Het meisje Paasei voor minister Struycken Bij sous-chef protocol (Scheveningen) één ton aan juwelen ontvreemd 19 APRIL 193/ DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Gisteren hebben de ambtenaren aan het ministerie van binnenlandse za ken, minister Struycken een Paas- verrassing bereid. Zy boden de mi nister een enorm chocolade-Paasei aan, ruim een halve meter hoog en versierd met kleine eitjes, marsepein, narcissen en andere bloemen. Minister Struycken heeft gisteren met zijn gezin in Den Haag een nieu we woning betrokken. Deze gelegen heid heeft de ambtenarenbond aan gegrepen om dit geschenk aan te bieden. De bond heeft bovendien tot uitdrukking willen brengen, hoe in genomen ze is met het ei, dat het ministerie van binnenlandse zaken heeft gelegd, de mogelijkheid nl. tot het instellen van bijzondere commis sies van overleg en dienstcommissies voor de ambtenaren. Dit was bekend gemaakt in het Staatsblad 3311956. Het ei voor de minister droeg een bordje met in chocolade erop: „Staatsblad 331—1956". NIEUWE REGELING KRAAMGELD UITKERINGEN VOORGESTELD. Er Is een wetsontwerp ingediend, v aarbij de kraamgelduitkering zal worden geregeld aan werknemers, die niet ingevolge het ziekenfondsen- besluit zijn verzekerd. Hiermee wordt beoogd een aanvul ling te geven op het wetsontwerp, waarbij de uitkeringen van kraam geld niet meer ingevolge de ziekte wet, maar ingevolge het ziekenfond- senbesluit zullen worden gedaan. Een groot aantal werknemers (een deel van het overheidspersoneel en personeel bij het bijzonder onder wijs) valt namelijk niet onder het ziekenfondsenbesluit, hoewel zij een inkomen hebben, dat beneden de zgn. weistandsgrens ligt. Het nu ingedien de wetsontwerp strekt ertoe, dat deze werknemers toch kraamgeld zullen kunen ontvangen. Aetherklanken ZATERDAG Tel e visieprog ramma AVRO: 17.00—17.30 Voor de kin deren. NTS: 20.00 Journaal en weer overzicht. VARA: 20.15 Saint Ger main des Prés., 21.00 Filverz.progr., 21.35 Zigeunermuziek. R.K. Kerkge nootschap: 23.001.00 Paaswake en Pontificale Nachtmis. HILVERSUM I - 402 M. 7.00—1.30 KRO. KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Gram., 7.15 Gewijde muziek, 7.45 Morgengebed en liturg, kalender, 8.00 Nieuws en weerber., 8.15 Gram., 8.25 Inleiding plechtigheden, 8.30 Metten en laiiden van Paaszaterdag, 9.45 Grawi., 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gram., 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken, 11.45 Gram., 12.00 Idem, 12.55 Zon newijzer, 13.00 Nieuws en kath. nws., 13.20 Pianoduo, 13.45 Gram., 14.00 Voor de jeugd, 14.20 Gram., 14.40 Boekbespr., 14.50 Fanfare-orkest, 15.10 Kroniek van Letteren en Kun sten, 15.35 Dameskoor, 16.00 Voor de jeugd, 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans, 17.20 Chansons, 17.35 Lichte muziek, 17.50 Amusements muziek, 18.15 Journalistiek week overzicht, 18.25 Gram., 18.30 Pari. overzicht, 18.40 Zang en piano, 19.00 Nieuws, 19.10 Radio Philh. Orkest, 20.10 Lichtbaken, causerie, 20.30 Act., 20.45 De gewone man, 20.50 Gram., 21.00 „De gesprekken van Nicode- mus", hoorspel, 22.15 Strijktrio en solist, 23.00 Nieuws, 23.151.30 Paas wake en Plechtige Nachtmis. HILVERSUM n - 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.10 Gymn., 7.20 Gram., 8.00 Nieuws, 8.18 De Ont- bijtclub, 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus., 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Wien bleibt Wien, 11.15 Buitenlands overzicht, 11.30 Oude Paasmuz., 12.00 Gram., 12.30 Land- en tuinb.meded., 12.33 Gram., 13.00 Nieuws, 13.15 VAKA-Varia, 13.20 Lichte muziek, 13.45 Sportpraatje, 14.00 Voor de jeugd, 14.35 Koorzang, 14.55 Gram., 15.20 Fries progr., 15.45 Kamerorkest, 16.30 Onderwijs - volkszaak, caus., 16.45 Dansmuziek, 17.10 Weekjourn., 17.40 Lichte muziek, 18.00 Nieuws en comm., 18.20 Amus.