Koning Hoessein versterkt zijn positie KWATTA vssie op televisie Plechtige ter aardebestelling van rector G* A* Beek BB- BLOK WEDSTRIJDEN IN APRIL EN MEI VRIJDAG 19 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Legerleiding wordt gezuiverd Koning Hoessein van Jordanië heeft generaal-majoor Hiyari die in Enge land op de hogere krijgsschool heeft gestudeerd, benoemd tot opperbe velhebber van het leger. Hiyari die 36 jaar is, volgt generaal-majoor Ali Aboe Noewan op die enige dagen ge leden ontslag nam en het land ver liet. De benoeming van Hiyari heeft verrassing gewekt. Zy kwam af na een langdurige bespreking tussen de jonge koning, de nieuwe premier, Hoessein Chalidi, en verscheidene ho ge officieren. De koning maakte na afloop van de besprekingen ook an dere mutaties in de hogere legerlei ding bekend. Zy zullen waarschijn lijk neerkomen op een versterking van zijn positie. Generaal-majoor Hiyari is een be roepsofficier die het standpunt in neemt dat officieren zich buiten de politiek moeten houden. Hij geniet het vertrouwen van verreweg de meeste Jordaanse officieren. In de officiële verklaring wordt niets gezegd over Noewars positie. Hij heeft, naar verluidt, niet alleen als stafchef, doch ook als militair ont slag genomen. Volgens onbevestigde berichten lijdt Noewar sedert de ge beurtenissen van het afgelopen week einde aan een zenuwinstorting. Het is waarnemers opgevallen, dat de communisten, die voor de crisis openlijk optraden, nu alleen maar *s avonds vergaderen en zich minder opvallend gedragen. De bevelhebber van de Israëlische troepen in de zuidelijke sector van Israël, brigade generaal Chaim Las- kov, die donderdag in New York is Het Suezkanaal De Amerikaanse regering is voor nemens binnen enkele dagen, waar schijnlijk begin volgende week, aan de Amerikaanse reders, die van het Suezkanaal gebruik willen maken, voor te stellen de tolgelden „onder protest" te betalen. Dit is donderdag uit gewoonlijk welingelichte Ameri kaanse bron vernomen. De regering had de reders onge veer twee weken geleden aangeraden voorzichtigheid te betrachten wat be treft het gebruik van het kanaal. Zij wees op de „fysieke en juridische ge varen", die de reders zouden lopen, wanneer zij hun schepen thans door het kanaal zouden laten varen. Dit advies is echter nooit als een verbod beschouwd. Bij de reders wordt het verlangen om hun schepen door het kanaal te laten varen steeds sterker. Britse schepen door het Suez-kanaal De eerste twee Britse schepen, die na de heropening van net Suezkanaal door de waterweg willen varen, zijn donderdag te Suez aangekomen. Het zijn de 3,604 ton metende „West Breeze" en de 7.127 ton metende „Poplar Hill", die van Hongkong op weg zijn naar Europa. De schepen zouden het kanaal vrij dag passeren. Iemand van de Egyptische kanaal organisatie deelde mee, dat het tol geld voor beide schepen in Zwitser se franken is voldaan. No. 503. Horizontaal: 1. vlies- vleugelig insekt, 7. afkorting van neon, 8. lidwoord, 10. telwoord, 12. wees-gegroet-gebed, 14. academische titel (afk), 15. insekten-etend zoog dier, 17. over. langs, 18. dorp in N.-Brab., 19. pret, 21. meisjesnaam, 23. staat meestal boven drukwerk, 24. fraaie zangvogel, 26. volksnaam voor de kauw, 27. familielid, 28. muziek noot, 30. uurwerk. Verticaal: 2. meisjesnaam, 3. vrouw van Jacob, 4. gem. in Gelderland, 5. afkorting van selenium, 6. eetketel tje, 9. fijnrood edelgesteente, 11. soort onderwijs (afk.), 13 soort vloerbe dekking, 14. muzieknoot, 16. deel van het oor, 17. afgelegen, 20. rund. 22. pers. voornaamwoord, 24. scharnier van een hengsel, 25. voor, 27. rivier in Italië, 29. landbouwwerktuig. