strijd tegen de ver schrikkelijkste ziekten. En toch, alles is nog nacht. Laat het dan een nacht zijn vol spanning, maar een nacht, die zelfs onverwacht stormachtig zal kunnen worden, indien zich hier en daar bliksemschichten zouden verto nen en men de uitbarsting van de donder zou vernemen. Vandaag verkeren de mensen niet in groter veiligheid dan vroeger. Ze zien duidelijk genoeg, dat geen enke le vooruitgang op zichzelf genomen alleen de wereld kan doen herboren worden. Voor velen daagt het reeds, en zij komen er ook voor uit, dat men tot deze wereldnacht gekomen is. om dat men Jezus er buiten heeft gehou den. Een nieuwe verrijzenis. Men moet Jezus weer doen verrij zen, maar dan in een ware Verrijze nis. In de afzonderlijke personen moet Jezus de nacht van schuld en dood verdrijven met het morgenrood Ruim 800 doden in Algerië In de afgelopen week zijn in Alge rië 74 Franse militairen en ongeveer 750 opstandelingen gesneuveld. Deze cijfers, verstrekt door de Fransen, wijzen op een aanzienlijke verslech tering van de toestand. van de herwonnen genade. In de ge zinnen moet op de nacht van de on verschilligheid en de kilheid de zon van de liefde volgen. In de werkplaat sen, in de steden, onder de volkeren, in de landen vol wanbegrip en haat, moet de nacht als de dag worden ver licht. Kom Heer Jezus, kom. Het mensdom heeft niet de kracht de steen te verwijderen, die het zelf heeft gemaakt, aldus pogend Uw te rugkomst te verhinderen. Zendt Uw Engel, o Heer, en maak, dat onze nacht verlicht moge worden als de dag. Hoeveel harten, Heer, verwachten U, hoeveel zielen verwachten vurig de dag te verhaasten, waarop Gij al leen zult leven en heersen in de har ten. Kom Heer Jezus, er zijn zoveel tekenen, dat Uw terugkeer niet ver meer is. O Maria, die Hem verrezen hebt gezien, Maria, bij wie de eerste Verschijning van Jezus de onuitspre kelijke angst heeft weggenomen, die de lijdensnacht had veroorzaakt, Ma ria aan U bieden wij de eerstelingen aan van deze dag. Aan U, Bruid van de Goddelijke Geest, ons hart en on ze hoop. Amen. Mr Luns bestolen in New York Voor een waarde van 2000 is ge stolen uit de koffer van minister Luns, toen hij in het Ambassador-hotel te New York logeerde. De minister vertelde de recherche dat hij vrijdagavond constateerde, dat de koffer opengemaakt was. Hij had daarbij toen niet verder stilgestaan. Zondag ontdekte hij de diefstal, toen hij wat uit de koffer moest pakken. Aanhoudend droog Gedurende de Paasdagen heeft het weer onder invloed gestaan van een gebied van hoge luchtdruk, dat zich zaterdag boven Scandinavië ontwik kelde. Daardoor waaiden er oostelijke winden, waarmee droge lucht uit Duitsland werd aangevoerd. De zonneschijn werd gisteren vooral in het westen geruime tijd ge temperd door ijle wolkensluiers in de hogere luchtlagen, die afkomstig wa ren van een oud front boven Enge land. Dit front drong gisteren Frank rijk binnen, waar een klein lagedruk gebied ontstond. Het ziet er niet naar uit, dat dit lagedrukgebied veel in vloed op het weer in ons land zal uitoefenen. De regenkansen blijven klein en de wind zal uit het oosten blijven waaien. Grote rede van Dulles De Verenigde Staten verwerpen de gedachte dat een oorlog tussen de vrije wereld en de wereld van het internationale communisme onver mijdelijk is. Zij zijn vastbesloten in de strijd voor de vrede te volharden, de beginselen van de Verenigde Na ties trouw te blijven, zich in te span nen om een oplossing voor de contro le op de ontwapening te vinden, de volkeren economisch en militair te helpen, hun veiligheid te verzekeren, voor de bevrijding van onderdrukte volkeren te werken en het Z0fjj;n naar soevereiniteit voor alle volktsfen