-muziek, 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aan gesloten bij het Atlantisch Pact, 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30' Passepartout, caus., 19.40 Het Evan gelie van Johannes, caus., 19.55 Deze week, caus, VARA: 20.00 Nieuws, j 20.05 Omroeporkest, 20.55 Prinses Turandot, sprookje met muziek, 22.10 Soc. comm., 22.25 Gram., 22.45 Amus. muziek, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Graofoon muziek. 1 Regeling financiering van de woningbouw De minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft aan de ge meentebesturen nadere bijzonderhe den gezonden omtrent de verdeling van de bedragen, die door institutio nele beleggers voor de financiering van de woningbouw beschikbaar zijn gesteld. De minister deelt hun mee, dat in overleg met de bank voor Neder landse gemeenten een systeem is ont wikkeld, op grond Waarvan de ge meenten thans contracten bij de bank kunnen afsluiten. De gelden zullen in de loop van de jaren 1957 en 1958 in de mate, waarin zij door de in- stituonele beleggers beschikbaar wor den gesteld, aan de gemeenten wor den uitbetaald. Na reservering van een bedrag voor bijzondere doeleinden zal volgens het opgestelde verdelingssysteem het be schikbare bedrag over de gemeenten worden verdeeld in evenredigheid van het gemiddelde aantal woning wetwoningen, waarvoor in de jaren 1954, 1955 en 1956 machtiging tot gunning is gegeven. Het bedrag valt in tweeën uiteen: 1. een bedrag bestemd voor de fi nanciering van in uitvoering zijnde woningbouw en voor consolidatie van vlottende schuld voor de woningbouw aangegaan. Indien de gelden voor het onder dit punt omschreven doel niet nodig zijn, kunnen zij de bestem ming volgen, welke hierna onder punt 2 is omschreven. 2. een gelijk bedrag als onder 1 aangegeven. Deze gelden zijn bestemd voor financiering van in 1957 aan te vangen bouw van woningwetwonin gen. De bank van Nederlandse gemeen ten zal de gemeentebesturen zo spoe dig mogelijk een aanbieding tot het aangaan van een lening doen. Huiseigenaren proteste ren tegen huurblokkering De Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren, die dezer dagen een vergadering heeft gehouden te Utrecht, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een motie over het voornemen een deel van de ko mende huurverhoging te blokkeren De afgevaardigden zijn van oordeel dat het daartoe strekkende wetsont werp op niet steekhoudende motieven en derhalve willekeurig ingrijpt in het eigendomsrecht, dat in de wor tel wordt aangetast en daarmede te vens de grondslag van ons huidig maatschappelijk bestel ondermijnt. ZU constateren dat aldus een poli tieke minderheid, welke van haar streven naar een maatschappelijke omvorming nimmer een geheim maakte en daarvan zeer onlangs op nieuw en bij herhaling getuigde, haar wil dreigt op te leggen aan een meerderheid van de bevolking die daarvan, gezien haar maatschappelij ke en ethische instelling niet kan zijn gediend. Voorts wordt geprotesteerd tegen de voorzetting van een huurbeleid hetwelk zowel in strijd is met be drijfseconomisch gezonde normen, als met de rechtvaardigheid. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn beeorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: m.s. „Yapeyu" (24 april); Australië: s.s. „Strathmore" (22 april); Brazilië: m.s. „Zaanland" (22 april); Canada: s.s. „Maasdam" (24 april), m.s. „American Angler" (27 april); Chili: via New York (24 april); Ned. Antillen: m.s. „Oberon" (22 april), ims. „Attis" (26 april); Nieuw-Zeeland: via Engeland (27 april); Suriname: m.s. „Bonaire" (27 april); Brits-Oost-Afrika: vla Frank rijk (27 april). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Salarisherziening voor burgemeesters van kleine gemeenten Minister Struvcken deelt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting mee, dat er aanleiding bestaat de bezoldiging van de burgemeesters in de kleine gemeenten eens onder de loep te ne men. Voorts zegt de minister niet afwij zend te staan tegenover de suggestie inzake het afzonderlijk regelen, bui ten het bezoldigingsbesluit om. van de salarissen voor de ministers cn staatssecretarissen. Naar de wense lijkheid van een dergelijke regeling, die wellicht ook een afzonderlijke regeling van de vakantie-u'tkering zou kunnen inhouden, wordt thans een onderzoek ingesteld. Vrij op Zondag? De directeuren van de Rijks scholen hebben van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een circulaire ontvangen waarin wordt be paald, dat de leerlingen op 5 mei a.s. vrijaf moeten hebben. Deze bepaling is echter onuit voerbaar, omdat 5 mei a.s. op een zondag valt en de leerlingen dus al thuis zijn. Dit bericht is dus niet met het gewenste hoera ontvangen De directeuren wachten nu maar weer op de circulaire, waarin dit onuitvoerbaar besluit ongedaan wordt gemaakt. BENOEMINGEN UNIVERSITEIT NIJMEGEN. Het bestuur der St. Radboudstich- ting heeft benoemd tot gewoon hoog. leraar voor het geven van onderwijs in de experimentele dierkunde dr L M. van Nieuwenhoven S.J. te 's-Gra- venhage. Tot gewoon hoogleraar in de plantkunde is benoemd dr H. F. Lins- kens te Keulen en tot gewoon hoog leraar in de wysbegeerte met bijzon, dere inachtneming van de natuurfilo sofie prof. dr A. G. M. van Melsen, die momenteel reeds aan de facul teit der letteren en wijsbegeerte is verbonden. Het onderwijs in de genetica en cy. tologie is opgedragen aan prof. dr S. J. Geert en dat in de fysica aan prof. dr A. J. H. Vendrik. Dr G. A. J. van Os en dr R. J Nivard zullen het onderwijs in de fy sische chemie respectievelijk de or ganische chemie verzorgen. Tot bouwheer-beheerder van de nieuwe faculteit heeft het bestuur der Sint Radboudstichting benoemd dr C. J. M. Aarts te Utrecht. Prof. Van Nieuwenhoven S.J., de nieuwbenoemde hoogleraar in de ex. perimentele dierkunde, is sedert 1951 directeur van de afdeling H.B.S. van het Aloysiuscollege te 's-Gravenhage. Voor de monding van de Nieuwe Waterweg zijn gistermiddag om half zes, in mistig weer, twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen. Het zijn het 8955 ton metende Duitse schip „Schwabenstein" van de Roland Linie Sohlffarth Gesellschaft te Jremen en het 11732 ton metende Noorse zchip „BJorgholm" van de redeij Hlalmar Bjoerge te Oslo. Over de oorzaak van de aanvaring is nog niet veel bekend. De sleepboo „Maas" van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst is uitgevaren Ook een loodsboot is poolshoogte gaan nemen. Om kwart voor zeven is de „Schwa benstein" Maassluis gepasseerd. Aan de bakboorboeg heeft het schip een gat van het dek tot de waterlijn, waar zoals een oogegtuige zei een paard-en-wagen door kunnen. Het gat is V-vormig: van onder on geveer een mter en van boven on geveer acht meter breed. Apart rijbewijs voor instructeurs De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland en andere Bonden drin gen gezamenlijk aan op een wetswij ziging in die geest, dat voor auto instructeurs een speciaal rijbewijs verplicht wordt gesteld. In samenwerking met andere bon den wordt ook gestreefd naar een Autorijschool wet, die eisen gaat stel len aan de bekwaamheid van de in structeur en een einde maakt aan de onbeteugelde concurrentie. MEMORIAL DAY OP MARGRATEN De plechtige dodenherdenking van Memorial Day op het Amerikaans militair kerkhof te Margraten zal plaats hebben op donderdag 30 mei (Hemelvaartsdag), des middags om 2 uur. De Amerikaanse ambassadeur in ons land