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 541. Horizontaal: 1. Mekka, 7 .beeld, 9. re, 11. enge, 12. els, 14. nes, 15. adé, 16. man, 18. Leo, 20. ende, 22. no., 23. stele, 25. erica. Verticaal: 2. eb, 3. Kee, 4. kennel, 5. alge, 6. dreumes, 8. despoot, 10. el, 13. sander, 17. ante, 19. en, 21. Eli,e 24. e.c. aangekomen, heeft ontkend dat er Israëlische troepen worden samenge trokken aan de grens tussen Israël en Jordanië. De generaal, die o.m. militaire in stallaties in de Ver. Staten zal be zichtigen, verklaarde, dat het niet duidelijk is waarop de toestand in Jordanië zal uitdraaien. Maar hoe verdeeld Jordanië inwendig ook is, men kan er zeker van zijn dat de Jordaniërs in hun strijd tegen Israël volkomen één zijn, aldus de gene raal. Geleide projectielen in Tsjecho-Slowakije Volgens het Weense rechtse blad „Die Presse", hebben de Russen vier grote bases in Tsjecho-Slowakije in gericht voor het lanceren van geleide projectielen voor lange afstand. Deze bases zouden deel uitmaken van een keten van dergelijke base: die in een halve cirkel in de meest westelijk gelegen landen van het Sowjet-blok zou worden aangelegd. De onderhavige bases zouden in „herbebossingsgebieden" liggen, die onder strenge militaire bewaking staan en waaruit de gehele bevol king is verdreven. De vier betrokken zones bevinden zich volgens het blad ten oosten van Karlsbad, ten zuid westen van Reicheberg, ten noord westen van Olmuetz en ten zuid westen van Budweis. Zij beslaan sa men een gebied van duizend tot twaalfhonderd vierkante kilometer en omvatten ongeveer 1"74 stadjes en dorpen. t is weer Kinderen gaan voor Mevrouw Lis Groes, de Deense mi nister van handel, heeft besloten haar portefeuille beschikbaar te stellen. Zij wil weer meer tijd gaan wijden aan de opvoeding van haar negen kinderen. Minister Groes blijft in functie tot na de algemene verkiezingen die de volgende maand worden gehouden. Mevrouw Groes heeft vijf jongens en vier meisjes. Haar jongste kind is zes jaar en haar oudste is 20. Een tiende kind overleed enige jaren ge leden kort na de geboorte. Ontloop dlo pijn van brandend maagzaar. Hoorn Bennies! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtol lig maagzuur. De remedie is eenvou dig en afdoende: Rennies. Die hel pen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat dan ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maarsteeds Ren nies bij de hand! (Advertentie) Nederlandse Canadezen met vacantie in het vaderland Donderdagavond landde op Schip hol de „Empress of Lima" een vlieg tuig van de Canadian Pacific Airli nes, dat gecharterd was door een groep Nederlanders en landgenoten, die in de loop der jaren reeds in Ca nada zijn genaturaliseerd, woonach-' tig in Edmonton in de provincie Al berta en nu met vakantie naar Ne derland gekomen. Alle passagiers, 62 in totaal, onder wie tien zeer jonge kinderen, waren enthousiast over de vliegtocht, waardoor zij zo snel in het moederland waren aangekomen na voor deze vakantietrip zo lang te Mgr. J. P. Huibers, zal in verband met zijn reis ad limina vanaf 24 april t.m. 8 mei afwezig zijn. UITVOER KROPSLA EN SPITS KOOL NAAR ZWITSERLAND STOPGEZET. Zwitserland heeft bekend gemaakt dat met ingang van 21 april de in voer van kropsla zal worden stopge zet. Tot dusver was de invoer van kropsla in Zwitserland beperkt mo gelijk, maar toch werd elke week uit ons land nog een behoorlijk kwantum sla naar Zwitserland ver zonden. Verder is ook meegedeeld, dat met ingang van 20 april de invoer van spitskool in Zwitserland zal worden verboden. Neptunus zal dit jaar medewer ken aan de feestelijkheden ter gele genheid van de