aan te moedigen. Dit zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, maandag op een diner, aangeboden door het Amerikaanse persbureau Associated Press. De rede was Dulles' eerste grote beschouwing over de buitenlandse politiek van zijn land sinds het na jaar van 1956. De tekst was door president Eisenhower goedgekeurd. Dulles deed een beroep op het Con gres en het Amerikaanse volk om de programma's voor buitenlandse mili. taire en economische hulp te be schermen tegen hen die ijveren voor bezuinigingen. De minister legde er de nadruk op dat de conventionele strijdkrachten noodzakelijk blijven voor plaatselijke conflicten. Verder gaf Dulles uiting aan zijn vertrouwen, dat de Russische 'dreige- De Nederlandse korporaal-vlieger J. Nauta uit Sneek is vorige week woensdag in Canada tijdens een oefenvlucht om het leven gekomen. Nauta, die in Canada in opleiding was, maakte een vlucht in een T33 straaltrainer. Hij moest om nog onbe kende redenen zijn toestel verlaten en sprong er uit. Door eveneens onbe kende oorzaak is hij bij de sprong om het leven gekomen. Korporaal Nauta was 20 jaar. Hij was ongehuwd. menten zoals die onlangs zijn ge richt tot enkele landen die tot de Nato behoren het verdedigingsstel sel van de vrije wereld niet zullen ontbinden. De Verenigde Staten streven een evolutie naar de vrijheid in de Rus sische satellietlanden na, zonder een daadwerkelijke revolutie te willen aanmoedigen. Het internationale communisme ligt op de loer om beslag te leggen op die landen, wier leiders van me ning zijn, dat de pas verworven soe vereine rechten tentoon moeten wor den gespreid door het tarten van an dere onafhankelijke landen. „Dit soort soevereiniteit komt neer op zelfmoord", zei Dulles. Eerste Paasdag heeft de grootste paasaudiëntie ter wereld plaats gevonden doordat het „Urbi et Orbi", dat door Z.H. Paus Pius XH werd uitgesproken vanaf het centrale balkon van de St. Pieter in het Vatikaan, door Eurovisie werd uitgezonden. Op het plein voor de St. Pieter waren ongeveer 400.000 pelgrims uit alle delen van de wereld tezamen gestroomd. De foto geeft een beeld van de Heilige Vader tijdens de zegening. wer, uitwijzing van de Amerikaanse ambassadeur en militaire attaché uit Amman, vrijlating van de „vrije" of ficieren en terugkeer van hen die het land verlieten, en instelling van een commissie van afgevaardigden om de samenzweerders die verantwoorde lijk zijn voor de mislukte opstand van de vorige week te berechten. NIEUWE STAFCHEF WEEK UIT NAAR SYRIË De nieuwe Jordaanse stafchef, generaal-majoor Ali El Hayari, is naar Syrië Dit nummer bestaat uit 12 pagina's uitgeweken en heeft zijn ontslag genomen. Hij was pas 48 uur tevoren be noemd in de plaats van Noewar, die eveneens naar Syrië is vertrokken. Thans is generaal-majoor Habes Majali, een aanhanger van koning Hoes sein, tot stafchef benoemd. Egyptische berichten dat koning Feisal van Irak troepen naar Jordanië beeft gezonden om zijn neef, koning Hoessein, bij te staan, zijn zowel in Jordanië als in Irak officieel tegengesproken. De opnieuw ingevoerde cen suur op militaire berichten maakt het echter onmogelijk een betrouwbaar! beeld van de toestand te krijgen. Intussen meldt het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten, dat de! Syrische president Sjoekri Koewatly gewaarschuwd heeft voor het gevaar I dat Syrische en Iraakse troepen met elkaar binnen Jordanië in gevecht, kunnen raken. Door deze zomerse Paasdagen was de Scheveningse Boulevard druk bezet zoals de foto laat zien. Tijdens een persconferentie in de Syrische hoofdstad Damascus heeft de afgetreden Jordaanse stafchef, Hayari, het paleis in Amman ervan beschuldigd in samenwerking