zal een herdenkingst'.e- spraak houden. De plechtigheid zal worden bijgewoond door vertegen woordigers van H M. de Koningin, van de Nederlandse regering en van het Anvril eanse hoofdkwartier in Pi- rijs. Zoals telken jare zullen door honderden schoolkinderen uit Zuid- Limburg. bloemen worden gelegd op de graven van de gesneuvelden. Voor de eerste maal zal de herden king worden by gewoond door onge veer 4000 deelnemers aan de „Mar- gratentocht", een wandeltocht van 25 km, georganiseerd door de „Globe trotters" van huize St. Joseph te Heer by Maastricht. Aan deze wandeltocht wordt deelgenomen door burgers uit heel Nederland en door militairen uit Limburg en Noord-Brabant. Garantietoeslag '55-'56 voor melkveehouders RIJKE BUIT Inberkers hebben woensdagavond het huis van de gezantschapsraad en sous-chef van het protecool, mr H. D. leeggeroofd. De witte villa van de heer en mevr. D. die op dat tijdstip de bioscoop bezochten voor de film „Oorlog en Vrede", ligt in Scheve ningen tussen de beide Scheveningse Bosjes. Naar een voorlopige raming van de heer D, bedraagt de totale waarde van de ontvreemde juwelen, buiten landse ordetekenen etc. ruim 100.000 gulden. De insluipers hebben zich toegang kunnen verschaffen aan de achter zijde van het huis. Het gelukte hen een ruit in te drukken en vervolgens met gehandscnoende hand een raam te openen. Zy hebben de gehele avond tot half twaalf vry spel ge had de film „Oorlog en Vrede" is van lange duur. By zonder betreurt de heer D. de ontvreemding van de vele buitenlandse hoge onderscheidingste kenen, die hy in de loop van 40 jaar diplomatieke arbeid heeft verworven. De gouden medailles etc. vormde echter nog een klein deel van de gro te buit: oorhangers, colliers, broches van platina, alles bezet met kostbare edelstenen, horloges, paarlen en sier- 75 Jaar kloosterling Zondag 21 april is het 75 jaar gele den, dat frater Joannes Smit uit Dok- kum in de congregatie der fraters van O. L. Vrouw van het H. Hart trad. Al die jaren heeft frater Joan nes doorgebracht in het moederkloos ter, het St. Gregoriushuis te Utrecht. Tot zijn 65ste jaar was hy in het on derwijs werkzaam- Frater Joannes is thans 92 jaar oud. De laatste jaren is hy bedlegerig, zodat het zeldzame jubileum in alle stilte gevierd zal worden. Uit berekeningen is gebleken, dat de gemiddelde netto-opbrengst van alle melk gedurende 't melkprysjaar 19551956 beneden de voor dat jaar geldende algemene garantieprijs voor melk heeft gelegen. De overheid past het verschil by uit het Landbouw- egalisatiefonds. Hiermede is een be drag van circa 21 miljoen gulden ge moeid. De uitbetaling van de in het kader van de garantie voor bepaalde gebieden van ons land geldende melkpiys-toeslagen, waarmee begin april 1957 een aanvang Is gemaakt, vergt ongeveer 53 miljoen gulden, zodat de voor het melkprysjaar 1955 —1956 in het vooruitzicht gestelde ga rantie in totaal ongeveer 74 miljoen gulden zal vergen. Krachtens een in de Nederlandse Staatscourant van gisteren gepubli ceerde beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, zal ter doorbetaling aan de veehouders van wie de melk is betrokken, aan de zuivelfabrieken en tandaardisatiebedryven een bedrag van 0112 per procent vet per 100 kg. melk of room worden uitgekeerd. Analoog hieraan ontvangen boeren kaasproducenten een vergoeding van 3.70 per 100 kg. gedurende 't melk prijsjaar 19551956 bereide kaas. Aan melkslyters en zelfslytende melkveehouders in Zeeland en op Goeree-Overflakkee wordt een ver goeding ter doorbetaling uitgekeerd van 0.145 per 100 liter op recht matige wyze gedurende het melk prijsjaar 19551956 aan consumen ten afgeleverde volle melk. PATER L. VAN DER ZWAAN O FM PROMOVEERT IN ROME Aan het Antonianum te Rome pro moveerde een