op 18 mei te houden vlaggetjesdag te Scheveningen. De zeegod zal, in gezelschap van enige Najaden, des middags om ongeveer twee uur, door leerlingen van de zeevaartschool, ter hoogte van het Kurhaus aan strand worden gezet. Neptunus en de Najaden zullen ver volgens plaats nemen op een wagen en (gevolgd door groepen boetsers en afhouders, door wagens met vis serijattributen enz), in optocht door Scheveningen trekken. Bij de binnenhaven, waar de log gers, zoals altijd met vlaggetjesdag, gepavoiseerd klaar liggen vóór de vangst van de Hollandse Nieuwe, zal Neptunus zich onderhouden met de voor de Scheveningse vlaggetjesdag van dit jaar centrale figuur: Willem Beukelszoon van Biervliet, de uitvin der van het haringkaken. Om ongeveer half vijf zullen geno digden van het comité „Vlaggetjes dag" zich aan boord begeven van de vaartuigen, die deelnemen aan de voor de kust te houden vlootschouw. Het zal, naar het zich laat aanzien, op vlaggetjesdag in Scheveningen nog drukker worden dan anders, omdat ook de deelnemers aan een op die dag door de NCRV ten bate van de „GoedZoactie", in samen werking met een autobedrijf uit 's-Gravenhage, naar de Houtrusthal- len in Den Haag to houden auto rally, zich des middags te voet naar de boulevard zullen begeven om de vlootschouw bij te wonen. De organi satoren van de rally richten de Hout- rusthallen in voor de ontvangst van zeventienduizend deelnemers. RECHTZAKEN DE DRANK EN DE AUTO. „Kom wees toch een man. Zit toch niet zo te huilen', riep de procureur- generaal bij het Haags gerechtshof geïrriteerd tegen een hotelhouder uit Noordwijk. Deze verdachte, die in eerste instantie wegens autorijden onder drankinvloed was veroordeeld tot zeven dagen gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, huilde gedurende de hele behandeling van zijn zaak zó, dat bij na geen van zijn woorden was te ver staan. Op 10 november had verdachte in de Rochussenstraat te Rotterdam ge reden terwijl hij meer alcoholica had genoten dan goed voor hem was. Hij gaf dit toe. De procureur-generaal vond dat de rechtbank de minimumstraf had op gelegd en hij vroeg bevestiging van het vonnis. De raadsman voerde aan dat verdachte besprekingen had ge voerd met een aannemer over ver bouwingen. De aannemer had hem toen aangeboden andere verbouwin gen te laten zien die hij in Rotterdam had uitgevoerd. Zo was men van het ene pand naar het andere getrokken en was er meer gedronken dnn wen selijk was. Snr. vroeg een clemente ^traf. Arrest 2 mei. Naar kortelings verschenen berich ten verluiden, is een groep schei kundigen van het Massachussets In stitute of Technology, onder leiding dr. J. C. Sheehan, er in ge slaagd langs zuiver chemische weg penicilline V te bereiden. antibiotische afdeling van de N.V. Koninklijke Gist- en Spiritus fabrieken te Delft, v/aar penicilline en andere antibiotica worden ver vaardigd is thans in staat zich een beter oordeel te vormen over de waarde van deze synthese. Penicilline V, zo werd medegedeeld, is een verbinding, welke in structuur iets afwijkt van het meest gebruikte penicilline G. De synthetisch gemaakte penicil line V zal, naar alle waarschijnlijk heid, veel duurder zijn dan het door gisting verkregen produkt. De op brengst aan synthetische penicilline V is n.l. zeer laag. Zij bedraagt niet meer dan enkele procenten van het- he~bben gespaard. De tocht gaat na r melijk uit van een coöperatieve leen-J8een voor de fabricage nodig is, aan- bank, die de leden in de gelegenheid gez*en zeer veel bij de bewerking stelt door een bepaald spaarsysteem deze nogal kostbare reis te onder nemen. Als reisleider fungeerde Leo Ver heul, in Nederland bekend