met buitenlandse, niet-Arabische militaire attaché's een samenzwering voor te bereiden tegen de onafhankelijkheid en vrijheid van Jordanië. Hayari zei dat hij Jordanië had verlaten toen hij tot de ontdekking was gekomen, dat hij dit komplot niet kon tegenhouden. Hij had voor gewend, een onderhoud te willen hebben met de Syrische stafchef. Toen hij in Deraa in Syrië was aan gekomen vroeg hij telefonisch ont slag. Hayari verklaarde, dat men hem verzocht had, opperofficieren te pol sen, of zij bereid waren zich tegen het volk te keren, als dit zich zou verzetten tegen de vorming van een regering, „die bereid zou zijn samen te werken met het imperialisme en plannen te aanvaarden, die Jordanië zouden losmaken van de Arabische bevrijdingspolitiek van Syrië en Egypte". De officieren hadden eenstemmig verklaard, dat zij zouden weigeren hun troepen tegen het volk in te zet ten. Om die reden bereidde het ko ninklijk paleis zelf een komplot voor, zei Hayari. De negen dagen geleden uit Jor danië naar Syrië gevluchte Jordaan se stafchef, gen.-majoor Noewar, heeft in een interview de Ame rikaanse gezant te Amman er van be schuldigd, sterke druk op hem te hebben uitgeoefend in Jordanië een militaire regering te vormen, waar van hij premier zou zijn mits hij de Eisenhowerleer zou aanvaarden. TWEESPALT IN HET LEGER. In Bagdad is men van mening, dat de vlucht van de generaals Noewar en Hayari de ernst weerspiegelt van de crisis in het Jordaanse leger. Ener zijds blijven de officieren van Be- doeïnen-afkomst en het korps Be- doeïnen trouw aan koning Hoessein. Aan de andeer kant zijn de officieren die niet van Bedoeïnenafkomst zijn, gevoelig voor de politiek van Egypte en Syrië, waar de militairen een gro te rol spelen. Zij achten zich niet ge bonden aan de persoon van de koning maar uitsluitend aan de natie. Officieel is in Amman meegedeeld, dat een regeringscommissie is inge steld, die een onderzoek zal instellen naar de incidenten -an het vorige weekeinde, die leidden tot het aftre den van Noewar als stafchef. Naar /erluidt zijn 22 officieren ge arresteerd en zestig vervangen door Bedoeïnen, Dit laatste zou de aan leiding tot Hayari's vertrek zijn, WELKOME DOLLARS. Zowel de Jordaanse minister-presi dent dr Khalidi als zijn minister van buitenlandse zaken Naboelsi hebben tegenover de pers verklaard, dat Jor danië een bezoek van Richards, de speciale afgezant van president Eisenhower zal toejuichen. Zoals be kend maakt Richards een rondreis door het Midden-Oosten om het plan van president Eisenhower voor dit gebied toe te lichten. Richards be vindt zich momenteel in Eritrea. Demonstratie. Volgens het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten hebben be togers zondag en maandag op de westelijke oever van de Jordaan de vorming van een nieuwe coalitie regering geëist. Zij eisten voorts ver werping van. de leer van Eisenho- HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. Droog en overwegend zonnig weer. Matige oostelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 24 April zon op 5.27; onder 19.54; maan op 3.04; onder 14.13. f>o"wa ter standen 24 April v.m. 11.20; n.m. 12.05. Het weer in Europa STOCKHOLM geh. bewolkt 3 C. OSLO licht bew. 2 KOPENHAGEN regen 3 DUBLIN licht bew. 3 LONDEN licht bew. 1 AMSTERDAM half bew. 7 BRUSSEL onbewolkt 9 PARIJS zwaar bew. 10 BORDEAUX geh. bewolkt 11 GRENOBLE onbewolkt 7 NICE onbewolkt 13 BERLIJN mist 3 FRANKFORT onbewolkt 6 MUNCHEN onbewolkt ZURICH onbewolkt 3 GENEVE half bew. 6 LOCARNO half bew. 11 ROME licht bew. 9 WENEN zwaar bew. 6 INNSBRUCK nevel 2 Korreltje Geduld is niets anders dan een soort energie. George Sand.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1