dezer dagen pater Leofried van der Zwaan ofm. uit Amsterdam tot doctor in de filosofie op een thesis over de zijnsfilosofie van Edith Stein. De promotie vond plaats onder grote belangstelling, in het bijzonder van de zijde der Indonesische ambas sade en van de Indonesische kolonie te Rome. Binnenkort zal pater Van der Zwaan naar Indonesië vertrekken om filisofie te gaan doceren aan het seminarie te Tjitjuroug (Wes-Java). Een visum is daarvoor reeds ver strekt. De startbaan van Ypenburg blijft geschikt voor straaljagers Naar de luchtmachtvoorlichtings dienst meedeelt, zijn op een bepaal de plaats van de startbaan van de vliegbasis Ypenburg over een lengte van 264 meter kleine verzakkingen tot gemiddelde diepten van maximum 5 cm. opgetreden. Deze verzakkingen zyn het eerst opgemerkt in het na jaar van 1955, nadat de baan een jaar in gebruik was. Sindsdien zijn de verzakkingen nagenoeg gelijk ge bleven. Momenteel worden bedoelde verzakkingen uitgevlakt, waarna de baan over enkele weken ook voor straaljagers wederom aan de hoogste eisen zal voldoen. De overwegingen om geen straal jagers op Ypenburg te plaatsen, doch hiervoor in de plaats een groep lichte vliegtuigen, zijn gebaseerd op de mo tieven, dat men de bevolking van Den Haag en Delft wil ontlasten van het dagelykse lawaai, door de straal jagers veroorzaakt. Door een heral locatie van de aanwezige technische faciliteiten en andere onvoorziene omstandigheden, kan aan deze ge dachte nu uitvoering worden gege ven. Daar Ypenburg toch nog voor starten en landen van straaljagers open zal blyven en de vliegers dan ook geregeld zullen oefenen, zal de operationele geschiktheid van de viegbasis ook voor straaljagers wor den gehandhaafd. spelden veranderden van bezitter. De dieven moeten van de toestand binnenshuis op de hoogte zyn ge weest. Zij hebben nl. de sleutel van de brandkast vry wel onmiddellijk aangetroffen in het niet gesloten bu reau van de dipi maat in de slaap kamer. Met de sleutel hebben de in brekers zich naar het studeervertrek van mr D. begeven, waar zy zonder moeite de ryke juwelenbron konden aanboren. Vinger- nog schoenafdrukken, heb ben de heren achtergelaten. De huis houdster, die om half twaalf thuis kwam hoorde gestomnv.l, toen zy de woning betrad. Op dit moment moe ten de onbekenden het huis verlaten hebben. Katholieke dissidenten uit raad van Maastricht De Katholiek-democratische fractie in de Maastrichtse gemeenteraad zal volgend jaar niet meer bij de raads verkiezingen als afzonderlyke groe pering optreden. De leden van deze groep zullen óf als lid tot de K.V.P toetreden, óf zich geheel uit de po litiek terugtrekken. Al meer dan dertig jaar telde de Maastrichtse raad, naast fracties van r.-k. Staatsparty (thans K.V.P.) en S.D.A.P. (nu P.v.d.A.), een groep ka tholieke democraten. In de laatste zittingsperioden van de Maastrichtse raad stond de katho liek-democratische fraktie van vier leden onder leiding van mr W. Kom. Deze groep zag in het bisschoppe- lyk mandement van mei 1954 ernstig aanleiding zich te beraden over de kwestie van het al of niet handhaven van een „dissidentisme" in de Maas trichtse raad. WEER NORMALE TREINLOOP AMSTERDAM—PARIJS VICE VERSA. De trein D 102 die, gisteravond om 20.54 uur uit Amsterdam ver trok. is normaal doorgereden jiaar Parijs. Trein D 147, die om 23 uur van Paris Nord vertrok, is, nog wel met enige vertraging, vanochtend in Am sterdam aangekomen. Onteigeningskwestie door Amsterdam voor de rechter gebracht Voor de eerste kamer van de ar rondissementsrechtbank te Amster dam heeft gisteren een geschil ge diend. dat zijn oorsprong vindt in het hoofdstedelijke uitbreidingsplan-Os dorp. De twee broers Meekel moeten nl. in verband met dit plan hun tuin derij verlaten. De gemeente