als oud voetballer van het Rotterdamse Sparta, die met vtouw ei tienjarig zoontje, na zeven jaar in Edmonton te hebben vertoefd, weer voet op va derlandse bodem zette. Hij bracht een oorkonde mede van de Kamer van Koophandel uit de provincie Al berta, die de heer Verheul op Schip hol overhandigde aan een vertegen woordiger van de Kamer van Koop handel van Amsterdam. Op 3 juni keert het gezelschap te rug naar Emonton, wederom met een charter van de Canadian Pacific en opnieuw via de Noordpool. JONGETJE IN SLUISKOLK VERDRONKEN. Vanochtend is een negenjarig jon getje, Dikkie van der Lee uit de Ma- kassarstraat te Utrecht, bij een po ging zijn bal uit de sluiskolk van het Merwedekanaal te halen, te water geraakt en verdronken. Hij was op een meerpaal geklom men en viel er af. Hij lag al enige minuten in de kolk, waarvan de slui zen werden geschut, toen een agent van politie in het water wilde sprin gen. Hij werd in zijn voornemens met feweld door het publiek verhinderd. De waterpolitie heeft het lijkje aan wal gebracht. Op de onbewaakte overweg na. bij Putten heeft de trein Zwolle— Amersfoort een personenauto gegre pen. De chauffeur van de auto werd slechts licht gewond, de auto werd geheel vernield. verloren gaat. Van belang is het, dat men nu ver schillende penicilline» kan bereiden, welke vermoedelijk niet door de penicilline-producerende schimmel kunnen worden gemaakt. Ook is het misschien mogelijk ver bindingen te maken, welke beter be- Slechts heel korte tijd heeft de Katholieke Radio, en televisiegids <:en rubriekje gehad waarin tegen stellingen in recensies der verschil lende t.v.-medewerkers van dagbla den werden gesignaleerd. Men is er spoedig mee opgehouden, omdat nu eenmaal de persoonlijke mening van een bepaalde krant moet worden geëerbiedigd. Om diezelfde reden zullen wij niet ingaan op de ver scheidenheid van beoordeling van Heydendael's spel „Voor altijd Pila- tus". Zoals steeds, pleegt de waarheid in het midden te liggen. In elk geval is dé constructie van het stuk intelli gent en de uitwerking niet minder, zoals we bij een vroegere vertoning reeds mochten waarnemen. Daarte genover staat, dat dit drama nauwe lijks actie kent, hetgeen zo gemak, kelijk leidt tot wat men noemt „over. acteren". Ben Mettrop, die met zijn regie stellig goede dingen heeft ge daan, is er zeker niet volledig in ge slaagd het bijvoorbeeld brede gebaar te temperen. Daartegenover bracht hij verschillende verrassende close- ups, die tot een echt menselijke uit beelding hebben geleid. Als we ten slotte toch nog even gaan vergelij ken, kan worden gezegd, dat de KRÓ. uitvoering rondom de persoon van Pontius Pilatus niet behoefde onder te doen voor de gave voorstelling vanwege de NCRV. waaromtrent we eerder verslag hebben gedaan. Het NCRV-programma van don derdag is verlopen in de sfeer van de stille week, met een programma, dat rustig was afgestemd. De VARA daarentegen is op paaszaterdag al reeds in amusementsstemming door naar we menen te weten het laatste t.v.-bezoek aan „Saint Ger main de Prés". Tom Manders. die de ziel van deze rubriek is, schijnt iets anders voor dezelfde Omroep te wil. len voorbereiden. Nog dezelfde zaterdagavond, om elf uur, neemt de KRO het program ma over en richt zijn camera's in de Sint Pieterskerk van Oirschot, het nijvere Brabantse dorp. Deze maje stueuze kerk heeft in de oorlog zwaar geleden; maar de kijker zal zelf kun nen zien, hoe fraai het herstel is ge worden en welke moeite men heeft gedaan om de stijl uit de 15de eeuw te handhaven, voor het celebreren van de indrukwekkend paasplech- tigheid heeft de pas gewijde bis- MET DE WIND MEE GELAND. Een vlieger is gistermiddag op het vliegveld De Kooy maar nauwe lijks aan de dood ontsnapt, toen hij met zijn „Beechcraft" een landing wilde maken. Hij daalde met de vrij krachtige zuidwestenwind mee, in plaats van tegen de wind te landen. Aan het eind van het vliegveld gelukte het hem nog juist de wielen van het vliegtuig te blokkeren, voor het een sloot in reed. H. K. H. prinses Beatrix is gis teravond per K.L.M.-vliegtuig uit Kopenhagen op Schiphol aangeko men. Zij heeft in Kopenhagen gelo geerd bij haar vriendin jkvr. Renee Röell, van wie de moeder, zoals be kend, gehuwd is met de ambassa deur van Canada in Denemarken, Brooks Hill. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 19 April 1857. Weenen. In den omtrek van Frankfort heeft dezer dagen een treurig voorval plaats gehad. De gebroeders Petermann, land bouwers te Mainkur, hadden zich eksteroogen doen uitsnijden door eenen rondreizenden rattenvan ger, die zich daarbij van eene zekere soort zalf bediende, waar door eerst de nagels en daarna de voeten geheel zwart werden, en vervolgens het geheele lichaam verlamde. Een der broe ders is reqds overleden, en de toestand van dc ander is zeer gevaarlijk. Overweldigende belangstelling Onder zeer grote belangstelling is hedenmorgen het stoffelijk overschot van Rector G. A. Beek, die op 44- jarige leeftijd in de nacht van maan dag op dinsdag onder de gemeente Waddinxveen door verdrinking om het leven is gekomen, bijgezet in het priestergraf op het r.-k. Kerkhof te Alphen aan den Rijn. Omstreeks 11 uur werd het stoffe lijk overschot vanuit het ziekenhuis te Gouda, waar het in de aula was opgesteld, overgebracht naar de St. Bonifaciuskerk van het dekenaat Al phen. Hier verrichtte pastoor A. A. J. Buijs van de nieuwe St. Joseph- parochie te Leidschendam de absou- te. Hij werd hierbij geassisteerd door pater Hassink, een neef van de overledene als diaken en door kape laan J. van Adrichem uit Leiden als subdiaken. De toepasselijke kerkelijke gezan gen werden uitgevoerd door het pa rochiaal kerkkoor o.l.v. de heer S. van Leeuwen. Hierna werd de baar naar het naast de kerk gelegen r.-k. Kerkhof gedra gen, De plecntige uitvaart zaï ï.vjn. ae overkomst van een broer van de over. ledene, uit het buitenland die daar priester is, op een later tijdstip plaat* hebben. Onder hen waren behalve de moe der van de overledene, mem:. E. A Beek-Hassing, die in het Sint Jo- sephpension te Alphen aan den Rijn woonachtig is aanwezig, deken W. P M. Haring van de St. Lode wij ksparo. chie te Leiden, deken E. A. M. Paap van de Sint Bonifaciusparochie te Alphen aan den Rijn, prof. G. Bran denburg, Norbertijn, priesterzoon van Leiden en leraar aan het collegium van de Norbertijnen te Heeswijk professor F. van Tienen, O.F.M., mo derator en godsdienstleraar van het r.-k. Lyceum te Leiden waarvan de stand zijn tegen de invloed van zuren schop-coadjutor mgr W. Bekkers zich en dus stabieler zijn. bereid verklaard. Niet alleen zullen de t.v.-kijkers in ons land deze plech. tigheid kunnen volgen, maar ook die KOSTBARE MUNTEN GESTOLEN, in België. Duitsland, Zwitserland en Italië. Het Nederlands commentaar wordt verzorgd door pater Lucas Brinkhoff O.F.M. en evenals onlangs in de St. Jansbasiliek heeft Jan Cas- telyns de regie. Na Den Bosch heb ben we er alle vertrouwen in, ook al omdat in de camera's een nieuw soort lenzen zal worden gebruikt. Stellig het meest indrukwek kende deel van de uitzendingen met de feestdagen zal zijn de eurovisie onder de titel .Pasen in de Eeuwige stad", een rechtstreekse reportage uit Rome, waar de heilige Vader de ze gen „Urbi et Orbi" zal geven. Hier zal het commentaar zijn van