biedt hun 120.000 gulden schadevergoeding aan. De tuinders achten dit bedrag veel te laag. Zy worden in deze opvatting geschraagd door een door de recht bank benoemde commisise van onaf hankelijke deskundigen, die van me ning zijn dat ruim drie ton schade vergoeding billijk is. De gemeente heeft echter kritiek op de door de tuinders geproduceerde cijfers, op grond waarvan de inkomstenscnade en de daarmee verband houdende vergoeding moet worden vastgeste'd. Mr G. Kropman, die gisteren op trad namens de gemeente, zei dat bij meende te weten hoe de „fantastische, onmogelyk hoge bedragen" tot stand zyn gekomen. Hy betoogde, dat deze cyfers niet op het te onteigenen ter- ren alleen betrekking hebben Hij sprak van een „niet nader te noemen landman", met wie de tuinders onaf- hankelyk van hun eigen bedrijf za ken zouden doen. Mr T Stuyt, optredende namens de tuinders, gaf een volgens hem plau sibele verklaring voor de hoge be- drijfsuitkomsten van de tuinders. Hun tuinderij is een familiebedrijf, waarop zy met nog twee broers wer ken. Vastgestelde werktijden kennen zij niet, zij hoeven geen zwarte lonen aan arbeiders uit te betalen er» zijn nfet, zoals zovele van bun collegis afhankelijk van door zwarte verkoop verkregen inkomsten. Het geding zal in juni a.s. worden voortgezet. IN HET BLAUW door FRANK PERRY 45). 8. Vermoedelyk was het Ogden, die geprobeerd had om alle sporen van het gif uit de laden te verwy- deren. Doch hij deed dit eerst, toen hij van het geheimzinnige op-slot- doen van de laden had gehoord. Hij scheen voordien dus niet geweten te hebben, waar dr Nichols de morfine bewaarde. Alles scheen erop te wijzen, dat Ogden de moordenaar was. Had dr. Nichols, toen hy zijn sleutelbos voor de dag haalde, de sleutel van de ope ratiekamer gemist en Ogden ervan verdacht, die te hebben weggeno men? Was hy naar Ogden toegegaan en had hy hem ervan beschuldigd, morfine te willen wegnemen? Doch een dergelijke beschuldiging was geen voldoende motief voor een moord. Het leek waarschijnlijker dat dr. Nichol6, na de ontdekking, dat zyn eigen zoon verslaafd was ge raakt, met deze verboden handel had willen ophouden. Vermoedelyk had hij gedreigd te zullen bekennen en de anderen aan te geven. In gedachte reconstrueerde de re chercheur het misdrijf. Nichols keek op zyn horloge en verliet zijn kantoor, de weg door de tunnel kiezend om door niemand gezien te worden en trad heimelijk Ogden's kamer binnen; Ogden zette de radio aan om het geluid van hun woorden te overstemmen. Toen kregen ze twist; Ogden, die al het plan had opgevat om Nichols te doden als deze niet wilde toege ven, wachtte misschien slechts de 1 gelegenheid af om hem onverhoeds te overvallen. Toen bleven Ogden en Eva Bryan daar met de dode wachten tot het rustuur kwam om hem te kunnen wegdragen; hoe ze dit deden en de vloer reinigden; en hoe de verpleeg ster, met de verraderlyke vlekken op haar witte japon door de tunnel naar het laboratorium vluchtte en Ogden in zyn kamer de verbaasde woorden instudeerde, waarmee hy het lichaam zou vinden. Doch in dit verhaal was nergens plaats voor hte meisje met de blqu- we chrysant. Misschien behoorde ze tot de morfinesmokkelaare en was ze bij het onderhoud in Ogden's kamer aanwezig geweest. Maar hoe was die bloem van haar mantel gerukt? Welke rol had Joyce Rogers ge speeld? Ofschoon men ontdekt had hoe het meisje heette en ze woon de, kon de politie haar zonderling gedrag nog niet verklaren. In elk geval bleek Ogden's schuld wel duidelijk en Greer besloot hem onmiddellijk te arresteren. Het was tien uur 's avonds toen hy het sana torium bereikte. De lange ry balcons was donker en verlaten. Greer begaf zich rechtstreeks naar de zuidvleu gel en klopte aan Ogden's deur, geen antwoord. Hij