de Neder landse journalist Jan Dijkgraaf, die te Rome aan enige bladen verbon den is. De tijd van uitzending is tussen 11.55 en 12.20 op eerste paas dag. —Tweede paasdag zal de AVRO, in samenwerking met de journaal-re dactie van de Ned. Televisie-stich ting, enige verslaggevers laten zien en horen, hoe men in Nederland die tweede feestdag zal hebben doorge bracht. Het behoeft nauwelijks be toog, dat dan het weder dienende de bollenstreek tussen Leiden en Haarlem niet zal worden vergeten De actualiteit van het NTS-journaal nu reeds meer dan een jaar kennen de, zijn we gerust op een reeks in slaande reportageflitsen. De unieke muntenverzameling van het oudheidkundige museum Flehite te Amersfoort is dertig oude, zilve ren munten armer geworden. Zij zijn in de nacht van woensdag op don derdag na verbreking van ëen vitrine weggenomen door iemand, die zich na het indrukken van een ruit toe gang tot het museum had verschaft. De dader moet ter plaatse goed be kend zijn geweest. De waarde van de gestolen mun ten kan moeilijk worden vastgesteld. Ze ligt in ieder geval zeer hoog. Het zal uiterst moeilijk zijn de collectie aan te vullen. De burgemeester van Roosendaal, de heer A- M. F. is gisteren door de rechtbank te 's-Hertogenbosch ver oordeeld tot geldboeten van f 25 en 125 subs, vijf en 25 dagen hechte nis, nadat hij op 4 april terecht had gestaan wegens het niet verlenen van voorrang en doorgang aan een auto van de Vughtse politie, die met ge bruikmaking van de sirene op weg naar een brand was. De officier van Justitie had tegen hem boete van f 25 en 125, alsmede een halfjaar ont zegging van rijbevoegdheid geëist. Inbraak bij de „Leidse Wasserij" Inbreker(s) hebben in de afgelo pen nacht hun slag geslagen in het kantoor van de Leidse Wasserij aan de Haarlemmerweg. Uit een grote brandkast, die werd opengescheurd, werd een bedrag van ongeveer 2200 gulden geroofd, waar na de bezoeker(s) zo de smaak te pakken had (den), dat hij/zij een tweede kleinere brandkast op zijn inhoud onderzocht. Hieruit ver dween rond de 300 gulden. Bij het ter perse gaan van dit num mer was het onderzoek van de politie nog niet met succes beloond. overledene godsdienstleraar was rector L. P. M. Vester uit Leiden voorzitter van de r.-k. technische school „Don Bosco" te Leiden, Be stuur en Regenten van het liefdege sticht „De Voorzienigheid" te Leiden alsmede twee oversten vam deze in stelling, waarvan de verongelukte priester rector was, directeur, be stuur, leraren en leerlingen van de kath. technische school „Don Bos co", waarvan hij moderator was, di recteur en leraren van de kath. tech nische school te Haarlem met welke instelling rector Beek de meest vriendschappelijke betrekkingen on derhield, afgevaardigden van de le raren-organisatie „St. Bernard us", en van de kath. Werkmeestersbond, oud- deken L. H. M. Nieuwenhuizen van Alphen aan den Ryn, emeritus pas toor Schiphorst te Alphen aan den Rijn, voorts tal van geestelijken en bevriende relaties. De plechtige bijzetting in het pries, tergraf werd eveneens vei-richt door pastoor Buys van Leidschendam, met dezelfde assistentie als bij de ab- soute. RESIDENTIE-ORKEST IN LEIDEN. Donderdag 25 april treedt het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo op in de Stads gehoorzaal te Leiden. Uitgevoerd worden van Mozart de „Serenata notturna" en de „Linzer Symphonie in C" en van Beethoven het „Piaon- concert no. 5". Soliste is Claudio Ar- rau, piano. Onder auspiciën van de „Interna tional Students Conference", geves tigd te Leiden, zullen zaterdag a.s. vijf studenten-afgevaardigden naar Zuid-Amerika vertrekken voor een studiereis, die eind juli zal