draaide de kruk om, de kamer was op slot. Met een loper opende hy de deur en trad binnen. De kamer was ledig. Klaar blijkelijk was Ogden weer op een zijner nachtelijke expedities uit. Greer doorzocht het vertrek zon der echter iets te vinden dat ver band scheen té houden hetzij met de moord of de morfinehandél. H(j merkte op. dat de muur boven de radiator verkleurd was alsof er stoom was ontsnaüt uit de schroef. Verder waren de muren onberispe lijk. Ogden zou vermoedelijk over en kele uren terugkeren, dacht Greer. Hy belde het hoofdbureau op en vroeg iemand te zenden om de ka mer in het oog te houden. „We hebben nieuws voor u", deel de de dienstdoende brigadier hem mede „Kom hierheen, de baas heeft naar u gevraagd, we zoeken al een half uur naar u". Het nieuws bestond, zoals Greer vernam toen hy tegenover zyn chef had plaatsgenomen, uit een lange bekentenis van Joyce Rogers. Greer trok zijn stoel dichter onder de lamp en las het verbluffende document. HOOFDSTUK XXX. JOYCE ROGERS BEKENTENIS. Mijne heren, ik zal u mededelen, wat ik van de moord op dokter Ni chols weet. Men heeft gedreigd my te zullen doden indien ik iets ver telde, maar ik begin nu te begrijpen welk een onheil ik door myn stil- zwygen heb aangericht en ik wil het weer goedmaken als ik kan, tot el ke prijs. Wat die prys is, zult ge reeds weten als ge de brief ontvangt, want dan zal ik misschien dood zyn. Ik geef deze brief aan een kennis om te posten als „my iets mocht overkomen". Als myn plan mocht mislukken, zou ik deze bekentenis niet durven afleggen, want dan zou Louis en my een vreeselyk einde wachten. Een maand geleden werd myn stiefbroeder, Louis Atwood in het Downing Sanatorium opgenomen. Kort daarna ging ik bij een tante lo geren om dichter bij hem te zijn. Vrydagmorgen, 2 december, belde Louis me op en vroeg me, 's middags by hem te komen, aangezien hy die week niet naar de stad mocht. Hy zei, dat we konden werken aan een puzzle, waaraan we bezig waren, en dat we het beter die dag konden doen, dan was het gebeurd, ofschoon hy niet geloofde, dat het ons zou lukken. Het was mjjn eerste bezoek aan het sanatorium en hy zei me, recht streeks naar zijn kamer te gaan op de tweede verdieping in de zuid vleu gel. Ik nam de auto van myn tante en stopte by de galery aan de zuid- zyde. Ik ging de trap naar de galery op en niet door de hoofdingang. Ik kwam niemand tegen en zag toen, dat het pas kwart over twee was. De patiënten moeten na de lunch rusten tot half drie en voor die tyd wordt er geen bezoek toege laten. Maar daar niemand me tegen hield, ging ik regelrecht naar Louis' kamer. Louis is vier jaar jonger dan ik, en sinds onze moeder stierf heb ik gepoogd, haar taak te vervullen. Myn stiefvader is een paar jaar ge leden gestorven en we hebben dus enkel elkaar. Daarom houden we misschien meer van elkaar dan de meeste broers en zusters En het is gedeelteyk om zijnentwil, dat ik heb gezwegen over dr. Nichol's dood. Ik zou lieve zelf lyden dan dat Louis iets overkwam. En daar hy ziek was, hoopte ik dat hy er nooit iets van zou merken maar dat komt later. Na half drie hoorden we geloop in de gangen en in de kamer beneden speelde hard de radio. Maar niemand kwam ons storen tot ongeveer vyf minuten voor vieren. Er werd geklopt en Louis riep: „Binnen". Een zuster keek om de hoek van de deur en zei: „Dokter Lancaster vraagt of u vanmiddag op de medische afdeling komt voor een onderzoek". Louis zei haar, dat hy voor de vol gende dag besteld was. Maar ze ant woordde: „Er is een vergissing in het spel. Dr Lancaster heeft zyn afspraken door elkaar gehaald. Kleed je aan en kom dadeiyk". Hierop sloot ze de deur. My had ze niet gezien, want ik zat net achter de deur. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6