worden beëindigd. De studenten uit Argentinië, Fin land, de Philippijnen, Tunesië en Turkye, die een studie van de onder wijssystemen en de studentenorgani saties maken, zullen na hun terug keer in Leiden een rapport opstel len. H.C.W. Leiden 22 procent dividend In de vergadering van 25 mei zal aan de aandeelhouders van de Hol landse Constructiewerkplaatsen te Leiden worden voorgesteld een divi dend van 22 procent uit te keren. Het vorig jaar bedroeg het dividend 21 procent. De aandeelhoudei-s van de Neder landse Electrolasch Maatschappij wordt 22 procent (v.j. 19) voorgesteld. Door beide maatschappijen wordt 6 procent als interim-dividend be schikbaar gesteld. Op het hospitaal-terrein aan de Morsweg Evenals in 1956 het geval is ge weest, zullen ook dit jaar wedstrij den gehouden worden door de blok- ploegen van de georganiseerde zelf bescherming in de A-Kring Leiden- In deze wedstrijden zal door deelnemende ploegen aan hun mede- nood wachters en aan de burgerij ge toond worden de mate van geoefend heid in het doelmatig bestrijden van rampsituaties door hen tijdens opleiding verkregen. De wedstrijden van 1956 hebben een zeer bevredigend verloop gehad. Op grond van de voortgezette oefe ning in het seizoen 19561957 mag verwacht worden, dat de komende wedstrijden niet voor die van het vo rige jaar zullen onder doen, doch veeleer een nog beter beeld zullen te zien geven van de mate van ge oefendheid van de deelnemende ploe gen. In verband met de vele in 1956 gerezen meilij kheden bij het zoeken van een geschikt wedstrijdobject met daarbij toe te passen enscenering, in elke wijk afzonderlijk, zullen dit jaar alle wyk-wedstrijden en ook de Kring-ein4wedstrijden, op één vaste plaats gehouden worden. Hiervoor is de keus gevallen op het terrein van het voormalige militair hospitaal aan de Morsweg. Daardoor zal voor alle wedstrij den dezelfde opdracht gegeven kun nen worden. Alle deelnemende ploe gen zullen enkele dagen te voren hieromtrent uitvoerig worden inge licht. De mogelijkheid dat een later komende ploeg in het voordeel zou zijn boven een ploeg, die eerder aan bod komt, is hierdoor uitgeschakeld. De wijze van werken zal bij de beoordeling dor de jury de doorslag geven. Aangezien ook de organieke sa menstelling van de ploegen in 1956 moeilijkheden heeft gegeven, is thans deze samenstelling vrijgelaten binnen eigen wijkverband, zodat formatie van de ploeg kan plaats hebben door leden van verschillende blokploegen samen te voegen. De vele vorbereidingen die getrof fen moeten worden voor de oefening 557 op 18 mei a.s. maken het nood zakelijk, dat de blokploeg-wedstrij den tijdig tevoren zijn afgewerkt. Rekening houdend met de beschik bare dagen en door sommige ploe gen opgegeven vorokeursdagen is een wedstrijdschema vastgesteld op 24. 25, 26 en 29 april en op 2. 6, 7 en 8 mei. Per avond zullen drie wedstrij den van elk maximaal 25 minuten, worden gehouden. De te verrichten werkzaamheden zullen o.a. bestaan uit: de redding, verzorging en afvoer van slachtof fers; het blussen van een kleine, gro te oliebrand en het overwinnen van terreinhindernissen. Per wyk zal voor de ploeg met het hoogste aantal punten een prijs bechikbaar worden, gesteld. Voor de eind-wedstrijden zullen een eerste, tweede en derde prijs be schikbaar zijn, terwijl de winnende ploeg i het bezit zal komen van de in 1956 uitgeloofde wisselbeker. De uitreiking van de prijzen zal ge schieden op zaterdag 13 mei in de Stadsgehoorzaal. Voor toeschouwei*s van de wedstrij den is 'n terreingedee^e gereserveerd gelegen bij de door miltairen be waakte toegangspoort.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2